'„Van honderd verhalen 'zijn er vijf bruikbaar" IJdelheid werd haar noodlottig lETDSCH DAGBIA» ZATERDAG 15 TENT 1963 DERDE BLAD LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. vandaag Emile Kellenaers (Van onze r.t.v.-medewerkster) Wie de naam Emile Kellenaers hoort, denkt in de eerste plaats aan hoorspelen en hun regie. Misschien niet helemaal terecht: JKellenaers is van professie eigenlijk toneelspeler en is pas enkele Jjaren geleden ermee opgehouden alleen, of samen met zijn vrouw, l(Eva Janssen) op de planken te staan. Vliegveld in Beek VN-troepen nog overgedragen aan zes maanden Eurocontrol op Cyprus TELEVISIE LOKT NIET ,Ik heb altyd by het toneel gewild, iar het mocht niet van thuis. Zo am ik aanvankelijk op zee terecht, n mijn 15de tot mijn 19de jaar ieb ik als stuurmansleerling by de .N.S.M. gevaren. Na die 4 jaar had Ik genoeg geld overgespaard om toch ;in te doen: al zei iedereen, dat by het toneel gaan niet netjes toch heb ik de sprong gewaagd. 4 jaren geld verdienen ergens se, voelde ik me enorm zelfstan- lig" Emile Kellenaers kwam terecht lij het „hofstad-toneel" van Cor van Ier Lugt Melsert. Toneellessen kreeg tij bij Herman Schwab: „De beste oneelpedagoog in die tyd". Tech- lische vakken volgde hij op de Leidse üuziekschool. Emile Kellenaers maakte zyn to- —heeldebuut in 1930 by het „Hof- itad-toneel". Op verzoek van Wil- n Capelle en S. de Vries jr. xegen Emile en Eva Janssen in sn vast engagement bij het »k.A.R.A.-toneel. Tot aan de oorlog ;mg dit goed. Tijdens de oorlog be faamde Kellenaers zich op aan- ringen van Eli Bomli. later mu- iekdirecteur by de N.R.U.. zich rus- alle facetten van het radio- erk: omroepen, reportages, klank- selden, niets was hem op een gege- moment meer vreemd. Na de jorlog kwam Kellenaers bij de t .V.R.O. terecht: als hoorspelregis- sur en omroeper, en dat is hij nu og steeds. inzendingen zyn er slechts 5 bruik baar. Links en rechts bieden men sen hun produkties aan. Dat komt door wat wij bieden: het genre van de stukken dat dicht by het volk ligt. Het lykt zo gemakkelijk, dat iedereen denkt dat kan ik ook. Na Paul Vlaanderen bijvoorbeeld kreeg ik stapels pief-paf-poef-verhalen". Nieuwe plannen heeft Emile Kel lenaers te over. In de zomermaanden maakt hij samen met Willem Striet- man een gedeeltelijk literair, gedeel telijk muzikaal programma, onder de titel Schakeringen. In januari be gint hy met het kinderhoorspel „Pi- nokkio" in de Nederlandse bewer king van Irene Poorter. De televisie, hoe belangrijk hij dat medium ook vindt, lokt hem niet. „Was ik 20 jaar jonger dan mis schien nog wel. Nu heeft het geen zin meer. Je moet je, ook op dit punt beperkingen kunnen opleggen". De gronden van de luchthaven „Zuid Limburg" in Beek zyn gister- j middag met officieel vertoon door de I Nederlandse regering overgedragen aan de Europese luchtleidingsorgani- satie Eurocontrol. Op het vliegveld Beek. dat direct na de bevrijding van I Zuid Limburg, in het najaar van 1944, door het Amerikaanse leger werd aangelegd, zal een Eurocontrol-cen- trum worden ingericht. Dit centrum met een internatio nale bezetting van 400 gespeciali seerde Nederlandse, Duitse en Belgi sche functionarissen, heeft tot doel controle uit tc oefenen op de inter nationale supersonische luchtvaart en de veiligheid in de lucht boven