UNÏVISIE 65: beeld van de jubilerende universiteit in samenhang met maatschappij „Top**-jubilea bij „Sanders" Morgen open ing door Prinses Beatrix GESLAAGD PIERROT DUET Ruilclub exposeert LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 25 JUNI 1965 TWEEDE BLAD Prinses Beatrix opent morgenmiddag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde de tentoonstelling „Univisie 65" die is ingericht ter gelegenheid van het 78ste lustrum van de Leidse Univefsiteit. Het is de breedst opgezette van een reeks exposities, die de lustrum weken zullen verlevendigen, In de Lakenhal vinden voorts foto exposities plaats die betrekking hebben op de fotografie in het wetenschappelijk onderzoek (in het bijzonder de aesthetische as pecten \fan wetenschappelijke fotografie), eigen fotowerk in vrije tijd van cives, de resultaten van de fotowedstrijd voor de burgerij ,.Leidsen Universiteitstad" en een tentoonstelling over de geschie denis van de fotografie aan de hand van materiaal uit het Prenten kabinet, dat een kostelijke collectie op dit gebied bezit. Voorts vindt een beeldenexpositie plaats in de Hortus, waarover wij reeds schreven. De tentoonstelling Univisie 65 wil een beeld geven van de acti viteiten vna de Universiteit en vooral ook de samenhang tussen universiteit en samenleving. Universeel in werkzaamheid De universiteit draagt haar naam niet zonder reden. Zij is een univer sele grootheil die de waarneembare ereld omspant, van het vroegste ,_llj verleden tot de schimmige toekomst, het uiterst kleine tot het im- grote, van het uitsluitend ma teriële tot het volstrekt geestelijke. Met de modernste apparaturen waar in het technisch vernuft van de van vandaag is verwerkt, be kijkt zij de (steeds verder wijkende) grenzen van het waarneembare heel- n processen te bestuderen die zich afspeelden in tijden, waarin zelfs het primitiefste leven op aarde nog ontbrak. Door een steeds diepere kennis van de natuur verschuift de universiteit in een onstuitbaar tem po de uiterste grens van het leven, de dood, waartoe niet alleen de genees kunde maar ook de techniek, de bio logie, de biochemie, de chemie bij dragen. Met machtige instrumenten dank zij onvoorstelbaar verfijnde technieken dringt zü niet alleen in (Advertentie) Znekt u moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. het zeer grote door, maar ook in het uiterst kleine om te geraken tot ken nis over het wezen van de materie zelf. Minder spectaculair maar zeker even doordringend ontraadselt zij geleidelijk de geheimen van de geest en ontwikkelt zij inzicht in het gro tere verband waarin de mens is op genomen, de samenleving. Een van de indrukwekkendste apparturen van de tentoonstel ling Univisie 65 is te vinden in de afdeling van de medische fa culteit: de modernste hart- en long-machine van het Leids Aca demisch Ziekenhuis. Slechts de eerste dagen zal deze apparatuur op de tentoonstelling prijken. Langer kan hij niet gemist worden. Daarna wordt hij op de expositie vervangen door een model van oudere datum. Dank zij dergelijke instrumenten is het tegenwoordig mogelijk, operaties uit te voerendie tot voor enkele jaren nog onmogelijk waren. (Foto LD/'Holvast) teit nog to weinig tot recht, maar daarvoor zijn talloze oorzaken op te noemen die men zou kunnen samen vatten in de wat krytische uitspraak: men had alles vóró en alles .tégen bij de organisatie. Midden in Maatschappij Deze universiteit staat midden in de samenleving, die haar het leven geeft en die zij op haar beurt dient. Vanzelfsprekend heeft de band tus sen universiteit en samenleving (dit laatste en al even ongrijpbare grootheid als de universiteit zelve) door de eeuwen heen bestaan. Niet temin is die band de laatste decen nia duidelijker geworden. De univer siteit vraagt voor haar werk steeds grote offers van de maatscdappij, anderzijds berust de welvaart van de samenleving steeds meer op weten schappelijke en technische vooruit gang waarvoor de universiteit de grondslagen