EIDSCH DAGBLAD W eer aanval van Vietcong: radiozender veroverd Haagse druk op E.E.G. BEATLES geridderd Aanvallers verloren 700 soldaten in en om stad Dong Xoai opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 JUNI 1965 No. 31588 A E van Dtshoeck ifdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per Kwartaal, f 3.35 per maand. t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l. Lelden - Giro no 57055 )e Vietcong-strijders in Zuid-Vietnam hebben hun activiteit niet beëindigd: vannacht hebben zij een radiozendstation en militaire post bij de stad Song Be, op ongeveer 100 km ten jrdoosten van Saigon, bezet. De opstandelingen begonnen lelijk met uitzenden. derling moeten regelen". Zolang er geen andere mogendheid bij Vietnam betrokken raakt, kan er een oplossing komen. Kosigin legde zijn verklaring af tegenover Zweedse corresponden- receptie in het Kremlin ter ere van het bezoek van premier Erlander van Z™den. Regeringscrisis Zuidvietnams staatshoofd, de mi nister-president en de nationale wet- sterk bloot aan binnenlandse kritiek. gevende raad hebben vanochtend in een gezamenlijk communiqué bekend gemaakt, dat zij allen aftreden en de macht aan de militairen overdragen. Het communiqué was getekend door president Phan Khac Soeoe, minis ter-president Phan Hoei Qoecat en generaal-majoor Pham Zoean Tsjieoe voorzitter van de wetgevende raad. Vieuwe pauze in ombardementen de slag om Dong Xoai, het oer- Idstadje op 100 km ten noorden de Zuidvietnamese hoofdstad n, zijn zevenhonderd com sche aanvallers gesneuveld: 300 !e stad zelf, 400 bij de Ameri- en Zuidvietnamese luchtaan- ten noorden daarvan. Aan ringszyde zijn 108 doden en 46 inden gevallen. Voorts worden militairen vermist. Er zijn drie irikanen gekeuveld, vijftien wor- r*Hst en een even groot ge- jferd gewond. ports heeft de Zuidvietnamese re- bekendgemaakt, dat haar jdkrachten 40 mitrailleurs, één ■memverper, 9 automatische wa- jn, 27 geweren. 1000 granaten, 400 n 3 raketwerpers hebben gemaakt. 'leikoe, 390 km. ten noordoosten n, is gistefen een C-123 van merikaanse luchtmacht neerge- waarbij acht man om het leven m. Er zijn geur aanwijzingen. |het vliegtuig door vuur van de tong is getroffe- voordat het stortte. öeril-^onse vliegtuigen hebben zes aanvallen op Noord- uitgevoerd. Verscheidene gen werden "ernield waarvan er nog maar pas was voltooid. Ook ïilitaire ir"-te"~ties in Vinh. 250 ten zuiden van Hanoi, werden gebombardeerd. Canadese premier, Lester Pear- deeld*" gisteren in het parlement dat zijn regering opnieuw met Amerikaanse president spreekt ioge,,"-heid van een pauze Ie b<" ^Tdementen op Noord- Pearson -telde reeds eerder en pauze voor. De bombar- inten werden in mei enige dagen schort in afwachting van even vredesonderhandelingen. Zij hervat •"'dat gebleken was it de Noordvietnamese leiders gegeven omstandigheden geen rhandelingen wensten. Moesson-offensief Langenamer j na regen J n kleine regenstoring uit En- id, die vanmorgen over een mal gebied van west naar over het midden van ons trok, zal het weekeinde niet ven. Zowel deze middag als morgen is op de meeste sen droog weer met weinig enkele opklaringen en een ename temperatuur van 18 graden oj zelfs nog iets ho- e verwachten. Gisteren werd n IJmuiden slechts 12 tegen aden in het zuiden. Na het weer van de laatste wéken de komende dagen een iets zomers weertype te ver ten al zal het nog niet ge- standvastig zijn. Verleden hadden wij in ons land op dag 12 juni al het eerste lolt je met een maxima bo- 30 graden. De Rijn gaf lorgen tot bij Straatsburg was te zien. W aarschijn- linsdag zullen vrijwel alle vaarden van de Rijn, Waal '■n de IJssel onder water zijn nen. hetgeen in deze eeuw in nimaand nimmer is voorge- 13 JUNI >p: 4.20 uur; onder: 21.01 uur. op: 20.45 uur; onder: 3.49 uur. Water te Katwijk te 2.44 en 15.08 vater te 10.51 en 23.11 uur. nam, heeft gisteren in Washington verklaard, dat het duidelijk is dat het reeds lang verwachte moesson-offen sief van de Vietcong