Italië roept alle muziek- 1 en balletvrienden op cfe: kunst -SEN STROOM VAN FESTIVALS "MET VELE GROTE NAMEN Geen toerist hoeft ziek te vervelen IS PICASSO'S ,.DE STUDIO" VERVALST?... Tumult in Münehen hij operauitvoering WAGNERS TRISTAN UITGEFLOTEN Verf? PlasticploïTI Plasticolor halen! ;n orme prijs voor beeldhouwwerk an Wessel Couzijn MEESTERSERIE K. EN 0. IN A.S. SEIZOEN „Beeldenstorm" in Apeldoorn Koningin bij viering 25 j. Natu PRIJSWINNAARS VAN CONGRES JEUGD EN MUZIEK" TERUG Gouden legpenning voor de prins Kunstschandaal breidt zich uit Arrestaties van drie Italiaanse Geen „Orpheus' in Holland Festival experts LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 11 JUNI 1965 VIERDE BLAD (Van onze correspondent) Dat Italië bij uitstek het land is van de muziek, weet een kind jr moge dan een tijd geweest zijn, de 19de eeuw, dat de Italiaanse 0mponisten zich vrijwel uitsluitend bepaalden tot de opera. yellicht niet de hoogste muziekvorm, maar laat ons nooit ver- |eten, dat ook de kamermuziek (Torelli, Corelli en de vele tijdge- pten van de grote Vivaldi) en ook de symfonie in Italië zijn ont- taan, ook al hebben die vormen later in andere landen hun hoogste ptwikkeling bereikt. En wat uitvoerende musici betreft, behoeven rij er slechts aan te herinneren, dat Italiaanse zangers, dirigenten, Solisten, pianisten, enz., maar vooral Italiaanse ensembles als ,,I nusici", "II trio di Roma", "II trio di Trieste" en tal van anderen, j de gehele wereld een welverdiende roem genieten. TIlt(rplp7pn gekomen, dat balletvoorstellingen ge- UII^CICZCII ven zal op 14. 15. 16. 18. 19. en 20 juni. Het festival wordt besloten met vier opvoeringen in de Boboli-tuinen op 25 ,26, 27, 28 en 30 juni van een der alleroudste opera's, „Euredice" van Jacopo Peri, de componist die in Florence aan deze kunstvorm het heeft gegeven. Deen wonder, dat Italië ernaar feeft in de zomermaanden de mil- enen toeristen in de gelegenheid te >Uen iets van dit alles te beleven. zijn dan ook talrijke muziekfes- ia-ls en het is volkomen onmogelijk alle op te noemen. Buitengewoon populair zijn de ope- roorstellingen in de „Arena" (een Itiek, Romeins amphitheater) in »rona en in de „Termen van Ca- plla" in Rome. Dergelijke voor- pingen in de open-lucht zijn na- ttrlijk muzikaal niet zo volmaakt l die, welke men in de winter landen in de grote operatheaters D bijwonen, maar daar staat te- nover, dat zij vaak als „kijkspel" Dk zij de enorme afmetingen van t toneel, zeer de moeite waard zijn. i een publiek van 20 tot 30.000 (hoorders is ook niets ongewoons. t)m van het ene uiterste naar het liere te gaan, noemen wij daar- ast de uitgelezen concerten in een r meest vermaarde villa's van jië, de Villa Rufolo te Ravello sht bij Amalfi. Het gaat slechts I drie concerten op 27, 28 en 29 p, maar Peter Maag dirigeert, en in zit er in de „magische tuin van pgsor", die Wagner inspireerde bij t „Parsifal". Het laatste der drie (icerten is dan ook elk jaar aan Igner gewijd. Florence *^fan de meest bekende manifesta- is de „Maggio Musicale" te FIo- jce, die bijna twee volle maanden prt, reeds begonnen. De eerste die dit jaar op het programma „La gazza ladra" (de fachtige ekster) een minder be id werk van Rossini, dat met op- rkelijk succes werd gegeven van tot 19 mei. Johnny spielt auf" I Ernst Krenek bracht een meer entijdse noot in diezelfde eerste D dagen van het Festival. Belang- t, omdat het om een zeer ten on- hte vergeten meesterwerk gaat, l de uitvoering van de „Vespers Heilige Maagd" van Monteverdi de basiliek van de Santi Trinita 24 25 31ste mei concerteren de „Vir- |6i di Roma", onder leiding van jiato Fasano, muziek van Bach Vivaldi. Juni begint met de bij jtivals vrijwel onvermijdelijke Ojamin Britten, wiens „Billy Budd" worden opgevoerd op 1, 6 en 8 li. Op de derde en vierde van die and kan men „Romeo and Julia" 