Janaceks' „Makropoulos" en Bennetts' „Mines of sulphur' Jaaruitvoering van de „Leidse Muziekschool" kunst kAleiöoscoQp Hulde aan dirigent en de regisseurs! Diverse ensembles met veel variatie 15 deelnemers aan directiecursus N.R.U, Mr. J. den Daas wordt dagelijks leider van Holland Festival LbiiiaCti uauoLAD ZaïluDAü iZ JcNi x»o5 SADLER'S WELLS PRESENTEERT: gesproken in de lyn der Engelse tra ditie: en naast figuren als Schoen berg, Puccini en zelfs Menotti die in dit verband geen kwalijke referen ces zün kon men hier ook wel de invloeden van een Purcel en een Britten (belangstelling voor avontu riers uit de onderwereld) signaleren, invloeden die men een jeugdig toon- l kunstenaar natuurlek moeilijk euvel I kan duiden en die hij bovendien al tot een heel eigen en persoonlijke idioom heeft geassimileerd, zodat I men Richard Rodney Bennett zon- der reserve mag begroeten als een begaafste operacomponisten (Van onze Parijse correspondent) :T twaalfde seizoen van het Theater der Naties (dat ove rigens over de ganse linie tot op ongeveer de helft van de gere tijdsduur is ingekort), biedt helaas ook de Parijse opera- :en. die wat het hedendaagse stuk bij de eigen Franse instel- n betreft, maar nauwelijks aan hun trekken komen, veel er evenementen dan de voorafgaande elf jaren, ingevolge van de taalbarrière die voor het gesproken theater wel aanzienlijk hoger en storender bleek dan aanvankelijk berekend, werd de laatste jaren door de directie het accent uitenlandse bijdragen juist steeds duidelijker verlegd naar de i, het ballet en de folklore, vormen en uitingen die uiteraard of veel minder linguistieke problemen stellen. Instinct voor dramatiek karakter van complementair ncht. ten opzichte van de Ie Qpera-instellingcndie dus 'ijd co veel. moeite otidervin- n buiten het beperkte krivge- het archi-bekende 19de repertoire te treden, droe- itussen óók bij de eide wer- die dit seizoen dor de En- Sadler's Wells uerden gege- twee enkele voorstellin- ip een totaal van zo'n 50 it blijft niettemin maar zuinig \eten, en de melomanen past ir dus wel enige droefenis. Voorbeeldige1, kwaliteit lenis die niettemin getemperd loor de voorbeeldige kwaliteit ngelse voorstellingen, waarin sikale en de dramatische ele- met elkander waren geinte- tot een graad die men bij een npvoering maar hoogst zelden ernt: kwaliteiten die primair rekeningen geschreven kon en van de jonge dirigent Colin de regisseurs John Blatchley In Graham, die in dienst waren van twee opera's welke die ringen tenvolle waardig wa- macek's „Affaire Makropou- Bennett's „Mines of sulphur", uur van Janacek die in 1928 wren, heeft voor Frankrijk et zo lang geleden geslagen, alweer het Theater der Na- eft men hier enkele jaren ge net zijn komische opera „Het rosje" kennis kunnen maken, lien hebben door diverse gram- lopnamen ook zün symfoni- religieuse werken waar de indrukwekkende Slavische bekendheid en toenemen- ondering verworven, tkropoulos-opera die geschre- op een gegeven van Karei stamt uit de laatste jaren ït leven van de Tsjechische en vertoont alle eigenschap- n passie, warmbloedigheid en »nde melodiek die Janacek reeks aan de nationale fol- in zijn land scheen te ont- Helaas leek Janacek die, qua sard, eerder voor de simpele btelykheid van een sprookje volksdrama was geboren, met ietwat duister mengsel van ij en zwarte magie geen bij- gelukkige greep te hebben ge- Na dit werk, dat door de Boheem se meester op zün 70ste jaar geschre ven werd, presenteerde Sadler's Wells, de tweede avond, een opera van ei- i gen bodem, „The mines of Sulphur", j die de Engelsse Boulez-leerling Ri- I chard Rodney Bennett op de leef- l tijd van 28 jaren componeerde. Ben- j nctt behoort met Henze tot de libe- I rale vleugel van het seriële kamp en met zyn Duitse geestverwant en Marie Collier als zangeres Emilin Marty en John Fryat als I een harer minnaars in janacek's j mines o[ sulphur kunstbroeder heeft hij bovendien ook nog het instinct voor dramatische situaties gemeen. Situaties waarvan hü, voorlopig, echter gelukkiger het psychische klimaat in subtiele klank nuanceringen weet te evoceren, dan I het middels aria's, duetten cn en- sembles te dragen, te voeden, te stu