DRUM Zegenrijk werk onder de vluchtelingen beëindigd HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! Mevrouw dr. E. A. Franken-Duparc: Haid Jieeft een kerk -en een orgel - dank zij hulp uit Leiden Leids lustrum-menu Veehouder (Voorhout) veroordeeld wegens dierenmishandeling „Grote" namen bij openingswedstrijd Voetbaltoernooi clubhuisjongens Vissterfte in vijver LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 JUNI 1965 TWEEDE BLAD De studente, met wie mevrouw dr. E. A. FrankenDuparc in j 1956 in contact kwam. had enige tijd in een vluchtelingenkamp gewerkt. Het meisje schilderde zo n gruwelijk beeld van de toestanden, j die daar heersten dat de Leidse mevrouw Franken onmiddellijk de I helpende hand wilde uitsteken. Daarmee begon een serie activiteiten, die pas zullen eindigen als haar op donderdag 24 juni a.s. een orgel wordt aangeboden. Dit orgel is het enige dat nog nodig is voor de Evangelische Gnadenkirche. opgericht op de plaats waar luttele jaren geleden de barak was gevestigd van de kampleiding van Flüchtlingenlager Haid in Opper—Oostenrijk. „Maar denk niet", zegt mevrouw Franken doctor in de oud talen en beroepen predikant by de Doops gezinde Broederschap „dat dit de bedoeling was toen ik negen jaar ge leden een actie op touw zette. Ik wilde gewoon die mensen in dat kamp een prettig kerstfeest bezor gen. U weet wel: pakketjes met le vensmiddelen en wa en een paar dekens. Het Is anders uitgepakt dan de be doeling was. De reacties uit het vluchtelingenkamp Haid zetten me vrouw Franken aan tot een tweede actie, die tot een persoonlijk con tact in de winter van 1958 leidde. Wat zij in Haid te zien kreeg was ten hemel schreiend. In tochtige houten barakken huisden vluchtelin gen. wier geestelijke of lichamelijke toestand veel te wensen overliet. Mannen, vrouwen en kinneren, die zich geen weg konden banen in de na-oorlogse maatschappij. Na dit bezoek aan het kamp stond voor mevrouw Franken één ding kledingstukken j vast: hier is hulp nodig op grote schaal. Die hulp kwam er. In het maandblad „Ons Gezin" begon me- Franken een actie, die resul teerde in een aanhoudende stroom van giften. Dag- en weekbladen stel den vele kolommen voor haar open en abonnees stuurden geld. Anders kerk De toren van de Evange- g lische Gnadenkirche in Haid. die mede dank zij de hulp van mevr. Franken—Duparc tot stand is Mi gekomen. CORRESPONDENTIE d. V. te L. Leiden, Utrecht, Amersfoort, Harderwijk, Zwolle, i Meppel, Assen. Totaal 212 km. As ten, Groningen, Leeuwarden, Afsluit dijk. Alkmaar, Haarlem, Leiden. Totaal 258 km. Ook het bouwen van een kerk was niet de opzet toen mevrouw Franken haar acties begon. Zij bedoelde ge woon maar hulp aan mensen. Een deken voor een vrouw met reuma tiek, een schrijfmachine voor een blinde, een invalidewagentje kolen, levens- en geneesmiddelen voor een zieke. Toen maakte zij ech ter kennis met Fr au Johanna Ohl- sen, een 68-jarige Lithause vluchte linge. Deze vrouw had maar één wens: „Geef ons een kerk uit Hol land Zij liet het niet bij het uitspreken van deze wens. Zij werkte er ook zelf voor, samen met de andere be woners van het kamp, die van hun ondersteuning bedragen afstonden voor de bouw van een bedehuis. Frau Ohlsen kweekte bloemen en verkocht deze op de markt in Linz. Opbrengst: voor de kerk. ^^vakantie? Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 't: 2 aspro s ■èn t&iC iveeb jït.' Boottocht voor invaliden Op dinsdag 29 juni verzorgt de afd. Leiden en Omstreken van het Rode Kruis een ééndagsboottocht voor 1 leden van diverse invalidenbonden andere daarvoor in aanmerking ko menden uit het rayon Leiden. Deelnemende afdelingen zijn, be halve Leiden, Hillegom, Lisse, Sas- senheim, Rijnland en Wassenaar. De verzorging bij het transport zo wel als gedurende de tocht is in han den van helpsters en helpers van de Colonne van het Rode Kruis Korps. Vertrek uit de Haven in Leiden: om streeks 9 uur; Terugkomst in de Ha ven in Leiden omstreeks 5 uur. Compositie van mevr. Lammers De wedstrijd die is uitgeschreven ter gelegenheid van het univer sitaire lustrum in het samenstellen van een lustrummenu is een groot succes geworden. Dit menu, dat zoals we reeds eerder mei- den in de belangrijkste Leidse restaurants zal worden geserveerd, komt uit de koker van mevrouw J. Lammers—Schwencke. die de jury, nadat zij het menu in de Militaire Koksschool had voorgekookt het meest wist te overtuigen. De samenstelling van dit speciale lustrummenu willen we U niet onthouden: -p Gevulde tomaat met haringsalade Champignonschotel S Groenten Aardappelpuree V. Bananencrème h Gevulde tomaat met haringsalade. Benodigdheden: voor 4 per- sonen: 4 grote tomaten, 1 zoute haring, 1 zure appel, 2 augurkjes, "6, peper, zout. mayonaise of slasaus. ft Snij het kapje van de tomaten en hol ze uit; van binnen met zout en peper bestrooien. Snij de haring in kleine stukjes; hak uitje, augurk, appel en wat peterselie fijn. Met de mayonaise of slasaus en .0, wat peper goed door dooreen roeren. (Eventueel wat citroensap toe- voegen). Tomaten vullen en garneren met takje peterselie. 6, Champignonschotel. Benodigdheden: 3 ons champignons, 2 eet- lepels boter, 2 eetlepels bloem, 2 bouillonblokjes of 1 bouillontabet, 4 kopje koffiemelk. 2/3 kopje oude geraspte kaas, paneermeel, zout, peper. Was de champignons goed en snij ze in plakjes. Doe ze in een in- 'j? gevette vuurvaste schaal. Laat de boter smelten in een pannetje en doe er dan direct de bloem bij. Roeren tot het goed vermengd is. Q Bouillonblokjes oplossen en toevoegen. Roeren tot het een gebonden 'ti saus is. Koffiemelk toevoegen, en opnieuw roeren tot de saus ge- ft bonden Ls. Zout en peper naar smaak. Giet de saus over de cham- pignons uit en strooi daaroverheen de kaas en het paneermeel. Ten- slotte 20 minuten in een matig warme oven. ft Bananaen-orème. Benodigdheden: een kwart flesje yoghurt, een kwart flesje vla. 2 bananen, sinaasappelschil, rum of rum-essence. f- Vla en yoghurt samen in een schaal. Banaan in kleine stukjes snijden en eveneens erbij doen. Wat sinaasappelschil raspen, en toe- voegen. Klein scheutje rum of een paar druppeltjes rumessence. T Alles schuimig kloppen en gezellig in glazen opdienen. Voor de Leidse kantonrechter Steun flatgebouwen op de plaats waar hoe kort lijkt het nog maar geleden de houten barakken stonden. Er zyn bejaardencentra en verpleegte huizen tot stand gekomen. Frau Ohlsen verkoopt nog steeds bloemen ten bate van de kerk. En ouderling Birkenbach. ook een vluchteling, onderhoudt het kerkge bouw met eigen handen. Nieuw doel Het zou lang hebben geduurd voor de bewoners van het armoedige kamp het geld voor een kerk bijeen zouden hebben. Mevrouw Franken was gelukkig in staat om grote bedragen over te maken. Het Ikor schonk de opbrengst van één vlucht van een „Wilde Gans": zestigduizend gulden. Via internatio nale contacten kwam er steun van Nederlanders in het buitenland en van kerken in Scandinavië en Duits land. Toch kwam de dag waarop de optie verliep, die men in goed ver trouwen had genomen op de grond. Vandaag kopen, was het parool en als dat mogelijk was zou men de grond kunnen krijgen voor een spot prijs. Men moest deze kans voorbij laten gaan, want er was geen geld. Er staat een kerk in Oostenrijk. Mevrouw Franken uit Leiden zou