495 kunst kleurwedstrijd Zoekt u tijdelijk werk? BALDWINS AMEN CORNER: VEELAL ONTROEREND HOOGOVENS IJMUIDEN gebreide orlon babyjurkjes 59S Helanca stretch zomermaillots wollen baby- slobbroeken JW NOC MINDER STRIJDBAAR DAN .BLUES FOR MISTER CHARLEY" Tempel ontdekt op Sicilië Premières bij het Nationale Ballet Schilder J. Haver Droese overleden Stiletto's inleveren Broodverkoper N.V. De Leidsche Broodfabriek a* Alléén dinsdag en woensdag: HANAB N.V. Aardgasleidingen BANKWERKER-LASSER LEIDSCII DAGBLAD MAANDAG 21 JUNI 1965 BRIL GEZOCHT! i i E De beroemde Amerikaanse j H violist Nathan Milstein ver- B keerde in een moeilijke po- E sitie toen hij gisteren in We- i nen het vioolconcert van Vi- valdi moest spelen en tot de ontdekking kicam dat hij zijn i bril vergeten had. i Bij het publiek werden l brillen ingezameld en de l twaalfde die Milstein pro- l beerde, was goed. Toen kon 1 het concert doorgaan! Hij speelde het vioolcon- J B cert met begeleiding van het j B Weense KammerorkeSt onder j n leiding van Carlo Zecchi. Het werd uitgezonden door de Oostenrijkse radio en buiten- landse zenders. K Na afloop kreeg Milstein i K een ovatie. i Zaterdag in Holland Festival: Een Italiaanse archeologische ex peditie heeft gemeld op Sicilië een oude tempel ontdekt te hebben, waai de Carthagers vroeger kinderen of ferden aan hun goden. De tempel bevindt zich bij Mozia, in het westen van het eiland. Er zijn reliefs, ornamenten en inscripties ge vonden die dateren uit de zesde eeuw voor Christus. Ook werd daar wat Prof. Luigi Moscati, het hoofd van de Oudheid kundige Dienst op Sicilië noemt, een opnluchttempel gevonden. Hy zei dat er bewijzen gevonden waren dat deze was opgericht door immigranten uit Afrika, die er kinderen offerden. (Van onze correspondent) In één van Newyorks bekendste Broadway theaters is dezer dagen het nieuwe stuk van James Baldwin „Amen Corner" ge geven, dat zaterdag a.s. tijdens het Holland Festival door een Amerikaans gezelschap naar ons land gebracht zal worden. „Nieuw stuk", maar in feite is „Amen Corner" al twaalf jaar oud en is het alleen nieuw voor Amerika's oostkust, waar het tot dit jaar toe slechts één studentenopvoering aan de Howard-universi- teit in Washington beleefde. Op de beroepsplanken kwam het stuk voor het eerst in maart 1964 en wel in Los Angeles, waar het overigens een jaar op het repertoire bleef. Amen Corner waarover wij on langs reeds schreven, Kunstredactie L.D. is een negerstuk, zoals van James Baldwin, de zo begaafde en intelligente essayist-romancier-to neelschrijver wiens uitspraken en analyses van de rassensituatie in de Ver. Staten tot de scherpste en meest diepgaande behoren, die in dit land te beluisteren zyn, niet anders te verwachten is. Maar „Amen Corner" is duidelijk het werk van een nog jonge schrij ver, die heel wat primitiever en ver warder over de negersituatie in het leven in het algemeen nadenkt dan Baldwin op dit moment doet. Amen Corner is veel minder een strijdbare bijdrage tot opheldering van het rassenvraagstuk van Bald wins dramatische en felle stuk „Blues for mister Charlie", dat vorig Het Nationale Ballet heeft in het kader van het Holland Festival zaterdagavond in de Stads schouwburg een groot succes be haald met het bekende ballet van Kurt Jooss „De groene tafel". Voorts werd als première gegeven ,Aimez vous bach?", in de choreografie van Brian Macdonald en op muziek van Joh. Seb. Bach, waarin Olga de Haas, Kathleen Smith en Ronald Snijders de hoofdrollen vervulden. Ook ging als première „De Stier" van Henryk Tomaszewsky en „Mo nument voor een gestorven jongen", een ballet van Rudi van Dantzig op tekst van Hans Lodeizen. Het Nationale Ballet voerde deze vier balletten op voor een publiek, dat de Schouwburg geheel vulde en zich bijzonder enthousiast betoonde. -Jc Zaterdag heeft de Rus sische violiste Liana Issakadze het vioolconcours „Marguérite Long-Jacques Thibaud" in het Champs Elyséetheater in Parijs gewonnen. Zij is 18 jaar, komt uit Georgië en is een leerlinge van David Oistrach. Cursisten in Nieuwveen gaan