Nederland, België, Luxemburg en bo ven Duitsland te bevorderen. De be slissing op het vliegveld „Zuid Lim burg" een Eurocontrolcentrum te stichten, werd verleden jaar in Brus sel genomen door de by Eurocontrol aangesloten regeringen. Het vliegveld Zuid Limburg ligt op een plateau langs de autoweg SittardMaastricht. Het wordt alleen gebruikt voor de sportvliegerij en voor chartervluch ten met buitenlandse toeristen naar vakantieoorden in Zuid Europa. Namens de Nederlandse regering werd de officiële grondoverdracht verricht door de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, ir. R. N. Posthumes. Vertegenwoordigers van de zeven bij de Eurocontrol aangesloten rege- Hoorspelkern ,Uit dat V.A.R.A.-toneel is later de oorspelkem te voorschijn gekomen, tel oomamelijk dank zij Carel Rijken, v ommige mensen hebben weieens be- 1 tegen die vaste hoorspelkern. [en zegt te erg gewend te geraken bepaalde stemmen. Ik zie dat zo: als u naar de schouwburg l«aat, kykt u ook tevoren wie de spe- rs zijn". Vanaf 1948 heeft Emile »ellenaers nu al de regie van het H rogramma „In de notedop". Dit pro- II -amma heeft zelden of nooit gasten, laar biedt wel geregeld jonge men- P len van de hoorspelkern kansen. Al- I les wat er aan talent op het gebied schrijvers en dichters en tone- EWn in Nederland aanwezig is, omt hier vanzelf terecht. Aanbod genoeg Hoe gaat het nu eigenlijk met de oorspelen, is er aanbod genoeg? Aanbod te over. Alleen van de 100 Een aantal Londense politiemannen heeft gisteren uren nodig gehad om een tivintigjahg meisje te arresteren, dat, gewapend met een pistool, op de vensterbank van een huis in een'buiten wijk van de stad zat en, nonchalant de ene sigaret na de andere rokend, op alles schoot wat in haar nabijheid kwam. De politie, twintig man sterk, was naar het huis gekomen om het meisje terug te brengen naar de gevangenis waaruit zij twee maanden geleden was ontsnapt. Zij zat daar een straf uit in ver band met een gewelddadige roof. Toen de politie in de buurt van haar kamer kwam werd zij op een regen van kogels onthaald en moest halsoverkop het huis verlaten. Daarbij kreeg een politie man een schot in de rug. Overredingen en bevelen het vuurwapen weg te werpen en zich over te geven, mochten niet baten. Het was tenslotte vrouwelijke ijdelheid, die haar parten speelde. Een persfotograafdie in een aangrenzende kamer had weten te komen, leunde uit het. raam en vroeg of hij een plaatje" van haar mocht maken. Om er zo voordelig mogelijk op te komen leunde het meisje vaar voren, hetgeen de fotograaf de kans ver schafte haar pistool weg te grissen. Het vuurwapen ging hierbij af, waarbij de fotograaf een schampschot opliep. De politie over meesterde toen het meisje. Secretaris-generaal Oe Thant heeft voorgesteld dat de strijdmacht van de V.N. op Cyprus daar nog zes maanden langer zal blijven. De hui dige termijn loopt op 26 juni af. Oe Thant deelde de Veiligheids raad mee dat de landen die de strijdmacht (6300 man) hebben ge leverd. zich bereid hebben verklaard deze de bewuste periode langer te laten blyven. Sinds de strijdmacht in maart 1964 gecreëerd werd, is haar termijn reeds viermaal met drie maanden verlengd. Thant zei nu dat een verlenging van zes maanden aangepast lijkt aan de situatie. Hy deelde mee dat er geen wezen lijke vooruitgang