OMYL OMYL Studenten willen zendtijd voor radio EIS 12 JAAR VOOR WURGING KINDERENDOOR VADER ERNSTIG MISHANDELD Vragen van Kamerlid Moorman over de gift aan „apartlieidsfonds" e#t cjióteren Aanrander gegrepen Kwaliteit van ijs valt wel mee Donau bedreigt nog vele dijken MEISJESTRANEN NA EINDEXAMEN VOORSCHOTEN Noor spioneerde voor Sowjet-Unie Overeenstemming tussen Tito en de Russische leiders LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 JUNI 1965 DERDE BLAD De Stichting ..Academische radio-omroep" ACROheeft de minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk ver zocht haar vergunning te geven voor landelijke en plaatselijke radio-uitzendingen met een educatief en instructief karakter. Er wordt hierbij gedacht aan uitzendingen via Hilversum I. II of het derde FM-net en uitzendingen met een beperkte reikwijdte in ste den met een academische gemeenschap. Rarliodiriactiek De begin deze maand op initiatief van de „Nederlandse studentenraad" tot stand gekomen stichting stelt zich in nauwe samenwerking met de in haar vertegenwoordigde weten schappen ke en culturele instellingen ten doel „de interne communica tie van de academische ge meenschappen zelf en van de universitaire, wetenschappelijke en culturele wereld als geheel te ver sterken en hetgeen binnen deze we reld leeft naar buiten uit te dragen". Voor het gerechtshof in 's-Herto- genbosch is gisteren in hoger beroep tegen een vrouw uit Den Bosch, die op 22 maart 1964 tezamen met haar kostganger haar man door wurging van het leven zou hebben beroofd, dezelfde straf geëist als waartoe de rechtbank in Den Bosch haar had De vrouw, die reeds tal van jaren met haar man in onmin leefde, zou met de kostganger met wie zij een verhouding had, reeds geruime tijd het plan hebben gekoesterd haar man uit de weg te ruimen Dit werd door de kostganger ter zitting van het hof bevestigd. Op 22 maart van het vorige jaar, toen de man na een feestje dronken was, achtten vrouw en minnaar het moment geschikt het plan uit te voeren. De kostgan ger viel de man aan en hield zijn vingers op zijn keel. De vrouw hield onderwijl zijn benen vast. Dit alles was door de vrouw zowel bij de politie als voor de rechtercom missaris en de rechtbank volledig erkend. Thans echter ontkende zij ten stelligste, dat zij tevoren het plan heeft gehad haar man te do den. Zy zei nu ook dat de man niet aan de wurging, maar aan een hart aanval zou zijn overleden. Arrest op 30 juni. „Ik weet niet meer wat ik deed, handelde in een soort schemertoe stand", zo reageerde gisteren een 29- jarige Amsterdammer na gearres teerd te zijn in verband met een kindermishandeling, waarvoor alle adjectieven te kort schieten. De man, die geruime tijd werkloos is en on der psychiatrische behandeling staat, wordt door zyn drie jaar jongere echtgenote beschuldigd vorig jaar september, zijn vierjarig zoontje Frans zo hard te hebben geslagen dat het jongetje een sleutelbeen brak. Verder zou hij in december hun toen enkele weken oud dochtertje ern stig hebben mishandeld. In het zie kenhuis, waar het kind twee maan den moest worden verpleegd, consta teerden artsen een schedelbreuk, een breuk in de rug en een beenbreuk. Men vreest dat het meisje nooit meer geheel zal genezen.. Begin juni ten slotte zou de man zijn derde kind, jongetje van twee jaar. dat hem te lastig was, er zo van langs heb ben gegeven, dat het een dubbele armbreuk opliep. Zijn vrouw is zo bank voor hem, dat zij pas het af gelopen weekeinde aangifte durfde doen. In haar aanklacht zijn niet begrepen een aantal pogingen om haar te