'Maar een gedachteeraf' RAMP DREIGT IN JOEGO-SLAVIE Hulp van vele kanten Eistaxichauffeurs moeten gaan werken MET EEN ENKEL WOORD Reuzen -Hovercraft in kwartier over het Engelse Kanaal LETDSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 JUNI 1965 Haagse classificeerder overleefde inferno aan boord Noorse tanker <9 Vervolg van pag. 1 De Haagse classificeerder J. G. Spitsbaard (25) heeft de ramp aan boord van de Noorse tanker ,,Rona- star" gisteravond overleefd. Met de hevige schrik nog in de benen ver telde hy ons: „Ik was met een aan tal van mijn maats aan boord van dat schip gegaan om het cleaning- werk af te maken. Er moesten nog geloof ik twee tanks worden gedaan. ten en andere vaartuigen haalden mensen van de Ronastar. Er werden er uit het water opgevist. Drie clas sificeerders bereikten zwemmend de andere oever, bij het ertsoverslag be drijf Hanna Müller. Groot alarm Er werd groot alarm geslagen. De Ik was even op het voorschip, toen brandweer van Rozenburg werd wel het schip plotseling werd opgetild en i geVolgd door het eerste materieel met een enorme knal weer neer- van het Rotterdamse korps. Vier kwam. Zo voelde^ ^ke^temmnste. blusboten werden ingezet om een zo i groot mogelijke hoeveelheid water in werd over een afstand meter of 12 tegen de railing gewor pen. Even was ik versuft, maar ik was weer zo by myn positieven. Ik zag midscheeps enorme vlammen. Ik had nog maar één gedachteik moest er af.Hoe het allemaal pre cies is gegaan weet ik niet meer. Maar er kwamen boten, waarvan de bemanning mij van de tanker af plukte. Er sprongen mensen in het water. Het was verschrikkelijk. Hoe veel classificeerders aan boord waren weet ik ook niet. Ik ken ze niet allemaal, omdat we voor verschillen de bedrijven werken. Er waren ook een paar vrouwen en kinderen op het schip. Ik geloof, dat de kapitein er bU was. Later heb ik die weer ge zien, dus die zijn gered". Hevige luchtdruk De luchtdruk van de explosie was zo hevig, dat van vele gebouwen op de zeer uitgestrekte werf ramen sneu velden. Afsluitdeksels van mangaten die zich op het schip bevonden, vlo gen als vurige projectielen door het luchtruim, en vielen neer op het ter rein, waarbij enkele auto's zwaar werden beschadigd. Personeel, dat el ders op de werf was, rende naar de poort, die toegang geeft tot het tan ker cleaningbedrijf. Brandweerlieden rolden slangen uit. Maar men wist uiteraard direct, dat men met eigen materieel machteloos zou staan tegenover de hel van vlammen, die over en door de tanker raasden. De eerste zorg was uiteraard zoveel mo gelijk mensen te redden. Ook opva renden van de kruiser „De Ruyter", die bij Verolme in dok ligt, ijlden naar het ten ondergang gedoemde schip. Er werd een sloep gestreken van de „Ronastar" waarmee onge veer 20 personen konden worden ge red. De bemanningen van sleepbo- GEEN SPOORLIJN NAAR AMELAND De Nederlandse Spoorwegen weten niets van plannen voor een spoorlijn over een nog aan te leggen dam naar Ameland, waarop vorige week tijdens een door het provinciaal bestuur van Friesland georganiseerde excursie naar het Waddeneiland is gezin speeld. „Wij denken er niet aan, om dat rentabiliteit in de verste verte met is te verwachten", zo reageerde desgevraagd de voorlichtingschef van het spoorwegbedrijf. Ir. D. Tuinstra, directeur van de provinciale planologische dienst in Friesland, verduidelijkte, dat hij tij dens de excursie slechts de bedoeling heeft gehad een „wonderlijke ge dachte" te