EIDSCH DAGBLAD ^olitieke 'knokpartij' in ^EG over democratisering GROTE SCHADE IN MIDDEN-EUROPA BUSCHAUFFEUR VOORKOMT RAMP Plannen in Brussel gaan Parijs te ver ons met ver genoeg lamol-weer vandaag1- Scherpe reactie in Zuid -A frika tegen Nederlandse gift VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK (Sue/ 9lu gericht 1 maart 1860 MAANDAG 14 JUNI 1965 No. 31589 «teur: A Ei van Dishoeck oofdredacteurJ Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie 25041, lledactle. 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 (Van onze parlementaire redactie) Vandaag zijn in Brussel de onderhandelingen begonnen over de nnen van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de iG) voor de financiering van het gemeenschappelijk landbouw- leid. Omdat aan die plannen het voorstel is gekoppeld de EEG en inkomsten te verschaffen en het Europese parlement wat mere controlerende bevoegdheden te geven (ideeën die presi- nt De Gaulle niet welgevallig zijn) zit er een forse politieke ikpartij in de lucht, naar het resultaat waarvan men voorlopig slechts kan gissen. Nederland wil Ineer macht voor Europees parlement Europese ministerraad kan de 'achte „slag om de democratise- van de gemeenschap moeilijk -oijden, omdat de Europese Com- Q ie haar voorstellen als een moei- deelbaar pakket bij de minister- heeft ingediend. De voorstellen jlzen in het kort het volgende: e kosten van het gemeenschap- eljjk landbouwbeleid (marktin- erventies, subsidies op export aar derde landen en structuur- olitiek) komen geleidelijk aan eheel (per 1 juli 1967) voor reke- ing van de gemeenschap. In de Overgangsperiode worden de kos- en volgens een bepaalde verdeel- leutel nog gedeeltelijk over de artners uitgesmeerd. De op- rengst van heffingen op de inge- oerde landbouwprodukten vloeit jJ a 1967 eveneens geheel in de kas dan de EEG; versterken het supra-nationale ele ment in de Europese samenwerking, dat De Gaulle juist wil uitbannen. Frankrijk kan de plannen echter niet en bloc verwerpen omdat het alle be lang heeft bij de voorgestelde finan ciering van de Europese landbouw, een voor haar (net als voor Neder land) voordelige regeling, die zij graag in de wacht zou slepen. Alles of niets De Europese Commissie is er ken nelijk van uitgegaan dat slechts een koppeling van de industrierechten aan de landbouwfinanciering kans zou bieden op enig succes voor haar plannen om de gemeenschap van eigen inkomsten te voorzien. Frank rijk, dat stellig zal proberen het eer ste voorstel afzonderlijk erdoor te krijgen en de rest op de lange baan te schuiven, zit wanneer dat niet mocht lukken voor het dilemma: alles of niets. Dat alles is dan nog roinv (49) gestoken n onze R'damse correspondent) de nacht van zaterdag op zon- is de 49-jarige mevrouw E. van Velde door een onbekende aan- met een mes in de borst ge- i. In zorgwekkende toestand is het Bergwegziekenhuis ver- Ze is buiten levensgevaar, kon totnutoe nog geen verkla- afleggen tegenover de politie, vrouw Van der Velde, moeder kinderen, liep zaterdagnacht .Iwn uur of drie over de Gerde- ig. Ze was op weg naar een idin Plotseling werd ze aange- door een onbekende man. de vrouw zich heftig verweerde egon te gillen greep de aanval- mes en bracht de vrouw een toe. Op het hulpgeroep van Jouw Van der Velde kwam een inibewoner toegesneld, die nog een tot nu toe onbekende zag ichten. echtgemot van de vrouw is aan gevoeld, maar beschikte een waterdicht alibi De politie nu naar getuigen van het ge- Veranderlijk K.N.M.I. verwacht van heden- lorgenavond: fenderlijke bewolking met van- t plaatselijk mist en morgen 5i op de dag kans op enige regen, [ke tot matige wind in hoofd- 1 zuidwestelijk. Weinig verande- In temperatuur. (pgemaakt om 11.15 uur). 