1 Shakespeare gaan horen, in het fliaans (in het door Engelsen zo jefde Florence zou een goede uit- (ring in de oorspronkelijke taal jschien beter zijn geweest). Er gen dan enige concerten en daar op 13 juni in de heerlijke om- ling van de Boboli tuinen een heel legere opera: „Dafne" van Riccar- Nielsen uit de 17de eeuw, een tk dat sedert 250 jaar niet werd levoerd. Het wordt herhaald op 15 16 juni. Inmiddels is het „Alvin fey American Dance Theatre" aan- (Advertentie) Spoleto krijgen wij het Smith-Princeton Ka merkoor en dan komen op 6 juli de Joegoslaven met de vermaarde folkloristische dansgroep „Kolo", een gezelschap dat ook zal optreden op 8, 9, 10, en 11 juli. Het einde vormt de bekroning van het rijke program ma voor zover het „Teattro Nuovo" betreft, Op 15. 16. 17 en 18 juli treedt het New-YorkCity Ballet op. Er zul len op zaterdag 17 juli zelfs twee voorstellingen zijn. „Week der poëzie" In het kleine theater „Caio Melis- so" heeft men van 26 juni tot 2 juli des middags „De week der poëzie" (vele dichters met wereldnaam lezen er hun verzen) en 's avonds een ano niem 16de eeuws blijspel „La Venexi- ana". Verder van 7 tot 16 juli iedere avond experimentele of op enige wij ze bijzondere films, vele in wereld première. Het geheel eindigt op zon dag 18 juli 's middags met een uit voering op het prachtige Domplein van Mendelssohns „Elias". Geduren de het festival zijn er voorts tal tentoonstellingen, waarvan die het „Hedendaagse landschap" gf ganiseerd door het Sensatie in Londen: (Van onze correspondent) derne kunst van New York en die van Israëlisch kunsthandwerk wel de belangrijkste zullen zijn. Naast de reeds genoemde Festi vals verdient in het bijzonder ver melding dat van Stresa, van 25 au- Rechercheurs gingen gisteren gistis lot 21 september. Het gaat om de Tate.Gal|erv het schilderijen- de „muziekweken van Stresa", waar museum aan de Theems na vooraanstaande orkesten, en solisten sensationele mededeling dat een uit alle landen deelnemen, een fes- casso De studio" genaamd door tival dat een grote attractie vormt j ]<0pie zou zyn vervangen. Dit w voor hen, die zich aan de Italiaanse namelijk beweerd in brieven die door meren ophouden. De tijd is ook zeer de „Tate" en de „Daily Mirror" wa- goed gekozen, daar Stresa, het „Iso- ren ontvangen. Er staat in dat het la Borreomeo" en die^ gehele streek j origineel op gemakkelijke wijze ver- -jjderd is en vervangen werd door juist begin september bijzonder zijn. De toerist behoeft zich in Italië werkelijk niet te vervelen! (Advertentie) Hulshoff Florence is nog niet uitgefestivald, of het onvolprezen Spoleto begint. Het achtste „festival der twee werel den" in die kleine, intieme umbrische stad, zal dit jaar duren van 24 juni tot 18 juli. Dat zijn dan heel intense dagen, want de leider van dat Fes tival, de componist Giancarlo Menot- ti, geeft zijn publiek het liefst cul tuur van 's morgens vroeg (betrek kelijk, want er is ook nog al een beetje mondain leven in Spoleto tij dens het Festival en niemand gaat voor twee, drie uur 's nachts naar bed) tot laat in de avond. Men kan er van drie tot vijf maal per dag één van de drie thea ters bezoeken en er is dus keus ge noeg. Elke dag begint men om 12 uur 's middags met 'n uur kamermu ziek en dat is voor de echte muziek liefhebber eigenlijk het belangrijkste van het hele festival. Verder is er ook elke avond om zeven uur het „Zeven-uur theatertje" met eenacters of schetsjes nu eens in 't Italiaans dan weer in het Engels. In twee schouwburgen Het hoofdprogramma is verdeeld over de twee schouwburgen, het „Nuovo" en het uiterst intieme, klei ne „Caio Melisso". De openingsavond op 24 juni is een galavoorstelling van Verdi's „Otello", gedirigeerd door Thomas Schippers. „De blonde aarts engel van de muziek; zoals men hem in New York en in Spoleto) pleegt te noemen. Die „Otello" wordt her haald op 27 juni en 4, 7, 10, 13 juli. De tweede avond 25 juni brengt ons het ballet van Stuttgart met Prokof- jews „Romeo and Julia" in de cho reografie van de Engelsman John Cranko. Dit avondvullend ballet wordt her haald op 26, 27 en 29 en 30 juni en verder op 2, 3, en 4 juli. De 29ste juni brengt twee nieuwe „premieres" .Partita a pugni" van Vieri Tosatti tn Strawinsky's „Histoire du soldat". Voor beide deze korte werken is de Nederlander Edo de Waard de diri gent, terwijl „Histoire du soldat" zal worden uitgevoerd in een speciaal dit Festival ontworpen choreo grafie van Jerome Robbins. Dit aan trekkelijk programma wordt herhaald op 1, 3, 9, 11, en 14 juli. Op 5 juli De jubileum-uitvoering van Wagners' Tristan und Isolde" in de opera van Münehen is gister avond door het publiek begeleid met gefluit, gejoel en voetgetrap- pel. De uitvoering, gegeven ter ge legenheid van het feit dat deze opera op 10 juni 1865 in Mün ehen zijn première beleefde, was blijkbaar niet van de artistieke kwaliteiten, die het publiek in de Beierse opera verwacht had. Tussen de verschillende akten weerklonk in de zaal een luid boe geroep. Aan het slot vermengde het applaus zich met afkeurend geroep en voetgetrappel. Toen de regisseur en dirigent op het toneel verschenen gaf het audi torium nog nadrukkelijker blijk van zijn ontstemming. De directie vond dat blijkbaar zo onaangenaam, dat zij het gordijn voorgoed liet zakken. Dit prikkelde het publiek nog meer en er werd „halen" geroepen. Het gordijn bleef echter neer. Daarop liep de zaal langzaam leeg. De titelrollen werden gespeeld door Ingrid Bjoner en Fritz Uhl. Advertentie Hulshoff I Den Haag I Spui/boek Kalvermarkt Rijswijk 'In de Bogaard De Amerikaanse showman. Ily Rose. heeft een groot jeldhouwwerk getiteld ,,Ont- ikend Afrika" van de Neder- kdse beeldhouwer Wessel kuzijn voor 22.000 dollar aan kocht. Dit geschiedde tijdens opening van de tentoonstel- jg waar ook werk te zien is van firel Appel. Couzijn zei, dat dit de eerste tal is dat hij zoveel geld kreeg lor zijn werk op de vrije markt. In het seizoen 1965'66 zal weder om door K. en O. een Meesterserie van zes concerten gegeven worden. Op 14 oktober speelt het Rott. Philh. Orkest onder directie van Franz-Paul Decker. Solisten zijn Irmgard Seefried tsopraani en Wolf- digheid. aldus de politie, die de zaak in onderzoek heeft, maar tot nu toe (Van onze correspondent) Apeldoorn heeft behalve zijn paleis Het Loo en zijn naald, nu ook zijn „beeldenstorm", hoewel het er wel wat kalmer en rustiger toegaat dan in meer woeliger historische tijden. Wat is er in de parel van de Veluwe aan de hand'? Onlangs werd daar in het fraaie natuurpark Berg en Bos een beel dententoonstelling geopend van wer ken van leden van de Z.-H.-Carolus- Kring. Twee van de beelden zijn inmiddels spoorloos verdwenen en een aantal andere heeft men waar deloos moeten verklaren, als gevolg van brute moedwil en domme on voorzichtigheid. Wat te zeggen van de dikke dame die midden op een beeld ging zitten opdat pa een fotootje kon maken, waarop het kunstwerk met een droge tik door midden knapte? Vaak is het ook ergerlijke, balda- H.M. de Koningm heeft het voornemen in verband met het 25-jarig bestaan van de Neder landse Amateur Toneel Unie de opvoering van twee toneelstuk ken bij te wonen op zaterdag 19 juni in de sociëteit P. H. R. M. in Utrecht. Plus minus duizend gasten uit Nederland en België (zulks in ver band met het cultureel akkoord met onze zuiderburen) zullen bij de feest- kopie en dat niemand behalve deskundigen er iets van zullen merken. Het werd gedaan tonen hoe simpel het is om een schil derij weg te nemen en er een vals voor in de plaats te hangen. Aangekondigd wordt dat het origi neel na een maand zal worden terug gebracht. De oorspronkelijke Picasso behoort aan een Zwitsers echtpaar in Zürich