LEIDSCH DAGBLAD CHAOS NA VUURWERK Vietcong trekt zich na V.S.-offensief terug Den Haag uit de plooi voor stralend verloofd paar ,BB.c.-teievisie Hofauto's ingesloten „MIJN MOOISTE VERJAARDAG" ging te ver JULI? hamol-weer vandaag1. ■■BZSlEfl MINDER WARM AKKK00RDMET PHILIPS-C.A.O. Akkoord tussen India en Pakistan over de rann" van Koetsj 77 Gele trui-drager staakt strijd JONGENS LIETEN TREIN STOPPEN LEERLING ZET EXAMINATOR UIT DE AUTO REBELLEN IN KONGO GEPAKT (Sue/ Qlie GIVE A MAN A LUCKY Opgericht 1 maart I860 WOENSDAG 30 JUNI 1965 No. 31603 Directeur: E A. E. vac Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f 3.55 per maand, f 0.83 per week Teieloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte 8lngel 1, Lelden - Giro no 67055 (Van onze Haagse correspondent) Een bijna chaotisch einde van de Haagse dag van Prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Anisberg: een golf van tienduizenden mensen overspoelde met een niet in te dammen enthousiasme het Malieveld. Dit gebeurde direct na het slotstuk van het vuurwerk. Het geestdriftige publiek liep de afzettingen omver en een dichte, juichende mensenzee drong op tot voor het verrijdbare podium met baldekijn, midden op het Malieveld, vanwaar de koninklijke gasten het vuurwerk hadden gezien. De hofauto's, waarin het gezélschap juist plaats had genomen, weiden volledig ingesloten. De politie stond aanvankelijk machteloos. Met veel moeite kon de eerste hofauto, met het verloofde paar, worden losge wrikt uit de dicht opeengepakte menigte. Stapvoets rijdend en telkens weer vastlopend in de mensenmassa, reed de wagen het Malieveld af. De tweede wagen met Koningin Juliana en Prins Bernhard raakte in het gewoel achterop. De zes andere wagen bleven steken en konden pas een kwartier later vertrekken, toen de politie de situatie weer enigszins in de hand had. Jf >4 4 A'. Jte'i "A ;4. Jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen, fractieleidster van de CHU verklaarde gistermiddag voor de televisie, dat naar haar mening de BBC-tv-verslaggever in zijn interviews met de Ko ningin en Claus von Amsberg „over de grens is gegaan". Je vraagt een Koningin niet, wan neer zij gaat aftreden en je vraagt een man van 38 in zulke omstandigheden niet of hy al eerder verliefd is geweest", aldus jonkvrouwe Wttewaal van Stoet wegen. Andere fractieleiders van gro te partijen, die evenals jonk vrouwe Wttewaal van Stoetwe gen geïnterviewd werden tijdens de ontvangst van de koninklijke familie in de Ridderzaal ver klaarden, dat zij de ruimte, die vertegenwoordigers van pers, radio en tv hebben gekregen bij hun eerste contact met de heer Von Amsberg, op prijs hebben gesteld. Deze fractieleiders, de heren Nederhorst (PvdA), Schmelzer (KVP) en Rooi vink (AR) juichten de gang van za- De grote openhartigheid van het heden werd verre verkozen boven de gereserveerdheid, die vroeger gebruikelijk was. De hardheid van de vragen werd nodig geoordeeld. Voordat zich deze chaotische ta ferelen afspeelden was een groots vuurwerk afgestoken. In het slotstuk versct enen in vurige letters de woor den „Uw geluk is ons geluk" naast (Van onze weerdeskundige medewerker) De weerkaart wijst er vandaag op, da; juli (morgen) met ook onze stre ken een meer zomerse situatie gaat beginnen. De temperatuur wordt ho ger, al neemt de kans op onweer wel iets toe. Het mag ook wel want in de laatste 20 jaar heeft iuli zich alleen in 1947, 1949 en 1959 als een echte zomermaand weten te gedra gen. De junimaand, waar wij nu af scheid van nemen, heeft tijdens de „verlovingsfeesten met volop zon nog iets getracht goed te mak »n, maar is hierin, wat de cijfers betreft, niet geslaagd. Er is een tekort van bijna ren zon. De Bilt kreeg twee echte warme zomerdaden, tegen nor maal zes. Er is teveel regen geval len, vooral in noord-Nederland. Met plaatselijk 150 milimeter (normaal 55 mm) is juni na 1927 niet meer zo nat geweest. De landbouw heeft veel