Vakwerk in beurshal mi llumbianen tevreden over vrijwilligers TOPPERS W illem de Lang en Theo Schakenbos naar Glasgow IÏOGRAFEREN EN FILMEN ROLLSJES Gé Hofenk Badminton artikelen WilmS Tl oef (leidsch dagblad Schoenmaker C. M. Giezen uit Leiden verrichte allerlei herstel werkzaamheden en maakte een muiltje. Hy deed het bijzonder nauwkeurig („hier krijg ik er heel veel tüd voor") en behaalde de tweede plaats. Hij zit op een vak school voor schoenmakers in Den Haag, omdat Leiden er geen rijk is. Verder deden nog enige jongens uit deze streek aan de beroepen- wedstrijd mee. Zij vielen wel niet in de prijzen, maar door hun deelne ming hebben zij bewezen tot de bes ten in hun vak te behoren. Dat waren Anton Akerboom uit Ter Aar banktimmeren Arie Starren- burg uit Aarlanderveen (meubel stofferen), Daniël Beijk uit Lisse (banketbakken) en Hermanus Meyer uit Hillegom, gawalo-mon- teur. Dit laatste beroep is niet nieuw. Wel betrekkelijk nieuw is de naam voor het aloude loodgieters vak. „De loodgieters van nu gieten al lang geen lood meer", zei ons een jurylid. Vandaar de nieuwe naam: gawalo, wat de beginletters vormt van gas, water en lood. STAATSSECRETARIS SLAAKT OUDE KREET „De jeugd heeft de toekomst. Het wordt vele malen gezegd, maar zelden nader toegelicht. Het is een populaire kreet, die iedere oudere heer denkt te moeten uiten, als hij met. jeugd heeft te maken. Veel ran deze heren verwachten dan blijkbaar spontaan applaus". Dit zei de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. F. J. de Meijer, vorige week bij de opening van de nationale be roepsmanifestatie. Ook hij reilde toch de aloude ki'eet „de jeugd heeft de toekomst" slaken, maar dan met de aantekeningdat het vooral de jeugd zélf is, die die kreet waar moet maken. Vakopleiding zei hij, is niet al leen onontbeerlijk voor het berei ken van vakmanschap, maar is ook vormend voor de persoonlijk heid. Vakmanschap geeft arbeids voldoening en een grote mate van persoonlijke bevrediging, maar legt anderzijds ook verplichtingen op: de maatschappij mag veel van de vakman verwachten. Jeugdherbergbedden niet onbeslapen De jeugdherbergen verliezen nog niets van hun oude faam. Integendeel: vorig jaar bedroeg het aantal overnachtingen in de 55 jeugdherbergen, aangesloten bij de „Ned. Jeugdherberg Cen trale", ruim 537.000. Dit bete kent over de laatste twee jaar een stijging van 50.000 over nachtingen. Elk jeugdherbergbed is in 1964 gemiddeld 84 maal beslapen. Van het totaal aantal bezoekers kwam 35 procent 190.000voor rekening van buitenlanders. In 1963 brachten bijna 225.000 Ne derlanders de nacht door in een buitenlands jeugdherbergbed. en timmeren. Verder was Piet Booy uit Noordwijk aan Zee de beste banketbakker. Maar aangezien in dit beroep in Glasgow niet wordt gestreden, zal hij thuis moeten blijven. De tioeede prijs behaalde de Lei den a ar C. M. Giezen (18) met schoenmaker. De deelnemers aan de wedstrijd, officieel „Nationale beroepenmani- festatie 1965" geheten, waren ge selecteerd door de landelijke oplei dingsorganen uit de beste leerlingen van de opleidingen, of uit degenen die de beste examencijfers (van dit en vorig jaar) konden tonen. De (voornamelijk) jongens had den vorige week dinsdag, woensdag en donderdag ongeveer twintig urn- de tijd om hun opdrachten uit te voeren. Zij sliepen 's nachts in jeugdherbergen in de omgeving van Utrecht. Zy werkten in kleine werkplaats jes in de grote hal, waartussen brede gangen waren voor de vele toeschouwers. Want die kwamen. De manifestatie had namelyk ook ten doel beroepsvoorlichting te ver schaffen aan geïnteresseerden. Dat