LEIDSCH DAGBLAD )EZE MAAND VERLOVING? a V ondeling tevreden TOSTI Nu alle verrassingen zijn verdwenenverwacht Den Haag op 29 juni officiële bekendmaking Beatrix sprak met persdeskundigen Crisis VN opgelost GERAFFINEERDE ROOFOVERVAL OP POSTAUTO (Ê)uc/ Qïteuws )pgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 17 JUNI 1965 No. 31592 pecteur: a a t van Dishoeck loofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t 3.35 per maand. t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel l Leiden Giro no 67055 (Van onze parlementaire redacteur) Wnses Beatrix zal zich nog voor het eind van de maand officieel verloven iet de Duitse diplomaat Claus von Amsberg, zo is de stellige verwachting Den Haag. Van verschillende kanten sch ijnt de kroonprinses het advies kregen te hebben om het Nederlandse volk niet langer in het onzekere laten. Als datum wordt 29 juni, de ve rjaardag van Prins Bernhard, enoemd. Prinses Beatrix heeft dinsdagavond in kasteel Drakestein een voerig gesprek gehad met de directeur van de Rijksvoorlichtings- inst dr. Lammers. Hoewel over het besprokene stilzwijgen wordt vaard. ligt het voor de hand te veronderstellen, dat de kroon- irises zich in dit gesprek heeft laten adviseren over de wijze waar- haar verloving wereldkundig dient te worden gemaakt. het gesprek waren ook aan- ig prof. dr. M. Rooy, hoogleraar 4e leer der communicatiemidde- aan de Amsterdamse Universiteit. E. Diemer, die perswetenschap »rt aan de Vrije Universiteit in lam, een leidende functiona- de radio- en televisiewereld ij. M. C. C. Wijnen, particulier i de prinses. N dergelijk overleg is op zichzelf ongewoon. Dr. Lammers heeft ^gelopen weken meer dan eens advies gediend inzake de publici se rond de prinses woedt, on- het verzoek van haar ouders de gelegenheid en de rust runnen voor een weloverwogen 1 aslng. De aanwezigheid van de i ire deskundigen wijst er echter ■X iat men zich waarschijnlijk niet KAtn heeft beziggehouden met wat i geschreven is, maar ook met entueel binnenkort bekend ge- zal worden. WEINIG ZIN b( rtgens onbevestigde berichten zou aanvankelijk in de bedoeling heb- gelegen de verloving vast te stel- op een datum na de zomervakan- Nu echter sinds enige tijd alle assende aspecten zijn verdwenen, ■u l-lipr ro Miljoenen ^liters regen joenen liters regenwater zijn afgelopen nacht in ons land ken. Gemiddeld over heel wland 30 mm. En 1 mm regen overeen met 1 liter water op lerkante meter. i depressiekern trok in de af- nacht vlak langs onze jrens en is nu op weg naar narken. De regen, die na de r:gen van vanmorgen 8 uur voortduurdeging plaatselijk izeld van onweer. Van onze ^waarnemers in het land, an zich telefonisch ruim 80 en, kwamen hoeveelheden f boven de 50 mm binnen, uit ivas op te maken, dat de fee regen is gevallen in een (i van Brabant over Utrecht Veluwe naar Drente en \d-Groningen. Vele landbou- spraken van 'n ramp: over- rnde hooilanden en aardap- den, die in de recordnatte ook al zo hadden geleden. naai geeft juni over de hele l 55 tot 60 mm neerslag. Op i plaatsen, onder andere in A deze maand de 100 mm tr schreden. EERBERICHT PKLARINGEN KNMI verwacht van heden orgenavond vond en vannacht opklarin- Morgen overdag toenemende king, maar geen regen van «lis. Matige tot vrij krachtige tussen west en zuidwest. Iets re middagtemperaturen. pgemaakt om 11.15 uur). 