schade geleden door deze regen- in hoge waterstanden, maar de zomerse juli die er zeer waarschijn- •oor ons klaarligt, kan veel goed maken. WFFRBFRÏCHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. La gere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 JULI Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03 uur Maan op: 6.46 uur; onder 23.19 uur Hoogwater te Katwijk te 4.30 en 17.03 uur, laagwater te 0.17 en 12.42 een oranjezon. Voordat het laatste stuk werd afgestoken sprak burge meester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten een woord van afscheid: „Een afscheid na een dag in de Residen tie is niet mogelijk zonder dat haar grote gevoelens op deze, per traditie aangewezen plaats, tot uitdrukking zijn gekomen". Hoe dat ging bleek niet veel later „Dit is de mooiste verjaardag van mijn leven". Deze spontane uit- Prins Bernhard tijdens de ontvangst van Prinses Beatrix en haar ver loofde Claus von Amsberg en het Koninklijk Paar in het Tebouw van de Haagse gemeenteraad. Tijdens die ontvangst stond voor het gebouw aan de Javastraat de open auto van het verloofde paar, bezaaid met confetti, kleurige slin ger en rozen. Dit beeld was teke nend voor de uitbundige en enthou siast-» ontvangst, die Prinses Bea trix en haar verloofde gisteren ten deel viel in de Hofstad. (Van onze Haagse correspondent) Rijksbemiddelaars hebben de Phi- Ups-c.a.o. goedgekeurd en daarmee ook de index-clausule van 2 procent. Zoals bekend konden werkgevers en werknemers het in de Stichting van de arbeid niet eens worden over de ze clausule, die inhoudt dat boven de jaarlijkse loonsverhoging van 5 procent een speling van 2 procent is toegestaan om de gestegen kosten van levensonderhoud op te vangen. Rijksbemiddelaars hebben nadruk kelijk gesteld, dat hun goedkeuring in het geval-Philips een incidente le is, die niet betekend dat zij met het principe van de index-clausule in het algemeen akkoord gaan. In tussen is in de nog goed te keuren 3-jarige c.a.o. voor de grootmetaal een soortgelijke clausule opgenomen. Een stralend paar omstuwd door een juichende menigte tij dens de rijtoer door de Residen- Velen op de been Gistermorgen had er nog naar uit gezien, dat de belangstelling voor de rijtoer van het verloofde paar door Den Haag niet direct zeer groot zou zijn. Maar in de loop van de mid dag kwamen zeer velen op de been en tijdens, de rijtoer stonden tien duizenden langs de route opgesteld, waarbij het vooral op de Vijverdam, Kneuterdijk, het Plein 1813 en bij Huis ten Bosch zeer druk was. De eerste ontmoeting tussen het verloofde paar en het "aagse pu bliek had plaats op het Binnenhof, tijdens de korte wandeling van de Trèvezaal naar de Ridderzaal. Hier klonken luide toejuichingen van het toegstroomde publiek voor de in ons land, maar vooral ook in Den Haag zo geliefde Kroonprinses, en de man van haar hart. Confetti Prinses Beatrix was gekleed in een citroengee' zijden ensemble met pastelgroene bloemmotieven met bij passende toque. Haar verloofde droeg een grijs kostuum met een donker rode das. Prins Bernhard was ge kleed in een donker costuum, ge tooid met een witte anjer, terwijl de Koningin een champagnekleurig ensemble met bijpassende toque droeg. Omstreeks vijf uur uegon de rij toer door het centrum van de stad. Nabij het Binnenhof hadden zeer velen zich opgesteld om de prinses en haar verloofde toe te juichen. De politie had de grootste moeite de weg te banen voor de stoet van wagens: enkele keren stonden de auto's vrijwel stil. Rozen, confetti en slingers kwamen terecht op en in de wagen van het verloofde paar, dat zich zeer verheugd toonde over de ze uitbundige ontvangst Gecombineerde actie in oerwoud De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren het offensief tegen doelen in Noord-Vietnam voortgezet en o.m. 29 ton bommen uitgeworpen boven kazernegebouwen en een bevoorra dingsdepot in Thoean Chaoe, 130 ki lometer van de Chinese