kc\leiöoscr>Qp Première Strawin sky's „Sacre du printemps" CURSISTEN IN EXPOSEERDEN HUN WERK Stalin liet de Poolse opstandelingen van Warschau in de steek LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 29 JUNI DERDE BLAD Ballet in Moskou Tien minuten lang applaus Igor Strawinsky s ballet ..Le sacre du printemps" heeft gister avond in het Bolsjoitheater in Moskou zijn Russische première beleefd. De uitvoering werd door een enthousiast publiek met een ovatie beloond. De Russische première van dit 50 jaar oude werk werd door sommige Russische critici een van de meest opmerkelijke ballet- gebeurtenissen van de laatste jaren genoemd. De zaal beloonde de uitvoering met een ononderbroken applaus van tien minuten en met bravogeroep. NEDERLAND 1 10.35 mi 10.40 uu 10.50 uu KRO—VPRO Nieuws in het kort Barend de Beer Week journaal Halter en Connie. Engelse les Journaal Uitzending Stichting Secutera Jan en Alleman Het décor is een tempel, documentaire Shirley Booth als ..Hazed", film Samenvatting middagprogramma N.T.S.-journaal Tour de France Wimbledon. De choreografie was verzorgd door de 34 jaar oude Vladimir Vasiliew en zijn drie jaar jongere vrouw Natlia Kasatkina. Subsidievoorstel Kuntsmaandorkest B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld de Stichting „Het Kunstmaandorkest" voor het seizoen 1965/1966 een sub sidie te verlenen van f 1.225.000,In hun toelichting zeggen B. en W. dat de stijging van lonen en prijzen en de uitbreiding van het orkest met zes leden het begrotingstekort van de Stichting groter hebben doen worden dan de aanvankelijk geraamde f 1.399.300,—. „Het ligt in de lijn van de artis tieke ontwikkeling die het orke6t doormaakt en die na zo weinig jaren reeds ertoe heeft geleid dat het Kunstmaand Orkest door deskundi gen wordt beschouwd als een der teste orkesten van het land, dat de kans wordt geboden het orkest uit te breiden tot 78 leden. Met groot suc ces zal dan kunnen worden gewerkt aan de verdere verhoging van het peil van het orkest en aan de ge leidelijke uitbreiding van het reper toire", aldus B. en W. Early Bird nu commercieel (Van onze Haagse correspondent) De communicatiesatelliet Early Bird Is gisteren commercieel gewor den. Dat wil zeggen dat voor het telefoonverkeer tussen bijvoorbeeld Nederland en de Verenigde Staten de verbinding tot stand kan komen via deze ruimtesatelliet. Kan komen, want van de normale verbindingen blijft men normaal gebruik maken. Het is gewoon een uitbreiding van de mogelijkheden, aldus een woord voerder van de P.T.T. vanmorgen. Deze soort verbindingen zijn te ver gelijken met een straalverbinding in Nederland zelf. Als men van Den Haag naar Roermond moet telefo neren behoort men niet te weten of dat via een kabel gaat of door mid del van een straalverbinding met de toren in Mierlo. Kortom voor de abonnee verandert er niets. Early Bird is sinds 6 april in een baan om de aarde. De satelliet-ver binding. die telefoongesprekken, telexberichten en foto-overbrengin gen omvatte, was tot gisteren toe gratis. Men gebruikte de satelliet voor proefnemingen. Bergrivieren in Oostenrijk nu woeste stromen In westelijk Oostenrijk hebben zich gisteren weer onweersbuien voor gedaan waardoor er in de toeristen centra in de Alpen aardverschuivin gen zijn opgetreden en er nieuwe schade is aangericht door de door overstromingen toch al zwaargetrof- fen bergvalleien. Na een hïttegolf van vier dagen die overstromingswater van smeltende sneeuw en gletsjers heeft veroorzaakt, veranderde zware regenval de kleine bergrivieren in Tirol en Salzburg in woeste stromen. De Inn trad buiten de in alle haast' opgeworpen dijken, waardoor boerderijen bij de steden Kufstein en Wörgl wateroverlast kre gen. Er zijn geen persoonlijke slacht offers. Onder druk van een hittegolf waar aan nog geen einde is gekomen, heb ben de gemeentelijke autoriteiten van Madrid gisteren de beperkingen op het gebruik van water verscherpt. Dit houdt