LEIDSCH Leiden bejubelt voltallig Koninklijk gezin Claus en Hugo zien Hugo Claus Beraad in Parijs over mislukking in Brussel Toxopeus iveer in de Kamer MEST OP ZIJN BEST alles Vlieland —Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 JULI 1965 No. 31605 Directeur E A E vao Dishoeck loofdredacteur: j Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f3.55 per maand, f 0.83 per week Telefoon Directie en Administratie; 25041, Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden Giro no 57056 Duizenden Leidenaars hebben gisteren uitbundig negen leden ^van ons Koninklijk gezin toegejuicht, Koningin Juliana, Prins Bernhard, De Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Christina. Claus von Amsberg, Prins Carel Hugo en Pieter van Vollen- hoven, kwamen tegen half zes naar Leiden om te dineren in sociëteit Minerva, officieel ontvangen te worden in de academie en op het Pieterskerkplein het spel van Hugo Claus ,,Tijl Uilen spiegel" te bewonderen. maar het bleek weer, dat geheimen waarin velen met het oog op de or ganisatie gekend moeten worden, nauwelijks meer een geheim zijn. Duizenden hadden zich dan ook bij Minerva verzameld, toen de lan ge stoet van hofauto's daar te gen half zes arriveerde. Pro Pa- tria had voor een passende erewacht gezorgd. I Koningin Juliana was gekleed in I een donkerblauw ensemble. Prinses Beatrix in een zwarte mantel met een breed openvallende witte bont- j kraag. Prinses Irene in een crème kleurig mantelpakje en Prinses Chris tina in een blauwe mantel. Vanzelfsprekend grng de grootste belangstelling van het samenge stroomde publiek uit naar de ver- I loofde van Prinses Beatrix, Claus von Amsberg. die vriendelijk lachend de enthousiaste huldiging van zove- len onderging. In de conversatiezaal van Miner va, waar leden van collegium en so- Geen geheim Het had niet in de bedoeling ge legen, dat men tevoren van het be- ïoek van de voltallige Koninklijke familie op de hoogte was geweest, WEERBERICHT Wisselend bewolkt Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: j Koel weer met wisselende bewol king en hier en daar een bul. Aan vankelijk matige tot krachtige, later overwegend matige noordwestelijke Wind. (Opgemaakt om 11.15 urn-). 3 JULI Zon op: 4.25 uur; onder: 21.02 u. Maan op: 9.41 u.; onder: u. Hoogwater in Katwijk te 6.14 en 18.42 uur. Laagwater te 2.00 en 14.24 uur. Strandverwachting Ook morgen een koele noord- Westelijke luchtstroom. Na het «toringsfront weer opklaringen In tie middag 15 tot 17 graden. Zee lwater 15 graden. Vooruitzichten: hoge druk hand haaft zich bij Ierland en houdt ook tijdens het weekeinde een te frisse Zeewind in stand. Dit nummer bestaat u't 20 pagina's cieteitsbestuur aan de Koninklijke gasten werden voorgesteld, onthul den de Koningin en de Prins een plastiek bij de haart, waarna zij in de collegiumskamer in gezelschap het diner nuttigden. Ongeveer kwart over acht bega ven de gasten zich per auto naar het Academiegebouw aan het Ra- p. nburg, waar de curatoren, leden van de lustrumcommissie en enkele andere autoriteiten aan hen werden voorgesteld. De twaalfjarige Jean- nette Cambier, had de Koningin bij de aankomst bij de academie bloe men aangeboden. Een zegetocht werd de wandeling van de Koninklijke gasten van Aca demie naar Pieterskerkplein via de Kloksteeg. Prinses Beatrix poogde haar verloofde allerlei bijzonderhe den over gebouwen aan het Rapen burg uit te leggen, maar kreeg daar toe nauwelijks de kans omdat Claus von Amsberg het veel te druk had met teruggroeten van de duizenden, wier belangstelling in het bijzonder naar hem uitging. De gasten zagen het spel van Hu- go Claus (zouden in het bijzonder Claus en Hugo zich bijzonder thuis hebben gevoeld?) gezeten op een rij (Van onze parlementaire redactie) Binnenkort zal oud-minister mr. E. H. Toxopeus weer een zetel krij gen in de VVD-fractie "an de Tweede Kamer. Dat is het gevolg van de benoeming van het VVD-lid ir. L. G. Oldenbanning tot directeur van de Rijks Hogere Landbouw school in Groningen. Ir. Oldenban ning is van mening, dat hij beide functies niet kan combineren en heeft daarom gemeend per 1 septem ber te moeten bedanken. Zoals men weet, zat de VVD met het probleem twee oud-ministers (naast mr. Toxopeus ook ex-minis ter van Financien Witteveen) aan een kamerzetel te helpen. Wie het veld zal moeten ruimen voor dr. Wit teveen is nog niet bekend. Franse president overdenkt drie vragen stoelen, geplaatst voor de tribune waarop de andere toeschouwers hadden plaats genomen. In de pauze onderhielde de leden van het Koninklijk gezin zich met een aanta lspelers in een van de za len van het Gravensteen. Zij toon den daarbij grote waardering voor hun optreden, terwijl hier tevens voor de Prinsessen Beatrix en Mar griet gelegenheid was oude bekenden uit de Leidse universitaire wereld te spreken. Eerst tegen