lanceren. Inderdaad staat nog niets concreet vast, maar wel meent hij dat over wellicht 40 jaar met de mogelijkheid van de spoor lijn over de dijk naar Ameland reke ning kan worden gehouden. Werktijdverkorting voor 700 man (Van onze Enschedese corresp.) Twee Enschedese textielfabrieken, Van Heek en Co. N.V. en Rigters- bieek N.V., zullen waarschijnlijk nog deze week een aanvraag tot werk tijdverkorting indienen bij de ar beidsinspectie. De beperking van de werktijd zal gelden voor ongeveer 700 personen, verdeeld over beide bedrij ven. De oorzaak hiervan moet wor den gezocht in een te sterk oplopen van de voorraden. JOODSE GRAVEN BESMEURD Verscheidene graven op het oude Joodse kerkhof van Bamber zijn ern stig geschonden door vandalen, die er met verf nazi-leuzen op hebben gekalkt. De ontdekking werd gedaan door twee uit Bamberg naar Amerika ge- emigreerde gezinnen, die terugkeer den om de graven van hun familie leden te bezoeken. De opschriften op de grafstenen luidden: „Jude verrecke", „ang leve de SS", „Lang leve de Führer", „Lang leve Heydrich". Zondag werd in Bamberg ontdekt dat een joods gedenkteken dat daar die dag zou worden onthuld op soort gelijke wijze was besmeurd. De daders zijn nog niet gepakt.O De politie begon gisteren terstond met een onderzoek met behulp van bloedhonden. Verfpotten en kwasten waren op het kerkhof aangetroffen. Een beloning van 10.000 mark werd uitgeloofd door aanwijzingen die lei den tot arrestatie van de daders. Het gemeentebestuur, de r.-k. en protestantse kerken van de stad heb ben alle inwoners van Bamberg opge roepen zach voor het stadhuis te ver zamelen voor een boetedoenings- pledhtigheid. het fel brandende schip te storten. Uit tal van omliggende plaatsen ruk ten mannen van de Rijkspolitie aan. Om de wegen open te houden voor brandweer en ambulances. Artsen werden opgeroepen om onder leiding van Verolmes bedrijfsarts J. de Waart gewonden op te vangen. Ka pitein Jantzen van de Ronastar, liep in een besmeurd overhemd over de kade. Hij was gelukkig, dat ook zijn vrouw en kinderen er levend waren de „De Ruyter", de gewonden en de afgekomen. „Wy hadden de kinde ren juist op bed gelegd", zei hy. In de officiersmess zouden zich ook en kele opvarenden hebben bevonden van de eveneens Noorse tanker J. M. Ugland, die achter de „Ronastar" lag. Hoeveel? Kapitein Jantzen wist het allemaal niet meer zo. Vrouwen van classificeerders, die van de ex plosie hadden gehoord, snelden naar Rozenburg. De steiger, waaraan de tanker lag was voor een groot gedeelte weggesla gen. De vacuumleiding, die zich op en onder deze kade bevindt, was ver nield. In snel tempo vrat het vuur zich voort in de Ronastar. Het voor schip richtte zich meer en meer op, terwijl het middengedeelte sneller naar de bodem toeging. Als was het geladen, zo zonk het weg. De huidplaten waren rood gloeiend. Zo zeer zelfs, dat men als het ware in het Inwendige van de tanker kon kijken. Medische hulp Terwijl brandweerlieden zich tot het uiterste inspanden, behandelden de artsen, bij wie ook de medicus van Voor Amsterdamse rechtbank Voor de president van de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een kort geding gediend tegen 14 stakende taxichauffeurs uit de hoofdstad (werkzaam bij twee ondernemingen). Er wordt werkhervatting geëist op straffe van een dwangsom van 25 gul den per dag. De advocaat van de patroons, mr. H. Spoor, zei dat deze prikstakingen bij de twee ondernemingen geschie den