Feestelijke opening van het „Holland - Festival" kunst laleiöoscoop INZET VAN EEN GROTE REEKS Zaak rotaprent boete gehandhaafd Blij gala-concert in Amsterdam Asma introduceerde Westerings „Suite" niïi •EMEN VOOR IN CLIBURN Bij kernonderzoek ligt Amerika voor op de Sowjet-l nie BIJNA 2 MILJOEN VOOR EEN MONET! Kunstschatten terug in St.-Tropez LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 JUNI 1965 VIJFDE BLAD Hoge Raad beslist Een Amsterdamse anti-rook-magier houdt de hem door de Amsterdamse rechtbank opgelegde geldboete van f 25,- die hij kreeg omdat hij een rotaprent van Veldhoen, die zinne- prikkelend werd geoordeeld voor de Flier „Orpheus", dat echter wegens onvoldoende voorbereiding moest I vervallen. Nu werd het reeds eerder door ons besproken ballet „Essay in de stilte" van Hans van Manen gege ven, hetgeen wel een teleurstelling betekende. I De Holland Festival-avond werd geopend met „Entrata" op de „Fan- fares 1956" voor blazers en slagwerk van Otto Ketting. Hierop volgde ..De onafstheidelijken" van Harkarvy op de „Expressions for violin and or enestra" van de Pool Tadeus Baird met na de pauze ,,De soldatenmis" Field Mass» van Tetley en de Tsjech Martinu, waaraan medewerk ten het Kon. Mannenkoor „La Bonne Espérance" en de bariton Leo Lete- laarts, gespeeld door het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans. Vele vooraanstaande leden van het Ned. Dans Theater werkten aan dit gevarieerde programma, dat on danks het feit, dat „Orpheus" niet tot uitvoering kon komen, veel succes oogstte, mee. jeugd, op een bakfiets op het Leidse- plein heeft tentoongesteld. De kantonrechter in de hoofdstad had hem tot drie boetes veroordeeld omdat hy drie zinneprikkelende prenten zou hebben geëxposeerd. In hoger beroep meende de rechtbank dat slechts een van de drie prenten zinneprikkelend voor dc jeugd kon worden geacht. Zowel de „anti-rook- magiër" als de officier van Justitie bij de rechtbank ging in cassatie bij de Hoge Raad. De eerste had echter geen cassatiemiddel ingediend en daar de Hoge Raad ook ambtshalve geen termen aanwezig achtte voor j vernietiging van het vonnis werd nu 1 zijn beroep verworpen. Verder was de Hoge Raad het niet eens met de opvatting van de officier van Justitie dat de rechtbank de ten lastelegging onjuist heeft geïnterpre teerd. Het cassatieberoep van de offi cier tegen de gedeeltelijke vrijspraak van het tenlastegelegde werd dan ook niet ontvankelijk verklaard. (Van onze kunstredactie) ET Holland Festival 1965'' werd gisteravond in een feeste lijke sfeer in het Concertgebouw in Amsterdam geopend. Het trtgebouworkest speelde onder leiding van Bernard Haitink i het bijzijn van talrijke autoriteiten een programma dat zich oedig liet aanzien met na het Wilhelmus Salutation ise par l'orchestre" van wijlen dr. Anton v. d. Horst, al vol- e hij dit laatste door hem geschreven werk op zijn sterfbed, na Bach's cantate „Jauchzet Gott in alle Landen met onze Le«!mde zangeres Elly Ameling als solist en tot slot delen uit bert's ..Rosamunde'' en Bizets l'Arlesienne-muziek. avond van vrolijk faalde Anton van der Horsts fsitie tot de ernst der omstan- hij deze muziek met stende wil tijdens zyn laatste het notenbeeld toever- le. Het is, zoals in al zyn vori- n, gehouden in een door- componeer-trant. In een bouw construeerde hij de het scheen in de '"frorm", maar het zou bijna ook driedelige liedvorm" kunnen alles streefde hy naar de ftdigheid in musiceren van de Ieder detail was over- Een opgebouwd in een meer- frappante instrumentatie en ien van een soms fascinerend waarin hy zich richtte naar f-ritmiek van Strawinsky's s werken. verleende een blymoedige deze muziek, die niette- schrille klankachtergronden ftterkwaardig is wel de bondig- raarin Anton van der Horst nnpositie heeft gehouden. De uitgevoerde kantate „Jauch- jubelmuziek van waaraan Elly Ameling met >r en door gezonde zangstem itelyke toon schonk. Prach- de trompet-obligaat van Ma- tamst, bijzonder mooi waren 'Soli van Herman Krebbers en ering. uiterst levendig de in- tie die de dirigent Bernard schonk. •jï In