exposeren De cursus tekenen en schilderen die onder leiding stond van Kees Buurman en gedurende de achter liggende tijd georganiseerd werd door het Kunstgenootschap ,,'t Regt- huys" in Nieuwveen heeft zoveel materiaal opgeleverd, dat door de leerlingen werd vervaardigd, dat men besloten heeft hiervan een exposi tie te houden om de belangstellen den een inzicht te geven van de vor deringen en resultaten van deze suc cesvolle cursus. Een en ander zal zaterdag en zon dag a.s. in het Oude Raadhuis te be zichtigen zijn. De tentoonstelling zal zaterdag om 3.30 uur worden ge opend. Wie deze selectie uit het cur susmateriaal wil zien zal hiervoor dus alleen in het komende weekeinde de gelegenheid hebben. Expositie bij Heuff Zaterdagmiddag a.s. om vier urn- wordt in Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wassenaar, een tentoonstelling ge opend van schilderijen van Dirk Breed en keramiek van Koen Mer- tens. jaar op Broadway te zien was. Maar het staat toch niet los van het ras senprobleem. Het brengt n.L een boodschap aan al diegenen, die een werkelijk leven verzaken omdat zij de druk van de werkelijkheid niet aandurven, die liever binnenskamers risicoloos zelf genoegzaam „heilig'' willen zijn dan zich te wagen in het onheilige le ven buitenshuis. Met die boodschap richt Baldwin zich tot een groot aantal negers, tot al die miljoenen, die murw van de slavernij, discriminatie, armoede en ellende een werkelijk leven aan de wilgen hebben gehangen en zich heb ben teruggetrokken in eenzaamheid, dorheid van hart, dociliteit of een andere vorm van levensverzaking. Baldwins boodschap komt in som mige scènes welsprekend over het voetlicht. In totaal is „Amen Corner" toch een boeiend stuk met pittige dialogen, met veel humor, voor wie de negersituatie in Amerika enigs zins kent en met een paar prachtige speelrollen. Sister Margaret hoort met haar ge frustreerdheid en doorbrekende, maar oniintegreerbare menselijkheid 'tot deze rollen (op Broadway onver getelijk gespeeld door Bea Richards), evenals Luke haar man. Van Baldwins werkelijk nieuwe stukken, geschreven na Bluese for Mister Charlie, mag men meer ver wachten dan van Amen Corner. Maar dat betekent helemaal niet dat men dit op het Holland Festival ver wachte stuk van de kleine Baldwin, Amerika's grote negerschryver van het ogenblik, zou mogen missen. Vannacht Is na een lang ziekbed op 88-jarige leeftyd overleden de Haagse kunstschilder J. Haver Droese. Jacobus Haver Droese werd 27 maart 1877 in Den Helder ge boren. Hij studeerde op de Haagse Academie voor beeldende kunsten, waar hij vyf jaar verbleef. Daarna is hy zijn eigen weg gegaan. Ilij heeft zich vooral toegelegd op inte rieurs, stillevens en stadsgezichten en landschappen. Op het gebied van het verenigings leven was hij een vooraanstaande figuur. Met Henricus Jansen, Me in de rt Butter, Georges Hoge waard en P. K. Zilcken richtte hij op 2-1 februari 1917 de „Nederlandse Kunstkring" op. Zesendertig jaar heeft Haver Droese de voorzitters hamer gehanteerd. Daarna werd hij zijn ere-voorzitter. Verder is hij jarenlang secretaris van de Ned. Federatie voor beeldende kunste naars geweest, waarvan hy in 1931 mede-oprichter was. Deze federatie heeft ten doel de economische en maatschappelijke belangen van de kunstenaars te behartigen. Ook heeft Haver Droese veel ge daan voor het oorspronkelijke Neder landse toneelstuk waarvoor hem als dank het erelidmaatschap van de Bond van Ned. toneelschrijvers werd verleend. Haver Droese was o.a. erelid van de Ned. Ver. „Arti et Industriae" en lid van de vereniging St.