Film week geopend a Geen overleg in bouw Staat niet zetten bij „buitenspel" oliewinning Algemene Bank Nederland 'Friendship in music met Delia Reese Onze arbeidskosten de laagste in E.E.G. LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 15 JUNI 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. De vijfde internationale film- week is gisteravond in het Rem- brandttheater in Arnhem ge opend, in aanwezigheid van vele genodigden. Mr. Vrolijk, minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. sprak het openingswoord. Over de rol van de overheid in de huidige vpderlandse cinematografie zei hij, dat de regering er tot nog toe niet ten volle in is geslaagd op de juiste wijze steun te verlenen aan het Ne derlandse filmbedrijf. Een panklare oplossing is nog niet gevonden. Hij gaf echter de festivalbezoekers en daarmee ook de Nederlandse cineas ten de verzekering, dat hij alles in het werk zal stellen om de vicieuze cirkel, die het Nederlandse filmkli maat bepaalt, te doorbreken. De film „Once a thief" is voorts vertoond, hieraan ging vooraf „Din gen die voorbijgaan", een film van Boud Smits. In het huis der provin cie opende de heer H. J. A. Verberk, in Gedeputeerde Staten van Gelderland, de door de rijksvoor lichtingsdienst georganiseerde ten toonstelling „De overheid en de korte film" o.m. foto's en brochures illu streren de totstandkoming van de opdrachtfilm. In het culturele centrum „De Coe- hoorn" opende de voorzitter van de raad van beheer van het Nederlands filminstituut, dr. Ph. J. Idenburg, de expositie „De film in beeld", die is samengesteld door het Nederlands Filminstituut en waarvoor een groot aantal leerlingen van middelbare en kweekscholen en ulo's is uitgenodigd. De expositie omvat een theaterzaaltje ir filmdemonstraties worden ge en en waar een aantal panelen ondergebracht met teksten foto's. .Alleman" naar Rusland Portugezen vragen onderzoek naar Delgado's dood Een groep van 124 Portugezen, die zich „eerzame en verlichte patriot ten" noemen, reeft president Tho- maz schriftelijk gevraagd een volle dig onderzoek in te stellen naar de dood van de voormalige oppositielei der. Delgado, wiens lichaam in april aan de Spaans-Portugese grens is gevonden. In de brief verklaart de groep, dat zij allen Delgado hebben ge steund. toen hij kandidaat was voor het ambt van president van Portu gal en noemen zij zijn dood „een af grijselijke politieke misdaad". Onder de ondertekenaars zijn voormalige ministers, zakenlieden en studenten. IVog een missie naar Japan Binnenkort zal, als uitvloeisel van de Nederlands Japanse handelsbe sprekingen, een Nederlandse missie naar Japan worden gezonden om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden van de markt. Dit blijkt :tt een communiqué, dat in Tokio is uitgegeven aan het einde van het bezoek van de uit 36 leden bestaande Nederlandse missie. Vol gens het communisué zijn de Japan se organisatie voor handelsbevorde ring en de „Centrale kamer voor handelsbevordering" overeengeko men samen te werken bij het verza melen van gegevens met betrekking tot de handel en het tot stand bren gen van handelscontracten. NEDERLAND I AVRO: 7.00 uur 7.06 uur 9.10 i 10.00 i 10.30 i Nieuws in het kort Barend de Beer Weekjournaal voor gehoorgestoorden Walter en Connie, Engelse les Journaal Theater Domino, show The Saint, film Portret van een oppositieleider Journaal. f NEDERLAND II KRO: 8.00 uur Nieuws in het kort 8.01 uur Wolken boven het paradijs (NTS), film 8.25 uur De Bill Dana show 8.55 uur Film 65, festival in Cannes 9.30 uur Solistenconcert (NTS) 9.45 uur Onze man in Washington 