Leidse avond-ulo wordt „officieel" Opgravingen inTunesie door Leids museum Drievoudig afscheid tijdens herdenking Jiful Dr. Braat terug Werkloosheid in mei afgenomen Politici mochten niet met Loetlioeli praten {Meisje (7)1 gered Derde man in kraag gegrepen EDGAIt WALKAAKHARING EEN GEVAAR LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 JUNI 1985 TWEEDE BLAD NA EEN KWART EEUW: Het was op 9 oktober j.l. pre cies een kwarteeuw geleden, dat jn Leiden een avond-mulo begon, Al spoedig na het begin bleek de avondschool aan een grote be hoefte te voldoen. En deze be hoefte is in de afgelopen jaren niet minder geworden. Daarop werd op de herdenkings bijeenkomst, gisteravond in het St. Antonius Clubhuis, herhaal delijk gewezen. TU^ens deze bijeenkomst namen zo wel de directeur, de heer M. J. Oer- le, als de leraren J. J. de Die en L. J. Poort de twee eerstgenoemde be horen tot de mede-oprichters van de school tevens afscheid, omdat zij de tijd gekomen achtten hun functies aan jongeren over te dragen Bestaansrecht De heer Oerle vestigde in zijn toe. spraak met nadruk de aandacht op het bestaansrecht, dat de avond mulo zich in Leiden heeft verwor ven. Dat dit soort onderwijs ook lan delijk een enorme groei heeft mee gemaakt blijkt wel uit het feit, dat ruim 33.000 kandidaten zich dit jaar voor het mulo-examen hebben aan gemeld. Veertig jaar geleden bedroeg dit aantal ongeveer 8000. Wat de toekomst van de Leidse avond-ulo op het ogenblik ondergebracht in de Albert Schweitzerschool aan de Oude Vest betreft, deelde de di recteur mee, dat het in de bedoeling ligt om de school binnen afzienbare tijd een meer officiële status te ge ven, wellicht in de vorm van een stichting. Jeugdconcert voor leerlingen l.o. Onder auspiciën van de Commis sie Esthetische Vorming van de Schooljeugd worden dinsdagmiddag ln de Stadsgehoorzaal twee concer ten gegeven voor leerlingen van de r, o hoogste klas van het lager onderwijs. „Dierenvrienden" in omgeving Cobetstraat Onbegrijpelijk is het dat dieren zo kunnen laten lijden. Onze ao kat is evenals de twee voorgaande dood gegaan aan vergiftiging, waar- 4schijnlijk doordat een of ander een vergifmiddel opzettelijk of per on- t geluk op bepaalde plaatsen heeft aangebracht. IAls deze mensen eens konden zien hoe lang deze kat heeft moeten lijden om dan tenslotte toch aan z'n einde te komen dan zouden ze het vast en zeker nooit meer doen; of 3 wat voorzichtiger zijn met giftige J stoffen voor planten of bomen. Waarschuw liever eerst de eige- naar van het beest wanneer dit last ij bezorgt, maar neem zelf geen maat regelen. Ondanks doktershulp en verzor- ging dag en nacht is het niet gelukt tj de kat te behouden. Laten we hopen dat hieraan een einde komt. Wie de schoen past F. M. Advertentie UZ GGGRRR rli i Diepvriezers els de pool met 6 vrléswanden I Koelkasten met enorm vriesvak op kastbreedte. FORTE ST BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN OM» L., J. vat Merbls GEBOREN: C. L. Oudshoora i der Werf. Boudewijn, Koenen. Rozemarijn., d.v i H. B. M. Ramakers en J. J. T. Vermeu- kenburg. jacobus, z.v. J. G. Gouwen- Historie De heer De Die gaf hierna een geestig getint historisch overzicht van het ontstaan en de groei van de avondschool. Op velerlei verzoek werd destijds een vijftal leraren be reid gevonden om in dertien vakken onderricht te geven. Aanvankelijk geschiedde dit bij de leraren thuis en zonder enige overheidssteun. Door de gestadige groei van het aantal leerlingen, dat drie avonden per week les krijgt en in drie jaar tijds voor het examen wordt opgeleid, kon het les-aan-huis-geven geen stand houden en werd o.m. ln het gebouw .Prediker" onderdak gevonden, alvo rens met medewerking van het ge meentebestuur in het huidige school gebouw definitief enkele lokaliteiten konden worden betrokken. „Dat de opleiding altijd bijzonder goed is ge weest. moge blijken uit het feit, dat gemiddeld 75 procent van de leerlin gen slaagt voor het examen. Dit is mede een gevolg van het