5 Scholieren prepareren hy acin tenbollen Frans-Duits overleg in een bevredigende sfeer Grote aanvoeren op Leidse veemarkt Hollen en snijden secuur werkje LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 JUNI 1965 TWEEDE BLAD (Van deskundige medewerker) De Leidse veemarkt gaf gisteren in alle sectoren ruime tot grote aan- Behoudens enkele uitzonderingen bleven de prijzen nagenoeg inveranderd. De handel daarentegen had bij een goed marktbezoek over 5 gehele linie een rustig tot traag verloop. In geen enkele sector kon een lige of vlotte handel worden bespeurd. De aanvoer bedroeg in totaal |l28 dieren. er voor de weidelammeren nog wei nig belangstelling en de neiging om de zuiglammeren nog vast te hou den, waardoor weinig aanbod van zuiglammeren. De gehele handel in wolvee droeg een traag karakter en liep zeer moeizaam af. Notering: vette schapen f 100,- tot f 135,- en f 145.-vette lammeren f 100,- tot f 150,- en f 165,- en enkel eexempla- ren tot f170.-; zuiglammeren f95,- tot f 125,- en f 135,Weidelamme ren van f75,- tot f 100,- en f120.-; Texelse lammeren van f 90,- tot f115,- en f125,-. HANDEL: RUSTIC TOT TRAAG Gebruiksvee. De aanvoer va kalfkoeien was iets korter jan vorige week. Er viel weinig Ijndering waar te nemen. De han- •1 verliep zeer rustig en prijshou- notering f 1075,-/1350,- Ook de handel in varekoei- eveneens minder aangevoerd, verliep rustig tot bij onveranderde prijzen; no- 'fering van f 700,- tot f 1000,- Enkele topexemplaren brach- prijzen op tot plm. f 1500, en fokstiertjes, die t beperkte mate waren aan evoerd, deden het eveneens kalm -in. Notering: graskalveren van f225,- - bt f 350.- en f 425,-, fokstiertjes van 750,- tot f 875,- en f 1000, en hoger. Vette koeien. Bij het ruime aan- Ofcd was de handel maar matig met {age afloop. Hoewel de dieren stijf idfta de prijs bleven, toonden de ko- zich terughoudend en minder vlllig op de vraagprijzen in te gaan, dan ook wel iets merkbaar rvfs in de 2e en 3e soort dieren. De en goede kwaliteitsdieren wijleven duur en goed verkoopbaar. Notering van f 3,50 tot f 4,40 en 4,70 per kg. geslacht gewicht ter- oonji de topklasse weer prijzen maak- eni van f5,- a f 5,20 en zelfs hoger, eaVette kalveren, gaven zoals over- elders een grote aanvoer te zien, gevolg van de ruimere ex- mogelijkheden in deze tijd van jaar. Door het grote aanbod la de prijzen over het algemeen iets lager en brachten de min- klasse-dieren zelfs 20 a 30 cent minder op. De handel had lui verloop; alle dieren kwamen idelyk toch aan de man; note- van f2,70 tot f3,25 en f3,50 per levend gewicht. Slechts enkele kwaliteitsdieren kwamen tot per kg. luchtere- en mestkalveren. Bij i redelijke aanvoer bleef de han- zeer rustig. De dieren waren iets eilijker aan de man te brengen deden zeker niet hoger in prijs, totering: slechtnuka's van f 1,35 f 1,50 en f 1,75 per kg. levend mestkalveren van f 120,- f 140,- f 180,-. i'olvee. De aanvoer van schapen lammeren was iets ruimer dan week. Vooral de weidelamme Texelse lammeren waren ii getale aangevoerd. Daar z< jldelammeren in verhouding tot de Iglammeren erg duur zijn, bestaat Varkens: bij een iets kortere aan- >er was de handel zeer rustig tot stil, hetgeen tv.m. het seizoen een vrij normaal verschijnsel is. Behalve de biggen, die aan de top iets min der noteerden, konden de pry zen zich handhaven. Notering: drachtige zeugen f350,- tot f425.- en f450.-; schrammen van f90.