Saigon verwacht groot offensief van Yietcong Talrijke gelukwensen naar Soestdijk Slechts hier en daar wat feestgedruis ASPIRIN® BAYER LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 29 JUNI Het koninklijk gezin heeft gis teren bij de verloving van prin ses Betrix en Claus von Amsberg talrijke gelukwensen ontvangen. Er kwamen telegrammen binnen onder anderen van Koning Bou dewijn en Koningin Fabiola van België, van president Lübke van West-Duitsland en van de Itali aanse president Saragat. Niet alleen van over de grenzen kwamen de felicitaties binnen. Ook uit alle rijksdelen werden de beste wensen naar Soestdijk gezonden. Door burgemeester en wethouders van Amsterdam werden bloemen ge stuurd. In de Haagse gemeenteraad sprak de burgemeester een felicita tierede uit. Uit Suriname kwamen vele telegrammen binnen. Behalve gou verneur De Vries, stat en voorzitter Lachmon zonden ook talrijke parti culieren felicitaties naar het paleis. Premier Pengel was persoonlijk in ons land. Geheel in overeenstemming met do uitspraak „een Surinamer komt nooit met lege handen op feest" heeft de Surinaamse premier ook het verlovingsgeschenk voor de kroonprinses bij zich. Het is een sie raad, geheel vervaardigd uit Suri naams goud. De waarnemend gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. G. Smeets hield een hartelijke radio toespraak, waarbij hij herinnerde aan de diepe indruk, die prinses Featrix destijds by haar bezoek aan de West heeft achtergelaten. De Ahmadiyya Moslim gemeen schap in Nederland heeft zich bij monde van de iman van de Haagse moskee met een gelukwens voor de vdrlovlng van prinses Beatrix gewend tot de Koningin. Dat God deze band INDONESISCHE OVERVAL IN SEREWAK Twintig gemaskerde terroristen naar wordt aangenomen Indonesiërs en plaatselijke communistische ele menten hebben in de staat Sera- wak op Maleisisch Borneo een poli tiebureau, een dorp en een brug aan gevallen tijdens drie gedurfde over vallen. BU deze acties vielen negen doden en vier gewonden, aldus offi cieuze berichten, die gisteren in Koeala Loempoer werden ontvangen. Politie en Goerka-eenheden werden in allerijl naar de omgeving gezon den en wisten het politiebureau te heroveren. De correspondent van het blad „Daily Malay Mail" in Koetsjing meldt, dat zich onder de terroristen leden bevonden van de verboden communistische organisatie CCO, een ondergrondse beweging die onder lei ding staat van de Chinezen en zich heeft aangesloten bij de Indonesische campagne tegen Maleisisch Borneo. Smokkelaar in de boot genomen Tot grote verbazing van de Rotter damse rivierpolitie kwam dezer da gen een goede bekende van de po litie, die niet vreemd is in de wereld van smokkelaars, zijn beklag doen. Hij zou zijn opgelicht door een maat. Deze was bij hem gekomen met het verhaal dat een bakker aan boord van een Frans vrachtschip heel gemakkelijk aan grote partijen sigaretten kon komen, maar hij moest van tevoren geld hebben voor de aankoop. De klager legde f 3500 op tafel en wachtte daarna gedul dig op zijn sigaretten. Deze kwamen echter niet. De poging was misge lopen, doordat de Duitse douane zou hebben ingegrepen en de sigaretten in beslag zou hebben genomen. De man vertrouwde het verhaal niet erg toog op onzerzoek uit en kwam tot de ontdekking dat hij goed in de boot genomen was. De politie zocht de zaak verder uit en kwam alras tot de ontdekking dat maatlief het geld in zijn zak had laten glijden op een klein bedragje na dat voor de bakker was in ruil van het verhaaltje. Bedrijf geruïneerd Voor tiende keer ingebroken in meubelfabriek je (Van onze Bossche correspondent) De heer P. van Opdorp, eigenaar van een meubelfabriekje in Den Bosch heeft de moed opgegeven. Voor do tiende keer in vier maanden hebben inbrekers zijn bedrijf annex showroom met een bezoek „vereerd". Gestolen is er niets, maar grote hoe veelheden meubels en