Lagere technische school wordt (eindelijk) geopend Reclame-optocht gaat aan Leidato vooraf PROF. DR. J. A. VOLLGRAFF 88 JAAR OUD OVERLEDEN IN LEIDEN-ZUIDWEST: Er ruim plaats voor 750 jongens MODERN EN DOELMATIG BOUWWERK VAN GLAS EN BETON Opleiding N.Z.H.- jubilaris verrast met brons LEIDATO-MARS met Open veel bloemen Geen karting voor Mythyï eidato Artiesten Eertijds werkzaam in Leiden en Gent LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 25 JUNI 1965 IS Voor het christelijk onderwijs in Leiden zal 6 juli een belang rijke dag zijn. Op die dag wordt namelijk de christelijke technische school in Zuid-West officieel geopend. Een school, die plaats biedt aan niet minder dan 750 leerlingen en waarvan het strakke exterieur tot ver in de omgeving de aandacht trekt. Het schoolgebouw, dat onder meer 19 praktijk-, 14 theorie, 4 teken, en 2 gymnastieklokalen omvat, heeft een totale inhoud van niet minder dan 44.500 kubieke meter. k Naast deze 39 leslokalen is er een overbuy f lokaal (met podium) voor 40<) leerlingen. Voorts moeten nog genoemd wor den de directeurskamer, de kamer van de adjunct-directeur, de leraren- kamer, de dokterskamer, de zuster- kamer en het administratielokaal, xirekken, die rondom een ont vangsthal van 34x14 meter gegroe peerd liggen. Het gebouw rust op 172 heipalen pan 22 meter lengte. De inrichting meegerekend, vertegenwoordigt deze moderne technische school een n aarde van bijna vijf miljoen gul den De school, die reeds op 6 septem ber 1962 officieus in gebruik is ge ien, althans voor een deel. telt op het ogenblik ruim vijfhonderd leerlingen. Behalve de dagschool zijn er en kele part-timecursussen, die door on geveer 60 leerlingen worden gevolgd. De nieuwe christelijke lagere 4 f technische school aan de rand 4 4 van de stad is een schepping van f de Rotterdamse architect Leo de 4 4 Jonge. Diens bouwwerk bestaat 4 I 4 voor een belangrijk deel uit be- 4 ton en glas. 4 Het beton lijkt de beslotenheid 4 van de schoolgemeenschap te 4 symboliseren, het glas de open- held van haar omgeving. f De fraaie tuinaanleg Is voor a rekening van de Hilvers y tuinarchitect J. J. Haspels, p het op papier vastgelegdi 4 De opleiding aan de binnen- f 4 kort officieel te openen christe- f 4 lljke lagere technische school f 4 duurt, al naar gelang de vak- f keuze van de leerling, drie of f Vier ja*, 4 Het eerste leerjaar is een 4 oriëntatiejaar, aan het eind a J waarvan de leerling zijn defini- a f tieve keus bepaald moet hebben, a i Dan begint de eigenlijke vak- 4 a opleiding: timmeren, stukado- 4 a ren, bankwerken, brood- en ban- 4 a ketbakken (twee jaar), auto- 4 a herstellen en elektrotechniek 4 a (drie jaar). Voorts wordt er aan 4 a de nieuwe school een part time 4 a cursus brood- en banketbakken 4 a en een part time cursus stuka- 4 a doren gegeven. 4 4 In voorbereiding zyn nog f 4 parttimecursussen metaalbewer- f 4 ken, timmeren en lassen. Voor bakkerspatroons bestaat 4 de mogelijkheid om gedurende 4 zes avonden per jaar een appli- 4 catiecursus te volgen. 4 Zij tot slot nog opgemerkt, dat 4 naast de vaktechnische oplei- ding aan deze school in ruime f mate aandacht wordt geschon- f ken aan de algemene vorming f van de leerlingen. 