10.10 uur Alfred Delp, biografie. LIT HET RADIOPROGRAMMA: (Van onze rtv-medewerkster) beetje HILVERSUM In een bijna lialve eeuw oude reisbioscoop worden ge durende deze internationale film- week in Arnhem oude films ge draaid. De foto toont filmrecen sent Jan Blokker in gesprek met Delia Reese, befaamd zangeres in de Verenigde Staten is een knappe vrouw van even in de dertig. Zij kwam gistermiddag op Schiphol aan. In eigen land wordt ze weieens de vrouwelijke Sammy Davis genoemd en dat vindt ze een compliment Delia zingt al vanaf haar zesde jaar Eerst in een kerkkoor, daarna dank zij zanglessen en hard werken pro fessioneel, vanaf haar 22ste jaar. De zangeres uit Detroit (Michigan heeft de hele wereld rondgereisd. In Europa heeft ze enkele t.v.-optredens de explicateur Ben Howold en de j gemaakt, ze komt nu juist terug van cassière C. H. Postma. voor een een elfdaags bezoek aan Frankfurt, bijna 50 jaar oude affiche t'an de I »,aar hee" gezongen voor haar Louis Bouwmeester-film The mijn stemming af". Kerk- gospels hebben overigens wel haar speciale belangstelling: ze heeft in de U.S.A. haar eigen gospel zanggroep. „The Meditations". a Grip'' alles, jazz, populair, I gekke dingen, amusement, blues. I kerkmuziek och, dat hangt een Werkgevers en werknemers film „Alleman" van Bert I Haansira zal in een Russische versie QrOeieil Steeds VPrder Uit plkfldl' worden uitgebracht. Binnen enkele maanden begint de roulatie van .Allemans" in de bioscopen van de J Sowjet-Unie. .Vulgaire uilskuikens' Protesten tegen onderscheiding van de Beatles De heer Hector Dupuis, oud-lid uan het Canadese parlement, die meer dan tien jaar geleden werd onderscheiden door zijn benoe ming tot "Member of the order of the British Empire", heeft aangekondigd zijn onderschei dingsteken aan het Britse ko ningshuis te zullen terugsturen, als protest tegen de verlening van dezelfde onderscheiding aan de Beatles, die hij „vulgaire uilskui kens" noemde. Hij zei geen lid te willen zijn van een orde, die stompzinnigheid en hysterie er kent. Jungle-muziek Ook de 64-jarige Paul Pearson, ten Britse oorlogsheld, heeft ook te kennen gegeven voor het lid- maatschap van de orde van het Britse Imperium te bedanken. „Deze onderscheiding werd mij als één van de mensen, meer dan hun plicht deden. Nu lijkt de betekenis ervan voor mij waardeloos". Pearson zei niets togen de Beatles te hebben, maar deze zijn volgens hem reeds noeg beloond. „Wat zij doen geld slaan uit jungle-muziek, dat is alles' De Beatles zelf zeggen niets over te strijd, die rondom hun onder- "Scheiding is ontbrand, maar hun vereerders en verachters zeggen des te meer. De Engelse kranten worden overstelpt met ingezon den stukken. De „Sun", een dagblad met een oplage van anderhalf miljoen exemplaren, heeft gemeld, dat de toekenning van de onderschei ding in twee op de drie ingezon t den stukken ivordt afgekeurd 10{jde „Express", die een oplage heeft it van vier miljoen exemplaren, neldt, dat in iets meer dan de lelft verontwaardiging tot uiting |f 41 :omf en slechts in één op de vijf t tvolledige goedkeuring De voorzitter van de Nederlandse katholieke bond van werk nemers in de bouwnijverheid ,,St. Joseph", de heer P. Willemsen, acht het een verontrustend verschijnsel, dat er wegens het ont breken van een samenwerkingsorgaan in de bouwnijverheid van overleg in deze bedrijfstak nauwelijks sprake is. Op de gisteren in Utrecht begon- ;n tweedaagse bondsraadsvergade ring van St.