NEDERLANDERS IN DE SLAG Kegen speelt Wimbledon parten Krantenbezorger Diaz schenkt ritzege aan koningin Fabiola Karei Leyten springt naar tweede plaats Tour in cijfers Strijd warm Met Stour* naar de TT-Races te Assen Depressies Een middagje in Keulen LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 JUNI 1965 VIERDE BLAD KAREL LEYTEN tweede Tweede etappe (KeulenEupen, 57.5 km). Uitslagen: 1. Mariano piaz 'Sp.) 3 uur 16 min. 38 sec. (met licatie 3.16.08; 2. Karei Leyten |j|Ned.) 3.17.17 (met bon. 3.17.02); 3. 'ages (Pr.) z.t.; 4. Kirüow g.). 5. Suria (Sp.), 6. De Locht g.), 7. Zollinger (Zwits.) allen 8. Harry Steevens (Ned.) 3.18,03 Gyot (Fr.), 10. Delvael (Belg.), 11 Biolley (Zwits.), 12. Dalla Bona (It.) Giarard (Zwits.), 14. Grosskost (Pr.), 15 Van Cauwenberghe <B( Nito Lute (Ned.), 18. Eddv Beu- (Is ed.), 22. Henny Schouten iNed.) allen z.t.: 45. Wim Schepers iNed.) 3.22.01; 47. Jaap Hoogland (Ned.) z.t.; 85. Harm Ottenbros 3.23.32. Algemeen klassement: 1. Peffgen (Did) 7.07.46; 2. Claude Guyot <Fr.) 1.08.01; 3. ex aequo Grosskost, Peru- mÊ enna (Sp.) en Rodriguez (Sp.) allen .08.16; 6. Diaz (Sp.) 7.09.55; [01 tairel Leenten (Ned.i 7.10.49; 8. equo De Locht (België), Kirilow Bulgarije) Desvages (Fr.). Suria allen in 7.11.04; 12. Zollinger IZwits.) 7,11,09; 13. ex aequo rote groep met o.a. de Nederlanders Wiouten, Lute, Beugels en Steevens, in in 7.11.50; 48. Schepers (Ned.) .15.37; 50. ex aequo o.a. Hoogland Ned.) 7.15.48; 69. ex aequo )ttenbros (Ned.) 7.17.19. Ploegenklassement van de tweede 1. Spanje 9.51.58: 2. ex aequo (ederiand en Frankrijk beide 9.53.23 België z.t.; 5. Zwitserland 9.53.28. Algemeen ploegenklassement: 1 ENJpanje 21.26.11; 2. Frankrijk 21.27.36 Scandinavië 21.32.44 4. ex aequ( ïlgië en Nederland beide 21.34.33. .Puntenklassement: 1. Cl. Guyot vorjpr, 27 punten; 2. Peffgen (Did) 25 it; 3. Diaz (Sp.) 25 pnt; 4. Leyten led.) 20 pnt; 5. Grosskost (Fr.) 18 nt: 15. Steevens (Ned.) 8 pnt. Wegens tijdoverschrijding werden de strijd genomen: Widera (Po- I, Mikkelsen (Scandinavië), Uri min Oost.)Csenar (Oost.) en Pruscha Vijfhonderd nieter voor de eindstreep in Eupren sprong Karei Leijten grimmig naar voren in een groepje van zes renners, dat de jacht op de alleen weggevluchte Spanjaard Mariano Diaz net niet met succes had kunnen bekronen. De Bredase onfhan- kelijke wilde, nu de ritzege in de tweede etappe van de Toekomstronde niet meer binnen zijn bereik lag, in elk geval een greep doen naar de tweede plaats. bla Fransen wint ene» Nederlandse amateurwielren- f-ij r Jan Fransen uit Halfweg heeft "teren in het Belgische Verviers Internationale wed wedstrijd over kilometer op zijn naam gebracht. Misen maakte een tijd van 2 uur .5 minuten. Hij versloeg in de int zes medevluchters, van wie de burger Jef Drummen het Neder- i compleet maakte door tweede te finishen. ii' .d. Leidse atleten in landenploeg de Nederlandse atletiekploeg, zaterdag 3 en zondag 4 juli in ra deelneemt aan het Zeslanden- mooi zijn drie Leidse atleten op- kleiD Held. De Bataaf Jacques Kraan rt met Rudi Mol, Aad Steylen en .afris van Blerck op de marathon, van Heek en Wim Thissen (bei- Holland) vertegenwoordigen Ne- fend met Eddy de Noorlander en Stam op de tienkamp, n de nationale Jeugdploeg, die za- dag 27 Juni in Meerbeek tegen 2 derrhein en België uitkomt, is ie Meeuwissen van De Spartaan Lisse opgesteld. Hij