wen en te stimuleren. Ook Bennett had zich hier bediend van een libretto van de hand van de jeuïge dramaturg Beverley I Cross dat aan dramatische ver- wikkelingen en psychologie veel ho- I gere eisen dan een doorsneetekst- j boek stelde. De titel was door de librettist ontleend aan een tekstre gel uit Othello „de verdenkingen gloeien als sulfaatmij nen" die zich i hier richt op een Henry Jamesach- tige geschiedenis over een inbrekers bende waarvan de misdaden van roof en doodslag, volgens Hamlet- procédé, even later worden geprojec- j teerd ir. een toneeldrama dat zo, als hogere dimensie van de werkelijk- heid, in de eigenlijke handeling is i opgenomen. Engelse traditie De aula van de Louise de Coligny H.B.S. was weer goed bezet voor de jaaruitvoering van de Stichting Leidse Muziekschool, wier voorzitter, wethouder Sannes. in het bijzonder de aanwezigheid van de burgemeester bij deze manifestatie op prijs stelde. Vóór de pauze traden zes ensembles over het voetlicht, er na vier uitverkoren jonge meisjes, aan wie het niet geringe genoegen gegund was om in concei;tsolo door het Jeugdkamer Orkest van Henk Briër te worden begeleid. Twee ensembles o.l.v. Piet Kunst hadden meer het karakter van gele genheidsformaties. Zo het geheel, dat een oud-nieuwe Miniatuur Symfonie van Jurriaan Andriessen vertolkte: blokfgluiters, omsloten door 'n boog strijkers en gitaristen. En verder een ensemble van zangklasjes, blokfluiten en violen ter uitvoering van een kan tate „Wiedewiedewenne". Met zulke variable middelen maakt men van alles het best mogelijke en het dank baarste muzikaal tijdverdrijf. De kunst-eis overheerst niet, al laat Piet Kunst het niet aan kundige regie ontbreken. Anders de situatie in de Kleine Suite van Werdin van Kunst's „Blok- ^persoon is de zangeres Emi- tyty, die op haar ruim 300ste indelijk afstand doet van de drank waardoor ze al die tüd choonheid en jeugd en haar °P het andere geslacht had lt handhaven. Bovendien persoonlüke avonturen dan orkruist door de vele compli- ta de afwikkeling van een mil- trfenis. De componist wist *t zyn pregnante thema's dit ook maar weinig transpa- maken, zodat men van zün dan ook vooral wel de her- aan een onuitputtelüke 1() Ie rijkdom bewaart, waarvan Ti tand met Capeks litteraire T de echter wat minder evident even. Jongeren brengen „The Connection'' Modern realisme „De Artistieke Jeugdproduktie", een j"ugdgroep uit Amersfoort, ciie twee jaar geleden met succes een Ne derlandse versie van de West Side Story heeft gespeeld, begint woens dagavond a.s. haar tournee door Ne derland in de Leidsche Schouwburg met een opvoering van het Ameri kaanse toneelstuk „The Connection" van Jack Gilber. De première daar van is onlangs in Amersfoort met ge mengde gevoelens ontvangen. Aan deze voorstelling werkt tevens mee de bekende jazzcombo van Louis van Dijk, die zelf ook in het spel be trokken is. Het betreft hier een uitermate mo dern-realistisch toneelstuk, waarin een groep mensen, die verslaafd zijn aan verdovende middelen, wacht op „The Connection", in casu de man die de „dope" zal komen brengen. Deze groep bestaat uit een neger, een verlopen student, een psychopaat en een homosexueel. Voorts zyn o.a. ook in het verloop opgenomen de schrij ver, de regisseur en twee camera mannen. Het tweede bedrijf brengt de komst van „The Connection", die de verdo vende middelen toedient, waarop de „slachtoffers" „high" worden. „The Connection" heeft een meisje van het Leger des Heils meegebracht, om aan de politie te ontkomen. Een der figu ren kan echter onmogelijk „high" worden. Hij dient zichzelf daarom met de injectiespuit een overdosis toe en raakt in een coma. Daarop vlucht de helft van het ge zelschap en zegt de regisseur „Ik heb 2kt/ries?