thans is begon nen. Hij verwacht in de komende twee maanden een harde strijd. Het offensief werd verwacht omdat de Vietcong in de regentijd tactisch in het voordeel is. Zo kunnen vliegtui gen de grondtroepen geen steun ver lenen. De generaal, die dinsdag in zijn standplaats Saigon terug zal zijn, na een bijeenkomst met de Nationale Veiligheidsraad onder voorzitterschap van president Johnson, dat hij voor het ogenblik niet de noodzaak van het overbrengen van meer Meri kaanse militairen naar Vietnam ziet, Het is zeer belangrijk dat wij ervoor zorgen dat het Vietcong-offensief mislukt, aldus Taylor. Over de bombardementen, welke op Noord-Vietnam worden uitgevoerd zei de Amerikaanse ambassadeur, dat daarmee precies is bereikt wat be oogd werd. Natuurlijk vormen di bombardementen op zi-^zelf nooit het definitieve antwoord. Zij zijn uit sluitend bedoeld om de infiltraties zoveel mogelyk tegen te gaan, het moreel der Zuidvietnamezen te sterken en de leiders in Hanoi dui delijk te maken dat deze „oorlog" een verloren zaak voor hen zal blijken. Waarschuwing van o premier Kosigin De Sowjetrussische premier Kosi gin heeft gisteren de waarschuwing laten horen, dat er geen vreedzame oplossing in Vietnam kon worden be reikt zolang de Amerikaanse troepen daar zijn. Hfj Yioemde de huidige wereldsituatie gecompliceerd en ge spannen en zei: „Ik ben ervan over tuigd, dat de tegenwoordige ingewik kelde toestand te wijten is aan de Amerikaanse politiek". Doelend op de Ver. Staten zei Ko sigin, dat inzake onderhandelingen in Vietnam geen andere mogendheid het gezag heeft om in deze kwestie te worden betrc' '-en. Dit is een zaak „die onze Vietnamese vrienden on- Kleuter overreden op schoolplein In Hengelo is gisteren op een schoolplein een kind verongelukt. De 5-jarige Dave Stem speelde op het schoolplein van de r.k.-kleuterschool de Kerkstraat, toen de wagen de melkboer kwam. Deze brengt met zijn bestelauto dagelijks school- melk tot voor de deur en rijdt daar over het plein. Gisteren gingen Dave en andere kleuters aan de wagen hangen, waarbij de jongen •vermoedelijk is komen te vallen. Hij •erd overreden en was op slag dood. Londense correspondent) De Beatles geridderd. Het kwam als een complete ver rassing. Temidden van de 1800 on derscheiden staatslieden, weten schapsmensen, ambassadeurs en in dustriëlen staan de namen van de vier leden van de groep: George Harrison, John Lennnon, James Paul McCartney en Ringo Starr. Ter gelegenheid van de „officiële" verjaardag van Koningin Elizabeth werd het beroemde viertal benoemd tot „members" in de „Order of the British Empire". Het is de laagste van de vijf klassen in een overigens zeer hoge Engelse onderscheiding. De door de Beatles (op de foto volop in de be langstelling van prinses Margaret) kunnen nu naar Buckingham Palace om hun onderscheidingstekens ontvangst te nemen. Van dat ogen blik mogen ze O.B.E. achter hun men zetten. Bouwvakarbeider kon niet meer worden gered Om vijf uur gistermiddag is het stoffelijk overschot geborgen van de 56-jarige Belgische bouwvakarbeider Camille Bonne, die donderdag in een bouwput in Brussel werd bedolven onder een laag zand en puin van acht tot tien meter. Na bijna zesen twintig uur van onafgebroken in spanningen werd het lichaam door een uit brandweermannen en arbei ders bestaande reddingsploeg gebor gen. Pas vrijdagmiddag was de hoop vrijwel geheel verdwenen, dat het slachtoffer nog kon worden gered. Hij had zich in de diepe bouwput in ee'. hoek onder een aantal planken verschanst. Het laatste contact met de reddingsploeg had hij donderdag nacht om drie uur, toen hij nog in staat was aanwijzingen te geven. Een grote menigte sloeg gedurende de laatste uren de reddingspogingen zwijgend gade. De reddingsploeg moest uiterst voorzichtig te werk gaan om geen nieuwe instortingen te veroorzaken. Tot overmaat van ramp werd vrijdagochtend waarge nomen, dat gas was doorgedrongen in de holte, waarin de verongelukte arbeider zich bevond. Zijn taak was op de