in het kader van een actie voor loonsverhoging, die bovendien beoogt om de werkgevers onder druk te zet ten en murw te maken. De actie gaat buiten de organisaties om, die de cao tot stand gebracht hebben. Wan neer men zo doorgaat wordt volgens pleiter het Amsterdamse taxibedrijf gedesorganiseerd en worden de on dernemers gedupeerd. De chauffeurs plegen door hun werkweigering een wanprestatie, zo concludeerde mr. Spoor. De raadsman van de chauffeurs, mr. H. Proper uit Haarlem, zei dat volgens de huidige tot 1 april 1966 lo pende cao de chauffeurs nog niet het salaris halen, wat als minimum voor ongeschoolden is vastgesteld van bruto f 110,- per week. Geoorloofd middel Mr. Proper zei dat naar de heer sende rechtsovertuiging in redelijk heid niet geëist kan worden, dat de chauffeurs het werk hervatten. Het overleg van de vakbonden faalt ken nelijk, de achterstand wordt groter en gedeeltelijk buiten de organisaties om is een comité gevormd dat leiding geeft. De advocaat betoogde dat de collectieve werkweigering een geoor loofd middel is in de economische strijd. De vordering tot werkhervat ting is zijns inziens strijdig met het vrijwilligheidskarakter van de ar beidsovereenkomst. Bot wapen Ten aanzien van de executie van dwangsommen merkte pleiter op, dat in gevallen als het onderhavige ge ding in de praktijk is gebleken, dat het een ineffectief en bot wapen is. „Op die manier wordt het een kari katuur", aldus mr. Proper. Mr. Spoor meende dat de chauf feurs geen lonen verdienen, die be neden het sociaal minimum liggen. De Amsterdamse chauffeurs wensen niet eens het Rotterdamse systeem te aanvaarden. zy stellen eisen, aldus pleiter, die daar ver en ver bovenuit gaan. De president zal op 22 juni uit spraak doen. Meer Immigranten De Zoiidafri- kaanse minister van Immigratie, de heer A. Troliip. heeft ln het parlement medegedeeld, dat er ln 1964 40.865 Im migranten naar Zuid-Afrika kwamen. Voor de eerste keer ln vier Jaar was het aantal Immigranten uit andere delen van Afrika minder dan dat, van landen buiten dit werelddeel. Het aan tal immigranten uit de volgende lan den toonde een aanzienlijke stijging: Brittannlë, West-Du its-Land, Neder land. Zwitserland. Oostenrijk. Frank rijk. Ierland. Denemarken, Italië, Por tugal, Griekenland en Spanje. in de shock verkerenden, van wie velen drijfnat waren. Men probeerde een soort balans op te maken, maar dit lukte alsmaar niet, omdat men nu eenmaal niet precies wist hoeveel personen zich aan boord hadden be vonden. Talryke ziekenauto's werden naar Verolme gedirigeerd. Veel gewonden echter behoefden niet te worden ver voerd. Wie zich op de plaats heeft bevonden waar de explosie zich heeft voorgedaan, kan er niet levend zyn afgekomen, was de mening van des kundigen. Maar wie was daar by die tank vlak achter de midscheeps? Niemand wist daar antwoord op te geven. Op de tanker had het vuur de bunkerolie bereikt, die in een tank in het achterschip was opgeslagen. De olie stroomde op het water, zodat er terdege moest worden opgepast voor de langs zy liggende blusboten. Gloeiend heet Het gebroken schip was gloeiend heet en steeds laaiden de vlammen op. De brandende bunkerolie ver spreidde een dikke zwarte rook. De Ronastar was als een gloeiend stuk metaal ln een walserij. Het werd steeds duidelyker: de Ronastar was verloren. De vraag was: hoeveel mensen zyn er niet van het schip gekomen. Het vermoeden groeide tot zeker heid: zestien. Personeelsleden van