-Joseph (met 76.000 leden de grootste tak aan de KNV-boom) heeft de heer Willemsen de opmer kingen hierover onderstreept van mi nister Bogaers, die onlangs op de ju bileumbijeenkomst van de NAPB de noodzaak van een samenspraak tus sen overheid en bedrijfstak heeft ge accentueerd. „Terwijl de problemen in onze dynamische maatschappij steeds ingewikkelder en overleg en samenwerking steeds urgenter wor den, dreigen de werkgevers en werk nemers in onze bedrijfstak steeds verder uit elkaar te groeien", zo ver zuchtte de heer Willemsen. Hij achtte dit een verontrustend verschijnsel, dat niet alleen de bouwnijverheid raakt. VermogensaaiiAvas De heer Willemsen, die, op deze vergadering wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid neemt als voorzitter, noemde het voorts een onrechtvaardige zaak, dat de vermogensaanwas in ons land (van 60 miljard in 1948 tot 140 mil jard in 1958) nagenoeg geheel is toe gevallen aan een zeer beperkte groep van onze bevolking. In de eerste tien jaar na de oorlog hebben alle werk nemers gewerkt voor het herstel en de opbouw van onze economie. In die periode is hun persoonlijke welvaart niet of nauwelijks toegenomen. De werknemers van hoog tot laag heb ben met hun arbeid de vermogens- aanwas voortgebracht, aldus de heer Willemsen. Het argument, dat slechts op deze wijze de basis voor de latere welvaartsstijging kon worden gelegd, noemde de heer Willemsen een oratio pro domo. Deze basis, zo meent hij, zou thans heel wat solider zijn, in dien aan de werknemers recht was gedaan door hun consumptie-offers te compenseren met een bezitsaan- spraak op het aangoeiende nationaal vermogen. Serieuze eis 1 eievisiesnow De heer Willemsen onderstreepte, dat de door de bouwvakarbeidersbon den voorgestane invoering van een investeringsloon om de schever wor dende vermogensverhoudingen recht te trekken, serieus is bedoeld. Het is geen modeverschijnsel, zoals men hier en daar in de werkgeverskring meent. De heer Willemsen, die becij ferde dat het basisbrutoloon van een timmerman in de eerste gemeente klasse van f 62.- tien jaar geleden is gekomen op ruim f 137 per week .be twijfelde of de stijging van het ver diende loon groter is geweest dan de stijging van de kosten van levens- I de herfst worden vertoond. De show Voor het eerst brengt Delia Reese, begeleid door Jean Cotter (leider, pianist en arrangeur), Robert Bryand (begeleider van o.a. Andy Williams. Nat King Cole en anderen, trompet) en Carl Bruitt contra bas. een be zoek aan ons land. Voor de AVRO- t.v. gaan zij samen met Bep Rowold en zijn „Skymasters" een televisie show maken temidden van vliegtui gen. hangars en ronddwarrelende passagiers op het platform van Schiphol. Deze show, die vanavond wordt opgenomen, zal echter pas in onderhoud heet „Friendship in De grensgangers, luisterspel Holland Festival 1965 HILVERSUM II: Leg 'ns aan in Loosdrecht The Romancers, muziek. eH óteren „De lange, hete zomer „De lange hete zomer" van .egisseur Martin Ritt die films, als „No down payment", „The sound and the fury", „The black orchid" en „Hud" maakte, en op het ogenblik bezig is aan „The spy who came in from the cold" dateert uit 1957 en dus toch alweer acht jaar oud. Een bijster goede film was deze niet. maar bezienswaardig in elk geval wel. „The great war", de uitnemende Engelse serie die zioh als een olievlek over nage noeg alle West-Europese tele visie-zenders verspreidde, heeft nog steeds iets te lijden van de commentatorstemmen, die hard nekkig dagorders oplezen op een toon alsof die in 1916 voor de radio of televisie door de opper bevelhebber persoonlijk en met veel aplomb werden voorgedra gen, terwijl het in werkelijkheid natuurlijk geschreven stukken zijn geweest. Darwin Op Nederland II werd ln een goed gedocumenteerd program ma Darwin herdacht, die op 12 februari 1809 werd geboren (dus nu precies 166 jaar geleden) en op 19 april 1882 stierf (nu dus 83 jaar geleden „Achter het nieuws" herdacht Martin Buber, via een filmpje, wijdde aan dacht aan Yemen, en interview de Peter Diamant. !nii:i;!minnonniii!iii!i!iiii!:im9ii!ifliii!Oi VOOR DINSDAG 15 JUNI Kaarten op tafel. Een uitz. biologisch gezien, door prof. Grensgangers, hoorspel. .10 Act. 19.30 iz. 20.10 De L.15 Zangre- liederen. 