M Oranje mist beslissende SLAG door lekke band van Ottenbros PSV maakt goede indruk Post moet mee Keulen glundert in eerste etappe voor Duitse triomfator Ronde van de Toekomst Niet alles op rolletjes Nog grotere vreugde VERLIEZERS Tour in cijfers Nieuw Nederlands record 4 x 100 m. Proefwedstrijd HAILLET WON IN DEN HAAG INTER TOTOCOMPETITIE LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 21 JUNI 1965 VIERDE BLAD (Door Fred Racké) Weer is een stad in de ban van de Tour de Prance geraakt. Vreemd toch, dat fel gekleurde auto's, schetterende luidsprekers, drie- en meertonige hoorns en schreeuwe rige mannen met felgekleurde truien een massa-beweging kun nen ontketenen. Vreemder, eigen lijk nog, dat zo'n gezelschap een puur-Duitse stad als Keulen kan veroveren. Niettemin: het gebeurt. Duitsland, dat na de oorlog niet meer dan vyf, zes vooraanstaande wielrenners leverde aan het circus van de heer Goddet heeft zich via Keulen snel gewonnen gegeven. In de Ronde van de Toekomst liep op de eerste dag niet alles op rolletjes. Het meest onple zierige incident voor de renners waren de twee gesloten spoor wegovergangen die hen onder weg ophielden en daarover waren de organisatoren nogal boos. De Duitsers hadden naine- (Van onze speciale verslaggever) Juichend stak Wilfried Peffgen een arm om- h°°9- Op de tribunes van het fraaie Mungers- dorf Stadion applaudisseerden duizenden glun derende Duitsers: voor de eerste maal in de ge schiedenis van de Ronde van de Toekomst won een landgenoot een etappe. En met die over winning, behaald in zijn eigen stad en het sta dion dat hij zo goed kent, werd ..Winnie" Peff gen. een 22-jarige Keulse slotenmaker, meteen /ÜÜU7JÏ?t0)K- Charley, Grosskost, de pas 18-jarige Claude Guyot de eerste leider in de vijfde Tour de 1'Avenii die zondag begon met een daverende ..coupe van enkele van de grootste favorieten. De winnaars werden de Spanjaarden. Fran de Skandinaviërs. Deze laatsten. bepaald outsi ders in de ronde, waren als enige met dri vertegenwoordigd in de uit tien renners be staande kopgroep en wonnen dus automatisch her dagploegenklassement. reeds 125 driguez vlakke rit met start en finish positie in de strijd tegen de nuten achter raakten. winningen ondanks zijn jeugdige leeftijd7, José Lopez Ro- Domigo Perrurena bevochten in de 162,5 kilomeer lange, Keuleneen bijzonder gunstige uitgangs- i'ige favorieten, die maar liefst vier mi- M i-.... Jt- f ik- 'dkw.Mt. PETER POST stilletjes Vraag dat bijvoorbeeld aan Rolf Wolfshohl. Een kleine, maar moe dige man, deze Rolf. Hij werd een paar maal wereldkampioen der cy- clo-crossers en bewees, en passant, ook een „grote" te zijn op de weg, ja zelfs op de baan. Maar Rolf Wolfshohl viel altijd op zeer onge legen momenten van zyn fiets. Juist als er geld op de winterbanen lag te wachten, bijvoorbeeld. Of als het seizoen op de weg lonkte. Rolf Wolfshohl werd „ongelukkige" Rolf en de Duitsers vinden dat een machtig mooie betiteling. Ze heb ben hem tenminste zaterdagmiddag in de Keulse Hohe Strasse zo onge veer onder de voet gelopen, toen een warenhuis de ongelukkige ge dachte had gehad hem als service aan het publiek handtekeningen te laten zetten. Vraag ook aan Rudi Altig, de trots van Keulen en wijde omgeving, om de mening van Duitsers over de tour. „Mensch, ioh habe was zu schaffen zei de blozende, kort geknipte Rudi mij, toen ik hem za terdag ontmoette in de permanen ce. „Alle mensen willen weten, wat ik er van denk". Altig manoue- vreerde handig met krukken. Een wat vermoeiende, maar noodzake lijke bezigheid, omdat hy in de Ronde van Spanje zijn dybeen heeft gebroken. „Rudi" heeft trou wens al die vragen naar prognoses ook handig ondervangen, door voor veel geld dagelijks aan een Keuls blad zyn gedachten over het wie- Ierwezen en de Tour de France in het bijzonder prijs te geven. Dicht,, Laten we, aan de vooravond