feit. dat bij de overgang van de tweede naar de derde klas een strenge selectie wordt toegepast", aldus de heer De Die. De school wordt jaarlijks door ge middeld 10 leerlingen uit Lelden en Omstreken bezocht en de examen klas telt meestal 35 leerlingen. De leeftijden van deze leerlingen varië ren van vijftien tot vijftig jaar. Tot slot richtte de heer De Die nog enkele waarderende woorden aan het adres van zijn collega's Oerle en Poort, die in hoge mate hebben bij gedragen tot de levensvatbaarheid van de Leidse avond-mulo. In stilte Vervolgens was het woord aan wet houder Sannes, die namens het ge- meentebestur een fellcitatietoespraak hield. Hij wees hier in onder meer op zonder enige steun van de overheid ongetwijfeld vaak moeite heeft ge had om de eindjes aan elkaar te knopen. In dit verband hoopte hij, dat het verzoek aan het gemeente bestuur ons financiële steun bjj het ingaan van het nieuwe cursusjaar in vervulling zal kunnen gaan, zodat ook in dit opzicht evenals de hulsvesting de moeilijkheden tot het verleden gaan behoren. In zijn afscheidswoord tot de heer Oerle, schetste de wethouder de scheiden de directeur als een uitstekend ver tegenwoordiger van de school bjj de onderhandelingen met het college van B en W, die ook veel begrip had getoond voor de moeilijkheden, waar mede de gemeente bjj het oplossen van bepaalde problemen te kampen heeft. Na de koffiepauze richtte het nieuwe schoolhoofd, de heer P. van Dijk, namens alle leraren een har telijk afscheidswoord tot het schei dende driemanschap, die tezamen vanaf de oprichting de belangrijkste pilaren zijn geweest, waarop de avond-mulocursus steunde". Geschenken Namens de oud-leerlingen bracht vervolgens de heer J. Offerelns het drietal scheldende leraren hulde en dank voor alles wat zij in het belang van de avond-mulo hebben gedaan. Hij bood de heer Oerlo als afscheids geschenk een picknick-koffer, als mede twee tuinstoelen en een dito tafeltje aan. de heer De Die een lederen reiskoffer en een reiswekker- tje en de heer Poort een assortiment rookartikelen. De dames ontvingen een fraaie bloemhulde. Nadat de heer J. Romeo zijn, na mens de huidige leerlingen uitgespro ken, afscheidswoord tot de scheiden de directeur vergezeld had laten gaan van twee auto-plaids, overhan digde hij alle leraren als bljjk van waardering een boekenbon. Alvorens het scheidend drietal de gelegenheid kreeg een dankwoord uit te spreken, zong het pas opgerichte schoolkoor het, ter gelegenheid van het zilveren schooljubileum gecom poneerde schoollied, dat grote bijval kreeg. Na een kort sluitingswoord van de heer Van Djjk bleef men nog enige tjjd gezellig bjjeen. Jongeman vlucht zwaar gewond naar Westen Een 22-jarige jongeman die van Oost- naar West-Berlijn vluchtte door de Spree over te zwemmen, heeft daarbjj kogelwonden opge- Toen de Oostduitse grensbewaking hem de nacht van dinsdag op woens dag ln het water ontdekte, werd er direct geschoten. De jongen slaagde er echter toch in West-Berlijn te be reiken, waar hij terstond werd ge opereerd. Hij was geraakt in zijn lin kerarm, zjjn rechterknie, in een long, in zijn rug en in de hiel van een voet. De vluchteling zou niet langer in le vensgevaar zijn. „Niets illustreert duidelijker de vastbeslotenheid van het regime van Ulbricht om de Duitsers te verhin deren de vrijheid te zoeken in het Westen", aldus een communiqué het Amerikaanse hoofdkwartier in Berlijn. Nog geen 24 uur na de schietpartij werd een andere jonge Oostberlijner bij een poging over de muur te vluch ten door kogels geraakt, 's Avonds hoorde de Westberlijnse politie bij de Gar te nst rasse een salvo van een machinepistool. Gezien kon worden hoe een jongeman bij zijn poging om de muur te bereiken de kogels pro beerde te ontwijken. Kort daarna werd het rustig. Men zag hoe de jon geman op een brancard werd wegge dragen. Het is niet bekend in hoever re hij ls geraakt. ZOEKT EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook ln briljant. ALTIJD VOORDELIG. In kader