bodem van de pne voorbereidingen to treffen voor het storten van een kolom van beton voor een nieuw gebouw. De Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de instorting van één der zijwanden van de bouwput. in hebben gehad. Niemand in Enge land kan aan de rage rond die vier jongens ontkomen, ook het koninklijk huis niet. Het is een nationaal ver schijnsel. Er zijn niet zoveel landen, die door meer problemen worden ge teisterd dan Engeland. De Beatles hun soortgenoten zorgen voor, dat die zorgen af en nen worden afgegooid. Met hun onderscheiding wordt de I ""T "T*""" 'T 7' grote plaats, die de lange lokken en £e de elektrische gitaren in het leren Na,les S181*™ van de Engelse jeugd innemen met nadruk erkend. Een menselijke noot van hoge autoriteiten temidden van deftigheid en traditie. Een geste, die zal worden gewaar- Wereldconferentie mede voor ontwapening - kim- 1 C Ondanks bezwaren van de VS heeft Een grote eer voor de vier langha rige minstrelen, die nog maar enkele jaren geleden in een keldertje in Li verpool begonnen met hun ritmisch getokkel, gezang en gedrum, maar nu vorsten zijn in het rijk van de beat, al zijn zij dan geen alleenheersers Onbewogen Hun roem is hun echter nooit naar het hoofd gestegen. Hoewel door mil joenen aanbidsters op handen ge dragen zien zij de tonelen v. hyste rische opwinding, die hun optreden doorgaans vergezellen, volkomen on bewogen en kalm aan. Ze reageren slechts met een glimlach en een kwinkslag. Ze zijn grappig en geestig. En ook deze onderscheiding zal ze niet van hun stuk kunnen brengen. Ze zullen zichzelf blijven. Figuren uit de toneel- en varietéwereld zijn meer tot O.B.E. benoemd. Maar nog nooit popzangers. Geheim wapen Zo'n onderscheiding geschiedt op voordracht van de regering. Toen sir Alec Douglas-Home nog premier was, heeft hij de Beatles „zijn geheime wapen" genoemd bij het sluitend ma ken van de Britse handelsbalans. De tegenwoordige premier Harold Wil son weet ook iets af van economie. Bovendien vertegenwoordigt hij La gerhuisdistrict van de stad Liverpool aanhanger Azia- tlsch-Afrikaans voorstel goedgekeurd voor een ontwapeningsconferentie waarbij ook communistisch China be trokken zal worden. Het voorstel dat aangenomen werd, was ingediend dëerd.~Van lintjes trekt"mèn zk'h „ièi I 36 Aziatische en Afrikaanse lan- JBNMifMi bijster veel aan. Maar toen het om Stanley Matthews ging was het ook anders. En nu betreft het de Beatles Men kan het zelfs over een poli tieke boeg gooien: een handige zet van de aan alle kanten in het nauw gebrachte Harold Wilson Het werd sterk gesteund door het Oostelijk blok De VS trokken de waarde van een dergelijke wereldconferentie ernstig in twijfel. Ze uitten de vrees dat het een propagandaforum zal worden dat meer kwaad dan goed doet. De Ame rikaanse gedelegeerde vroeg de com missie de onderhandelingen bij de zeventienlandencommissie te laten berusten die periodiek in Genève bij eenkomt. Albanië dat vaak beschouwd wordt als de woordvoerder van communis tisch China in de Verenigde Naties, heeft verklaard dat Peking niet aan een eventuele ontwapeningsconferen tie onder auspiciën van de volkeren organisatie zal deelnemen, zolang het niet tot de VN is toegelaten. Geen verdere vooruitgang ten koste van parlementaire invloed De minister van Economische Zaken, drs J. M. den Uijl, heeft in een gesprek met een groep buitenlandse journalisten tot uit drukking gebracht, dat de Ne derlandse regering niet akkoord zal kunilen gaan met verdere, vooruitgang in de E.E.G., als dat slechts ten koste van de par lementaire invloed op de be sluitvorming binnen de gemeen schap zou kunnen gaan. Zelfs niet als daardoor Nederlandse materiële belangen zouden wor den geschaad! De minister zei dit naar aanleiding van vragen, welke hem tijdens een receptie werden gesteld door Beatles. Hij zal er dus wel de hand tal journalisten uit E.E.G.