Schrijven is wel iets anders dan vertellen Heimwee naar liet dorp? wij dacjjs.0me.n0sn Geeft uw paspoort niet af Zaterdag 12 juni 1965 Pagina 1 J^T A DIT erbarmelijke voor- 1 voorjaar hopen we op zon, veel zon. En het is logisch, dat als het warm weer is, we er zoveel mogelijk van willen profiteren en dan onmiddellijk de Noord- of Kat-) wijk nemen naar zee. Noord wijk als u niet op een cent hoeft te kij ken en 's avonds wat. mondain vertier zoekt. Katwijk bij voor keur als u er met het hele gezin een dagje op uittrekt. Katwyk is een typische familie badplaats. Het is niet alleen goed koper dan Noordwijk, het is ook veel meer ingesteld op het gewone gezin. Wat het laatste betreft, is Katwijk overigens nog niet aan het eind van zijn Latijn, want het ont wikkelt zich nog steeds in deze rich ting. In elk geval is de situatie er nu zo, dat men niet de hele dag met zijn kinderen op het strand hoeft te blijven bakken, waarvoor trouwens vooral de jongsten weinig geduld kunnen opbrengen. Is het zonnig weer en staat er weinig wind, dan kan men in een sloep een uurtje de zee op. Is de lucht wat betrokken, dan doet men er verstandiger aan in de overdekte rondvaartboot te stappen, die enkele malen per dag vanaf de Prins Hen drikkade koers zet naar de Kager- Het is alweer zover. Zoals u onlangs in de krant hebt kunnen lezen, gaat dit jaar 28 procent van de Nederlandse be volking in juni met va kantie. Dat betekent, dat de jaarlijks terugkerende strijd om een „eigen" vierkante meter strand, bos of hei nu al in volle hevigheid aan de gang is. En wie vreest in eigen land niet te zullen slagen (te druk, te nat), zoekt het verder dan ooit: Israël het Braassemermeer. Voor kinderen van 4 tot 12 jaar zijn er in juli en augustus elke donder dag strandspelen bij het restaurant De Zwaan. Men kan een partijtje midgetgolf spelen, tennissen en paardrijden. Het volgende kan gebeuren: de zon schjjnt uitbundig als u 's och tends met uw gezin naar het Kat- wijkse strand trekt, maar tegen het middaguur slaat het weer plotseling om, een normaal verschijnsel in Nederland. Dan is er nog geen man overboord. In de richting van Was senaar, net voorbij het marine vliegkamp Valkenburg, bezit Kat wijk in „De Pan van Persijn" een recreatiegebied, dat niet tot de grootste, maar wel tot de gezellig ste van deze streek behoort. Het is stevig begroeid (en dus beschut), bezit een eendenvijver, een herten kamp en een heel rustiek theehuis, en speciaal voor de kinderen zijn er speelweiden, klimrekken, klimbo- men en een zandbak. Men kan ook de duinen ten noor den en ten zuiden van Katwijk in, als men tenminste tussen 9 en 12 uur 's ochtends (op werkdagen) bij het politiebureau een duinkaart heeft gehaald. En mocht het werke lijk slecht weer worden, dan zit men met de bus binnen het kwartier in het Dierenpark Wassenaar. Nog wat activiteiten van de Kat- wijkse VVVlampionoptochten, red dingsdemonstraties, puzzelritten, sportwedstrijden, concerten, caril lonbespelingen en op vier zomer avonden vuurwerk. Een klein deel van het Katwijkse strand met op de achtergrond de schilderachtige Oude Kerk ook wel bekend als het Witte Kerkje. )fi In opdracht van de Commissie voor de Deltazaken van de Ned. Herv.kerk is enkele maanden geleden een interes sante studie gepubliceerd over de mogelijkheden van gemeente- vormen in de stadssamenleving. „Kerk in stedelijk perspectief" is de titel van deze studie, uitge geven door het Boekencentrum N.V. in Den Haag. De beleving van de stadssa menleving zal van persoon tot persoon wel zeer