Knappe prestaties met het Cleveland-Orkest 5 t ilden ten studeren hard )p Lortzings Opernprobe Hoopvolle aspecten voor 30 juni AEG Volhsclansen staan in cle belangstelling Introductie concert van Samuel Barber kunst laleiöoscaqp Tienjarig bestaan fted. Kaïnerorkest Mgent Leo Driehuys en regisseur Frans Boerlage, heiden verbonden i de thans tijdelijk „in ruste" zijnde Ned. Opera, hebben wij druk i 't werk gezien ij repeteren, in de Stadsgehoorzaal met het Orchestvan het stu- tenmuziekgezelschap „Sempre Crecendo" en het Heerenchoir re uit de oudheid onvergankelijke benamingen!) van het L.S.C. en aantal charmante V.V.S.L. leden. opgevoerd wordt het laatste komische opera'tje (daterend uit 1851) de bekende Duitse componist Albert Lortzing „Czar und Zimmer- n"): „Die Opernprobe"eigenlijk meer een „Singspiel"dat woens- a.s. zijn première beleeft. 'ezellige romantiek, met een vleugje humor daartussendoor. jonge, tjonge, wat wordt daar hard gewerkt. flet móet goed worden en 't zit er in", zegt Driehuys. ij vat dit niet als een sinecure op, geenszins. natuurlijk een hèèl waagstuk, zo'n opera met amateurs voor voetlicht te brengen. 'aar wat we er van zagen, geeft 't vertrouwen, dat 't bést zal gaan. )e opera mag dan op 't ogenblik in Amsterdam voor een wijle mors- in Leiden is zij waarachtig springlevend, eestdriftig zijn de studenten aan de voorbereiding bezig, die jongeren hebben het vaste voornemen, er alles van te maken, vr van te maken valt! te horen en te zien is 't geen gemakkelijk partituurtje in Italians mde stijl. Er is bijv. veel ensemblewerk, o.a. een sextet, dat lang de poes is. En dat wordt dan ook herhaaldelijk gerepeteerd. ?huys laat niet los, voor het perfect klinkt, n is al weken met de studie bezig. Sonwiige solisten zelfs al een werken twee beroepsvocalisten mee: onze stadgeyiote, de sopraan StevensRidderhof en de Amsterdamse tenor Marius Kemler. wat wij glanzend van hen te horen kregen, stemde alleszins hoop- ook de studenten Jelle Dijkema en Oege Goslings mogen eo Driehuys is 't aan zijn reeds gevestigde reputatie als opera-diri- l verplicht, dat er iets goeds uit de bus komt. Zélfs met amateurs. alsjeblieft geen dilettanisme! ACHTSTE 1IAV0-TAPT0E BEGONNEN itioneel applaus in Arnhem Van onze correspondent) Irnhem is gisteravond de acht- IVO-taptoe begonnen met een Je repetitie, waarin veel ,show' viel en die zich verder ken- door kleurrijke en levendige len. Hoogtepunt van deze show ■getwijfeld het optreden van lliaanse band „De Bersaglieri", «der leiding van Sergeantea ore Bertuzzo Leandro hun looppas brachten en met lidelijk temperament de toe- rers tot een ovationeel applaus te verleiden. de drie Amerikaanse bands Sn goed voor de dag- Ze brach- H swing-nummers en voerden danspassen tilt. Wat show it, overtrof dit onderdeel de i> het programma. De Engelse van het „Cheshire-regiment" door haar strakheid en stram- fcn beweging en door haar uit- ;iceren. Het was opval- oe kleurrijk de Nederlanders ai dag kwamen. De Kon. Lucht- "ikapel bracht enkele nummers, solistische partyen voorkwa- Opnieuw aanklacht tegen Jan Crenier De (thans in Den Haag gedeti neerde) 27-jange G. Kreuger heeft, naar zijn zaakwaarnemer Ad Pruis meedeelt, bij de Officier van Justi tie in Amsterdam een klacht inge diend tegen Jan Cremer wegens smaad. Met name terzake van uit latingen die de schrijver over hem heeft gebezigd in (gepubliceerde) in terviews. Deze interviews hadden betrekking op de aangifte die Kreuger begin mei by de officier van Justitie in Amsterdam heeft gedaan wegens plagiaat. Jan Cremer zou voor zyn boek „Ik, Jan Cremer", de titel en fragmenten onrechtmatig hebben overgenomen uit „Kreugers manus cript „Ik, G. Kreuger en het plein". Na een van Cremers bezoeken aan Kreuger miste deze dat manuscript. mende Turkse band van de Janitsja- ren „De Mehter Takami". In lange bonte gewaden gekleed, brachten de Turken droomachtige en sfeervolle muziek. Een indrukwekkende finale, waaraan alle deelnemers optraden, besloot deze eerste taptoe-avond, waar een duizendkoppig publiek ge tuige van was. Een scène uit Ldrtzings ..Die I Opernprobe tijdens de repetitie van gisteravond. I (Foto LD/Holvast) Zo wordt er dan vele avonden gezongen, gemusiceerd en geacteerd, dat 't een lieve lust is. Met een