Nol Kloosterman beste de Ver. Staten in Nederlander Vlaanderen Kieler Woehe :hi" £ikefariiie,.4" Koreaanse studenten -gebeten op Japan- vochten met politie PRINS NIEUW BERNHARD OPENT GEBOUW TNO-ZWO Goede economische kansen in Japan Verslaafde stierf 11a snuiven vlekkenwater LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 JUNI 1965 Oranje- renners winnen het ploegenklassement Weer verlaging van belasting in 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! (Van onze wielermedewerker) Nol Kloosterman heeft in de Ronde van Frans-Vlaanderen zijn jede vorm bewezen en waar gemaakt, dat hij op het ogenblik ook op internationaal niveau meetelt. De 23-jarige Leidenaar ondigde in de sterk bezette klassieker voor amateurs en onaf- kankelijken op de vijfde plaats en was daarmee de beste Neder lander. de voorlaatste dag verstoorde echter oplettend rijdende Nol Klooster-1 z^n illusies op een van de ere- an is drie van de vier etappes in de plaatsen. Doordat Daan Holst en gegaan. Slechts op de voor- Peter Heijnig zich met Nol Klooster- atste dag moest de Leidenaar, die j man elke dag in het strijdgewoel een grote valpartij in het peloton stortten, veroverde Nederland de eer- is betrokken en daarbij werd ge- j sie plaats in het ploegenklassement. ond, met een bescheiden klassering 14) genoegen nemen. Door een twaalfde plaats in de eer- km lange etappe, een uitsteken zesde plaats op de volgende dag km lange solo waarbij de eidenaar verrassend de prestatie- ijs èn de bergprijs in de wacht Vijfde plaats Het eindklassement luidt: 1. Lepa- chelet iFr.); 2. Senicourt (Fr.) op 7 sec.; 3. Houbrechts (Belg.) op 35 sec.; 4. In 't Ven (Belg.) op 1 min 1 sec: 5. Kloosterman (Ned.) op 1.35; 6. Pau wels (Belg.) op 1.59; 7. Holst (Ned.) op 2.21; 8. Van Vlierberghe (Belg.) op 2.28: 9. Heijnig (Ned.) op 2.32. De plaatsingen van de overige Nederlan ders was: 34. Van der Breugel; 50. Emo; 52. Groen; 54. Van Piere. ATLETIEK het stormachtige eerste week- van de 83 ste Kieler Woche het gisteren, op de derde dag het Duitse zeilfestyn, een uit sproken rustige dag. De Neder- idse afvaardiging zorgde voor en- klinkende successen: Jan Bier de derde race bty de Draken en lilinga behaalde bij de tweede wed- i van de Flying Dutchmen een fraaie tweede plaats. In het ;ement bezet Bier, nu de derde lellinga kwam in de eveneens gis- gehouden derde wedstrijd van Plying Dutchmen niet tot grote staties. Hij ging pas als 28 ste de finish. n de overige Olympische boots- TV 6sen zegevierden de Duitsers: Zistl de Stars. Engel bij de Finjollen P Kreidel en Wagner bij de Flying t ^chmen. de niet-Olympische klassen n de Nederlanders niet tot overwinning. Een ereplaats be- echter wel Guldemond (derde de Sharpies, waar Prins in het semen t derde is). WATERPOLO! Zwemlust klopt LZC met 1-4 nze waterpolomedewerker) heeft gisteravond in „De t" de verwachte nederlaag tegen sterke Zwemlust geïncasseerd. De lenaars, die het zonder Cees oof moesten stellen en zelfs Harro niet hadden laten overkomen, ;en kansloos tegen de Utrechtse ipers ten onder: 14. adat de gevaarlijke Gerbrand art an in de eerste speeltijd voor nplust de score had geopend voerde John Steenbrink de >rong tot 02 op. Beekman daarna gebruik van een nu- ipke meerderheid Kuiper was hei water gestuurd en toen strijd reeds beslist. Dat Tim- ïs (LZC) en Beekman Ptnlust) de eindstand op 14 be- evenals het feit dat idsrechter Har tel nog enkele spe- uit het water stuurde, van wei- belang meer. skoop heeft in de vierde klasse «t herstel niet kunnen voortzet- hr.:-. Het nog ongeslagen Die Haghe met tussenstanden van 11, 1—1 en 1—2 met 36 de winst zich toe. Cees van der Kraats, Tamming en Nico Geers na- de Boskoopse doelpunten voor rekening. Dames damesteam van de Leidse ..Jbrekers heeft in de uitwedstrijd VI i SZC ondervonden, dat