het Concertgebouw in Amsterdam is gisteravond het Holland Festival 1965 geopend. Dit geschiedde in aanwezig heid van o.a. de Amsterdamse burgemeester mr. G. van Hall en echtgenote, de minister-president mr. Cals en van minister mr. Vrolijk en hun dames. mr. G. van Hall. Het college van B. en W. van de hoofdstad was deze avond gastheer en bood na het con cert de genodigden een ontvangst in het Rijksmuseum aan. Gevarieerd ballet in Tilburg Het Ned. Dans Theater zou gister avond in Tilburg de première bren- jen van het nieuwe ballet van Jaap Orgel reeks Katwijk Als gebruikelijk opende Feike Asma de Katwijkse zomerorgel- concerten-serie in de Nieuwe Kerk. Ditmaal met een programma van Nederlanders: Hendrik Andriessen. Corn. Bute (de blinde Zutphense organistJan van den Berg. Paul van Westering, en wijlen Jan Zwart. In hoeverre zij ook als scheppers van represen tatieve Nederlandse muziek gelden is nauwelijks een open vraag. Voor de overweldigende buitenlandse invloeden, die op hen in werkten. moesten zij zwichten. In beginsel was Asma's opzet sym pathiek te noemen, maar naar de kunstwaarde gemeten bleek het door hem geprogrammeerde nogal onbe langrijk. „Kunst" stelt .Jtunde" in de schaduw en heeft met oorspronke- lykheid te maken. Alleen Andriessen onttrekt zich aan onze bedenkingen, wiens Toccata met meesterhand is neergeworpen. Welk een verschil in artistieke po tentie met het eraan voorafgegane „bloedarm en ïyzig" Elegisch Voor spel Ps. 51 van Jan Zwart Er be staan overigens enkele Zwart-com- posities, waar ,.de vonk" wel in zit Andriessen's Tocata staat onder veel invloeden, Franck en Bach zijn hem dierbaar. Maar die invloeden zijn hem als geestelijke rijkdom overge reikt, als krachten die hun wiekslag gaven en organisch en harmonisch versmolton in hem overgingen. Er staan grootse muzikale mededelingen in deze met weelderige en uitbun dige fantasie geschreven hymnische elevatie. ird Haitink was trouwens bU- |1 gedisponeerd in dit opgewekte want Schuberts Rosa- muziek kreeg in de licht ge- nuancering een byzondere in Bizets „l'Arlesienne-suite" untig gespeeld in de snelle opmerkeiyk subtiel van het altyd bekorende Ada- omfin Moskou: Wonderaars en vooral bewon ers van de Amerikaanse pia- Cliburn hebben gisteren in bloemen aan zyn voeten ge- dank te zeggen voor datgene Russische criticus zijn „de- sche talent" noemt. zaal in het Moskouse con tain „huiverde van verruk- de jonge musicus zijn concert in Moskou gaf. rtrekt vandaag naar Novosi- geeft volgende week drie ln Leningrad. Cliburn's po- in Moskou is nog even 5 toen hy in 1958 op sensa- *1]ze het eerste Tsjaikowsky- oncours van de hoofdstad te critici hebben de buitenge- Buzikale gaven van Van Cli- Cts dan lof toegezwaaid sinds eerste Russische concerttour- I begon. Wie wil mag de „Suite in oude Styi" van Bute mooi noemen, maar dan heeft hy geen acht geslagen op het totale ontbreken van orglnaliteit. De Aria, door Asma met een prachtig zingend penetrant register weerge geven. kon zó uit een Partita van Bach zijn weggelopen. De Toccata (Ps. 87) en het Trio (Ps. 139) van Van den Berg hebben de schyn wel mee, maar schenken geen uitdruk king aan hetgeen zy melodisch en structureel zoeken te grijpen. Het Trio mislukt omdat het te veel aan Bach kleeft en door over waarde van de koraaLstem het stem- icht verstoort. de dikke paletstreken van de Intro duction byeen geen zinnig geheel. Van Westering is een man van de kleine vormen (kinderliederen!). Het stoere goedklinkende en goed bekend Franse en wat aan de eeuw aangepaste Menuet mag er zyn om de goede smaak. De Cortege met z'n sterk altererende mineurstemming en monotoon aanwassende klankstroom bracht ons een .Procession Noctur ne" van Rabaud in de gedachte. De Meditation is een navertelling van al meer ongeveer zo in de Nieuwe Kerk verklankte Prières. De hier en daar wat wilde en te opzettelijk toccati- sche Finale bevatte ook fraaie epi sodes van natuurlijk in elkaar over vloeiende elementen, waarvan de in- spiratieve herkomst zich niet op dringt. Enkele verstroevingen daar gela ten, heeft Asma dit