alleraardigst fleurig en kleurig bloemen- décor. En iedereen, die mee doet, schijnt er een geweldig plezier in te hebben. Er is één grote handicap: de Stadsgehoorzaal heeft geen orkestbak en daarom moet het orkest niet te hard spelen: vooral de dialogen en er zijn er vele moeten duidelijk hoorbaar blijven. Daarom moet Driehuys herhaaldelijk „afdempen" Maar alles bij elkaar groeit het geheel toch uit naar een gunstig resultaat. Nederland mag dan geen „operaland" zijn: als de jonge generatie er zich zo fervent en intensief aan wijdt, behoeft er gelukkig geen reden tot pessimisme te zijn. Twee bekwame mannen wijden er inspirerend en stimulerend hun aandacht aan. Zij kennen het vak en de eisen. Daarom kan succes niet uitblijven. De voorstelling van 30 juni is voor een ieder toegankelijk: moge men niet thuis blijven hokken, maar getuige zijn van deze vrolijke èènacter. Een waardevol- opera'tje als dit zult U toch niet willen missen? En omdat het slechts uit één bedrijf bestaat, musiceert voor de pauze nog het Leids Studenten Strijkensemble o.l.v. Leo van de Putte, zodat de avond welgevuld zal zijn. H. In verband met het 10-jarig be staan van het Ned. Kamerorkest zal in het seizoen 1965—1966 in het Concertgebouw in Amsterdam een Jubileumserie van zes zaterdag avondconcerten worden gegeven. Hieraan werken twee gastkamer- orkesten mee n.l. op 23 oktober „The English Chamber Orchestra" onder leiding van Colin Davis en op 20 november „I virtuosi di Roma" onder leiding van Renato Pasar.o. Voorts geeft het Ned. Kamerorkest in deze serie vier concerten: op 16 september, 18 december. 5 februari en 12 maart, onder leiding van Szymon Goldberg en David Zinman. Uitgevoerd worden werken van Vivaldi. Bach. Handel. Haydn. Mo zart, Bartok, Argento. Bernstein on Göhr. Als solisten zullen medewer ken Ingrid Habler (piano). Leon Fleisher (piano), Emanuel Hurwitz (viool), Kenneth Sillitoe viool) Szymon Goldberg (viool) en Thomas Magyar (viool). Hedenavond wordt, ge-' lijk gemeld, in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam een grote expositie van werken van Karei Appel geopend door Simon Vin kenoog. Hierboven een houten man netje met wat spijkers hier en daar. dat te zien is: een der laat ste creaties van Appel. Expositie „schilder" Isaac Israels Nadat in Haarlem de expositie van de „tekenaar" Isaac Israëls in het Frans Halsmuseum grote belangstel ling getrokken heeft, wordt nu op 2 juli. des middags om vier uur door mr. drs. L. J. F. Wysenbeek, direc teur van het Gemeentemuseum in Den Haag, in het Singermuseum in Laren een tentoonstelling van wer ken van de „schilder" Isaac Israëls geopend. PERFECT L f 30.- De Ned. Volksdansvereniging organiseert van 9 tot 18 juli een internationaal volksdansfestijn in Alkmaar. Groepen uit Bulgarije, Engeland. Frankrijk. Griekenland. Joego-Slavië. Schotland en Zweden zullen daar en in verscheidene andere plaatsen in Neder land hun programma presenteren. De opzet van deze week is het aanleren van eikaars dansen en stijlen en via openbare demonstra ties belangstelling bij het publiek te wekken. GEORGE SZELL DIRIGEERDE (Van onze Kunstredactie) De Europese tournee van het Cleveland-Orkest onder leiding van George Szell is gisteravond in het Concertgebouw in Amster dam beland bij het Holland Festival. Voor dirigent en orkest geen vreemd terrein, want kort geleden nog in 1957 gaven zij fleur aan het Holland Festival, terwijl George Szell een regelmatig terug kerend gastdirigent van ons Concertgebouwconcert is. Er was dus geen sprake van een noviteit, doch van een hartelijk weerzien. Evenals de vorige keer bracht men ook nu een nationale presentatie mede van Samuel Barber, de „ijoung American composer", zoals men de 55-jarige toondichter nog altijd noemt om zijn vitale creativiteit. Was het toen „Music for an scene from Shelley." welke muziek van mystieke en expansieve aard slechts welwillend kon worden aangehoord, nu kregen wij zijn piano-concert uit 1962 te horen, waarmede hij de Pulitzerprijs verwierf. Met de pianist John Browning, die het werk op deze tournee voordraagt, werden we geconfronteerd met een compositie die welverzekerd met een piano-solo inzet en ons voor drie thema's plaatst, waarvan twee rit mische. Barber verwerkt ze met tal van opmerkelijke vondsten: melo