BOUNTY een tropische verrassing in Hollandse melkchocolade Frans-Duitse topconferentie heeft maar weinig opgeleverd f. 10.50 NET MEISJE ERHARD EN DE GAULLE BLIJVEN HET ONEENS OP ALLE BELANGRIJKE PUNTEN Dubbelzinnig Martin Buber (87) in Jeruzalem overleden Kerkelijk Leven Pauselijke kelk voor kardinaal Mindszenty Elf verdachten voor rechtbank Amerikaans bataljon vlakbij Dong Xoei AMERIKAANSE AMBASSADEUR IN NEDERLAND akalivrije TIEDE PERMANENT LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 14 JUNI 1963 (Van onze correspondent in Bonn) Over het enige concrete resultaat van president De Gaulle's bezoek aan Bonn, het bijeenroepen van een topconferentie van E.E.G.-landen deze herfst, bestaat al weer onzekerheid. Zaterdag had de Franse president op de plenaire slotzitting verklaard, dat de Franse en de Westduitse regeringen de conferentie beiden nuttig achtten. De Westduitse woordvoerder Von Hase sprak in het begin van de middag ook van een „topconferentie". Maar op het diner, dat De Gaulle diezelfde middag aan zijn Duitse gastheer aanbood, maakte hij duidelijk dat hij het met deze West duitse interpretatie niet geheel eens was. komen. Belde partijen hebben zich beperkt tot het bespreken van die problemen, ten aanzien waarvan een zekere toenadering mogelijk leek. Dat was de economische ontwikkeling in Europa en dat waren enkele detail kwesties. Zo ondertekenden de minis ters van Defensie een overeenkomst voor een rechte samenwerking op het gebied van de electronische in dustrie. Tevens werd besloten tot een nauwere samenwerking tussen de militaire staven van Frankrijk en de Bondsrepdbliek. Wat de Europese kwestie betreft, kanselier Erhard was, met hel. oog op de komende parlementsverkiezin gen, zeer op Franse toestemmingwoor een Europese topconferentie gebravncL Toch krijgt men niet de indruk <3at de Westduitser in ruil voor (in' middels weer op losse schroeven ge zette) Franse toestemming veel van hun posities hebben prijs gege ven. Het schijnt, dat de Duitsers min- of meer hun toestemming hebben betuigd met De Gaulle's wens, om de financiële onafhankelijkheid van de EEG-commissie te beperken. Ook De Franse president had alleen maar gesproken over zijn bereidheid, zon conferentie bijeen te roepen. Maar, zo vervolgde De Gaulle, zjjn definitieve goedkeuring zal afhan gen van het verloop der onderhan delingen, die deze maand in de EEG- ministerraad over de financiering van de gemeenschappelijke agrari sche markt zullen plaatshebben. Begrijpelijkerwijze heeft deze dub belzinnige Franse houding hier te leurstelling gewekt. Aan de andere kant had de Westduitse regering zich weinig illusies gemaakt over de af loop van De Gaulle's bezoek aan Bonn. Over bijna alle belangrijke kwesties de Europese integratie, Vietnam, de NAVO) zijn Frankrijk en de Bondsrepubliek het volledig oneens gebleven. Toenadering Deze problemen zijn vrijdag en zaterdag nauwelijks ter sprake ge- Vermaard filosoof en theoloog zouden de Duitsers door de knieën zijn gegaan inzake de kwestie van de bevoegdheden van het Europese parlement. Zoals bekend, willen de Fransen niet horen van een Euro pees parlement, dat supra-natio- nale bevoegdheden zou krijgen. Concessies Op het gebied van de financie ring van de Europese landbouw markt hebben de Fransen enige con cessies gedaan men weet dat Frank rijk de ontwikkeling van de Europese gemeenschap tot de landbouwsector beperkt wil zien. De Westduitsers daarentegen wensen een gelijktijdige ontwikkeling van een gemeenschap pelijke handels-, energie-, en belas- tingspolitiek. De Franse delegatie is in Bonn aan deze Westduitse wens tegemoet gekomen. Men is er zich in Westduitse kringen echter van be wust, dat de werkelijke beslissingen over de Europese eenwording in de EEG-ministerraad in Brussel zullen vallen. De bekende joodse filosoof en theo loog professor Martin Buber is gis teren oP 87-jarige leeftijd in Jeruza lem overleden. Prof. Buber had twee maanden