niet willen, dat men zegt dat deze kerk er door haar is gekomen. Zij was het middel dat méér deed dan een kerkgebouw oprichten. Zij gaf vluchtelingen, die zonder uitzicht verder leefden, een nieuw doel. Zij gaf hulp zonder te vragen en zonder iets terug te verlangen. Als straks Mevrouw dr. E. A. Fran- ken—Duparc. die bij gelegen heid van de eerste steenlegging voor de bouw van een nieuwe orgelfabriek in Bodegraven een elektronisch orgel krijgt aange boden. Zij zal dit orgel ter be schikking stellen van de Evange lische Gnadenkirche in Haid. Franken en ouderling Bir kenbach in Bodegraven het orgel in ontvangst nemen voor de kerk in Haid is daarmee de kroon gezet op hun werk in Oostenrijk. En mevrouw Franken? Zij heeft een beroep aan genomen naar Rottevalle in Fries land, waar zij op 5 september als predikante bij de Doopsgezinde Ge meente wordt bevestigd. Oud Zwaluwen tegen Oud Den Haag Rainp Maar op die dag kreeg Franken telefonisch een aanzienlijke som toegezegd. Op het laatste nip pertje kon men in Oostenrijk de ak te tekenen. Toen: een nieuwe ramp. In de nacht van 4 op 5 februar 1961 brandde de houten noodkerk tot de grond toe af. Het bleek een geluk bij een ongeluk. Uit Oostenrijk en uit Nederland stroomden de^ giften ter leniging van de nood in grote getale binnen. Wéér liet het Ikor een „Wilde Gans" vliegen. Onder auspiciën van de Oecumenische Jeugdraad werden in Oostenrijk twee studenten werkkampen georganiseerd, waar studenten uit de gehele wereld bouwden aan de Evangelische Gna denkirche. Predikant (Advertentie) Zoekt U een g< uden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. Er kwam een predikant, gevlucht uit Roemenië. Hij moest zijn exa mens overdoen. Toen hij slaagde en zijn standplaats vond in de gemeen te Haid was dat een nieuwe overwin ning. Er kwam, tenslotte, een grote en belangrijke dag: op 21 juni 1964 werd de Evangelische Gnadenkirche ingewijd. Weliswaar was nog niet alle meubilair aanwezig in plaats van een orgel deed een orkestje van gemeenteleden dienst maar de kerk stond. En in Nederland ging Franken voort met haar acties. Le zingen houden voor clubs. Het hono rariumvoor de kerk. Artikelen in tijdschriften. Brieven naar be vriende organisaties. Het geld bleef stromen. De schulden werden afbe taald. De evangelische gemeente van Haid kon op eigen benen staan. Haid is nu geen barakkenkamp meer. Er zijn bewoners overleden, Enkelen zijn alsnog in de maat- De voetbalwedstrijd, die vrijdag avond de festiviteiten ter gelegen heid van het 78ste lustrum van de Universiteit opent, zal een groot aantal oud-Nederlands elftalspelers naar Leiden brengen. In de elftallen van Oud-Zwaluwen en Oud-Den Haag, die om half acht in de Kik kerpolder tegen elkaar aantreden, komen o.a. de namen voor van Loek Biesbrouck, Rinus Schaap, Jan van Schyndel, Piet Groeneveld en Theo Timmermans. Vóór de wedstrijd zal het christe lijk tambour- en pijpercorps „Kunst en Genoegen" een show verzorgen, waarna omstreeks kwart over zeven de rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. D. J. Kuenen de Sleuteldagen officieel opent. De opstelling van de elftallen luidt: Oud-Zwaluwen: Bridée «HBS); Schaap ('t Gooi); Van Mourik (Ajax); Van Schijndel (SVV), Van Stoffelen (Ajax); Klein (DWS); Ja nus van der Gijp (Emma)Ton Kantebeen (UVS)Koekebakker (Blauw Wit)Biesbrouck (RCH) Groeneveld (Haarlem). Oud-Den Haag: Nuis (VUC); Goldman (HBS); De Jong (ADO); Stam (VUC); Van der Geest (DHC; Swencke (HBS); Van Geen (SHS); De Wit (HS); Langelaan <HBS); Smit (VUC); Timmermans (ADO). tenschappelijke staf. Het toernooi begint om tien uur en omstreeks vier uur wordt de finale