loopt de 3000 kenii 2 - GD V ■I du la J dew ter. Het was geen gemakkelijke opgave voor Leijten. want één van zijn tegenstanders was de rappe Fransman André Desva ges. die dit jaar o.a. in de Vre- deskoers reeds een rit in de spurt had gewonnen. De Nederlander, beseffend dat zijn eindsprint minder scherp zou zijn dan die van de tricolore, nam daarom zyn toevlucht tot een andere methodehy deed een beroep op zyn kracht, demarreerde van ver en bereikte daarmee inderdaad wat hy wilde bereiken. Desvages. evenals de anderen steunend onder het door Leijten opgelegde hoge tempo, bleek op de laatste 50 meter juist niet over voldoende reserves te beschik ken om op de tweede plaats beslag te kunnen leggen, al was het ver schil op de streep dan ook byzon- der gering. Even later toonde Karei Leyten zich by na even verheugd als de kleine, donkere ritwinnaar Maria no Diaz, die gelukkig lachend zijn overwinning aan de uit Spanje af komstige Belgische Koningin Fabio la schonk. Tevreden Leyten had reden om tevreden te zyn, want hy had een goede koers achter de rug, zoals de trouwens de gehele Nederlandse équipe zich ge rehabiliteerd had voor de minder gunstige verrichtingen van de dag tevoren. „Het ging fyn, ik was al een keer alleen weg geweest en daarna kamp te ik even met een inzinking. Maar toen er m< kwamen werd ik meegetrokken en kon ik toch in de eerste groep bly- ven. Toen ik een kilometer of vijftig voor het einde ook nog by de kop lopers kwam, dacht ik een kans te hebben. Maar die Spanjaard sprong alleen en ik wilde niet forceren. Zo is het toch ook mooi". De rit van Keulen naar Eupen werd gekenmerkt door een grote strydlust. Daarby waren ook de Ne derlanders weer actief. Schepers pro beerde het in het begin een keer met de Belg Van Vreckom als partner; Leyten ging met de Brit hisman in de buitenwijken van Duren (3212 km) op jacht naar de Oostenrykse so loist" Csenar en zette later de po ging alleen voort toen zyn partners er de voorkeur aan gaven om op het peloton te wachten. Leyten zal wel nooit bevroed hebben, dat hy met deze vlucht een geweldige slag aan het inleiden was. De Bredanaar kreeg op de cote naar Kleinhau,. ruim 10 kilometer verder, reeds spyt van zyn initiatief, toen achter hem de hel losbarstte. Als eerste rukte de Brit Cowley op. die de man met een inzinking worstelende Nederlanders eenvoudig ter plaatse liet. kwart minuut voorsprong, maar toen bleek dat de Spaanse ploegleider Ga briel Saura niet alleen Grosskost vreest, maar teven Perurrena niet als zyn eerste man beschouwt. Pe rurrena kreeg opdracht geen kop meer te doen en Grosskost voelde niets voor al het zware werk alléén op te knappen. Op Herstel Leyten kon zich echter herstellen by de nadering van een uit twintig renners bestaande formatie waarin zich naast gele truidrager Peffgen Grosskost, Claude en Bernard Guyot, Desvages, Diaz, Gosta Pettersson, Gawliczek, Dalla Bona en onze landgenoten Beugels en Schou ten bevinden. Deze sterke groep ging door en bevocht in Vossenack (62ljz km», waar inmiddels Zollinger en Diaz alleen op avontuur waren uitge gaan reeds een voorsprong van 30 seconden op een tweede ploeg van De Spanjaard Diaz gaat als eerste over de eindstreep van de tweede etappe van de Ronde van de Toekomst. (Telefoto) 20 renners met o.a. Perurrena, Lopez Rodriguez. Lute, Steevens, de Pool Beker en de Belg De Locht. De rest van