4 Het lerarenkorps bestaat uit der tig man, maar dit aantal is evenals dat van de leerlingen voor uitbrei ding vatbaar. Directeur is de heer H. v. d. Stoep. Een overzicht van het praktijk lokaal brood- en banketbakken in de lagere technische school in Zuidwest. (Foto LD/Hol vast) Een exterieurfoto van de nieu we christelijk technische school in Leiden-Zuidwest. Rechts op de voorgrond de praktijklokalen in het midden op de achtergrond de theorielokalen en links op de zelfde achtergrond de twee bo ven elkaar gelegen gymnastiek lokalen. (Foto LD/Hol vast) Met gerechtvaardigde trots kan hij zijn nieuwe school op dinsdag 6 juli, 's middags om half drie, aan de ge nodigden laten zien. De dag na de opening is er publieke bezichtiging, een openbare les en een tentoonstelling van werkstukken. Deze tentoonstelling is voor iedereen toegankelijk, 's middags van drie uur af en 's avonds van half acht af. aanbesteding op 6 Juni van datzelf de jaar kwam de Apeldoornse Beton Aannemingsmaatschappij met f 2.766.400 als laagste inschrijfster uit de bus. De gunning had kort daarna in juli plaats. Nieuw drama Toen echter ontstond een nieuwe te genslag: er bleken in de zomermaan den van 1961 geen heipalen van de vereiste lengte beschikbaar te zijn. In het najaar, op 29 november, was het eindelijk zover, dat de eerste paal de grond in kon worden ge jaagd. En zoals gezegd, in september van het volgende jaar kon een deel van de school in gebruik worden geno men. De afbouw heeft dus nog een kleine drie jaar geduurd. Maar het eindresultaat mag, dat bewijzen de foto's, gezien worden! .Er wordt wel eens gedacht: als maar geruime tijd bij één werkgever 4 Er komt een Leidato-mars! f I je ergens veertig jaar bent, krijg je j blijven, zo vervolgde mr. Van der 4 Herman Stenz heeft namelijk f dat lintje wel. Dat gaat echter zo Willigen. 4 van het Leidato-bestuur op- f maar niet", aldus burgemeester. De burgemeester was biy „een goed 4 dracht gekregen om een derge- f j G. C. v. d. Willigen, in zijn feliclta- Leids burger" de bronzen medaille 4 lijke mars te componeren. Het 4 1 tietoespraak tot de heer A. Gijzen ij, op de revers te kunnen spelden 4 ligt in de bedoeling om deze die veertig jaar in dienst is bij de 4 mars tijdens de lustrum-Leidato 4 NZH en daarvoor de bronzen me- 4 door tien korpsen tegelijk te jt daille in de Orde van Oranje Nassau 4 laten uitvoeren. Het Leidato- 4 4 bestuur heeft dit op een giste- 4 4 ren gehouden persconferentie 4 4 medegedeeld. 4 kreeg. „Natuurlijk hoef Je naast je functie nu ook weer geen nationaal sprintkampioen te zijn, maar er komt voor kijken, dan alleen De heer Gijzenij begon zijn loop baan bij de NZH veertig jaar ge leden als „zondagsconducteur", een bijbetrekking die hij weldra ruilde voor een volledige baan bij de NZH. (Ftoo L.D.-Holvast) Plannen namen vaste vormen aan Moeilijkheden flJJ vanzelf, dat het be- Jf Het spreekt stuur van de Vereniging voor Chris telijk Nijverheidsonderwijs met de verwezenlijking van de bouwplannen bijzonder ingenomen is. Er moesten tal van moeilijkheden overwonnen worden voordat de school haar deu ren kon openen. De eerste plannen dateerden al van 1954, maar er werd geen uitvoe ring aan gegeven, omdat door de snel toenemende industrialisatie in ons land een grotere opzet nodig bleek. Toen evenwel nieuwe bouwplannen waren gemaakt stak in 1957 de be stedingsbeperking een spaak in het wiel. Daarna was het de overspan nen arbeidsmarkt, die het rijk ver hinderde zijn goedkeuring aan de plannen te hechten. Pas op 10 april 1961 werd deze Rijksgoedkeuring verleend. Bij de Drietal Lutherse Gemeente I11 vacature ds. H. J. A. Haan De kerkeraad van de Evang. Lu therse Gemeente heeft in zijn giste ren gehouden vergadering het navol gende drietal, in de alfabetische volgorde) opgemaakt ter vervulling van de vacature ontstaan door het vertrek van ds. H. J. A. Haan. Ds. G. Fafié, Ev. Luth. pred. te Hil versum. ds. J. Happee, Ev.