gespeeld. In de lange reeks van verkeers zaken, die de kantonrechter, mr, W. de Koning, gisteren te berechten kreeg, vormde de zaak tegen een 68- jarige veehouder uit Voorhout een opmerkelijke uitzondering. De vee houder stond terecht wegens dieren mishandeling. Uit het onderzoek kwam naar voren, dat verdachte een koe naar de markt had gevoerd aan een zeer dun halstertouw, ten gevolge waarvan het dier een open halswond opliep en veel pijn leed. Een opmerkzame agent van de Leid se politie ontdekte deze mishande ling en maakte proces-verbaal op. „Al ruim 50 jaar zit ik in de vee handel en zoiets is mij nog nooit overkomen", verzekerde verdachte de rechter. Onder overlegging van een bewijs, waarin een veearts verdach- tes goede zorgen voor zijn vee beves tigde, voerde de veehouder nog tot zijn verdediging aan: „Ik kocht het dier een week tevoren op de markt te 's-Hertogenbosch en toen zat dat touw al om zijn hals. Van een ver wonding heb ik niets gemerkt. Even min de controleurs op de Leidse markt toen ik het beest aanvoerde. Die agent was de eerste die het zag". Volgens een deskundige, iie op ver zoek van verbalisant de verwonding ter plaatse onderzocht moet de koe veel pijn hebben geleden. De officier, mr. R. B. M. Berger, kon zich moeilijk indenken, dat zo wel het snijdende touw als de open halswond aan verdachtes aandacht was ontgaan. Rekening houdende met het feit, dat verdachte tevoren nog nimmer met de rechter in aan- raking was geweest, beperkte hij zijn eis ditmaal nog tot f75 boete subs, f15 dagen. De kantonrechter vonniste con form deze eis. Stuntrijder In het sportpark „Noord" is gis teravond een begin gemaakt met het voetbal-toernooi van de Leidse Clubhuizen. Het junioren-team van Het Honk I (spelers van 14 en 15 jaar) plaatste zich door overwinnin gen op De Spreeuwpot I, de Mirt en Het Honk 2 in poule A voor de fina le. De tegenstander van Het Honk I in de eindstrijd, die vanavond om half zeven wordt gespeeld, is waar schijnlijk de ploeg van Het Mieren nest. Slechts een 80 zege van Het V ooronder op In de Vroolijcke Arke kan de plannen van Het Mierennest in de war sturen. De uitslagen luiden: Poule A: Het Honk 1De Spreeuw- [7aak pot 1 10; Het AnkerHet Honk 2 1—0; Het AnkerDe Spreeuwpot 1 00; Het AnkerDe Mirt 16; De MirtDe Spreeuwpot 13Het Honk 2—De Mirt 1—3; De Mirt—Het Honk 1 03; Het Honk 2 Het Honk 1 08; Het Honk 2De Spreeuwpot 1 110; Het Anker—Het Honk 1 10. Poule B: Het MierennestIn de Vroolijcke Arke 1—0; Het Vooronder —De Spreeuwpot 2 2—1; Het Mie rennestHet Vooronder 22; In de Vrooljjcke Arke De Spreeuwpot 2 01: Het MierennestDe Spreeuw pot 2 70. (In de Vroolijcke Arke Het Vooronder moet nog worden ge speeld). Een 18-jarige bijrijder uit Leiden stond terecht wegens baldadigheid. Hij was namelijk met een bestelwa gen op een oefensportterrein van een voetbalclub te Warmond gaan „stuntrijden", waardoor vrij grote schade aan de grasmat toegebracht werd. De jongeman verzekerde de rechter, dat het echt niet z'n bedoe ling was geweest om de voetbalclub een schadepost te bezorgen. „Ik heb de schade voor mijn rekening geno men en daar is het bestuur akkoord mee gegaan", toonde hij zijn goede wil. „Heeft u de schade al betaald?", informeerde de kantonrechter nieuwsgierig. Verdachtes houding werd toen heel wat minder zelfver zekerd omdat hij moest toegeven: ..Nog niet. want ik moet eerst aan enkele andere verplichtingen vol doen". De rechter vonniste conform de eis met f25 boete subs. 5 dagen. Andere oorzaak Een 36-jarige bouwkundig opzich ter uit Lisse verliet zichtbaar voldaan de rechtszaal. Hij behoefde voor het betalen van een boete niet in zyn beurs