LEIDSCH DAGBLAD Bloedige strijd in en om kleine Vietnamese stad MISLUKT OVERLEG UITKERING-INEENS TOSTI UITGERUST! Dong Xoai gevallen harde gevechten om kamp en vliegveld l BERENDS MORZITTER VAN N.V.V. Twee kinderen te water: jongen gered Honderden dravers en renpaarden ziek chocoladerhanZ (Bad Qheuwo Jpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 10 JUNI 1965 No. 31586 Ipcteur: E A. E» van Disnoeck joofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10 05 per kwartaal, f 3.35 per maand. f. 0.78 per week leieloon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l. Leiden Giro oo 57055 Ongeveer duizend man van de Vietcong hebben vanochtend roeg de bezetting van de districtshoofdstad Dong Xoai 100 lometer ten noorden van Saigon onder de voet gelopen. Zij jongen later door in een kamp van Zuidvietnamese en Ameri- ianse militairen en veroverden een klein vliegveld bij de stad. Volgens voorlopige cijfers zouden veertien Amerikanen zijn jsneuveld en tien gewond, het hoogste Amerikaanse verliescijfer jt nu toe bij de strijd in Vietnam. De verdedigers bieden heftige wenstand aan de Vietcong en er is een tegenaanval begonnen tn bataljon Zuidvietnamezen is met spoed naar het gevechtster- tin overgebracht om de belegerden te ontzetten. en minste veertien Amerikanen gesneuveld bnerikaanse en Zuidvietnamese jhtbon.menwerpers hebben in de S van de ochtend van de schaarse laringen gebruik gemaakt om de :ong-overvaIlers aan te vallen en versterkingen te steunen. De ver- Idngen die per helikopter wer- aangevoerd konden Dong i niet onmiddellijk bereiken ten an het slechte vliegweer, r zjjn er intussen wel in geslaagd fctact te maken met sterke eenhe- i de vijand. Dong Xoai is eet plaats aan route nr. 14, eet |de weinige wegen, die ten noor- I van Saigon door een dicht oer cd loopt. In dit gebied wordt al t jaar lang verwoed gevochten, Br tot dusver had de Vietcong nog lit een aanval op de stad en het bijgelegen kamp gewaagd. De stad lijnt zonder slag of stoot te zijn lallen, maar de strijd om kamp (trip is buitengewoon zwaar. £>ok gisteren is er hevig gevochten iZuid-Vietnam: bij bloedige acties l noorden en ten zuiden van b sneuvelden 158 Zuidvietnamese Baten er twee Amerikaanse advi- jrs In een Amerikaans communi- I van gisteren werd melding ge lakt van een Vietcong-aanval op pdag op een garnizoen in de pro- icie Qoeang Ngai, waarbij zestig jtcong-strijders werden gedood ei D het garnizoen slechts één mai I leven verloor In genoemde pro iele vielen straaljagers van di ierikaanse luchtmacht en marini gisteren concentraties van de Viet cong aan in een poging een nieuv offensief in zuidelijke richting te verhinderen. Ongeveer 2500 man van de Ameri kaanse genie zijn gisteren geland de Cam Ranh-baai, 304 km ten noordoosten van Saigon, om 'n vlieg veld en een haven aan te leggen en een bevoorradingscentrum te bouwen. Er zijn nog meer troepen onderweg. Het project, dat gezamenlijk onder nomen wordt door de Amerikaanse en Zuidvietnamese regeringen, omvat let ligt in de bedoeling van het bcndsbestuur van het NW de |r H. Berends binnenkort voor te 'oor het voorzitterschap, 'brmee zou dan tijdig zijn voor in de opvolging van de heer D. Bners, die te kennen heeft gege- wegens gezondheidsredenen de rittershamer medio volgend jaar Uien neerleggen. Ie heer Berends is sinds maart hei vorig jaar secretaris van het Hij is 44 jaar oud. In 1946 hij in dienst van de „Neder- bond van overheidspersoneel", 1947 fuseerde ryet de „Alge- lie bond van ambtenaren". EERBERICHT DROOG WEER Bilt verwacht van heden- tot fgenavond. droog weer met tijde- I wolkenvelden, maar morgen ook pige perioden. Overwegend matige pdelijke wind. Weinig verandering tnperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 11 JUNI pon op: 4.20 uur; onder: 20.59 uur i op: 18.22 uur; onder: 3.03 urn- water te Katwijk te 1.21 en 13.49 laagwater te 9.14 en 21.52 uur. It nummer bestaat uit 20 pagina's FERHAT ABBAS IN VRIJHEID Ferliat Abbas, voormalig leider van de voorlopige