LEIDSCH DAGBLAD MINISTERS ACHTER VERLOVING BEATRIX s*| Wilsons vredesmissie komt niet van de grond Fractievoorzitters bespreken dinsdag juridische gevolgen Titan-raket bracht zwaarste satelliet in baan om aarde „Werkpaard" voor luchtmacht Ben Bella afgezet? SOLDAAT NA STOEIPARTIJ OVERLEDEN Eerst een regering en dan verkiezingen Claus von Amsberg met vakantie 'ii'iiiiiiiiuinn VOL-MJTOMtCTlSCHB IEMCONA Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 19 JUNI 1965 No. 31594 Directeur: b» a e van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.06 per kwartaal, f 3.35 per maand, t 0 78 per weck Teieloon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 67055 (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet Cals staat achter de verloving van Prinses Beatrix met de Duitse diplomaat Claus von Amsberg. In de gisteren ge houden ministerraad is de beslissing gevallen om nu zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de fractievoorzitters. Premier Cals zal dinsdagochtend met alle fractievoorzitters uit de Tweede Kamer en 's middags met die uit de Eerste Kamer de juridische gevolgen van de verloving bespreken. Doel van deze besprekingen is na te gaan hoe de Staten-Generaal ienkt over de tweevoudige juridische procedure die gevolgd moet worden in verband met het huwelijk van het verloofde paar. Voordat het huwe- lijk gesloten kan worden, moet eerst de heer Von Amsberg tot Neder lander wenden genaturaliseerd. Daarna moet het huwelijk door het par lement worden goedgekeurd. Gebeurt dit laatste niet, dan verliest Prinses Beatrix haar rechten op de troon. brede raadpleging en een juiste pre sentatie door mr. Cals waarschijn lijk wel bereikt worden, dat de steun in het parlement zo groot mogelijk zal zijn. Na de vele kritische publi- katies over de aanstaande verloofde van de Prinses, zou een opmerkelijke parlementaire tegenstand grote schade kunnen aanrichten aan de positie van het koningschap. Het ligt voor de hand, dat na de bespreking met de fractievoorzitters Antecedenten onderzoek bevredigend De ministerraad is tot zijn con- iusie gekomen, ondanks de af we ligheid van één van de twee vice- jremiers: de minister van Land ouw, mr. Biesheuvel die in Parijs Tijdens de vergadering is telefo nische overleg gepleegd met mr. Bies heuvel. Met de beslissing hebben de bewindslieden niet veel moeite jehad. Premier Cals heeft het kabi- :et meegedeeld, dat het onderzoek nar de antecedenten van de heer Pon Amsberg bevredigende resulta- tn heeft opgeleverd. Anders schijnt het gegaan te zijn net de wijze waarop de vaststelling an de verlovingsdatum vermoe- elijk 29 juni tot stand is geko- len. Dinsdagavond tijdens het ge- jrek van Prinses Beatrix met een antal publiciteitsdeskundigen, werd leze datum reeds als de meest wen- djjke vastgesteld. Doordat de da an van de verloving voortijdig be- endraakte, werden de ministers min voor een voldongen feit ge- laatst. Alle voorzitters Het heeft in Den Haag enige aan- :ht getrokken, dat premier Cals t alle fractievoorzitters cverleg wil gen, en niet alleen met de voor- üters van de vijf grootste fracties it de Tweede Kamer: het senio- :onvent. Er is het kabinet na- rarlijk veel aangelegen om voor de tide wetsontwerpen het ontwerp iiake de naturalisatie en het ont- erp inzake het huwelijk een zo ■oot mogelijk meerderheid in de tide kamers te vinden. Hoewel het vraag is of de communistische en pacifistische fracties voor de ont- trpeD zuUen stemmen, kan door de WEERBERICHT Zomer nog op afstand owel voor het juniweer als voor i weerkundigen heeft men de VLtste dagen vrijwel geen goed oord over. Begrijpelijk, want droeg zich gisteren met re en en windstoten van 80 km per ur herfstachtig en de weerkan ten zien al vele dagen het zo- erweer ongunstiger uitvallen w de verwachting is. Het weekeinde blijft koel. Zon- igmlddag kan het frontje, dat inmorgen Ierland naderde, op- Ieuw enkele buien brengen afge beeld door opklaringen. Voor zomerweer met tempera- ven van 25 graden en hoger, tieten wij naar de oihgeving van ïrijs en ten zuiden daarvan. Op de kalender is de zomer nu tel dicht bij (maandag), maar in trkelijkheid blijft dit weekeinde tnd de langste dag nog te ivissel- Mig, met temperaturen die be tten de 20 graden blijven en tor de zuidwestenwind i n het btgebied slechts