\Tog verwarde berichten Jiver slag om Dong Xoai 'Eenwording Europa is absoluut onmogelijk' MAANSCHOT IS MISLUKT Kraan viel op schip: drie miljoen schade KOERSEN GAAN NIET DOOR tPresident Johnson pleegt overleg met tal van adviseurs Machinist overleeft val van 35 nieter ECHTPAAR DOOD DOOR KOLENDAMP 3 ^autoverhuur teuwo beericht 1 maart 1860 Leidsch VRIJDAG 11 JUNI 1965 No. 31587 dagblad iur: E A E. van Dishoeck fdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per Kwartaal, f 33b per maand. t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie 25041, Redactie: 21507 Witte Singel 1 LeideD Giro no 67055 <e bloedige slag om Dong Xoai in Zuid-Vietnam is nog steeds beslist, dit in tegenstelling tot eerdere berichten, volgens welke 52ste bataljon Zuidvietnamese keurtroepen het stadje gister- ld laat zou hebben heroverd en een grote hoeveelheid wapens anden zouden hebben gekregen. Volgens de jongste berichten len de regeringstroepen wel het districtshoofdkwartier her- d, maar sterke Vietcongeenheden zouden nog heer en meester in de rest van het plaatsje, terwijl zij ook het vliegveld (een Birstrip) nog onder vuur houden. Het aantal slachtoffers aan irikaanse zijde bedraagt één dode, dertien gewonden en zeven- vermisten. Hierbij zijn inbegrepen de bemanningen van twee iopters, die gisteren bij de gevechten verloren gingen. Aan d van elk van deze toestellen bevonden zich tenminste vier ïikanen. De overige verliezen, zowel van de regeringstroepen an de Vietcong, zijn niet bekend. Aanvallers door rikaanse mariniers in Vietnam. Bo vendien is het in de praktijk reeds zq, nator Aiken, die had dat geregelde troepen van Noord-" Vietnam in Zuid-Vietnam vechten, aldus de woordvoerder. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Martin, heeft in Otta wa tegenover de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden van het Canadese Lagerhuis verklaard: „Een conferentie na de Republikeinse se- dat het Congres de oorlog in Vietnam zou verklaren als president Johnson hier om vroeg. De vroegere Republikeinse vice-president antwoordde: „Wie zou u de oorlog willen verklaren? China, Noord-Vietnam, de Sowjet-Unie, de Vietcong? Zij zijn allen betrokken bij deze gecompliceerde situatie". Een verklaring waarin het Congres de po- it sl ui tend militair antwoord op de utiek van Johnson in Vietnam onder- agressie^ in Vietnam kan ertoe leiden, steunt, zou wellicht nuttig zijn, maar dat de Sowjet-Unie in de strijd wordt betrokken. Er moet worden gestreefd het openen van onderhandelin er bestaat volgens hem op het ogen blik geen noodzaak voor een goed keuring door het Congres voor het optreden van de Amerikaanse troe pen in Vietnam. Met Johnsons politiek in Europa was Nixon het niet eens. Hij drong er op aan, dat de Amerikaanse presi- kaanse oorlogsverklaring in Vietnam J dent De Gaulle zo spoedig mogelijk „op het ogenblik geen enkel nut zou zou ontmoeten. Ook achtte hij reor- hebben". Nixon sprak op een pers-1 ganisatie van de NAVO noodzakelijk. De vroegere Amerikaanse vice-pre sident Richard Nixon heeft gisteren in Milwaukee gezegd, dat een Ameri- (mibardementen getroffen Iberichten over de toestand in Xoai zijn nog steeds onduide- Igens sommige berichten werd htend niet meer geschoten n grote versterkingen aan- Maar dit klopt niet met wat |aanhef werd gezegd. Wel staat dat de lichamen van 150 ge- irgers, onder wie veel vrouwen tussen de militaire 'fers liggen. Onder de doden nminste tachtig lichamen van 4ng-strijders geteld. De commu- in het oerwoud, dat het op 100 n noorden van Saigon gelegen omringt, schijnen zwaar ge- i te zün door de aanvallen van kaanse en Vietnamese bom- II :rpers en Amerikaanse helikop- II ie een onafgebroken regen van i, bommen en granaten op de Uers deden neerkomen. In Xoai zelf zyn een r.