Verolme en van het personeelsbedryf Parkhaven en Rotterdam. Voor hen hangen op alle werven van Verolme de vlaggen vandaag halfstok. Westberlijner bij demarcatielijn doodgeschoten Tijdens een incident bij de de marcatielijn tussen Oost- en West-Berlijn is gistermiddag een 43-jarige Westberlijner ge dood en zijn 22-jarige metgezel lin zwaar gewond. Het incident deed zich voor op het Teltow-kanaal, dat in het zuidwes ten van de stad voor een deel de afscheiding vormt tussen Oost- en West-Berlyn. Volgens de Westber- ïynse politie losten Oostberlijnse grenswachten eerst waarsschu- wingsschoten op een in West-Berlyn thuishorend bootje met twee inzit tenden om vervolgens met machine pistolen een salvo op het tweetal af te vuren. De recht in de boot staan de Westberlynse zakenman Doblet, die na de waarschuwingsschoten ter stond was gekeerd, werd op slag ge dood. terwyl de vrouw, die het stuur van hem overnam, zwaar aan het hoofd werd gewond. Volgens West- Berlyn was het tweetal op dat mo ment nog niet over de demarcatie- ïyn gekomen, volgens Oost-Berlijn wel. Een ooggetuige van het incident het gebeurde 's middags om twee uur zei dat de beschieting volstrekt zinloos was, omdat het vrijwel on mogelijk is op Oostduits grondgebied aan wal te komen. Deze is geheel met zware prikkeldraadversperring afgezet. Het was voor het eerst, dat de Oostdultse grensbewaking op een Westduitse boot schoot. In het verleden werden mensen die per on geluk in Oostberlyns gebied terecht kwamen een paar uur aangehouden en daarna vrijgelaten. Donau wast nog steeds Tienduizenden mensen hebben in Joego-Slavië de stryd aange bonden tegen de Donau, die zyn hoogste waterstand in een eeuw tyd heeft bereikt. Door de aanhoudende regens biyft het water van de rivier wassen. In Now! Sad, In noord-Joego-Sla vië, stond het water 7H meter hoger dan normaal. Het is hetzelfde peil als in 1940 toen er catastrofale over stromingen plaatshadden. Gezien de verbeterde bescherming tegen het water, heeft deze ramp zich tot dus verre niet herhaald. Volgens de autoriteiten staan ten minste 1.000 huizen onder water. Tot dusverre zyn ruim 7.000 personen naar veiliger oorden overgebracht. De Donau drong ook de stad Apatin binnen, waar men in de afgelopen eeuw zestien rampzalige overstromin gen heeft meegemaakt. Er word overwogen de inwoners te evacueren. Deze 18.000 zielen tellende stad werd gisterenavond door ongeveer 30 mi litairen gered van een algehele over stroming. zy wisten tydig een groot gat in de dijk te dichten. In geheel Joego-Slavië is de toestand zeer pre cair. De overstromingen van de Donau verspreiden zich geleidelijk verder De Oostenrykers in de Donau-val- lei en de laaggelegen gebieden ten noorden van Wenen slaakten een zucht van opluchting toen het water in de rivier tot stilstand kwam en voor het eerst in vyf weken begon te zakken. Maar ln Hongarye bleef de toe stand ook gisteren kritiek. In Boeda pest bereikte het water in de Donau een hoogte van 8.28 meter, 23 cm hoger dan het maximum van 1954. Ongeveer tachtig procent van de aanplant in deze omgeving is verwoest. Met tankboten wordt de bevolking van de getroffen gebieden van drinkwater voorzien. Passau (Duitsland) be reikte het wassende water van de Donau gisteren een nieuw record- peil, terwijl 7.000 militairen van de Bundeswehr en anderen aan de dijk versterkingen werkten. In Passau staat het water vyf meter hoger dan normaal, waardoor de inwoners van laaggelegen gebieden