kon zo op een byzonder aanschou- welke manier. Ongeveer tienduizend bezoekers, ouders, onderwijzers en scholieren die nog een beroep moe ten uitkiezen, hebben de jonge vak lieden aan het werk gezien. Verder ontvingen ze alle mogelijke infor matie. grote werkplaats was de Julianahal de vorige Een modelwerkplaats zo n tweehonderd jon en meisjes van 17 tot en 1 jaar zéér ijverig werk- Daar in die grote, ruime de Koninklijke Neder- Jaarbeurs werkten drie lang vakmensen: tim dames- en heren- stukadoors, goud- en rsmeden, steenhouwers, banketbakkers, kleer- en plaatwerkers, om wat te noemen, tweehonderd konden in him beroepen tot de van het land ar«|ïn gerekend. Het gold een vandaar die yver, dat De Allerbeste in elk door jury's, door- in hun vak, kreeg na ge arbeid, evenals de „tweede een legpenning en een oor- Ook zit er voor hem een reis Schotse Glasgow in. waar 303 7 tot 30 juli de internationale let jen wedstrijden voor jongeren ckl worden gehouden. wty ons verschijningsgebied Theo Schakenbos (18) uit leT lo f a r en d s v e e n en Lang (18) uit W a d- :veen ons land daar ver- woordigenZij konden het bekwaamste metselen Een klein gedeelte van de Jaarbeurshal, waar jongens aan het steenhouwen en metselen zijn. Theo Schakenbos, 18 jaar, uit Roelof arendsveen moest een soort torentje bouwen met een (precies) rond gat erin. „Moeilijk werk, hoor", verzuchtte hij en strekte de rug. „Dat doe ik thuis nooit". In elk ge val verstond hy zyn werk én vak zo goed, dat hij als de beste metse laar werd gekozen. Hy mag naar Glasgow. Piet Booy uit Noordwyk aan Zee was de beste banketbakker. Hij demonstreerde het geanimeerd toe- kykend publiek, dat onder dit vak nog iets meer wordt verstaan dan deeg kneden en in vormpjes doen. Hij toonde zich o.m. byzonder be dreven in het „versieren" van een taart en het met een of ander eetbaar goedje in sierlijke letters en krullen tekenen. Bij dit vak nemen ook fantasie, creativiteit en een vaste hand een belangrijke plaats in. Dat bleek wel toen hy een poppetje maakte met nog van alles eromheen. Willem de Lang (18) wonende ln Waddinxveen was, toen wy hem aan het werk zagen, al zo goed als klaar met zyn salontafeltje meteen draaibaar blad, terwyl zijn mede- stryders nog niet meer dan een ge raamte hadden getimmerd. Daar door had hy veel tyd over voor de afwerking: schuren en schuren, nog een hier kyken, daar en weer schu ren op een (voor ons) nauwelyks zichtbaar oneffendheidje. „Nou, neezo precies als hier doe ik het op mijn werk niet. Dat kan natuurlyk ook niet, want je hebt daar minder tyd". In juli kan hij in Glasgow weer zyn timmermansoog en -hand demonstreren, want hij was de beste timmerman. i *j 11 Badminton is een sport, die zich bijna aan aüe omstan- digheden heeft aangepast, "s Winters staal liet model voor zeer attractieve beoefening in de zaal, in de zomer kan men het in de open lucht spelen en dan op alle plaatsen die men maar kan bedenken: op straat, in de duinen, op het strand. Tenminste als de wind zich enigszins op de vlakte wil houden, want als die er zich mee bemoeit, is er met de pluimbal (shuttle) geen land te bezeilen. Kortom, er is nauwelijks nog een andere sport te vinden die zo gemakkelijk met zich laat om springen als badminton. Iitere Nederlanders doen goed werk tJs juni vorig jaar werken 33 Nederlandse vrijwilligers van ngerenvrijwilligersprogramma in Columbia. De bevolking l« deert hen en ook de regering van Columbia is bijzonder preken over de wijze waarop de Nederlanders hun projecten Je tten. Vandaar ook dat volgende groepen vrijwilligers in het zeer welkom zijn. 0 ilèiverklaarde