-k. kerkje, twezen hoofdkwartier van de ng en nog een aantal bolwerken e vjjand met de grond geljjkge- I eren ging de Amerikaanse ïacht voort met het bom bard e- an een hele reeks doelen in -Vietnam. Een Skyraider van Terikaanse marine stortte daar- President Johnson heeft zijn be langrijkste adviseurs bijeengeroepen voor een bespreking over de toestand in Vietnam. Deze bespreking zou vandaag in het gebouw van de Natio nale Veiligheidsraad in Washington worden gehouden. Gisteren hield de president een informele bespreking met de ambassadeur van Amerika in Zuid-Vietnam. generaal Maxwell D. Taylor, alsmede met zijn hoogste di plomatieke adviseurs en raadgevers van de inlichtingendienst. Taylor zou ook aan de besprekingen van van daag deelnemen. Dreigement van Chinese communisten Commun-stisch-China heeft van daag gedreigd vrijwilligers naar Viet nam te zullen zenden. Het „Volks dagblad", het officiële orgaan van de Chinese communistische partij, heeft volgens Radio-Peking verklaard, dat China zich het recht voorbehoudt het Zuidvietnamese volk te helpen in antwoord op een oproep voor inter nationale hulp van het „Vietnamese nationale bevrijdingsfront (d.i. de po litieke afdeling van de Vietcong). In Washington verklaarde de pers chef van het ministerie van Buiten landse Zaken dat de oproep van de Vietcong om buitenlandse hulp als Amerikaanse troepen aan de strijd in Vietnam gaan deelnemen niets nieuws betekent. Hij merkte op dat het communistische „Bevrijdings front" zich reeds op 22 maart het recht heeft toegekend vrijwilligers te vragen na de aankomst van Ame- KRACHTIGE TAAL VAN DE GAULLE: President De Gaulle heeft gis teren op een ontvangst voor par lementaire afgevaardigden en se natoren in de tuinen van het Ely- sée een felle aanval gedaan op een supra-nationaal Europa. Op een vraag over de Europese politiek van de Franse regering antwoordde de president: Wij willen van geen supra-nationaal Europa weten. Een supra-natio naal Europa tot stand brengen zou voor ons betekenen te willen verdwijnen. Een samensmelting is niet mogelijk. Wat zou een supra nationale assemblee in Straats burg voor betekenis hebben die geen enkele werkelijke greep heeft op de nationale belangen in Parijs, in Rome? dat zou tot niets leiden. Men kan redevoeringen over een supra-nationaal Europa afstekendat is niet moeilijk, het is gemakkelijk een lammeling te zijn In antwoord op een opmerking dat de V.S. uit een supra-nationale fusie zjjn geboren, bezigde de president eveneens krasse taal: „Dat heeft er niets mee te maken. Amerika was een woest terrein. De pioniers von den er slechts de beenderen van degenen die zij hadden gedood. Dat heeft hun overigens niet verhinderd korte tijd later een burgeroorlog te voeren". „De naties, die bestaan: Frankrijk. Italië. Duitsland zijn duizendjarig of tweeduizendjarig, Er is geen sprake van dat ze thans kunnen worden samengesmolten. Een statenbond is misschien eens mogelijk, dat is geen fusie". Bezoek Vandaag arriveerde president De Gaulle, vergezeld van premier Pom pidou en een schare ministers, voor een bezoek van twee dagen aan Bonn. Het werkbezoek valt in het kader van het Frans-Duitse vriend schapsverdrag. wat o.a. bepaalt dat de regeringsleiders van beide landen elkaar tweemaal per jaar zullen ontmoeten. In Westduitse regerings kringen verwacht men weinig con crete