middernacht, toen het spel Tijl Uilenspiegel was afgelopen, (Van onze Parijse correspondent» Men vraagt zich in Parijs af wat de bedoeling kan zijn van het dreigement van de Franse regering om uit de mislukking van de Brusselse besprekingen ,,de politieke, economische en juridische consequenties te trek ken". Deze woorden komen voor in het communiqué, dat uitgege ven is na afloop van de Franse ministerraad van gisterochtend, onder voorzitterschap van gene raal De Gaulle en dat werd voorgelezen door de minister van Voorlichting. De woorden zijn heel duidelijk geschreven door De Gaulle zelf. Hoe ver wil D Gaulle gaan? Aan de ene kant heeft de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, voor zijn vertrek uit Brussel naar Parijs gezegd, dat Frankrijk niet voornemens is te tor nen aan wat in de gemeenschappe- ly.'.e markt is bereikt. Maar aan de andere kant heeft de Franse minis- te van Voorlichting zc<nder het met zoveel woorden te zeggen, duidelijk laten doorschemeren, dat Frankrijk overweegt terug de keren tot de oude toestand van eind december 1961, toen de tweede etappe van de ge meenschappelijke markt zou begin nen n.l. een versnelling van de ta riefverlagingen, een snellere daling van de douane-tarieven voor indus triële produkten, op voorwaarde dat de financiering van de landbouw markt tot stand zou komen. Krijgen de optimisten gelijk, dan zou de Franse gezant bij de gemeen schappelijke markt zich er verder toe beperken routinezaken af te doen. Krijgen daarentegen de pessi misten gelijk, dan zou De Gaulle binnenkort de Franse gezant en diens voornaamste ambtenaren naar Pa rijs terugroepen. Dan zou niet meer de evolutie maar het voortbestaan van de gemeenschappelijke markt in het geding komen. De eerstvolgende dagen zullen waarschijnlijk nog niets sensationeel opleveren. De Gaulle zal zich over drie dingen willen bedenken: Is de mislukking ie wijten aan maoeuvres van buiten de gemeen schappelijke merkt, b.v. van Ameri ka?; Is er nog een mogelykhedi om uit de impasse te komen?; Is het maar niet beter te breken dan te lijmen?; In dat verband is het onderhoud vai. belang, dat De Gaulle zal heb ben met de Italiaanse president Saragat, bij de inwijding van de Mont-Blanctunnel, medio juli. Dan zal blijken of er nog enige hoop is de afgebroken besprekingen te her vatten. Zou dat niet het geval zijn dan verwacht men in Parijs plechtige waarschuwing van gene raal De Gaulle aan de overige leden van de gemeenschappelijke markt in zijn persconferentie eind augustus, begin september. Intussen hebben de Franse boeren- organisaties laten weten dat zij wil len vasthouden aan de gemeen schappelijke markt. Zij hebben bij de minister van Landbouw Pisani een spoed-audiëntie aangevraagd. Drs. Th. Westerhout staatssecretaris By K.B. is met ingang van de dag van zijn beëdiging benoemd tot staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, drs. Th. J. Westerhout, lid van de Tweede Kamer voor de party van de Arbeid en wethouder van Middelburg. Hij zal in het bijzonder belast worden met agglomeratie vraagstukken en grenswijzigingsaan gelegenheden. Barbier ter dood veroordeeld Jean Barbier, die ervan beschul digd wordt tijdens de Duitse bezet ting talrijke Fransen gedood of ge deporteerd te hebben, is door het hof voor staatsveiligheid in Parijs ter dood veroordeeld. Barbier hoofd in het gewest Grenoble de fascistische partij van Jacques Doriot. Toen hij twee jaar geleden door enkele van zijn slachtof fers werd herkend, meldde hij zich bij de politie en verkoos de gevan- geni" boven d e wraak die hij duchtte. De Koninklijke gasten in de KloJ> steeg. Van links naar recht Prinses Beatrix, Claus von Amsberg, Prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven Prinses Christina, Prinses Irene, Prins Carel Hugo, Koningin Juliana en Prins Bernhard. (Foto L.DJ Holvast) verlieten de Koninklijke gasten de Sleutelstad, die zich dankbaar had getoond voor een uniek bezoek, dat de banden tussen Vorstenhuis en Leiden andermaal had versterkt. Gun Uw planten, heesters, gras en bloemen een goeie voeding. Betere groei, mooiere bloei. Koe-» mest (nü gedroogd en gemalen)» zó uitstrooien. KlaarGazon- mest, óók met bestrijdingsmidde len tegen onkruiden. Vraag maar om raad. Wij helpen. Voor Uw borders fijne, nieuwe zwarte grond. (Een knots van een 4.65). Compost, stalmest, landbouwkalk, het is er allemaal, bij Nieuwe Rijn 50. Tfn 2 08 24 (0 17 10) (Sue/ ^ïlteuwo Uit het Leidsch Dagblad van i 4 Julij 1865: Z.K.H. Prins Frederik t geeft heden op den huize de Paauw onder Wassenaar een diner aan de leden die de feestcommissie te Leiden hebben uitgemaakt. -- Mr. L. Zeegers Veeckens 1 te Delft heeft aan elk der 32 oude strijders f5 verstrekt i voor reisgeld naar Leiden, en t bij hunne terugkomst hen f ruim onthaald. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1