in dat de watertoevoer el ke dag van 9 uur 's avonds tot 6 uur in de ochtend zal zijn afgesneden in verband met „de gevaarlijke verla ging" van het waterpeil in de Madri- leense reservoirs. Op 18 mei is er voor het laatst enige regen van betekenis gevallen in de Spaanse hoofdstad. Ook Italië zucht onder hitte, waardoor zes personen zijn omgeko men en een onbekend aantal is ver dronken. Sinds vorige week donder dag worden in Rome temperaturen van boven de 35 graden bereikt. In sommige plaatsen op Sicilië werd het zelfs meer dan 38 graden. De politie in Rome trad niet meer op tegen toeristen die hun voeten afkoelden in de vijvers van de stad, wat eigenlijk verboden is. Maar een Conrad Kickert - 83 - overleden Op 83-jarige leeftijd is in Parys overleden de bekende schilder Con rad Kickert, die grote bekendheid bezat als voorvechter en propagan dist van de moderne Franse kunst omstreeks de eerste wereldoorlog. Hij organiseerde vele exposities. Ook was hij als criticus op schilderkundig ge bied werkzaam, zowel in Parijs als in ons land. Zyn collectie schilderijen schonk hij in 1934 aan het Gemeen temuseum in Den Haag, de stad waar hij geboren was. Zijn grote verdiensten voor de kunst Kickert behoorde tot de z.g. Bergense school werden geëerd met het Legioen van Eer. Castro's kunstschat van weinig waarde De *.g. „kunstschat" van Fidel Castro Is gisteren bezichtigd door een kunstexpert van de Italiaanse staat. H(j verklaarde na afloop dat de partij voornamelijk bestond uit meubelen van weinig kunstzinnige waarde. Rodolfo Siviero, deskundige van het ministerie van Buitenlandse Zaken voor de kunstschatten die de Duitsers in de tweede wereld oorlog uit Italië geroofd hebben, onderzocht de schat toen deze door de douane werd ingeklaard. Een antiekhandelaar in Milaan heeft vijf goederenwagons meubelen en andere voorwerpen gekocht, die de Cubaanse regering ter verkrij ging van harde valuta naar Europa zond. De meubelen noemde Siviero grotendeels 19de eeuws en van nogal ordinaire smaak. Hierboven Karei Appel voor een van zijn laatste schilderijen „Deux Figuresop de expositie, welke thans van zijn werken in het Stedelijk Museum in Amster dam gehouden wordt. Het was onmogelijk iets van weerzin te voelen tegen dit acro batische ballet van ruim 200 men sen met van bloed druipende han den en kleren Concertmeesters Overijssels Philh. Orkest Het bestuur van het Overijssels Philh. Orkest heeft tot eerste con certmeester benoemd Jaring Waltan en Maurits van den Berg. De eerste is in 1941 in Leeuwar- deradeel geboren en was tot nu toe eerste violist van het Concertgebouw orkest. Hij ontving in 1963 de zilve ren „Vriendenkrans", hem toegekend door de Vereniging van vrienden van het Concertgebouworkest. De tweede werd in 1937 in Amster dam geboren. Hij was lid van het Omroeporkest en het Tadio Philh. Orkest, waarna hij concertmeester het Krysk Orkest was. De muziek van „Le sacre du prin temps'' werd in 1963 voor het eerst in de Sow jet-Unie ten gehore ge bracht tijdens Strawinsky's toernee. Tot dien was het werk door de com munistische cultuur opzieners verbo den als een voorbeeld van burgerlijk formalisme". Beiaardconcours in Hilversum Op 7, 8 en 9 juli zal in het kader van het Holland Festival op het raadhuiscarillon in Hilversum het zevende internationaal beiaardcon cours worden gehouden. De deelnemers zijn Ghislain Pou- seele en Albert Boon uit België. Raymond Keldermans uit Amerika en Karei Borhuis en Anton van Ooik uit Nederland. Er zal op 9 juli een wisselprijs worden uitgereikt, beschikbaar gesteld door de gemeen te Hilversum en een prijs voor de beste improvisatie. Rectifiualie expositie „De Baak" De expositie in „De Baak" in Noordwijk aan Zee. wordt niet ge houden van 3 tot en met 15 augus tus, gelijk abusievelijk gemeld, doch van 3 juli tot en met 15 augustus. Concert in kasteel Duivenvoorde De beide Voorschotense muziek verenigingen concerteren morgen in kasteel Duivenvoorde