resultaten van dit Franse top- bezoek. Men weet dat kanselier Erhard vorige week nog in Washington be sprekingen heeft gevoerd met presi dent Johnson. Maar, terwyl Erhard met Johnson alleen de grote mate van Amerikaans-Duitse eensgezind heid kon bespreken, bestaan er tussen de kanselier en zijn Franse gast alleen maar problemen. Vervolg op pag. 2 De Amerikaanse ruimtevaar ders McDivitt en White (links) hebben weer vaste grond onder de voeten. Op de vliegbasis El lington zagen zij hun echtgeno ten en kinderen voor het eerst na hun opzienbarende vlucht. EERBERICHT Iustig iveer J KNMI verwacht van heden- ■genavond wegend droog weer met weinig n vannacht hier en daar mist. licht tot half bewolkt en algemeen hogere temperatu- vandaag. maakt om 11.15 uur). 12 JUNI op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur. p op: 19.35 u.; onder: 3.24 u. kwater in Katwijk te 2.05 en II uur. fcwater te 10.02 en 22.32 uur. h lununer bestaat uit 24 pagina's Bij de vroegere woning van de meester van de Nederlandse beeldhouwer en verzetsman Ger- Kring van Beeldhouwers. Cor rit Jan van der Veen in de Zo merdijkstraat in Amsterdam is gisteren zijn sterfdag herdacht. Zijn weduwe en de penning Hund brachten kransen aan bij de plaquette in de muur van de woning. Een 800 ton zware kraan, op het terrein van het N.V. Over slagbedrijf Amsterdam, zakte gisteravond omstreeks half tien in elkaar en stortte op het Noor se vrachtschip Vibrann Njord. De naast de met erts geladen Noor liggende rijnaak Damco 90 werd ook door de kraan geraakt. De ravage was enorm. Beide schepen kregen zeer zware mate riele schade. Door de verwron gen hopen staal was de schade moeilijk te overzien, maar des kundigen noemden drie miljoen gulden, waarbij nog niet de be drijfsschade is begrepen. Licht gewond Kraanmachinist J. Wijnbergen at bovenin het bedieningshuisje toen het gevaarte naar beneden kwam. Hij was bezig de laadboom van de kraan van een hoge in een Regering steunt O C slachtoffers apartheid De regering heeft besloten op de begroting 1966 een bedrag van f 100.000 op te nemen voor steun aan vervolgden onder de Zuidafri- kaanse apartheidswetgeving Minis ter Luns heeft dit meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid Ruygers. Het is de bedoeling het bedrag te zijner tijd ter beschikking te stellen van het „Deence and aid fund", een door de V.N. aanbevolen parti culiere organisatie, die zich toelegt op het verzorgen van de juridische bijstand van de vervolgden, alsmede op het verstrekken van financiële bijstand aan hun familieleden. lage stand te brengen. Plotseling zakte de kraan in elkaar. Dit ge beurde tamelijk langzaam. Daar door kon de heer Wijnbergen na zijn val van 35 meter hoogte slechts met een lichte verwonding uit het bedieningshuisje kruipen: hij had alleen een snee in het ge zicht. De oorzaak van het ruïneuze onge luk is nog niet bekend. De politie en de arbeidsinspectie onderzoeken de zaak. Door de duisternis kon men gis teravond nog weinig uitrichten. (Van onze Hilversumse correspondent) Het bejaarde echtpaar L. Corne- lissen-E. van Nuissenburg uit Maar tensdijk is in de nacht van woens dag op donderdag door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Een schoondochter van het echtpaar die gistermorgen op bezoek kwam, kreeg geen gehoor op haar bellen en kioppen op de ramen. Zij riep de hulp in van de buren, die een deur van de woning forceerden. Binnenge komen trof men het echtpaar leven loos aan. De kachel brandde nog. Vermoe delijk is mevrouw Cornelissen (76 jaar) die op bed lag het eerst onwel