van de Tour, nog eens even nagaan in wel ke richting de prognoses wijzen, die in de bonte wielerwereld opschieten als lawaaierige vuurpijlen, even vo lumineus als de mannen en hun auto's zelf. Altig meent dat Pouli- dor dient te worden verslagen, en Arie den Hartog brutaal lachend en onbevangen helemaal echt uit Zuidland op de Zuidhollandse eilanden komend denkt het zelfde. Maar hij gelooft, dat hijzelf „dicht" zal eindigen en dat bete kend vertaald in voor leken be grijpelijke termen dat hij zich zelf in Parijs by de eerste drie ziet. Heeft ploegbaas Geminiani hem niet de persoonlijke verzorger van Anquetil toegewezen, inplaats van de trouwe Rotterdammers -Gerrit Visser? Jan Janssen heeft duidelijk gesteld dat Poulidor niet gaat winnen „daar verspeelt hij zijn krachten veel te dom voor" en de Keizer van Herenthals. die, zoals men weet, Rik van Looy heet. gelooft al evenmin in een zege van de don kere Raymond, die een streekge noot is van Anquetil. Rik twee, die graag Rik één wil worden, houdt het op de Italianen (Adorni, Mot- ta) en vooral op zichzelf. „Ik weet nu precies hoe het allemaal moet", heeft hij gezegd. En de Belgen ge loven hem nu alweer onvoorwaar delijk. getuige de militairen die door de stad sjokken, met een groot spandoek, dat duidelijk meldt, dat Rik de grootsite is. De voornaamste verliezers waren de Polen, Roemenen, Belgen en Ne derlanders. Zij misten de slag totaal en vooral voor de oranjemannen was dat een trieste zaak. Voor de beslissende vlucht waren zij name lijk byzonder actief geweest. In elke kopgroep telde men een of twee oranje-truien, maar toen de slag viel was de ploeg net in disorde door een lekke band van Harm Ottenbros. Nog eenmaal was er een kans om terug te komen, doch toen reageerden de mannen van Jefke Janssen te laat. Het kwam h.un, met uitzondering van Wim Schepers, die in de straten van Keulen nog sprong, op staan. het peloton weg- verlies van 3.54 te Tempo Opvallend was in de eerste rit naast de felle strijd het bijzonder hoge tempo van 42.3 kilometer per uur en het feit dat desondanks niet één coureur het peloton moest la ten gaan. Bij gunstig weer draaide iedereen vrijwel voortdurend het grootste ver zet en het enige gevolg was eigen lijk, dat ontsnappingen weinig kans van slagen hadden. De sterksten zouden de slag kunnen maken, kopgroepen zonder voldoende inhoud hielden de strijd nog geen vijf kilo meter vol. Toch waren de Nederlan ders vanaf het begin waakzaam. Zy kenden de meesten van hun tegen standers niet en namen daarom het zekere voor het onzekerebij elke vlucht ging op zijn minst één man mee. Tijdens de eerste 45 kilometer waren achtereenvolgens Lute en Ley- ten (in een groep van 11), Steevens (met vijf anderen, onder wie de ster ke Zweed Goesta Pettersson. de Spanjaard Suria en twee Italianen) en Hennie Schouten (met de West duitser Loeschkei in de slag, maar het feest duurde nooit langer dan twee of drie kilometer. Toen kwam de eerste tegenslag. In de straten van Dasseldorf (47 km.) kreeg Harm Ot tenbros een lekke band. Tevoren had Sjefke Janssen bepaald wie door wie zou worden geholpen in geval van pech en daartoe zyn ploeg onverdeeld in twee viertallen. Volgens de in structies zou Ottenbros opgewacht worden door Beugels, Leijten en Lute, maar niettemin bleven meer Nederlanders achter om de Alkmaar der te steunen. Typerend Dit was typerend voor de goede ploeggeest, maar niet verstandig, zo als bleek, toen even later zes man het peloton de rug toekeerden. Voor de eerste maal ontbrak de oranje- ploeg voorin en juist deze kopgroep zou onfortuinlijkerwijs wegblyven. In de lijn der verwachtingen lag dit niet, want van de vluchters behoor den er liefst drie tot de Skandina- vische ploeg, te weten Ole Hojlund, Jupp Ripfel en Mogens Thorslund. Twee van de drie anderen, de Brit Derek Harrison (in eigen land be schouwd als een