LEIDSCH DAGBLAD \andacht richt zich op Soestdijk en Drake steyn Vliegramp in VS: 84 doden Ur. L. de Jong doet in Italië geen nieuwe ontdekkingen Straatgevechten in Dominicaanse Republiek Claus in Soestdijk? Bomaanslag in Saigon eist 25 levens BETOGING IN ALGIERS !S||- I1MCO N.v. Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 JUNI 1965 No. 31300 Directeur: A. El. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f 3.55 per maand, f 0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte 8lngei 1, Lelden Giro no 57056 Verloven van politie Baarn ingetrokken De Antilliaanse minister-pre- lident E. Jonckheer, vertrekt norgen naar Nederland. Hij doet dat op uitnodiging van vi- :e-president mr. Biesheuvel, oir naandag de verloving van prin ses Beatrix te kunen meevieren. )e minister-president van Suri ïame, de heer J. Pengel, zal in rerband met deze gebeurtenis iok zijn voorgenomen reis naar rns land vervroegen. Gisteren is de laatste officiële tap voorlopig genomen, toen het oninkrijkskabinet zich positnef op telde tegenover het huwelijk. Niets taat de regering du# meer in de :eg om de goedkeuringswet voor aar rekening te nemen. Be plotse- nge missie van dr. L. de Jong, di- ecteur van het rijksinstituut voor orlogsdocumentatie, heeft daar ook een vnjziging in gebracht. Die onverwachte reis van dr. De ong heeft nogal opzien gebaard. In eerste plaats door de wijze, waar- Advertentie Telefoon 01720—2491 WEERBERICHT KOEL MET ZON 7a n onze weerkundige medewerker) Het ivas gisteren een er dag voor het noorden van is land betekende dqf de eerste merse dag (boven de 25 graden), De Bilt de tiueede, maar in \id-Limburg kwam de temperatuur et 28 graden al voor de derde maal it zomerse waarden. Ten zuiden de lijn Parijs—Praag, werden ilfs temperaturen boven de 30 gra- gemeten. Maar helaas, in west- uropa begon vannacht al koele zee- cht binnen te stromen met een 'achtige en in het Noordzeegebied irde zuidwesten wind. Het frontje, it vanmorgen passeerde, veroor- akte in Den Helder een milimeter gen, maar op de meeste plaatsen iZ het wel droog blijven. Wellicht mr tijdens de races w de T.T. sinds 19^6 al geen regen viel. Morgen zal het op de meeste plaat- droog blijven met flinke perioden zonneschijn, vooral in het kust- ibied, maar in het binnenland nog n kleine kans op een buitje. Door krachtige aanvoer van Noordzee- cht blijft de temperatuur echter eind juni wat aan de lage kant, tussen 16 en 20 graden. 27 JUNI Zon op: 04.22 uur; onder 21.04 Maan op: 02.43 uur; onder: 19 Hoogwater in Katwijk te 01.16 13.47 uur; laagwater te 09.17 21.55 uur. 28 JUNI Zon op 04.22 uur; onder 21.04 uur: Maan op 03.20 uur; onder 20.46 uur Hoogwater in Katwijk te 02. 14.34 uur; laagwater te 10.0 1.42 uur. Bij straatgevechten in San Fran cisco de Macoris, een plaats in de Do minicaanse Republiek, zijn gisteren acht personen gedood. Een vier man sterke groep van de OAS, die per hefschroefvliegtuig uit de hoofdstad Santo Domingo naar San Francisco de Macoris is gevlogen om een onderzoek in te stellen, heeft meegedeeld dat het gisteravond weer rustig was in deze stad, die in groot te de derde van de Dominicaanse Re publiek is. De groep verklaarde ver der, dat politie en militairen van de „regering van nationaal herstel" on der generaal Imbert, de toestand be heersen. De regering van generaal Imbert heeft medegedeeld dat in San Fran cisco de Macoris een opstandige be weging is onderdrukt. Van de „op standige burgers" werden er acht ge dood en dertig gevangen genomen. Aan regeringszijde werd één sol daat gewond. De militairen hebben een grote hoeveelheid wapens en am munitie buit gemaakt. op zijn vertrek in de publiciteit kwam. In de tweede plaats door het ver schijnen van foto's van Claus von Amsberg in uniform. Het schijnen deze foto's te zijn, die de regering ertoe hebben gebracht om dr. De Jong te verzoeken reeds eerder inge wonnen informaties nog eens na te gaan. De heer Von Amsberg staat op deze foto in het uniform van de 90ste Duitse pantserdivisie, waarin over eenkomstige distinctieven werden ge bruikt als bij de S.S. De regering achtte de extra voorzorg nodig, om dat bij de foto's in 'het buitenland ook berichten verschenen als zou deze divisie een S.S.