is bereikt bij het oplossen van de moeilijkheden tussen de Turkse en de Griekse bevolking van het eiland. Het voorstel komt dinsdag in de Veiligheidsraad aan de orde. Ver wacht wordt dat het snel aangeno men zal worden. De Cyprische rege ring heeft er zijn instemming al mee betuigd. ringen woonden de overdracht bij. In een toespraak zei de Belgische mi nister Bertrand van Verkeer en We gen, tevens voorzitter van de minis terraad van Eurocontrol, dat dit cen trum kosten 45 miljoen gulden het eerste in zyn soort in de wereld Publiek dirigeert |De kapelmeester van de Amster- Politiekapel, de heer Joh K. :e, die gedurende de zomermaan- uinden iedere woensdag- en vrij- niddag in het Amsterdamse Von- Ipark gedurende lunchtijd met zijn musiceert, zal van volgende eek af op deze middagen iemand t het publiek de gelegenheid geven i kapel te dirigeren. Dinsdag op t.v. Portret van mr. Geertsenia De burgemeester van Wassenaar en fractievoorzitter v. d. V.V.D., mr. W. J. Geertsema is de afgelopen v/eken „het object" geweest van een filmequipe onder leiding van Roelof Kiers. Hij maakte met zyn geruis loze camera het „portret van een oppositieleider" evenals hy dat deed van dr. ir. A. Vondeling, dat niet al leen een portret was, maar ook een afscheid van 'n oppositieleider. Aan staande dinsdag brengt de A.V.R.O.- televisie het portret van mr. Geert sema op het scherm. Men kan hem o.m. zien tijdens de propagandarond- vaart in het kader van de re cente Rijnmondverkiezingen. ty dens de B. en W.-vergaderingen in in zijn hobby's. Weer rumoer rond Franse examens Het Franse ministerie van Onder wijs heeft persberichten tegengespro ken volgens welke de opgaven voor het middelbaar eindexamen van deze maand reeds een week voor de exa men-datum onder de scholieren in Farijs circuleerden. Er zou echter toch een gerechtelijk onderzoek wor den ingesteld. Er hebben zich reeds andere moei lijkheden voorgedaan met het exa men van dit jaar. Een vijftiendui zend scholieren moet het wiskunde- examen overdoen omdat er in een algebra-opgave voor het oorspron kelijke examen op 9 juni ergens een hoofdletter z stond inplaats van een kleine z. Een paar honderd scho lieren betoogde donderdagavond te gen de extra week „slapeloosheid" welke zij daardoor moeten lijden. Vorig jaar is een aantal personen aangehouden in verband met fraude met examenpapieren in Marseille. Voor de brand in het pand van C. A. op het Damrak had de hoofdstad een Beurspassage. Momenteel bouwt men over het trottoir voor het voormalige pand een aantal bouwketen. Aangezien er op het eigenlijke bouwterrein te weinig plaats is, worden deze keten bovengronds gebouwd. Zo zal Amsterdam binnenkort weer een Damrak- passage" (tijdelijk) rijker zijn. De keten zullen plm. drie jaar blijven staan. ZATERDAG 12 JUNI Hilversum 1, 402 m. KRO: 15.00 Dansorkeet en licht in. strumenfcaal ensemble. 15 30 Signaal: documentatie van en over Jonige men sen. 15.50 Lichte muz. 16.30 Sportpe- riscoop. 16.40 Populaire gr.muz. 17.10 Lichte muz. 17.30 Kunstkroniek. 18.00 Lichte grmuz. plm. 18.20 Toeristische tips). 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 1930 Berlijns Philharm. ork.: klas. muz. 2030 Drie Elck wat wils: gevar. muz. progr mensheid, lezing. 19.30 Geestelijke lie- 20.50-21.00 Voordracht). 