programma af gewikkeld met toewijding en uitste kende technische toerusting, met be grip en kleurbesef. V. Aan Westering's een half uur du rende „Suite Concert" kan men schranderheid en handigheid niet ontzeggen. Toch maken de Mevrouw M. Agnelli, echtgenote van de vice-president van een Italiaanse automobiel fabriek, heelt gistermiddag de expositie „Ita liaanse kleinplastiek in Madurodam geopend. Deze tentoonstelling die wordt gehouden in het kader van het Holland Festival, is samen gesteld door dr. F. Bellonzi, secretaris-generaal van de „Quadrien- nale delle esposizione d'arte" in Rome. Mevrouio Agnellis stelde de expositie officieel open, door het beeld je „De uil" van Agenore Fabbri op een sokkel te plaatsen. Het was door de jury, onder voorzitterschap van dr. J. C. Heyligers, bekroond met de „Prix d'achat". Mevrouw mr. J. E. Glastra van LoonBoon bood twee cheques van f 12.500 aan, aan de voorzitter van de Europese werkgroep, prof. jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau. Een cheque is afkomstig van de Stichting Madurodam, de andere is een gift van dr. Agnelli. Prol. Alting von Geusau toonde zich zeer verheugd met de beide giften, die zullen worden bestemd voor de uitzending van vijf verpleegsters naar Teheran, ivaar zij 18 maanden zullen werken. Deze actie geldt als een vervolg op de actie-Doesadj. Muziekschool Breda verliest kort geding O c De resident van de rechtbank in Breda, mr. J. Schellenbach, heeft de Bredase muziek- en balletschool als eiseres in een kort geding tegen de gemeente Breda wegens oneerlijke tarievenconcurrentie in haar vorde ring niet ontvankeiyk verklaard en veroordeeld in de kosten van het I geding. De muziekschool had gevorderd, dat de gemeentelijke school de 1 es- tarieven zou verhogen tot het peil de particuliere school, dan wel dat de gemeente aan deze school weer subsidie zou geven. De tarieven van de gemeentelyke muziekschool, welke werd opgericht nadat een con flict tussen de particuliere muziek school en de gemeente onoplosbaar bleek en de gemeente had besloten geen subsidie meer te geven, liggen op het normale landelyke peil. De tarieven van de particuliere school moesten door het ontbreken van overheidssubsidie drastisch worden verhoogd, hetgeen verlies van leer lingen tot gevolg heeft gehad. Een onbekende heeft gisteravond een bod van 2.520.000 franken (ruim 1,8 miljoen gulden) uitgebracht op een schildery van Monet. Het bod kwam op een veiling in het Galliera- museum in Parijs. Deskundigen me nen, dat er in deze stad nog nooit een zo hoog bod op één schilderij is uitgebracht. De transactie behoeft thans nog de goedkeuring van het ministerie voor Staatsmusea en Schone Kunsten. Het bod op Monets „Sur la falaise 1875— 1878: Mme. Monet et son fils Jean" werd door een makelaar uitgebracht ten behoeve van een zyner cliënten. Het schilderij, dat nog een opmerke lijke frisheid bezit, is afkomstig uit de verzameling van.de familie Me- nier, die met chocoladerepen een ver- I mogen verdiend heeft. Het openingsbod was 600.000 fran- I ken, maar de prijs liep snel op. Schilderij in Zeist verdwenen Vit een der expositiezalen van het Zeisterslot waarin sinds enkele jaren de Nederlandse Kunststichting is ge- huisvest, is een olieverfschilderijtje verdwenen van de kunstschilder Sal Meyer. In de slotzalen wordt tot het einde van juni een tentoonstelling gewijd aan het werk van deze in fe bruari overleden Nederlandse schil der. Het schildery stelt een gedeelte van een boerdery voor met bijgebouwtjes en een grasveld met daarop een paar kippen. De voornaamste kleuren zyn bruin en groen. De maten van het doekje, dat ln figuratieve stijl is ge schilderd. zyn 25 by 30 centimeter. De waarde wordt geschat op f 2.000. De Oostduitse atoomgeleerde dr. Heinz Barwich, die verleden jaar na een verblijf van dertien jaar in de Sowjet-Unie naar het Westen uit week, heeft gezegd dat de Verenigde Staten wat het kernonderzoek be treft voor liggen op de Sowjet-Unie. Dr. Barwich. die eens de Stalin- prys kreeg, kwam in september J.l. naar de V.S. In een verklaring, die hy in