moesten worden geëvacueerd. De dyken zyn ver sterkt met meer dan 100.000 zakken zand. die door de Duitse luchtmacht naar het bedreigde gebied werden overgevlogen. Opslagplaats uitgebrand De op slagplaats van de meubelindustrie Luy- mers en Wlggers in Aalten ls gisteren met de gehele voorraad voor verzending gereed liggende meubelen uitgebrand^ De schade wordt op ongeveer 200.000 ;ulden geschat. De oorsaak van de orand ls niet bekend. De bedrijfsge bouwen van de fabriek bleven ge spaard. Ambassadeur ln Malta Binnenkort ls de benoeming te verwachten van Jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburch. ambassadeur ln Rome. tevens tot am bassadeur in Malta met standplaats Rome. Botsing touringcar Een touringcar van de Nederlandse Relsverenlglng met 26 passagiers op weg naar Caorle ln Italië ls gisteren ln de omgeving van Fulda ln zuid-Duitsland aangereden door een trekker met oplegger. Naar de NRV mededeelt liepen enige van de passagiers lichte verwondingen op. Al le reizigers hebben vandaag de reis voortgezet na aankomst van een an dere wagen. Niet van dak gedurfd Een zeven tigjarige hulsknecht uit de Sumatra- straat in Den Haag. is gisterochtend vroeg op het dak van zijn woning ge klommen, omdat hij, naar hij later tegenover de politie verklaarde, een luchtje wilde scheppen. Hij had het zo warm. Toen hy eenmaal op het dak zat durfde hij er niet meer af. De brandweer moest er tenslotte met een ladderwagen aan te pas komen om de man van het dak te halen. Parlementariërs naar Rusland Op uitnodiging van de Sowletrussische groep der interparlementaire unie is een delegatie uit de Nederlandse groep der interparlementaire unie vandaag naar Moskou vertrokken voor een 14- daags bezoek aan de Sowlet-Unle. De delegatie staat onder leiding van de heer mr. A. M. I. H Baeten. voorzit ter van de Nederlandse groep der In terparlementaire unie, en bestaat ver der uit de heren: mr. J. A. W. Bur ger lid van de Eerste Kamer, mr. H. J Beernink. P C. Elfferlch •- S.' Tuhnr g| r Kamer. Het bezoeken aa„ ningrad en Bakoe Kunstzaken van Amsterdam P.vxl.A. heeft besloten zhn be~ tot lid van de Tweede Kamer Door bliksem getroffen Gistermid dag werd de 67-jarige oud-postcom- mandant van de Rijkspolitie A. Muskes nabij Heerde, tussen Bergen op Zoom en Roosendaal, door de bliksem getrof fen. Hij werd van zijn fiets J maar overleefde het ongeluk. De Muskes is in een ziekenhuis opgeno men. Een vriend, met wie hy opfietste, viel eveneens, maar kwam met de schrik vrij. BUITENLAND Protest tegen atoombom Zestig professoren in de fysioa aan Italiaanse universiteiten hebben geprotesteerd tegen het tot ontploffing brengen van de tweede Chinese atoombom. De ra dio-actieve afval daarvan besmet de lucht en het vraagstuk van het uit breiden van het kernwapenbezlt wordt er moeilijker door. aldus het door hen ondertekende dooument. Generaal-opllchter De voormalige Duitse generaal-majoor Otto Ernst Re- mer. die in hoofdzaak verantwoordelijk was voor het neerslaan van de opstand tegen Hitler op 20 Juli 1944, staat ln Oldenburg terecht, omdat hij als mede- eigenaar van de ..Friesische Landma- sohlnen-Gesellischaft" zloh ln de jaren 1957 - 1959 op grote schaal schuldig zou hebben gemaakt aan oplichting en vervalsing. Zijn voormalige compagnon. Engels, die ook terechtstaat, zit al twee Jaar gevangenisstraf uit wegens oplich ting. Het tweetal is ook al veroordeeld wegens belastingontduiking Lady Churchill ln Hogerhuis De