21.30 Holland Festival 1965: Concertgebouworkest: klass. muz. 22.30 Nws. 22 22.45 Liedjesprogr. 23.25 Lichte' (ultz. Radio Canada) 22.40 Epiloog. Lichte muz. 3.55-24.00 Nws Minister Den Uyl: „Staatsdeelneming zon wel eens wenselijk kunnen zijn" VN-commissie over Portugese kolonies k De dekolonisatie-» PN heeft een resolutie aangenomen laarin het recht op zelfbeschikking van de volkeren der Afrikaanse ge- kf lieden onder Portugese overheer- ing" wordt bevestigd goed In de resolutie wordt een beroep edaan op alle landen, de bevolkin- nten en van Angola en Mozambique, jsten het zogenaamde Portugese Guinea" f 33 n andere gebieden „onder Portugese tot verheersing" de nodige morele f 16 nateriële steun te verlenen eien,'erkrijgen van hun „onvervreemd- jerkt are rechten", weel De commissie dringt in het bij Per onder op de NAVO-landen aan zich ver-1 onthouden Elf arrestaties in sabotage-zaak De Griekse regering heeft bekend gemaakt dat elf arrestaties zijn ver richt in verband met de ontdekte sa botage aan lagervoertuigen van een by de Turkse grens gelegerde een heid. De gesaboteerde voertuigen be hoorden volgens de bekendmaking tot een veldartillerie-eenheid, di ege- stationeerd is bij de rivier de Evros in noord-Griekenland. Onder de ar restanten bevinden zich enkele mili tairen. Minister Den Uyl (Economische Zaken) wil in zijn z.g. natte i uitsluitend op financieel terrein lig mijnwet de mogelijkheid open laten, dat ook de staat gaat deel nemen aan winning van olie of aardgas. Hij doet dat niet om dogmatische redenen, maar uit praktische over wegingen, zo zegt hij in een nadere memorie van antwoord. Het opsporen van delfstoffen kan soms lang duren. En in die jaren zou zich de wen selijkheid kunnen voordoen van staatsdeelneming in de winning. Hij vindt het daarom niet juist om de staat bij voorbaat buitenspel te zetten, ook kan men nu nog niet zeggen of de behoefte aan staatsbemoeienis in deze zich ook zal doen gevoelen. de bedoeling lc bevorderen, dat de vergunninghouder verplicht zal wor den een percentage van de winst aan de staat af te dragen. gen. Staatsdeelneming schept zijns inziens de mogelijkheid een sterkere invloed uit te oefenen op de wijze van uitputting van de aanwezige re serves en de continuïteit van de voorziening. gesproken brief uit Parijs. 19.05 Klass muz. 19.30 Gamelan, Indonesisch pro gram. 20.00 Nws. 20.05 Leg 'ns aan ln Loosdrecht: gevar. progr. 21.40 Land der Muzen, wekelijkse kunstrubriek 22.00 Lichte ens. en zangsoliste. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Holland Festival 1965: Concertgebouwork. en sopraan- moderne en klass. muz. 23.35 Twee iVOENSDAG 16 Jl NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klass kamermuz. 7.30 Nws. en SOS-ber. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gram. 8.15 Ge- Morgendienst. 11.00 Geestelijke liede ren (herh. v. zondag jl.). 11.30 Spaan se en Latijns-Amerikaanse klanken 11.50 Twaalfuurtje, cabaretprogr. 12.00 Lichte gram. 12.27 Meded. t.b.v. land- sextet. 13.10 Klass gram. 13.40 Lichte orkmuz. en zangsoliste. 