het peloton had daar een ach terstand van 1.30 en kon gevoegiyk als geslagen worden beschouwd. Vlak voor de eerste doorkomt in Eupen, met nog 40 kilometer te ry- den, kwamen de twee voorste groe pen by elkaar, juist nadat Diaz en Zollinger tot de orde waren geroe pen. Onmiddeliyk volgden nieuwe schermutselingen. In de straten van Eupen. toen de Nederlandse aandacht juist was verslapt omdat Schouten een lekke band kreeg, de marreerden twee coureurs die zich reeds in de eerste etappe hadden on derscheiden. Domingo Perurrena en Charly Grosskost. In hoog tempo nam dit duo drie- nieuw Na deze mislukking was de weg vry voor nieuwe pogingen. En de actieve Helveet Zollinger nam deze kans meteen waar door alleen te springen, Diaz, reeds eerder met Zollinger gevlucht, opende met Desvages de jacht; De Locht, de Bulgaar Kirilow en de Spanjaard Suria sloten zich spoedig by hen aan. Tenslotte geluk te het Leyten na een fraaie solo eveneens aansluiting tot stand t< brengen. Nog was het spel niet ge speeld. Diaz prefereerde een hoger tempo en ging alleen achter Zollin ger aan. Zes kilometer voor Eupen achterhaalde hy de Zwitser en liet hem eenvoudig ter plaatse. Terwyl Zollinger ook de vyf anderen niet voor kon blyven, zette Diaz verbe ten zyn zegetocht voort. Met 39 se conden voorsprong ging hy tenslotte over de eindstreep, die Leyten als tweede zou passeren. op ZATERDAG 26 JUNI a.s. Beroemde races met internationale coureurs. Vertrek vrydagavond 10 uur f 14.incl. consumptie. ELTOURS TOURINGC ARBEDRIJF-REISBUREAU Zoeterwoudseweg 11a - Leiden - Telefoon 0171022445 b.g.g. 40569 Emerson binnen een uur in de tweede ronde Voor Okker en Hajer geen tennis bangst er wint na 33 games van Fröhling Een Wimbledon-start op de eerste dag van de zomer, die zich het weekeinde zo nadrukkelijk wist aan te kondigen. Beter kon het na enkele jaren regen- tennis, niet treffen. Dat dachten de ijverige mannen van de All England Club, die dit jaarlijkse ongeëvenaarde tennisfeest om de open Engelse tennistitels or ganiseren. Maar de villa die vlak by het groene tennismekka gistermorgen door blikseminslag tot een laaiende fakkel werd, was het vurige teken dat ook Wimbledon 1965 niet ge spaard zou blyven voor depressies. Om kwart over twee werd het droog, maar op de banen, die luxe van af dekzeilen niet kennen, kon niet meer worden gespeeld en even na half zeven, toen op de overige negen banen gemiddeld slechts twee par tyen achter de rug waren, kwam de regen terug. Druipend Voor Tom Okker, die de laatste party op baan 1 tegen de Fransman Barthes zou spelen, en Jan Hajer, op baan 14 geplaatst tegenover de Amerikaanse jeugdkampioen 1964 GEVRAAGD. Leeftijd 1850 jaar. ameiden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden Stan Smith, vervanger van de oor- spronkeiyk gemelde Herbie Flam, betekende dat een openingsdag zon der tennis. En aangezien in het wel afgewerkte deel van het programma nauweiyks een hoogtepunt voor kwam, zyn de duizenden, die deze eerste dag bezochten, en er zich met het zonnige weekeinde in herinnering extra voor hadden opgedoft, wat triest, met druiper.de zomerhoedjes en uit de pantalon geregende vou wen, de ondergrondse richting City ingeschuifeld. Zy hadden gezien hoe titelhouder Emerson in hoog tempo en met ver beten ongenaakbaarheid binnen het uur met de op Curasao geboren en nog tot de oudleerlingen van Henk