- tot flOO,- en fllO,-; big gen van f64,- tot f68,- en f72,-. Slachtvarkens (buiten de markt). Na de achter ons liggende feestda gen was het aanbod niet zo groot, waardoor de prijzen op hetzelfde ni- niveau blevén. Slachtvarkens deden f 1,90 tot f 1.95 per kg. levend ge wicht (zonder tarra), terwijl de ex tra kwaliteiten enkele centen hoger noteerden. Slachtzeugen van f 1,50 tot 9 en f 1,65 per kg. Datum inwerkingtreding preearioverordening Het verkrijgen van de Koninklijke goedkeuring op de in de raadsverga dering van 2 maart j.l. vastgestelde Preearioverordening blykt op onver wachte bezwaren te stuiten. Deze bezwaren houden in hoofd zaak verband met de datum var inwerkingtreding. De medewerking van het Ministerie aan het verkrijgen van de Konink- ïyke goedkeuring zou alsnog kunnen worden verkregen indien de datum van inwerkingtreding van de nieuwe Preearioverordening op 1 juli wordt gesteld. Omdat de gemeente uiteraard be lang heeft bij een zo spoedig moge lijke goedkeuring van de verordening zijn B. en W. van oordeel, dat d( suggestie thans ernstige overweging verdient en dat hierover nog in de zitting van as. maandag een beslis sing dient te worden genomen. De verwachting is gewettigd, dat de dag-, week- en maandtarieven per 1 juli as. in werking zullen tre den, terwijl voor de per jaar ver schuldigde bedragen de d°(um 1 januari 1965 gehandhaafd blijft. Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ge veild: T.o.v. not. J. C. VAN ECK: huis aan de Lokhorststraat 13 op f 12.200.- door J. v. Iterson q.q. D.v. not. N. W. HOLTKAMP: huls de P. de Ia Courtstraat 70 op f54.000, door dhr. Kempenier. Bedrijfspand aan de Oude Vest 91 op f60.500,- door P. Moerman q.q. Diensten Rein. Kerk Gedurende de zomermaanden :.eon. september) zullen de zondag- morgendiensten in de Remonstrantse Kerk niet om 10.30, doch om 9.30 uur beginnen. Advertentie Nu ook in grote (les! Benoemingen Leidse Universiteit ITOEGELATEN TOT ÏMBRANDT LYCEUM ot de eerste klas van het Rem- adtlyceum zijn toegelaten: Jean •ie Akkerman, Rob en Hans van kek, Tonny van Bemmelen, Ha- Frits van Berge Henegou- 5n, Wim Bogerd, Leiderdorp, Frans tot, Rob Bos, Evert Jan Bouvy, jorschoten, Gerard Bouman, Nelle- Brakland, Hoogmade, Marianne fouwer, Leiderdorp, Rick van Cau- ;h, Joke Dallinga, Frank v. d. Leiderdorp, John Frankhuizen, Geerlings, Leiderdorp, Frans it Huize, Robert van Heeringen, Hugo van Heusden, Dirk Hoekendyk, Hazerswoude, Hooghiemstra, Leiderdorp, Jacques. Wim Kapteyn, Leider- Raymond Knaap, Wim Knöp- Harm Koning, Leiderdorp, Henk iwel, Katwijk, Lidie v. d. Laan, :1 Lambalgen, Peter Lamboo, Lares, Rob Lichtenberg, Katwijk Zee. Annelies Lincewicz, Erik Maastricht, Henk Merts, Marian Meulen, Ronny de Mey, Paula ïhels, Dick Onderwater, Son ja Ad Paes, Leiderdorp, ;t Roon, Bram Ruis, Ton Rijns- Zoeterwoude, Han'Schende- Johan Schippers, Leiderdorp, iathan Schouten, Annemieke tuchhard, Kees Segaar, Jan Sloos, Smit, Raimond Stegehuis, Paula ike, Frits Verhoeff, Jaap Verseput, ierdorp, Ineke Vink, Leiderdorp, tl Vink, Hans Voorzaat, Joke ng, Kaaro Walaerdt Sacreé van iel, Koudekerk a. d. Ryn, Kees instra, Leiderdorp, Wim Zuider- Leiderdorp, Vera Delfos, Frans Dorp, Rob van Eek, Freddy ikhuizen. Bram Heering, Tonny Leiderdorp, Hendrik Jan v. lip, Johnny Pande-Iroot, Marijke ing, Voorschoten, Ronny Tege- Ineke Schrumpf, Hazerswoude, ik Wamsteeker, Leiderdorp, Ben Daar -waar geen plaats vermeld is, Is dat Leiden. wlvertentie) •sSKfis»' jouden verlovingsringen I Constant, Love, Anjer, Desiree. j Juwelier v. d. WATER heeft ze- Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Bij besluit van Curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: dr. R. van Furth, wetenschappeiyk hoofdambtenaar in tijdelyke dienst bij de Microbiële Ziekten, voor het tydvak van 1 januari 1965 