LEIDSCH DAGBLAD Regering: een procent nu en een per 1 december KONINGIN MAAKT MAANDAG één uur VERLOVING BEKEND simca1500 tourist Onderzoek Amsberg nog niet voltooid AKKOORD MET UITKERING-INEENS Minimum 120 gulden kan worden bereikt Over radio en t.v. luitenplaats Twee nieuwe gasvlammen firram. MEST OP ZIJN BEST alles fuxc a u tove rTïuuF Vlieland (9ucJ ëföe. teuwo Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 25 JUNI 1965 No. SI599 Directeur: E.A.È. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10.70 per kwartaal, f 3.55 per maand, f 0.83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 DR. L. DE JONG NAAR ITALIË (Van onze Haagse correspondent) Dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, blijkt gisteren overhaast naar Italië te zijn vertrokken ter vervolmaking van het onderzoek naar de antecedenten van Claus von Amsberg. Dit hebben betrouwbare bronnen in Den Haag meegedeeld naar aan leiding van het feit, dat de heer De Jong gisteren op het Expogé- congres, niet zoals de bedoeling was ir. Simon Wiesenthal heeft kunnen inleiden. Hij was, zo ver luidde daar, weggeroepen „in ver band met een belangrijke op dracht". lijkbaar is het onderzoek naar het oorlogsverleden van Von Amsberg toch niet zo waterdicht geweest, dat het kabinet het heeft aange durfd ermee in de Kamer te komen. Naar men weet, heeft Claus von Amsberg in de laatste fase van de oorlog in Italië bij een pantser- regiment gediend. In Milaan bevindt zich een insti tuut, dat zich met oorlogsdocumen tatie bezig houdt. Iet is waarschijnlijk, dat de rege ring er van bepaalde zijde op ge wezen ls, dat de terugtrekkende Duitse troepen in het voorjaar van 1945 in Italië grote wreedheden hebben begaan, waarbij mogelijk ook het onderdeel waar de heer Von Amsberg toen diende, bij be trokken was. Hoewel de naam van de heer Von Amsberg zelf daarbij niet direct in het geding hoeft te zijn, is het natuurlijk niet onmo gelijk, dat uit dit oorlogsverleden min of meer belastende verkla ringen kunnen worden opgedolven Het ls verstandig van de regering, dat zij dergelijke verklaringen door het uitzenden van dr. De Jong probeert te voorkomen, oorts wordt in Den Haag aange nomen. dat deze missie verband kan houden met de mogelijkheid de CPN wellicht beschikt over bepaalde feiten over het verleden van de heer Von Amsberg. die in regering nog niet bekend ren. Het is in dit verband veel- gend, dat de CPN zich bij de verklaringen Inzake de goedkeu ringswet onduidelijk heeft opge steld. De communisten beschikken mders dan andere partijen over bronnen, doordat een groot an de Duitse oorlogsarchie ven zich in Oost-Duitsland be vindt. I 5 ka;: Weverij staakt produktïe )e produktie van de N.V. Weve- Leyden en Zoons in wordt binnenkort ge- De produktie wordt overge- icht naar de N.V. Koninklijke !UW( rerij vil. J. H. Metjerink en zonen f Almelo (een dochteronderneming I li Njjverdal—ten Cate), met welke iememing op 28 mei samenwer- g is aangegaan. foor het personeel van Van Leyden ri' 2 rten de invoering daarvan het bedrijfs leven, noch de schatkist geld mag kosten. Het inbouwen van een vakantietoeslag in de sociale wetge ving (kosten 180 miljoen) kan blij kens een toelichting, die de bewinds man gisteravond verstrekte, alleen worden gefinancierd uit (periodieke) aanpassing van de uitkeringen aan de loonindexcijfers. DE PRIJZEN (Van onze parlementaire redactie) De regering gaat akkoord met een uitkering-ineens van 2 pro cent van het jaarloon, mits die in twee etappes wordt uitbetaald, namelijk één procent per 1 juni en één procent per 1 december. Zij kan echter niet tegemoet komen aan de ivens van de vakbeweging aan de uitkering een minimum van 125 gulden te koppelen. Evenmin