Hemmes behorende, nog wat Neder lands sprekende Ivo Pimentel uit Venezuela afrekende (63, 62, 6—2). Hoe de jonge als nummer zeven geplaatste Tony Roche met meer moeite dan verwacht van zyn landgenoot Ruffels won (62 1210 64). Hoe Osuna, achtste op de UJst der geplaatsten, vyf sets (62 64 36 26 63) nodig had om de taaie Hongaar Gulyas na een inzin king in de derde en vierde set de baas te blyven. Opwinding Zij hadden ook heel even maar de huivering van de sensatie ge voeld, toen tientallen fotografen even na kwart over twee plotseling naar baan drie holden waar de Rus Lejus tegen de Zuidafrikaan Mc Millan zou spelen. Er werd nog steeds niet gespeeld. Zouden de Russen na al hun belof- ROY EMERSON snelle zege op Pimental ten dan toch weer a la verkapte demonstratie tegen de apartheid weigeren tegen Zuidafrikanen uit te komen? Maar er bleek geen reden voor opwinding te zyn. McMillan stond niet op Lejus te wachten, maar Lejus op McMillan. Om de doodeen voudige reden, dat McMillan was gewaarschuwd, dat de baan nog een halfuurtje moest drogen. Lejus wist daarvan, zy zyn even later heel vriendschappeiyk en sportief gaan spelen, al kostte het de Zuid-Afri kaan moeite zich te beheersen, toen een van de lynrechters wat had den ze weer een fouten gemaakt een bal van de Rus die „uit" was „in" gaf, waardoor Lejus op match- punt kwam en won met 6—1 3—6 6—3 6—4. Extase De enige partij dle het Engelse publiek op het centrecourt nog enigs zins in extase heeft gebracht was die van Mike Sangster tegen de Ameri kaan Frank Fröhling. Het leek een zacht eitje voor de Engelse voetbal lende tennisster t« zullen worden. Met 64 62 waren de eerste twee sets snel gespeeld. Maar ineens werd de geest vaardig over de lange, slor dig in heupen en schouders hangen de Amerikaan. Geen hoofdschudden meer, maar vlijmscherpe passings, overtuigende volleys en knallende serves. Van 53 voor Sangster maakte Fröhling er na een door braak op de Engelse service 55 van en kwam met 65 voor te staan. Een enorm serviceduel met weinig gaaf tennis, maar vele spectaculaire mo menten werd geopend. Van belde kanten schoten de aces langs het gladde gras. werden love-games ge noteerd, achterstanden weggewerkt. Het Werd 6—8 en 10—10 en 14—14 en 1616Sangster was evenwel de sterkste, de meest complete en vooral de beste atleet en hy was het die de service in de 33ste game van de derde set doorbrak en daarna met 18—16 won. Sangster (Eng.) versl. Fröhling (V.S.) 64 6—2 18—16: Diepraam (Z.-Afr.) versl. Watanabe (Japan) 9—7 6—2 6—3; Stillwell (Rhodesië) versl. Phillips (Z.-Afr.) 6-0 9—7 7—5; Barnes (Brazilië) versl. Ldcls (statenloos) 64 6—3 6—3; Howe (Austr.) versl. Holstroem (Zweden) 63 8—6 64: Osuna (Mexico) versl. Gulyas (Hang.) 62 64 36 2—6 6—3; Ulrich (Den.) versl. Arilla (Spanje) 9—7 6—0 64; Roy Emer son (Austr.) versl. Ivo Pimentel Venezuela i 63 6—2 6—2; Richey (V.S.) versl. Alavarez (Columbia) 62 63 7—5; Lejus (Rusl.) versl. McMillan (Z.-Afr.) 6—1 3—6 6—3 64: Tony Roche (Austr.) versl. Ruffels (Austr.) 6—2 12—10 6—4; Ingo Buding (Did) versl. Davidson (Austr.) 