geleden een dijbeen gebro ken. Dit heeft tot een ziekbed en nu tot zijn overlijden geleid. Martin Buber werd op 8 februari 1878 geboren in Polen. Hij ontving zijn opleiding in het Wenen van om streeks 1900. Op den duur voelde hij zich daar vooral religieus niet bevre digd en keerde naar Polen terug. Hij wijdde zich daar aan de studie van het Chassidisme, een mystieke stro ming. gebaseerd op de Kabbala, die in de loop van de achttiende eeuw in Galicië was ontstaan en langzamer hand ontaardde in een bijgelovige verering van wonderrabbi's. Het zio nisme. dat tijdens Bubers studenten tijd door Herzl verkondigd werd, maakte op de jongeman een sterke indruk, en van aanhanger werd hij in de jonge beweging al spoedig voor vechter. Van zijn talrijke publikaties is vooral de vertaling van het Oude Testament in het Duits bekend, De vermaarde filosoof en theoloog Martin Buberdie gis teren in Jeruzalem op 87-jarige leeftijd is overleden. waaraan hij samen met Frans Ro se nzweig werkte. Zijn bundel opstel len „Vom Geist des Judentums" bracht het tot internationale ver maardheid. Tot 1933 bezette Buber de enige joodse leerstoel voor religi euze wetenschap en ethiek aan een Duitse universiteit. Van 1938 tot 1957 was hij hoogleraar aan de Hebreeuw se universiteit van Jeruzalem, waar van hij een der oprichters was. In Israël werd prof. Buber geëerd als een groot intellectueel, hoewel sommigen van zijn ideeën tegenstand ontmoetten van joodse politieke fi guren. Extreme nationalisten hadden bezwaar tegen Bubers gematigde denkbeelden over de houding van het Zionisme tegenover de Palestijnse Arabieren. In Nederland is Buber enkele jaren geleden geëerd, toen Prins Bernhard hem de Erasmusprijs overhandigde. F. Kuil te t Woud Gercf. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Delft (vac. dr. G. P. Hartvelt) M. Wilschut te Amsterdam - W. Examens. Aan de VU slaagde voor het kand.examen theologie de heer G. Snel te Ijlst. Baptisten Gemeenten. Aangenomen naar Nleuw-Weerdlnge \Chr. Eijer, kand. te Leeuwarden. Ned. Prot. Bond. Aangenomen naar Soeet W. Lee rink. voorganger v. d. afd. v. d. Ver. v. Vryz. Hervormden te Beverwijk. Kerk tegen continue arbeidsbezetting De karkeraad van de Gereformeer de Kerk Vrijgemaakt in Leerdam zegt in een brief aan de directie van de Kon. Ned. Glasfabrieken aldaar „met ontsteltenis en bezorgd heid kennis te hebben genomen van de reorganisatieplannen in die zin, dat zal worden overgegaan tot vol ledige continue arbeidsbezetting". De kerkeraad protesteert tegen de ont heiliging van de zondag en de ge wetensnood voor de betrokken arbei ders en verzoekt de directie bij de te nemen besluiten ernstig rekening te houden met de door hem naar voren gebrachte bezwaren. Aan de kerkeraden van de andere protes tantse kerken in Leerdam is door de kerkeraad adhesie gevraagd met zijn schrijven. Kardinaal Koning van Wenen heeft in Boedapest de Hongaarse kardinaal Mindzenty een kelk over handigd als geschenk van de Paus alsmede een boodschap, aldus is offi cieel in Vaticaanstad bekendge maakt. Het geschenk is ter gelegen heid van het gouden priester jubileum van kardinaal Minds zenty. Vaticaanse functionarissen weige ren zich uit fce laten over de toekomst van de kardinaal, maar in welinge lichte kringen meent men, dat nog niets erop wijst, dat hij naar Rome zal gaan. Kardinaal Mindszenty erd in 1949 tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld op beschuldi ging van hoogverraad, spionage en pogingen het toenmalige Hongaarse bewind omver te werpen. Hij ver blijft sinds 1956 in de Amerikaanse legatie in Boedapest. R.