*r*huid? i Babyderm-zeep Bij Babyderm-zeep(dubbel stuk), -poedor, -crème, -olie, -shampoo en -haarlotlon, voor de kinderen tijdelijk sierlijke wereld-delen speldjes. Rob van Reijn op Pantomime-Festival De Amsterdamse pantomimespeJer Rob van Reijn zal ons land met een avondvullend programma verte- "mwcordigen op het Pantomime Festival te Ziirich. Met zyn optreden Hordt vanavond dit Festival besloten. ur. - )08 Dit zeer merkwaardige stuk, dat ook als film reeds opzien heeft gebaard, zal ongetwüfeld ook in onze stad sterk contrasterende reacties oproe pen. Het is kortgeleden door het „Modern Living Theatre" in New York gebracht en heeft toen vele pennen in beweging gezet. Het houdt zich bezig met: verslaving aan ver dovende middelen, homoseksualiteit, eenzaamheid en verveling, proble men, die enkele facetten van de mo derne maatschappij beroeren. De regie over de jeugdige amateurs wordt gevoerd door Frans Rühl. In de Stadsdoelen in Haarlem heeft de bekende schrijver Godfried Bomans gistermorgen de tweede Haarlemse Kunstmarkt geopend. Mevrouw Dresselhuys, specialiste in het emailleren, ontving de heer Bomans in haar stand. Hij wilde nu eens weten, hoe dat allemaal wel gaat, maar het bleek toch wel erg ingewikkeld. Op het terrein van de voormalige Stadsdoelen staan 50 kraampjes waar etsen, tekeningen, aquarellen, beeldhouwwerken en andere kunstvoorwerpen worden verkocht. Ned. Dans Theater gaat naar Parijs Woensdag a.s. zal het „Ned. Dans Theater" in het Casino van Enghier. in Parüs een drietal voor stellingen geven. Op het programma staan: „Madrigalesco", „Wedding ca ke", „Essay in de stilte" en „Car- mina Burana". De balletgroep zal worden begeleid door het orkest van het Casino onder leiding van Louis Stotyn. Het gezelschap keert zondag 20 ju ni naar Den Haag terug. fluiten Ensemble" <blokfluiten-„fa- milie"), ingedeeld volgens het begin sel van de vier registers der mense lijke stem, waardoor alles klassieker, evenwichtiger en voornamer wordt. Hier paste hulde voor de keurige dis cipline. Nieuw voor ons was een gitaarsolo in een concert voor strijkers en cem- baal van Vivaldi, waarin de soliste Liesbeth Stoute vooral in de finale zich muzikaal ongeremd wist te handhaven. Het ontbreken van direc tie had op het orkestje wel enige remmende invloeden. Rest een Jeugdaccordeonklas o.l.v. Louw Boellaard met werkjes van Würthner en een accordeonorkest met Corrie den Haan als soliste in een Concertino van Curt Mahr onder gelüke leiding. Dit waren organisch complete jeugdkamerorkesten die, zouden zü blüven, vooruitgeschoven posten zijn voor het latere „volwas sen-echte". De wüze waarop klank analyse en structuurbegrip tot gel ding kwam en stempelen Boellaard tot een koelbloedig-wetende, zowel als tot een sensitief inspirerende di rigentenfiguur. -fa Scène uit Bennetts "The "Affaire Makropoulos". goed aan doen zal om haar aandacht te richten op een zingend fraserend mededelen. Die kunst van het fraseren is af te luisteren geweest bij Tineke Carrière in Telemann's Concerto di Camera voor blokfluit en (klein) jeugdorkest, en bij Beb Fritschi in Weber's Con certino voor klarinet en (volledig) orkest. Bij beide het cantabel voort - stromen, het elastische en boetseren de vermorgen tot een aansprekende toonvormine. het sierlijk modelleren het instinct van de verhouding van het motivische als bouwelement tot de totaliteit. Er zit carrière in Beb's speelwijze en bij Tineke zal nog wat toonverruiming de weg tot „groot" spel openen. Beiden hadden ook meer dan een half oor voor het begeleidend Jeugdkamerorkest dat een onvoor waardelijke garantie betekende voor boeiende kleurige en organische bij stand. In Mozart's pianoconcert (414) in A is het zo gegaan, dat Inge Rössle het Allegro en Andante voor haar re kening nam en Heieen Jongsma het Allegretto. Terwijl de eerste afbeeldt zonder interpretatie, getrouw geeft wat er zichtbaar staat en dit doet met soms heel aardig reliëf en goed op gang komende virtuositeit, tekent zich in Heieen Jongsma een pianiste af, die in duidelük doordachte mo tiefbelichtingen en linkerhandprofi lering sterk uitbeeldt, met een zeer eigen dwingend metrum. Meisjes, die kunnen spelen V. Onder hen vier Nederlanders (Van onze correspondent) Aan de zojuist geopende 13de internationale dirigentencursus van de Ned. Radio Unie, nemen 15 jeugdige kandidaten (leef- (Van onze kunstredactie) Nu Peter Diamand leider van het Edinburgh Festival wordt en in verband daarmee ons land zal verlaten om zich in Londen te vestigen, moet er natuurlijk een plaatsvervanger worden be noemd. Weliswaar zal de heer Diamand voorlopig als artistiek adviseur aan