van Cultureel Verdrag Dr. W. C. Braat, onderdirec teur van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden, is terugge keerd uit Tunesië, waar hij met dr. J. W. Salomonson, onder directeur van het Nederlands Historisch Instituut in Rome, deelgenomen heeft aan opgra vingen in Henchir El Faouar, bij Béja, die daar al verscheidene jaren geleden waren begonnen onder leiding van de heer Mah- joubi, directeur van de Tunesi sche Oudheidkundige Djenst. Het betrof de overblijfselen van de Romeinse stad Bellalis Maior, van ln de afgelopen jaren reeds grote delen door de heer Mahjoubi n blootgelegd. Zo o.a. het forum, met belangrijke overblijfselen van de thermen (publiek badgebouw een basilica (vroeg christelijke kerk) en straten met de grondvesten van de aanliggende huizen. Van de particu liere huizen bleek echter in het al gemeen weinig bewaard te zijn geble ven. Aan de rand van de stad lagen de overblijfselen van een drietal ves tingen naast elkaar. Deze waren ge bouwd over de ruines van een oud christelijke basilica en andere Ro meinse gebouwen heen, kennelijk ln in tijd, toen deze al verwoest waren t gedeeltelijk onder de grond lagen. In kaart Aan dit ingewikkelde complex van door en over elkaar heen liggende muren, plaveisels en graven uit ver schillende perioden, werd tijdens de afgelopen opgravingscampagne alle aandacht besteed. Dr. Braat bracht het gehele complex ln kaart. dr. Sa lomonson en de heer Mahjoubi maakten talloze foto's en in onder ling overleg werd getracht door na- gravingen (sondages) op tal van plaatsen, een inzicht te krijgen in de volgorde van de verschillende bouwperioden, te zien hoe verschil lende muren al of niet met elkaar in verband stonden, welke gebouwen gelijktijdig waren en ln welke volg orde verbouwing, afbraak, herbouw definitieve verwoesting en bouw van de vestingen had plaats gehad. Scherv en By het blootleggen van de ruines, dat reeds in voorgaande jaren, vóór de Nederlands-Tunesische samenwer king, geschiedde, waren in de bo vengrond vrijwel uitsluitend vroeg- Arabische scherven gevonden. Twee van de zogenaamde vestingen (waar van een wellicht eerder als een marktplein met omliggende winkels en pakhuizen te verklaren is) wer den hierdoor duidelijk in de vroeg- Arabische periode (eind zevende, be gin achtste eeuw) gedateerd. De der de vesting, zorgvuldiger gebouwd en boven de vroeg-christelijke basilica gelegen en gebouwd met gedeeltelijke gebruikmaking van de muren van deze basilica, werd aanvankelijk ln de byzantijnse tijd gedateerd, totdat de vondst van een paar Arabische scherfjes onder een bij deze bouw behorend plaveisel, het meer dan waarschijnlijk maakte, dat ook dit bouwwerk pas in de Arabische tijd tot stand is gekomen. Deze opgraving was de tweede in een reeks van opgravingen, die in samenwerking met Tunesische ar cheologen door het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden worden on dernomen in het kader van het Ne- derlands-Tunesisch Cultureel Ver drag. Gew. Arbeidsbureau Leiden: De geregistreerde arbeidsreserve tn mannen daalde in de maand mei in het gebied van het Geweste lijk Arbeidsbureau Leiden van 184 tot 155. Deze daling was het gevolg de toeneming van de activitei ten in het bedrijfsleven, o.m. in de seizoenbedrjjven. Tegen het einde van de maand mei was het aanbod in nagenoeg alle beroepsgroepen ge ring. De afneming van de werkloos heid was het grootst onder de me taalbewerkers, de zeevissers, het handelspersoneel, horeca per son eel en scheep vaar tperson eel. In het aantal openstaande aan vragen om mannelijk personeel was er ten opzichte van vorige maand geen wijziging: zowel eind april als eind mei bedroeg dit aantal 1165; er was slechts sprake van een verschui ving ln de vraag van volwassenen naar jeugdigen. De werkgelegenheid voor metaalbewerkers, bouwvakper- soneel en textielarbeiders bleef ruim. Niet alleen handhaafde zich de plaatsingsmogelijkheid, doch zij nam sedert vorige maand nog toe voor de metaalbewerkers, de