legt. Bovendien wordt een voortdurend groter deel van de maatschappij direct bij de universi teit betrokken, doordat haar poorten wijder worden opengezet zodat steeds meer zich in haar tuinen kunnen verlustigen. Deze ontwikkeling rechtvaardigt in hoge mate de poging, om in de lustrumtentoonstelling „Univisie 65" de wisselwerking tussen deze beide op zichzelf wat vage grootheden „universiteit" en „maatschappij" te visualiseren. Of men daarin is ge slaagd? Zeker in zoverre, dat men een boeiend selectief beeld van de werkzaamheid van de universiteit heeft samengesteld, en dat ook wel duidelijk is geworden, wat de maat schappij aan de uit de ivoren toren getreden wetenschap te danken heeft. Minder duidelijk evenwel komt naar voren dat het om een tweerichting- verkeer gaat, wat met andere woor den de universiteit aan de maat schappij dankt. Naar onze smaak komt daardoor de volledige integra tie tussen maatschappij en universi- V oor en te»en Men kreeg in het Rijksmuseum voor Volkenkunde een dankbaar aan vaarde grote tentoonstellingsruimte beschikbaar. Niettemin blijkt ook bij een gelegenheid als deze weer, dat Leiden een schreeuwend tekort heeft aan werkelijk adequate ruimten voor b.v. exposities (waarbij wij een uit zondering willen maken voor som mige kunstexposities waartoe de La kenhal zich voortreffelijk leent). Voorts had men om nu maar en kele van die factoren vóór en tegen te noemen enerzijds te maken met een groot enthousiasme bij alle faculteiten, anderzijds te kampen met een begrijpelijke drang, om de kans, het eigen vak nu eens aan de wereld te tonen, met beide handen aan te grijpen, waardoor een datail- lering en versplintering zou kunnen optreden die de wetenschapsbeoefe ning zelve reeds teveel bedreigt door sub-specialisaties. Dan waren er nog de gevolgen van ieder experiment: men stond fris tegenover de opzet, maar had anderzijds geen ervaring waarop men kon bouwen, iets wat vooral in wetenschappelijke kring dikwijls hui verig maakt. Boeiend beeld, ruim perspectief En toch: Univisie 65 is boeiend geworden, mede dank zij het onge looflijk enthousiasme van de orga nisatoren en hun medewerkers en medewerksters. Omdat het hier een tentoonstel ling geldt ter gelegenheid van een lustrum van de Leidse Universiteit heeft men in sterke mate maar niet uitsluitend het beeld van de universiteit gegeven aan de hand van de Leidse. Dat blijkt al reeds dadelijk, wan neer men het museum betreedt: in de hal prijkt een enorme maquette van Leiden, die in de afgelopen tijd ook in de hal van het stadhuis te bewonderen was. Maar het is een uit- Vlaggen uit CO f Burgemeester Van der Willi- gen heeft de volgende oproep tot i de Leidse burgerij gericht: „Zoals U weet zijn vandaag de f feestelijkheden ter gelegenheid f het 78e lustrum van de l Leidse Universiteit begonnen. I Niet alleen voor de Universi- J teit, maar ook voor de stad Lei- den is er alle reden tot feest- l f vreugde bij dit lustrum. i l De organisatoren hebben dit o.a. tot uitdrukking gebracht door in het programma een zeer j belangrijke plaats in te ruimen j' voor activiteiten, waaraan de hele Leidse bevolking kan deel- i Ik hoop. dat de inwoners i onze stad dit op de juiste 1 de weten te schatten en zich bij j 2 de feestviering niet onbetuigd j 1 W zullen laten. Gaarne doe ik daarnaast beroep op Uw medewerking i rt door het uitsteken van de vlag j rt tijdens de lustrumweken stad een extra feestelijk i te geven". VAN DER WILLIGEN M fi gebreide maquette: er is een „slurf" I aangebouwd tot de Rijn bij Valken- burg, waarop de enorme uitbreidin gen van de B-faculteiten zyn gepro jecteerd. Wanneer deze toekomst plannen verwezenlijkt zijn? Dat ligt evenzeer in de schoot van de toe komst verborgen als het tijdstip waarop het gehele paviljoencomplex van het Academisch Ziekenhuis door ééh machtig centraal gebouw ver- vangen zal zijn. Dat laatste is geen fantasie: wie de maquette goed bestudeert zal vele nog nimmer gepubliceerde