grote belofte) en de Italiaan Marion Anni, genoten bo vendien nog weinig bekendheid en het enige gevaar viel eigenlijk te duchten van de Spanjaard Domingo Perurrena. Daarom zag het peloton niet veel in de poging en mocht het halve dozyn snel anderhalve minuut voorsprong nemen. Tekenend het „gebrek aan vertrouwen" was intussen dat de Skandinavische ploegleider het niet eens nodig vond naar voren te komen. Versterking De vluchters zouden het dan ook waarschijnlijk nooit hebben gered als niet vijftig km verder versterking was komen opdagen. En wat voor versterking! Charlie Grosskost, Clau de Guyot en José Lopez Rodriguez, drie coureurs die tot de sterksten uit het veld worden gerekend, schoten na ruim 90 km weg uit het peloton in gezelschap van de Duitse rouleur- sprinter Wilfried Peffgen en over brugden binnen acht km het inmid dels tot ruim één minuut geslonken verschil. Van de Nederlandse ploeg, gewaarschuwd door de kracht van de Spanjaarden en Fransen, probeer den Lute en Leijten vergeefs te vol gen. Zy naderden het streke viertal in gezelschap van een passieve Duit ser tot op 100 meter, moesten zich toen echter gewonnen geven. Door de komst van de 4 achtervol gers werd de kopgroep na 100 km De uitslag van de eerste etappe van de Ronde van de Toekomst, een rit ever 162.5 km. met start en finish in Keulen luidt: 1. Peffgen (W.-Dld.) 3.50.13 met bon. 3.49.43, 2. Guyot (Fr.) z.t. met bon. 3.49.58, 3. Grosskost (Fr.), 4. Anni (It.). 5. Rodriguez (Sp.). 6. Hippel (Zwe.), 7. Hojlund (Den 8. Peruirena (Sp.). 9. Thorelund (Den.) allen z.t., 10. Harison <G.-B.) 3.50.52, 11 Scheplrs (Ned.) 3.53.56, 12. Lesire (Belg.) z.t., 13. Jonhk (W.-Dld.) 3.54.07, 14. Bobekov (Bulgarije), 15. Staron (Polen), 16. Benet (Fr.), 17. Barasco (Spanje), 18. Harry Stee vens (Ned.). 19. Harm Ottenbros (Ned.), 20. Hennie Schouten (Ned.), 21. Joop Hoogland (Ned.), 22. Goletz (W.-Dld), 23. Riemann (W.-Dld.), 24 Bodardt (België), 25. Gazda (Po len), 40. Karei Leijten (Ned.), 89. Eddy Beugels (Ned.), 103. Nico Lute (Ned.) allen zelfde tijd als nummer derLen. 3.54.07. Het ploegenklassement luidt als voigt: 1. Scandinavië 11.30.39: 2. en 3 Frankrijk en Spanje 11.34.33; 4. West-Duitsland 11.38.27: 5. Italië 11.36.27; 7. Nederland 11.42.10. De Nederlandse T omploeg ..passagiert'' langs de Rijn. Voor de ..klas" Kees Pellenaars. Der de van rechts onze stadgenoot Gerben Karstens. het hoge tempo kwam de kara vaan echter sneller door dan verwacht werd en moesten de heid van chauffeurs meestal niet vreemd was. De chauffeur van de Poolse ploeg spande wat zijn rijden betreft de kroon. Hy maakte het zo bont dat hem via de tourradio tenslotte werd verzocht wat regelmatiger te rijden en niet steeds onnodig te Op het gebied van onervaren heid blonk ook de Zwitserse coureur Albert Herger uit. Hij presteerde het om uit het pele- ton weg te springen, terwijl verscheidene van zijn ploeg- makkers door een lekke band van August Girard achterop waren geraakt. Ditmaal konden de overige Zwitsers ondanks de door de demarrages van hun landgenoot veroorzaakte tempo- verhoging nog bijkomen. Dc strijdwijze van Herger is echter niet aanbevelenswaardig. levèn ingeblazen. En de winst, die gestadig geslonken was, groeide weer aan. Een gesloten spoorweg overgang in Roisdorf 128 kmdreig de echter alles te bederven. Wachten te t slechter een eerste trein de bomen dicht ble ven. Koersleider Jacques Marchand greep in. toen het peloton eveneens arriveerde en bepaalde, dat de kop groep met de inmiddels tot 2,10 ge groeide voorsprong zou mogen begin nen. Na dit intermezzo verslapte het tempo in de hoofdmacht nog meer en tot overmaat van ramp werd de groep later nog eens gestuit door een gesloten spoorweg, hetgeen de vluchters een minuut extra winst op leverde. In Keulen bleek de marge te zijn opgelopen tot 3.54 voor negen van de tien, want Harrhison had