de heer Silvio Mu- T" t Bogota, coördinator van het en-vrywilligersprogramma, die gs in ons land was. De Ne- ng ders zyn in twee groepen lek 4d; de één werkt in tropisch 5®? nd en de ander in een 3.000 I hoog gelegen berggebied. Na '3 lode van kennismaking en het D tllen van de specifieke be- n en verlangens van de be- g, zijn de groepen aan het eet Uke werkprogramma begon- [nationale filmwedstryd voor wordt verlengd. De defi- sluitingsdatum voor inzen- is thans bepaald op 15 itus van dit jaar. volg van het feit, dat lisatoren van vele kanten gende verzoek ontvingen de Dd te verlengen. Vele films, kt door scholen, instituten en duele jonge filmers, kwamen niet binnen de gestelde gereed. onderwerp voor deze jeugd- strijd is „Een feestdag". De nolmogen worden gemaakt op 8 mm, met of zonder geluid. -JlichtingenInstituut Film en $el Oude Hoogstraat 24, Amster- r jtelefoon 020—238628. 1 jaar vondelpark ft deelnemers aan de fotowed- 1 1 jaar-Vondelpark wordt fht hun foto's in te zenden het nieuwe adres van de iting ter bevordering van de ■urfotografie", Singel 32 in f"Jam. De belangstelling hier- jbiykt groot. De foto's minstens 440 cm groot, moeten worden ')kt op board of stevig kar- Dit omvat o.a. medewerking aan de verbetering van de gezondheids zorg door opleiding van hulpver pleegsters, de kleine landbouw en het onderwyssysteem. Dit wordt mede gesteund door de uitgave van gestencilde bulletins, waardoor dui zenden mensen worden bereikt. Handicap is echter het analfabe tisme: slechts zestig procent van de bevolking kan lezen en schryven. Het succes van de Nederlanders, aldus de heer Mutal, is voor een groot deel toe te schryven aan de nuchtere aanpak. „Geestdrift, het te hard van stapel willen lopen, 4 is het grote gevaar". De groep in Columbia bestaat uit 17 meisjes en 16 jongens. Eén van de Nederlandse meisjes is intussen getrouwd met een Columbiaan: de heer Mutal. die sinds kort de Ne derlandse nationaliteit bezit. Er worden voorbereidingen ge troffen voor de uitzending van een tweede groep, in 1966. Het jongeren- vrywilligersprogramma is verder bezig met projecten in Kameroen, Brazilië, het Midden-Oosten, Ivoor kust en spoedig ook Nigeria. Voor nog geen driehonderd gul den zal de Franse snob binnenkort zyn zoontje als verjaarsgeschenk een getrouwe miniatuur-kopie van een Rolls Royce kunnen aanbieden. Het zeer kleine Roilsje zit evenals zyn grote broer, rondom in het chroom, heeft buitenmodel banden *»n is met roestvrye eemetaliseerde verf beschilderd. Het speelgoed autootje, dat 'n echte motor heeft, wordt in de handel gebracht door de Amerikanen. Voor de Britten is een Rolls een schier magisch symbool; het zou bijna heiligschennis zyn zoiets aan onbevoegde kinderhanden toe te vertrouwen. Daarom proberen de Amerikanen het maar in Frank rijk. Maar de dure Franse kin dertjes kennen de Rolls nauwelyks en zyn al heel blij met de minia tuur-modellen van de Ferrari, de Lancia en de Mercedes, waarmee hun grotere broers racen JWTOPTIENJWTOPTIENJWTOPTIEN Qh 1 A ticket to ride (The Beatles). 2 Bring it on home to me (The Animals). 3 Goldfinger (Shirley Bassey). 4 Goodbye to love (Margie Ball). 5 That'll be the day (The Everly Brothers). 6 Bumble Bee (The Searchers). 7 Rock and roll music (The Beatles). 8 Catch the wind (Donogan). 9 Long life love (Sandy Shaw). 