materialen zijn goeddeels vernield door de in houd van twee schuimblussers, die de onverlaten ln de fabriek en show room hebben leeggespoten. De schade van het laatste bezoek schat de moe deloze eigenaar op 5000 gulden. De heer Opdorp en zijn drie zoons, die bi) het fabriekje nog een zestal mo delbungalows wilde inrichten, heb ben hun toekomstplannen voorlopig opgegeven tot de naarstig speurende portie er eindelijk ln geslaagd zal zijn de onverlaten ln de kraag te pakken. mag zegenen, zo zegt het telegram van de iman. De Brabantse commissie ln Veghel heeft spontaan en snel gereageerd op de officiële bekendmaking gisteren. Op een laat in de voormiddag ge nomen initiatief kwamen alle schoolkinderen met de naam Beatrix naar het gemeentehuis, waar zU burgemeester J. P. Schreven boeket ten bloemen aanboden, die hy tot een grote ruiker verenigde. Hy voeg de er een boeket orchiedeeën aan toe en dat alles kreeg de 12-jarige Bea trix van Lisdonk uit Veghel mee in een snelle auto, die haar naar Soest dijk bracht. Helaas, de jonge Bea trix kon niet worden ontvangen door het overladen programma. Maar ze mocht de bloemen wel zelf gaan af geven ln Drakesteyn. Na jaar achterhaald Jongens staken school in brand (Van onze R'damse correspondent) Het ls gebleken, dat twee 16-jarl ge Jongens de brand hebben gesticht die ruim een jaar geleden, op zon dagavond 31 mei een houten school gebouw aan de Jan Ligthartstraat in Rotterdam- zuid heeft verwoest. De brand ln deze technische school woedde tydens een hevig onweer, zo dat aanvankelijk werd aangenomen dat blikseminslag de oorzaak was. De schade bedroeg meer dan een half miljoen gulden. Tydens een nader onderzoek door de recherche werd een geblakerd geldkistje gevonden, dat was gefor ceerd. toen ook nog een schroeven draaier werd aangetroffen die ken nelijk niet in de school thuishoorde, was het helemaal verdacht. De school was na de inbraak in brand gestoken. De Jongens hebben bekend. Carnavalsstemming in Breda Van uitbundige feestvreugde is slechts op enkele plaatsen in Neder land sprake geweest. Zoals in Bre da, waar gisteravond op het markt plein een ware carnavalsstemming heerste. Tienduizenden personen waren op de been. De jen ka werd gedanst en de caféhouders schonken gratis oranjebitter. Maar Breda behoorde tot de uit zonderingen. Slechts hier en daar werd gefeest. Amsterdam en Den Haag lagen verlaten als op gewone doordeweekse avonden. Misschien zelfs nog stiller, omdat velen de ge beurtenissen rond Soestdijk neg eens rustig op de televisie wilde bekijken. Rotterdam In Rotterdam had men echter wel een feestprogramma in elkaar ge draaid. Enkele duizenden Rotterdam- i waren bijeen op de Coolsin- waar burgemeester W. Thomas- toespraak hield. Hy legde een grote bloemenhulde op een palet, dat door de vorkheftruckchauffeur Jan Sins werd opgepikt, die het vervol gens n vorkheftruck en al werden de bloe men naar Soestdijk gebracht. Verder stonden er nog een muzikale hulde door padvinders en muziek korpsen, een filmvoorstelling en een groots vuurwerk op het programma. Maar het meest sensationele pro grammapunt was toch de niet aan gekondigde noodlanding van de re clamevlieger Jan Smit in de Bergse plas. De vlieger kwam er gelukkig af met een nat pak. Meer niet. Oranjebal prin- In Utrecht werd in de n ses Beatrix genoemde hal Jaarbeurscomplex een groots opge zet oranjebal gehouden. Herman Stok presenteerde enige tienerster ren, onder wie Ronnie Tober - die het weer "Geweldig "vond - en Con- ny van Bergen. Het feest kwam wat traag op gang, omdat eindeloos moest worden gerepeteerd voor de radio- uitzending. Maar toen dat eenmaal achter de rug was, daverde de Bea- oplegger reed. Met trixhal op zijn grondvesten. Communistische guerrillastryders hebben iristeren drie regering,stellin- d„° gen met mortieren beschoten en van ochtend vroeg het districtshoofd kwartier Hieoe