toekomst beelden kunnen vinden, onder meer dit ziekenhuisplan. Faculteitsgewijze In de tentoonstellingsruimte op de eerste verdieping van het museum wordt de bezoeker langs de verschil lende faculteiten geleid. Tot zijn verbazing zal hij zien, dat b.v. een theologische faculteit die men weinig spectaculair zou kunnen ach ten tegenover de medisch of natuur wetenschappelijke zich even boeiend weet te presenteren als de wetenschappen, die ingewikkelde ap- paraturen en imposante technische wonderen ten tonele kunnen voeren. Het is ondoenlijk, een gedetailleer de beschrijving van deze zeer geva rieerde expositie te geven. Ieder de tail is op zichzelf het aanzien waard en ieder onderdeel is logisch inge past in de algehele conceptie. Want ondanks de gedifferentieerdheid van het tentoongestelde heeft men een lijn, een verband weten te handha- i ven, zelfs sterker dan helaas in de wetenschapsbeoefening zelve dikwijls te vinden is. Er wordt zeer veel gewerkt met ta- I bleaus met teksten en foto's, hetgeen voor vele wetenschapstakken de meest voor de hand liggende wijze van exposeren is. Om de eenheid niet te verstoren is het tableau ook in de meer „spectaculaire" weten schappen een belangrijke plaats toe bedeeld. In alle afdelingen facul teitsgewijze ingedeeld kan men de grote invloed waarnemen van het wetenschappelijke universitaire werk op de maatschappij: de bestemming der theologen, de gezondheidszorg der medici, de materiële welvaarts bronnen die ontsloten worden door vele natuurwetenschappelijke rich tingen, de maatschappelijke werk zaamheden van de sociologen enz. Zoals gezegd komt het verkeer in andere richting tussen maatschappij en universiteit minder tot zijn recht. Voorts valt op, dat over het alge meen aan de onderwijsaspecten van de universitaire gemeenschap be trekkelijk weinig aandacht wordt be steed. al opent de expositie dan ook met het bekende „O Heere. breng men niet in LijdenWellicht is dit een gevolg van de tendenz, de universiteit in de eerste plaats op te vatten als centrum van wetenschaps beoefening, en eerst daardoor ge schikt als vormingscentrum. Open tot september De Leidenaren en vanzelfspre kend andere belangstellenden krijgen van morgen af tot ongeveer 23 september gelegenheid deze ten toonstelling te zien dagelijks van 10.00 uur tot 17.00 uur, des zondags van 13.00 uur tot 17.00 uur. Alleen morgen zal zij voor het gewone pu bliek nog gesloten blijven, want de opening zal eerst kort voor het of ficiële sluitingsuur geschieden door Prinses Beatrix. Het publiek krijgt op de Morssingel gelegenheid, een deel van de openingsplechtigheid te zien en daarbij Prinses Beatrix te begroeten. In de lustrumweken zullen ook enkele medische instituten in het Boerhaavecomplex bezichtigd wor den. zoals het balanspaviljoen van de afdeling stofwisselingsziekten, de (nieuwe) poliklinieken voor inwen dige geneeskunde, en het anato- misch-embryologisch laboratorium. De tijden waarop deze bezoeken mo gelijk zijn staan vermeld op de fol der. die aan alle tentoonstellingsbe zoekers worden uitgereikt, en die tevens een plattegrond en een korte beschrijving van de tentoonstelling bevat. Voetbaltoernooi clubhuisjongens Het «goed georganiseerde) voetbal toernooi van de Leidse Clubhuizen nadert zijn einde. Op de velden van het sportpark „Noord" is gisteravond een begin gemaakt met de laatste afdeling van de senioren. In poule B plaatste het sterke team van De Spreeuwpot zich voor de finale door Oudevest na het nemen van straf schoppen te verslaan. Het pupillen B-team en het junioren A-elftal van De Spreeuwpot behaalden in hun af delingen de eerste prijs. De uitslagen van de gisteravond ge speelde wedstrijden luiden: Junioren A (16 t.e.m. 18 jaar): De Spreeuw- pnr. 1Het Honk 1 30. Pupillen A (11 t.e.m. 13 jaar): De Spreeuwpot 1Het Honk 1 10. Senioren 19 jaar en ouden: poule A: Reg. WoonwagenkampDe Sperwers 2—1 De Sperwers—De Spreeuwpot 2 3—1. Poule BDe Spreeuwpot 1—Oude vest 22 (De Spreeuwpot