zal worden overgegaan tot een extra uitkering van de kinderbijslag. Dat heeft minister Veld- vakantietoeslag kunnen worden voor kamp Sociale Zaken) het bedrjjfs- ,zien. Uit de brief blijkt echter, dat leven laten weten in een brief aan de Stichting van de Arbeid. De re gering zal het College van Rijksbe middelaars vragen om de uitkering een algemene vergunning te verlenen. Dat betekent dat het bedrijfsleven niet verplicht is de uitkering te ver strekken. al zullen er weinig bedrijfs takken zjjn, die zich de weelde kun nen permitteren zonder meer aan deze loonsverhoging voorbij te gaan. Minister Smallenbroek (Binnen landse Zaken) zal op korte termijn de uitkering in het georganiseerd overleg voor ambtenaren aan de orde stellen. De regering heeft, naar minister Veldkamp in zijn brief zegt, tot een gespreide uitkering besloten gezien de liquiditeitspositie v. verschillende sectoren van het bedrijfsleven en de krapte op het geld- en kapitaal markt Zü is daarmee tegemoet ge komen aan het praktische bezwaar, dat van ondernemerszijde tegen de uitkering-ineens is aangevoerd, namelijk het gebrek aan geldmidde len in het bedrijfsleven. Mede gelet op de volstrekte tegen stelling tussen werkgevers en werknemers over het verlangen van de vakbeweging om aan de uitkering een minimum van 125 gulden te ver binden, ziet de regering geen moge lijkheid aan die wens tegemoet te komen, schrijft dr. Veldkamp. Hij heeft er evenwel geen bezwaar tegen indien 2 procent wordt bere kend over 't rechtens geldende jaar loon inclusief de vakantieuitkering. Daardoor kan, naar boven afge rond, een minimum van 120 gulden worden bereikt. RENTETREKKERS De uitkering zal ook worden uit gekeerd aan werknemers in GSW- verband. De trekkers van sociale uit keringen zullen echter waarschijn lijk pas later van de uitkering pro fiteren. De regering ze1 nagaan, zo schrijft dr. Veldkamp, in welke mate de vergunning gebruik wordt ge maakt, teneinde onder ogen te zien of daaraan consequenties zijn ver bonden voor de sociale uitkeringen. Zij kan geen gevolg geven aan ('3 door de vakcentrales bepleitte extra uitkering aan de kinderbijslag. Wel is de minister bereid de SER om advies te vragen of de sociale uit keringen in de toekomst niet van een In de brief van de Stichting van de Arbeid wordt over de consequen ties van de uitkering voor het prijs niveau met geen enkel woord gerept. Wel heef minister Den Uyl Eco nomische Zaken) gisteren overleg ge pleegd met een delegatie uit de mid denstand, waarbij het prijsbeleid aan de orde is geweest. Minister Bies heuvel Landbouw) had een soort gelijk onderhoud met agrarische ver tegenwoordigers. Beide gesprekken hebben echter niet tot concrete resul taten geleid. De woordvoerder van het ministe rie van Economische Zaken deelde gisteravond desgevraagd mee, dat de bestaande spelregels voor het prijs beleid onverkort blijven gehand haafd. Hij voegde daar echter aan toe dat de minister, conform die spel regels, altijd bereid is met het be drijfsleven te praten, indien rich moeilijkheden voordoen. In kringen van de middenstand heeft het echter de aandacht getrokken, dat de rege ring-op geen enkele wijze de uitkering heeft gekoppeld aan een verbod tot doorberekening. Men gaat er van uit, dat vooral tegenover bedrijfstakken, die de uitkering niet zonder prijsver hoging kunnen opbrengen, een soepe le houding zal worden aangenomen Amerikaan door de Vietcong terechtgesteld De Vietcong in Zuid-Vietnam heeft gisteren de 25-jarige Ameri kaanse sergeant Harold George Ben nett terechtgesteld als vergelding voor de openbare executie in Sai gon op dinsdag jl. van de commu nistische terrorist Tran Van-dong, die wegens sabotage ter dood was