tussen 15 en 17 nden. 20 JUNI. I Zon op 04.19 uur; onder 21.03 uur. Uaan op: 00.38 uur; onder 10.22 uur. ■oogwater in Katwijk te 07.07 en 133 uur. Laagwater te 02.49 en J6 uur. 21 JUNI Zon op 04.19 uur; onder 21.03 uur. Maan op 00.55 uur; 11.53 uur. loogwater in Katwijk te 07.57 en 24 uur. Laagwater te 03.31 en uit de beide kamers allereerst de fracties afzonderlijk bijeenkomen om zich te beraden over de situatie. Waarschijnlijk zullen de fractievoor zitters vervolgens aan de premier verslag uitbrengen over de menin gen in de verschillende fracties. Pas daarna kan men de officiële afkon diging van de verlovingsdatum ver wachten die overigens nog nau welijks verrassingen kan inhouden. White en McDivitt met Humphrey in Parijs De Amerikaanse ruimtevaarders White en McDivitt zijn gisteren, samen met vice-president Hubert Humphrey, in Parijs aangekomen ter bijwoning van de luchtvaartshow. Humphrey zal zondagmiddag een on derhoud hebben met president De Gauile. Dat zal de eerste Frans-Ame rikaanse bespreking op hoog niveau zijn sinds de Amerikaanse presidents verkiezingen van vorig jaar. De Titan IIIC, de zwaarste raket die ooit afgevuurd is, heeft gisteren zijn eerste vlucht ge maakt. De raket bracht een lege satelliet in een baan om de aarde, die de zwaarste is die ooit gelan ceerd is, n.l. 9450 kg. De Titan is in feite een combi natie van drie raketten. Hij werd gistermiddag 3 uur Ned. tijd ge lanceerd. De twee met vaste brandstof ge vulde aanjaagmotoren lieten een de raket met enorm geweld vanaf Kaap Kennedy de lucht in schoot Twee minuten later kon het controlestation op de grond melden dat de twee aanjaagmotoren volgens plan afgestoten waren en dat de eer ste fase van de middelste cylinder, die ruim 38 meter lang is, ontsto ken was. Enkele minuten later bleek dat de Titan niC een succes is, want de satelliet kwam in zijn baan om de aarde. De satelliet beschrijft zijn baan op een afstand van 184 km van de aarde. De Amerikaanse luchtmacht hoopt de Titan IIIC te ontwikkelen tot een werkpaard voor het in een baan om de aarde brengen van diverse be mande en onbemande satellieten. Het grootste project dat op het programma staat is het om de aarde cirkelend bemand laboratorium, waarop astronauten een maand of langer zouden kunnen doorbrengen om na te gaan of een mens effec tief militaire opdrachten in de ruim te kan vervullen. Vóór eind volgend jaar staat de lancering van twee onbemande la boratoria met Titan IIIC's op het program. Het eerste bemande labo ratorium zal als zich geen moeilijk heden voordoen in 1967 of 1968 ge lanceerd kunnen worden. Dit zal twee astronauten aan boord hebben. De Titan III-C kiest de ruim te. Gisteren werd met succes van Kaap Kennedy deze krach tigste raket, die ooit werd ver vaardigd. gelanceerd. Het is eigenlijk niet juist van één raket te spreken, want zoals de foto ook laat zien gaat het om een raket, waaraan twee hulpraket ten verbonden zijn. Verbindingen met Algiers verbroken Het heeft er alle schijn van, dat president Ahmed Ben Bella van Algerije door het leger is afgezet. Troepen en tanks hebben vanochtend strategische punten in Algiers bezet, waaronder de residentie van de pre sident, het vliegveld en het radio station. Officieuze berichten over een staatsgreep konden nog niet worden bevestigd, omdat vanmorgen tegen tien uur aUe verbindingen mei de Algerijnse hoofdstad werden ver broken. De gebeurtenissen begonnen mid- i den in de nacht. Volgens ooggetuigen loste een detachement militairen de politiebewaking bij de ambtswoning van Ben Bella af. In het gebouw vernam men heftige woordenwisse lingen en het geluid van brekend glas. De luiken van de slaapkamer van Ben Bella waren vanochtend nog steeds gesloten. Vrijdag deden in Algiers geruch ten de ronde, dat tussen regering en legerleiding ernstige meningsver schillen waren gerezen over het be sluit van Ben Bella een mildere hou ding tegenover het .Front der Socia listische Krachten" (de FFS van Ait Achmed) aan te nemen. Met de indiening en de behande ling van de beide wetsontwerpen zal zeker nog enige tijd gemoeid zijn. Men rekent er in Den Haag niet op dat een en ander voor Prinsjesdag voltooid zal zijn. In het verleden waren de openbare behandelingen van dergelijke wetsontwerpen niet meer dan formaliteiten. Of zulks ook ditmaal