het Holland Festi val verbonden blijven daar over heeft het HF-bestuur over eenstemming bereikt met de lei ding van het Edinburgh Festi val maar de dagelijkse leiding kan hij natuurlijk niet blijven uitoefenen. In zijn plaats zal nu mr. J. den Daas, een der directeuren van de (oude en ook van de nieuwe) Neder landse Opera voorlopig voor één jaar trachten zün huidige functie en die van dagelijks leider van het H.F. te combineren. Dat heeft de voorzitter van het Holland Festival, mr. H. J. Reinink. gisteren in Den Haag meegedeeld. Hü vertelde, dat het bestuur van het HP. txmtact had opgenomen met de directie van de Ned. Opera en dat in onderling overleg besloten was. één seizoen te zien of deze oplossing de juiste'was. Overigens ziet niemand deze toestand als ideaal en bestendig zal hü dan ook zeker niet zyn. Het bestuur van het H.F. hoopt binnen niet te lange tüd een jongere kracht te vinden, die na een inwerkperiode van enkele Ja ren het werk van de heer Peter Dia mand, dus ook het artistieke, dat hü Er zijn nog kaarten te koop Maandag begint nadat de mogelijkheid tot schriftelijk plaatsen bestellen al enige tijd geleden werd geopend de ver koop van plaatsen aa?i schouw burgen. concertzalen e.d. voor het Holland Festival. Zoals ieder jaar circuleren er ook ditmaal weer geruchten, dat het geen zin heeft nog te proberen kaarten te krij gen, omdat alles toch al lang van tevoren uitverkocht is. De leiding van het Holland Festival wijst erop dat deze geruchten geen en kele grond van waarheid bevat ten. Weliswaar is de belangstel ling voor de verschillende evene menten groot, maar er is zoveel keuze, dat deze belangstelling zeer verspreid is. Het resultaat is dan ook, dat er voor hen. die de moeite nemen naar de theater kassa's te gaan. heus nog teel wat te koop is. Letterlijk zei de heer Peter Diamand: „Er zijn voor vrijwel alle voorstellingen op vrij wel alle rangen nog plaatsen ver krijgbaar!" De gedachten gaan daarbü uit naar een jonge Nederlander, want aldus de heer Reinink „al hebben wü die nu nog niet gevonden, het zou toch wel heel jammer zün, als we voor deze functie bü gebrek aan talent in eigen land een buitenlander moesten aantrekken. tijden variërend van 19 tot 35 jaar) deel. Onder hen bevinden zich 4 Nederlanders: Evert van Tright, Jaap Zeeman, André Presser en Hans Vonk. De Ita liaanse dirigent Franco Ferrara zal de cursus, waarvoor zich 55 kandidaten hadden opgegeven, voor de zesde achtereenvolgende maal leiden. De heer Van Tright is de oudste cursist (35) en geniet in ons land reeds geruime tüd bekendheid als di rigent van het Brabants Kamerorkest en -koor en als hobo-solist. Hij is woonachtig in Den Bosch. Hü stu deerde piano en hobo (bü Jaap Sto- tün) en is hobo-solist van het Bra bants Orkest. Jaap Zeeman (30) is in 't Gooi voor al bekend als dirigent van de Hilver- sumse Orkestvereniging. Hü heeft deze plaats onlangs afgestaan aan Nico Hermans De heer Zeeman is via het onderwijs in de muziek te rechtgekomen. Hy studeerde koor- directie en gaf leiding aan twee koren. Ook André Presser <31) heeft al ruime ervaring op het gebied van de directie. Hy studeerde piano, cello en orkestdirectie en was achtereenvol gens repetitor, dirigent en muzikaal directeur van het voormalig Natio naal Ballet. Hans Vonk is pas 23 jaar. Hü is 'n leerling van Peter Eros, leider van 'n koor en een orkest in Amsterdam en dirigeerde o.m. een slotoonoert in Salzburg. Tot de buitenlandse cursisten be horen de Amerikaan Coleridge Per- kinson <32) uit New York en de Ca nadees Volter Ivonowski (26) uit To ronto. De andere deelnemers zün 4 Duitsers, nog 2 Amerikanen, 2 Itali anen en 1 Australiër. Tien van de cursisten krügen van woensdag a.s. af de kans elke dag met een van de vier Nederlandse ra dio-orkesten te werken. V'ü' zullen dit als werkende hospitanten een maal in de week doen. De kandidaten mogen (en doen dat over het alge meen ook) meer dan één cursus vol gen, ook al omdat de leerstof elk jaar anders Is. De organisatie heeft echter, om een zekere doorstroming te bevorderen, bepaald dat elke kan didaat maximaal driemaal de dirl« gentencursus mag volgen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15