Leidse raad urenlang over vrij korte agenda gebogen r Chauffeur blokkeert liet Stationsplein met f 40,— beboet 't is weer ti jd voor Bespreking nota over financiën uitgesteld VERVUILING WAARDGRACIIT KAN GEVAAR OPLEVEREN LETOSCH DAGBLAD DINSDAG 15 JUNI 1965 TWEEDE BLAD Voor de Leidse kantonrechter Een 25-jarige chauffeur uit Hille- gom stond gistermiddag voor de Leidse kantonrechter, mr. W. de Ko ning, terecht, omdat hy op 9 de cember j.I. met zyn bestelauto de vrije doorgang op het Stationsplein had geblokkeerd. In verband met het tijdstip van de overtreding om streeks vijf uur in de namiddag ontstond er op dit plein een grote verkeersopstopping. Dat het verkeer ruim tien minuten werd gestagneerd vatte de chauffeur nogal laconiek op. Zijn bijrij der. die als getuige a décharge fun geerde. verklaarde tegenover de kan tonrechter, die door hem met excel lentie werd aangesproken, dat de be stelauto de vrije doorgang niet be lemmerde. „Ik ben geen excellentie en boven dien is deze titel afgeschaft", ant woordde de rechter nog. De officier achtte het bewijs, dat verdachte het verkeer onnodig had gestagneerd af doende geleverd. Hoewel hij een eis tot tydelijke intrekking van ver- dachtes rijbevoegdheid even in over weging had genomen liet hij het dit maal nog bij de eis van f50 boete subs 10 dagen. .Ik rijd al vijf jaar en heb nog nooit zoiets meegemaakt. De getui gen hebben de situatie schromelijk overdreven", aldus verdachtes laatste woord. De kantonrechter zag echter geen enkele aanleiding om aan de verkla ring van de getuigen te twijfelen en achtte verdachte schuldig aan een „ergerlijke" overtreding. Gezien het feit. dat verdachtes strafregister blanco was liet hij het bij f40 subs 8 dagen. Niet verwacht Lcids Jeugdorkest naar Duitsland Het Leids Jeugdorkest „De Burcht" -al op 4 juli in Krefeld en op 5 juli in Münchengladbach deelnemen aan twee internationale muziekfestivals. Op beide festivals zullen de jeugdige Leidse muzikantjes zich onder leiding van hun dirigent, de heer W. Mark. i;aan meten met Deense. Franse. Bel- fisohe en Duitse muziekgezelschap- „Henry Dunant h] ALLES WEL AAN BOORD De eerste dagtocht is de reizigers dau van de „Henry Dunant" uitstekend bevallen. Al gauw was de stemming aan boord heel opgewekt. Na een rustige vaart arriveerde het 11 gezelschap tegen de avond in Gouda, waar vrolijke deuntjes van een draai orgel de opvarenden verwelkomden De zon zorgde er tenslotte voor, dat aan de vakantiesfeer niets ontbrak. 00If>rak Het bestuur van de afd. Gouda van iet Rode Kruis liet aan boord room' kaasjes uitdelen. Ook bleven .Goudse kaarsen, aangeboden dooreen Goudse firma, niet achterwege. Het ezelschap „Goudse Liederentafel" iracht een aantal stemmige liederen n gehore. Vandaag vaart de „Henry Dunant" naar Werkendam. keer en was ook niet bekend met de plaatselijke verkeerssituatie". Aldus verdedigde zioh een 22-jarige ambte naar uit Rotterdam. Hij stond te recht omdat hij met zijn bromfiets op het rijwielpad langs Rijksweg 4 onder Oegstgeest te veel links had gereden en daardoor met een tege- moet rijdende bromfietser in botsing was gekomen. Uit het verhoor bleek, dat de amb- te naar en zijn duopassagiere met grote aandacht naar het drukke weg verkeer hadden gekeken. De officier vond het door verdach te aangevoerde argument daarom niet steekhoudend. Hij eiste ter cor rectie van de begane fout een boete van f40 subs. 8 dagen. De ambtenaar verzocht nog om uiterste clementie. Gezien de ernsü van de overtreding kwam de kan tonrechter hem echter maar weinig tegemoet en vonniste met f35 subs. 7 dagen. Niet goed De magistraten konden evenmin veel waardering opbrengen voor het pleidooi van een 43-jarige automobi liste uit Noordwijk, die terecht stond omdat zij met haar auto op het kruispunt Haarlemmerstraatweg Oude Weg onder Sassenheim geen voorrang had verleend aan een van rechts komende vrachtauto. Zij voer de namelijk als verzachtende om- handigheid aan: „Ik was op weg naar de dokter omdat ik mij niet goed voelde en was daarom zo in ge dachten verzonken, dat ik zonder het te weten tegen hem opreed". Waar op officier vrij scherp repliceerde „Als u zich niet goed voelde had u dat bezoek aan de dokter niet per auto moeten brengen". Ter correctie eiste hy f50 boete subs 10 dagen. Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica -za. 11.15 en 18.45 u.zo. 10.30 en 18.45 i Slachthuis rechten 's-Avonds ivinkelen Bouw van garage Mr. Woudstra zei dat zijn (Prot.- Istad christelijke! fractie noodgedwongen lb tegenstemmers, akkoord gaat met de verhoging van de keuringstarieven. Hij twijfelde er overigens niet aan of de vleespry- stadsuitbreiding, maar in afwachting j van de definitieve bestemming wil len zij het terrein ter beschikking stellen van de Dienst van Gemeente- j werken voor de inrichting als puin- opslagplaats. Mej. Van Nienes (PvdA) achtte het minder wenselijk om een puin- opslagplaats juist nabij de Haagweg tot stand te brengen. „De omgeving zal er zeker door worden ontsierd. Mr. Woudstra (Prot. Chr.) vroeg zich eveneens af of een dergelijke j opslagplaats niet elders in de ge- meente gecreëerd kan worden. Me- vrouw Van der Blom (CPN) had ge- hoord. dat er op dit terrein ook I autowrakken zullen worden gedepo- neerd. schut. „De opslagplaats zal noch Wethouder Piena antwoordde, dal van de Churchllllaan noch van de verkieeg 19 voorstemmers en het aanvankelijk inderdaad in de i Haagweg af te zien zijn". Ktommprc bedoeling heeft gelegen om op be- I doeld terrein naast puin ook auto- In het raadsverslag van gis- f f teren stond ten onrechte ver- t meld. dat in de vacature van f hoofdleidster van de openbare f f kleuterschool „De Zandtaart" f f werd voorzien door de benoe- f f ming van mej. R. Duthler, f f hoofdleidsiter bij het openbaar f f kleuteronderwijs te Bameveld. J f Door het snelle werktempo in f de raadzaal is het de verslag gever ontgaan, dat het betref- f fende voorstel werd teruggeno- J men f PI I aoeia terrein naast, puin ook auto- i Niettemin beloofde hy de raad in I UinOpSiRSpiRcltS 1 wrakken op te slaan. Later is echter samenwerking met Gemeentewerken besloten om de van de openbare we- uit te zullen zien naar een ander gen weg te halen wrakken naar de stuk grond. Hij zag er aan de andere gemeentelijke reiniging te brengen, kant zelf weinig heil in en pleitte waarna deze wrakken gekraakt zul- dus voor aanneming van het be ien worden. De wethouder gaf de treffende voorstel. Het werd zonder raadsleden de verzekering, dat de 1 hoofdelijke stemming, evenals trou- puinopslagplaats hij wees daar- wens alle andere door ons reeds eer- bij nogmaals op het tydelijke karak- |der gepubliceerde voorstellen aan tel- ervan goed zal worden afge- vaard. zen zullen hierdoor stijgen. „En het Over het voorstel tot aankoop van De Leidse raad heeft gistermiddag ruim drie uur nodig gehad voor het behandelen van een vrij korte agenda. Het voorstel tot beschikbaarstelling van f21.000 voor de bouw van een garage (en nog enkele andere voorzieningen) bij de toe komstige ambtswoning van de burgemeester leverde vrij veel dis cussiestof op, evenals het voorstel tot verhoging van de slachthuis- rechten. Voorts werd uitvoerig gedebatteerd over het verlenen van vrijstelling van de verplichte avondsluiting voor winkels op 30 juni 1 en 2 juli. tijdens welke dagen, in het kader van het universitaire lustrum, op de Doezastraat. het Vijf Meiplein en het Bevrijdings plein een braderie zal worden gehouden. De bespreking van de nota van B. en W. over de financiering van de gemeente is op verzoek van een groot aantal raadsleden uitgesteld tot de eerstvolgende vergadering. Garage-voorstel Onbehagen leesverbruik in Nederümd ik al aan j tulnland nabij de Haagw