weduwe van sir Winston Churchill heeft gisteren haar plaats ln het Ho gerhuis Ingenomen, een eeT die haar illustere echtgenoot altijd geweigerd heeft. Na de Installatieplechtigheid, welke vijf minuten duurde, kreeg de nieuwe barones Spencer Churchill van Ohartwell de traditionele handdruk van de voorzitter. „Hear, hear", mom pelden de 2O0 peers. Trouwe bezoekers van het Huis wraren het erover eens dat. het Jaren geleden was dat er zo lulde zijn instemming betuigd was en een machtig dit applaus ving. Hittegolf In het noordoosten van de Indische staat Bihar zijn de afge lopen drie weken tenminste 114 men sen aan een zonnesteek overleden Er heerst daar een hittegolf met tempe raturen tot 49 graden oelslus. Koning Hoessein gewond De lijf arts van koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren ln een bulletin ver klaard, dat de vorst snel herstelt van kwetsuren, die hij op 28 mei bij een auto-ongeluk heeft opgelopen. Uit het de 72"zeïels van het regionale parlement van Sardinië een van de vyf Italiaanse gebieden met admini stratieve autonomie hebben winst opgeleverd voor de communisten, so ciaal-democraten en liberalen en ver lies van de christen-democraten, Nen- mi-socialisten en neo-fascisten, vergele ken met de vorige verkiezingen van 1961. Niettemin hebben de drie par tijen, die tezamen de Italiaanse coali tie-regering vormen christen-demo craten .sociaal-democraten en socialis ten) de meerderheid ln het Sardini- sche parlement weten te behouden. Zes maanden De Veiligheidsraad der Verenigd® Naties heeft gisteren met algemene stemmen besloten het leven van de V.N.-vredesmacht op Cy- Erus met zes ln plaats van de gebrul- elljke drie maanden te verlengen. Arrestaties In Jackson In Jack son ,Ln de Amerikaanse staat Missis sippi, zyn gisteren tweehonderd beto gers voor opheffing van de rassen - soheidlng aangehouden, toen zij poog den een mars te houden naar het re geringsgebouw, zonder dat zij daarvoor toestemming hadden. Bij een derge lijke demonstratie waren maandag 472 mensen aangehouden. Ook in Chicago zyn voorvechters voor rassengeiykheid aangehouden. By een betoging tegen rassenscheiding op scholen, gingen 60 demonstranten op straat liggen. De po litie nam hen in hechtenis. Het was de vierde demonstratie in zes dagen tijd in Chicago. Helikopterbotsing Twee helikop ters met militairen aan boord zijn gis teren in botsing gekomen boven een moerassig gebied naby Fort Bennlng in de Amerikaanse staat Georgia. De toestellen stortten neer en achttien militairen verloren het leven. Dreigement Prins Ralnier van Mo naco zal de ondernemingen, welke de scheepsmagnaat Onassis in het prins dom bezit, nationaliseren wanneer laatstgenoemde zich niet naar 's prin sen politiek sohifct en diens modernl- serinigsplannen betreffende de toeris tische bedrijven van de „Société des balns de mer" blijft dwarsbomen, al dus heeft de prln6 ln een gesprek met „Le Monde'' doen verstaan onder toe voeging dat president De Gaulle ach ter hem staat. Slagveld-reporter overleden H. V Kaltenborn, een Amerikaan van Duitse afkomst die als eerste een rechtstreek se reportage voor de radio gaf van ge vechtshandelingen op een slagveld, is op 86-jarlge leeftijd in New York ge storven. Die eerste rechtstreekse repor tage geschiedde tydens de Spaanse burgeroorlog. Kaltenborn kreeg grote bekendheid als verslaggever en com over Oostenryk en Hongarye, overal huizen en aanplantingen ver- Advertentie HEBT U EEN RIJBEWIJS/ Dan