grens. Vol gens een militaire woordvoerder in Saigon is deze plaats drie kilometer noordelijker dan Amerikaanse vlieg tuigen tot dusver ooit boven Noord- Vietnam waren doorgedrongen. Ook in andere gebieden van Noord-Viet- nam werden kazernes, bruggen en een radarstation aangevallen. Bij de acties gingen drie Amerikaanse vlieg tuigen verloren waarvan twee door afw Slot pag. 2 Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Vandaag hebben Pakistan en In dia in Nieuw-Delhi een akoord over de omstreden vlakte van Koetsj on dertekend. De overeenstemming volgt na onderhandelingen, die verschei- denen weken geduurd hebben. Gedu rende de conferentie van Gemene bestpremiers in Londen namen In diase, Pakistaanse en Britse Functi onarissen aan de besprekingen deel. De moeilijkheden om aan de grens van de staat Koetsj gelegen moeras vlakte liepen In maart van dit jaar uit op nieuwe gevechten tussen Pa kistaanse en Indiase troepen. In mei werd opnieuw hevig gevochten. Een officieel bestand zal morgen van kracht worden. Hoewel omtrent bijzonderheden van de overeenkomst nog geen officiële bekensmakingen zijn gedaan, menen goedingelichte kringen te weten dat beide landen hun troepen zullen terugtrekken, functionarissen een systeem van politiepatrouille zullen bespreken en dat tenslotte op ministerieel niveau over een regeling zal worden gespro ken. Mocht dit overleg falen dan zul len de twee landen zich onderwer pen aan een onparijdig scheidsge recht. zoals in het Indiase-Paki- staanse verdrag van I960 is geregeld Het standpunt in India is het ver schil om de onbewoonde vlakte is dat net gehele gebied grondgebied van India is. terwijl Pakistan van mening is dat het noordelijke gedeel te Pakistaans is. In het bijkans ondoordringbare oer- woudgebied ter grootte van duizen den vierkante kilometers, dat onge veer vijftig kilometer van Saigon be gint en vanaf het begin van de In- dochinese oorlog in handen der op standelingen is, zijn concentraties Vietcongstrijdkrachten gisteren tot ver in het oerwoud teruggetrokken als gevolg van het offensief, dat Ame rikaanse en Zuidvietnamese val schermtroepen met steun uit de lucht tegen hen zijn begonnen. De Ame rikaanse valschermtroepen konden tot dit offensief overgaan op grond van de bevoegdheid, die de Amerikaanse bevelhebber in Vietnam, generaal Westmoreland, kortgeleden heeft ge kregen om Amerikaanse troepen te gebruiken als de Zuidvietnamese re gering daarom verzoekt. Tot dusver speelden de Amerikanen voornamelijk een defensieve rol. De gecombineerde Amerikaans- Zuidvietnamese strijdmacht, waarbij zich nog 500 Australiërs voegden, liep mangaten, loopgraven en een net werk van ondergrondse gangen on der de voet. In dit gebied was ver moedelijk een regiment Vietcong-op- standelingen gelegerd. Grote voorra den rijst en medicamenten werden opgeblazen. De verliezen onder de Vietcong zijn niet bekend, doch men neemt aan dat zij hoog zijn. Van de Amerikaanse strijdkrachten werd één man gedood en één gewond. Elders ging het initiatief van de opstandelingen uit. Zo vielen zij :n de centrale berglanden de stad Dak Soet aan, evenals een wervingscen trum van de marine in Nha Trang, 300 kilometer ten noord-oosten van Saigon. Bij deze laatste aanval wer den tien Zuidvietnamezen gedood cn tien gewond Uit Kontoem, in de cen trale berglanden, is nog gemeld, dat vorige week vrijdag 154 Zuidvietna- mezen werden gedood, c.q nog ver mist worden toen de districtshoofd plaats Tooemoring 65 kilometer van Kontoem, door communistische strijd- krachten, waarschijnlijk Noordvietna- I mese geregelde troepen, onder de voet werd gelopen. Kosigin waarschuwt Premier Kosigin van de Sowjet- Unie heeft gisteren de V.S. gewaar schuwd, dat zij erop moeten rekenen, dat de communistische landen hun hulp aan Vietnam vergroten. In een toespraak op een bijeenkomst in het Kremlin viel de Russische leider de Amerikaanse politiek in Vietnam aan en beschuldigde