het geval zal zijn moet worden afgewacht. KWESTIE-ZUID-VIETNAM iVan onze Londense correspondent) Het voorstel van premier Wilson om een vredesmissie van vijf regeringsleiders van de Gemenebest-landen te sturen naar Peking. Moskou, Washington, Hanoi en Saigon, dreigt in het slop te raken. Aan de eensgezindheid van de Gemenebest-landen bleek bij nader inzien nogal wat te haperen en de eerste reacties van de communistische landen voorspellen weinig goeds. De premier van Ceylon, Senanaja- ke, liet weten, dat hij geen deel uit kan maken van de missie, om dat hij zijn land niet kan verlaten. Voor hem zal een ander gezocht moeten worden. De heftigste kritiek kwam van president Njerere van Tanzania, die donderdag al bezwa ren had gemaakt. Hij zei gisteren: „De vredesmissie is er op uit om China voor de rechter te slepen". De president van Tanzania, die zeer nauwe banden onderhoudt met Chi na, beschuldigde premier Wilson ervan vriendelijk naar alle kanten ingezet, waarvan er twee verloren gingen doordat zij tegen elkaar vlo gen. De machines kwamen van een basis, die 3600 km van het doel was verwijderd, namelijk Goeam. Nieuw kabinet Generaal Ngoejen Cao Ky heeft zaterdagmorgen in Saigon de sa- BIJNA ZEKER 2 PROCENT (Van onze Haagse correspondent Het wordt als vrijwel zeker aange nomen dat de regering haar fiat zal geven aan een uitkering-ineens van 2 procent. Het kabinet, dat gisteren de „cor rectie op de 5 procent loonsverhoging van eind vorig jaar" heeft besproken, zou echter heel wat minder toegeef lijk staan tegenover de eisen van de vakbeweging voor een minimum-uit kering van f. 125 en een extraatje in de kinderbijslag. Vooral de verwe zenlijking van dit laatste wordt zeer moeilijk geacht. Tijdens een stoeipartij in de sport zaal van de „Boskamp" in Amers foort is gisteren de 20-jarige dienst plichtige huzaar H. J. van Leeuwen uit Rotterdam onwel geworden. Er werd onmiddellijk mond op mond be ademing toegepast en de gealarmeer de cjienstarts liet de jongenman over brengen naar het ziekenhuis „De Lichtenberg", waai- men echter slechts de dood kon constateren. De geen spoor doodsoorzaak is nog niet bekend. bespeurd. Er te zjjn maar in feite Amerika te steunen. Om deze reden wilde Kenia, dat het in principe wel eens is met het initiatief, niet dat Engeland deel uit maakt van de missie. Het Britse ant woord hierop was: premier Wilson zou niet als eerste-minister van En geland gaan, maar als voorzitter van de Gemenebest-conferentie. President Nkroemah van Ghana wil, dat Amerika eerst zijn bombar dement staakt en Australië zijn troe pen uit Vietnam terugtrekt om „de meest gunstige voorwaarden te schep pen voor de missie om contact te leggen met de oorlogvoerenden". Een Australische zegsman antwoordde hierop: „Premier Menzies kan on mogelijk op dit verlangen ingaan". In dezelfde geest als deze Afri kaanse landen verwacht men ook verklaringen van landen als India en Pakistan. Ofschoon president Johnson het plan van premier Wilson wil steu nen, liet minister Rusk, de minis ter van Buitenlandse Zaken, merken, dat hij er niet veel heil inziet. Hij zei, dat Hanoi en Peking op het ogenblik niets voor vrede voelden. De eerste perscommentaren uit Moskou zijn nogal sceptisch en stel len, dat premier Wilson met het plan wil tonen hoe „vredelievend" hij wel is. Officieel heeft men nog niet geantwoord op de vraag of de missie in Moskou mag komen. De enige reactie van China was, behalve schimpscheuten aan het adres van Amerika, de mededeling, da' Chinese vrijwilligers naar Viet nam zullen gaan om de Vietname- zen te bevrijden. Premier Wil son zelf Iaat het hoofd nog niet hangen. Hij probeert zijn Gemene- best-coUega's op allerlei manieren te overreden alsnog zijn plan te steu- Een delegatie uit Vlaardingen bood gistermiddag aan Ko ningin Juliana de traditionele ..Koninginneharing' aan. menstelling van zijn oorlogskabinet bekendgemaakt. Het bestaat uit vijf tien leden, acht ministers zijn af komstig uit het zuiden van het land, zes uit het noorden en één uit een midden-provincie. De staatsbestuurs- raad bestaat uit tien generaals onder voorzitterschap van generaal Ngoe jen Van Thieoe. Generaal Ky is regeringsleider. Hij heeft verscheidene leden van het de missionaire kabinet-Goeat herbe noemd, van wie Trans Van Do voor Buitenlandse