Gesprek uitkering-ineens BUBER DACHT ANDERS OVER ISRAEL DAN BEN GOERION Frontale autobotsing: 2 doden, 3 gewonden Inbraken Tonijnte water Politie kon jongens met gestolen auto net niet grijpen CSWV struikelblok LEIDSCH DAGBLAD DÏNSDAQ 15 JUNI 1905 Profeet van universele menselijkheid Frans-Algerijns akkoord over oliewinning (Van c i Israëlische correspondent) Toen ex-premier David Ben-Goerion de zondag overleden Israëlische filosoof, theoloog en bijbelvertaler prof. Martin Buber in februari 1963 telegrafisch gelukwenste met zjjn vijfentachtigste verjaardag, prees hij hem om zijn diepe, oorspronkelijke gedachtengang, om zijn trouw aan de idee van Israels wedergeboorte, om zijn innige ideologische en emotionele toe wijding aan de profetische visie van individuele en universele verlossing, om zijn strijd voor gerechtigheid, vrede en broederschap en om de volledige overeenstemming tussen zijn leer en zijn persoonlijk leven. En daarmee is in grote lijnen de figuur getekend van deze geestelijke reus, die van zijn jeugd af leraar en gids is geweest en tot zijn laatste dagen briefwisseling voerde met de grootste denkers op aarde. Buber werd al Jong aangetrokken door het Zionisme. Al spoedig echter bleken Herzls opvattingen niet met de zijne overeen te komen. Het zio nisme van Herzl was een politie ke beweging, die in de eerste plaats het joodse volk een eigen land wil de geven, waar het rust zou kun nen vinden na eeuwenlange vervol gingen. Alle andere overwegingen waren secundaire in betekenis, of be ter. aan de hoofdgedachte onderge schikt. Voor Buber betekende het Zionis me méér. Hij vereenzelvigde zich met de richting van Achad Haam, die niet de nadruk legde op het po litieke element, maar op het culture le. Zion zag hij als doel ter verwer kelijking van het ideaal der bijbel se profeten, die een koninkrijk Gods, een wereld van universele ge rechtigheid, broederliefde, vrede en eendracht tussen de mensen en hun schepper predikten. Hier lag de taak van Israël, betoogde hij, en nergens anders. En zo kon hij Jaren later in zijn boek „Israël en Palestina", dat in 1950 verscheen, zyn manende woorden neerschrijven: „Als Isra ël minder wil dan wat met hem be doeld is, zal het ook dat mindere moeten ontberen". De jaren door, van zijn studen tentijd tot zijn grijsheid, is Buber zijn oorspronkelijke ideeën trouw ge bleven. In zijn gedachtengang, zijn levensopvatting speelt de „ich-du"- conceptie, de dialoog tussen de mens en God. een alles overheersende rol. Religie, leert hl), is de ontmoeting van God en mens, het voortduren de tweegesprek tussen God en zijn schepping, zoals die in de bijbel is neergelegd. Voor de mens komt het er maar op aan, of hij aan dit ge sprek wil deelnemen. Voor hem kan alleen zijn antwoord aan God be palend zijn, een antwoord, dat zich niet manifesteert in woorden noch in gebed, maar door een zedelijke positieve of negatieve verrichting: door iets te doen of iets te laten. Volgens Buber heeft het jodendom de taak de profestische idealen in de wereld te verwezenlijken. Ieder individu heeft dezelfde opdracht. Er bestaan geen normen, die uitsluitend voor een bepaalde groep zouden gel den. De gedachte der profeten, die tot God moet voeren en tot een we reld van broederliefde en universele menselijkheid, mag zich nergens la ten terugdringen. Zijn Duitse vertaling van het Oude Testament, die hij aanvankelijk sa men verzorgde met Franz Rosen - zweig (in 1929 gestorven», is zon der twijfel de beste, die ooit is ver schenen. Zij is overigens niet meer dan een deel van zijn reusachtig re, dat hem tot een van de voor naamste geestelijke leiders van de- eeuw stempelt. Toen Buber in juni 1963 uit han- ;n van prins Bernhard in Amster dam de Erasmus-prjjs voor dat jaar ontving, werd zRn werk beschreven ,een indirecte, maar belangrijke bijdrage tot Europa's geestelijke le- Helemaal juist is dit niet. Bu- bers werk draagt bovenal het stem pel van universalisme en zijn invloed laat zich niet beperken door een be paald werelddeeL Voor Buber im- Botsin: En ontstaat de