regering van de Alge rijnse republiek, die sinds juli j.l. onder bewaking werd gehouden, heeft zijn vrijheid herkregen en be vindt zich thans in Algiers, aldus is in zijn naaste omgeving vernomen. Abbas trad op 14 augustus 1963 a^ als voorzitter van de Algerijnse Nationale Vergadering omdat hij het niet eens was met de door Ben Bella, destijd premier en thans president, voorgestelde grondwet. Volgens hem zou het parlement naar de termen van die grondwet een paskwil wor den Later werd Abbas uit het „na tionale bevrydingsfront" gestoten en in juli vorig jaar in een uithoek van de Sahara onder huisarrest gesteld. Hy wordt als een gematigd politicus beschouwd. Hy is op 24 oktober 1899 in AJgerië geboren als zoon van een plaatselyk bestuurder. Zijn vrouw is een Fran?aise. Het Algerijnse persbureau heeft gisteravond bekendgemaakt, dat be halve Perhat Abbas nog vyf politici zijn vrijgelaten die zich in hechte nis bevonden of een gedwongen ver- blij 2 plaats hadden aangewezen ge kregen. Het zijn Bentoemi, Fares, O.ssedik, Mezhoedi en Radjem de voormalige majoor Larbi. Dit is de eerste foto. welke via de communicatie-satelliet Early Bird is verzonden. Een Zuidviet namese vrouw brengt haar kind en bezittingen in veiligheid bij een dreigende aanval van de Vietcong onder dekking van mi- lita een brug om het havengebied binden met een grote weg i spoorlijn. De nieuwe basis sleutelrol spelen in de oorlogvoering in de centrale en noordelijke delen van Zuid-Vietnam, aldus de woord voerder. „Wereldslag aan de gang'\ zegt Rusk De Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam zullen niet als gehyp notiseerde konijnen blyven wachten totdat de Vietcong toeslaat, aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, gisteren in een interview voor de te levisie. Rusk verwacht dit seizoen enkele scherpe botsingen tussen Ame rikanen en de Vietcong. Op de vraag of de Ver. Staten betrokken zijn bij een oorlog in Azië antwoordde hij: „Natuurlijk wordt er in Zuid-Viet nam hard gevochten. Ik wil niet op de juridische aspecten van het woord „oorlog" speculeren. Er is daar een wereldslag aan de gang". En verder: „Onze mensen zijn in Azië omdat tienduizenden geoefende mili tairen en duizenden tonnen wapens uit Noord-Vietnam gezonden zyn om Zuid-Vietnam te De Haarlemse politie heeft van morgen het lichaam van de drie jarige Karin de Greeuw uit het water tn de Jan Gijzenvaart opgedregd. Omstreeks 5 uur gistermiddag, hebben op een plantsoen aan het water enkele kinderen zei Rusk: „Ze zyn er in eerste in stantie heen gezonden om de Zuid vietnamezen te helpen. We hebben er wat aanvullende strijdkrachten heen gezonden om bepaalde installaties te beveiligen, omdat deze onderhevig zijn geweest aan bombardementen, mortieraanvallen en dat soort din gen". Rusk herhaalde de verzekering van president Johnson, dat de Ameri kaanse regering bereid is tot bespre kingen zonder voorwaarden. Rusk zei: „Het tragische is dat er byna binnen 24 uur vrede kan zijn als Pe king en Hanoi maar willen verkla ren dat ze deze mensen met rust zul len laten". Rusk zei verder dat gezegd kan woraen dat geen van beide partyen een grote oorlog over zuidoost-Azië wenst. Maar, zo voegde hij eraan toe, de communisten willen Zuidoost- Azië voor zichzelf en we moeten dus een situatie scheppen waarbij ze moeten toegeven dat ze zuidoost-Azië niet met geweld zullen krijgen en dat de enige oplossing een zo spoedig mo gelijke vreedzame regeling is. Dat ogenblik is nog niet gekomen, maar we moeten werken voor de dag dat het zal komen". Vervol» pagina 2 Belgische liberalen geen regering van drie partijen (Van onze Brusselse correspondent) De voorzitter van de Belgische li- sedert de verkiezingen het stilzwijgen verbroken en gesproken over een eventuele deelneming van zijn party aan eei- nieuwe regering. De P.V.V., zo zei hy, wil geen driepartijenrege- ring. Wel wil zy desnoods met de C.V.P. (de katholieken) de regerings verantwoordelijkheid delen. Er moet, zo zei hy, een waakzame oppositie De