wurgen. Zij meente, dat de „Academische radio-omroep" ook van belang kan zijn voor het contact tussen de uni versiteiten en hogescholen, op leidingsinstituten en het bedrijfsle ven. Ook geeft het geregeld produ ceren van radioprogramma's de mo gelijkheid tot het beginnen van een opleiding in de radio-journalistiek en de radiodidactiek. De ACRO wil haar uitzendingen fi nancieren met een subsidie van de overheid en uit bijdragen van de stu denten, van donateurs en van cul turele organisaties en het bedrijfs leven. In het algemeen bestuur zijn o.m. vertegenwoordigd: de „Bond van Ne derlandse volksuniversiteiten", het .Institute of social studies", het „in stituut voor perswetenschap" (Am sterdam), het „Koninklijk instituut voor de tropen", „Unesco-centrum Nederland" en de stichting „Televi- academie" (Teleac). Don Juan geen hoogvlieger (Van onze Enschedese correspondent Een Didamse don Juan, die er in de nacht van zondag op maan dag een fikse klauterpartij voor over had om een door hem aan beden schone dame te bereiken, heeft zijn halsbrekende toeren met een hersenschudding moeten bekopen. De jongeman ivas al een heel eind gevorderd, toen hij staande in het kozijn van een slaapkamerraam op de tioeede verdieping een stadgenoot uit zijn slaap haalde. Deze schrok zo van de vreemde verschijningdat hij zijn raam met een klap dicht sloeg. De geveltoerist verloor hierdoor zijn evenwicht en viel van een hoogte van 5 meter naar beneden. Hij bleef bewusteloos op straat liggen en moest naar een ziekenhuis ivorden gebracht. Aanvankelijk dacht de politie te doen te hebben met een inbre ker. Later bleek echter dat Amor de man tot zijn hoogstaande acti viteiten had aangespoord. Het lid van de Tweede Kamer de heer Moorman (KVP) heeft de mi- nistern van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd, of deze kan meedelen hoe het bestuur is samen gesteld van de particuliere organisa tie „Defence and aid fund", waaraan hij in 1966 een bijdrage uit 's Rijks schatkist van f 10.000 wil verstrek ken „ter verzorging van de juridi sche bijstand van vervolgden" (krachtens de apartheidswetgeving van Zuid-Afrika) „alsmede ter ver strekking van financiële bijstand aan hun familieleden". De heer Moorman heeft voorts ge vraagd, of de minister kan meedelen, welke de normen zijn die door het bestuur van dit fonds worden gehan teerd bij het nakomen van boven aangehaalde doelstelling, hoe groot het bedrag is waarover het fonds be schikt en wie de contribuanten van dit bedrag zijn, aan wie reeds steun uit de middelen van dit fonds gege ven werd, hoe groot de verstrekte be dragen zijn en op welke gronden de ontvangers als slachtoffers der Zuid- 'afrikaanse apartheidspolitiek be schouwd worden. >Iag worden aangenomen, aldus het Kamerlid, dat de regering bereid is in vergelijkbare gevallen meerde re soortgelijke bedragen op te bren gen op de begroting van Buiten landse Zaken voor het dienstjaar 1966 ter ondersteuning van slacht offers van de bestaande dictaturen en, zo niet. waarom niet? In een telegram aan minister president Cals heeft de Stich ting „Johannes Althusius" (die op reformatorische gronden pleit voor groter vrijheid in de maatschappelij ke samenleving) bezwaar gemaakt tegen de Nederlandse gift aan het Zuidafrikaanse steunfonds. In het telegram wordt o.m. opge merkt, dat de stichting met leedwe zen heeft kennis genomen van „het ongelukkige besluit der Nederlandse regering een bedrag van f 100.000, ter beschikking te stellen van hen, die hebben gehandeld in strijd met de in Zuid-Afrika geldende wetten". Zij