grote botsing als jaren geleden het lot der Arabieren, die Palestina mede- be woonden, actueel wordt. Deze bot sing vindt haar climax, als Buber een jaar na de tweede wereldoorlog voor de Anglo-Amerikaanse commis sie van onderzoek inzake Palestina de Joodse politieke leiders desavou eert. Hitler had zijn werk gedaan. Crematoria en massagraven hadden zes miljoen joden verslonden. Hon derdduizenden andere smeekten om een eigen land om er een nieuwe toekomst op te bouwen. Voor de Joodse politici was er maar één keus: Palestina maest een staat zijn met 'n Joodse meerderheid en vrije immi gratie. Buber ziet hierin een aantas ting van het profetische ideaal. Hij acht geen joodse staat nodig, noch een joodse meerderheid. Hij staat een Palestina voor met recht van zelfbeschikking voor Joden en Ara bieren. En vrije immigratie moest naar zijn oordeel plaats maken voor een immigratie, die bepaald wordt door het economisch absorptiever mogen van het land. Men heeft Buber zijn getuigenis ernstig kwalijk genomen en hem herhaaldelijk het verwijt gemaakt, dat hij de werkelijkheid onderge schikt wilde maken aan zijn geeste lijke idealen. Men heeft hem ook de realistische figuur voor ogen ge houden van een Ben-Góerion, die zich niet minder dan hij door zede lijke, universele beginselen liet lei den, maar een open oog had voor materiële noden van zijn volk. Zo is Buber als jood in de joodse staat minder geëerd dan als mens In de wereld. En stellig ook minder dan in buitenlands-christelijke krin gen. Dat betekent niet, dat men in zijn eigen land zijn grootheid, zijn eerlijkheid, zijn idealisme niet zou erkennen. Het wil alleen zeggen, dat men hem in Israël ziet als een theo reticus, wiens gedachten niet in de lijn liggen van de politieke werke lijkheid. Oorspronkelijk Wat vooral treft in Bubers werk is zijn volstrekte oorspronkelijkheid van opvatting. Als hij de noden van deze tijd beschrijft en de controver sen tussen de politici, die de we reldgeschiedenis maken, voert hij de algemene verwarring terug tot het gemis van „een taal waarin men elkander verstaat". „De enige taal die zij bezitten", zo zegt hij, „is de gebruikelijke politieke, maar die deugt alleen maar voor het afleg gen van hun verklaringen. Door overmaat aan macht zijn zij on- machtig en door hun kunstgrepen onbekwaam om het beslissende te doen". I Behalve een groot denker is Bu ber ook een stilist n!) de gratie Gods. Na twee dagen en een nacht derhandelen is in Parijs stemming bereikt over het voor naamste geschilpunt dat een Frons- bestaan geen grenzen tussen 1 Algerijns akkoord over de toekomst volk en volk, tussen continent continent. Voor hem bestaat alleen de alles overkoepelende idee van naastenliefde, vrede en broederschap als kristallisering van 's mensen reactie op Gods uitnodiging tot een tweegesprek. Het ligt in de lijn van Bubers ge dachten over het joodse ideaal, dat de ontwikkeling van de staat Israël hem had teleurgesteld. Hij had zich de verwezenlijking van het Zionisme voorgesteld als een vreedzaam, constructief samengaan van joden en Arabieren als gelijk gerechtigde partners in een bi-natio- nale staat. Toch wanhoopt hij niet. Zijn „ich- du"- theorie deed hem hopen, dat ook onder de nieuwe verhoudingen de verantwoordelijke politici de weg zouden vinden naar een gemeen schap, waarin samenwerking, we derzijdse bijstand, zin tot vrede en broederschap de „mensen dichter tot elkander en nader tot hun God zou den brengen. Israël kon naar zijn mening dit innig contact met de Schepper alleen maar bewerkstelli gen, als het zich liet leiden door het Boek der Boeken, welks geest in Bu ber een groot en vurig verkondiger vond. Kerkelijk Leven Beroepen te Oosterwolde (Gld.) xrt. te Wijngaarden. Bedankt vo> Ingen (toea.) H. Jl Smalbrugge Vreeland. Geref. Kerken. Arnhem (vac. N. l2an?1vfrSkker met het P61^0^- dat de 1 N oord wij k - Biiin en (verb. ber). Aan- regeringsverklaring b*edt ten NSR tevreden over universitaire budgetten schrijven aan minister president mr. J. M. L. Th. Cals heeft de NSR zijn tevredenheid betuigd genomen Na- Delf z(Jl s-Herto- Wlldervank en Naaldwijk Th Bedankt Bil) J. Weeeel genibosoh. Bedankt v< voor Zwljndrecht v nen) G. Gonnmer te Lleee A. Wlersinga te Engels verzet tegen bezoek Paus Paulus Naar aanleiding van een sugges tie voor een bezoek van Paus Pau lus aan Liverpool hebben rond vier duizend protestanten zondag in de ze stad een protestbetoging gehou den. Zti droegen spandoeken waarop stond: ..houdt Groot Brittan- protestants en vrij". De sugges tie hield in dat Paus Paulus naar Liverpool zou komen ter gelegenheid van de inwijding van een nieuwe kathedraal. R.