door Koning Boudewijn aan gewezen informateur, mr. De Schrij ver, zal vandaag opnieuw rapport uitbrengen aan de Koning. Het Bel gisch koningspaar vertrekt maandag een staatsiebezoek aan Noor wegen. Aanvankelijk was bepaald, dat dit tot aanstaande donderdag zou du- -en, waarna de koning en de ko- lingin nog tot volgende week maan- iag voor een particulier bezoek zou den blyven. Dit laatste deel is. naar gisteren officieel werd medegedeeld, geannuleerd, zodat de vorst nog vol gende week de mogelijke formateur zal kunnen ontvangen. Informateur De Schrijver heeft gezegd, dat hy het nog vandaag of morgen aanwijzen een formateur niet uigesloten achtte en dat betekent dus eigen lijk, dat hij vermoedelijk vandaag de koning zal voorstellen een bepaalde politicus als zodanig aan te wijzen. Wel heeft de informateur er voorzichtig aan toegevoegd: het kan cok nog wel zijn, dat mijn opdracht een dag of tien duurt. Vakcentrales eisen twee procent iverkgevers te verdeeld voor bod (Van onze Haagse correspondent) De landelijke werkgevers- en werknemersorganisaties hebben geen overeenstemming bereikt over een uitkering-ineens. De vakcentrales eisten gisteren in de Stichting van de Arbeid twee procent zonodig in twee termynen te betalen met een minimum van f 125,- gèspeeld. Daarbij* moet *Karin plus 8 Procent extra binderbijslag één keer In juli. De industriewerkgevers wilden deze els nog wel met een bod benaderen, maar met name de mid denstand wees elke gedachte te water zijn geraakt. Een 4-jarige j jongen zou geprobeerd hebben het meisje uit het water te halen. Om standers zagen de jongen in het water liggen, haalden hem op het droge en vervoerden hem naar huis. Zij vermoedden niet dat er nog een meisje bij betrokken was. Pas later merkte men dat Karin as verdwenen. De politie werd daarop gewaarschuwd en dregde daarop de gehele avond, zonder resultaat. Pas vanmorgen werd het lichaam gevonden. Vrouw gulden voor opg gelicht Een 64-jarige in de Van Wou- straat in Amsterdam wonende vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zy door een gewezen onderhuur - opgelicht voor een bedrag De ondernemersorganisaties zullen nu nog een poging doen door beraad uit hun verdeeldheid te komen, maar werkgeversvoorzitter ir. J. Bos ma al bij voorbaat: „Het zit er niet dat daar twee procent uit komt. Het beslissende woord zal wel nister moeten komen". Dat is dan minister Veldkamp, van wie eind rig jaar ook het beslissende woord kwam over het 5 procents loonak- koord. Daarby werd toen afgespro ken, dat een gunstige economische ontwikkeling aanleiding kon geven tot een extraatje. Werknemersvoorzitter drs. D. Roe mers zei hierover: „Wy vinden, dat twee procent verantwoord men daar niet met cijfers achter de komma aan moet gaan tornen", leek hem wel zeker, dat er toch de vakanties een beslissing zal val len. Minister Veldkamp woont op het ogenblik de internationale arbeids- conferenties in Genève by. De be- byna 40.000 gulden. De man die i spreking van het stichtingsbestuur thans spoorloos is, had het geld tus- met de bewindsman kan dus pas 1962 en 1964 onder valse endsels van haar losgekregen. Hij deed dit door een gezegelde overeen komst op te maken, waarby een be paalde rente en bepaalde voorwaar den werden vastgesteld. De vrouw had de indruk gekregen dat het een wettige overeenkomst ,r- enkele dagen plaats hebben. Werktijd Werkgevers en werknemers den het gisteren wel eens over principe van werktijdverkorting in de komende paar jaren. De werkgevers uitkering af. gingen akkoord met de bepaling in de Philips-CAO, dat in 1967 een werktijdverkorting van 11/4 uur zal worden gerealiseerd, al vonden zij dat het eigenlijk te snel ging. De werknemers vonden de verkorting daarentegen te langzaam. Deze unie ke driejarige CAO met haar vooraf bepaalde loonsverhogingen van circa 5 procent zal echter toch onder het mes van de Rijksbemiddelaars moe ten. Men werd het namelijk niet zonder meer eens over de bepaling, dat per jaar twee procent extra kan worden gegeven