15 JUNI op: 4.19 uur: onder: 21.02 uur. an op: 22,39 u.; onder: 5.04 u ogwater in Katwijk te 4.01 en !6 uur. igwater te 12.08 uur. nummer bestaat alt 16 pagina's ook de opbrengst van het gemeen schappelijk buitentarief (de doua nerechten op ingevoerde indu- strieprodukten uit derde landen) vloeien vanaf 1 juli 1967 geleide lijk aan in de kas van de gemeen schap. Uit de totale opbrengst van de landbouwheffingeen en de douanerechten worden tenslotte alle uitgaven van de gemeenschap bestreden de ontwerp-begroting van de Europese Commissie moet met een gekwalificeerde meerderheid (waarbij de stemmen onderling een verschillende waarde hebben) door de Europese ministerraad worden goedgekeurd en geldt als aangenomen als het Europese parlement niet binnen een maand bedenkingen heeft aangevoerd. Wenst het parlement veranderin gen aan te brengen, dan kan dat daartoe alleen adviseren. De mi nisterraad kan het advies, ook al zou het door de commissie worden overgenomen, naast zich neerleg gen als vijf van de zes partners in de EEG dat wensen. Het is duidelijk dat de voorstellen, die de Commissie in de eerste plaats heeft ingediend om haar eigen posi tie te verstevigen, in Parijs niet in goede aarde zijn gevallen. Want zij Was Von Papen betrokken bij aanslag op Hitier? j Uit vandaag gepubliceerde Ameri kaanse documenten blijkt, dat de Turkse premier gedurende de twee- de wereldoorlog, Saracoglö, vermoed de, dat de toenmalige gezant van na- I zi-Duitsland in Ankara. Von Papen, betrokken was geweest bij het kom- I ple t tegen het leven van Hitler van l'J44. I Enkele dagen voor Turkije op 2 augustus 1944 de diplomatieke be trekkingen met Duitsland verbrak, deelde premier Saracoglö de Ameri kaanse zaakgelastigde. Kelley, mee, dat hij vermoedde dat Von Papen op dat ogenblik misschien niet naar Duitsland zou willen terugkeren, om- j dat hij wellicht op enigerlei wijze be- j trekken was geweest bij het recente komplot tegen Hitier. Dit werd door Kelley gerapporteerd aan de minis ter van Buitenlandse Zaken, Huil. Saracoglö deelde eveneens mee, dat hij Von Papen desgewenst zou toe staan „als ambteloos burger" in Tür- kije te blijven. maar betrekkelijk, want er zijn EEG- partners, en wel speciaal Neder land, voor wie de voorstellen van de Europese Commissie nog lang niet ver genoeg gaan. Nederland wenst met name grotere bevoegdheden voor het Europese par lement, dan waarin de voorstellen van de Europese Commissie voorzien. Behoudt in die voorstellen de Europese ministerraad het laatste woord over de EEG-begroting, Neder land daarentegen wil het Europese parlement in de begrotingsprocedure dezelfde controlerende rechten geven als de nationale parlementen hebben en verlangt dat bet Europese parle ment de wetgevende bevoegdheid krijgt waarom dat parlement zelf bij resolutie van 12 mei heeft gevraagd. Minister Luns, die dit standpunt de vorige week door de Tweede Kamer (motie-Blaisse) kreeg opgedrongen (hoewel hij zelf met minder genoegen had willen nemen) staat in Brussel wederom recht tegenover Frankrijk, dat elke effectieve parlementaire con trole op de gemeenschapsgelden af wijst. Vervolg pagina 2 De broer van Prins öernhard. Prins Aschwin en zijn echtge note zijn zaterdag voor een kort bezoek aan ons land uit New York op Schiphol gearriveerd. De Prins en zijn echtgenote op de luchthaven. Niemand gewond Personentrein scheefgetrokken Een personentrein uit Amersfoort is vanmorgen even over half elf bij de Dij ksgr acht in Amsterdam „scheefgetrokken". De trein zou in een bocht het Amsterdamse station binnenrijden, maar door moeilijk heden met een wissel verliep dat niet vlekkeloos. Een rijtuig reed het ene spoor op en een volgende rijtuig het andere spoor, doordat de seinhuis- wachter de wissel „recht" trok. De trein liep niet uit de rails. De reizigers zijn kort na het on geluk met een andere trein verder- gereden. Twee sporen waren tijdelijk versperd, maar omstreeks twaalf uur konden zij weer worden gebruikt. Minister Vorster daagt Afrikaanse staten uit Dc Zuidafrikaanse minister van Justitie, Vorster, heeft bekendge maakt, dat een vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis vrijelijk alle Zuidafrikaanse gevan genissen, die hij wenste te zien, heeft kunnen bezoeken. Hij daagde andere Afrikaanse landen uit eveneens de deuren van hun gevangenissen te openen voor het Rode Kruis. Talrijke overstromingen Het grootste gevaar voor ver dere stijging van het hoge water, dat in het zuiden van de Duitse Bondsrepubliek