14.00 Een goed begin: sopraan, viool, fluit 14.45 Klass. gram. 15.10 Klass. orkest- muz. 15.50 Bijbelvertelling v. d. jeugd. 16 00 V. d. jeugd. 17.15 Jazzperspectief. 17.50 OverheidsvoorlichtingDe politie strijdlied. 7.20 Lichte gram. (7.25- 7.30 Van de voorpag.). 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. (vervolg). 9.00 Van alle thuis, praatje. 9.05 Klassiek platteland. 12.35 Licht 13.00 Nws 13.15 Metropole ork. 13.45 Moordenaarswerk, lez. 14.00 Semi-klass. kamermuz. 14.10 Omroepork.: semi- 15.00 V. V. d. zieken. 17 0 vakantie- en snlpp TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: VPRO: 17.00 De kleu ter ln het verkeer. NTS: 17.35-17.40 Jan en Joke ln het verkeer. 19.00 Nws Beer. 19.06 14.55 Kalender, praatje. nlng. VARA: 19.35 Top of flop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordr. 20.55 Instrumen taal Combo: Latijns-Amerikaanse muz 21.25 Internat, pinkstersportfeest 21.45 22.35 Journaal. 22.40-23.10 Teleac. Mo derne onderwijsmethoden en didactiek Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws ln schrijftafel. 21.00 Time of t (D? t(jd der heidenen), speelfilm. 22.15 In elk geval percentage winst afstaan De gedachten van de minister gaan uit naar een maximum deel neming van vijftig percent. By niet- deelneming door de staat ligt het ln In Nederland en West-Duitsland zijn gedurende het bestaan van de EEG de arbeidskosten in sterkere mate gestegen dan in de andere landen van de gemeenschap. Niettemin waren in 1964 de arbeidskosten in Nederland de laagste van de gehele gemeenschap. Het Westduitse ministerie van Arbeid, dat dit heeft uitgerekend, becijfert de gemiddelde stijging van de arbeidskosten in de periode van 1958 (in welk jaar de gemeenschap werd opgericht) tot en met 1964 voor Nederland en West-Duitsland op 77 procent, voor Frankrijk op 59 pet, voor Italië op 54 pet en voor België op 48 pet. het verstrekken In 1964 bedroegen volgens het Westduitse ministerie de arbeidskosten in i D.M., in Italië 4.75 D.M., in Geen beslissing De regering heeft op dit ogenblik nog geen beslissing genomen over een eventuele exploratie (opsporing' I van staatswege, aldus minister Den j Uyl, die verder in zijn memorie op- j merkt dat „voor zover thans valt te overzien" geen behoefte zal bestaan j aan het stichten van een staatsraf- j finaderij en een distributieapparaat j voor de verkoop van aardoliepro- dukten. Aan het slot van dit stuk zegt de minister van Economische Zaken, dat hij het streven de staat optimaal te doen delen in de met de winning van delfstoffen te behalen resultaten 1 niet als verwerpelijk kan zien. Dit i streven doet niets af aan de waarde- 1 ring, die ook hij heeft voor het ini- I tiatief, dat verscheidene maatschap pijen op het gebied van de opsporing ten toon hebben gespreid Het geheel van de voorschriften, dat de explo- ratie en de winning zal beheersen, zal „zodanige ruimte moeten laten, j dat de oliemaatschappijen bereid zul- len zijn de opsporing ter hand te nemen", aldus ministei Den Uyl. Voordelen Een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 van f.lOO is op 1 maart 1970 aflosbaar met f.130 per stuk Een nieuwe, voordelige spaarmettiode voor iedereen die spaart voor een doel dat over enkele jaren moet worden bereikt. Elke 100 gulden, waarvoor u een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 koopt, groeit in vier jaar en aebt maanden met een bedrag van f30.-. Storting op 1 juli 1965. Inlichtingen (ook over de fiscale voordelen) en inschrijvingen bij alle kantoren van de Algemene Bank Nederland. (Nededandache Hendel-Maatschappij Oo Twentsche Bank)

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5