-Lucas in Amsterdam. Opdracht voor Heere Heeresma De culturele Raad van Zuid-Hol land heeft, hiertoe financieel in staat gesteld door een bijdrage van het .Comité van de zomerpostzegelop- brengst" aan de schrijver Heere Heeresma in 's Gravenhage opdracht verleend een roman te schrijven. Voorts is eveneens ten laste van de zomerpostzegelopbrengst 1963 een be drag bestemd voor ,.De Nieuwe Ko medie" in 's Gravenhage in verband met de muzikale begeleiding van het laatste door Erik Vos geregisseerde repertoirestuk ,Le chapeau de paille d'Italie". Residentie-Orkest speelt in Houtrust In het kader van het Holland Festival geeft Het Residentie-Orkest, zaterdag 26 juni a.s., om 20.15 uur, een concert in het Houtrustgebouw. De befaamde dirigent Carl Schu- richt zal deze Holland Festival-uit voering leiden. Solistische medewerking verleent de pianist Daniël Wayenberg. Ten gehore zullen worden ge bracht: de Ouverture „Egmont" en het Pianoconcert nr. 1 in C gr.t., opus 15, beide van Van Beethoven. Na de pauze zijn werken van Wag ner te beluisteren: „Voorspel en Liefdesdood" uit „Tristan en Isolde"; uit „De meesterzangers van Neuren berg": Ouverture. opkomst der j meesterzangers, voorspel 3de akte en Dans der leerknapen. Concertgebouw wordt „Doelen" Het Roterdamse „Muziekcentrum" gaat „De Doelen" heten. Het college B. en W. van Rotterdam heeft da', onlangs besloten. Doorslag heeft gegeven dat de naam „De Doelen" Rotterdam onafscheidelijk ver bonden is met het uitgaande leven. Vrijwel elk hoogtepunt van mu ziekgenot heeft zich gedurende bijna anderhalve eeuw afgespeeld in De Doelen en door ook het nieuwe ge bouw deze naam te geven meent het college deze traditie voort te zet ten. Op 1 juli 1965 treden in werking de wet tot wering van ongewenste handwapenen en de maatregelen ter uitvoering daarvan, als onge wenst zyn aangewezen: stilletto's, valmessen en geheime handwape nen. De wet verbiedt het voorhan den hebben, invoeren, vervaardigen en afleveren van deze wapenen. Zij moeten bij de politie worden inge leverd. Bij inlevering in het tijdvak 1 t/m 14 juli wordt door het minis terie van Justitie een tegenmoetko ming uitgekeerd. Voor onderwijs- en wetenschapsdoeleinden en aan ver zamelaars kan de minister van ju stitie ontheffing verlenen. Over tredingen worden gestarft met maxi maal twee maanden hechtenis of f 4000 boete. bij EEN AANTREKKELIJK BEROEP. U werkt geheel zelfstandig in Uw eigen wyk. Uw vervoermiddel is een moderne elektrowagen of auto. U geniet een HOOG LOON. U kunt in gehele of gedeeltelijke dienst komen. Komt U eens praten op kantoor: MARE 1, TELEF. 33445. of met de heer A. J. Vreeburg, Antoniusstraat 5, Zoeterwoude (Hoge Rijndijk). 1056 Treets-prijzen voor alle kinderen van 5 tot 15 jaar. Afzonderlijke prijzen voor jongens en meisjes en voor verschil lende leeftijdsgroepen. Ga naar deTreets-winkelier en haal daar een deelnemersformulier. 't Is zó gemakkelijk. En 't gaat om 'n transistor radio, 'n koffergrammofoon of'n horlogeEr zijn fietsen, 'pop'-platen en letterlijk duizend-en-één andere dingen. Je hebt 1056 kansen. Haal zo'n Treets-formulier. 't Is gratis. xTeetS - de melkchocolade smelt in de mond, niet in de hand. Bent u drie weken of langer beschikbaar en wilt u In die periode goed betaald werk verrichten? Kom dan bij Hoogovens IJmuiden werken. Bruto weekloon in ploegendienst ca. ƒ162,- inclusief huurbij9lag. Leeftijd vanaf 23 tot 50 jaar. Opzegging Is uwerzijds per dag mogelijk. U kunt direct beginnen. Aanmelding of inlichtingen bij: Hoogovens - IJmuiden, Perso neelszaken, gebouw „Buiten hof", Staal8traat, Velsen Noord, (maandag t/m vrijdag van 8.30- 17.00 uur). Telefoon 02550 (IJmuiden) 6611 (Hoogovens), toestel 1111. U kunt zich ook wenden tot het dichtstbijzijnde Gewestelijk Arbeidsbureau. Gerzon kocht een fantastische partij babyjurfejes In leuk open-gebreid orlon. Kleuren: wit, rose, bleu en geel. Slechts 2 dagen exceptioneel voordelig Bijzonder voordelige partij baby- en kleuter maillots. Prima zomer kwaliteit in practisch Helanca stretch, dus altijd passend. Diverse kleuren. Slechte 2 dagen Profiteer van een zeer voordelige aanbieding prach tige zuiver wollen babyslobbroeken. Kleuren: wit, rose en bleu. Slechts 2 dagen voor e*t*a lage prijs LEIOEN constructie-werkplaaLs vragen wy t Voor een goed vakman zijn in ons aannemingsbedrijf goede toekomstmogelijkheden Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan het kantoor. BOONRAK 45 - Ó1718—4120 - VALKENBURG Z.-ft

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4