18 JUNI op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur igwater te 5.52 en 18.13 i heeft het weinig zin nog langer met de lang verwachte mededeling te wachten. Zoals ook bij voorgaande soortge lijke gelegenheden steeds is geschied, zullen waarschijnlijk ook nu weer de beide kamers van de Staten Gene raal door middel van een brief van de minister-president van het nieuws op de hoogte worden gesteld. Het zou niet erg hoffelijk zijn als deze brief werd verzonden als het parlement met vakantie is. Ook hierin schijnt een reden te liggen om de verlovings mededeling te doen op een tijdstip, waarop het parlement nog bijeen is. De Tweede Kamer gaat waarschijn lijk niet uiteen voor de tweede helft van juli. KC.AC.llE Van veel belang bij dit alles is de vraag hoe Nederland op de verloving zal reageren. Het antwoord kan voor een groot deel afhangen van de ma nier, waarop in een eventueel Ka merdebat minister-president Cals het besluit van de kroonprinses en de heer Von Amsberg presenteert. De laatste dagen is er op verschillende plaatsen van enig onbehagen geble ken. De gebeurtenissen met 't Haag se Anjercomité kunnen als zodanig worden uitgelegd. Ook in een hoofd artikel van het socialistische partij- orgaan „Het Vrije Volk" van gisteren werd van onbehagen gesproken. Na tuurlijk zal dit gevoel van onbehagen nooit zulke grote vormen aannemen, dat het parlement bezwaar zal ma ken tegen de gebruikelijke wet, waar bij het op de verloving volgend hu welijk van Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg, de parlementaire goedkeuring dient te verkrijgen. Er zal de regering echter wel veel aan gelegen zijn om door een juiste pre sentatie het onbehagen zo klein mo gelijk te houden. GESCHIEDENIS Hoe men denkt over een huwelijk van onze kroonprinses met een Duit ser, die in het laatste oorlogsjaar als 18-jarige militair bij de Duitse Wehr- macht diende, is een zaak van vol komen partculier opvatting. In ver zetskringen schijnt men er wel be zwaar tegen te hebben. Er wordt echter op gewezen, dat voor het jon gere deel van het Nederlandse volk de oorlogsgebeurtenissen helemaal geschiedenis zijn en dus geen reden voor pijnlijke herinneringen. Het is juist dit deel van ons volk waarmee de kroonprinses, eenmaal koningin geworden, te maken zal krijgen. Daar staat echter tegenover dat wellicht een deel van de Nederlandse jeugd niet zo erg gelukkig zal zijn met een huwelijk tussen de prinses (27) en een zoveel oudere man als de heer Von Amsberg (38). Dit zijn echter speculaties, waarvan de juistheid slechts mettertijd bewezen kan wor den. in de loop van volgende week over de komende verloving worden inge licht, worden niet bevestigd. Van een komende bespreking tussen de mi nister-president en de voorzitters van de vijf grote politieke partijen is bü de Tweede Kamer niets bekend. Evenwicht in Nederlandse economie ongeveer bereikt De voorzitter van de Alge mene Vergadering van de VN, Quaison-Sackey van Ghana, heeft gisteren verklaard, dat het geschil over het stemrecht van lid-staten die grote schulden aan de VN hebben, tot het verleden behoort. Hij zei te hopen dat deze kwestie op de volgende zitting niet weer aan de orde zal worden gesteld. Bepaalde landen, waaronder enige Scandina vische. hebben zich bereid verklaard vrijwillig aanzienlijke bijdragen aan de volkerenorganisatie te geven ter vermindering van de financiële mi lijkheden, aldus Quaison-Sackey. Naar in welingelichte kringen in New York verluidt, zouden de betrok ken landen, waaronder ook Engeland en andere Westelijke geïndustriali seerde landen, boven hun gewone bij dragen tezamen ong. 15 milj. dollar willen geven. De VN hebben thans een tekort van ruim 100 miljoen dol lar. Men zou de atmosfeer willen ver beteren voor nieuwe besprekingen over het geschil inzake het optreden van de VN-vredestroepen. in de eerste plaats ligt bij de colleges curatoren van de etrokken uni versiteiten en hogescholen. De mi nister van Onderwijs en Weten schappen is in de tweede plaats ver antwoordelijk. Dr. Vondeling ging er uit, dat zyn voorganger, onder is bewind zich de overschrijding grótendeels voordeed, wat te laat tot dommer