Zaken. Generaal Ngoe- yen Hoeoe Co, commandant van het tweede militaire district, is minister van Defensie. Chef van generale sta* blijf tvoorlopig generaal Trahn Van Minh. Tot correspondent. Geen succ.es De Zuidvietnamese regerings patrouilles hebben in het bosgebied dat door achtmotorige Amerikaanse B-52 bommenwerpers met ongeveer 300 ton aan bommen is bestrooid, an Vietcong-verliezen varen dertig toestellen OAS-voorstel voor Santo Domingo De speciale commissie van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten, die zich in Santo Domingo be vindt, heeft aan de twee elkaar be strijdende partijen voorgesteld een voorlopige regering te vormen, bin nen zes tot negen maanden te volgen door het houden van algemene ver kiezingen. In de voorlopige regering zouden alle groeperingen in het land ver tegenwoordigd dienen te zijn en zij zou onmiddellijk door alle by de OAS aangesloten landen moeten worden erkend. De commissie zal contact opnemen met politieke groe peringen en gemeenschapsleiders over de vorming van deze regering. De OAS zou bij de voorbereiding der verkiezingen behulpzaam moeten zjjn. Het voorstel is gelijktijdig in Washington en Santo Domingo ge publiceerd. Dr. J. G. de Beus. de Nederlandse voorzitter van de Vei ligheidsraad, heeft gisteravond na mens alle leden van de raad aange drongen op stipte naleving van het bestand in de Dominicaanse Repu bliek. Eerder op de dag had Charles Yost namens de V.S. der aad gepoogd de taak van de V.N. bij het streven naar een regeling te beperken. Hij had kritiek op de voorstellen om het personeel van de volkerenorganisatie in de Dominicaanse Republiek uit te breiden en kantte zich voorts tegen de plannen om de Veiligheidsraad in Santo Domingo bijeen te laten komen. Voor dit laatste had in bet bijzonder de Rus Fedorenko gepleit. Yost zei dat Rusland er geen belang bij heeft dat het weer rustig wordt in de Dominicaanse Republiek. Fedorenko was nogal agressief en gebruikte krachtige taal. Zo verge leek hy de Amerikaanse acties in Santo Domingo met die van de „nazi-beulen" en zei hij dat Wash ington gegrasduind had in „het propaganda-arsenaal van Göbbels", bij zijn poging om zijn houding te rechtvaardigen. Dr. De Beus greep toen in. Hij verweet de Russische vertegenwoordiger het gebruik van termen, die weerzinwekkend waren voor vele landen die het slachtoffer van de nazi's waren geweest. ZOMERPRIJZEN Advertentie De heer Claus von Amsberg heeft gisteren zijn laatste dag in het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Bonn gewerkt alvorens aan zijn zo mervakantie te beginnen. Hij is plaatsvervangend chef van de afde ling, welke de economische betrek kingen met de Afrikaanse landen ten zuiden ran de Sahara behandelt. Von Amsberg ontweek verslagge vers en het ministerie van Buiten landse Zaken weigerde ieder com mentaar over zijn particuliere doen en laten. Verwacht wordt dat hij zaterdag of zondag Bonn zal verla ten. maar zijn bestemming is onbe kend. De Westduitse socialisten hebben zich gekeerd tegen de Nederlandse kritiek op de keuze van prinses Bra- trix. „Aan deze kant van de Duits- Nederlandse grens zou het moeilijk zijn iemand te vinden die de argu menten in Nederlandse bladen kan begrijpen waarvan de strekking is dat dit huwelijk politiek onduldbaar zou zijn omdat Von Amsberg ruim 20 jaar geleden het uniform van de Wehrmacht gedragen heeft," aldus een verklaring van de S.P.D. „Kroonprinses Beatrix en Claus von Amsberg zullen, tenzij alle voor tekenen bedriegen, zich officieel op 29 juni verloven. Het zou in het belang van beide volken zijn indien deze dag het begin van nog nauwere Duits-Nederlandse vriendschap en nier van nieuwe meningsverschillen wordt". Telefoon 01720—2491 lllllillliilllllOIIIUII (§ud ê)ü'e teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 20 Junij 1865: f Zaterdagavond nam het j feest, dat de Leidsche bur- gerij aan het Leidsche Stu- dentencorps gaf, te zes uur 1 een aanvang. Het terrein van de Ruïne was herschapen in een lustwarande uit de tijd van Lodewijk XIV. Men verzekert dat Zater dagnacht de zwaar beladen vrachtwagen van de firma van Cend Loos, de kontnk- Igke postkar van hier naar A dam, op den Leidschenweg J omver heeft gereden en de postillon van Otjen gedood

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1