-K. priester wil „recht op huwelijk" Een r.k. priester heeft in een r.k. werkblad, dat door leken wordt uit gegeven en in Kansas City (Ameri ka) verschijnt, erop aangedrongen dat het priesters zal worden toege staan een huwelijk aan te gaan. De naam van de geestelijke is niet be kend gemaakt: hij ondertekende het artikel met „priester van het westen" en zou in het westelijke deel van de Verenigde Staten wonen. De priester dringt er in zyn artikel bij Paus Paulus en het Vaticaanse con cilie op aan het vraagstuk van het kerkelijk celibaat niet „onder het kleed te vegen", doch het primaire menselijke recht van de individuele priester op het huwelijk te erken- Belgisch vorsten paar in Oslo Koning Boudewijn en Koningin Fablola van België zijn gisteren voor een officieel bezoek van drie dagen in Oslo aangekomen. Het is de derde keer, dat de Belgische vorst Noor wegen bezoekt. Tussen het Belgische en Noorse Koningshuis bestaan door wijlen Koningin Astrid, de moeder van Koning Boudewijn, familieban den. Duizenden mensen Juichten de gas ten toe terwijl de stoet door het cen trum van Oslo naar het paleis reed. Militairen van leger, marine en luchtmacht stonden opgesteld voor het aan het havenfront gelegen stadhuis aan de voet van het 14de eeuwse fort Akershus. Daar Koning Olav weduwnaar is trad zijn dochter, prinses Astrid (mevrouw Fern er) gisteravond als gastvrouw op aan het staatsbanket. Het bezoek is met enkele dagen ingekort met het oog op de regerings crisis in België, die de vierde week is ingegaan. Verwacht wordt, dat na de terugkeer van de Koning in Brus sel, eind deze week, een formateu wordt benoemd. In het gezelschap van het Bel gische vorstenpaar bevindt zich ook vice-premier en minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak. In het algelopen weekeinde is in gebroken in het souterrain van in aanbouw zijnde belastingkantoor aan het Stationsplein. De daders heb ben zich toegang verschaft door het verbreken van een hangslot. Ont vreemd werden een elektrische boor- tol en twee steeksleutels. Ook is ingebroken in het consulta tiebureau aan de Rijnsburgerweg, waar men binnen is gekomen door vernieling van een ruit aan de ach terzijde. Uit twee telefoonpotjes wer den enkele kwartjes weggenomen. zien van de gelden voor universi taire voorzieningen. Dit schrijven van de NSR is mede uitgegaan van het interacademiaal overleg van wetenschappelijke staven de Nederlandse universiteiten hogescholen en werd in afschrift verzonden naar de fractievoorzitters in de tweede Kamer en naar de voorzitters van de Academische Raad. Met nadruk wordt er in het schrijven op gewezen, dat de gelden die nodig zijn voor het vestigen van we instell'ngen van wetenschap pelijk onderwijs in een redelijke ver houding moeten staan tot de gelden, die op het ogenblik nodig zijn voor de bestaande instellingen. Raad van tien militairen in Zuid-Vietnam De militaire leiders in Zuid-Viet- im hebben besloten tot de instelling in een nationale raad van tien le den onder voorzitterschap van gene raal Mgoejen Van-Thieoe, die het hoogste bestuursorgaan in het land zal zyn. Alle leden zyn militairen. De nationale raad zal worden bij gestaan door een adviesraad burgers en door een uitvoerende raad. De leden van laatstgenoemde raad zullen commissarissen in plaats van ministers worden genoemd. Het leiderschap van Thieu wordt als voorlopig gezien en in de raad zal hy waarschijnlijk de eerste zijn onder zijn gelijken. De 42-jarige