verschillen. Zo negatief als men in het begin van deze eeuw zich over de stad heeft uitgelaten, zult u het toch wel niet doen. De stadslucht is wel als gif gekarakteriseerd. En hierbij dacht men dan niet aan uitlaatgassen en andere lucht vervuiling, maar aan een geest vijandig aan alle godsdienst en geloofsleven. Natuurlijk valt niet te ontken nen, dat met de groei van de steden en de verhuizing naar de steden ook de onkerkelijkheid sterk is toegenomen. Stedebouwkundig mankeerde er dan ook wel het een en ander aan de vormgeving. Was de stad niet vaak in hoofdzaak alleen maar een opslagplaats van werklieden onder de rook van fabriekspijpen? Er zijn Leide- naars genoeg, die hierover nog weten mee te praten. Gelukkig is er veel veranderd, al bluft er nog genoeg te wen sen. Het heimwee naar het dorp komt nog wel voor, maar de meeste stedelingen, die van het platteland afkomstig zijn, willen toch niet meer terug, voor zover ik dit beoordelen kan. Toch, aldus bovengenoemd so ciologisch rapport, wordt nog dikwijls gedacht vanuit dit WOORD VAN BEZINNING heimwee naar de dorpssamen leving. Zowel bij stedebouwkun digen als binnen de kerk. De wijkgedachte en de wijkgemeen- te gedachte passen niet in het modern-stedelijke leven. Heeft de stadsmens er wel behoefte aan. dat men hem kent en groet in z\jn woonomgeving? Geeft de anonimiteit hem niet een ge waardeerde vrijheid? Hij kan nu zelf zijn contacten kiezen. Lang niet altijd groeit er intimiteit met de buren of mensen uit de naaste omgeving. Als men in de kerk van de wijk- gemeenten één gezin wil maken, berust dit op het foutieve uit gangspunt, dat mensen, die toe vallig in eikaars nabijheid wo nen. ook intensief met elkaar moeten omgaan. Komt het in grote wijkgemeenten trouwens ooit verder, aldus nog steeds het rapport, dan enige onderlinge bekendheid? Er wordt een vergelijking ge maakt met het muziekleven. We kennen daar de grote concerten. Tijdens die concerten is er een echte verbondenheid, maar daarna gaat men uit één. Het elkaar kennen speelt geen rol. Inderdaad kan men op deze ma nier ook een kerkdienst intensief beleven: denkt u maar eens aan een dienst die u tijdens uw va kantie meemaakt ergens in Ne derland of daarbuiten. Daar naast is er in het muziekleven ook in kleine groepen muziek beoefening. Laat zo het gemeen te-zijn ook functioneren in be paalde groepen. Dit kunnen be roepsgroepen zijn, te denken valt aan studenten en academici, laat de leeftijd ook een rol spe len (jeugd, jonge gezinnen, be jaarden) en niet te vergeten de instelling van de mensen; de ene mens denkt graag en bezint zich, de ander wil de handen uit de mouwen steken. Het gaat er hierbij niet om de kerk te spliten in groepen. Maar de studie becritiseert de gedach te dat het een unieke opdracht van de kerk is allen als één ge zin. ondanks alle verschillen, te betrekken binnen de ene wijkge- meente. Dit is maar een facet uit het 137 pagina's tellende rapport, dat een schat van gegevens be vat over de ontwikkelingen in Hoogvliet en Spijkenisse en van daaruit lijnen trekt naar „de kerk in de stad". We zullen er goed aan doen ernstig te luisteren naar de so ciologen. Aldus ook de Leeuwarder Cou rant, maar de schrijver in die krant kan niet nalaten er aan toe te voegen: „Eén ding kan en mag de kerk echter nooit uit het oog verliezen: dat zij een ge meenschap is van gelovigen, die over alle scheidsmuren van stand, beroep en ras heen gaat Wanneer men de gemeente gaat verdelen in allerlei groepen op basis van stand, beroep, leeftijd, intelligentie-quotiënt en