bestaat uit 24 pagina's (Van onze parlementaire redacteur) De groei van de Nederlandse economie is niet onbevredigend. Het evenwicht tussen bestedingen en middelen is wel zo ongeveer bereikt. Er zijn nog twee zorgen: de situatie op de kapitaalsmarkt en de inflatie. Aldus minister Vondeling gisteren in de Tweede Kamer bij hei eerste debat over de financiële politiek van het nieuwe kabinet. De Kamer heeft de nieuwe bewindsman mild behandeld. De kritiek ivas zachtaardig. Financieel debat levert weinig op Veel duidelijkheid heeft het debat niet opgeleverd. Zo weigerde dr. Von deling nadere bijzonderheden te ge ven over het komende beroep van 350 miljoen op de kapitaalmarkt, waarmee hij het tekort np de lopen de begroting wil financieren. Ook de vraag of het nieuwe kabinet met bepaalde belastingverhogingen zal komen werd niet beantwoord. „Wacht u maar tot de derde dinsdag september", zo ongeveer was het antwoord van de bewindsman. Minister Vondeling rekende de Kamer gisteravond nog eens duide lijk voor. dat ongeveer negen-tiende van de één miljard gulden, waarmee de begroting 1965 overschreden wordt het gevolg is van het beleid van zijn voorganger Witteveen. Er bestond alleen van de zijde van li beraal Joekes bezwaar tegen het rekensommetje van de minister. Hoger onderwijs Opvallend veel aandacht heeft de Kamer besteed aan de enorme over schrijdingen, die de uitgaven "an het hoger onderwijs te zien hebben gege- Nadat de Kamer in verschillen de toonaarden over deze grote stijging ongeveer 57 miljoen zijn onge noegen had laten blijken zei ook dr. Vondeling: „Ik wil eerlijk be kennen, dat dit het punt was, waar- ik ook het meest heb opgezien. Het ministerie van Financiën heeft wel het een en ander van geleerd. Wjj zullen nog scherper toezien op de posten van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen". De minister bleek van mening, dat e allereerste vera*^ •vorrVliH'^irf oor de verregaande overschrijding Studietoelagen Ook de studietoelagen blijken heel wat meer geld te kosten dan ran- vankelijk was voorzien, zo bleek uit het ministeriële betoog. Het ministe rie van Onderwijs (Kunsten) en Wetenschappen blijkt zich erg ver gist te hebben in het Aantal aan vragen. In 1964 werd he1 aantal aanvragen geraamd op 67.000. Het werder er 74.000. September vorig jaar rekende het ministerie op 72.000 aanvragen het worden er waar schijnlijk 95.000. „Raming en werkelijkheid ver schillen dus op een verschrikkelijke manier", constateerde de minister. Petitie van vrouwen W aar schuwing, tegen afbraak zedelijke normen"1 Aan minister-president Cals is e« petiitie meit 23.750 handtekeningen aangeboden namens de „Werkcom- missie Nederlandse vrouwen". De pe titie werd overhandigd door de dames M. de Boer-Koenen, G. W. de Gou- Westerhout, S. Philips-Van Lennep en A. Tolk-Nederkoorn. In de petitie wordt gesproken over „ondermijning van gezag en syste matische afbraak van zedelijke nor men, waaraan ons volk bloot staat". Op de Koningin, Prins Bernhard, prinses Beatrix en op de leden van de regering en de Staten-Generaal wordt 'n beroep gedaan voor te gaan in 'n streven naar gezonden gezinnen kuisheid vóór het huwelijk en trouw in het huwelijk, onderwijs met karak tervorming, opbouwend normbesef bij radio, televisie, pers, literatuur, to neel en film en een samenleving waarin dienen voor verdienen komt. Er werd naar gestreefd de petitie door een half miljoen vrouwen te laten ondertekenen, onder wie de le den, aangesloten bij het „Nederland se vrouwencomité." Het .Nederlands vrouwencomité", een overkoepelende organisatie van de 18 grote landelijke vrouwenorganisaties, heeft echter ge weigerd aan deze aotie deel te ne men. De charmante Edith Weid- mann veroorzaakte gisteren enige sensatie