wint na strafschoppen ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Ned. recht mej. Chr. Rij ken (Amsterdam) en de heren M. C. van Mourik Broekman (Breda), B. A. J. M. Peek (Wassenaar), R. M. L. M. Magnée Cs Hertogenbosch) en Th. M. Coonen (Houthem); docto raal geschiedenis de heer H. G. van Beek (Heemskerk); mej. W. M. J. de Boer (Oegstgeest) en de heren H. D. Schneider (Den Haag) en P. J. Mon- té (Den Haag); kandidaats Franse taal- en letterkunde: de heer J. Hel mus (Lisse) en mej. A. C. van der Tuuk Adriani (Den Haag); docto raal Franse taal- en letterkunde: de heer H. H. W. Scholte (Enschede); doctoraal geschiedenis: de heer J. L. Locher (cum laude) (Oegstgeest); kandidaats ii geneeskunde: mej H. W. van Dipten (Leiden», mej. D. M. Dukker van Emden (Amsterdam), mej. H. van Gog (Wateringen); mej. M. T. Gopner (Den Haag), mej. A. A. J. M. Kampschreur (Den Haag), mej. M. L. Kunz (Den Haag), mej. I. de Leeuw (Schiedam), mej. R. J. de Neef (Rijswijk), mej. J. F. van Nieuwkerk 's Gravenzande)mej. C. Oppelaar (Hazerswoude)mej. N. E. van der Valk (Laren N.-H.), mej. G J. M. Zeijlmans (Den Haag), en de heren R. S. H. M. Beijersbergen (Den Haag), G. O. Boonstra (Delft). H. B. de Brey (Haarlem), J. C. de Bruyn (Pijnacker), D. Brussaard (Rotter dam), A. Constande (Alphen aan den Rijn), L. v. Delden (cum laude» (Rijswijk). M W. van Diggelen (Lei den). J. H. Fast (Rotterdam) P. K Flu (Driehuis). J. H, J. Hardeman (Den Haag). C. W. van der Have (Voorburg). C. W. Kastelein (Am- hem), Th. M. Keet (Delft). Ch. J. Kerkhof (Amsterdam), J. A. de Lint «Den Haag). J. G. N. Megens «Sche- veningen), H. L. Molier (Den Haag), C. Ch. A. de Nooijer (Lichtenvoor de). D. G. Nijhuis (Oegstgeest). M. Oele (Wassenaar), Th, L. Peters (Hazerswoude). R. Rambalde (Den Haag), R. p. Regensburg (Rotter dam). H. D. Ruijter de Wildt (Nij megen). J. m. Sepers (Haarlem). J. J. Slagter (Schagen), C. A. M. de Swart (Dordrecht), L. L. M. Thomas (Den Haag), W. A. Veenhoven 'Emmeni, J. L. van Velde (cum laude» (Rotterdam». R. w. Veld huizen (Leiden), C. W. Verdonk (Den Haag), p. Vink (Den Haag). Z. C. van Vuuren (Den Haag», G. A. Wennink (Arnhem) en J. B. M. Wasseling (Scheveningen). Bijzondere kerkdienst Dr. P. L. Schoonheim hoopt in een bijzondere kerkdienst (Open Deur-dienst), zondagavond a.s. om 7 uur in de Pieterskerk, enkele voor name bijbelse motieven uit de Hohe Messe van J. S. Bach toe te lichten. De liederen voor samenzang sluiten aan bij deze toelichting. Aan iedere bezoeker wordt bij het binnenkomen een liederenblad uitgereikt, zodat men geen kerkbundel behoeft mee te brengen. Alle plaatsen in de kerk zijn vrij. Er zijn twee collectes, één tijdens en één na de dienst. Deze dienst, die reeds lang was vastgesteld, is door een misverstand ten onrechte voor zondag jJ. aan gekondigd. Een juichkreet Niet alleen de cijfers gaven de doorslag, maar de iri&ed om verder te gaan. Vader en moeder bemoedigden, de broers en zusjes deden ook nog een duit in 't zakje, maar de belofte deed de deur dicht. Nu is het zover. In onze merkencollectie vindt U beslist een mooi en goed horloge o.a. CERTINA - PONTIAC PRISMA - TEMPUS en vele andere. Wij hebben een moderne collectie" HORLOGER - JUWELIER Vijf maal vijfentwintig PROMOTIES Aan de Leidse Universiteit is de heer J. J. Schipperheyn. geboren in Oudenrijn (thans gem. VleutenDe Meern) wonende in Den Haag, cum laude gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proef schrift getiteld „Contrast detection in frog's retina". De promotor was prof. dr. J. W. Duyff. De heer J. B. Th. Aten. geboren in Emmen en thans wonende in Voor burg, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift geti teld „Sedimentatiesnelheid en visco siteit van desoxyribonucleïnezuur met groot molecuulgewicht". De promotor was prof. dr. J. A. Cohen. De heer D. van den Berg in Haar lem en thans wonende in Voorscho- ten, is gepromoveerd tot doctor in de i faculteit der geneeskunde op proef- I