er met terke Schiedamse ploeg niet te tredfen valt: 93. Cora Blom (2) en Hoogenboom scoorden na de de LBG-doelpunten. R streekderby Boskoop- De Gou- (t een onverwachte zege opge- voor de Waddinxveense da- (2—5). Nadat Marjo Boers-Log- Mary van Ringelsteyn (Gou- Nel Heemskerk en Inge Tol voor een 22 ruststand had- crgd, schoot Willy Rupken drie doelpunten de Gouwe naar verdiende overwinning: 2—5. leereveen krijgt kunstijsbaan kunstijsbaan in Heerenveen er. De kosten van het nieuwe )lex, dat naast een 400 m baan, korte baan, een hal met een ijs- eyveld, een restaurant en diverse els gaat omvatten, worden ge ld op 4.3 miljoen gulden. De ra- luit 1962 was 3 miljoen. II ereldrecord De Amerikaan Hal Connolly, de 33- jarige Californische onderwijzer, heeft zijn eigen wereldrecord kogelslinge ren verbeterd met een worp van 71.260 meter. Vorige maand kwam Connolly in Modesto tot een afstand van 71.07 meter. Dubbele zege van Rita Tiggelaar Rita Tiggelaar van De Robben uit Hillegom heeft dit weekeinde een dubbele overwinning behaald. Za terdag zegevierde zij in de twee kilometerwedstryd in de Amstcl bij Ouderkerk en zondag was zij in Tiel de snelste. De uitslagen van de 2 kilometer wedstrijd in de Amstel luiden: Dames, schoolslag: 1. Rita Tig gelaar (Robben) 35.01.6; 2. Marian Walraven (HDZ) 35.16.4. Vrye slag: 1. Ineke Tigelaar (Robben) 29.26; 2. Tineke Lagerberg (Naarden) 29.39. Heren, schoolslag: 1. Joop Walter (DJK) 32.25; 2. Rijk van Altena (Robben) 33.45. Vrye slag: 1. Walter van der Kamp (Naarden» 26.51.7; 2. Bob Walter (DJK) 26.56.6. In Tiel waren de resultaten van de 2 kilometerwedstrijd: Dames, vrye- slag: 1. Rita Tiggelaar (Robben) 30.48.2; 2. Ineke Tiggelaar (Robben) 30.53.3; 3. Willy Lamboer (Naarden) 30.54.9. Heren, vrije slag: 1. Timo Jansen (EZPC) 26.28.5; 2. Walter van der Kamp (Naarden) 26.47.7; 3. Theo Schouten (HVGB) 26.49'.2. Sunderlind leidt in Drakenstrijd De Zweed Sunderlind heeft, door gisteren de tweede race te winnen in de strijd om het Europees kampioen schap zeilen in de Drakenklasse, de leiding in het algemeen klassement veroverd. Zondag werd op het water bij de Engelse plaats Poole de Deen Axel Holm eerste. Holm zeilde in de tweede wedstrijd echter voortdurend in de achterhoede en eindigde op de tiende plaats. Sunderlind, zondag derde, leidde van start tot finish en heeft nu de beste kansen op de eind zege. Op de tweede en derde plaats volgden gisteren de Engelsman Tait en zijn landgenoot Brownlow. In het klassement staat Tait eveneens twee de. Derde is de Fransman Sence. BOKSEN AAD JANSEN ZEGEVIERT Een uiterst voorzichtig boksende Aad Jansen heeft gisteravond in het Rotterdamse Odeon een succesvolle come back gemaakt in de ring. De jonge Rotterdamse welter, die aan het begin van dit jaar in zyn eerste profgevecht, tegen de Belg Magri, een ernstige kaakblessure opliep hij won overigens toch en daardoor enkele maanden op non actief moest, had met de Belg Charles Swaertem- broeck weinig moeite. De Belg, die vier ronden lang uiterst passief bok ste. was geen partij voor de kundige Rotterdammer, die zijn tegenstander met bliksemsnelle linkse plaagstoten storm rijp maakte. De ruim achthon derd toeschouwers hebben een weinig attractief gevecht gezien, dat bij het gaan van de gong voor de vijfde ron de werd beëindigd door opgave van de Belg. HENGELSPORT 't Hof De visclub 't Hof heeft in Aalsmeer haar eerste prijswedstrijd gehouden. De uitslag luidt: 1. W. van Huis 880 gr. (gr. voorn): 2. J. van Wenk 800: 3. B. Sierat 755: 4. I. Mon- teba 695 (gr. bliek); 5. D. Sierat 575; 6. E van Rhijn 520; 7. J. van der Steen 470; 8. J. Straathof 345; 9. J. Rijken 315; 10. J. van Went jr. 220. Ben Muller wil weg bij A^ax Omdat het hem door Ajax aange boden contract niet aantrekkelijk ge noeg bleek, heeft international Ben ny Muller