6—8 10—8 6—4 6—4; Mulli gan (Austr.) versl. Elschenbroich (Did) 6—3 6—2 7—5. (door Fred Racké) Onweer en vuurwerk luidden de Tour de France uit. Toch vond gister avond Jacques Goddet de bliksem flitsen en de vuurpyien boven de Ryn maar een matig decor voor de gebeurtenissen rond de 52ste Torn de France. De heer Goddet zat binnen, dat wel, maar de, duizen den Keulenaren, die net als hy ook maar thuis bleven, had hy toch liever verzameld gezien rond het terrein van de Messe-hallen, waar de luidruchtige publiciteitskaravaan nog eens extra uithaalde. En God det ziet de reclamemensen toch ook graag als tevreden geldschieters. Op de maandagochtend had de Tour- baas de Toekomstronde glimlach end uitgewuifd. Zij had Duitsland alvast ryp gemaakt voor het grote spektakel, zy kon gaan. En Goddet zette zich met gefronste wenk brauwen aan de lopende zaken. Dat waren er nogal wat. Daar waren by voorbeeld de mensen van de wedstrydleiding, die met een pro bleempje waren komen aandragen, dat er niet om loog: Rik van Looy en Rolf Wolfshohl hadden exclu sieve medewerking toegezegd aan periodieken. En dat nu. zegt het re glement, is streng verboden. Waarom? Ach. de reden ligt voor de hand: deze Tour de France wordt georganiseerd door het Franse sportblad l'Equipe. Daarvan is de heer Goddet directeur. En de direc teur vindt, dat als de renners in zyn ronde iets te vertellen hebben, ze dat maar aan l'Equipe moeten doen. Vanzelfsprekend hebben Van Looy en Wolfshohl bakzeil gehaald. En daarom zyn zy vanmorgen wat somber gestemd aan de startUjn verschenen, waar ze anders niet hadden mogen staan, want vie de krant van Goddet dwarsboomd mag niet m eery den. Intussen werd het wel steeds war mer in Keulen en de heer Goddet had zich dan ook al wat zweetdrup peltjes van het voorhoofd gewist, toen een van zyn vazallen hem op gewonden kwam melden: „Jan Janssen is er nog niet". Nu zyn Fransen snel opgewonden en de be trouwbaarheid van him berichtge ving zakt by de toenamen van de lichaamstemperatuur. Jan Janssen De wereldkampioen bevond zich op dat moment in een Keuls waren huis. waar hy een benauwd uurtje moest doorstaan. Dit op aanwijzing van de heer Bondül, die directeur is van de bierfirma waarvoor Jans sen rijdt. De heer Bondül had be dacht, dat de fikse reclamecampag ne van zyn niet geringe bedryf wel eens ondersteund mocht worden door wat handtekeningen van een wereldkampioen. En zo zette Jan Janssen uit Nootdorp in een Keulse broeihitte handtekeningen, terwijl naast hem een kraan stromend fris gerstenat produceerde. Wat gebeurde er nog meer, op dl* warme middag ln Keulen? D* schrale Brit Tom Simpson bekeek peinzend zyn nieuwe fiets en vroeg zich af waar de oude was gebleven gestolen, dat wel. En Simpson vond ook dat sou venier j agens terver kun nen gaan. Rik van Looy zette zich in die be drijven tien minuten oP een home trainer, dacht aan een artikelen- serie die nooit geschreven zal wor den en zei kort: Poulldor moet ver slagen worden. Ralmond Poulldor die naam komt telkens weer terug. De Normandlër lag, volgens een Franse journalist, „echt als een doorgewinterde Tour de France renner" in een stemmig, donkere hotelkamer te rusten. Pou lldor was zeer somber, want, ver klaarde hy: „Mijn vader is ernstig ziek. Be vind dat verschrikkeiyk, want hy heeft zyn hele leven voor my gewerkt. En nu ik deze Tour kan winnen wordt hy ziek. Als lk ln deze Tour hard fiets, dan doe ik dat alleen voor myn vader". Jan Janssen, Rik van Looy en al di* anderen zullen het moeiiyk krygen. Moeiiyker dan Jacques Goddet op een warme Keulse middag. efotfcTSsfyetT R0NCevFRANKR.2eet2OQkm.g3iurit

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11