stelt vast, dat de toch al voor verbetering vatbare betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika in ernstige mate zijn geschaad door dit voorbarige besluit. De stichting zegt, dat tengevolge van de stap der Ne derlandse regering, welke in Zuid- Afrika als uitdaging wordt opgevat, zich nu in Zuid-Afrika spanningen hebben ontladen, welke o.m. tot ge volg hebben gehad voor Nederland pijnlijke demonstraties en mogelijke boycot van Nederlandse waren. De stichting „Johannes Althusius" ver zoekt de regering van haar besluit terug te komen en roept „regering volk op tot bezinning, welke moet zijn getoetst aan Schrift en historie". Het telegram werd ondertekend door r. dr. A. Zeegers (Amsterdam), mr. van Heyningen (Den Haag) en r. W. Beernink (Dordrecht). Het Nederlandse comité van de „Zuidafrikaanse Stichting", dat be staat uit vooraanstaande Nederla nd - zakenlieden in Zuid-Afrika, heeft een speciale bijeenkomst in Jo hannesburg besloten tot publikatie feiten die, naar het comité ït, over het hoofd zijn gezien bij het besluit van de Nederlandse regering tot schenking van honderd duizend gulden aan het „Defence and aid fund". De leden van het comité zullen verder persoonlijk de Nederlandse regering van hun op vatting op de hoogte stellen. Als brief ie wrrendeoc Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met mee - wanneer deze bon ingerukt aan ons toezendt HUISADRES: Waant: |Woonplaais:_ Advertentie Nieuws in het kort Barend de Beer Weekjournaal Walter en Connie, Engelse les Journaal Betsy Dornay-Culp, piano Attentie, actualiteiten Let's sing out, amusement De revolutie laat haar kinderen gaan Journaal Pauze Tour de France (NTS). VARA: Nieuws in het kort Klantenservice, film Filmfestival Arnhem Perry Mason Een héél ingewikkelde zaak, film Achter het nieuws Opspraak, over het echtscheidingsvraagstuk. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM I: I HILVERSUM II. Gistermiddag heeft Anneke I Grönloh de kostuums gepast voor de nieuwe Sleeswijk-revue. 1 waarin zij de hoofdrol zal ver vullen. Wat is sherry Vier Britse firma's proberen van het hooggerechtshof in Lon- Q den te verkrijgen, dat .sherry" niet beslist uit Spanje behoeft te ~b- komen en vier andere, even- eens vooraanstaande impor teurs, willen de hoge rechter doen beslissen, dat wijn, die niet uit Spanje komt, geen sher ry kan zijn. Zij willen een ver bod, als .sherry" te betitelen 5 wat niet in het Spaanse district Jerez is geproduceerd, volgens de aldaar geldende regelen. On geveer 100 importeurs steunen hen. De naam. sherry is afgeleid van die van de Spaanse stad Jerez. Deze sherry is al eeuwen zeer populair in Engeland en wordt op het ogenblik veel ver kocht. Vijf jaar geleden heeft zich een soortgelijke kwestie afge speeld rondom een mousse rende Spaanse wijn, die als <5 Spaanse champagne" in de handel werd gebracht. De recht bank schaarde zich toen aan de zijde van de Franse produ- centen, die de zaak aanhangig hadden gemaakt en besliste, dat champagne afkomstig moet zijn uit het Franse gewest van eb l die naam. ^p§öt>Pioê>^o§o ongeluk Bij (Van onze Bossche correspondent) Na een nachtelijke speurtocht is de Rijkspolitie in Berlicum er gisteren in geslaagd een 21-ja rige arbeider uit Middelrode te arresteren, die ervan wordt ver dacht een 6-jarig meisje uit zijn woonplaats te hebben aange rand. Gezien de halswonden van het kind. dat in het ziekenhuis in Veghel werd opgenomen, heeft de aanrander ge probeerd het kind te wurgen. Het slachtoffertje zelf vertelde, dat ze was meegelokt door een man, die ze