zich op de transferlijst la ten plaatsen. Het bestuur van de Am sterdamse eredivisievereniging heeft toegezegd dat het voor hem te vra gen transferbedrag niet hoog zal zijn. Men meent dat de Ajacied. die zes seizoenen in het eerste elftal van de roodwitten heeft gespeeld en daar naast talloze malen in het Neder lands elftal uitkwam, door zijn grote verdiensten voor Ajax, een dergelijke „behandeling" verdient. Feijenoord lonkt naar Piet Fransen (Van onze correspondent) Feijenoord heeft belangstelling ge toond voor Piet Fransen, de linkshalf van GVAV uit Groningen. Fransen heeft enkele wedstrijden gespeeld voor het Nederlands elftal. Over een transfer bedrag is nog niet gesproken. President Johnson heeft gisteren de tweede grote belastingverlaging van zijn presidentschap ditmaal voor een bedrag van 4.7 miljard dollar door zijn ondertekening tot wet verheven. De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Johnson had het wetsontwerp ge durende het weekeinde opgehouden, om de belastingautoriteiten heid te geven de wettelijke regelen te baaien, die donderdag door het Congres waren voltooid. Dit uitstel was een zegen voor de win keliers: duizenden kleinhandelaren hebben gedurende het weekeinde gezwoegd aan een inventarisatie, teneinde stukken in te vullen, die zij nodig hebben om teruggave te vor deren van reeds betaalde accijns op voorradige goederen. De verminderingen van belasting omvatten voor het eerste stadium vermindering van de belasting op auto's van 10 tot 7 procent; algehele opheffing van de 10 procent belas ting op juwelen, toiletartikelen, Schoonheidsmiddelen, bagage, bont- Mr. B. J. Besier procureur-gene waren en artikelen van leder als- raai bij het Gerechtshof in Leeuwar- mede intrekking van fabrikanten- den, volgt op 1 oktober mr. I). J. van belasting op de volgende artikelenGilse op als procureur-generaal bij radio- en t.v.-toestellen, grammo- het Gerechtshof in Den Haag. In de foons. kantoormachines, koel- en eerste plaats van de met ingang van ijskasten, alle elektrische en gas- 11 juli aftredende procureur-generaal apparaten voor de huishouding, bü het Gerechtshof in Amsterdam, camera's, films, sportartikelen, tem- mr. II. R. de Zaaijer, komt mr. M. peratuurregelingsinstallaties, muziek- H. Gelinck, thans officier van Jus- instrumenten, vulpenhouders en titie, hoofd van het arrondisements- ballpoints, speelkaarten en lucifers, parket in Leeuwarden. Twee nieuwe procureurs generaal Ongeveer 9.000 studenten hebben pro-westers zuiden werd verdeeld, gisteren in de straten van de Zuid- I Het verdrag en de daarby beho- koreaanse hoofdstad Seoel gedemon- rende akkoorden omvatten econo- streerd tegen het verdrag tot nor- mische samenwerking. visserij, malisering van de diplomatieke be- claims inzake Koreaanse bezittingen, trekkingen tussen Japan en Zuid- de wettelijke status van ongeveer Korea. Dit zou vandaag in Tokio 580.000 in Japan wonende Koreanen worden getekend. Bij botsingen tus- en teruggave van tijdens de bezet- sen de politie en studenten werden ting naar Japan verdwenen Ko- 90 politiemannen gewond, 67 ernstig. Ongeveer 600 studenten v.erden gearresteerd. De politie is in het gehele land in staat van pa raatheid gebracht. Er zyn reeds verscheidene malen betogingen tegen normalisering van de betrekkingen met Japan gehou den. In april kon de regering een crisis afwenden door vrijwel alle uni versiteiten en middelbare scholen te De huidige betogingen begonnen nadat de nationale universiteit van Seoel bekend had gemaakt dat de zo mervakantie twintig dagen werd ver vroegd om eventuele wanordelijkhe den van de kant der studenten te voorkomen. Men had dertien jaar geleden al plannen de diplomatieke betrekkin gen tussen de twee landen op nor male voet te brengen. Maar de po gingen liepen stuk op haatgevoelens