21.30 Se- 2130 Reisoogst: zwerftochten door ge droomde en werkelijke werelden, klank beeld. 21.50 Lichte gr.muz. 32.20 Ac tualiteiten of grmuz. 22.25 Boekbe spreking. 2230 Nws. 22.40 Tussen licht en donker, lezing. 22.55 Nieuwe klas. H.00 Nws. VARA: 15.00 Ned. zangers uit vroeger aren. 15.40 Boekenwijsheid 16.00 Nws. 6.02 Licht instr. trio. 16.25 Lichte gr. muz. 17.05 Amateursprogr. 17.30 Actua- itaar op tëenagêrë. 19.20 Voor dè^ Promenade ork. en zangisoltstenamu- sementsmuz. 20.00 Nws. 20.05 Gevaar lijke haven, hoorspel. 21.10 Concert gebouworkest en zangsoliste: klas. en semi-klas. muz. 22.30 Nws. 22.40 Sport op zaterdag. 22 45 Chansons. 23.15 Zij die van de zon leven, muz. klankbeeld. 23.45 Lichte grmuz. 23.55-24.00 Nws ZONDAG 13 JUNI Hilversum 1, 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Orgelspel: oude en mod. muz. 8.30 Morgenwijd. 9.00 Geestelijke liederen. Geheim agent 007 alias James Bond alias de Britse acteur Sean Connery is weer op oorlogspad. De camera's in de Pinewood Studios in Londen houden hem daarbij angstvallig in het oog. Ze volgen hem bij elke stap, die hij zet. „Thunderball" heet het nieuwe - even verschrikkelijke - avontuur, dat de held uit Ian Flemings verhalen moet door staan om als altijd weer zege vierend te voorschijn te komen. Maar in de scene op deze foto in beeld gebracht bevindt onze geheimagent zich in een be angstigend benarde situatie. Adolfo Celi staat hem naar het leven en schijnt alle troeven in handen te houden. Nu ja be angstigendmisschien voor de toeschouwers, maar niet voor James Bond, die er volkomen onbewogen onder blijft. Lichte gr.muz. 12.10 12.20 Lichte gr.muz. 12.30 Nws. 12.31 Buitenlands commentaar. 12.45 Daar lln wij gek op: gevar. muz. progr. 4.00 Utrechts Stedelijk Orkest: semi- klas. en klas. muz. 14.50 Omroepman- nenkoor: Oude liederen. 15.00 De hand de ploeg, lezing. 15.05 Lichte gr - z. en sportberichten. 16.30 Dans- orkest en koorzang. Convent ken: 17.00 Geref k' ^idnl^htclubgevar. Hilversum 2, 298 m. gevar. progr. 9 45 Gees telijk leven, toespraak. IKOR: 10.00 Kinderdienst. 10.30 Doopsgezinde kerk dienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.40 het raakvlak BHPH dat alle kanten op- aat. 16.30 Sportrevue. 17.00 Muz. ont- aal. bont muzL progr. VARA: 17.30 i sportuit- Fllharmorkest 19.40 Franse Chan- K) Nws. 20. iz. 21.00 G thee II. hoorsp. 21.35 „Maske in Blau", operette. 22.30 Nws. 22.40 Acüualitel 23.00 Engels-romantische muz. 23 24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur D J. Roos te Den Haag-Oost: 11 zondag 6 juni 1965: 3.15 G. N. Lammens 30 Nws. en SOS-ber. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gram. 8.10 Gew. muz. 8.30 orkjnuz. en zang- Nws. 8.40 lichte D solist. 9.00 Verzoekprogr. v. d. zieken V. d. huisvr. 3 Rondom het Woord: theol. etherleergang. 11.05 I Lichte gram. 12.22 Voor boer en tuin der. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw 12.30 Nws. 12.40 Gram., Israël .reportage. 18.50 Altstem, hobo en kerkorgel: Oude en mod. liederen en -orgelmuz. 19.15 De vooruitgang der grainma. 