textielarbeiders, de levens- en genotmiddelenbereiders en het horecapersoneel. Een daling van de vraag was waar te nemen bij de zeevisserij te Katwijk en in de bouwnijverheid, als gevolg van ver mindering van de grote spanning op de bouwarbeidsmarkt Vrouwen In de geregistreerde arbeidsreser ve van vrouwen kwam sedert april geen wijziging. Het aanbod bleef voor het merendeel van de beroeps groepen gering. Slechts van huishou delijk personeel, nettenboetsters en minder geschikten was er een wat groter aanbod. De vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten nam sedert april toe met 50 en bedroeg eind mei 513. De stijging van de vraag had o.m. be trekking op handels- en kantoorper soneel, huishoudelijk personeel en personeel in algemene dienst Hoe wel enige teruggang in de werkge legenheid voor meisjes was te con stateren, bleef in vele beroeps groepen een zeer ruime plaatsings mogelijkheid bestaan. Zuid-Afrika weigerde Nederlands bezoek Het verzoek van een groep Nederlandse politici voor een offi cieus bezoek aan Zuid-Afrika, waarbij zij een gesprek wilden heb ben met de leider van het verboden Afrikaanse nationale congres was voor de Zuidafrikaanse regering onaanvaardbaar en werd daarom geweigerd. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Muller, gisteren in het parlement geantwoord op desbetreffende vragen van een lid van de in oppositie zijnde ..Ver enigde partij", Du Basson. De premier van communistisch China, Tsjoe En-lai. werd bij zijn aankomst in Tanzania voor een vijfdaags bezoek verwel komd door premier Nyerere. Advertentie Minister Muller zei, dat het verzoek tot een gesprek met Albert Loethoeli de Zuidafrikaanse regering had „ver rast" en haar niet overeenkomstig de geest van de tevoren getroffen rege lingen scheen. Het bezoek had de „verbetering van de betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Afrika" beoogd en zou een officieus karakter gehad hebben. - op het nippertje -j Het 7-jarige Leidse meisje Bettina de Wit is vanochtend ternauwernood m de verdrinkingsdood gered. Bettina heeft haar leven te danken _an de heer F. Mieremet, eveneens uit Leiden, die gekleed te water ging, toen hU het kind in de Rijn zag spartelen. Het meisje dat met haar fiets op het Utrechts Jaagpad reed, raakte te water, waarschijnlijk omdat zjj met een van haar houten sandalen over het fietspedaal gleed. Haar hulpgeroep werd gehoord door enkele bouwvakarbeiders, van wie er één, de heer Mieremet, on middellijk de Rjjn insprong. Het meisje, dat de zwemkunst niet goed meester is, was reeds naar het mid den van dit brede water afgedreven. De heer Mieremet kon haar nog juist op tijd vastgrijpen en naar de kant trekken, waar tal van hulpvaardige handen werden toegestoken, 't Meis je noch haar redder hebben, afgezien van enkele doorweekte kledingstuk ken, nadelige gevolgen van het on vrijwillige bad ondervonden. Horlogediefstal De politie heeft in verband met de diefstal van ringen en horloges uit een etalage van de juwelierswinkel aan de Haarlemmerstraat, in de nacht van maandag op dinsdag, een derde dader aangehouden. De man, een 31-jarige Leidse opperman, werd ln zijn kraag gegrepen, toen hij gis teravond op straat liep. Van het drie tal al eerder werden een 34-jarige straatmaker en een 51-jarige machi nist gepakt hebben er twee vol ledig bekend. Getroffen door ijzeren plaat Een 59-jarige Leidenaar is in de afgelopen nacht omstreeks kwart over één op het terrein van de ket- tingfabriek door een Ijzeren plaat ge troffen, toen bij het optakelen van zeven Ijzeren platen met een geza menlijk gewicht van vier A vijf ton de onderste plaat brak en de overige platen uit de takel vielen. De man brak zijn rechterenkel, kreeg een bloeduitstorting aan de rechter boven arm en klaagde over pijn ln de rug. De EHD zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. Onbekenden hebben zich in de afgelopen nacht op onrechtmatige wijze toegang verschaft tot een auto mobielbedrijf aan de Vijf Mei-laan. Kasten en