-Luth. pred te Utrecht en dr. C. H. Lindijer, Ev.- Luth. pred. te Rotterdam. De predikantsverkiezing zal plaats vinden in een buitengewone vergade ring van de kerkeraad op 2 Juli as. Achter de schermen wordt hard gewerkt aan de voorberei dingen van de lustrum-Leidato. De plannen nemen daardoor steeds vaste vormen aan: het be looft in elk geval een daverend middenstandsfestijn te worden. Het staa tnu vast, dat aan deze Leidato de tentoonstelling wordt zoals bekend dit jaar gehouden van 21 augustus t/m 2 september een grote reclame-optocht vooraf zal gaan. De optocht zal vrijdagavond 20 augustus onder het motto „Tap Open" door vrijwel de gehele (Sleu tel) stad trekken. Volgens het Leida to-bestuur wordt het op tocht „zoals 1 geen in Leiden is ge- Dank zij de medewerking van de Stichting „Rijnsburgs Bloemencorso" kunnen behalve zestig bedrijfsauto's en veertig tot vijftig personenauto's, alle met bloemen opgesierd, tien werp royaal heeft weten uit te werken. 4 4 In deze tuin zal een plastiek 4 1 t van de Amsterdamse beeldhou- f 4 wer André P. Schalier worden 4 4 geplaatst, terwijl van dezelfde 4 4 kunstenaar een binncnplastiek f 4 de ontvangsthal van de school 4 f zal sieren. In het overzicht van de festivitei- n ter gelegenheid van het universi- ire lustrum, vermeldden wij gis teren, dat op dinsdag 29 juni de leer lingen van de Mythvlschool op het Btv iijd)ngsplein -zouden kunnen decimmen aan karting. Dit berust ï>p een misverstand. Aanvankelijk is dit wel het voornemen van de orga nisatoren van het lustrum geweest, doch er blijken overwegende bezwa ren tegen dit programmapunt te be staan. Beurs Wat de Leidato zelf betreft, het bestuur is er op uit om van deze mid denstandstentoonstelling, die tot dus- een enigszins statisch karakter droeg, een dynamische beurs te ma ken. Zo zullen er bijvoorbeeld veel demonstraties worden gegeven, ter voor een betere standopbouw zal worden gezorgd. Door op elke ten toonstellingsdag een artiest op te la ten treden, hoopt het bestuur chao tische toestanden zoals die zich vorig jaar hebben voorgedaan te voorko- praalwagens in de stoet worden op genomen. Bovendien zullen acht tot tien muziekkorpsen aan dit commer ciële evenement luister bijzetten. De w route is nog niet definitief vastge- w i Aan de lustrum-Leidato, die f i dertien dagen zal duren, wer- 4 a ken de volgende artiesten mee: 4 I Willy en Willeke Alberti, Conny 4 f v. d. Bos. The Three Jacksons, 4 f Shirley, Gert en Hermien Tim- 4 4 merman. Ronnie Tober, Rita f 4 Corita, Trea Dobbs, het Cock- 4 tail-trio, de Zangeres zonder 4 4 Naam. liet duo Allegria en Mar- 4 gie Ball. 4 4 Bovendien zullen elke dag 4 4 Tom Erich en Eddy Chrlstiani J 4 muzikale luister aan de ten- 4 toonstelling bijzetten. f 4 Het Leidato-bestuur stelt ook 4 4 pogingen in het werk om twee J 4 buitenlandse topartiesten voor f 4 deze gelegenheid aan te trek- f 4 ken. De namen van deze ar- 4 ties ten zijn echter nog niet 4 bekend. Ook de evenementen voor de tie ners met medewerking van „bete re" beatgroepen zullen zich hier concentreren. De toneelzaal van „Minerva" zal worden gebruikt voor een hobbyshow, pryzen zullen worden ver bonden. Naast deze pseudo-kunst is er een expositie van „echte" kunst (schilderijen, plastieken e.d.) in de (boven) wandelgangen van de Stads