kende, omdat hij vaak in het café naast haar huis kwam. De man zou het meisje een gulden hebben be loofd als het meeging. Op een stille plaats vergreep de aanrander zich aan het kind. waarna hij het huilend achterliet. Een toevallig passerende fietser bracht het meisje naar de ad judant van de Rijkspolitie, waar het verhaal met horten en stoten werd verteld. De Rijkspolitie heeft de hele zondagavond en -nacht naar de da der gezocht. Pas tegen de morgen had sar. verdronken gestort. Van de 14 aohter- STAATSSECRETARIS Kwartaal abanoee Maand Weet doorhalen Poet VAKANTIEADRES: pa Straat Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegeveas iovtiftect. Staatssecretaris Bartels acht van het consumptie-ijsbesluit verscherping van de bepalingen noch intensivering van de con trole nodig. Hij deelt niet de ver ontrusting van het Tweede Ka merlid J. J. Voogd (PvdA) die hierover schriftelijke vragen had gesteld. De staatssecretaris antwoordt hem, dat uit de gehouden controles is ge bleken, dat heel consumtpie-ijs dat niet aan de gestelde eisen voldoet, slechts een klein gedeelte vormt van de totale produktie. Aanleiding voor de vragen van het kamerlid was de inaugurele rede van prof. ir. E. A. Vos in Wageningen, die daarin had gesteld, dat wat in ons land wordt gepresteerd aan kwaliteitsbederf van consumptie-ijs ongelofelijk is en dat de keuringsdienst voor waren soms 30 tot 40 procent van de monsters om bacteriologische redenen afkeurt. De staatssecretaris merkt hierover op, dat prof. Vos. zoals bij navraag is gebleken, met het woord „kwali teitsbederf niet alleen doelt op de bacteriologische toestand van het consumptie-ijs, doch ook op de orga- noleptische eigenschappen daarvan. In 1963 hebben de keuringsdien sten van waren van de onderzochte 14.547 monsters er 2991 (ca. 20 pet.) afgekeurd. Dit geschiedde echter ook bijv. omdat de samenstelling niet voldeed aan de voorschriften van het consumptie-ijsbesluit (Waren- In de laatste jaren is dit percen tage, op jaarbasis berekend, bij een enkele keuringsdienst wel eens op gelopen tot 31. In dit verband merkt de staatssecretaris evenwel op, dat de keuringsdiensten veelvuldiger con troleren daar, waar naar de erva ring heeft geleerd aan de bestaande voorschriften niet altijd de hand wordt gehouden. De Donau vormt nog steeds een bedreiging voor vele plaatsen in midden- en oost-Europa. Hoewel het peil van het water thans zakt, is de waterstand nog zo hoog dat vele dijken gevaar lopen. Daarbij komt nog dat het grondwater doorsijpelt naar gebieden achter de dijken. Er zijn geen nieuwe berichten uit de omgeving van Komarom in Tsje- cho-Slowakije, waar zondag 33.000 mensen moesten worden geëvacueerd en waar de toestand „zeer ernstig" werd genoemd. In Hongarije werken 30.000 man aan de versterking van de dijken langs de 610 kilometer lange loop van de Donau door Hongarije. In Boedapest begint het water zeer langzaam weg te lopen. De dammen zijn echter doorweekt en het water sijpelt op allerlei plaatsen door, aldus het persbureau MTI. Ook kan het water van de afvoerpijpen niet in de Donau vloeien, wat de ellende nog Groter maakt. Van «Ie 51 werden er 29 afgewezen Voor vele leerlingen van de rooms-katholieke middelbare meisjesschool „Bijdorp" in Voorscho ten en hun ouders is maandag een klap gevallen, die hard is aangeko- Er zijn heel wat traantjes ge stort en verontwaardigde vaders overwegen een delegatie te vormen, die eens met het schoolbestuur moet gaan praten. Waar niemand op gerekend had, is gisteren namelijk gebeurd. Aan deze school, waarvan al meer