op het laatste moment zijn metgezellen wegens kramp moeten laten gaan. Op de sintelbaan van het Mun- gersdorf Stadion veroverden de Fransen Guyot en Grosskost de beste posities. De door zijn ploegmaker ge lanceerde Gyot had op het voorlaat ste stuk zeker twee meter winst op de eveneens naar voren gekomen Peffgen. doch maakte toen de fout van zijn leven door te veel aan de buitenkant te gaan rijden. Peffgen, opgezweept door de toejuichingen van zijn landgenoten, greep zyn kans en passeerde brutaal binnendoor. Een geschikte Guyot trachtte nog wel het verlies goed te maken, kwam drei gendnaderbij, maar bleef toch ..han gen". De Duitsers hadden hun win- Toon Dirckx uit Baarn is giste ren in Driebergen schietkampioen van Nederland (drie houdingen) ge worden. De jonge, veelbelovende Hans Kool uit Rotterdam werd twee de. De kampioen van het vorig jaar, Olympia-ganger Joop van Domse- laar kon zijn titel niet verdedigen in verband met een beenblessure. De nationale ploeg bestaande uit Piei Tamminga ((Trekvogels), Leo de' Winter (AAC), Ron Popma (V. en L.) en Rob Heemskerk (PSV) heeft op Oiympiaplein in Amsterdam het Nederlands record op de 4x100 meter verbeterd en gebracht op 40,7 sec. Het oude record stond sedert 16 juni 1963 (Leiden) met 40,9 sec. op naam van Hans Smit. Marius Bos, Jaap Noordenbos en Frans Luitjes. Er werden ln Amsterdam plein echter nog enkele goede prestaties geleverd. Hilda Slaman (Sagitta) no teerde op de 200 meter dames met 24,6 sec. de beste tyd, die dit seizoen door een Nederlandse is gemaakt. Tjeerd Vellinga (Blauw-Wit) en Ton Schu.t (AC'23) kwamen op de 400 meter tot een goede tijd. Vellin ga won in 48,7 sec. Schuyt werd in 49.1 tweede. Vertegenwoordigers van de inter- aiionale voetbalfederatie (FIFA) Lebben zaterdag een proefwedstryd bygewoond waarin de buitenspelre- gei beperkt werd toegepast. Hearts van Edinburg versloeg Kil marnock met 82. In de eerste helft gold buitenspel helemaal niet, voor de tweede helft werd aan elke zijde van het veld een lyn op 16.4 afsand van het deel getrokken en buitenspel gold al leen binnen die lyn. Sir Stanley Rous, president van de FIFA, zei „Het was een leuke wed strijd. maar we hebben er weinig gehad. Van de tien doelpunten werden er maar twee gemaakt als gevolg van de nieuwe proefregels". De Fransman Robert Haillet is zondag in Den Haag winnaar gewor den van de finale enkelspel van de internationale tenniskampioenschap pen van Nederland voor profs. Hij klopte de Oostenrijker Legenstein in vier sets. De cijfers waren62, 63. 36 en 62. Het dubbelspel werd een overwinning voor Zuidslavisch-Oos- tenrijkse combinatie PlecevicLe genstein. Dit tweetal versloeg in de eindstrijd het Brits-Deense duo BeckerNielsen met 97. 62. 36, 6—4. De Intertolocompetitie is begon nen. Voor Fortuna '54 (overwinning bij Djurgaarden) en PSV (zege bij Norrkoeping) was de start goed. Sparta deed het iets minder, door een puntenverdeling op eigen veld met Oergryte. terwijl de vierde Nederlandse club in het intertoto- gezelschap, ADO, bij Lugano met 30 verloor. In Norrkoeping heeft PSV met nieuwe aanwinsten als internatio nal Schrijvers en de Duitser Nuss- baum een goede indruk op de ruim 1000 toeschouwers gemaakt. Hoewel de Zweden door treffers van midvoor Hultberg binnen 20 minuten met 20 voor kwamen, namen de Eindhovenaren spoedig het initiatief over. Een schitterend schot van de van Pirmasens overgenomen midvoor Horst Nussbaum reduceerde na 24 minuten de achterstand tot 21 en nog geen minuut later, was de twee de „speerpunt", de jonge Willy van der Kuilen, succesvol. Tien minuten voor tijd besliste Nussbaum de wed strijd verdiend in het voordeel van PSV. Gezapig i Fortuna n Djurgaarden speel den een zeer matige wedstrijd. Veel slechte passes, een laag tempo en weinig interesse degradeerden deze tntertotocowedstrijd tot een gezapig partijtje