eg maakten lage kant sommige raadsleden zich nogal on- «j. [gerust. B. en W. hadden in hun Miniem voorstel weliswaar geschreven, dat de 1 eigendomsverwerving door de ge meente van dit perceel van belang Officiële publikaties weinig „elukkig BOUWVERBOD en VERORDENING O C C BOUWVERBOD en VERORDENING ot vaststelling van voorgevelrooilijnen, en en ander betreffende het gebied ussen de Herengracht, de Nieuwe 'in. de Zijlslngel en de Zuidsingel. Burgemeester en Wethouders van eiden brengen ter openbare kennis, at gedurende drie maanden op de emeentesecretarie. afdeling Openbare Perken, kamer 112. Stadhuis, voor een ^er ter lezing zijn nedergelegd een verordening tot vaststelling van een bouwverbod voor gronden, ge il Z -OD EN iéuwe Rijn. de Zijlsingel en de Zuidsingel: een verordening tot vaststelling van voorgevelrooilijnen voor gron- in het onder de Seoretaris, J. v. d. Poel de Burgemeester, S. Menken. Weth. Loco-Burgemeester Zoekt U een gouden armband of collier voor f70.- en f 100.- of f300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. De discussie over het beschikbaar stellen van f 21.000 voor de bouw een garage in dit bedrag zijn begrepen het tot stand brengen van een bergruimte en een pergola, als mede het verrichten van extra sloop werkzaamheden en een verhoogd be drag aan architectenhonorarium werd geopend door de heer PSP-er Frans. Hij vond de wijze van presen tatie van het voorstel weinig geluk kig, mede in verband met de moeilij ke finaneieringspositie meente. De heer Frans vroeg zich af hoe de Leidse bevolking dit zal ontvan gen. „Voor de burgemeester wel een ambtswoning, maar niet op deze ma nier", aldus de heer Frans, die een totaalbedrag van ongeveer drie ton (voor de aankoop van het huis werd reeds eerder f 106.000 gevoteerd en voor de restauratie daarna nog eens f 160.000, red.) wel wat aan de hoge kant noemde. De heer Roorda (PvdA kennen, dat er in zyn fractie een gevoel van onbehagen over dit voor stel heerst. „Een gevoel van onbeha gen vanwege het feit, dat we steeds geconfronteerd worden met prys op drijving van onroerend goed". Het woord was hierna aan wet houder Piena, die de verschillende woordvoerders onverwijld van repliek diende. „Het stond", aldus de wet houder, „bij voorbaat al vast, dat de burgemeester een garage bij zijn huis moest hebben". Op het moment echter, dat met de restauratie van het huis kon worden begonnen wa- can de ge- ren er nog onderhandelingen gaan de met de eigenaresse van een in de achtertuin van genoemde woning, staande garage over de aankoop hiervan. De onderhandelingen heb ben echter niet tot een positief re sultaat geleid, vandaar dit voorstel achteraf! Het werd tenslotte met al gemene stemmen aangenomen. Jammer Mr. Woudstra (Prot. Chr.) kon tot op zekere hoogte meegaan met het betoog van het PSP-lid. Hy vond het bijzonder jammer, dat de ambts woning in niet minrer dan drie etap pes tot stand moet komen. Het zou veel beter zijn geweest wanneer de aankoop, de restauratie en de gara- gebouw in één voorstel was vervat. „Men raakt nu zo langzamerhand het zich op deze kwestie kwijt", al dus de prot. christelijke fractie-voor zitter. Niettemin ging zyn fractie met het betreffende voorstel akkoord. Mevrouw Van der Blom (CPN) gaf eveneens uiting aan haar misnoegen over deze gang van zaken, hoewel volgens haar „te^ agkrabbelen niet meer mogelijk is". Dat het zo'n vaart niet zal lopen met de stijging van de vleesprijs, daar was de heer Versnel (PvdA) I van overtuigd. Hij rekende voor, dat de verhoging van de vleesprijs mi- niem zal zyn, wanneer de slacht- huisrechten met gemiddeld vijftien j procent worden verhoogd. Wethouder ir. Van Hoek kon dit laatste volledig onderstrepen. „De te nemen maatregel zal de vlees- prijs niet noemenswaard doen stij- gen", zo verklaarde hij. Ift inkflshiiting j Het voorstel tot het verlenen van