belang stelling, verliest zij ook de laat ste rest van aantrekkelijkheid voor de buitenstaanders". En ik kan al evenmin nalaten dit aan U ter overweging door te geven. Want dit is toch niet alleen maar heimwee naar het dorp? H. BOUTER, hervormd predikant te Leiden. kan het beste zijn schreden richten naar Noordwijk met zijn vele terrasjes en en tiental bars en dancings. Noordwijk is trouwens toch wel een plaats die mogelijk heden biedt voor wie graag eens echt wat anders dan anders doet. Zwemmen in verwarmd zeewater bijvoorbeeld of een saunabad ne- men.bowling of roll curling, paard rijden in de naaldbossen ten westen van Noordwijkerhout of golfen. De WV organiseert wat eenvou diger amusement: taptoes, concer ten, drumbandshows en in juli en augustus vier vuurwerken. Ook is in bescheiden mate aan de kin deren gedacht. Op 21 juli en 19 augustus zijn er voorstellingen van het kindercircus Elleboog. Op 26 juni zijn er om twee uur 's middags zandbouwwedstrijden (een Frans idee!) voor kinderen van 12 tot 14 jaar, met als lokale hoofdprijzen rondvluchten boven het strand; in de internationale finale is een re tourvlucht naar Japan te winnen. Andere attracties van Noordwijk: twee midgetgolf banen, tennisbanen, drie maneges en boottochten. Wie graag strand en duin combi neert, zij het Wassenaarse Slag van harte aanbevolen. Ten noorden van 't Slag, richting Katwijk dus, strekt zich zo'n brede strook vrij duin uit, dat men er zelfs op vrij drukke da gen in alle rust in een „pan" kan liggen bruin bakken. Vlakbij het Wassenaarse Slag, maar in de andere richting, is 09k het Duin park, waar prachtige wandelroutes zijn uitgezet, waarover de volgende keer meer. Liefhebbers van een uitgesproken rustig strand, kunnen ook aan hun trekken komen, als zij zich enige moeite geven. Heel aantrekkelijk is het Duindamse Slag ten noorden van Noordwijk (te bereiken vanuit Noordwijkerhout of vanuit Noord wijk via de Duinweg), maar er loopt geen autoweg door de staatsbossen, Egypte, Griekenland, Joego-Slavië. Of worden het dit jaar voor u niét de piramiden van Memphis of de pal men van Majorca? Kun nen er deze keer evenmin twee weken pension op de Veluwe af? Blijft u met uw gezin gewoon thuis? Dan wacht u een dankbare taak. Want meer dan wanneer u zou vertoeven in Oostenrijk of Zuid-Limburg, zullen uw fantasie en improvi satievermogen op de proef worden gesteld. Zoals dr. L. van Ege- raat al heeft gezegd, is thuisblijven een van de moeilijkste vormen van vakantie vieren, maar ze ker niet één zonder moge lijkheden, wel een weinig kostbare. Met een vakantie in eigen omgeving kunt u alle kanten op: u bent uw eigen reisleider en uw eigen hotelier. Met goed weer maakt u excursies die u zelf hebt uitgestip peld; en als het regent, hebt u alle comfort van thuis. En mocht u nog niet alle mooie plekjes rond Leiden kennen, dan vindt u vandaag of de komende zaterdagen misschien wel iets bij de tips voor dagtrips, die wij in samenwerking met de plaatselijke VVV's heb ben verzameld. die dit strand van de „bewoonde wereld" scheiden. Het laatste stuk moet men dus wandelen of fietsen. Maar dat kan op zichzelf al een genoegen zijn. Op een betrekkelijk stuk stil strand komt men ook, als men een aantrekkelijk ommetje maakt door het recreatiegebied Meyendell in Wassenaar. Tegenover het thee huis is een rijwiel- en wandelpad dat door de duinen naar zee slin gert. Mogen we tenslotte de Bollen streek niet vergeten, die tegenwoor dig een „eigen badplaats" (welis waar Noordwijks grondgebied) heb ben: het Langevelder Slag. Auto