dan kwart eeuw elk jaar vrijwel alle eindexaminandi slaagden, ble ken er 29 van de 51 te zijn afge wezen. „Het is veel te lang goed ge gaan", vertelde zuster Cyrilla, direc trice van de middelbare meisjes school desgevraagd. „Er heerste steeds de mening, dat, wanneer men maar eenmaal overge gaan was naar de vijfde klas van de school, het diploma voor het grij pen lag. De zusters sleepten je er wel doorheen. Vast staat, dat het schriftelijk examen dit jaar bijzon der zwaar is geweest en dat is voor Bijdorp zwaar aangekomen, omdat juist deze twee klassen nu beslist niet de beste klassen geweest zijn. Van de 51 leerlingen zyn er slechts 29 leerlingen, die vanaf de eerste klas op „Bijdorp" geweest zijn. Het euvel is nu eenmaal, dat veel ouders menen, dat, wanneer hun kind mis lukt op een andere school, dit kind zeker zal slagen op Bijdorp". De voorzitter van het oudercomi té, de heer W. L. van Schaik, is eveneens geschrokken van het slech te resultaat. Het oudercomité staat echter volledig achter het schoolbe stuur en is ervan overtuigd, dat de leiding en de docenten deze middel bare school met groot enthousiasme leiden. Franse avond Op Nederland II had de AVRO een Franse avond georgani- seerd, zoals sommige filmkunst theaters wel eens een Franse maand organiseren. Het was een aardige, misschien toevallige gedachte die af en toe navol ging verdient. Het is wellicht wat overdreven te beweren dat je, als je eerst een uur lang een afdaling in een grot hebt mee gemaakt en daarna ruim een uur oude en nieuwe chansons hebt gehoord een compleet overzicht hebt gekregen van de Franse televisie, maar het blyft toch iets aardigs hebben. Wat die grot-operatie betreft: de Franse televisie heeft daar in dertijd een directe reportage van gemaakt, en enige bewon dering voor de wijze waarop zij dat gedaan hebben, is daarom zeker op zijn plaats. Wij zagen een en ander op de film, waar door de spanning of er nog doden zouden vallen er wel een beetje af was natuurlijk, maar daar was nu eenmaal niets aan te doen. Na de grotafdaling kregen we een uitvoerig chan son programma. met zowel jon geren als ouderen (Lucienne Boy er was wel de oudste, aan haar werd een aantrekkelijk interview gewijd), gevat in een prettiger entourage dan het Eurovisie Songfestival pleegt te bieden, maar voor het overige precies hetzelfde: om de beurt een liedje, en niemand mag er twee zingen. Gilbert Bécaud was de enige uitzondering op deze regel. Hilversum 1, 40: Politiek Verbond. Pinksterfeest en po litiek. Spreker: ds. K. Drost, 2e Voor zitter van het GPV. 18.30 Radio Volks universiteit: Hoe ls de objectieve voor lichting met betrekking tot .problemen met bestuurlijke informatie te verwe zenlijken en wat is en wordt daaraan gedaan, door de heer S. D. Duyverman. 19.00 N" WtÊKKL 20.15 Als een Phoenix, hoorspel. 21.15 Holland Festival 1965: Ned. Strijkkwartet: mod. en klas. muz. 22.05 Ons onrustig onderwijs: klank beeld onderwijsvernieuwing. 22.20 Na beschouwing Tour de Franoe/Tour de l'Avenlr. 2280 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte gr .muz. 23.55-24.00 Nws. 19 00 Paris vous parle, gesproken brief Parijs. 19.05 Instr. kwintet: klas. Loosdrecht, gevar. der Muzen, wekelijkse" kunstrubriek. 22 00 Lioht ensemble en zangsollst. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Holland Festival 1965: Sopraan en pla no: mod. liederen. 23.55-24.00 Nws. NORV: 7.00 baretprogr. 12.00 Lichte gr .muz. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.40 Gr.muz., eventueel aotuallteiten. 12.50 Licht instr. kwartet. 