LEIDSCH DAGBLAD Weinig bezwaren in parlement Regering-Boumedienne „anti-communistisch Premier Cals geeft eindelijk toe9 dat Beatrix9 verloving is te verwachten Alleen P.S.P. tegen TEER UITVOERIG INGELICHT Prinses Margriet in de verpleging Westersuiker sluit: 250 man ontslagen VERWARRING NA VERKLARING VAN iPROF. DR. Koningin en Prins naar Lustrumspel Dertienhonderd gevangenen in Algerije vrij MEER LOTEN IN STAATSLOTERIJ TUL UIJLENSPIEGEL (Duel Qlteuwa Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 JUNI 1965 No. 31597 Directeur: A. vao Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t.10.05 per Kwartaal, f 3.35 per maand, t 0.78 per weok Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no 67055 (Van onze parlementaire redactie) De besprekingen van premier Cals met de fractievoorzitters van de Eerste en Tweede Kamer hebben uitgewezen, dat de grote meerderheid in het parlement akkoord zal gaan met bet huwelijk tussen prinses Beatrix en Claus von Amsberg. Hoewel de besprekingen met de fractievoorzitters van de Twee- ie Kamer wegens tijdnood werden geschorst, werd het gisteravond toch wel duidelijk, dat noch in de Tweede noch in de Eerste Kamer sterke tegenstand van enige omvang tegen de goedkeurings wet en de naturalisatiewet te verwachten is. De enige, die zich nog- il negatief hebben opgesteld zijn de pacifisten. Maar zelfs de com munisten, die lange tijd werden gedoodverfd als verklaarde tegen- i5 jtanders, hebben nog niet duidelijk van hun tegenstand blijk ge geven. Premier Cals heeft zich gisteren «feer veel moeite gegeven om de frac- evoorzitters zo uitvoerig mogelijk i te lichten over het verleden van 'iije heer Von Amsberg. Hij heeft niet sen verteld wat de uitslag van et onderzoek was. Hij heeft ook een Iteenzetting gegeven over de manie ën, waarop de regering de talrijke 9 egevens heeft verzameld. Het beeld, Q it hjj op grond van deze gegevens b op grond van persoonlijke con- eten met de heer Von Amsberg ihetste, moet bijzonder gunstig zijn. bleek op de heer Von Amsberg ts aan te merken. Na de uiteen ging van mr. Cals, heerste dan tit in ruime kring de mening, dat aanstaande verloofde zich zonder keel moeite in de Nederlandse ver- 1Budingen zal weten ln te werken. AFRONDEN Premier Cals heeft gistermorgen n 11 tot 1 uur gesproken met de actievoorzitters van de Tweede Ka- Het gesprek, dat werd bijge- door de voorzitter van de reede Klam er, mr. Van Thiel zal ndaag worden voortgezet en ver ged elijk worden afgerond. Het ge- rek met de fractievoorzitters van Eerste Kamer waarbij ook de orzitter van de Eerste Kamer mr. inkman, aanwezig was, begon om n duurde ruim 1% uur. Na loop van deze bespreking ver- larde mr. Cals, dat er geen ver- f. oil was tussen de reactie uit de Qi reede Kamer en die uit de Eerste Het algemene beeld was on- -Jreer gelijk, zo zei hij. De premier Lrklaarde voorts het niet nodig te hten, dat de goedkeuringswet in- ke het huwelijk met 100 procent stemming wordt ontvangen. „Dat niet nodig en ook niet te verwach- zei hij. HISTORISCH Een officiële datum van de be- admaking van de verloving is ook teren niet uit de bus gekomen. U Nederlandse pers beleefde giste- overigens wel een historisch fqit i mr. Cals na afloop van zijn sprekken met de fractievoorzitters de Tweede Kamer toegaf, dat Prinses Margriet heeft het voorne- in oktober van dit jaar in het otestants - christelijke ziekenhuis Lichtenberg" in Amersfoort een tondere opleiding te volgen in de kenverpleging. Dit deelt de RVD WEERBERICHT KOEL WEER Iet KNMI verwacht van heden morgenavond: Vanavond en van- ipc tht zwaar bewolkt met enige regen ,:jL overwegend krachtige wind tussen d en zuidwest. Morgen wisselend folkt met hier en daar een bui en tige tot krachtige wind tussen dwest en west. Koel weer. i (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 JUNI ATI er een verloving te verwachten is. Het was de eerste maak, dat dit van regeringszijde met zoveel woorden werd gezegd. Sinds het rumoer over de foto's