tot 1 januari 1966 tot wetenschappeiyk hoofdambtenaar A; mej. H. M. Hasevoet, arts, wetenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelyke dienst bij de Rheumatologie, met ingang van 1 oktober 1964 in vaste dienst; de heer J. T. A. M. Hendriks, arts, voor het tydvak van 1 mei 1965 tot 1 mei 1966 tot wetenschappeiyk hoofdmedewerker in tydeiyke dienst by Inwendige Geneeskunde; dr. C. Lucasse, voor het tijdvak van 9 februari 1965 tot 5 juli 1965 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A in tijdelijke dienst bij Tropische Hygiëne; de heer G. A. J. van Olden, arts. voor het tijdvak van 1 januari 1965 tot 1 janiuari 1966 tot weten schappeiyk hoofdambtenaai' in tij delijke dienst bij Inwendige Genees kunde I. „CHRISTUS EEN VOLKSMENNER" De Amsterdamse rechtbank is gis teren voor een moeilijk theologisch probleem gesteld. Zij moest zich be zig houden met de vraag, of Jezus Christus op één lyn gesteld kan wor den met God. Met andere woorden: moest Christus beschouwd worden als mens of is de theorie van de drie eenheid juist. Aanleiding was de dagvaarding door de officier van Justitie mr. W. Tonckens tegen een 23-jarige stu dent in de politieke wetenschappen, die zioh als redacteur van het Am sterdamse studentenweekblad „Pro pria Cures" met een in een extra zo genaamd ,,Jezusl-nummer" van dit blad gepubliceerd artikel schuldig ge maakt zou hebben aan „door smalen de godslastering voor godsdienstige gevoelens krenkende uitlatingen". In het artikel werd het bybelver- haal van de kruisiging weergegeven. Christus werd Zevende lustrum van „De Natuurvriend" De Leidische vereniging van aqua rium- en terrariumhouders kwam gisteravond in het „Jeugdgebouw" Breestraat 19 bijeen. De heer H. B. Bouwmeester besprak deze avond enkele facetten uit de praktijk van het aquariumhouden. De voorzitter, de heer W. Zwart, opende de avond. Hy vestigde bij de mededelingen de aandacht op een excursie van de leden op 12 juni naar de Vleeshal in Haarlem. De heer C. F. Hansen spoorde ae leden tot grote activiteit aan by de viering van het zevende lustrum van de vereniging op 2 juli a.s. De feest avond, in de grote zaal van de „Burcht", zal worden opgeluisterd door een show van „Sempre Avanti". De heer Bouwmeester, een in na tionale aquariumhouderskringen be kende figuur, gaf de aanwezigen allereerst tal van waardevolle aan- wijzigingen inzake de juiste opbouw en inrichting van een in elk opzicht fraai en doelmatig aquarium. Aan de hand van kleurendia's vertelde hij het een en ander over het kweken van vissen en planten, waaronder in het byzonder de „verguisde" levend- barende zwarte Mollienisia vélifera. de moeilyk te kweken algen-eters cn enkele voor de kweek veel aandacht en ervaring vergende vissoorten. Ook nam hy het grote en rijk geschakeer de planten-assorbiment onder de loep. ROYALE GIFT VOOR ANJERCOLLECTE Men schryft ons: Op woensdag 23 juni zal in Leiden wederom de jaarlijkse Anjercollecte plaats vin den ten bate van het Anjerfonds Zuid-Holland, een autonome onder afdeling van het Prins Bernhard Fonds. Het Prins Bernhard Fonds, dat in 1940 werd opgericht, stelt zich ten doel. het verlenen van financiële steun aan verenigingen en instellin gen op het gebied van de kunst, de volksontwikkeling en van de cultu rele jeugdvorming. De Anjerfondsen treden hierby als zelfstandige onderafdelingen van het Prins Bernhard Fonds op en werken via de plaatselijke comité's. De belangrijkste inkomstenbron voor de Anjerfondsen is de jaarlijkse collecte, die overal in het land om streeks de verjaardag van Prins Bernhard. wordt gehouden. Afhankelijk van de totale inkom sten