hebben wij voor U - dicht bij huis - een goede b< In het werk van zit veel meer dan U denkt. Het bezit van een gewoon rybewys BE is voldoende; voor de ople zorgen wy. Standplaatsen: HAARLEM, VOORBURG EN LEIDEN. Thans ook in LISSE regelmatig KENNISMAKINGSAVONDEN. De eerstvolgende wordt gehouden op donderdag 17 van half acht tot negen uur in Hotel Restaurant „DE W; ZWAAN", Vierkant 24B, Lisse. Noord Zuid - Hollandse Vervoermaatschappij N.l Hoofdkantoor: Leidsevaart 396 - Haarlem - Telefoon (02500)1 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE N.Z.H ,,'t Profje" (Burggravenlaan)Jaar vergadering Buurt- en speeltuinver. „De Professorerwyk" 8 uur n.m. DONDERDAG Garenmarkt: K. en O.-excursle naar Amsterdam en Huize „Qulckhoven". 8.30 uur van. De Doelen: Buitengewone aandeel- houdersverg. N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brill. 1130 uur voorm. Jaarverg. van aandeelhouders te 11.45 uur voorm. Oude Vest 103: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rapenburg 73Opening Tentoonstel ling „Tydabeeld". 4 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventskerk10- 11 uur, bybelstudle; 11-12 uur ds. K. C. van Oossannen. Watertoren Katwijk: K. en O,-excur sie Leldse Dulnwatermy. 9.30 uur van. ZONDAG Dr. Van Voorthuyzenschool (aula): Pinkstergemeente 3 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Jan Vossensteeg 17: Volle Evange- llezending. Spr. de heer J. Zijlstra. 10 uur voorm. Hoge woerd 175. Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur nam. Openbare lezing: 2.45 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van zaterdag van 10- 4 u (zondag 1-4 uur). Ryksmuseum voor Volkenkunde: (Steenstraat 1): Dag. 10-17 u; 'e zon dags 13-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Opgravingen ln bybelse grond Werkd. 10-6 uur; zon- en feest dagen 1-6 uur (t/m 20 september) Ryksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-6 uur; zond 1-6 uur. (Van onze Londense correspondent) De Britse vliegtuigfabriek West- land gaat beginnen met de bouw van een reuzen-Hovercraft van vyf- tien miljoen gulden, de SRN-4, wel ke, boven de oppervlakte van het wa ter zwevende, het Engelse Kanaal in ruim een kwartier zal kunnen over steken. Verwacht wordt, ilat de Brit se spoorwegen en Swedish-Lloyd elk een dergelyke Hovercraft zullen be stellen. VVestland is overtuigd van het suc ces cn zal daarom nog een derde exemplaar op stapel zetten. Het zou een omwenteling betekenen in de Kanaaldiensten. De kortste routes van Dover naar Calais of naar Bou logne duren thans per schip ander- Monster-raket de Tweede Kamer en het wethou derschap vrijwel niet verenigbaar zyn j De raadsfractie van de P.v.d.A. zal zich op maandagavond 21 Juni beraden over de opvolging van mr. van den Bergh. Morgen om twaalf uur Ned. tyd zal, als er zich geen problemen voor doen, de sterkste raket die ooit af gevuurd is vanaf Kaap Kennedy de ruimte ingaan. Het is de Titan III C. Deze zal een dummy satel liet van 9.450 kg. met zich meevoe ren, die bedoeld is om in 'n baan om de aarde te komen. Deze zal op zich zelf geen wetenschappelyke waarde hebben. De raket kan satellieten met een gewicht van 11.250 kg. in een baan Quaison-Sackey minister Qualson- om de aarde brengen, een gewicht Sackey. die thans voorzitter is van de dat ongeveer 1350 kg. meer is dan Algemene Vergadering van de Verenig- datgene dat de Saturnus-I in de de Naties ls benoemd tot minister van B Buitenlandse Zaken