van prinses Beatrix en haar aanstaande verloofde, heeft de regering slechts een aantal onbe grijpelijke communiqué's verstrekt, die zonder kennis van de achter gronden een nogal vreemde indruk maakten. Na het verzoek van Ko ningin Juliana en prins Bernhard „om de prinses rust te gunnen voor haar beslissing", is door de R.V.D. slechts verklaard, dat mr. Cals een bespreking zou hebben met de frac tievoorzitters uit de beide Kamers, en dat het koninkrijkkabinet aan staande vrijdag bijeen zal komen. In geen van beide communiqué's werd het woord verloving zelfs maar genoemd. De uitvoerigheid, waarmee de pers desondanks voorlichting heeft gegeven, bracht mr. Cals gisteren dan ook tot het grapje, dat hij weinig kon zeggen, omdat hij de laatste kranten nog niet gelezen had. OVERLEG De minister-president heeft gis teravond nog met enkele collega's overleg gepleegd naar aanleiding van zijn bevindingen in de besprekingen met de fractievoorzitters. Bij dit in formele ministeriële overleg waren aanwezig de ministers Vrolijk, Suur- hoff, Samkaldèn, Bogaers, De Jong, en Smallenbroek. De socialistische fractie in de Tweede Kamer is gisteravond lang durig in fractievergadering bijeen geweest om haar standpunt te be palen. Fractie-voorzitter Nederhorst wilde na afloop niets mededelen. Het is de verwachting, dat hij vandaag na afloop van de tweede bespreking met de minister-president een ver klaring zal geven over het stand punt van zijn fractie. Zoals reeds eerder gemeld, schijnen er wel en kele socialisten te zijn, die wellicht teg^n de goedkeuringswet zullen stemmen. De directie van de N.V. Centrale noodzaakt ziet de raffinaderij-activi- Suikermaatschappij heeft bekendge- teiten in dit bedrijf te beëindigen. Dit maakt, dat zij zich aangezien een gebeurt met ingang van 1 november rendabele exploitatie van de Wester- 1965. Het betekent, dat aan ongeveer suikerraffinaderij als gevolg van het 250 werknemers tegen genoemde da- intrekken van destijds door de over- tum ontslag moet worden aangezegd, heid voor dit bedrijf getroffen maat- terwijl circa 250 werknemers zijn of regelen niet meer mogelijk is ge- i zullen worden geplaatst bij de overige afdelingen van de CSM. Volgens het Italiaanse blad Unita 99 Ofschoon het nieuwe Alge rijnse regime van kolonel Bou- medienne, krachtig gesteund door militairen en politie, het land stevig in zijn greep houdt, achtte de regering het toch noodzakelijk tussen de vier- en vijfhonderd aanhangers van de afgezette president Ben Bella te laten oppakken. De arrestaties zouden nog voortduren. Officieel is echter niets medegedeeld. Ben Bella zou eerst in een vil la of in een militair kamp bij de hoofdstad Algiers zijn vastge houden, maar thans naar het zui den van de Sahara zijn overge bracht. Ofschoon de regering verzekert, dat hij in goede ge zondheid verkeert, zijn er ge ruchten, dat hij bij zijn arresta tie in de buik is gewond. Opmerkelijk is, dat Rood-China een van de eerste landen is geweest, die het nieuwe regime heeft erkend. Dit is blijkbaar geschied om de Afro- Aziatische conferentie, die op 29 juni zal worden geopend, niet in gevaar te brengen. Maar van andere commu nistische zijde (zie hieronder) is reeds een felle aanval op Boumedien- ne gedaan, die anti-communistisch zou zijn. Het is met het oog hierop niet onmogelijk, aldus de mening van bevoegde waarnemers, dat Peking toch nog plotseling van inzicht ver- rijnse ambassade en eisten vrijlating van„kameraad Ben Bella" De nieuwe bewindhebbers werden „avonturiers" genoemd. Intussen zijn de „avonturiers" voornemens dezer dagen een „zwartboek" over het „dic tatorschap" van kameraad Ben Bella uit te geven. Deze uitgave is aange kondigd door het Algerijnse pers bureau. Conferentie onzeker andert en niet aan de conferentie in Algiers zal deelnemen. Volgens het communistische blad „Unitè," in Rome heeft de nieuwe Al gerijnse regering de communisten uit regering, het Nationale Bevrijdings front (FLN) en de pers verwijderd. Volgens