en was aan de Tate geleend. Een deskundige verklaarde echter dat hij ervan overtuigd was dat de z.g. kopie de oorspronkelijke echte is en dat er geen sprake van is dat het een kopie zou zijn. De waarde Picasso is moeilijk vast te stellen. In '62 werd voor een dubbele Picasso aan beide zijden beschilderd, f 800.000 be taald. De Tate heeft zojuist beves tigd dat ongeveer drie Jaar geleden de Italiaanse schilder Giorigo de Chi- rico had gezegd dat drie aan hem toegeschreven werken in de Tate ver valsingen waren. Vervalsingen op grote schaal vormen een steeds groeiend internationaal probleem I Lord Robbins, de voorzitter van de National Gallery, heeft gisteravond bestreden dat het portret van de Hertog van Wellington dat na jaar verdwijning thans in het seum terug is niet een origineel maar een slechte kopie zou zijn. „Over de kwaliteit van het werk kan smaak verschillen" zei hij, maar de belangrijkste Goya-experts hebben nooit aan de echtheid ervan getwij feld. Heyermans-expositie in Rotterdam In het Historisch Museum van Rotterdam heeft gisteravond mej. mr. J. Zeelenberg, wethoudster van kunstzaken, een Heyermanstentoon stelling geopend. Eerder had dr. H. H. J. de Leeuwe hoofd afdeling theaterwetenschap van de Rijksuniversiteit in Utrecht, gesproken over „Rotterdam-vertrek punt van Heyermans" en had Wil lem van Capellen uit werken de schrijver voorgedragen. De tentoonstelling is een herden kingstentoonstelling. Dit jaar is het naar bekend 100 jaar geleden dat Heyermans in Rotterdam werd ge boren. Moskous Kamerorkest naar ons land Het Moskous Kamerorkest, onder leiding van Rudolf Barsjai, is giste ren naar Engeland vertrokken, het zal deelnemen aan het Festival in Bath en ook zal concerteren in andere Engelse steden. Daarna gaat het ensemble naar Nederland, Frank rijk en Libanon. Geert van Keulen en Stanley Hoogstraten De Nederlandse deelnemers aan het wereldcongres Jeugd en Muziek, dat dit jaar in Wenen werd gehoudenzijn gisteren op het Centraal Station in Amsterdam aangekomen. Onder hen bevond zich het Nederlandse muzikale duo dat op het congres de eerste prijs in de sectie ..Kamermuziek" in de wacht sleepte: de klarinet tist Geert van Keulen en de pianist Stanley Hoogland. De eerste is vierdejaars leerling op het Amsterdams muzieklyceum. de twee de is reeds voor zijn eindexamen aan hetzelfde lyceum geslaagd en studeert nu voor het behalen van de .Prix d'Excellence"Aan het congres namen ca. 30 landen deel. waaronder ook enkele van achter het ijzeren gordijn. De Nederlandse afdeling van de Internationale Federatie van „Jeugd en Muziek" dat zich ten doel stelt jeugd en muziek nader tot elkaar te brengen, had een afvaardiging van 50 leden naar Wenen gestuurd. Van dat aantal waren er 19 musici die allen op een na deel uitmaakten van het 100 man tellende internationale jeugdorkest dat de slotuitvoering in de Oostenrijkse hoofdstad gaf. De Programma-boek Holland Festival Verschenen is het als steeds fraai verzorgde, uitgebreide programma boek van het Holland Festival, dat 15 juni begint. Daarin kan men alles vinden over de vele kunstmanifesta ties, welke op komst zijn. Talrijke foto's verhogen in sterke mate de aantrekkelijkheid van deze door Jo Elsendoorn met smaak sa mengestelde „feestwijzer". Er komen diverse operavoorstellingen, o.a. „Jean Levecq" van Guillaume Landré en „De droom" van Ton de Leeuw, in teressante toneelopvoeringen, er zal goed ballet te zien zijn en men kan van talrijke concerten genieten. Al les bij elkaar een „hoorn des over- vloeds"! Dit programmaboek is een uitste kende wegwijzer waarvan ongetwij feld een stimulerende invloed uit- prijs die werd toegekend door een jury samengesteld uit Weense mu ziekrecensenten, bestond uit een trofee in de vorm van een typisch Weens porseleinen beeldje. De be langrijkste prijs volgt echter nog nl. de uitwisseling