zomeravondvoetbal. Het enige doelpunt werd na 20 minuten gescoord door linksbinnen Munsters, die met Kohn de meest gevaarlijke speler in de Limburgse voorhoede was. De beste man in de ploeg van Adriaans was doelman Vogels, die Stilletjes Morgen vertrekken ze allemaal, voor de 52ste Tour de France. Allemaal, ja óók Peter Post, ofschoon die dat eigenlijk helemaal niet zo graag had gewild. Gistermiddag bracht vrouw Loek de „koning van de win- terbaan" naar Keulen. Hij zat er wat stilletjes bij. die lange man. die ouder is (31 jaar) dan hij eruit ziet en die anders beslist niet om woorden verlegen zit. De man uit Amstelveen deelde nu slechts een voudig mee: „ik moet, van de fa briek". Begrijpelijk, want Peter Post verdient bij Flandria veel, heel veel geld. Het contract dat hy voor dit jaar afsloot, vermeldt fijntjes, dat hij zich heeft verplicht min stens één groot evenement mee te maken: óf de Ronde van Italië óf de Tour. Na de hardnekkige blessure, die hem op vele weken rust kwam te staan, j moet het nu dus wel de Tour wor den. Er ligt een wereld van hoop in de woorden, die Post aan deze start verbindt: „Als het die eerste dagen nou maar niet zo hard gaat. Dan kom ik er wel door". Hoop Hoop. verwachting. Morgen gaan de ronde-mannen Keulen verlaten. Ze hebben er de Tourkoorts gebracht, zoals ze dat verder nog 21 dagen zullen doen. Hoop. voor alle ren ners, ook voor Rolf Wolfshohl, die glimlachend meestart, omdat hy nu eens niet gevallen is. En omdat de Tour voor hem en andere wielren ners in Duitsland veel good-will heeft gebracht. een aantal knappe reddingen ver richtte. De Zweedse toeschouwers toonden ook al weinig belangstel ling: er waren slechts 800 kykers Pech ADO had bepaald pech dat Luga no in de zesde minuut al de leiding nam door een treffer van midvoor Brenna. die doelman Van Vianen geen kans gaf. Hoewel de Hagenaars lange tijd het beste van het spel hadden, slaagden zy er niet in hun achterstand weg te werken. Na de hervatting van de sportief gespeelde wedstrijd kreeg ADO vele kansen op de gelijkmaker. Voor het Zwitserse doel faalden de Haagse schutters echter. Lugano benutte de weinige kansen die het kreeg, goed. Zo werd het in de 70ste minuut door linksbuiten Mungai 20, waarna Brenna zeven minuten voor het eindsignaal van de slecht leidende arbiter Gieppel de stand op 30 bracht. Er waren 3500 toeschouwers. Grof Omdat Sparta vlot combinerend reeds na drie minuten succes boekte, scheen een gemakkelyke zege bin- het bereik van de Rotterdam- s. Het viel echter tegen, want Sparta's korte combinaties bleken al snel minder gevaarlyk dan de frisse aanvallen van de Zweden, die voor hun 4-2-4 systeem over snelle en gevaariyke spelers bleken te be schikken. Vooral rechtsbuiten Soe- derberg viel op door enkele fraaie solo's maar ook zyn clubgenoot Arvidsson eiste veel aandacht op. Er vielen soms grote gaten in de verdediging van de Rotterdammers, waardoor de Zweden twee maal de gelegenheid kregen hun achterstand in te lopen. Veel van de aantrekke lijkheid van de wedstrijd ging ver loren omdat de strijd om de winst met vaak te grove middelen werd gevoerd. Scoreverloop SpartaOergryte: Bou- 10, Hansson 11, Laseroms 2—1, rust. Arvidsson 2—2. Scheids- rechter Schalks. Toeschouwers 7000. De uitslagen in de „Nederlandse" groepen van de Inter totocompetitie lulden: Groep 1LuganoADO 30, Neunkirchen—Malmoe 3—1. Groep 2Djurgaarden—Fortuna '54 01, GrasshoppersKaiserslau- tern 24. Groep 3: NorrkoepingPSV 23, La Chaux de Fonds—Ein tracht Frankfurt 32. Groep 4: Sparta—Oergryte 2—2, LuzernEintracht Braunschweig 4-4. "Sepür /lepCV&ttl RONDE V FRANKR 1eet.K9ktn.22 juni Tijdrit 22,5 km •Keffen is b Eupen 91 km Ó510m. Cóte de )a Bouquette co360m - Cófe des Forges 301m. IE É510m Cdela Fbroe« oRovitaillerinq A Berg I De Ronde werd in 1903 ingesteld

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7