geworden en wilde haar echtgenoot (81 jaar) een glaasje water voor haar halen. Hij kwam echter niet verder dan de huiskamer, waar men hem de volgende dag dood in zijn stoel vond. „Chinese invloed in Kongo-Brazzaville" De afgezette president van Kongo, Brazzaville Fulbert Joeloe, heeft gis teren zjjn landgenoten opgeroepen zijn opvolger, president Alphonso Massamba-Debat, weg te sturen. Joeloe deed deze oproep tijdens een persconferentie in Leopoldstad, die bijgewoond werd door premier Moise Tsjombe. De afgezette president beschuldig de Massamba-Debat van hoogver raad en moord en zei, dat de Chinese communisten de gelegenheid heb ben gekregen invloed in Kongo- Brazzaville te krijgen. Drie dagen geleden is Joeloe door een „Volksrechtbank" in Brazza ville bij verstek ter dood veroordeeld wegens „misdaden tegen de staat". Hij werd op 15 aygustus 1963 afge zet. Het Russische maanschot is mislukt. Het was de bedoeling, dat de dinsdag gelanceerde Loenik VI hedenavond de maan zou be reiken en naar alle waarschijnlijkheid door het in werking stellen van remraketten een instrumentenpakket in een zachte landing onbeschadigd op de maanbodem zou deponeren. Een fout in een raketmotor, waarmee een kleine koerswijziging werd bewerk stelligd, veroorzaakte echter dat de Loenik de maan op zeer grote afstand zal passeren. Aldus officiële berichten van het Russische persbureau Tass. Raket werkte door160.000 km doel (Van onze correspondent) De Stichting draf- en rensport heeft noodgedwongen de voor zater dag vastgestelde draverijen en ren nen op Mereveld en de koersen op Duindigt, die zondag zouden worden gehouden, afgelast. Het aantal dravers en renpaarden, dat aan influenza lydt is zo groot, dat het aantal deelnemers, indien de koersen doorgang zouden vinden, tot een onaanvaardbaar mimimum zou komen. De koersen, die zondag in Groningen worden gehouden, gaan echter normaal door. In het noorden zijn nog geen ziektegevallen onder de paarden geconstateerd. Vraag proefrit bij een van de 220 service punten. uitsluitend nÏGUWG wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leiden, Tel. 40447-34594' langs In de verklaring van Tass kwam de voor de Russen zeer ongebruike lijke mededeling voor. dat er iets mis is gegaan. Meestal verdoezelen de Russen een mislukking door het doel van ruimte-experimenten niet tevo ren aan te kondigen, en by een mis lukking achteraf t zogenaamde doel aan de bereikte resultaten aan te passen. Het Tass-bericht luidde: „Het automatische Loenik-VI-sta- tion zal de maan op een afstand van 160.000 kilometer passeren. Tydens een correctie-manoeuvre op 9 juni werd een motor aangezet, die goed functioneerde. Maar het bleek niet mogelijk, deze weer af te zetten. 41s gevolg daarvan week de vlucht af van de voorgenomen koers". Met deze bekendmaking werd een stilte over de vlucht verbroken die meer dan 24 uur had geduurd. De laatste mededeling van woensdag zei, dat de LoeniK 230.000 km van de aarde verwijderd was en dat alles normaal werkte. 4 Uit het Leidsch Dagblad van t 12 Junij 1865: 4 4 Het Provinciaal Gerechts- 4 4 hof van Zuid-Holland heeft 4 4 heden het vonnis uitgespro- A 4 ken door de arr -rechtbank te Leiden bevestigd, waarbij r A. Zwart, ter zake van beiee- 4 digen en slaan van een poli tiebeambte is veroordeeld tot één maand cellulaire gevan genisstraf en f 8 boete. AdvertentieKoekbak- kerij. Men vraagt om dadelijk 4 in dienst te treden: een i knecht bekwaam in het werk f tegen f 12,per week. Fran- co brieven onder Letters A. v. Bur. L. Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1