Curacao op tweesprong: werkloosheid of industrialiseren I L" r HOE WERKT HET BEELDPANEEL Zaterdag 1965 Pagina 2 Olieraffinaderijen krimpen in (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) Willemstad, Curasao Wan neer een Curaqaoenaar zegt dat hij „bloot" is, bedoelt hij, dat hij geen geld op zak heeft. Voor de eilandelijke economie van de Antillen is de naaste toekomst hoe langer hoe meer een kwestie van bloot of niet- bloot zijn. Nog steeds beslaat Shell 26 blauwe bladzijden in het telefoonboek, terwijl de Maduro-familie en haar zake lijke belangen er zes in beslag nemen (afdoend tegenbewijs voor de legende, dat Curagao een soort Madurodam van 472 vierkante kilometer zou zijn). Maar Shell Curasao is niet meer wat het was in de laatste wereldoorlog, toen het met Esso op Aruba 12 procent van het geallieerde olieverbruik. leverde. In 1954 had Shell Curasao elfdui zend employees ln dienst. Daarvan ztjn er ln 1965 door bezuiniging en automatisering van het produktie- proces 4700 overgebleven. Op Aruba liepen vergelijkbare cijfers terug van 8.000 in 1948 tot 3.000 dit jaar. Hoewel beide maatschappijen eerst niet-Antillianen afvoerden, werd sinds 1957 het teken aan de wand steeds duidelijker leesbaar: werk loosheid. Officieel wordt het per centage werkzoekenden geschat op 17. Officieuze berekeningen stellen het echter op 23 procent. In de VS wordt 6 i 7 procent maximaal ge acht voor een gezonde interne eco nomie. In de komende vier Jaren zal het aantal „blote" Antillianen er niet minder op worden. De raffinaderij op Aruba zal nog 2000 employees af voeren en Shell Curacao omstreeks 2700, Op Curacao is door deze in krimping de overheid nu al de grootste werkgever geworden. Kletsvogcl Bijgelovige eilandbewoners spit sen de oren bij het horen van de tjoetjoebi, een zogenaamde klets- vogel. Wanneer de tjoetjoebi kwet tert, zeggen zij, brengt hij een be richt. (Vraag aan de Curacaoenaar, die mij dit vertelde: „Bent u bijge lovig?" en zijn antwoord: „Nee, maar meestal is het waar,") Welke berichten heeft de Tjoetjoebi voor Curacao in petto? Meer verwach tingen en prognoses dan feiten. De gunstige feiten zijn op de vingers van één hand te tellen. ir Op Curagao zal binnenkort wor den begonnen met de bouw van een Hilton-hotel, dat 22 miljoen gulden zal kosten (gedeeltelijk ge financierd met Nederlandse hulp) en dat aan 400 personen werkge legenheid zal bieden. Constructie van de Kaiser alu- miniumsmelterij, waarvoor zeer onlangs het contract werd gete kend een investering van onge veer 350 miljoen gulden. De bouw zal twee tot drie jaar duren en 1500 arbeidskrachten vragen, waarna het bedrijf een perma nente werkgelegenheid zal bieden voor ongeveer 450 man. De smel- terij zal overigens geen bauxiet uit Suriname verwerken, maar aluinaarde uit Jamaica. De haven van Curagao heeft een groter tonnage-verkeer (in 1960, 6.527 schepen met een tonnage van 51.245.900 brt) dan Londen en ziet per seizoen 84 speciale tour-sche pen met voornamelijk Ameri kaanse toeristen komen en gaan. Tegenover deze drutppels op een gloeiende plaat, staand de economi sche stormballen, die minister C. D. Kroon van Economische Zaken, sig naleerde in zijn algemene beschou wing bij de begroting van 1965. Mi nister Kroon merkte op, dat het binnenlands produkt in 1963'64 daalde met twee procent. Dat het moeilijk zal zijn de reorganisaties bij de olieraffinaderijen te blijven opvangen. Dat de Antillen op het gebied van arbeidsproduktiviteit een achterstand hebben ten opzichte