Thieoe is rooms-katholiek en komt uit midden-Vietnam. Tot toé heeft hij zich buiten de politiek» contro- ses weten te houden. Hij staat goed aanzien bij de meeste van de verschillende groeperingen in de generale staf. Van nu af aan zal de regering het militair oppertoezicht hebben tot „de oorlog gewonnen" is. Aan verkiezin- en andere maatregelen om een democratie te vestigen, wordt voor lopig niet gedacht. Vietnamese militairen, die een rubberplantage even ten zuiden van de verwoeste stad Dong Xoai uitkam den, hebben vandaag de lichamen aangetroffen van ongeveer 100 mili tairen van de regeringstroepen. Dit is de rest van het zevende Vietna mese bataljon luchtlandingstroepen, aldus een Amerikaanse militaire de olie- en aardgaswinning in de Sahara nog in de weg stond. De onderhandelingen over een gezamen lijke exploitatie van de reserves in de Sahara zijn reeds in november 1963 begonnen. Van Franse zijde wil de men geen gedetailleerde gegevens verstrekken over de thans bereikte overeenstemming. De economische en politieke bete kenis van het akkoord is duidelijk. Nadat de derde Algerijnse pijplei ding tot stand ls gekomen zal de olieproduktie van de Sahara van 25 miljoen tot 40 miljoen ton toenemen. Voorts is het mogelijk de exploitatie van de gasreserves in de Sahara voort te zetten, die naar schatting driemaal zo groot zijn als de Gro ningse reserve. Ruim 1 miljoen voor actie „Brood voor het hart" Meer dan een miljoen gulden heb ben de protestantse kerken van Ne derland ln enkele weken bijeenge bracht voor de grote campagne „Brood voor het hart". Op 9 Juni was de stand f1 126.000. Men raamt voorlopig de opbrengst twee ton lager dan het bedrag van anderhalf miljoen, dat men wil in zamelen. Vergeleken met twee jaar geleden, toen eveneens een actie „Brood voor het hart" werd gehou den, is de gemiddelde opbrengst 18 procent hoger. Inmiddels wacht men nog op de resultaten van rond 400 kerken en gemeenten. Van de tota- ke opbrengst kwam ruim f300.000 - van particuliere gevers binnen op gironummer 500.100 van „Brood voor het hart" in Amsterdam. Dit is veel minder dan de vorige keer <1963» toen men op de giro een half mil joen boekte. (Van onze Enschedese correspondent) Mede dank zij de oplettend heid van de garagehouder H. Grooters aan de Rekkenseweg Advertentie ENGELAND? Met de Stoomvaart Mij'. Zeeland, goedkope retours Hoek van Holland- Harwich per dagboot incl. treinreis Harwich-Londen v.v. f 83.-. Inlichtingen en aanmeldingen (tot uiterlijk 8 dagen voor vertrek) bij de erkende reisbureaus. Boek via de Hoek Reis rustig en betrouwbaar per dagdienst (111,IIU'IMUI'IM!! in Eibergen is gisteren een be denkelijke escapade van twee nog onbekende jongemannen, waarschijnlijk uit het zuiden des lands in de Achterhoek spaak gelopen. Twee jongens van ongeveer 18 Jaar stopten met een auto bij Grooters en vroegen om benzine. Deze was even wel op zijn hoede, omdat hij kort tevoren door een garagehouder uit Haarlo was opgebeld met de vraag of het kon kloppen, dat voor een be paald type auto van de Rekkense in richtingen benzine kon worden afge geven op een bon. De heer Grooters ontraadde dat. Toen de Jongens bij hem even later dezelfde vraag stelden, en een zegel- boekje van een grote zeepfabriek als betaalmiddel aanboden, wist hij dat er iets mis moest zijn. HU vroeg hun rijbewijs, maar hoewel ze dat hadden „vergeten", nam hij genoegen met het kentekenbewijs. Meteen belde de heer Grooters de politie. Maar de jongens hadden argwaan gekregen en reden als razenden weg. Politie en grensposten werden terstond gewaar schuwd. Bos in Van drie zijden sloot zioh gelei delijk het politilenet om de vlucht auto. De politie uit Haaksbergen zag op een gegeven ogenblik de auto na deren, en sommeerde de bestuurder te stoppen. Deze keerde snel om en reed ondanks enkele waarschuwings schoten terug in de richting Rekken. Ongeveer ter hoogte van de provin ciale grens belandde de auto in de berm. De jongens sprongen eruit en voor de politie hen kon grijpen, wa ren zij in het bos gevlucht, dat hier langs de grens ligt. Ondanks intensieve naspeuringen, waarbij ook een politiehond werd in geschakeld, werden de Jongens niet gevonden. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat zij over de .groe ne grens" de wyk hebben genomen naar Duitsland. Inmiddels is komen vast te staan, dat de auto vorige week in Den Bosch is gestolen. Mies Bouwman zag „vieze" admiraal Mies Bouwman heeft haar „vle ien" admiraal ontmoet. Gistermid dag was mevrouw Timp-Bouwman Italië doet een beroep op V.S. Italië heeft gisteren een beroep op de Verenigde Staten gedaan om niet langer te proberen de Sow jet-Unie en andere te straffen voor het feit, dat zij hun bijdragen aan de operaties tot handhaving van de vrede niet be- De Italiaanse gedelegeerde Vincd verklaarde dat de voornaamste be trokken landen moeten beseffen dat de toekomst van de volkerenorgani satie door de huidige financiële cri sis op het spel is komen te staan. De crisis is ontstaan door de wei gering van de Sowjet-Unie. Frank rijk en andere om de koöten tot handhaving van de vredesoperatlee te voldoen en door het aandringen van de V.S. om die landen krachtens ar tikel 19 van het handvest der V.N. te straffen, tenzij zij alsnog betalen. op de Schiedams® werf Wilton-FeUe- noord er getuige van hoe de Jong ste aanwinst van de Marine, de on derzeeboot „Tonijn", eerst wat on willig, maar even later heel vlot van de helling te water gleed. Bij die gelegenheid maakte zy kennis met de vlagofficier materieel, vlce-admiraal P. Cool, dezelfde die zy tydens één ran haar radio-uit zendingen een „vieze admiraal" had genoemd. Dat was omdat de admi raal enige maanden geleden, tydens de tewaterlating van de onderzeeër „Potvis" enkele opmerkingen had gemaakt over de techniek van het „voortplanten onder water". Zo te zien amuseerde mevrouw Bouwman zich by te water lating best. Even leek het er op tydens de officiële toespraken na de doop dat ze opnieuw stof voor een radio programma zou kunnen opdoen. Dat was toen de vice-admiraal weer in de geschiedenis van de ontwikke lingstechniek van onderzeeërs dook. Bytyds echter realiseerde hy zich hardop dat er wellicht „weer een bandje by zou staan" en daarom retireerde hy snel naar het veiliger terrein van naamgeving van sche pen. De „Tonyn" is het vierde en laat ste schip van een reeks die ln da laatste Jaren voor de Marine is ge bouwd. De „Potvis", de voorlaatsts ls tot augustus op proefvaart. De „Doifyn" werd in 1960 en de „Zee hond" een Jaar later in dienst ge steld. DONDERDAG BIJ MINISTER VELDKAMP Minister Veldkamp zal donderdagmiddag om 4 uur overleggen met het voltallig bestuur van de Stichting van de Arbeid over de uitkering-ineens. De minister moet daarvoor uit Genève overkomen, waar hij de zegsman. zitting van de internationale arbeidsorganisatie bijwoont. Vorige In Dong Xoal zou een gespannen week wisten de werkgevers en werknemers over de uitkering niet tot rust heersen. Men is daar echter I een akkoord te komen. Besloten werd toen de kwestie aan de voorbereid op meer moeiiykheden minister voor te leggen. met de Vietcong. (Van onze Groningse oorrespondent) Twee doden. 1 ernstig- en 2 licht gewonden ls de trieste balans van een vrijwel frontale autobotsing, die zich vannacht om kwart voor twee in dichte mist voordeed op de rijks weg Leeuwarden-Groningen onder Ryperkerk (gemeente Tietjerkstera- deel). De slachtoffers zyn de 33- Jarige D. Kaper uit Leens en de 24- jarige autoverkoper H. Wortel uit Vlieland. Ernstig gewond werd de 47-jarige K. Snyder uit Warfhuizen (gemeente Leens) zyn echtgenote liep lichte verwondingen op. Kort nadat de twee auto's met een daverende klap op elkaar waren in gereden. reed de auto. bestuurd door de directeur van de Leeuwarder harmonie, de heer R. Loots, op één der wrakken in. De heer Loots werd licht gewond aan het hoofd. De vakcentrales eisen twee pro cent op grond van het feit, dat de economische situatie gunstiger ligt dan by de loononderhandelingen de vorige herfst officieel werd veronder steld. In werkgeverskring heerst on enigheid. Middenstand en