veroordeeld, alsmede voor de execu tie van andere volgelingen van de Vietcong door de Zuidvietnamese regering. Bennett werd op 29 decem- j ber vorig jaar tijdens een gevecht gevangen genomen. Hy is thans ge- executeerd „als een Amerikaanse agressor, die vele misdaden tegen het Zuidvietnamese volk heeft begaan", aidus verklaarde een Vietcong- woordvoerder. Maandag zal de Koningin de verloving bekendma ken van prinses Beatrix inet Claus von Amsberg. Dit zal om één uur ge beuren over de beide radiozenders en mogelijk ook over de televisie. Na de bekendmaking zullen radio en televisie vraaggesprek ken uitzenden met het verloofde paar, in een nationaal program ma, dat vanaf die tijd de gehele dag en waarschijnlijk ook dins dag zal duren. Dit is vernomen uit omroepkringen. Verklaring :>TF 1 :n, te koop aan invalsweg er vaarwater, 200 m. van autoweg ^m—Den Haag, best. uit statig enhuis 15 kamers, aparte dienst- ïing 4 kamers, koetshuis en dub- garage. Grond plm. 2300 m2. Het geheel vry opleverbaar. FFRRFRTCHT l(le et KNMI verwacht van hed n e morgenavond: iede; anvankelijk tamelyk warm weer, later plaatselijk enkele regen- Ai? onweersbuien. Matige tot krach- nrin/I Ir» hnofHToab hl«pn Kllld 26 JUNI op: 4.21 uur; onder: 21.04 u. in op: 2.16 u.; onder: 18.00 u. pj oogwater in Katwijk te 0.23 en uur. tagwater te 8.22 en 21.00 uur. uni 11 nummer aestaat uit 22 pagina's regeringsverklaring over de verloving. Verwacht wordt dat minister-presi dent mr. Cals deze verklaring zal af leggen. Om ongeveer drie uur die middag volgt de bijeenkomst in de Ridderzaal, waar het verloofde paar aan de leden van de belde Kamers der Staten-Generaal wordt voorge steld. Prins Bernhard heeft vanmorgen door middel van rijksrechercheur Doustra aan de vele journalisten en fotografen laten weten dat „er van daag geen bijzondere personen ko men. Indien de heren willen blijven is het mij best, maar het is zonde van hun tijd", aldus de verklaring. Dat deze verklaring een krijgslist van de prins zou zijn, werd verworpen, ge zien de sportieve inslag van de prins. Vele van de journalisten en fotogra fen, wachtend op de komst van de heer Von Amsberg, trokken zich daarop terug. Vanochtend om elf uur heeft Prins Bernhard bij monde van paleis-rechercheur Douwstra pers en fotografen voor Soest- dijk laten meedelen. dat er van daag geen belangrijke personen zouden aankomen". Hier ziet men de heer Douwstra bij het overbrengen van het prinselijk bericht. In Friesland Twee gasboringen zijn vandaag met succes bekroond. De N.V. Petro land boorde gas aan in het Friese plaatsje Nijegaard (gemeente Smal- lingerland) The American Overseas Petroleum Ltd een exploitatiemaatschappij van Caltex liet weten, dat zij gas heeft aangeboord op een locatie In Oudega, ook in Friesland. Om vijf uur vanmorgen is daar de gasvlam ontstoken. Het is de eerste boring van Caltex, die met succes ls bekroond en de zesde boring, die Caltex in Nederland liet verrichten. „Gezondheid van president Johnson baart zorgen" De Londense „Evening Standard" meldde gisteren in een bericht uil Washington, dat de gezondheidstoe- stand van president Johnson in toe nemende mate de bezorgdheid wekt van zijn adviseurs, collega's en dok ters. Het desbetreffende artikel, ge- schreven door Jeremy Campbell, was het hoofdartikel in de eerste editie van het blad, dat tot de Beaver- brookpers behoort. In het artikel wordt er de aandacht op gevestigd, dat president Johnson een periode van spanning en lichamelijke druk doormaakt, die in brede kringen de aandacht trekt. In een latere editie was de kop in de Evening Standard nog groter ge maakt en strekte deze zich over de gehele breedte van de voorpagina uit. Ilij luidde: „President