Ondanks de sinds 1951, ver leende gelijkwaardige statius in het Koninkrijk aan de Ne derlandse Antillen en de toelating van dit gebied ver leden jaar als geassocieerd lid tot de EEGverkeren Curacao en de overige An tilliaanse eilanden in een economisch toenemend pre caire situatie door de aan zienlijke inkrimping en be zuiniging van de olieraffi naderijen. Onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar, sprak in Wil lemstad met een aantal re geringsfunctionarissen en- geeft in nevenstaand artikel een beeld van de huidige stand van zaken in dit deel van het Nederlandse Ko ninkrijk. Willemstad wordt gehalveerd door de Anna-baai. De ene helft is voornamelijk het zakencentrum en ingesteld op koopgrage Amerikaanse toeristen. De andere kant, Otra Banda, geeft Cura sao te zien zoals het werkelijk is, compleet met lasten torsende vrouwen en het gewoel van een tropische hoofdstad. van hoog ontwikkelde industriële landen en dat het eilandengebied gedurende de laatste jaren heeft in geteerd op de deviezenvoorraad. Een andere negatieve factor is de gestage bevolkingsaanwas van on geveer drie procent per jaar, waar bij men voor 1972 een bevolkings aantal op Curagao heeft geprojec teerd van 169.000 personen, vergele ken met 127.000 in 1962. Om deze toeneming te verwerken zou op Cu ragao een arbeidsplaats ln nieuwe bedrijven gecreëerd moeten worden voor minstens 10,000 personen. Stadslawaai In Willemstad is van deze pro blemen (nog) weinig te merken. Op ongezette tijden gilt de sirene over de St. Annabaai boven het stads lawaai uit ten teken dat de ponton brug wordt opengedraaid. Dan stokt aan weerszijden het bumper - aan-bumper-verkeer van zwaar lijvige Amerikaanse auto's en glijdt een tanker of toeristenschip de ha ven ln of uit, de scheepspjjp ette lijke malen hoger dan de spitsen van de trapgevel tj es langs het wa ter. „De brug is fout", zeggen Cu- racaoenaars achter het stuur en zi; maken een vlugge berekening of het loont om de 25 kilometer om de baai heen te rijden. „Maar", zegt een berustend auto mobilist, „wat zou Curasao moe ten beginnen, wanneer de brug al tijd goed was?" In het stadsbeeld ontbreken be delaars, zelfs sjofel geklede mensen. Uiterlijke Nederlandse zindelijkheid heeft ook van deze tropenstad een keurige mod el-maquette gemaakt Eerste steen voor Zilveren Schor Op donderdag 22 april zal aan het Veer se Meer de eerste steen worden gelegd voor het jeugdcen trum „Het Zilveren Schor". Zoals bekend is „Het Zilveren Schor' 'een van de twee terreinen, welke Ko ningin Juliana en Prins Bernard b(j hun zilveren huwelijksfeest aan de Nederlandse Jeugd hebben ge schonken. De bouw van het ontmoetings centrum „De Hunneschans" bij Uddel is bijna voltooid, voor „Het Zilveren Schor" zijn nu de hei en funderingswerkzaamheden ach ter de rug. Het leggen van de eerste steen gebeurt door twee meisjes leer lingen van de openbare en de chris telijke school in Arnemuiden en twee jongens uit het Zeehospitum in Oostkapelle. Aan de plechtigheid op het ter rein zelf gaat een bijeenkomst in „Het Verenigingsgebouw" in Arne muiden vooraf. Hiervoor zijn onder meer het college van Gedeputeer de Staten van Zeeland, het college van burgemeester en wethouders van Arnemuiden, alle burgemees ters van de gemeenten rond het Veerse Meer, de rentmeester van de Kroondomeinen en bestuur en raad van advies van de Stichting Zilveren Jeugdcentra uitgenodigd. Ook Prinses Beatrix, die lid van de raad van advies is, zal aanwezig zijn. De Koningin Emma pontonbrug moet