ln een nieuw Gha- ruimte kan brengen, nees kabinet Hij volgt Kojo BotsioMet de Titan III-C zullen ver- °P' f11® rT?ft behoud van eenplaats schillende satellieten zonder beman- net kabinet voorzitter wordt van de staatsplancommissie. mng gelanceerd worden. half uur. De nieuwe SRN-4 snel heid 130 kilometer per uur zal plaats bieden aan 660 passagiers, of 250 passagiers en 30 auto's. Er zuilen in de bestaande havens speciale lan dingsplaatsen worden aangelegd. De SRN-4 zal gebruik maken van een eenvoudige, betonnen start- en lan dingsbaan, waar passagiers kunnen in- en uitstappen en auto's zullen worden in- en uitgeladen. Swedish- Lloyd heeft aangekondigd, dat zy in het aanstaande voorjaar een Ho- ver veerdienst tussen Ramsgate (in Kent) en Calais zal openen. Hierby zullen 2 SRN-6's voor 38 passagiers worden gebruikt, later te vervangen door de 150 ton metende SRN-4, zo dra de aflevering daarvan in 1968 begint. Andere Hovercraftroutes, die wor den overwogen, zyn DoverCalais, HarwichCalais, NewhavenDieppe en SouthamptonCherbourg. De SRN-4 zal zich voorbewegen op een luchtkussen van 3 meter „dikte". De eerste Hovercraft werd 10 jaar ge leden ontworpen door Christopher Cockerell. die tevergeefs getracht heeft het Brite departement van Defensie ervoor te interesseren. Maar later zag het departement van Luchtvaart toch mogeiykheden in de Hovercraft als een niet-militair pro ject. Ruimte-doctoren De Amerikaanse ruimtevaarders McDivitt en White hebben gisteren een eredoctoraat in de astronau- tica gekregen van de universiteit van Michigan te Ann Arbor, waar zy in- dertyd vliegtuigbouwkunde hebben gestudeerd. Liilo: „Lieve, lieve John", 18 t gelijks 2.30. 7 en 9.15 uur 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxur: „De dag na de invasie", Dageiyks 2.30, 7 en 9.15 uur. Za 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „Ais de kater komt", 14 Dageiyks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zoi 2.30, 4.45, 7 en 9.15 Rex: „Wagenmenners ln de arens Jaar. Dageiyks 2.30, 7.15 en 9.15 Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 Camera: „A summer place" (ZIJ nog geen 20), 18 Jaar. DageliJkj 7 en 9.15 uur. Zondag 230, 4.45, 9.15 uur. Trianon: „Goldflnger", 18 Jaar. ks 2.30, 7 er 430. 7 en 1 Astra - Wassenaar: vrijdag 8 uui terdag 7 en 9.15 uur en zondag uur: „De laatste aanval" (War. Five), 14 Jr. Zondag 7 en 9.15 „Liefde op etaatsbevel", 18 jr, AVOND- EN NACHTDIENST D APOTHEKEN. Geopend voor spoedeisende gevi Apotheek Reyst, Steenstraat 35, 20136. Apotheek R. van Breest Smallenl te Leiderdorp en Apotheek Voon ten zyn geopend. gehoor van nn önlsan|jj( HAAGS AG E N D WOENSDAG 16 JUNI Kurzaal: 20.15 uur, Spaanse 1 groep Pilar Lopez. DAGELIJKS: Theater L d. Steeg: 20.15 uur. dracht Russische verhalen door Crolset. BEZOEKT ONZE EXPOSITIE TE WASSENAAR haagse caravan centrale RIJKSSTRAATWEG 179 - TEL 01751-2561 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen aur) Is I Amsterdam Oen Helder Ypenburg Vllssingen Belde De But Twente Eindhoven Zuld-Llmb Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagej Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Grenoble Nice Beriyn Frankfort MOnchen ZUrlcb Geneve Wenen Belgrado Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen bul motregen regen bul regen geh bew zwaar bew. geh bew regenbul geh onbewolkt half bew onbewolkt nail new licht bew. licht bew. geh. bew.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2