uitgebreide over stromingen tot gevolg had en waarbij zes personen omkwa men. scheen gisteren geweken te zijn. Het waterpeil, dat de afge lopen dagen tot vijf meter boven normaal stond, begint te zakken. In Passad wacht de bevolking een nieuwe schoonmaaktijd. De modder ligt er twee decimeter hoog in huizen en straten. Het gemeentebestuur staat voor de taak nieuwe woningen te verschaffen aan de talrijke be woners die door het buiten zijn oevers treden van de Donau hun huizen konden afschrijven. Op som mige plaatsen gebeurde dit voor de derde maal binnen tien jaar. In de eveneens aan de Donau ge legen plaatsen Regenburg en Kel- heim moesten ook gisteren nog men sen uit hun ondergelopen huizen ge- evacueerd worden. In Kelheim waande men zich in Venetië. De be volking vaart met roeiboten en ka no's door de straten. In het Beierse Amperdal rekent men erop dat tach tig procent van de oogst verloren is gegaan. De toestand blijft hier kri tiek. Nabij Silvolde ten zuidoosten van Doetinchem had zaterdag een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij vier inzittenden van een personenauto om het leven kwa men. Het wrak van de ongeluks auto WIJZIGING ABONNEMENTSPRIJS Zeer tot onze spijt zijn wij genoodzaakt, met ingang van 1 juli as., de abonnementsprijs met 5 cent per week te verhogen. De nieuwe abonnementsprijzen worden derhalve: De door het hoge water in de Rijn bedreigde gebieden liepen gisteren geen direct gevaar, hoewel rok hier nog uitgebreide stukken onder water staan. Het scheepvaartverkeer kon normaal doorgang vinden, doch op de Neckar is zij gestremd. De toestand in de Donaulanden Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho- Slowakije bleef ook in het weekeinde bedenkelijk. Veel verkeerswegen zijn onbegaanbaar en op verscheidene punten is het spoorwegverkeer on mogelijk. In Oostenrijk heeft het hoge water vier doden geëist. In de stad Oisjek in noord-Joego- slavië raakte de dierentuin over stroomd. De dieren zijn nu voor de helft geëvacueerd. De tijgers, leeu wen en buffels zijn nog in het park ze zijn moeilijk te evacueren om dat ze zo nerveus zijn. In de noordelijke provincie Voj- vodina heeft de Donau thans de on gekende breedte van 20 km bereikt. Het waterpeil van de rivier stijgt nog steeds in een tempo van 12 cm per dag. Een wolkbreuk heeft dit weekein de het dorpje Sanderson in Texas zo goed als van de kaart geveegd. Vol gens de laatste berichten zijn ten minste 16 personen om het leven ge komen en werden er nog 15 ver mist. Vijfenzeventig huizen, vier mo tels en meer dan een tiental andere zakenpanden werden verwoest door de watermassa's die het gewoonlijk droge riviertje dat door het dorp loopt in een reusachtige stroom ver anderden. Nederlandse emigranten in Zuid- i Afrika zijn voornemens een massa- I betoging voor de Nederlandse am- I bassade in Pretoria te houden om I te protesteren tegen het besluit van de Nederlandse regering honderd- c'ii'7end gulden te schenken aan een „bijstand- en verdedigings-fonds", aldus meldt het Johannesburgse dagblad „Dagbreek". Het fonds I wordt gebruikt om juridische bij stand te betalen voor personen die in Zuid-Afrika worden gearresteerd wegens politieke misdaden en sabo tage. Volgens „Dagbreek" hebben leden van het Zuidafrikaanse parlement uiting gegeven aan hun verwonde ring en verontwaardiging over dit Nederlandse besluit. Er is een comité gevormd om de massabetoging op 26 juni te organiseren. „Dit is de ernstigste diplomatieke klap in het gezicht, die Nederland Zuid-Afrika ooit heeft gegeven", al dus „Dagbreek". „Het is het toppunt van een reeks berekende beledigin gen". Onlangs heeft de Zuidafrikaan se regering een groep Nederlandse parlementiërs een bezoek aan Al- bert Loethoeli te laten brengen. per week per maand per kwartaal f 0.83 f 3.55 f 10.70 bescheiden ver- De aanhoudende kostenstijgingen nopen ons tot hoging. Wij zullen voortgaan met het verbeteren van de kwaliteit van ons blad. Dorp in Soedan overvallen Bij een aanval van zuidelijke re bellen op het dorp Ka ka, dat in de omgeving van Kadok in de Soe- danese provincie Boven-Nijl ligt, zouden 21 