in Voorscho ten. Deze avond wordt door de beide harmonieverenigingen in samenwer king met 't Nut en de Stichting Duivenvoorde georganiseerd. Van 7 uur af 's avonds bestaat er gelegen heid het kasteel te bezichtigen. De organisatoren zijn er echter in ge slaagd een bezoek aan dit concert nog aantrekkelijker te maken door voor het eerst in de geschiedenis van het eeuwenoude kasteel het gehele kasteel te illumineren, hetgeen een feëriek schouwspel beloofd te wor den. In het Oude Raadhuis in Nieuwkoop is een expositie geopend ran tekeningen en schilderstukken, gemaakt door cursisten van de schilder en tekencursus, welke tijdens het winterseizoen onder auspiciën van het Kunstgenootschap ,,'t Regthuyswerd georganiseerd. Deze cursus stond onder de bekwame leiding van de Leidse graficus en tekenaar Kees Buurman. „Deze heeft", aldus de heer Kra mer, die de expositie opende, de cursisten, die zo van geheel ver- Ondanks een eerder gedane belof te heeft maarschalk Stalin geweigerd hulp te verlenen aan de Polen in Warschau die, onder leiding van ge neraal Komorowski, in 1944 tegen de Duitsers in opstand waren gekomen, doch na bittere strijd van 3 dagen in de verwoeste Poolse hoofdstad werden verslagen. De blykt uit in Washington vrijgegeven oorlogsdocu menten. Op 9 augustus 1944 had Stalin aan de Poolse premier in balling schap. Stanislaw Mikolajczyk, die toen een bezoek aan Moskou bracht en om hulp voor de Poolse opstan delingen had gevraagd, beloofd wa pens boven Warschau te zullen laten afwerpen, alsmede een Russische ver bindingsofficier. bad nemen in de Trevi-fontein bleef verboden. In de dierentuin werden de pool- beren en andere dieren die niet zo goed tegen de warmte kunnen voort durend nat gehouden. Negen dagen later echter berichtte Stalin aan de inmiddels naar Londen teruggekeerde premier, dat hij de zaak nog eens had overdacht en tot de slotsom was gekomen, dat de op stand in Warschau een roekeloos avontuur was, dat de Poolse onder grondse strijders zonder overleg met hem, Stalin, waren begonnen. Uit de Poolse pers was hem boven dien gebleken, dat de Sowjet- russische autoriteiten waren misleid over de motieven waarover en de geest waarin de opstand was begon nen, aldus Stalin aan de Poolde pre mier. Stalin wenste dan ook in geen enkel opzicht deel te hebben in de verantwoordelijkheid voor wat zich in Warschau afspeelde. Stalin wilde ook niet ingaan op een verzoek van de Verenigde Staten om aan Amerikaanse vliegtuigen, die de opstandelingen in Warschau zouden kunnen bevoorraden, toestemming te verlenen in de Sowjet-Unie te lan den, zo moest Averell Harriman. toen nog Amerikaans ambassadeur in Moskou, aan zijn regering rapporte- schillende aanleg en vorderingen waren, toch kans gezien een ieder op zijn eigen wijze tot goede presta ties te brengen. Sommige cursisten verrieden een zeer goede aanleg en zelfs een sluimerend talent. De expositie van de vele werkstuk ken, waarvan uiteraard slechts een klein gedeelte kon worden getoond, geeft de bezoeker hiervan een goede indruk. Het was in sommige gevallen nauwelijks te geloven, dat 't hier het werk van „amateurs" betreft. Wat allen gemeen hebben is, dat met een bijzonder groot enthousiasme de cur sus zeer trouw is gevolgd. Het ligt „Orgie" viel tegen De opvoering van de „Orgie" in Londen was niet veel zaaks. Mis schien was dat een gevolg van te hoog gespannen verwachtingen als gevolg van de enorme publiciteit. Maar hoe het ook zij, de „orgie- scène" in de opera „Moses and Aaron" betekende een anti-climax. De opera van Schönberg was echter in de uitvoering van Covent Garden in zijn geheel een daverend De critici war thousiast over de uitvoering. Zij leverden alleen kritiek op de „orgiescène" met zijn strdmen bloed, stukken vlees die over het drukbevolkte toneel vliegen, de offering van maagden, met frene tieke tromgeroffel en de seksuele opwinding van halfnaakte Het publiek protesteerde niet tegen de scène, er