in Korea als gevolg van vijfendertig jaar Japanse bezetting. Japan an nexeerde Korea in 1910 en hield het land bezet tot aan het einde van de oorlog in 1945, toen Korea in een pro-communistisch noorden en een kunstschatten. Men gelooft niet dat de in het verdrag genoemde vriendschappelijke betrekkingen voorlopig bij het Koreaanse volk weerklank zullen vinden. Linkse Ja panse kringen vrezen dat hun land in een gevaarlijke militaire situatie wordt betrokken, omdat tussen de beide Korea's officieel nog steeds de staat van oorlog bestaat. Het Amerikaanse persbureau Asso ciated Press meldde vanochtend: In Seoel zyn vandaag voor de tweede achtereenvolgende dag betogingen gehouden. De betogers raakten slaags met de politie. De groep bestond uit ongeveer 200 politici van de opposi tie en 4.000 studenten. Het was een zeer luidruchtige be toging. De politie moest traangas- bommen gebruiken en sommige stu denten reageerden daarop met de politie met stenen te bekogelen. Sommige betogers hielden een zit- demonstratie voor het hoofdkwartier van de Minjoeg-partij. Daar zij wei gerden weg te gaan moest de politie traangasbommen tussen hen in gooien en hen toen een voor een weg sleuren. Sportsplinters Het team dat Nederland zal ver tegenwoordigen bij het Europese da mes team golf kampioenschap, dat van 6 tot 11 juli op de Haagsche Golf en Country Club in Wassenaar zal worden gehouden, bestaat uit mevr. G. Driehuizen (Noordwijkse G. C.)t mevxr. A. E. Eschauzier (Rosendael- se G. C.>, mej. A. M. A. E. van Lan- schot (Golfclub ,De Dommel'), mevr. M. Meeus (G. C. „Toxandria") en jkvr. A. H. E. M. van Riemsdijk (Eindhovense G. C.). De Amsterdamse beroepsboksers Gerard Berkhout bantamgewicht) en Ronald Riedewald (middenge wicht) hebben maandag in Oslo bei den een nederlaag geleden tegen Noorse tegenstanders. De Rallye van de Eiffel van Rheydt naar de Nürburgring en terug heeft in de klasse tot 1000 cc een overwinning opgeleverd voor de Nederlanders Jetten en Horbach. De Oostduitser Paul Friedrich heeft een verrassende overwinning 'trihaald in de (motorcrosswedstrijd om de Grote Prys van Tsjecho-Slo- wakije. Britse favorieten Jeff Smith en Vic. Eastwood staakten reeds in de eerste ronde de stryd. Na de eerste twee ronden van de damstrijd om de Coupe dTCurope, die in Bolzana wordt gehouden, heeft de Rus Koeperman met vier punten de leiding in handen. De Nederlandse derende tijden toch tot deelnemers Van der Sluis, Van Dijk toekomst zo zal kunnen blijven, en Okrogelnik hebben resp. drie, een Verder wees de Prins er op dat de (uit een» en twee punten veroverd. I onderlinge band by wetenschappelij- Belangrijke taak in ons bestel (Van onze correspondent) Met een rede, waarin hij consta teerde dat de opmars van de we tenschap ook in ons land in volle gang is en pleitte voor versterking van de onderlinge band tussen we tenschappelijke onderzoekers, heeft Prins Bernhard gisteren het nieuwe hoofdkantoor van de organisaties van Toegepast Natuurwetenschappe lijk Onderzoek (TNO) en Zuiver We tenschappelijk Onderzoek (ZWO) aan de Juliana van Stolberglaan in Den Haag officieel geopend. De openingsplechtigheid werd door tal van hoge autoriteiten, vooral ook uit kringen van wetenschap, bij gewoond. In zijn openingstoespraak stelde Prins Bernhard vast dat de T.N.O.