dit goedingelichte blad is de staatsgreep van Boumedienne anti communistisch en anti-socialistisch. Het afzetten van Ben Bella volgde op een bijeenkomst van het politieke bu reau van de FLN, waarin Ben Bella met 11 tegen 6 stemmen werd ver slagen. De minister van Buitenlandse Zaken, Bouteflika, zou een pro-Ame rikaanse houding hebben aangeno men. Tot de arrestanten behoren de minister van Gezondheid, de voorzit ter van de nationale vergadering, een lid van het politieke bureau, verant woordelijk voor de ideologische oriën tatie en de voorzitter van een FLN- delegatie naar de Italiaanse commu nistische partij, aldus Unita. Gisteravond hebben jonge Algerij nen in de hoofdstad voor Ben Bella en tegen de nieuwe revolutionaire raad gedemonstreerd. Zij trachten de politie aan hun kant te krijgen door te roepen „de politie is met ons", maar deze dreef hen uiteen. Toen de demonstranten toch weer samen schoolden, rukten versterkingen van de politie aan en werden de betogers met de wapenstok en traangas ver jaagd. Ook in de Egyptische hoofd stad Cairo, in Moskou en elders heb ben Algerijnen veelal studenten ten gunste van Ben Bella betoogd. In de Sowjetrussische hoofdstad hielden schreeuwen van kreten ten gun- zij een samenscholing voor de Alge- 1 ste van Ben Bella Overleg met de bestuurders van de erkende vakbonden en de overheid over een regeling voor het personeel dat van deze sluiting de dupe is ge worden, heeft totnutoe geen resultaat opgeleverd. Na beraad met de bonden heeft de directie besloten om voor degenen, die door dit ontslag worden getroffen een bedrag beschikbaar te stellen, waarvan de bestemming in overeenstemming met de vakbonden zal worden vastgesteld. De Wester-ge bouwen aan de Van Noordtkade zijn verkocht aan de Technische Unie, Heijbroek Zeiander N.V. en Electrocentrum in Amster dam. De fabricage van de Wester- produkten wordt overgenomen door de bietsuikerfabrieken van de CSM. -fc Wijzend en vragend wan delde de Koningin gisteren tus sen de installaties door. die het aardgas naar boven halen. Op de tweede dag van haar werk bezoek aan Groningen bezocht ze de puttengroep Slochteren. Wat de A.A.-conferentie van 29 juni in Algiers betreft: gisteravond was de toestand als volgt: Birma en Malawi hebben gezegd geen afvaardiging te zullen zenden De Leidse hoogleraar prof dr - vermoedelijk ook Tanzania en Ke- J W Duyff heeft 2Qajs wjj nia niet. Ongeveer veertig andere Afrikaans-Aziatische landen houden hun beslissing nog in beraad. Gister avond waren in Algiers aanwezig de delegaties van Rood-China, Eethio- pië, Indonesië, Noord-Korea, Noord- Vietnam, Saoedi-Arabië, Syrië en In dia. De landen die hebben toegezegd afvaardigingen te zenden zijn Cam bodja, Ceylon, Irak, Jordanië, Koe weit, Laos, Libanon, Marokko, de Philippjjnen, Somaliland, Thailand, Tunesië, Turkije, Egypte en Jemen. ir In de Algerijnse hoofdstad Algiers duren de demonstraties ten gunste van de afgezette pre sident Ben Bella nog voort. Hon derden jeugdige demonstranten rennen dooi de straten onder het gisteren in een deel van onze op lage berichtten volgens zijn zeggen geen deel gehad in de opstelling en behoort niet tot de ondertekenaars van de verkla ring, waarin zes oud-illegalen zondagavond een aantal bezwa ren tegen een huwelijk van prin ses Beatrix met Claus von Ams berg formuleerden. Prof Duyff vertelde gisteravond, dat hij zaterdag werd opgebeld door de heer De Man, die prof. Duyff de zondagavond gepubliceerde verkla- op: 4.20 uur; ondre: 21.04 laan op: 1.39 u.; onder: 15.15 (ïoo^water in Katwijk te 10.56 3.22 uur. aagwater te 6.16 en 18.58 uur. nummer bestaat uit 16 pagina' Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. Prins der Nederlanden zijn voornemens op donderdag 1 juli ter gelegenheid van het 78ste lustrum van de Leidse Universiteit de offi ciële voorstelling van het open luchtspel „TUI Uilenspiegel" bU te ring telefonisch voorlegde. De hoog leraar heeft daarop gezegd, dat hij de verklaring maandag wel gaarne op schrift wilde zien om haar in rust te kunnen bestuderen. DaarbU is, al dus prof. Duyff. blijkbaar het mis verstand gerezen, dat prof. Duyff met de publikatie akkoord ging, het geen, aldus nogmaals prof. Duyff, be slist niet de bedoeling was. 