ontstond in de zaal slechts enig zwak gemompel. dan ook in het stellige voornemen van het bestuur om in de komende winter deze cursus te vervolgen, zo mogelijk gesplitst, d.w.z. voor teke naars en schilders afzonderlijk, om dat beide kunstrichtlijnen een geheel verschillende techniek vereisen. Gisteren was de expositie geopend om de kinderen van de hoogste klas sen der plaatselijke scholen in de ge legenheid te stellen haar te bezoeken. JUWELIER BEROOFD In de vroege ochtenduren van gis teren is een inbraak gepleegd in een juwelierswinkel aan de Korte Lijn baan in Rotterdam. Met een zware ijzeren staaf is de ruit in de winkel deur ingeslagen, waardoor de inbre kers in de zaak kon en komen. De alarminstallatie begon te loei en, maar daar trokken de inbrekers zich weinig van aan. Zij waren met een gestolen auto de voor auto verkeer verboden. Lijnbaan ingere den en sloegen vliegensvlug hun slag. Een toevallige voorbijganger kreeg door één van hen een pistool onder de neus gedrukt en nam de benen. Hij kan later de politie mel den dat de twee misdadigers onder ling Duits had en gesproken. Red Nichols overleden De bandleider Red Nichols, die als dirigent en trompettist voor enkele hoogtepunten in de jazz-muziek heeft gezorgd, is gisteren in de ouderdom van 60 jaar overleden. Nichols speelde in het „Mint Hotel Casino" in Las Vegas. Hij overleed in zijn hotelkamer. NEDERLAND II VPRO 8.00 uur Nieuws in het kort 8.01 uur Miel Cools, amusement 8.25 uur Leiden, docum. 8.55 uurCulloden. doe. 10.10 uur De kerk bii RADIO HILVERSUM I ngratulatic Het Cosmopolita HILVERSUM II Er weril iets gemist De mooiste mementen worden er dikwijls bij herhalingen uitgeknipt. Zo misten de noeste werkers, die 's middags niet ver zuimd cf gespijbeld hadden, maar terwille van de welvaart van ons land hadden doorge werkt, 's avonds bij de samen vatting van de verlovingsuitzen ding het beste brokje televisie van de hele middag: het Inter view van de Engelsman Kenneth Harris met de Koningin en de Prins en de Kroonprinses en haar verloofde. Voor Herman Felderhof, die even daarvoor als compromis-figuur voor radio en televisie het Nederlandse inter view had geleid, was het natuur lijk wel een beetje sneu dat Har- ris er vlak achter aan kwam. want niet alleen dat de laatste in dezelfde tijd véél meer vragen stelde en antwoorden kreeg, de toon waarop hij dat deed was ook veel directer, en veel zake lijker. zonder dat de sfeer er on der leed. Integendeel, ondanks het feit dat zijn vragen onge- geneerder waren, was de stem ming bij de Koninklijke perso nen opperbeste er werd althans heel wat meer afgelachen dan bij Felderhof. Dit interview, waarin de geïnterviewden op hun best waren, werd 's avonds niet voor een tweede keer uitge zonden. zogenaamd omdat de tijd daarvoor ontbrak. Dat is na tuurlijk nonsens. Als er wel tijd is voor drie kwartier taptoe en een hele tijd feestvieren in Bre da. dan kan er ook tijd zijn voor een voortreffelijk interview van 10 tot 15 minuten met de hoofd personen. Ik heb mij laten ver tellen dat het BBC-interview helemaal niet uitgezonden had mogen worden, dat het alleen voor de BBC en via Early Bird voor Amerika bestemd was, maar als dat zo is, had er toch wel een mouw aan gepast kunnen wor den. en bovendien had men dat dan gewoon kunnen zeggen. Geen klagen Voor het overige hebben we weinig te klagen gehad: er werd de hele verdere middag uitge zonden. NTS-journaals, biogra fieën en beelden van wachtende, juichende of feestende mensen werden afgewisseld met zulk onbekommerde series als de Huckleberry Hill Billies, en 's avonds kregen we nog enkele Claus-recensies te horen van een tweetal Nederlandse en een tweetal buitenlandse journalis ten. Mijn persoonlijke indruk (ik bedoel als televisiecriticus) was ook gunstig. Ik heb zo'n idee dat na zyn televisieoptreden het ver zet van het verzet tegen zijn komst een geduchte knauw zal hebben gekregen. KRO: 18 00 Lichte orkmuz en zang- solisten. 