10 The last time (The Rolling Stones). N3IMOIMlN3Ild01MlN3IIdOIM[ UIT VOORRAAD LEVERBAAR. DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN siek- en grammofoonplaten- del Haarlemmerstraat 66 Historie Er hangt een wat mysterieuze waas rondom het ontstaan van deze sport. Bewezen is, dat zy al vele eeuwen oud is en in India is geboren onder de naam „poona". Officieren van het Engelse leger kwamen er mee in contact en in troduceerden het in Engeland, waar het in 1873 voor het eerst werd ge speeld op een tuinfeest van de her tog van Beaufort. De demonstratie had plaats op het buiten van de hertog, „Badminton" genaamd, waarnaar men de sport verder is blyven noemen. In vry vlotte tyd veroverde badminton daarna de V.S., Canada, Australië en ook Europa. Het werd oorspronkelyk alleen door heren gespeeld, later kregen ook vrouwen er belangstel ling voor. Thans is het aantal be oefenaren van beide seksen onge veer gelyk. In het begin van de jaren twintig werd het spel naar Nederland gebracht door de Schie dammer A. den Hoed. Vooral de laatste jaren heeft badminton in ons land sterk aan belangstelling gewonnen. Wat zyn nu de kosten van deze sport? Nylon De uitmonstering is dezelfde als by tennis (ongeveer vier gulden voor korte broek, kleine vyf gulden voor wit shirt, ongeveer zes gulden voor jeugdtennisschoenen, ruim veertien gulden voor wit rokje men kan het natuurlyk zo duur maken als men zelf wil). Wie badminton speelt voor ontspanning en niet van plan is zich al te veel om zyn spelpeil te bekommeren, kan het best een ra cket nemen met nylon bespanning Voor „straatgebruik" kan men al terecht voor zes gulden per set (twee rackets), maar bij materiaal van deze prys mogen de verwach tingen logischerwys niet al te hoog gespannen zyn. By nylonbespan ningen kan men nog onderscheid maken tussen geweven "en gespon nen lylon, naast het gewone ny lon. Wie wat meer met de sport ver trouwd raakt en byv. competitie kan gaan spelen, zal veelal bemer ken dat nylon de neiging heeft wat „stug" te zyn. Wedstrydspelers ge bruiken dan meestal een (schapen) darmbespanning, welke een wat soepeler gevoel van spelen geeft, maar wel duurder is. Ook hier geldt dat men er zo veel en zo weinig geld aan spenderen kan als men zelf wil. De prijsklasse loopt van 1070 gulden. Met een racket van een gulden of vyf tien kan men zich al op bevredigende wyze in de strijd werpen. De contributie by de vereni gingen. By een van de grootste bad mintonverenigingen in Leiden be draagt de maandelykse contributie drie gulden voor jeugdleden en vier gulden voor de niet-jeugdleden. Daarvoor kan men dan een avond spelen voor de talentvolle jonge ren zyn er dan nog extra-trainings uren. Het seizoen is vry langge rekt: by na elf maanden. Moeilijkheid De grote moeiiykheid in Leiden (en elders) is de lang niet toerei kende accommodatie voor de bad- mintonsport. Dit heeft tot gevolg gehad, dat sommige verenigingen een ledenstop hebben moeten in voeren. Een Intens trieste maat regel (op den duur funest voor zo wel de sport als de vereniging, welke immers op die manier niet voldoende jong bloed kan blyven aanvoeren) welke voorlopig nog wel van kracht zal blyven. sporthlts speciale aanbieding 2 rackets steelshaft met 2 shuttles, in hoes, compleet 7,95 HAARLEMMERSTRAAT 182—184 LEIDEN TEL. 4183024872 Hier komt het spel het best en het zuiverst tot zijn recht. Wat voorts voor de meeste sporten geldt, slaat wel in het bijzonder op badminton: als het intensief ivordt beoefend, vereist het bij zonder veel van het reactie- en uithoudingsvermogen. Een sportkeuring zou dan ook zeker geen overdadige luxe zijn. Wie badminton beoefent als ivedstrijdspel zal er natuurlijk van uitgaan, dat het in de eer ste plaats een binnensport is. In de zaal immers kan geen grillig windstootje de vederlichte shuttle met zich meevoeren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7