landbouw voelen weinig of niets voor die uit kering, maar het gewicht van hun organisatie ie in de Stichting niet groot. Verdeeld In sloot De heer Kaper, die uit zyn geheel vernielde auto werd geslingerd, over leed ter plaatse. De heer Wortel overleed aan de opgelopen verwon dingen in het Diaconessenhuis in Leeuwarden. De heer Snyder, die met zyn vrouw m de auto van de heer Kaper zat, lag half uit de open gereden wagen, maar kon zich niet bevrijden. Toen hem hulp was gebo den, liep hy pardoes in een naast de rijksweg gelegen sloot. Omstanders brachten de ernstig gewonde man op het droge. De wrakstukken van de auto van de verongelukte heer Kaper lagen over enkele tientallen meters ver spreid. De andere wagen werd even eens geheel vernield. De wrakken I marktsituatie en de vastbeslotenheid stonden na het ongeluk ongeveer 25 van de vakcentrales. Donderdagmor- meter van elkaar. I gen komt het C.S.W.V. ln zyn weke- De Industriële werkgevers zyn on derling verdeeld. Het Nederlands Ka- thoiifk Werkgeversverbond en het Verbond van Protestantsehrlsteiyke Werkgevers zouden niet ongenegen zyn op de twee procentais ln te gaan ook al achten zij deze mogeiyk eco nomisch niet verantwoord. Het knelpunt ligt echter by de grootste werkgeversorganisatie, het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond. In de boezem van dit verbond besraan geen eenheid. Aanvankeiyk heeft het verbond zich sterk gemaakt door niet meer dan één procent te geven, maar het heeft zich waar- schyniyk verkeken op de arbeids- lyke vergadering byeen. Het staat wel vast, dat de uitkering-ineens op de agenda is geplaats. Het is niet uitgesloten, dat daarna nog beraad van alle werkgeversorganisaties ge- zameniyk plaats heeft, maar daar over is nog niets vastgesteld. Bezwaren Katholieke protestantse onder nemers hebben overigens wel bezwaren tegen de vakbewegingseis van een minimum uitkering ran f 125 en tegen het eveneens verho gen van de kinderbyslag met twee procent. Zy stellen, dat de laagst betaal den al een vloer onder de voeten hebben door het minimum loon van f 110 per week. Zy zien daarom niet in waarom ook de achterstallige loonsverhoging, die de uitkering-in eens bedoelt te zyn, opnieuw een mi nimum moet hebben. De beide werkgeversverbonden vin den net eveneens onjuist de uitkering extra te laten doorwerken in de kin- derbyslagen. De realisering van dit verlangen eist overigens een wetswy- ziging, zodat ook het parlement zich er over uit moet spreken. Op korte „De keizer is te autocratisch" De ambassadeur van Ethiopië in de V.S., Berhanou Dinke, heeft by Kei zer Haile Selas6i zyn ontslag inge diend. Hy zou het oneens zyn met het autocratische bewind van de kei zer. Volgens een persbericht zal Din ke asiel in Amerika vragen. termyn kan daarom een kinderby- alagverhoging niet plaat» hebben. De indruk bestaat overigens, dat de vakbeweging de twee laatste eisen wel wil matigen of laten vallen al» de twee procent er komt. De vraag biyft tenslotte hoe mi nister Veldkamp tal reageren. HU kan niet alleen beslissen. De uit kering-ineens vergt een kabinetsbe sluit. Arndt verzweeg lidmaatschap van de SS niet Prof Karl Arndt, president van het opperste gerechtshof van de Weet- dnitse deelstaat Bremen, die ook de aan dit hof verbonden afdeling voor schadevergoeding aan nasi-slachtof fers leidt, heeft gisteren gezegd nooit te hebben verzwegen dat hy in de Hitler-tyd lid van de SS was. Hy verklaarde dit naar aanleiding van beschuldigingen van de voorzit ter van het Amerikaanse Joodse Congres, dr Prinz, die het „ondenk baar" noemde dat een voormalige SS-oficier over vergoedingsaanspra ken moet beslissen. Prof Arndt zei dat hy zelf door de nationaal-soclalisten was gepu- pcerd daar hy wegens zyn betrek kingen met een Joodse rechtsgeleer de was ontslagen uit het Kaiser-Wll- helmmstituut. De voorzitter van de Joodse gemeente in Bremen, Katz, verklaar de dat de afdeling schadevergoeding van het Bremense oppergerechtshof door Arndt onberispelijk wordt ge leld.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9