december voor de sub commissie voor de binnenlandse vei ligheid uit de senaat aflegde en die gisteren werd gepubliceerd, zegt hy: „In enkele theoretische kwesties be treffende het statistisch onderzoek liggen zy (de Russen) misschien wat voor, maar wat de experimen tele kennis betreft kan ik op het ogenblik geen enkele punt noemen waarop dit het geval is". De Oost duitse geleerde was de laatste drie jaar van zyn verblijf in Rusland on derdirecteur van het centrum voor kernonderzoek te Doeba, ongeveer 110 km ten noorden van Mo6kou. Zyn werk hield naar hy zei in genen dele verband met de ontwikkeling van kernwapens. De 53-jarige geleerde vertelde dat twee van zyn kinderen zich nog in Oost-Duitsland bevinden en „daar nu in de gevangenis zitten". Twee andere kinderen waren erin ge slaagd het land te ontvluchten. Over zijn opvattingen vertelde Barwich, dat hij aanvankelyk ge loofd had dat democratisering van de Sowjet-Unie langs de weg van li- berialisering mogelijk zou zyn, maar dat hij daarop is teruggekomen. Hij gelooft nu dat alleen een revolutie een einde kan maken aan een dic tatuur. Deze verwacht hy in tien, vyftien of twintig jaar. Barwich legde zijn verklaringen in december af. Ze zyn thans voor publikatie vrijgegeven. Het schilderachtige museum l'An- nonciade in Saint Tropez, dat 4 Jaar geleden van zyn aantrekkelijkste kunstschatten beroofd werd, zal weldra heropend worden. Vrywel alle schilderyen die toen gestolen werden, hangen nu weer op hun plaats, en in het geheel ge restaureerde museum Is een moder ne alarminstallatie geïnstalleerd. Inbrekers, die thans het museum willen binnendringen maken weinig kans. De schilderijen werden ln de nacht van 15 juli 1961 gestolen, zy zyn gisteren onder zwaar politie- escorte naar het museum terugge bracht. zy kwamen uit Parys, waar zy door deskundigen van het Louvre gerestaureerd en opnieuw ingeiyst zyn. Hun totale waarde wordt geschat op globaal 7,5 miljoen gulden. De verzameling bestaat uit vier Bonnards, twee Vlamlncks, twee Dufy's, een Utrillo en vier Matisses. In het najaar van 1962 zyn zy terug gevonden in een lege landbouw- schuur bij Provins. Het museum wordt 26 Juni a s. weer voor het publiek opengesteld. Franse onderscheiding voor jhr. nir.t De Brauw Aan Jhr. mr. P. J. W. de Brauw, voorzitter van het Ned. Centrum van het Internationaal Theater In stituut is de ondersoheiding Officier in de Orde van Kunsten en Letteren van Frankrijk verleend. In zyn func ties van* lid van het comité executif van het I.T.I. en commissaris van het Theatre des Nations in Parijs ontvangt hy deze onderscheiding. Gaat Maria Gallas toneel spelen Giovanni Battista Meneghlnl, ex- echtgenoot en ex-manager van Maria Cal las, heeft in een interview met het Italiaanse weekblad Oggi ver klaard dat Callas beter voorlopig kan stoppen met zingen en toneel gaan spelen. Hy zei dit naar aanleiding van do recente ineenstorting van Callas tijdens een uitvoering van de opera Norma In Parys. Meneghini xei, dat Callas naar zyn gevoel als zangeres een lange rustperiode nodig heeft Haar dramatisch talent zou het haar mogelyk maken in die tyd toneel to spelen. Vijf Nederlanders naar Israël Van 19 tot 27 Juni zal in Tel Avi? ln Israël het elfde tweejaarlijkse congres van het Internationaal Theater Instituut plaats hebben. Nederland zal vertegenwoordigd zyn door vyf afgevaardigden, t.w. Jhr. mr. P. J. W. de Brauw, voorzitter van het Ned. Centrum en lid van het Executive Committee van het LTJ., Richard Flink, directeur, regisseur en acteur van het Nieuw Rotterdams Toneel, Bob de Lange, regisseur en acteur van de Haagsche Comedië, drs. W. Ph. Pos. directeur van de Academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" in Amsterdam, en Max Wagener, directeur van het Ned. Centrum van het I.T.L De Ned. delegatie vertrek zaterdag 19 Juni per vliegtuig naar Tel Aviv. Tiepolo's brengen veel geld op Op een veiling by Christie's heeft gisteren een verzaming tekeningen Giovanni Tiepolo in totaal 87.260 pond sterling (244.328 dollar) opgebracht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15