wegen leiden vanuit Lisse en Hil- legom tot vlakbij het strand, waar een groot parkeerterrein is aange legd. De accommodatie bij zee, een restaurant en winkel o.a., is dit voorjaar gereed gekomen. VOLGENDE WEEK DE DUINEN De Nederlandse Consumenten bond adviseert Nederlanders, die met vakantie naar het buitenland gaan, hun paspoort niet af te geven aan de hotelhouder of eigenaar van een kampeerterrein. Velen zullen ongetwijfeld vaak geconfronteerd zijn met het feit, dat beheerders van hotels, kam peerterreinen e.d., zowel in binnen- als buitenland bij aankomst van hun gasten afgifte van het pas poort verlangen. In de „Consumentengids" van jurai schrijft de bond van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken de mededeling te hebben ontvan gen, dat het de houder van een paspoort zonder meer verboden is dit met welk doel ook, af te geven aan andere personen dan die, welke het recht hebben tot het Innemen van paspoorten (politie e.d.). Alleen in Zwitserland is de eige naar van een hotel of kampeer terrein formeel verplicht voor even tuele politiecontrole het paspoort van de gast in te nemen. De consumentenbond adviseert om aan de hotelhouder of kam- peerterreinbeheerder in een ander land dan Zwitserland, die toch om afgifte van het paspoort vraagt om zekerheid te hebben dat de gast zich niet misdraagt of zonder be taling verdwijnt, enige betaling vooruit aan te bieden, maar afgifte van het paspoort te weigeren. W. van Mancius. De Be zoeker uit de West. De Ar beiderspers. N.V. Amster dam. Dit is typisch een roman die interessant zou zijnals de auteur zich wat meer moeite had gegeven. De opzet is in elk geval de moeite waard. Van Mancius laat n.l. eenzelfde ge val tweemaal vertellen en wel door de beschuldiger en door de beschuldigde. Zoiets kan bijzonder boeiend zijn indien duidelijk wordt gemaakt hoe en waar een van de beide partijen of zelfs beide partijen een denkfout maken, opzettelijk of niet opzette lijk de zaak veranderen, geen kijk of niet voldoende kijk op de eigen daden hebben of om welke reden dan ook zich niet houden aan de feiten zoals die gegeven zijn. Nu is „de" waarheid altijd een problema tisch iets, maar in het geval van een roman staat daat de auteur garant voor een bepaalde gang zan zaken. Nu ligt in „De Bezoeker uit de West", de zaak heel simpel. Een van de beide vertellers is krank zinnig. Ook dit is wel aanvaard baar hoewel de probleemstelling en daarmee het boek toch wel erg eenvoudig wordt Maar daat staat tegenover dat het terrein van de handeling zich levendig verplaatst van Nederland naar een schip, van het schip naar Venezuela en Cü- ragao. Mijn bezwaar gaat echter nog naar iets anders uit. Wat dit boek doet vallen is de stijl, die werkelijk een aaneenschakeling can cliché's is. De stilte wordt al tijd „verscheurd" of is „beangsti gend". Bewegingen zijn „razend snel", de tropen „zwepen de harts tochten op", landhuizen zijn „een zaam", smaak is „verfijnd", de maan was „achter een wolken bank", „spookachtig schijnsel" en zo maar verder. Heel jammer, want Van Mancius weet een goed avon turenverhaal te vertellen schrij ven is evenwel iets anders. Renate Rubinstein. Namens Tamar. Querido N.V. Amsterdam. Schrijvers en schrijfsters van da gelijkse of wekelijkse kleine stuk jes, de z.g. cursiefjes, zijn er tallo ze. Lezers van kranten en tijd schriften vinden blijkbaar, naast de gewone inhoud van artikel en nieuwsbericht, graag een persoonlij ke noot; iets dat iets minder met de tijdelijkheid te maken heeft dan oorlogsberichten, ongelukken