-K. Kerk in Polen wil godsdienstvrijheid De R.K. kerk in Polen heeft pre sident Ochab om volledige gods dienstvrijheid verzocht en hem ge vraagd het stilzwijgen over de be trekkingen tussen kerk en staat te verbreken. De kerkelijke leiders de den dit in een brief, die 13 mei ge schreven en nu gepubliceerd is. Gereformeerde steun aan Algerije Voor het hulpwerk van het Leger des Heils in Algerije heeft het we- reldiaconaat van de Gereformeerde Kerken in Nederland 20.000 gulden beschikbaar gesteld. Het Leger des Heils zal dit geld gebruiken voor melkuitdeling aan schoolkinderen, voor bejaarden- en invalidenzorg. Ook is 15.000 gulden ter beschikking gesteld voor het Internationale chris telijke hulpwerk in Algerije, dat door de kerken is opgezet. Het geld zal o.m. worden gebruikt voor de aanleg van een grote bosrand, die de op dringende Sahara moet tegenhouden. Ook medische hulp, onderwijs en voedselverstrekking aan kinderen staan op het programma. Tenslotte is 3.000 gulden voor va kantiewerk van jeugdige Algerijnen gegeven. Dit geld gaat naar de Ge reformeerde predikant ds. P. van Vliet, die voor de Morgenlandzending in Algerije werkzaam is en daar een pastoraat van een plaatselijke pro testantse kerk verzorgt. Dode mus Onze P a r ij s e correspondent voegt hier aan toe: In Parijs gelooft men dat de jong ste Frans-Duitse topconferentie een reprise is geweest van het vorige be raad en in feite dus niets heeft op geleverd. Wanneer kanselier Erhard zich desalniettemin voldaan toont over de resultaten dan verheugt hfj zich bewust om een dode mus. Een elektorale dode mus die hij echter zal pogen op te zetten om zo zijn kiezersvolk het zo vurig begeer de diplomatieke succesje van een Europese topconferentie der zes voor de ogen te kunnen spiegelen. Die topconferentie heeft in werkelijkheid echter nog wat minder kans binnen afzienbare tijd gehouden te kunnen worden dan zes maanden geleden, toen generaal De Gaulle zijn Duitse partner zo'n zelfde belofte ook al reeds had gedaan. De diplomatieke kalender laat zelfs de hypothese niet toe voor zo'n top- beraad der zes staats- en regerings chefs voor de verkiezingen in de Bondsrepubliek van september a.s. In Parijs is men zich ervan bewust dat die samenkomst op een later tijdstip in dit Jaar nauwelijks veel waarschijnlijker is geworden sedert Nederland zijn nieuwe condities heeft gesteld voor een financiële regeling van de landbouwproblemen in de vorm van een effectieve controle door het Europese parlement op de han- Doodslag Turk in Venlo 'Van onze Venlose correspondent) Vermoedelijk op dinsdag 29 juni zal de rechtbank in Roermond een begin maken met de behandeling van de rechtzaak tegen de elf verdach ten uit Venlo, terzake van de dood slag op de 24-jarige Turkse arbeider Riza Polat, De Turk werd op 2 jan. van dit jaar in Venlo met een auto- crick doodgeslagen. De rechter-commissaris heeft het vooi-onderzoek gesloten. Wegens het grote aantal verdachten, zal de zaak in twee gedeelten worden behandeld. In eerste aanleg zijn vijf verdach ten gedagvaard. In september moe ten de overige zes verschijnen. De dood van de Turk werpt een schril licht op de abnormale vorm van straatschenderij die in Venlo hoogtij vierde en was er tenslotte directe aanleiding toe, dat de plaatselijke overheid zeer streng ging optreden en niets meer tolereerde. Opvallend is, dat het er, sedert de dood van de Turk en de arrestatie van elf bel hamels, vrijwel veilig is. In Venlo verbaasde men zich over de melding, dat de weduwe van de doodgeslagen Turk, thans na zes maanden nog niet het geld zou heb ben gekregen dat tegelijk met het stoffelijk overschot van Riza Polat per vliegtuig werd meegegeven. delingen en beslissingen van de mi nisterraad der E.E.G.