mensen, onder wie vier kinderen, om het leven zijn geko men. De rebellen hadden het dorp bezet en in brand gestoken. China trekt weer ten strijde tegen het revisionisme Het Sowjetrussische blad „Praw- da" heeft dit weekeinde een her nieuwde oproep gepubliceerd voor een internationale conferentie waar de geschillen in de communistische wereld zouden kunnen worden ge slecht. De oproep was vervat in een resolutie van de pro-Russische Por tugese communistische partij. Twee Chinese bladen beschuldigden gisteren de Russische leiders van re visionisme dat gevaarlijker werd ge noemd dan dat van de voormalige premier Chroesjtsjow „De bevoor rechte klasse in de Sowjet-Unie ont deed zich niet van Chroesjtsjow om dat hij het revisionisme bekleed, doch omdat hij te dom en te be rucht was en niet door mocht mod deren". Wij koesterden hoop met be trekking tot de nieuwe leiding en wachtten verscheidene maanden lang af. Zjj lieten echter spoedig hun ware bedoeling blijken en gingen op de revisionistische weg voort, aldus het Chinese commentaar. liet Johannesburgse dagblad „Die Transvaler" schrijft over de Neder landse gift aan het „Defense and aid fund", dat dc Nederlandse re gering zich nog zou bedenken als zij wist aan wie het geld ten goede komt. „Het zijn geen vrijheidsstrij ders, zoals men kennelijk in Neder land denkt. Er zijn er bij die niet zouden aarzelen de vlam van de vrijheid in Nederland te doven als zij konden. Sommigen zijn niet voor moord teruggedeinsd, anderen be schouwen sabotage als een politiek strijdmiddel. Als deze mensen wer den uitgenodigd de Nederlandse vrijheid te genieten, zou de Neder landse overheid hen spoedig van hun vrijheid moeten beroven om die van de Nederlanders te beschermen", aldus „Die Transvaler". voorrang <5 Actie-comité „Links opgericht (Van onze Utrechts correspondent) Op initiatief van jhr. Ir. S. Laman Trip uit Den Helder, en pater Ed. Krekelberg uit Delft, is zaterdag middag in Utrecht het actie-comité „Links voorrang" opgericht. Het co mité bestaat voorlopig uit 9 leden. Het is echter de bedoeling dat het ln de nabije toekomst zal uitgroeien tot een gezelschap van 30 k 40 mensen. Jhr. Trip hoopt dat vooral personen met gezag zich aansluiten. Voor de oprichtingsvergadering hadden de initiatiefnemers ook enige politie-functionarissen uitgenodigd. Zij zijn echter niet gekomen. Volgens jhr. Trip mochten zij niet. Het actie-comité wil de invoering van „links voorrang" onder meer be vorderen door het geven van voor lichting aan overheid, organisaties en publiek. Het comité is aangesloten bij het in Brussel gevestigde „Comité Inter nationale Pour la Prioritè a gauche" (C.I.P.A.G.), dat in september in de openbaarheid hoopt te treden. Ovenvegivachter vergeet spoorbomen te sluiten De attente chauffeur van een V.A.D.-lijnbus heeft zaterdag middag een ramp voorkomen door tijdig te stoppen voor de ge opende overwegbomen in de Molenstraat in Twello. De overweg wachter was vergeten de bomen te sluiten, toen de trein van Apeldoorn naar Deventer in aantocht was. De chauffeur, die dagelijks deze overweg passeert, merkte dat er iets niet in orde was. Hij hoorde plotse ling waarschuwingssignalen van een naderende trein en bracht direct de bus, met 40 passagiers, voor de ge opende bomen tot stilstand. De ma chinist van de trein had het onheil ook zien naderen en was krachtig gaan remmen en fluitten. Op de vrije overweg had de trein nog een matig snelheid. Uit een onderzoek is gebleken, dat de overwegwachter wel het signaal „overweg sluiten" heeft ontvangen, maar de bij de spoorwegen als rustig en accuraat bekend staande man had er ditmaal geen acsht op geslagen. leuwo t Uit het Leidsch Dagblad van 1 14 Junij 1865: De Leidsche studenten- feesten zijn afgeloopen en nu is de beurt aan de Leidsche burgerjj, om weldra het i Leidsch studentencorps een luisterrijk blijk van erkente- I lijkheid te geven op den dag der verjaring van HM. onze I geliefde Koningin. r Maandagmiddag heeft t HM. de Koningin een bezoek gebragt op het kasteel van Jhr. Mr. D. F. Gevers van En- degeest.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1