per jaar, verstrekken de Anjer fondsen giften aan verenigingen en instellingen. Het valt daarom te begrypen, dat »t werk van de Anjerfondsen uitermate groot belang is voor versterking van het Nederlandse verenigingsleven Ook ln Leiden werden en worden vele verenigingen in staat gesteld middels een bijdrage uit het Anjer fonds een moeilijk ogenblik in hun bestaan door te komen en hun voor de Leidse bevolking zo gewichtig werk voort te zetten. Op dit ogenblik hebben niet min der dan 21 Leidse verenigingen een aanvrage om financiële steun inge diend bij het Anjerfonds, waaronder gymnastiekverenigingen, toneelver enigingen, zangkoren en muziek gezelschappen. Dit grote aantal Leidse aanvragers rechtvaardigt de stelling, dat de zaak van het Anjer fonds uw zaak is. v aandacht nog eens extra te vestigen op de Anjercollecte van 23 juni zullen de Leidse muziekvereni gingen op dinsdag 22 juni om half acht in verschillende delen van de stad een muzikale rondwandeling maken. Ook dan zullen de collectan ten niet ontbreken. Zorgt u ervoor, dat het hun niet aan geld ontbreekt. Waar en wanneer u de collectanten ook tegenkomt „geeft, geeft, geeft" „Tua res agiitur" is de spreuk van het Anjerfonds: „Het gaat om uw zaak" Toegelaten tot het <0 Rijnlands Lyceum Tot de eerste klas van het Rijn landslyceum in Oegstgeest zijn de vol gende leerlingen toegelaten: Mario Adams, Nard van Es, Diederik Bege- mann, Béla Bérczy, Frank Boland, Gard Boon, Sjoerd Boot, Iman van den Bosch, Angèlique Bouvy. Daniël- la Bramer, Marjolyn Brinkman, Kees Bronsveld, Helleke den Daas, Frits van Diggelen, Fred Doornink, Hugo van Driel, Marga van Duren, Luuk van Duyn, Plm Dykstra, Robert El lens, Barbara Glastra van Loon, Thijs de Graaff, Wouter van Haaf- ten, Ineke van den Haak, Toek Hage- doorn, Hillie Hallink, Chris den Ha mer, Nico Hemkes, Wout Hengsdyk, Yge Pieter Henrie, Joost Heymans, Willem Houweling, Erik v. d. Hulst, Paul van Hutten, Lex van Iterson, Claire de Jong, Harpert de Jongh, Marijke de Jong, Frank de Josselin, de Jong, Jaap Kapteyn, Onno Kievit, Ella van Kleunen, Paul Klever, Jan de Koek van Leeuwen, Hans Kok, Alexander v. d. Koppel, Betteke Krantz, Jaap Laarman, Marian Lem- René Lignac, Freddie Loeb. Frans Mastenbroek. Aad van der Meijden, Renée Meissner, Jacqueline Michels, Aart Mol, Michiel Noordzij, Frances Ohlenroth, Lodewyk Otto, Els Pfauth, Thys ten Raa, Dick Ra- velli, Bart de Regt, Ingrid v. d. Reij- den, Harold Ridder, Geertrui Scha berg, Jan Dirk Schepers, Dick van Schie. Hans Schiphorst, Leo Schou ten, Han Segaar, Emmie Sligcher, Ralph Sloos, Ineke Slootweg, Wilma Straatman, Peggy Tan, Josine Teeuw Ad ine Tjeenk Willink, Eylvia Tonkes, Piet van Toorenburg, Wessel Ver- donck, Hein Visser. Ellen van de Vlekkert, Ferdinand Wiercx van Rhijn, Ingrid Wilmink, Dick Zaad- noordyk. Adriaan Zwart, Emmeke Westerhout, Jan Zwaan, Reindert Haarsma. Geslaagden gymnasium in Noordwijkerhout Aan het r.-k. gymnasium van he; seminarie „Leeuwenhorst" in Noorö- wykerhout slaagden de volgende personen: gymn. alpha: M. A. A. Brand, Boskoop; P. U. V. Ligtvoet, Rotterdam; M. J. J. Menken. Lei den; M. P. P. M. Oomens, Rotter dam: V. G. L. Rietveld. Hazerswou de; Th. J. Tetteroo. Delft: J. M. W Zijderveld. Den Haag en gymn. bétha: J. F. A. Broeks, Den Haag: B. J. M. Emants, Den Haag; J. A. M. van Holsteyn, Kwintsheul; J. V. A. Hulst, Berkel: V. J. Kurvers, Rot terdam; J. W. M. Neerdermeer, Pijnacker; M. L. van der Putten, Waasenaar. •Onderzoek foto's prinses Beatrix Het bestuur van de Nederlandse vereniging van fotojournalisten deelt in een communiqué mee. dat met de 13 leden der