gehoorzaal. In dit gebouw wordt ook een klein vermaakcentrum in- ni gericht. Voorts zal er elke dag een I lailtCn modeshow worden gegeven met me dewerking van enige topmannequins. In „Den Burcht" komt een expo- Voor de kinderen zal wederom een sitle van planten en dieren en op de kleurwedstrijd op touw worden gezet, binnenplaats van dit complex een De Leidato-bezoekers zullen zich met autoshow. het Glippertje heen en weer van de steld. Behalve op de Stadsgehoorzaal heeft het Leidato-bestuur ditmaal beslag weten te leggen op het Burcht-complex en op een deel van de sociëteit „Minerva". James Bond kostuums, overhemden, ankiets en dassen. Analisten-examens De navolgende dames slaagden voor het examen leerling-medisch analiste: H. A. C. van Deutekom, Voorhout: O van Es, Leiden; E. Hogerbrug, AlphenA. F. Penders, Leiden: M. van Starkenburg. Oegst- geest. Eén kandidate kreeg een her examen en één kandidate werd af gewezen. Stadsgehoorzaal naar „Den Burcht" kunnen laten vervoeren. De lustrum-Leidato wordt zater dagochtend om half elf door de bur gemeester. mr. G. C. van der Willi gen, officieel geopend. De openstel ling voor het publiek geschiedt des middags om twee uur. Op 88-jarige leeftijd is gisteren overleden prof. dr. J. A. Voll- graff, oud-privaatdocent in Leiden in de geschiedenis der wis- en natuurkunde en oud-hoogleraar in de wiskunde aan de Universiteit van Gent. Prof. Vollgraff, die in Leiden woonachtig was. was officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal maandag plaats vinden om 11.30 uur op de begraafplaats Nieuw Eyk en Duinen in Den Haag. Privaat docent van 1911 tot 1916 Johan Adrlaan Vollgraff werd op 28 april 1877 in Haarlem geboren. Op zeventienjarige leeftijd legde hy te gelijkertijd de eindexamens Gymna sium A en B af, waarna hij aan de Vrije Universiteit in Brussel studeer de. Hij promoveerde ln 1903 ln Lei den tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift getiteld „Over de theorie der elektromagne tische draalingen en der unipolaire inductie". Nadien was hl) enige Jaren assistent bij de wereldberoemde Leid- se natuurkundige Lorentz. Van 1911 tot 1916 was dr. Vollgraff privaat docent in Leiden in de ge schiedenis der wis- en natuurkunde. In laatstgenoemd jaar werd hy bui tengewoon hoogleraar, ln 1917 ge woon hoogleraar ln de wiskunde aan de Universiteit in Gent. Prof. Vollgraff werd ln 1910 lid van de Huygenscommissie der Hollandse Maatschappy van Wetenschappen in Haarlem en had sinds 1928 de lei ding by de uitgave van de verzamel de werken van Huygens, waarvan hy de laatste zeven van de 22 delen ver zorgde ln de Jaren van 1929 tot 1950. Na de voltooiing van die arbeid wer- de nzyn verdiensten erkend door zyn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. In 1913 was de heer Vollgraff me deoprichter en eerste secretaris van de Vereniging (later Genootschap) voor de geschiedenis der genees-, na- tuur- en wiskunde. In 1937 werd prof. Vollgraff lid van den zyn verdiensten erkend door zyn malen als officieel vertegenwoordiger re des Sciences ln Parys. Na enige van Nederland congressen van deze organisatie te hebben bygewoond, was hy in 1950 voorzitter van het ln Amsterdam gehouden congres dier academie. Ook was hy voorzitter van het congres dier academie dat ln 1953 in Jeruzalem werd gehouden. Verschillende werken over Huy gens, Snellius en mathematische en natuurkundige onderwerpen zyn van zyn hand verschenen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13