-divisie zijn ge weest. Om ook de kleinste kans op moeilijkheden te voorkomen, heeft de regering dr. De Jong naar Italië ge stuurd. In Milaan heeft hij gesproken met mevrouw Bianca Ceva, secretaris van het Italiaanse instituut voor de geschiedenis van de bevrijdingsbe weging. Dr. De Jong zou ook nog naar Bologna gaan, waar de genoem de pantserdivisie gestationeerd is ge weest. Vandaag wordt dr. De Jong Nederland verwacht, maar het feit, dat het koninkrijkskabinet gis teren zijn besluit kon nemen, wijst wel op, dat hij geen bezwarende feiten heeft kunnen ontdekken. Gesprek met pers Voordat de Koningin maandag om één uur de verloving via radio en televisie officieel zal bekendmaken, zal het verloofde paar de Nederlandse en daarna de buitenlandse pers ont vangen. Uitgebreide tnaatregelen zijn geno men om demonstraties te voorkomen. De hoofdinspecteur van politie in Baarn heeft alle verloven van het personeel ingetrokken als maandag de verloving zal worden geannon ceerd. Alle Baarnse agenten, die in Nederland met vakantie zijn, moeten morgen terugkeren. Het korps zal maandag bijna op volledige sterkte zijn en krijgt daarbij stevige verster king van de Rijkspolitie. Ook Baarnse reservisten zullen dienst doen. Zo nodig zal het verkeer langs paleis Soestdijk worden omgeleid. Bij kasteel Drakesteyn verwacht men geen buitengewone drukte. Hier wor den dan ook geen extra manschap pen ingezet. Dnikte Gisteren was het overigens een hele drukte in de Lage Vuursche. Prins Bernhard liet de wachtende pers weten: „Er zullen geen bijzon- dere personen aankomen". Aan dat woord twijfelde niemand. Maar als ze er nu al eens waren. En Drakesteyn lag er ook. Daarom gaven fotogra fen en journalisten het niet op. Ze hadden een uitkijk, terwijl ze de dag sleten op terrasjes. Er wordt alarm geslagen als om 12.42 uur een zwarte wagen de hekken van het paleis pas seert. Maar ja. de Koningin heeft een druk leven. En dat gaat door met Fotografen en journalisten houden de wacht op een zonnig terrasje tegenover kasteel Dra' kesteyn. of zonder aanstaande schoonzoon. De Poolse ambassadeur en zijn echt genote kwamen lunchen. De dag verstrijkt. Journalisten en fotografen doen alleen wat stof op voor een sfeerstukje. Concrete zaken waren niet te melden. Von Amsberg werd niet gezien. Gelukkig voor de pers- Intusschen is 't nationaal programma bekendgemaakt, dat zal worden uit gezonden over de beide radiozenders, nadat de vorstin haar toespraak heeft gehouden en het verloofde paar door Herman Felderhof is ge ïnterviewd. Er zullen o.m. klankbeel den uitgezonden worden over de bei de verloofden. Ook dinsdagmiddag zal de radio een nationaal program ma uitzenden ter gelegenheid van het bezoek van het paar aan Den Nog steeds is niet zeker, of Claus von Amsberg al op Soestdijk is aan gekomen, al zijn er wel aanwijzingen in die richting. Vanmorgen om kwart voor negen landde er een helikopter. Dit gebeurde achter het paleis, zodat de passagiers aan het oog van de „posters" voor de hekken werden onttrokken. De helikopter steeg een kwartier na aankomst weer op en verdween met onbekende bestem- Ongeveer een half uur later wer den de fotografen die kasteel Drake- steijn in Lage Vuursche ..bewaken", gealarmeerd door hofauto AA-81, die met grote snelheid de hekken van prinses Beatrix' kasteeltje binnen stoof. Alle ramen waren echter ge blindeerd, zodat men ook hier slechts kon gissen naar de identiteit van de inzittende (n). Enkele honderden jongeren hebben gisteren in Algiers een betoging ge houden tegen het nieuwe bewind. Zij schreeuwden leuzen als „Boeme- dienne, moordenaar" en „Leve Ben Bella". In de „Club des Pins", waar van middag de Afrikaans-Aziatische con ferentie is begonnen, is gisteren een bom ontploft. Er zou ook aan de elektrische installatie in het gebouw zijn geknoeid. Volgens officieuze bron zouden bij de aanslag vijf per sonen zijn gedood. Het Algerijnse persbureau meldt, dat een twaalftal personen is gewond. Voor een restaurant in Saigon zijn gisteravond twee kneedbom- men ontploft, waardoor 25 per sonen werden gedood en 33 ge wond. Onder de doden bevinden zich tien Amerikanen en drie Fransen. Eén der laatstgenoem den is een vrouw. De twaalf an dere slachtoffers zijn Vietna- mezen. De bommen explodeerden om tien over acht plaatselijke tijd, met twin tig seconden tussentijds op een paar meter afstand van elkaar. De twee de maakte de meeste slachtoffers; deze ontplofte terwijl de klanten in paniek uit het restaurant, Mi Canh geheten, wegvluchtten. Mi Canh is een drijvend restau rant, dat dikwijls door Amerikanen werd bezocht. Eerste hulp was zeer snel ter plaatse en werd