vereniging, die bezwaar hebben gemaakt tegen eerdere publi- katies door het bestuur inzake „de kwestie- drakestein" overeenstem ming is bereikt in die zin, dat een commissie zal worden ingesteld be last met een onderzoek omtrent de wyze waarop de foto's van prinses Beatrix en Klaus von Amsberg tot stand zyn gekomen. München wordt op het ogen blik geplaagd door niet zo ern stige. maar wel vervelende over stromingen. De zwanen hebben het er wel gemakkelijk door. Zij kunnen nu hun kostje aan huis ophalen. CHR. KWEEKSCHOOL Geslaagd voor het examen tweede leerkring van de Chr. Kweekschool in Leiden, de dames W. J. Braak- hekke. Oegstgeest C. J. van Ginho- ven, Lisse; M. I. Lutgendorff, Kat- wyk; J. M. Chaudron, Leiden; J. Er- kelens, Leiden; C. A. Keus, Katwyk; K. E. Rietman. Leiden; H. van Steen winkel. Leiden; E. J. Vrielink, Lei den: A. M. Kreeft, Leiden; A. Silee, Oegstgeest; J. M. I. de Vries. Leiden. In Bedrijf in Hillegom De eerste advertenties, waarin scholieren worden gevraagd te komen werken in een bloembollenbedrijf. zijn al weer geplaatst. In feite zijn zij het, die de bloembollenexport mogelijk maken. Zonder de scholieren zou het werk nooit in die paar weken met het normale personeel kunnen worden verzet. Te meer niet. daar men nu weet, dat overwerk het paard achter de wagen spannen is. Dat scholieren echter ook nog druk doende zijn te helpen bij de vermeerdering van hyacinten wisten wij niet. We hebben altijd gedacht, dat dit een van de punten in de bloembollencultuur was. waar de oude secure vakman een schier onvervangbare plaats innam. De heer Lommerse van het preparatiebedrijf Lommerse Uitendaal in Hillegom is bijzonder tevreden over het werk van studenten, gymnasiasten en mulo-leerlingen, die met het grootste genoegen hyacinten hollen en snijden. De heer Lommerse heeft vieren twintig jaar geleden opdracht ge kregen een paar honderd manden hyacinten te prepareren voor de vroegbloei. Het ging goed en waar- zou men het dan niet doorzet ten. als men toch de ruimte heeft? Zo ontstond dit preparatiebedryf in Hillegom aan de Weeresteinstraat. Het werd zelfs groot. In 1939 moes ten 5.000 manden de speciale tem- peratuurbehandeling hebben. die nauw luistert. Voortdurend moet „preparatieschuur" worden ge controleerd, want een fout in de behandeling kost de exporteur veel geld. Zijn afnemers verwachten om streeks Kerstmis bloeiende hya- Men heeft in Bonn de indruk, dat de eerste ronde van het volksmen- j thans aan de gang zijnde Frans-Duitse overleg beter is verlopen gebedsgenezer,^ yoedtog^^lom- ^an besprekingen, die Erhard en De Gaulle een jaar geleden AmhnHcman m opnoem Bonn hebben gevoerd. Na het eerste gesprek met Bondskan selier Erhard heeft generaal De Gaulle verklaard, dat zijn be sprekingen met de Westduitse leiders tot een groter wederzijds ste plaats geschreven als persiflage beqrip zujjen leiden. De regeringswoordvoerder Von Hase sprak on Hp stiil en nieuwsweergave van u 9 3 over discussies in .plezierige steer dige en ombudsman in genoemd. De schrijver heeft dit verhaal, zoals hy op een vraag van de president, ar J. Knottenbelt, verklaarde, in de t op de styl en nieuwsweergave van diilt blad. Verder was zyn bedoeling door het by bel verhaal te actualise ren, te zien, in hoeverre een ander beeld verkregen zou worden dan door een actualisering in christelyke krin gen tot stand komt. Mr. Tonckens die zich de moeite gaf het gehele ar tikel voor te lezen, eiste een boete van f 200 en een gevangenisstraf van 1 maand voorwaardelijk met een proeftyd van 3 jaar. De raadsman van de student, mr. H. M. Voetelink, vroeg ontslag van rechtsvervolging