-landen. In Parijs heeft men het voorgevoel dat het Europa der Zes nu mogelijk de ernstigste crisis van zijn bewogen be staan tegemoet gaat. VOOR DE EERSTE KEER AANVALLEND IN ACTIE? Een Amerikaans parachutistenba taljon is gisteren overgebracht naar de Zuidvietnamese plaats Phoeoc Vinh, slechts 30 kilometer ten zuiden van Dong Xoei gelegen, waar guerril lastrijders van de Vietcong zaterdag een ware slachting aanrichtten on der een Zuidvietnamees regerings bataljon. Het Amerikaanse bataljon ter sterkte van achthonderd man wordt in paraatheid gehouden. Wanneer het in actie komt zal het de eerste Met de Rotterdam van de „Hol land Amerika Lijn" zijn zaterdag morgen aangekomen de heer en me vrouw William Royall Tyler, die on langs tot ambassadeur van de Ver enigde Staten in Nederland werd be noemd. De ambassadeur legde in het Nederlands „Zij hebben mij in de Nederlandse ambassade in Washing ton geholpen" een verklaring af, waarin hij zei, dat zijn vrouw en hij zeer verheugd waren in Nederland te mogen wonen. „Wij zijn eerder in uw land geweest, maar hadden nooit gedacht zo fortuinlijk te kunnen ziin, ons land bij u te mogen verte genwoordigen". De heer Tyler wees in zijn verklaring op de sterke his torische band tussen Nederland en de Verenigde Staten en de gemeen- j schappelijke idealen, die beide volke ren hebben. maal zijn dat Amerikaanse militai- ren niet in hun rol van verdedigers van militaire installaties de Vietcong tegemoettreden. In het gebied van Dong Xoai zouden zich twee Viet- cong-regimenten bevinden, misschien vierduizend man in totaal. Een regi- ment zou zich ten noorden van de stad ophouden, het andere tussen Dong Xoai en Phoeoc Vinh. De Amerikaanse ambassadeur by Vietnam, Maxwell Taylor, is naar Saigon teruggekeerd van een bezoek aan Washington, waar hij met presi dent Johnson en andere hoge autori teiten belangrijke besprekingen heeft gevoerd over de Vietnamese oorlog. Voorzitter Generaal-majoor Ngoejen van Thieoe is benoemd tot voorzitter van een nieuwe nationale leidinggevendt raad, die Zuid-Vietnam zal besturen. De samenstelling van deze raad zou binnenkort worden bekendgemaakt, De generaal, die minister van De fensie was in de aftredende burger- ïyke regering, verklaarde in een dag- order over de radio, dat het gehele potentieel van het land zal worden samengebundeld in een veldtocht te gen de Vietcong. De militairen, zo zei hij. hadden het bewind weer op zich genomen omdat de opeenvolgende re geringen sinds de omverwerping van Diems regime in 1963 er niet in wa ren geslaagd het pad naar de over winning te vinden. Generaal Thieoe, een van degenen die in februari jl de tot dan toe sterke man van d« strijdkrachten. generaal Ngoejen! Khanh, uitschakelden. beloofde, voorts een einde te zullen maken aar corruptie. Wij brengen met groot succes Permanent Rlvière ONZE SPECIALE AANBIEDING HAARKLEURSPECIALIST In onze salons behoeft U niet af te spreken. Bij beschikking van de Kan tonrechter te Leiden, van 2 juni 1965 zijn aan NICOLAAS VAN RHIJN, helmplanter, wonende te Katwijk aan Zee, Jan Evertsenlaan 1, geboren te Katwijk op 5 februari 1947, de navolgende rechten van meerderjarigheid verleend: de gehele ontvangst, de uit gave van en de beschikking over zijn inkomsten; het aangaan van een Com manditaire vermootschp onder firma met zijn vader en zijn broeders Arie, Dirk en Her- manus van Rhijn, ten doel hebbendehelmbeplanting, onderhoudswerk van duin- en verdere gronden, andere grond werken, alsmede het leggen van buizen, kabels en het telen van helm; een en ander met inachtne ming van het bepaalde bij artikel 480 van het Burgerlijk Wetboek. N. KWESTRO, belastingconsulen t. ADVERTEER regelmatig in het LEIDSCH DAGBLAD de meest gelezen courant i voor Lelden en omstreken. Bijt eens In een Bounty! En plukverse kokos*smelt in uw mond samen met milde melkchocolade. Een héél aparte smaak. Een verrukkelijke combinatie) En nóg een verrassing: In elke wikkel twéé heerlijke Bounty's. O* kokos In Bounty Is on blijft vors en fris denk zfj een geheel eigen bereidingswijze. Op ons KANTOOR kan geplaatst worden een DAMESKAPSALON vraagt CHEF of CHEFFIN en een EERSTE KAPSTER en een LEERLING KAPSTER Haute Coiffure J. P. v. d. BLOM STEENSTRAAT 57 TELEFOON 21721 Tarief „SLEUTELTJES" 1—20 woorden f 1.35 1—30 woorden f2.10 een woord hoogstens 12 letters. Bewijsnummers f0.15 extra Toezending nummerbrleven f 0.30 meer. „Sleuteltjes" worden behoudens gebrek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4