werkt 15 tot li uur per dag: autoriteiten bezorgd over gezondheid van Johnson". In het verhaal wordt er op ge weven dat sinds de toestand in het buitenland kritiek is geworden, Johnson dikwijl om 3 of 4 uur in de morgen op is om het laatste nieuws van Saigon te vragen. „Een reden voor de druk waaron der de president staat, is de lengte van de Amerikaanse verliesiysten welke uit Saigon op het Witte Huis binnenkomen". Spoorverbinding verbroken door overstromingen De internationale spoorwegverbin ding met Zwitserland en Duitsland zal naar verwachting zeker twee da gen verbroken zijn als gevolg van de overstromingen waardoor vooral het westelijk deel van Oostenrijk wordt getroffen. Nabij Zirl in de buurt van Innsbruck werd een stuk van de spoordijk weggeslagen waardoor de rails drie meter boven het water in de lucht hingen. Modder en aardverschuivingen be dreigen dorpen en akkerland in de westelijke provincies. Smeltwater van de Alpensneeuw verhoogt het peil der overstromingen. Het buiten de oevers treden van de Donau en andere rivieren heeft in de algelopen twee weken grote scha de in zeven landen aangericht, in Oostenrijk, Joego-Slavië, Roemenië, Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Bulga rije en Hongarije. In Tsjecho-Slo wakije moesten tot dusver ongeveer 45.000 mensen hun woningen verla ten. (Advertentie) Een overzicht van de i genparade van de klank- kleurrijke NAVO-taptoe in Arnhem, waarvan gister ai de generale repetitie werd houden. Militaire bands uit zes landen nemen eraan deel. Het talrijke publiek zag o.a. de Ber- saglieri's uit Italië, die hun num mers in looppas uitvoerden, Tur ken met zeer lange gewaden, en Amerikanase showbinds. die dansend swingnummers brach ten. Antisemitische kreten buiten de zaal (Van onze Haagse correspondent) Dankzij goede voorzorgen is het gistermiddag niet gelukt de lezing van Simon Wiesenthal in de Haagse dierentuin te verstoren. Antisemiti sche kreten klonken nu slechts bui ten de zaal, die hermetisch geslo ten bleef voor niet-uit-genodigden. Vier rechercheurs van de Haagse politie en leden van de Haagse af deling van de „Ned. vereniging van ex-polltieke gevangenen" hielden een strenge controle bij de enige toe gangsdeur. Zü slaagden erin enige heden tegen te houden, die kennehjk met de bedoeling waren gekomen het hofd van het joodse opsporingsbu reau van nazi-misdadigers te beledi gen. Hun kreten klonken nu buiten de zaal De indruk bestaat dat het niet ging om een georganiseerde rel. Maar toch vüjn er in Den Haag blük- baar lieden die individueel zo'n treu rige moed kunnen opbrengen (Voor de belangwekkende lezing van Wie senthal zie men elders) Vraag proefrit bij een van de 220 service punten. Gun Uw planten, heesters, gras en bloemen een goeie voeding* Betere groei, mooiere bloei. Koe* mest (nü gedroogd en gemalen)» zó uitstrooien. KlaarGazon* mest, óók met bestrijdlngsmidde* len tegen onkruiden. Vraag maar om raad. W(J helpen. Voor Uw borders fijne, nieuwe zwarte grond. (Een knots van een zak voor 4.65). Compost, stalmest, landbouwkalk, het is er allemaal, bij weet heeft uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. OudaSIngel 60. Lelden. Tel. 40447-34594 Nieuwe Rijn 50, Tfn 2 08 24 (0 17 10) Uit het Leidsch Dagblad van 26 Junij 1865: Medegedeeld wordt, dat de heer S. A. Meerburg met den heer B. F. Krantz het oranje doek geheel gratis ter be schikking hebben gesteld tot verslering van de Hoogland- sche kerk. De onderofficiers-sociëteit in het Neerlandsch Koffij- huis op de Haarlemmerstraat zal Dingsdagavond voor de oude strijders geopend zijn alwaar zich de muziek van het 4e Reg. infanterie zal la ten hooren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1