en wees op het sterk satirischeka rakter van „Propria Cures" en het feit dat het blad slechts in beperkte kringen verspreid wordt. Hieraan voegde hij toe, dat niemand eraan denkt, by voorbeeld Corrie Vonk te vervolgen in verband met haar per siflage op de koninginnedagvierders. De rechtbank doet op 23 juni uit spraak. Zeer openhartig In het gesprek, dat Erhard onder vier ogen met De Gaulle heeft gehad, heeft de Bondskanselier, naar ver luidt, in vriendschappelyke. doch zeer openhartige geest uiting gegeven aan zyn bezorgdheid over de me ningsverschillen op het gebied der buitenlandse politiek, die thans tus sen Frankrijk en West-Duitsland be staan. Ook Bondspresident Lübke, die zich als staatshoofd slechts zeer zelden met actuele politieke vraagstukken bezig houdt, heeft een gesprek met zijn Franse ambtgenoot gehad, waar bij hy openlyk over bepaalde zaken heeft gesproken. „Reeds na het eerste gesprek is ge bleken dat de regeringen in Bonn en Parijs, ondanks bestaande menings verschillen. haar samenwerking wen sen voort te zetten en, waar mogelijk, uit te breiden", aldus verneemt DPA nog in Bonn. Bereidheid Vernomen wordt dat aan Franse zyde enige bereidheid is getoond om tegemoet te komen aan de Duitse eis, dat overeenstemming over EEG- landbouwvraagstukken gepaard dient te gaan met Franse tegemoetkomin gen op andere economische gebieden, zoals handel, kraentatations en de binnenlandse belastingheffing. Men kan thans echter nog niet zeggen hoever Frankrijk in de praktijk tot concessies bereid zou zijn. Na het overleg van gisteren, schynen de Fransen hun eis te hebben laten val len, volgens welke vóór dertig juni overeenstemming zou moeten zyn be reikt over de financiële regelingen betreffende een gemeenschappelijke EEG - landbouwpolit iek Van Westduitse zyde werd belang stelling getoond voor de „luchtbus", een vervoermiddel voor vervoer van militairen op grote schaal waaraan in Frankrijk wordt gewerkt. West- Duitsland vroeg meer inlichtingen om aankoop te kunnen overwegen. Een akkoord werd bereikt voor ge- zamenlyke theoretische studie op be perkte schaal door militaire plan- ningsgroepen. Ook werd overeenge komen dat in Bitche in Frankrijk dicht bij de Saargrens een trainings kamp voor de legers van beide lan den gevestigd zal worden. Frankrijk zal mogelijk zijn houding ten opzichte van de volgend jaar te houden NAVO-oefenlng .Fallex' her zien en er alsnog aan deelnemen, zo Is in NAVO-kringen vernomen. Verwacht wordt dat het vraagstuk besproken zal worden tijdens de vier daagse conferentie donderdag voor de laatste maal geallieerde j seizoen byeenkomt, zal in deze zit- militaire leiders die maandag in Pa- I ting aandacht besteden aan de kwes- rys begint. tie Vietnam. kijken. Van de weg af zie je mets van dat gebouwencomplex. Er staan nu zestien cellen, waarin vijfduizend i manden hyacinten kunnen worden i behandeld. Die manden moeten binnen acht dagen worden aange- I voerd, gelost, overgestort in gaas- bakken, geadministreerd en in de oellen geplaatst. Iedere dag moet alles weg zijn. Aangezien een bloembollenkweker er ook zo over denkt en hoofdzake lijk 's middags en 's avonds zijn vers gerooide bollen laat brengen is het te begrypen, dat overwerk hier niet te vermyden is. Er komen veel mensen „na de baas zyn tijd", die enorme hoeveelheden manden verwerken. Geen mens denkt er by. dat er een flinke prestatie moet worden gele verd. De heer Lommerse ook niet, want hy is er in gegroeid. Stuk maken Een aantal jaren geleden waren we eens naar zijn „stukgemaakte werkbollen" gaan kijken. Ja, dat deed hij ook nog. Verleden jaar heeft hij voor