Doec, op slechts 16 km ten zuidwesten van Da Nang gevallen. Dit maakte een Amerikaan se militaire zegsman vandaag bekend. By de aanval naby Da Nang zyn twee Vietnamezen omgekomen en werd er een Vietnamees gewond. Ver moedelijk bevonden zich geen Ameri- I kanen in het hoofdkwartier. Dit was Sowjet-Unie zucht onder bureaucratie De Russische industrie en de Rus sische landbouw hebben te Ujden onder een te groot aantal bedryfs- leiders en administrateurs, aldus ver klaarde een hooggeplaatste rege ringsfunctionaris gisteren in Mos kou. Hy zei dat er teveel bazen en kantoorbedienden zijn, soms wel een op de zes arbeiders. Hy beval aan het onkruid te wieden. Deze klachten en adviezen zyn af komstig van Mr. Koezin, lid van de commissie die het Russische minis terie van Financiën bestuurt, die zyn opmerkingen geplaatst zag in het re geringsdagblad Izwestia. Hy zegt verder dat het administratieve per soneel van parallel werkende be- dryven moet worden samengesmol ten en verminderd. IN SCHEERZEEP PRIJSVERSCHIL TOT f 11.50 onze Haagse correspondent) Vaste scheerzeep is ln de handel voor prijzen die variëren van 0,35 tot 11,92 gulden per 100 gram. Dit constateren het „Consumenten con tact orgaan" en de „Nederlandse huishoudraad" ln een prijsvergelij king van vele tientallen soorten en merken scheerzeep en scheercrème. De pryzen van scheercrème liggen uiteen van 0,90 tot 5,93 gulden, die van snelscheercrème van 0,50 tot 2,14 gulden. Dit alles ter vergelijking omgerekend in een gewicht-eenheid van 100 gram. Gearmd in de paleistuin, para derend voor de fotografen. (Foto LJD./Holvast) Duif deed jaar over ivedvliicht (Van onze Arnhemse correspondent) Twee duivenliefhebbers uit het Be- tuwse dorp IJzendoom, die al jaren lang aan wedvluchten deelnemen, dachten dat één van hun duiven by de monstervlucht St. Vincent een prys bad gewonnen. De duif was wel niet als één van de eersten binnen- I leidingen gekomen, maar in verenigingsver- j cuacanga, 160 kilometer ten zuidwes- band kon hy best in de pryzen zit- ten van Rio, te zullen aanleggen en ten. Toen zij de duif echter goed huizen voor de arbeiders te zullen bekeken, konden zij hun ogen niet doen bouwen. Dit is in de vier jaar geloven, want het bleek, dat deze van het bestaan van de werf nog duif verleden jaar op dezelfde vlucht steeds niet gebeurd. Pas thans wor- was verdwenen. De vogel heeft pre- den deze beloften nagekomen door de cies 1 jaar gedaan over de vlucht regering van president Humberto van 1051 kilometer. Castello Branco. de beschietingen, die het Da Nang, op 508 km ten noorden van Saigon, heeft plaatsgevonden. Volgens de zegslieden hebben de Vietnamese regeringstroepen een le tegenaanval ingezet Het is echter niet bekend of er daarbij slachtoffers aan de zijde van de Vietcong zijn ge vallen. De twee Vietcong aanvallen werden ondernomen op doelwitten in het gebied van de centrale hooglan den. In de provincies ten noorden en oosten van Phoe Jen, op 350 km ten noordoosten van Saigon, doen al we ken geruchten de ronde van een gro te concentratie van communistische eenheden en men vreest dat daar binnenkort een groot offensief zal worden ingezet. Volgens welingelichte zegslieden is deze concentratie voornamelijk waar genomen in de provincies Phoe Bon, Pleikoe, Kontoem en Binh. Aange nomen wordt, dat de eenheden die zioh daar bevinden deel uitmaken van de 325-ste Noordvlietnamese di visie. Een Noordvietnamees regiment bestaat uit ongeveer 2.500 man, aldus de zegslieden. In de provincie Binh Dinh is, vol gens berichten van de Zuidvietname- inlichtingendlenst, op zijn minst regiment van de harde kern van de Vietcong troepen. De verdedigingsstellingen rondom Pleikoe worden versterkt als voorbe reiding op een op til zynd groot of fensief in de centrale hooglanden. Verwacht wordt dat de communisten een reeks aanvallen zullen uitvoeren op dorpen en kleinere