13.35 Modei NEDERLAND I VARA 5.00 i 5.20 i 7.00 i 8.20 uur 8.45 uur 9.55 1 10.20 i 10.55 i Klantenservice, film Bespied - Ooievaars Op weg, tips voor vakantie Pak een boek, jeugdboeken Koning Zazoe en het Kogmobiel, tekenfilm Nieuws in het kort (NTS) Barend de Beer Rawhide, film Tentoonstellingsagenda Journaal en weeroverzicht Achter het nieuws Grand Gala des Artistes Micky Rooney Show Mainly Millicent, show Journaal (NTS) NEDERLAND II NCRV 8.00 uur Nieuws in het kort (NTS) 8.01 uur Een diamant voor Carla, musical 8.45 uur De 700 miljoen, documentaire 9.25 uur Detective-bureau Lynx 9.50 uur Over „Tekenen van vernieuwing" 9.55 uur Attentie, actualiteiten UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM I 7.30 uur 8.30 uur HILVERSUM II 21.10 uur 22.45 uur NEDERLAND I RKK 11.00 uur H.Mis uit studio Irene CVK IKOR RKK 7.00 uur Woord voor woord, voor kinderen 7.06 uur Kentucky Jones, film 7.30 uur Kruis op de kraag, opiniereportage 8.00 uur Journaal 8.05 uur Sport in beeld 8.30 uur Villa Sidonia. thriller 9.00 uur De Andy Williams show 9.50 uur Het evangelie van Pasolini, film 10.00 uur Populair klassieke werken 10.35 uur Journaal (NTS) i zangsoliste NEDERLAND II NTS Kapitein Zeppos, avontuur Journaal Margie, film Vakantie op zicht a sterft, film 10.00 uur Sport in beeld 8.05 uur 9.05 uur UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM I 6.50 uur Concert 7.30 uur Eens komt de grote i HILVERSUM II I 8.05 t 21.35 i en cjivteren AVRO geen zuil H De AVRO ziet wel een aantal goede punten in de Nota Om- roepbestel, maar verwerpt de gedachte dat de NTS en NRU van dienstlenende organisaties =E zouden moeten worden verhe- EE ven. Drs. Hoogendijk (wiens vragen soms te suggestief ge- steld waren, zodat hij zich voor S het leven gediskwalificeerd heeft als enquêteur) vroeg of hier niet een tendens naar een staatsom- roep in te bespeuren viel, en =E wilde ook van mr. Slotemaker, EE de voorzitter van de AVRO, we- ten of die het niet vreemd vond H dat de NTS en NRU, zonder dat zy over aanhangers beschikken, veel zendtijd zou worden toege- j| De AVRO-voorzitter verklaar- de nog, dat de AVRO bereid was EE om samen met iedere gegadigde, die niet aan bod zou komen, te onderzoeken in hoeverre zij EE onderdak zouden kunnen krij- gen by de AVRO. Voorwaarde was dan wel, dat zy algemeen EE universele programma's moesten EE maken en een hekel moesten hebben aan winstbejag. De H VVRO verzekerde mr. Slote- naker nog eens met klem is j geen zuil. Aan de hand van Van j Dale kon hij dat waterdicht aan- i| tonen, immers Van Dale verstaat I EE onder een zuil: Elk van de groe- pen waarin het Nederlandse volk door verschillen in godsdienst en levensbeschouwing zichzelf verdeeld houdt". De AVRO, zo jE stelde mr. Slotemaker, kent geen verschillen in godsdienst en EE levensbeschouwing, en is dus per definitie geen zuil. j Voor de vuist weg H Willem Duys had weer een aardig programma in elkaar ge- jEj timmerd. Het dier was dit keer EE een King Size-hond, het kind was een dammer met allure t.w. Ton Sijbrands (een jongen met een prima stel hersens, zei Wil- lem Duys als slotconclusie van het gesprek, waarin de jongen onthuld had dat net op school niet zo best ging en dat h^j heel slecht in wiskunde was), en de S vertedering gold dit keer enkele meisjes uit Tanzania, die met de pater waren meegekomen, of anders Eefje Smit, die bekende dat haar uitflapperyen by „wie van de drie?" aan nervositeit te wijten waren. Dat zij in Zand- voort uit de bocht was geflapt, kwam echter door de gladheid. Duys kwam tenslotte met 2 grote