met andere jeugd- ensembles. Op het Centraal Station vertelden de winaars dat men van Oosten rijkse en Portugese zijde al enige belangstelling voor een optreden in die landen had getoond. De Neder landse deelnemers waren zonder uit zondering vooral getroffen door het concert van de „Britiseh Students Orchestra". Het wereldcongres „Jeugd en Mu ziek" zal het volgend jaar in Parijs en in 1967 in Montreal worden ge houden. Frins Bemhard heeft gisteren tij dens de jaarvergadering van de Ne derlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel de gouden leg penning ontvangen, met de vermel ding „wegens grote verdiensten". Het is voor het eerst dat de penning in goud is uitgereikt. Tijdens de vergadering, is het knelltndste probleem van deze tijd, de water- en luchtverontreiniging, besproken. viering aanwezig zijn. In de Geerte- kerk zullen als sprekers optreden o.a. staatssecretaris C. Egas en Jan Kas- sies, secretaris van de Raad voor de Kunst. gang Schneiderlian (viool) Het befaamde ensemble „I virtuosi di Roma" concerteert onder leiding van Renato Fassano op 25 novem ber. Het Rott. Philh. Orkest geeft wederom een concert op 20 januari onder leiding van Franz-Paul Decker met als solist de pianist Monique Haas. Willem van Otterloo dirigeert het Residentie-Orkest op 24 februari. De pianist Robert Casadesus is dan de solist. Het Residentie-Orkest con certeert ook op het concert van 31 maart onder directie van Willem van Otterloo, met de fluitist Koos Ver heul als solist. De serie wordt besloten met een concert van het Residentie-Orkest, waarbij de bekende dirigent Bruno Madema de scepter zwaait. De pianist Nikita Magaloff treedt als solist op. nog weinig boekte. Een bekende kunstexpert die omstreden kunstwerken keurde is in verband met het grote kunstschandaal dat in Italië steeds verder om zich heengrijpt gearresteerd. De politie in Milaan heeft gis teren meegedeeld een einde ge maakt te hebben aan een enorme handel in schilderijen, die ten on rechte werden toegeschreven aan beroemde moderne kunste naars en die aan honderden kunstliefhebbers in Europa en Amerika werden verkocht. Door tijdsgebrek heeft de directie van het „Ned. Dans Theater", in overleg met de choreograaf Jaap Flier besloten om de première van j het ballet „Orpheus" in het Holland Festival uit te stellen tot het begin j van het nieuwe seizoen 19651966 Gisteravond heeft de politie be- (oktober). kendgemaakt nog twee personen in In de plaats varr dit ballet zal j hechtenis genomen te hebben de stilte" van Hans van 61 jaar oude Giuseppe Branduari, Manen worden gebracht. Dit ballet, eigenaar van „II Diamante", een van Milaans bekendste kunstzalen, en Cesare Bellini, een befaamde kunst- expert. 1 De 75 jaar oude Bellini, gepeneio- Nicolaas Wijnberg décors en kostuums ontwierp is on langs in première gegaan. Wij schre ven daar toen reeds over. i neerd hoogleraar in de kunstgeschie denis, was ten tijde van zijn arres tatie nog lid van een commissie kunstdeskundigen, die de rechtbank van Milaan adviseerde in kunstkwes ties. Volgens de recherche heeft Bel lini de authenticiteit gegarandeerd van schilderijen waarvan hij wist dat zij vals waren. De politie zegt, dat sommige schil derijen zo goed waren dat met een prijs onderscheiden werd op een Europese tentoonstelling. Na een onderzoek van maanden lig gen nu 500 doeken opgestapeld die de valse handtekeningen dragen van De Pisis, Rosai, De Chirico, Morandi, Guttoso, Sironi en Casorati. Men gelooft dat er ongeveer 300 naar Amerika verkocht zijn. Interpol stelt een onderzoek in naar de ver koop daar en in Europa. Het onderzoek werd bemoeilijkt door het feit dat vele slachtoffers geen klacht bij de politie wilden in dienen, omdat z(j liever een doek met een valse handtekening aan de wand hadden dan niets

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7