en kabinetscrises. Daarom moet dit onderdeel van de pers iets heel persoonlijks hebben en de indruk maken bij die indruk moet het dikwijls blijven een eigen reac tie te zijn van degene die het cur sief al of niet in pseudoniem on dertekent. Met de onvolprezen Simon Car- miggelt aan het hoofd beschikken we over een leger van zulke per soonlijke reageerders op allerlei, hier zeker daar minder schrijven de volgens de eigen aard, die ie der hui) eigen publiek hebben waarop hun opmerking in de regel is afgestemd. Over het algemeen houden deze regelmatige ontboezemingen het niet, wanneer ze achter elkaar, d.w.z. gebundeld, gelezen moeten worden. Dat is begrijpelijk want het zijn maar eendagsvliegen die, naar hun aard, na het lezen vergeten en vergeven moeten worden, een en kele uitzondering daargelaten. In hoeverre Renate Rubinstein, die in Vrij Nederland schrijft on der de naam Tamar, tot de uitzon deringen behoort ik zou zeggen van weL Zeker is dat haar korte beschouwingen iets heel eigens hebben. Het zijn in de eerste plaats al geen vrouwenpraatjes, die be perkt blijven tot gezin en huishou den en die qua geestespeil gewoon lijk niet verder reiken dan die van de gemiddelde huishoudster en ge zinsverzorgster. De onderwerpen van Renate Rubinstein zijn veel gevariëerder en wat meer zegt, ze weet ze ook gevariëerd te behan delen. Zij heeft een grappige, half verlegen, half brutale kwajongens- Boeken maRkt achtige toon en een scherpe opmer kingsgave voor het humoristische detail. Als ik kijk naar artikeltjes zoals „Gelijk", „Vliegen", „Gaaf" of „De Nieuwe Preutsheid" dan vind ik het eigenlijk jammer dat zij haar kruit in deze wekelijkse Tamars verschiet. Met haar talent en haar pientere intelligentie moest ze op breder terrein kunnen wer ken. Wellicht heeft ze dat zelf ook al ontdekt, gezien haar opmerking over deze Tamar „een wezen dat mij verwant is als gisteren aan vandaag". Ljef Nikolajewitsj Tolstoj. Kin derjaren. De Bezige Bij. Amster dam. Ik vraag me weieens af of jeugd werk van de onsterfelijken daartoe kan men Tolstoj toch re kenen niet overschat wordt. Dat ligt enigermate voor de hand. Ie mands reputatie toch, of dat nu een goede of een slechte is, zit on verbrekelijk aan hem vastgelijmd en de lezer resp. criticus behoeft) helemaal niet van onderscheidings vermogen ontdaan te zijn, indien hij geloof hecht aan die reputatie en dus in dit speciale geval aan de grootheid van het werk van Tol stoj. Hier voegt zich nog aan tos het feit dat jeugdherinneringen, zoals deze, beschouwd worden als goede wegwijzers tot beter begrip van het gehele oeuvre, zijnde per soonlijke levensfeiten. In hoeverre dat juist is: a. dat Jeugdherinne ringen op feiten zouden berusten, b. dat ze goed zijn om beter te begrijpen, wil ik in het midden laten. Vooral het argument blijkt me twijfelachtig. Deze „Kinderjaren" van Tol stoj dan zijn mi niet meer dan de herinneringen van een beschaafd, welopgevoed jongetje met een zachtmoedig hartje. Een Jongetje dat keurig in zijn omgeving past, dat een versje maakt voor groot moeders verjaardag, dat weet dat ook bedienden gevoel hebben en deugdzaam kunnen zijn. De her inneringen dus van een kind dat de traditionele opvattingen betref fende goed en kwaad ter harte heeft genomen en zijn best doet een goed jongetje te zijn. Een en ander met talent beschreven. Maar wanneer de naam Tolstoj er niet onder stond, dan vraag ik me toch af wie zich op het moment voor deze zaken zou interesseren. CLARA EGGINK,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9