door haar wande ling door het centrum van Am sterdam. Niet zijzelf was 't cen trum van veler belangstelling maar de twee uit de kluiten ge wassen luipaarden, waarmee zij op stap was. Het drietal is af~ komstig uit het circus Sarrasani. dat vanavond in de hoofdstad zijn eerste voorstelling geeft (Zie radio- en tv-pagina) Buit in Londen 300.000 gulden (Van onze Londense correspondent) Een bende, die valse verkeers borden plaatste, heeft gister avond in een drukke verkeers- tunnel in het hartje van Londen een postauto overvallen. Hoe veel gestolen is, is onbekend, Maar Scotland Yard zei: „De heren wisten precies wat zij zochten. Ze moeten weken ge oefend hebben". De waarde wordt geschat op ongeveer 300.000 gulden. Scotland Yard ontdekte het pas nadat de chauffeur in het ziekenhuis was gebracht. De aanvallers hadden zich na afloop „barmhartige Samari tanen" getoond en hem bij een zie kenhuis, vijf kilometer verder, af gezet. Om half acht vertrok de postwagen voor zijn dagelijkse route van Water loo naar Euston, gereden door de 65- jarige Walter Smith. Hij moest de nieuwe tunnel door. waar ongeveer 1500 auto's per uur door rijden. Daar werd op hem gewacht. Een blauwe vrachtauto reed achter hem en toen de postauto keurig de tunnel inreed, stopte de volgauto. Men zette een verkeersbord neer „weg geblokkeerd" en plaatste vervolgens de gangbare roodwitte hekken midden op de weg. Toen Smith midden in de tunnel moest hij plotseling remmen, omdat een grote lorrie de weg blokkeerde. Enige seconden later sprongen de bandieten op hem af. Met een ijzeren staaf forceerden zij de schuifdeuren van de cabine en trokken Smith i buiten. Ze sloegen hem bewusteloos, trokken een zak over zijn hoofd, slin gerde hem in de blauwe volgauto er gooiden vervolgens wat postzakken hem heen. De rest van de 80 postzakken ging in de grote lorrie. Even later was alles voorbij. Een rij automobilisten stond, gelijk dat En gelsen betaamd, keurig te wachten by het bord „weg geblokkeerd". Toen Smith het ziekenhuis binnen- strompelde, geholpen door voorby- gangers, was de tunnel nog steeds af gezet. Scotland Yard was toen nog De doktoren zeggen dat Smith er niet zo ernstig aan toe is. Hy rijdt al negen jaar op een postauto en zon spoedig met pensioen gaan. Toen Scotland Yard tenslotte by de ver laten postauto aankwam, lag er een pocketboekje op de bank: getiteld: „Ik ben even weg voor een slokje" TOTO Een Nederlandse parlemen i :oek aan Rusland. Derde van taire delegatie is gisteravond op links op de foto de heer Baeten het vliegveld van Moskou nn van de KVP. die leider van de gekomen voor een officieel be-1 delegatie is. De overige leden van de delegatie zijn de heren Burger. Beernink. Elfferich. Tuijnman en Diepenhorst. Nog meer arrestaties in zaak Haagse bos De Haagse politie heeft opnieuw vier jeugdige inwoners Van de resi dentie aangehouden, in verband met geweldpleging met vereende krach ten in het Haagse bos. Het aantal arrestaties is hiermee op elf geko- De jongens hebben in zeven ge vallen bekentenfssen afgelegd. Het onderzoek duurt nog voort. CEEF MIJ MAAR... cfiocoladedmnJc Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pitt.g van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl -r Uit het Leidsch Dagblad van 17 Junij 1865: Het vierde jaarfeest der jongelings-vereeniging, onder de spreuk Prediker 12 vers la, werd Donderdagavond ge houden in de zaal in het Noordeinde alhier. Er was grote belangstel .ng hiervoor. De inrichting van het plein de Ruïne zal in luister alles overtreffen, wat aldaar vroeger plaats had en daar- 1 door in waarde doen rijzen het blijk van beleefdheid dat de Leidsche burgerij aan het Leidsche studenten-corps 1 geeft.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1