vrijstelling van de verplichte avond- te j sluiting voor winkels gedurende de burgerijdagen op 30 juni en 1 juli had nog al wat voeten in de aarde. De heer Sommeling (PvdA) had gro te bezwaren tegen het feit, dat behal ve aan de winkeliers van de Doeza straat, de Vijf Meilaan en het Be- vrijdingsplein, waar braderies zullen worden gehouden, ook aan de mid denstandszaken in de overige delen van de stad ontheffing zal worden verleend". Het gevolg hiervan is. dat al 't winkelpersoneel in de stad drie avonden lang gerequireerd moet wor den". De heer Sommeling legde zijn wens om de ontheffing van het slui tingsuur alleen te verlenen aan de winkeliers van de Doezastraat. de Vijf Meilaan en het Bevrijdingsplein even later neer in een amendement. is met het oog op de toekomstige Wethouder Van Hoek: Vleesprijs Het voorstel tot verhoging van de slachthuisrechten de aanzienlijke stijging van de kosten van het slachthuis, gepaard gaande met een vermindering van inkomsten, heeft een belangrijke verslechtering te weeggebracht in de uitkomsten van het bedrijf werd aangenomen met drie stemmen tegen, namelijk die van de heren Lambermont (KVP), Van der Klugt (KVP) en Frans (PSP). De heer Lambermont wilde het be sluit tot verhoging van de slacht huistarieven (nog) niet nemen, om dat „het van invloed zal zijn op de vleespryzen". „En prijsverhoging be tekent weer vermindering van het vleesverbruik". De KVP-er was er ook van overtuigd, dat een verho ging van de tarieven onrust in het slagersbedrijf zal kweken. Te lichtvaardig Hoewel mr. Woudstra een ander i geluid liet horen „als alle winkels j in de stad tijdens de lustrumfeeste lijkheden gesloten blijven wordt het een dooie boel" nam zyn (prot.- christelijke) fractiegenoot Lamers het voor het winkelpersoneel op. Te lichtvaardig wordt volgens hem over de vrije tijd van werknemers be schikt. De heer Lamers diende op zijn beurt een sub-amendement in: ont heffing verlenen van het sluitingsuur voor de eerder genoemde winkelcen tra en voor enkele door B. en W. aan te wijzen, jn de omgeving van de Doezastraat, ret Vijf Meiplein en het Bevrijdingsplein gelegen, wegen. Nadat wethouder Menken als zijn mening te kennen had gegeven, dat er over het algemeen in Leiden wei nig gebruik wordt gemaakt van het ontheffingsartikel in de winkelslui tingswet, werden de amendementen van de heren Lamexs en Sommeling met 28 tegen 4 en 19 tegen 13 stem men verworpen. Het voorstel van B. en W. ontheffing voor de gehele Het vuilstorten in de Waard- gracht heelt zulke vormen aan genomen, dat een onaanvaard bare situatie is ontstaan. De oor zaak van deze vervuiling moet voor een belangrijk deel gezocht worden in het grote aantal ver huizingen uit dit saneringsge- bied. Namens het College van B. en W. deelde wethouder lr. Van Hoek dit gistermiddag in de Leidse raad mee in antwoord op vragen, die in de vo rige raadszitting door de heer Van Aken (PvdA) over deze kwestie wa ren gesteld. De mping van de gracht is volgens de wethouder nu niet mogelijk. Ir. Hoek merkte In dit verband op, dat er nog enkele riolen op deze gracht aansluiten. De wethouder §af toe. dat de situa tie in deze omgeving gevaar kan op leveren voor de volksgezondheid. „De gracht wordt op het ogenblik schoongemaakt, maar daarbij is de medewerking van de graehtbewoners onmisbaar", aldus de wethouder. De medewerking van deze bewoners zal daarom per brief worden gevraagd. Het uitbaggeren van de Waard- gracht is. zoals uit de foto blijkt, in volle gang. (Foto LD/Holvast) Nadat de heer Van Aken had ver klaard zich ter plaatse nader te zul len oriënteren, vroeg de heer Roorda (PvdA) of de gracht geregeld schoon kan worden gemaakt. De wethouder gaf hierna nog als zijn mening te kennen, dat wanneer de bewoning in dit saneringsgebied afneemt ook de vervulling zal af-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3