18.20 Kaarten op tafel: Uitz. vrije tijd door drs. A. A. Sterman. 19 00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Jazz- I muz. 19.50 Nabeschouwing Tour de i France/Tour de l'Avenir. NATIONAAL PROGRAMMA: 20 00 Nws. 20.05 Toe spraak. 20.15 Feest eens mee in Loos- drecht: amusementsprogr21.30 Z.K.H. Prins Bernihard over het Prins Bern- hardfonds. klankbeeld. 21.50 Lichte or- kestmuz. 22.10 Prins der Nederlanden, klankbeeld. 22.30 Nws. 22.40 Avond- overdenking. 22.50 Lichte gr .muz. 23.55- Onderwater-t.v. voor rederij Duikers en deskundigen van de N.V. Reederij v.h. gebr. Goedkoop in Amsterdam hebben de beschikking gekregen over onderwater televisie - apparatuur. Hierdoor is een eind ge komen aan de situatie, dat de laat- sten voor hun oordeelvorming en adviezen volledig afhankelijk zfjn van de mondelinge verslagen van de duikers. Dit is vooral van belang bij onderwater inspectie van bijv. vlieg tuig- of scheepswrakken, damwan- den en sluisdeuren. De duiker krijgt nu een van vrij sterke schijnwerpers voorzien opna me-apparaat mee. Het beeld is direct zichtbaar op de doorgaans op een bergingsvaartuig nitor. Voor de lens Is een met gedistilleerd water ge vulde kegel gemonteerd en door deze dicht bij het op te nemen object te houden is het mogelijk zelfs ln het zeer vuile water van het IJ, redelijke beelden te krijgen. Via een telefoon verbinding kan men de duiker vanaf het bergingsvaartuig aanwijzingen geven. De apparatuur zal o.m. wor den gebruikt bij waterbouwkundige werken. Nichols loopbaan omspant een periode van 42 jaar. Hij is zowel de leider van grote bands als van zijn beroemde „Five pennies combo" ge weest. In 1958 is het verhaal van zijn leven „The five pennies" verfilmd. Danny Kaye speelde de hoofdrol. Nichols heeft mannen als Benny Goodman, Artie Shaw, Jimmy Dor- sey en Gene Krupa groot gemaakt Glenn Miller was zijn eerste arran geur. koor. 19.30 21.30 Z.K.H. progr. 22.10 Prins der Nederlanden, klankbeeld. 2220 Nws. 22.40 Actuali teiten. 23.00 Kamerorkest en solisten: klas. muz. plm. 23.20 Muzikale lezing, plan. 23.25 Vervolg van het concert: klas. en mod. muz. 23.55-24.00 Nws. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klas. Nws. 8.40 Lichte grmuz. en praatje. 12 00 Lichte gr muz. 12.27 Meded. t.b.v. 13.40 Licht kwartet. 14.00 Ka de Jeugd. 17 .15 Jazzperspectlef. 17.50 Overheidsvoorlichting: Kunnen wij Gesprekken schoonpra PI hygiënische gewoonten Hilversum 2, 298 m. VARA7 00 Nws.. ochtendgymn. en soc. strijdlied. 7.20 Lichte grurniz. 7.25 Van de voorpag. 7.30 Lichte gr .muz. 8 00 Nws. 8.10 Lichte gr .muz. (vervolg). 9.00 Van alle markten thuis, praatje v. d. vrouw. 9.05 Klas. vioolconcert. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Romantische ork.werken. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Mod. muz. door trombone-kwartet 11.50 Fluit en plano: mod. muz. 12.00 Rltm. strijk- 13.45 Moordenaarswerk, lezing. (IV)! 14.00 Omroepkamerkoormod. liederen. 15.30-17.00 uur kan den onderbroken voor directe reportage Tour de France) 15.00 Voor de Jeugd. 1630 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer: ÏJP2«»voor valaintle" en snipperdagen. 17.50 Actualiteiten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1. NTS: 14.30-16.00 Repor tage van het Internat. Tennistoernooi In Wimbledon. VARA: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nws. ln het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 De zwoegers (the tollers), film over mie ren. NCRV: 19.35 De Beverly Hillbillies. TV-film, NTS: 20.00 Journaal. NCRV: portage over haar ontwikkeling. 21.55 22.35-2245 Filmverslag van de Tour de France. Nederland 2. NTS: 20.00 Nws. in het kort. VARA: 20.01 Shlrlev ln swing en sweet, licht progr. 20 20 Speurtocht In het verleden: Lodewtjk de Tweede van Beieren, de Zwanenkonlng. documen taire 20.50-22.10 't Gebeurde op een avond, speelfilm.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5