- organisatie een sleutelpositie in ons bestel inneemt. Haar veelzijdigheid en aanpassingsvermogen zijn er borg voor dat dit ondanks de snelveran- de verre A'damse correspondent) De opdracht voor de deelnemers aan de nationale zweef vliegwedstrij den op Teriet luidde gisteren een koersvlucht via het keerpunt vlieg veld Zuid-Limburg over het vliegveld Boberg. Het weer speelde de vliegers Japan liggen goede mogelykhe- voor de Nederlandse handel en Dit is de indruk van een Nederlandse missie, die een (jrieweeks bezoek aan dit oosterse land gebracht heeft. De voorzitter, de heer Sydney J. van den Bergh, verklaarde giste ren op Schiphol, dat er belangrijke zaken gedaan zyn en dat voor de toekomst goede contacten zyn ge legd. Concrete resultaten van het be zoek zijn: een tussen de centrale ka mer van handelsbevordering en haar Japanse zusterorganisatie gesloten overeenkomst om wederzijds eikaars belangen te gaan behartigen. Verder zal de centrale kamer van handels bevordering in Japan een afdeling oprichten, die voor de zo belangrijke verdere afwikkeling van de gelegde mee het oog op mogelijke „joint ven tures". De besprekingen lagen niet allemaal op het commerciële vlak. De heer Van den Bergh kon ook mede delen. dat geprobeerd zal worden in 1967 een tournee van het concert gebouworkest door Japan te organi seren. Bovendien zijn besprekingen begonnen over de inrichting in 1967 of '68 van een tentoonstelling 17de eeuwse Nederlandse etsen. De hui dige economische crisis in Japan zal geen belemmering zijn voor moge lijke samenwerking. Men heeft er vertrouwen in, dat deze crisis spoe dig opgelost zal worden. De Neder landse missie, de grootste, die Japan de laatste jaren bezocht heeft, bracht bezoeken aan o.m. Tokio en Osaka. Een deel van de leden bezocht ook Hongkong. De resultaten van be sprekingen daar, waren even goed als in Japan, zei de heer Van den parten. De grootste afstand werd trie hebben ondertussen besloten door Aat Dekkers uit Utrecht afge-1 enkele maanden zelf opnieuw legd: 106 km. contacten zal zorgen. Vertegen- Bergh. Men had er veel begrip voor woordigers van de chemische Indus- j onze opmerking, dat men n;et moet proberen de export naar de Benelux met al te grote sprongen te bevor- missie naar Japan af te vaardigen deren. ke onderzoekers niet groot genoeg kan zyn. Dat deze band groot is kan niet worden gezegd. Prins Bernhard uitte dan ook als wens voor de op leiding van de komende generatie een opvoeding tot een grotere bereid heid tot samenwerking, naast de grondige scholing in wetenschappe lijke In vrijheid Vervolgens sprak de minister van Onderwys en Wetenschappen, prof. mr. J. A. Diepenhorst, die er in zijn rede op wees dat de wetenschap zich slechts in vrijheid en onafhankelijk heid ten volle kan ontplooien. Dat besef leeft bij de Nederlandse over heid, aldus de minister. Als derde spreker belichtte prof. dr. H. W. Julius, voorzitter van de cen trale organisatie T.N.O., de beteke- Financiële steun voor Ver. Staten Zes landen van Europa en Noord- Amerika hebben gisteren bijdragen beloofd aan een vrijwillig fonds voor de betaling van het tekort op de kosten van de vredesoperaties van de VN om de Algemene Vergadering weer in staat te stellen te stemmen. Engeland. Denemarken, IJsland, Noorwegen, Zweden en Canada heb ben spontaan en zonder voorwaarden toegezegd, 17.780.000 dollar ter be schikking van de VN te zullen stel len om „de financiële moeilijkheden" uit de weg te ruimen. Engeland heeft 10, Canada vier, Zweden twee, Dene marken een miljoen, Noorwegen 700.000 en IJsland 80.000 dollar toe gezegd. Achttien doden door watersnood in Amerika Doordat laaggelegen velden bij Dodge Coty (Kansas) onder water liepen als gevolg van het buiten haar oevers treden van de Arkansas moesten enkele duizenden mensen worden geevacueerd. In Kinsley, vyftig kilometer stroomafwaarts, moesten eveneens velen hun onder gelopen huizen verlaten. Het Rode Kruis in Denver (Colorado) heeft bekendgemaakt dat meer dan acht tienduizend mensen in drie staten door overstromingen dakloos zijn ge worden. Het aantal doden bedaagt achttien. nis van deze opening. Hij stelde dat de wetenschap het fundament is van het huis, waarin wij leven. „Wil dit huis bewoonbaar blijven dan mag in zyn fundament de kracht van zyn dynamiek niet verkommeren". Ten slotte werd het