voor elk in- of uitgaand schip opengedraaid worden, Links van de brug aan de overkant staat een rij Hollandse gevels, daterend uit de tijd van dt West-Indische Compagnie, en rechts Fort Amsterdam, de ambtswoning van de gouverneur met straten, waar de gebruikelijke rommel van woongebieden even bo ven of beneden de evenaar onzicht baar blijft. Toch moet 24 procent van de woningen op Curacao het zonder water stellen, 20 procent zonder elektriciteit en 40 procent zonder riolering. Alleen op het Otra Banda (let terlijk: andere kant van de An- na-baai) kan de opmerkzame toe schouwer een glimp opvangen van te kleine huizen met te veel men sen, van arm-dunne steegjes en een riekend riool. Maar overdag in het helle tropenlicht hebben zelfs deze buurten eerder de charme van het pittoreske dan het vale van de ar moede. Bijlage Op 2 mei zal The New York Times uitkomen met een speciale bijlage over de Antillen (een ad vertentie, waarvan regeringswege ruim 70,000 gulden voor werd uit getrokken). De bijlage zal niet in de eerste plaats de toeristische moge lijkheden van het eilandengebied accentueren, maar meer de voor delen voor het vestigen van indus trieën in een gebied, dat profiteert van de E.E.G.-markt en van rela tief goedkope arbeidskrachten. Het bruto uurloon in de E.E.G.-landen steeg sinds 1959 met minstens 10 tot 30 procent meer dan in de An tillen, terwijl het prijsindexcijfer van de kosten van levensonder houd in de Antillen sinds 1958 niet hoger kwam dan een stijging van 6 procent tegen 172 in Nederland in dezelfde periode. Ondanks deze pogingen om Cu racao en de overige eilanden nieuw leven in te blazen, bevordert de re gering tevens de emigratie van eilandbewoners naar Nederland. Het programma, dat in 1962 begon met een experimentele groep van dertien (van wie er niet één naar Curagao terugkeerde), ziet nu een maximale afvoerscapaciteit van omstreeks 400 tot 600 man arbeids krachten per jaar. Willemstad wordt gekenmerkt door Hollands nauwe steef}1 jes en straten waar twee auto's elkaar nauwelijks kunnen pask seren. Niettemin zijn er op het eiland ruim 15.000 auto's, op eej bevolking van ongeveer 125.000. je Welke tijdingen heeft kletsvogel Tjoetjoebi voor de Antillen in petto? Voorlopig geen berichten van voor spoed of hoogconjunctuur. Maar ook zonder deze zal de passaat over het knoestige eiland jagen, en zal 1 lok£ tot het roze ochtendgloren uit 1 len in Willemstad de calypso-dreut naar buiten rollen, en een stem dj winnende bingonummers afroepen Dat is het voorrecht van de tropeip (ivit Amsterdam gezien over de Anna-baai. Men heeft nu echter ook een IRP(Image Retaining Panel) ontwikkeld. Het is een foto- luminescent paneel, waarop een beeld gevormd en vast gehouden kan worden Men legt een voorwerp op het paneel en belicht als bij het ma ken van een fotografische kon- taktdruk. Tl—0 Na doven van het licht vertoont het IRP een beeld van het voor- L, werp,dat ca 30 minuten scherp j™, blijft. Een IRP is ongeveer opgebouwd ols een gewoon ELP, maar werkt op gelijkstroom en heeft een speciale, voor licht gevoelige fosfor. Bij verwijdering van de lichtbron blijft het,indien g §j nog aangesloten, lumines- ceren op de belichte plaatsen. Bij verbreken van de stroom houdt het lichten op en kan er een nieuwe opname worden gemaakt. IRP's hebben reeds tientallen toepassingen, o ain de elektro- nenmikroskopie, om van kwets bare objecten met lage sponning toch duidelijke beelden op te bouwen.'

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 10