schrift getiteld „Meting van de cere brale bloeddoorstroming met behulp van radioactieve isotopen". De pro motor was prof. dr. J. W. G. ter Braak. Bevestiging en intrede o C M. D. Koster Proponent M. D. Koster uit Leiden zal zondagmiddag 4 juli a.s., na in diezelfde dienst te zijn bevestigd door zijn ambtsvoorganger, ds. W. M. van Nooten uit Meppel, intrede doen als predikant van de Remonstrants Ge reformeerde Gemeente van Meppel. Marinus Dirk Koster werd 2 maart 1933 in Zwolle geboren. Hij bezocht het Praedinius-gymnasium in Gro ningen en studeerde daarna aan de rijksuniversiteit aldaar, waar hij in 1957 het kandidaatsexamen theolo gie en in 1957 het kandidaatsexamen Semietische letteren aflegde. Ver volgens studeerde hij enige jaren aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1960 het doctoraal examen theologie aflegde. I De heer Koster is sinds januari j 1961 assistent voor het Oude Testa ment geweest bij prof. dr. P. A. H. de Boer en werd op 9 juli 1962 aange steld tot proponent bij de Remon strantse Broederschap. prof. Vijf topfunctionarissen van de Koninklijke Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieënfa- briek v/h Sanders Co in Lei den zijn dit jaar een kwart eeuw aan dit bedrijf verbonden. De jubilarissen zijn de alge meen directeur, de heer P. A. de Jong. de adjunct-directeur, de heer C. Verweij. de procuratie houder, de heer W. C. Hendriks, de algemeen verkoopleider, de heer J. C. van Duijn, en de hoofdvertegenwoordiger, de heer H. J. M. Castelein. Ter gelegenheid van het vijfvoudig zilveren feest heeft het personeel vanochtend tijdens een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal, aan de jubi larissen geschenken en gelukwensen aangeboden. Het personeel, in totaal ongeveer vierhonderd man. maakte later op de dag een boottocht langs de Delta- Advertentie) spaar plezierigmet AYLOjXS f met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart werken, tijdens welke onder meer de bouwput in het Haringvliet werd be zichtigd. Er was ook een amusementspro gramma met medewerking van o.a. Willeke Alberti. Advertentie Receptie De heer De Jong, een kleinzoon van de oprichter, zal donderdagmid dag met zijn jubilerende medewerkers en de overige stafleden in de Stads gehoorzaal recipiëren. Volgende week: De in maart 1963 opgerichte ruil club „Koningskerk" houdt op vrij dag 2 en zaterdag 3 juli a.s. in de Koningskerk (Leiden-Noord) haar tweede tentoonstelling. Op de tentoonstelling zullen onge veer zestig leden-verzamelaars(sters) laten zien welke uitbreidingen hun collecties hebben ondergaan. Naast sigarenbandjes, lucifersmer ken, postzegels en speldjes zullen de bezoekers ook een aantal unieke ver zamelingen kunnen bewonderen. Hieronder bevindt zich een verzame ling van bijzondere munten en prentbriefkaarten alsmede van oude bankbiljetten, die destijds zowel in Nederland als in andere landen in omloop waren. De clubleiders P. Eradus. J. F. Kloeg en C. M. F. Pleyte zyn met een staf van leden-medewerkers al druk bezig met de opbouw en het inrichten van twaalf grote vitrines en een twintigtal uitneembare kaders, die een goed overzicht van de collec ties zullen waarborgen. Voor zowel de mooiste als best ver zorgde collecties stelt de clubleiding deels door schenkingen hiertoe in staat gesteld een aantal fraaie prijzen beschikbaar. Hiertoe worden de inzenders(sters) ingedeeld in vier leeftijdsgroepen. Voor elke groep zijn er een ereprijs en enkele hoofd- en troostprijzen. De beoordeling zal geschieden door een jury bestaande uit mej. P. La gerwerf (lid van de ruilclub) en de heren A. Ouwerhand, R Regeer, H. Gaijkema en B. P. Esderts. Ds. L. Kievit, predikant in de wijk- gemeente Koningskerk zal donder dagavond om half acht in tegen woordigheid van genodigden en club leden de officiële opening verrichten. De openingstijden zijn: vrijdag 2 juli van 2 (ot 10 uur en zaterdag 3 juli van 10 tot 9 uur.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3