onderwerpen die allebei geslaagd bleken. Eerst had hij een gesprek met „een brood schrijver", die onder 15 psneu- doniemen publiceert, waarvan Ewout Speelman de bekendste is. Een aardige, reële, normale man die een week, twee weken of drie weken over een boek doet, het hindert niet wat: ro man, meisjesboek, kinderboek, detective, seksverhaal, hy schryft het allemaal by elkaar en is de volgende dag alweer vergeten wat hij tevoren opgeschreven heeft. Het lijkt op beunhazerij, maar laten we redelijk blyven: zo is Simenon ook begonnen, onder ettelijke pseudoniemen en rats klats klandere het ene boek na het andere. De echte roman cier, heeft Simenon trouwens gezegd toen hij onlangs in Am sterdam op bezoek was. heeft altijd het schrijven als een dag taak beschouwd, en het aantal pagina's, dat romanciers als Sir Walter Scott, Dickens, Balzac, Dostojewski, Tolstoj, hebben af gescheiden, doet bepaald niet onder voor mijn totale produktie. Hetzelfde kunnen Ewout Speel man alias Pieter Nierop, Johan de Vries, Marijke de Jong, An- nelies de Greve, Toos Sekker, Ted Jenkins, Frits de Waal en al die anderen, die slechts één geestesvader hebben, betogen. Tenslotte introduceerde Willem Duys ook nog de tenor Rinus van Essen bij het televisiepu bliek. Van "ssen werd ontdekt door Othello Delferro, en is nu bezig zijn stem op te bouwen (hij mist beide benen en een hand, en heeft een bloemen- zaak). Van Essen liet zich als ten aardige, volkse Amsterdam mer kennen, die zich uitstekend leende voor een leuk en sappig gesprek over van alles (zichzelf) en nog wat (zyn vader). Zijn nog pas half gccc^oolde stem bewees, dat Delferro zich niet vergist heeft. 14.35 Gevar. gram. 15.30 Instr. trio: moderne muz. 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Vocaal ens.: Geestelijke liederen. 16.50 Moderne orkmuz 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d jeugd. 17.30 Lichte gram. 1750 Overheidsvoorlichting: Jonge Su- Rudy Bedacht en Los Surinamenos. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Beiaardklanken. 7.30 Lichte gram. ding. 8.55 Klass. gram. 9.00 De wereld van 1 van 5: klankbeeld. 9.30 Klass gram. 9.40 Kinderkoor. 10.00 V. d. kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws). 12.00 Lichte orkmuz. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Wat is er aan de orde? Actualiteiten van het platteland. 12.37 Lichte ork muz. 13.00 Nws. 13.10 Act. en gram 13.25 Beursber. 13.30 Semi-klass gram. Nws 16.30 Johan WUlem Friso Kapel. 17.00 Een kunstkijker in de Sowjet- Unie, causerie. 17.15 Lichte orkmuz. 17.30 Lichte gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Chuckleheads, slapstick uit de oude doos. 1920 Openbaar Kunstbezit. 19.35 Huckleberry Hound, tekenfilm 20 00 Journaal en weeroverz 20.20 Politieke Partij: P.v.dA. 20.30 Een bron van Hoop (Generators of hope), film van H. vv (The de VN. 21.00 De lange hete long hot summer), speelfum (beide keuringen 18 Jaar). 22.45 Eerst Wereld- Sreat War), documentaire 23.10-23.16 Journaal. Nederland If: NTS: 20.00 Nieuws ln h-t kort. 20.01 Le petit théètre: De schlemiel. TV-film. VARA 20.25 Char les Darwln - Revolutionair tegen wil en dank, documentaire. 20.55 East Side West Side. De Magie van een getal. TV-film. 21.45 Achter het nieuws.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5