bureau's werden overhoop gehaald, maar voorzover bekend is er niets weggenomen. De Zuidafrikaanse minister zei voorts dat, ingeval het bezoek zou zijn doorgegaan, de Nederlandse par lementsleden vrij In him bewegingen zouden zijn geweest, hoewel de Zuid afrikaanse regering voornemens transportmiddelen ter beschikking te stellen en suggesties te doen omtrent him activiteiten. Het oppositielid Du Basson kriti seerde de houding van de Zuidafri kaanse regering en meende dat de Nederlanders in de gelegenheid had den moeten worden gesteld Loethoeli tc ontmoeten. „Wie zou hun iets heb ben kunnen vertellen, dat zij niet reeds wisten?" zei hij. Tour de Frats dit jaar in Z.-Holland De vijftiende „Tour de Frats", waaraan jongens in de leeftijd van 9 t.e.m. 12 jaar kunnen deelnemen, wordt dit jaar van 16 t.e.m. 21 augus tus verreden. In tegenstelling met voorgaande jaren, toen de tour steeds in de provincie Gelderland werd ge houden, leidt de route dit jaar door Zuid-Holland. De etappes zien er als volgt uit: RotterdamNaaldwijk; Naaldwij kSassenheimSassenheim Oudewater; OudewaterGorkum; Gorkum—Boskoop en BoskoopRot terdam. Al naar gelang het uitkomt wordt overnacht in een school, een boerderij of ln een gymnastieklokaal. Het is mogelijk om aan deze „Tour Frats" individueel, dan wel in ploegverband (zes rijders) deel te ne men. De enige voorwaarde, die de tourleiding stelt is, dat deelnemers op hun schoolrapport minstens een vol doende voor gedrag en Ijver moeten hebben. Verdere inlichtingen over deze tocht verstrekt de tourdirecteur, de heer Chr. Lindenhoff p a Sta tionsrijwielstalling te Den Helder. Aan deze „Tour de Frats" gaat in 26 t.e.m. 31 juli de „Tour der Ver. Naties" vooraf. Een wielerronde door vrijwel geheel ons land voor jongens van 13 t.em. 16 jaar. „Scoutcentra" NIEUWE KOERS IN VERKENNEN Scoutscentra dit is de naam die gegeven is door het nationale hoofd bestuur van de „Katholieke verken ners" aan een activiteit om een nieu we koers te volgen. Een Scoutscen trum bedoelt die voorzieningen te bieden, die voor het spel verkennen nodig zijn in een groot jeugdland. Het verkennen ls één van de artike len, waarmee men op de markt komt, 5S7TH Niet verder vertellen! Leuk idee om de Edgar ontdekking even voor je zelf te houden. Laat ande ren zélf maar uitvinden dat het een aparte sigaar is. Edgar laat je tenminste weer merken dat je róókt een prachtige sigaar 14 soorten van 7 tot 42 ct. Ook Uw Edgar is erbij. .Nederlandse padvinders vereniging", de „Katholieke verkenners", het „Ne derlands padvindersgilde" en de .Katholieke gidsbeweging" in prin cipe akkoord gegaan met de oprich ting van een stichting om terreinen te kopen voor het beoefenen van het spel verkennen in eigentijdse Redersvereniging voor Ned. Zeevisserij Hollandse nieuwe haring is schrikbarend teruggelopen, de kar, maar ook in de winkels en restaurants wordt nog De verkoop Niet alleen ai maar bijzonder weinig nieuwe verkocht, aangezien de consumenten ken nelijk zjjn geschrokken van de publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waarin wordt gewaarschuwd tegen de mogelijke aanwezigheid van de eustoma-larve in z.g. „groene" haring. De Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij betreurt de waar schuwing van het ministerie in hoge mate, aangezien deze volgens haax zó algemeen is gesteld, dat de consument in iedere nieuwe haring een haring- worm zou kunnen verwachten. De redersvereniging wijst er met nadruk op, dat de larven vrijwel onmogelijk in op zee gekaakte en gezouten haring kan voorkomen. Inderdaad is het meer dan waarschijnlijk, dat ziektegevallen slechts worden gesignaleerd bü mensen die vers aangevoerde, aan de wal gekaakte haring hebben gegeten. Het op deze wijze in de handel brengen van on echte „groene" is streng verboden, maar er blijken handelaren te zijn, die zo hun winstmarge ten koste van de goodwill van het produkt en d« ge zondheid van de kopers willen vergroten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3