hij president John son ervan, de door ex-senator Barry Goldwater voorgestane politiek te volgen. „Sommigen in de V.S.", aldus beweerde premier Kosigin, „willen hun agressieve daden rechtvaardigen door te beweren, dat het verschil tus sen burgeroorlogen en oorlogen tussen landen thans aan het verdwijnen is. Op deze manier pogen de V.S. te be palen wat voor maatschappelijk stel sel er in dit of dat land dient te be staan, ongeacht de wensen van de bevolking. De Russische premier drong aan op staking van de bombardementen van Noord-Vietnam en terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuld- Vietnam. De Belg Van de Kerkhove, die de eerste plaats bezette in het algemeen klassement van de Tour de France, heeft In de etappe van Dax naar Bagneres-de-Bigorre na 115 km de strijd gestaakt. Hierdoor is de Neder lander Cees van Espen, die de twee de plaats In de algemene rangschik king innam, leider geworden. Of hy vanavond nog leider Is dient van zelfsprekend nog te worden afge- Vier belhamers van om en nabij achttien jaar hebben gisteravond de trein uit Roodeschool, die om streeks kwart over acht op station Groningen-noord zou aankomen, even voorbij de spoorbrug over het Van Starkenborglikanaal tot stop pen gedwongen. De bestuurder zag een obstakel op de rails en bracht de trein tot stil stand. Het bleken vier knapen te zijn, die op de rails zaten. Zij tra den brutaal op tegen het spoor wegpersoneel en gingen er daarna vandoor. Later zijn zij nog gezien boven op de spoorbrug. Zij hebben toen grint op de rails gelegd een volgende trein, die er met veel ladaai doorheen reed. De Groninger politie heeft de bel hamels omsingeld met inschake ling van politie-auto's en motoren. In samenwerking met het perso neel van de trein, is het gelukt drie knapen aan te houden vai 17, 18 en 19 jaar. Zij ztfn ingeslo ten. Het onderzoek duurt voort. (Van onze Groningse correspondent). De 62-jarige G. Riedstra uit Rijperkerk, die gistermorgen in Leeuwarden voor de tweede maal lijexamen deed, heeft de exami nator J. Feenema wegens een on enigheid tijdens het praktische gedeelte van het examen uit de auto gezet en is alleen naar het hotel gegaan waar de examens worden afgenomen. De heer Riedstra kreeg woorden met de heer Feenema over het al of niet goed tot stilstand brengen van de wagen. „Trouwens, van het begin af mochten we elkaar al niet. Er vielen over en weer woorden en om erger te voorko men heb ik de examinator ver zocht uit te stappen", aldus de heer Riedstra, die er eerlijkheids halve aan toevoegde, dat hij deze dag bijzonder prikkelbaar was, omdat hij het thuis erg druk had met het hooien. Twee hoge officieren van de Re bellen, 28 simba's en een tovenares zijn door het Kongolese leger te Abl zama en Pawa, 55 km van Paules In het noorden van Kongo gevangen genomen, zo meldt het Kongolese persagentschap. De officieren werden geindentiflc- ceerd als kolonel Pierre Olembe en majoor Francois Abedi. Als naam van de tovenares werd opgegeven Sophie Etanga van de Atetela-stam. Intussen wordt in Leopoldstad druk gewerkt aan de feesteliikheden ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van de Kongolese republiek. Langs de Boulevard van de 30ste j Juni wapperen vlaggen. Integestel ling tot het vorig jaar toen de fees telijkheden afgelast moesten worden en een uitgaansverbod afgekondigd werd, is er thans weinig van span ning te bemerken. Voor goed auto-onderhoud teuivo i Uit het Leidsch Dagblad van i 1 Julij 1865: 't Was te wachten, dat de opgewondenheid en drukte der feestviering op sommige oude krijgers niet zonder in vloed zouden blijven. Reeds is hier ter stede één hunner be zweken. twee zijn ongesteld en één is verdwaald geraakt en nog vermist. Aan B. en W van Leiden is vergunning gevraagd, door J Slok, vleeschhouwer, om in het pakhuis in de Lombard- steeg, tot slagtplaats en vee stalling te mogen inrigten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1