te tasten. Hem was ten laste gelegd, dat hij op de Van Pan- huysweg te Noordwijk met zijn auto keerde zonder acht te slaan op een inhalende auto, waardoor een fikse botsing ontstond. Mede aan de hand var. een situatieschets toonde ver dachte de magistraten aan, dat de botsing niet het gevolg was van een onvoorzichtige keermanoeuvre, meer van het niet verlenen van voorrang aan een van rechts komende auto. Het gevolg bleef weliswaar hetzelfde namelijk een botsing, maar de oor- n andere. Met andere woorden: de tenlastelegging was on juist. De officier kon niet anders dan dit feit beamen en als gevolg hier van vrijspraak vragen. Het vonnis luidde conform. Doktersauto terecht De doktersauto, die de vorige week uit de Cobetstraat verdween, is te recht. De wagen werd teruggevonden op de Meerburgerkade. In de grote vijver van de Leidse Hout hebben talrijke vissen het leven ge laten. De dode vissen zijn door de wind in het riet langs de waterkant ge dreven, waar zij een allesbehalve aangename geur verspreidden. Overigens is deze vissterfte niet van ernstige aard. De oorzaak van deze sterfte moet worden toegeschreven aan het warme weer van de laatste dagen en de lage stand van het wa ter in de vijver, waarbij nog een ge brek aan zuurstof is ontstaan. De vissterfte wordt op het ogenblik bestreden door de toevoer van vers water uit de polder, waarmee de vijver in de Leidse Hout in verbin ding staat. De dode vis is reeds zoveel mogelijk uit de rietkragen verwijderd. Crematie ir. D. Boogerd D De grote belangstelling, welke bleek te bestaan voor de crematieplechtig heid van de heer ir. D. Boogerd, in leven oud-directeur van Gemeente werken, gistermorgen in Driehuis- Westerveld, getuigde van de achting en vriendschap, welke de thans ont slapene in brede kring genoot. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich de wethouder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena en zijn voorgan ger, de heer A. J. Jongeleen, tal van hoofden van gemeentediensten en vroegere collega's, een groot aantal ambtenaren, vertegenwoordigers van de Remonstrantse Gemeente en de Rotary club en zeer vele persoonlijke vrienden. In de aula wrerd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heer A, J. Riedel namens de vriendenkring, die als de meest kenmerkende eigen schappen van de heer Boogerd noem de diens grote trouw en hartelijk me deleven, door een broer van de over ledene, die een levensschets gaf en door de voorganger van de Remon strantse Gemeente, ds. J. T. Macken zie, die vooral wees op de grote een voud van de heer Boogerd en op zijn zuiverheid van geest en hart. Spr. besloot zyn toespraak met het bidden van het ..Onze Vader". De organist, de heer A. de Groot bracht tijdens de plechtigheid ach tereenvolgens de liederen 187, 32 en 78 uit de Protestantse liederenbundel ten gehore. LIT DAKGOOT GEVALLEN Een 18-jarige Leidse timmerman is gisterochtend tijdens werkzaamheden aan een perceel in de Buys Ballot straat uit de dakgoot gevallen. Hij hield zich vast aan een schoorsteen, maar deze brokkelde op een gegeven ogenblik af. De jongeman, die 'n val van twee meter maakte, klaagde over inwendige pijnen. De EHD zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. Advertentie Toernooi Zaterdag zal ter versteviging van het contact burgerij-studenten op de I terreinen aan het Piet Paaltjenspad een voetbaltoernooi worden gehou den, waaraan elftallen deelnemen van de brandweer, politie, stadhuis, koksschool, PTT en de studenten verenigingen Augustinus. Catena, schappij opgenomen. Er verrezen Arena, alsmede een team van de

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3