gevormd door ambulances van politie, brand weer en Amerikaanse ziekenhuizen, de laatste beschermd door Ameri kaanse militaire politie Onder de 33 gewonden bevinden zich elf Amerikanen en zeventien Vietnamezen. De nationaliteit van de vijf andere gewonden is nog niet defin'tief vastgesteld: wel is bekend dat zich een Duitser en een Zwitser ender hen bevinden. Een even dodelijke aanslag als nu werd op 11 februari gepleegd in Qui Nohn op een door Amerikaanse sol daten in gebruik genomen hotel. Daarbij kwamen 23 militairen om het ïeven. Op 30 maart werden bij een aanslag op de Amerikaanse am bassade 22 personen gedood, onder wie twee Amerikanen, en 150 ge wond. Frankrijk heeft Amerika onlangs laten weten, dat het niet bereid is jach»vliegtuigen van het type A-l Skyraider, die het indertijd van Ame rika heeft gekocht, aan dat land te rug te verkopen. Amerika had hier om verzocht. Het type wordt momen teel in Vietnam gebruikt voor werk dat niet door straalvliegtuigen kan worden verricht. Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van Defensie heeft verklaard, dat Frankrijk de toestellen niet kan missen. De „Los Angeles Times" meldt uit „welinge lichte kring" te Parijs, dat Frank rijk de vliegtuigen niet wil terugver kopen omdat het op geen enkele wij ze de Amerikaanse actie in Vietnam wil steunen. Zaterdag is in Seoel van gezagheb bende zijde vernoemen dat de Zuid- koieaanse regering ermede heeft in gestemd een divisie gevechtstroepen van ongeveer 15.000 man naar Zuid- Vietnam te zenden. Een C-135 transportvliegtuig van de Amerikaanse lucht macht is gisteren bij El Toro in Californië. neergestort. Alle inzittenden, 72 mariniers en een bemanning van twaalf koppen, zijn om het leven ge komen. Het straalvliegtuig was van de lucht machtbasis van El Toro opgestegen voor een vlucht naar Hawaii. Het radarcontact was kort daarna ver loren gegaan. Het toestel is neergestort in een berg achtig gebied tussen El Toro en het lrvine-meer. Boven dit gebied hing een laag wolkendek, terwijl er een lichte regen viel. De militairen begaven zich hoogst waarschijnlijk naar Vietnam. Zij zouden namelijk na een tussenlan-1 ding in Honoloeloe naar Okinawa I gaan. de vertrekbasis voor Zuid- Vietnam. Het verongelukte toestel is afkomstig van de basis McGuire in New Jer sey. De C-135 is de militaire versie van de Boeingl707. -jv Dit is Jet Gijsbers, een blind meisje van 19 jaar, die gis teren haar einddiploma behaalde aan de middelbare meisjesschool van het Carolus Barromeus Col lege in Helmond. Jetje heeft het gewone klassieke onderwijs ge volgd. Zij maakte al haar aan tekeningen in brailleschrift. Als het soms te vlug ging hielpen haar klasgenootjes haar wel. Zij gaat nu eerst twee jaar op kantoor werken en wil daarna nog een cursus maatschappelijk werk volgen. Maar voorlopig werd Jetje Gijsbers (gemiddeld zeven zonder onvoldoende) gis teren in het Carolus College eens extra in de bloemetjes gezet. BREESTRAAT 173 WATER EN HITTE Een dikhuid in de dierentuin van Wenen krijgt een verfrissend bad, nu Oostenrijk na de wateroverlast te lijden heeft van grote hitte. Overigens stijgt in het zuiden van Hongarije het waterpeil van de Donau nog steeds. Ongeveer 35.000 zijn daar koortsachtig bezig met het versterken de dijken. In de overige rlvicrdelen in Oostenrijk en Hongarije is het water iets gezakt. Als gevolg de plotselinge hitte wordt het grootste gevaar in Tirol nu gevormd door het smeltwater van de Alpen, dat al vele dalen heeft overstroomd. De overstromingen hebben het verkeer ontwricht i duizenden vakantiegangers op de vlucht gejaagd. De grote noord-zuid-verbinding tussen West-Dultsland en Italië was gisteren versperd. De voornaamste interna tionale spoorlijn van Oostenrijk naar Zwitserland werd donderdag verbroken door het wegspoelen van een deel van dc spoorlijn bij Innsbruck. (9uc/ ^ÏUeiiivo t Uit het Leidsch Dagblad van i 28 Junij 1865: 1 - Een Welkomstgroet. Aan J Leiden is de buitengewone J eer te beurt gevallen, dat zij gekozen is tot het vereeni- gingspunt van alle nog in le ven zijnde strijders voor het behoud van Neerlands zelf- standig volksbestaan. AdvertentieWapenbroe- ders! Mogt er onder u iemand zijn die door ongesteldheid verhinderd is het Feest bij te wonen, zoo zou een kame raad, kapitein in rang, wien het geluk niet beschoren was een kaart te verkrijgen, daar van gaarne gebruik maken.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1