's Maan dags nam hU kennis van de verkla ring, zoals die in de krant was gepu bliceerd. Prof. Duyff neemt de heer De Man de gang van zaken overigens niet kwalijk. Instemming De heer De Man, die de verkla ring van de zes oud-verzetslieden in de publiciteit bracht houdt echter staande, dat prof. Duyff akkoord was gegaan met de verklaring. Hij had de hoogleraar zondag de verklaring voorgelezen, waarop deze zijn instem ming ermee had betuigd. De daarop volgende dag. maandag dus, toen de verklaring reeds was gepubliceerd, had prof. Duyff tijdens een bijeen komst met de heer De Man en enige andere oud-verzetsstrijders tot drie maal toe verklaard, dat hij het hele maal met de teneur van de verkla ring eens was, al zou hy de formu lering hier en daar wel anders heb ben gewenst. Dit werd bij navraag door een van de oud-verzetsstrijders (mede-onder tekenaar van de verklaring) beves tigd. Druk? De heer De Man had, evenals an- ler mede-ondertekenaars, de indruk, lat er druk was geoefend op prof. i zUn deelneming aan de ver- De nieuwe revolutionaire raad in I beer Man verstrekte gister- Algerije heeft tot dusver 1.310 poli- j ayond nog de volgende verklaring: tieke gevangenen van het bewind van "Nu er een verklaring is gepubli- de afgezette president Ben Bella vrij- I ceer£3 van prof. Duyff, voel ik mij gelaten. Voor zover bekend, is de &en<>°dzaakt een persoonlijk, met de amnestie niet van toepassing op Ait I ban<3 geschreven en ondertekende Achmed, leider van het ondergrondse brief van Pr°f Duyff, welke brief ik front van socialistische krachten, die I hedenavond (dindsdagavond, 22 Juni vorig jaar een gewapende opstand in J8.00 uur) ontving, in de publi- Kabvlië leidde. Hij werd niet zo lang j brengen. De brief, gedateerd geleden ter dood veroordeeld maar 22 ^un' ^65, luidt als volgt: „Beste door Ben Bella begenadigd. In Cairo !fem Hoewel jnijn overwegingen ten I hebben vandaag studenten opnieuw anders zjjn dan de jouwe, deel I een betoging gehouden voor Ben Bel- bezorgdheid ten aanzien van la. Zij wilden de Algerijnse .mbassa- ^et voorgenomen huwelijk van onze de bezetten, maar de politie .erijdel- ^roonPrinses. Ik ben het dan ook met J de dit en nam 20 studenten mee. I de gemene teneur van je stuk eens. Getekend J. W. Duyff." De Koningin bezocht verder de psychiatrische inrichting ..Groot Bronswijk" in Wagen borg. De Vorstin kreeg van een zeer invalide patiënte een Per zisch a jour werk. een fraai bor duurwerk, waaraan de patiënte een jaar had gewerkt. Voorts be zichtigde de Koningin de zee dijken in Delfzijl en de dertiende eeuw se gerestaureerde kerk in Loppersum. 's Avonds woonde de vorstin in het Drentse Diever een openluchtvoorstelling bij. (Van onze Haagse correspondent) Het ministerie van Financiën zal voor de komende staatsloterij vijf volle series gaan uitgeven. Dat wil zeggen dat er 20.000 loten bij komen. Het totale aantal loten ls dan 500.000 geworden. De aanleiding tot deze kleine ver meerdering moet gezocht worden ln de grote vraag naar loten sinds de nieuwe opzet van de loterij een feit is geworden. (Advertentie) Voor kaartverkoop Zie pagina 3. /^/^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens per dog, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leiden. Tel. 40447-3459* Uit het Leidsch Dagblad van 23 Junij 1865: Gedurende de twee Pink sterdagen en op den dag der Leidsche maskarade, zijn over den Hollandschen Spoorweg vervoerd 60.000 rei zigers en voor plaatsbriefjes ontvangen f39.000. J Naar wij van goederhand vernemen, zullen op Dings- dag 27 Junij op het exercitie veld buiten de Rijnsburgsche poort des namiddags ten half vijf uren, volksvermake lijkheden worden gegeven.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1