woord ge voerd door prof. dr. J. N. Bakhui zen van den Brink, voorzitter van de organisatie Z.W.O. Hy vond het verheugend dat T.N.O. en Z.W.O. sa men het nieuwe kantoorgebouw gaan bewonen. Het zal de samen werking tussen deze organisaties en de noodzakelyke uitwisseling alleen maar ten goede komen, zei hij. Hy wees erop dat de organisatie Z.W.O. een dikwyis beslissende steun kan verlenen aan werk van funda mentele aard op bijna ieder gebied van wetenschappelyk onderzoek. Na de openingsplechtigheid vond een receptie plaats in de grote ver ga dei zaal Ook werd een rondgang gemaakt door het nieuwe gebouw, vervaardigd naar een ontwerp van de Amsterdamse architect P. Zand- stra. De bouwtyd bedroeg vier jaar, de bouwkosten beliepen ruim elf mil joen gulden. Prins Bernhard heeft gisteren in Den Haag het nieuwe gebouw van de centrale organisatie van TNO geopend. De Prins be zichtigt het gebouw in gezel schap van prof. dr. J. N. Bakhui zen van den Brink (links) en prof. dr. H. W. Julius. Geld buitgemaakt van Indonesische verzetsbeweging Volgens het dagblad „Sinar Ha- rapan" in Djakarta hebben de auto riteiten van Atjeh een bedrag van veertig miljard roepia buitgemaakt, dat zou zyn bestemd voor de finan ciering van een verzetsbeweging, die de omverwerping van de Indo nesische regering zou beogen. Naar het blad meldt zyn tegeiyk met het geld documenten gevonden, waaruit blykt dat de fondsen door de Ma leisische regering in Koeala Loem- poer zyn gefourneerd. Indiase za kenlieden uit Djakarta zouden het geld in Hongkong hebben moeten overhandigen aan „imperialistische agenten, ten behoeve van de finan ciering van ondermynende acties in Indonesië". (Van A'damse correspondent) In Amsterdam is gisteren begra ven het stoffelyk overschot van de 28-jarige Oostenryker Peter Blayer, die in Leidsepleinkringen bekend stond als een „snuiver". Hij is in de nacht van woensdag op donderdag overleden na drie liter tlichloor, een soort vlekkenwater, te hebben opge- De dood van Blayer heeft onder degenen, die zich met het snuiven van vluchtige stoffen ophouden, grote verontrusting gewekt. De po litie. die zich voor de werkelyke doodsoorzaak interesseerde, heeft de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust, verzocht sectie op het lichaam uit te oefenen. De medicus heeft in zyn rapport geconcludeerd, dat het slachtoffer een hartafwyking had en de dood vermoedeiyk een gevolg is geweest van een combinatie van deze afwyking en het overmatige snuiven. Peter Blayer, die met een Engelse is getrouwd en afwisselend verbiyf hield in Australië, Parijs, Ibiza en Amsterdam, hield zich meestal in artistieke kringen op hoewel hy zelf geen kunstenaar was. In december 1963 is hy enige tyd in een Amster dams ziekenhuis verpleegd. Hy over leed woensdagnacht in de woning van de Amsterdamse schilder Joop Dielemans. Tientallen By de recherche-afdeling, die zich bezighoudt met de bestryding van de handel in verdovende middelen in de hoofdstad, zyn enige tientallen l.eden bekend, die zich ophouden met het snuiven van ether, tlichloor, ter- petyn, tetra en andere vluchtige vloeistoffen. Het gebruik ontstond enige jaren geleden onder een aan tal op het Leidseplein bekende fi guren. dat de behoefte had zich af en toe „high" te voelen, doch niet het risico wilde lopen te worden be trapt op het bezit van marihuana of andere strafbaar gestelde verdo vende middelen. Het snuiven van vluchtige stoffen is bovendien aan- merkeiyk goedkoper. Het snuiven van ether en andere stoffen is niet strafbaar en de po litie heeft dus geen optredingsbe voegdheid. Het verschynsel vormt voor de politie bovendien in zoverre geen probleem dat zich nimmer over tredingen of misdrijven hebben voor gedaan. die een gevolg van het snui ven zouden zyn.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7