een aantal kwekers achthonderdduizend bollen stukge maakt. Een onmogelijke vakterm is dat, hoewel uitermate duidelijk. Men snijdt namelijk de bodem uit een hvacintebol. De hyacint gaat dan nieuwe bolletjes vormen op het cel weefsel. Er kunen er wel veertig tot vyftig groeien. Dat is een werk, dat veel precisie vergt. Een andere methode, eveneens nauwkeurig werken vragend, is het vernietigen van de hoofdknop door een aantal sneden in de bodem aan te brengen. We wisten niet beter of dit was werk voor zeer geschoolde vaklieden. Het is „slechts" een slag. Twintig tot vyfen twintig middelbare scholieren komen dat werk doen. In één dag weet je of ze het kunnen of niet. Gaat het niet, dan zyn ze na een week verdwenen. Een paar oudere vakmensen verdienen een aardig stui vertje bij met dit werk en zo worden die achthonderdduizend hyacinten stuk voor stuk ter hand genomen, ge hold of gesneden, op balken met spy- len belegd en in de „hol kamer ge bracht. Daar komt dan het echte vakwerk. Goochelen met ventilatieen tempe raturen. De bollen moeten drogen zonder dat de wonden door schim mels mogen worden aangetast. De jonge bolletjes moeten goed kunnen groeien, want de klant moet tevreden zyn. Een beetje te diep of te ondiep hollen of snyden en men zit met de brokken. Maar men heeft helemaal geen klachten over het werk van hun „seizoenarbeiders en arbeidsters". Een oud-leerling van de kweekschool in Haarlem komt nu al voor het achtste jaar dit werk doen om zyn verdere studie te betalen. Er zyn er die al voor het vyfde of zesde jaar komen. Vaste klanten dus, die hun werk met plezier doen. Men vraagt zich wel eens af. wat j de bloembollencultuur en -export zou moeten beginnen zonder die „middel- Het Leids Jongeren Parlement, datbare scholieren". Ze kunnen heel cinten in hun broeikassen. Zo'n loon- preparateur heeft dus een zware verantwoording op zyn schouders. De heer Lommerse is in de loop van de jaren een specialist op dat ge bied geworden, die eindeloos veel ver halen kan vertellen over zyn bele- Hij heeft een enorm geluk, want zyn drie zoons vinden het net zo prachtig werk als hun vader. Bo vendien zyn het ondernemende jon gelieden, die zich de moeite ges troos ten cm veel van hun werk te leren en er ook iets voor over te hebben. Een van de zoons wilde op eigen benen staan, ging naar Nieuw Zee land om geld te verdienen in de bouw en kwam met een mooi spaar potje plus een uitgebreide kennis van het bouwen terug. De tweede zoon interesseerde zich voor verwar mings techniek. De derde is de man, die alle klusjes kan uitvoeren. Hecht team Dit team heeft een uitbreiding van de bestaande ruimte berekend en getekend. Men moest steeds twee schuren huren, die in de onmiddel lijke omgeving moeten liggen met het oog op de controle, en dat was een situatie waaraan een einde moest komen. Dat einde hebben zij er dan maar aan gemaakt. De architect, de elektriciteitsman hebben gezorgd, dat de fundering, muren een elektrische zaken deskundig werden vervaar digd, de zoons hebben de rest ge daan. Verwarmingsleidingen en ele menten aangebracht, koelinstallaties vormen een nieuwtje in het bedrijf, de betimmering van wanden en pla fonds. deuren, kortom het gehele binnenwerk hebben de zoons in de winter en het voorjaar zelf aange bracht. Het scheelt enorm in de kos ten Geen wonder, dat een vader trots is op het werk van zulke zoons en dat dan ook wel eens wil weten. We moesten daar maar eens naar komen Jongerenparlement over Vietnam spoedig weer aan de slag. Half juni worden de eerste hyacinten voor de preparatie gerooid.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3