13.10 Mod. strijkkwartet. 13.40 Accordeon met kw-artetbegelelding. 14.00 Hildebrand Miniaturen: 1. Grootmoeder Kegge Miniaturen: (j-rootmoeder Kegge, hoorspel 14.40 Klas. pianomuz. 15.05 Weens Fllharm. orkest: seml-klas. muz. 15.50 Bijbel vertelling voor de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.15 Metropole orkest: amusementsmuz. 17.50 Over heidsvoorlichting: De Radiozilvervloot Presentatie: Herman Stok. Hilversum 2, hts m liederen. 12.00 Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platteland. 1285 Elektr. orgelspel. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 Leerlingen van de muz.- echool van het Amsterdamsch Conser vatorium 100 Jr bestaanmod. muz, 13.35 Koorzang: llohte muziek. 13.45 Moordenaarswerk, lezing (3). 14 00 Gre pen uit de muz.geschledenls. muzikale lezing. 14.55 Kalender. 15 00 Voor de Jeugd. (Om 16.00 Nws.). Tussen 15.30 en 17.00 Reportage Tour de France/ Tour de l'Avenir. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen. 17.50 Actualiteiten. kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Bijen, fllmdooumentaire. VPRO: 19.35 Pa trouillewagen 54. TV-film. NTS: 20.00 progr. 21.50 De D.D.R. en D.D.R.. oumentaire. 22.00 De ov NTS: 22.30 Journaal, 22.; verslag Tour de France. Nederland II: NTS: 20.00 Nws. in het kort KRO: 20.01 Beeldende kunst '65 20.20 Onze man in Keulen .20.45-22.45 Verzwegen zonde, (Der Rest 1st Schwelgen), speel film. (Beide keuringen: boven 14 jr.). Vliegen? I EEN ORGANON PRODUKT De Noorse luchtmachtofficierkapi tein Gjön, die vorige week wegens spionage tot twaalf jaar gevangenis straf werd veroordeeld, werkte voor de Sowjet-Unie. Dit is voor het eerst officieel bekendgemaakt in een ver klaring van het gerechtshof in Oslo. Daarin werd gezegd dat tot dusver nog geen beeld is verkregen over de schadelijke gevolgen van Gjöns spio nage voor Noorwegen en zyn geal lieerden, doch men neemt aan dat zij aanzienlijk zijn. Volgens de verkla ring onderhield kapitein Gjön con tacten met de vroegere militaire at taché van de Sowjet-Unie in Oslo. kolonel Zjoek. De Noorse regering j heeft het voornemen bij de Sowjet- russische regering te protesteren te gen de rol. die kolonel Zjoek in deze spionagezaak heeft gespeeld. Dit is meegedeeld door het Noorse ministe- 'rie van Buitenlandse Zaken. President Tito van Joego-Slavië die m de Sowjet-Unie vertoeft, verklaar de gisteren, dat hy en de nieuwe Sowjetrussische leiders over het al gemeen dezelfde opvattingen hebben. Hij sprak in een tractorenfabriek in Minsk, de hoofdstad van Wit-Rus land. alvorens naar Swerdlowsk in Siberië te vliegen. Tito zei, dat hij sinds zijn komst vriendschappelijke besprekingen had gevoerd met de Sowjetrussische leiders. „Onze op vattingen staan zeer dicht bij elkaar of zijn identiek en onze vriendschap pelijke gedachtenwisseling zal goede vruchten afwerpen". Tito merkte verder op, dat in Viet nam. de Dominicaanse republiek en andere landen „fundamentele begin selen van de internationale betrek kingen worden geschonden" en hy sprak de beschuldiging uit, dat in West-Duitsland „verscheidene revan chistische en militaristische kringen nog vrijelijk optreden" en een ernstig probleem scheppen. Tito vertrok zaterdagavond per trein naar Minsk. Hij werd vergezeld door president Mikojan, die evenwel naar Moskou terugkeerde om daar de Sjah van Perzië te begroeten, die een staatsbezoek komt brengen. Tito zal een reis door Siberië maken. Men verwacht niet, dat hij en de Sjah zich terzelfder tijd in Moskou zullen be vinden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5