steden en dan zullen proberen districtshoofdsteden te vallen. Cel opgerold De Zuidvietnamese politie heeft een propagandacel van de Vietcong. die in de binnenstad van Saigon opereer de, opgerold met de arrestatie van 25 personen, meest jonge mannen en Braziliaanse Verolme-werf in moeilijkheden De vice-president van de Verol- me-scheepswerven in Rio de Janeiro, admiraal Arthur Oscar Saldanha da Gama, heeft meegedeeld, dat de werf financiële crisis verkeert een einde zou kunnen ko en, als er onmiddellijk een order >or de bouw van een nieuw schip >u worden geplaatst. Admiraal Saldanha da Gama zei, it een dringend verzoek aan de re gering om een lening van ongeveer miljoen gulden noodzakelijk was, de werf uit de moeilijkheden te helpen totdat er nieuwe bouworders geplaatst zouden worden. Hij zei dat de moeilijkheden de schuld waren de regeringen van Janio Qua- dros (1961) en Joao Goulart (1961 1964), die bepaalde beloften niet wa in nagekomen. De Nederlandse scheepswerven van Verolme hebben oorspronkelijk 32 miljoen gulden in de Braziliaanse zusterwerf gestoken, maar hebben tot dusver nog geen enkel dividend ont vangen, aldus de Braziliaanse vice- president. Vorige regeringen hadden toege zegd toegangswegen en elektriciteits- de scheepswerf in Ja- Onder de gearresteerden zouden zich studenten en leraren be vinden. De politie zou voorts beslag gelegd hebben op stencilmachines. Vietcong- documenten en antibiotica, die naar de guerrillastrijders moesten worden gesmokkeld. Het ministerie van Defensie van Zuid-Vietnam heeft bepaald dat alle mannen tussen de 20 en 30 jaar, ook die van Chinese afkomst, zich voor militaire dienst moeten melden. Omringd door een kordon po litie tijdens de korte rit buiten de hekken van de paleistuin. (Foto L.D./HoLvaet<) Financiële steun Eugene Black, de speciale gezant van de Amerikaanse president Lyn- j don Johnson voor een grootscheeps economisch ontwikkelingsprogramma voor Zuidoost-Azië, heeft gisteren voorgesteld dat er een multilateraal fonds zal worden ingesteld voor de ontwikkeling van het gebied. Hij zei dat de Ver. Staten bereid zijn met honderd miljoen dollar bij te dragen in leningen op soepele voorwaarden of schenkingen aan het fonds. Black, voormalig president van de Wereldbank, ging niet verder op dit voorstel in. Maar volgens functiona rissen zal diit ongetwijfeld een aan vulling zijn op het projekit van een miljoen dollar dat president Johnson eerder dit jaar heeft voorgesteld om de Aziatische landen by hun ontwik keling te helpen. Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT ^3*/ AflHTFR Inbrekers zagen tabernakel voor brandkast aan (Van onze Hilversum se Een half uur voordat hy de eerste is zou opdragen, kwam de Hilver mis e bouwpastoor N. Stolwyk tot de ontstellende ontdekking dat de taber nakel met de kelk uit de St.-Janska- ;I aan de Diependaalselaan in Hil- irsum was verdwenen. Nachtelijke Indringers, die naar zyn stellige overtuiging het gestolene een brandkast hebben aan gezien, hadden de met bouten aan balk bevestigde zware tabernakel met behulp van een by de kerk ge vonden schop losgewrikt. Daarby richtten zij een grote ravage aan. De kelk inbegrepen wordt de waarde op ruim 1000 gulden geschat, maar de pastoor en zyn parochie zyn meer onder de indruk van het feit, dat de kelk geconsacreerde hosties bevatte. Dat de inbrekers het op het geld hadden gemunt mag worden afgeleid uit de omstandigheid, dat zy wei een overigens leeg offerblok forceerden en een spaarpotje van de misdienaars meenamen, maar een verzilverde kelk en andere voorwerpen lieten staan. Wel eigenden zij zich nog een met gereedschap en een fles miswyn toe. De Belgische mevr. Legros en haar dochtertjes Anne en Chan- ta, die behoorden tot de 19 gijze laars, welke uit handen van de Kongolese rebellen zijn bevrijd. 1

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4