voor gestegen kosten van levensonderhoud «waaronder huurcompensatie)Over deze nieu wigheid wilden de werkgevers eerst een advies van de inflatiecommissie van de Sociaal Economische Raad. De stemmen stokten gisteren. Dus komt de beslissing bij het college van Rijksbemiddelaars te liggen. Slot pag. 2 Besmet door influenza (Van onze correspondent) Honderden dravers en renpaarden in Nederland zijn ziek. Tal van ma neges zyn geheel gesloten, in andere entrainements hebben soms van de 60 paarden er meer dan 50 hoge koort sen, die oplopen tot 40.7 of 40.8. De paarden zijn besmet door influenza, welke ziekte zich manifesteert door hoge koorts en hoesten. Deze infectie van de luchtwegen is waarschijnlijk door, In West-Duitsland of België be smette paarden, die daar aan rennen of draveryen hebben deelgenomen, aar ons land gekomen. Ook deze landen, en daarnaast Engeland en Frankrijk, zijn besmet. De ziekte heeft in Nederland totnu- een vry onschuldig verloop. In het buitenland zijn echter verschei dene paarden bezweken. i vee-artsen hebben tegen de in fluenza bij paarden weinig verweer: de ziekte maakt zich in enkele uren meester van het dier, dat enkele da gen, soms tot een week. ziek blijft. Geersen, die zeer somber gestemd Is voor het zomerseizoen. „Het duurt zeker weken voordat mijn paarden weer hun vroegere vorm zullen be reiken. Voor velen reken ik zelfs op maanden", vertelde hy. De enige remedie is de dieren peni- cilline-injecties te geven en hen daarnaast voedsel toe te dienen, dat zo weinig mogelijk de keel prikkelt. Maar ik heb er al verscheidene die in geen drie dagen hebben gegeten". uitreiking van onderschei dingen in Amsterdam ontmoette Prins Bernhard gisteren de wachtmeester van de rijkspolitie WAnker. Enige tijd geleden reed de Prins op weg naar een voetbalwedstrijd de auto van de wachtmeester aan. De Prins en de heer Teengs Gerritsen, die indertijd bij de Prins in de auto zat en gewond werd. halen met de heer Anker herinneringen aan die enerverende avond op. GEEF MIJ MAAK en verrukkelijke chocoladedrank met lechts 1% vet. Fris en pittig von smook, osti lest de dorst, is lekker luchtig en terbiedigt de slanke lijnl Uitgeslapen? néén... DRAKACEL DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN .„ZACHTE" Snel De gisteren op Duindigt gehouden draveryen en rennen, waar 45 inge schreven paarden door influenza niet aan de start konden komen, is een duidelyke aanwyzing dat de ziekte snel om zich heen grypt. Hoewel, volgens een woordvoerder van de Stichting Draf- en Rensport, de koersen in de komende tyd normaal doorgang zullen vinden, moet reke ning worden gehouden met sterk ge dunde velden. Zak en as Willem Geersen, één van de be kendste trainers, zit in zak en as. binnen een dag werden 16 paarden, die by hem in training zyn, ernstig ziek. Van de in totaal 75 dravers in zyn entrainement zyn slechts enkele paarden niet door de ziekte aange- tast. I „De conditie van de dieren gaat i met de dag achteruit", aldus de heer VS-kunstmaan Vanaf de Amerikaanse Lucht machtbasis Vandenberg in Califor- nië is gisteren met behulp van een Thor-Agena"-raket een satelliet ge lanceerd. Over de satelliet werden geen by- zonderheden onthuld. L0ENIK VI De Russische maanraket Loenik- VI die een zachte landing probeert t« maken werkt goed, zo is door Tass officieel bekend gemaakt Om 14 uur gistermiddag was het onbemande ruimtevaartuig 230.000 km. van de aarde verwyderd. Op de eerste dag van de vlucht zyn vier keer per ra dio gegevens geseind naar de aarde. f Uit het Leidsch Dagblad van 1 10 Junij 1865: J Wij maken onze lezers op- f merkzaam op de Insignes voor de Waterloo feesten, verkrijgbaar gesteld door de Kon. Nederl. Fabriek van J Af. v. Kempen te Voorscho ten. In de maag van een merk waardige visch gevangen te Queensland werd het volgen de gevonden: twee gebroken flesschen. een blikken bus. een halve kookketel. een J schaapskop en fragment n a van een theologisch tijd- J schrift.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1