-landen, nun welke deze week een bezoek aan Ne derland brengen. Ondenkbaar De voorzitter van de socialistische Tweede Kamer-fractie, drs. G. Nederhorst, heeft gisteren voorts op een persconferentie in Den Haag als zijn mening te kennen gegeven, dat het „volstrekt ondenkbaar is, dat de Tweede Kamer een akkoord over de verdere financiering van de Euro pese landbouwpolitiek zal ratificeren, als die overeenkomst niet voorziet in uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement, zoals die door de Europese afgevaardigden on langs zelf is vastgelegd in een reso lutie. Er is geen enkel misverstand mo gelijk, aldus drs. Nederhorst; de Ne derlandse ministers '^hoeven met minde* niet thuis te komen. (Waarnemers achten het overigens niet uitgesloten, dat de ministers in Brussel volgende week helemaal niet President De Gaulle. Bonds- I deronsje voor het diner tijdens I het eerst tn het openbaar sinds kanselier Erhard en zijn voor- de Frans-Duitse besprekingen in hij enkele weken geleden een veT ganger Adenauer hebben een on- Bonn. Adenauer verscheen voor shock opliep bij een treinbotsing, ten'. Flamenco lijkt niet op Caballero De president van de Bossche rechtbank heeft uitspraak gedaan in her. kort geding, dat de Haagse N V Laurens had aangespannen te gen de N.V. Mignot en De Block uit Eindhoven, omdat deze een si garettenmerk onder de naam Fla menco in de handel heeft gebracht, dat volgens de Haagse concurrent, bedriegeiyk veel zou lijken op haar merk Caballero. Volgens de uit spraak van de president maakt de naam Flamenco echter geen inbreuk op het merkenrecht van Laurens en evenmin is er sprake van een be drieglijke gelijkenis in verpakking tussen Flamenco en Caballero. Mr. Kramer vond voorts de spoedeisen- heid van de zaak met aannemelijk. Hij veroordeelde de N V Laurens tot betahng van de kosten van het door haar aangespannen geding: drie- honderd gulden. Hangende de uit spraak is de Eindhovense n.v. nor maal doorgegaan met produktie en verkoop van de Flamenco sigaret tot akkoorden zullen komen en dat er uiteindelijk althans voor de rest van dit jaar een tussentijdse nood oplossing op basis van de bestaande regelingen zal worden getroffen). Beledigd Ir. H. Vredeling, Europees land- bouwspecialist van de socialistische fractie, verklaarde op deze perscon ferentie „zeer teleurgesteld te zijn" over de houding van minister Bies heuvel. Hij betreurde het, dat de minister zich deze week in de Tweede Kamer niet duidelijk had uitgespro ken voor het primaat van de demo cratie. De bewindsman, zelf voormalig lid van de Tweede Kamer en het Euro pese parlement zou nu toch voorop moeten gaan en ons parlementaire streven naar handhaving van de democratische regels volledig en dui delijk moeten steunen, aldus ir. Vre deling. Hij voelde zich voorts persoonlijk beledigd door de uitlatingen van pre sident De Gaulle van donderdag, dat „het gemakkelijk is een lammeling te zijn" en redevoeringen over een su pranationaal Europa af te steken. (Advertentie) De bemanning van Squadron 2 van de Marineluchtvaartdienst in Valkenburg heeft gelden bij eengebracht voor een blinden geleidehond. Gistermiddag werd de boxer „Binka" door initiatief nemer serg. vlieger W. V. N. Schwarz rechtsovergedragen aan mevrouw mr. A. Groen, be stuurslid van het Kon. Ned Blindengeleidehondenfonds. Achter hen Squadroncomman dant It. ter zee vlieger, lste klas se W. F. v. d. Heuvel en de heer A. C. Smits, technisch leider van de opleidingsschool voor blin dengeleidehonden. (Advertentie) Telefoon 01720—2491 •dvertentl* ZOMERPRIJZEN BREESTRAAT 173 (9uc/ Qln teuws Uit het Leidsch Dagblad van f 13 Junij 1865: Wij vernemen, dat aan de heeren Hoogenstraten en Zn. is opgedragen de Levering van een dinè van 1800 couverts, dat gegeven zal worden in de Hoogel.kerk, bij gelegenheid der Waterloo-feesten onder presidium van ZK.H. Prins Frederik der Nederlanden. Donderdag 1.1. werden te Londen 12 koeijen met korte hoornen verkocht voor ge middeld f6500 per stuk Een bul van dit korthoornig ras werd voor 600 guineas ver kocht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1