disch, ritmisch en contrapuntisch. soms progressief, dan weer evenals vroeger romantisch. Het middendeel een canzone, is meer sfeermuziek voor een film, waar Rachmaninow wordt bijgehaald. De finale biedt een opeenstapeling van klankexplo- Het was interessant om Barbers muziek te horen, maar tegenover de opinie van de Christian Science Monitor, dat dit concert een univer seel welkom zal vinden moeten wij stellen dat we slechts de intepretatie muziek. van de pianist John Browning en het Cleveland Orkest onder leiding van George Szells vertolking konden bewonderen, en slechts in betrekke lijke m .te de compositie. Deze had persoonlijke aspecten, maar een zwakke synthese van al te uitgezette muzikale gedachten. Voor het overige heeft dirigent Szell ons knappe prestaties van zijn orkest laten horen en wel de opening van het concert. Wagners voorspel „Die Meistersinger von Neurenberg" en ten besluite Schuberts grote Negende Symphonie in C, een werk dat de laatste jaren weer graag wordt ge speeld om zijn vloeiende romantiek, de milde andante sfeer en de lande lijke dans en de bijna overmoedig klinkende finale. Zo interpreteerde George Szell deze muziek evenwel niet. Hij plaatste zich als de discipli- nair-strenge dirigent voor het orkest, en liet het pronken met zijn uit nemende hout en koperbezetting en ziln ietwat te koel van toon spelende strijkers, maar onthield ons het melodieus charmerende. Schubertiaans werd deze interpre tatie niet, al werden alle noten Die interesse is de laatste vijf jaar reeds aanzienlijk groter geworden. De NEVO omvat op het ogenblik 50 aangesloten groepen en 600 indivi duele leden, waardoor het totaal op een aantal van ongeveer 2500 komt. Hoezeer de volksdans in trek komt, blijkt bovendien uit het feit dat aan verscheidene sociale academies volks dansen een verplicht lesvak is ge worden: een jeugdleider die dat niet beheerst, is niet „all-round". De uitvoeringen warden gegeven in de veilinghal in Alkmaar. Het Cen traal Dansberaad heeft voor deze gelegenheid de expositie .Dansen toen en nu" samengesteld, die pren ten en foto's biedt van volksdansen over een tijdvak van 350 jaar. Deze interessante en met zeer veel zorg samengestelde tentoonstelling is in gericht in clubhuis „De Burcht", Koningsweg 49 in Alkmaar. Verscheidene van de groepen die in Alkmaar optreden komen naar Den Haag. De Bulgaren zijn op 13 juli in de Kurzaal, de Grieken wer ken mee op 3 juli aan de Anjercol lectie door voorstellingen op het terras van Madurodam te verzorgen, de Joegoslaviërs zijn 7 Juli in het Zuiderpark. Roemeense medaille voor Nederlander Gisteren heeft de Roemeense zaakgelastigde Aurel Gheorge in de Roemeense legatie in Den Haag de herdenkingsmedaille van de Roe- meense dichter Michail Eminescu i uitgereikt aan de heer G. P. de Rit- ter uit Amsterdam. Deze medaille werd uitgereikt namens het Roemeens Nationaal Comité ter herdenking van de 75ste verjaardag van de sterfdag van Michail Eminescu voor de verdien sten van de heer De Ridder voor de verbreiding van de kennis van de Roemeense literatuur in Nederland. De heer De Ridder heeft een groot I aantal gedichten van Michail I Eminescu in het Nederlands vertaald. Advertentie brandschoon gespeeld. Dit sprak prestatie bood, zij het naar onze beter aan in Wagner, waarbij Szell smaak meer een clicheren dan een met een scherpe contourtekening de sensitief weergeven vain Wagners thematiek een voortreffelijke orkest- I „Als-je-blieft geen dilettantisme Van Gogh hing? op z'n kopt Het Britse Nationale Mu- seum heeft moeten toegeven Q dat een van Van Gogh on- derste boven opgehangen was g en dat een schoolmeisje op Q de vergissing heeft gewezen. Het meisje, de 15-jarige Jean Cockburn, bezocht met Q haar fclas het museum. Zij klopte later op de deur van het kantoor van de hoofd- suppoost om op de vergissing te wijzen. „Eerst wilden ze mij niet geloven", vertelde Jean. „Zij keken mij aan op een manier van hoe kan jij M dat nou weten. Maar ik wist N het en ik heb het ze gezegd ft ook! ft De waarde van het doek -9 „Gras met vlinders" wordt op ft ongeveer 150.000 pond ge- ft steld. Het stuk was verwij- 9 derd om gefotografeerd te V ft worden en moet daarna ver- ft keerd opgehangen zijn. 9.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7