LEIDSCH DAGBLAD Twee straaljagers van stuntteam storten neer Amerikaanse troepen in gevechtsoperaties PILOTEN GEDOOD Twee Amerikanen op 9 augustus voor een week naar de ruimte? Ford trekt honderd Antillianen aan Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 JUNI 1965 No. 31583 Directeur A E» van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per Kwartaal, f 3.35 per maand. f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, LeldeD Giro no 67055 Naar schatting 20.000 toeschouwers zien het drama van de Whisky Four'' (Van onze speciale verslaggever) Voor de ogen van naar schatting 20.000 toeschouwers hebben wee straaljagerpiloten gistermiddag op de vliegbasis Woens- [recht in Noord-Brabant op jammerlijke wijze de dood gevonden, jet dubbele vliegongeluk vormt tevens een zwarte bladzijde in |e glorieuze historie van het formatie stuntteam „Whisky Four", paarmee de Koninklijke Luchtmacht zich presenteerde op natio- ple en internationale vliegfeesten. be beide slachtoffers, wier echtgenotes zich temidden van het publiek wonden, zijn de 32-jarige kapitein JB. Sommer uit Hoogerheid-e en rechtervleugelman van het team, de 28-jarige kapitein R. A. \em uit Bergen op Zoom. Beide piloten waren vader van twee kinderen. De demonstratie van het stuntteam jiu de zogenaamde „open dag" af- n, die gisteren op de luchtbasis jerd gehouden. De uit vier Ta altrainers bestaande formatie de vlucht bijna beëindigd, toen ongeval zich voordeed. Kort na j zogenaamde split-up, waarbij de toestellen zich twee aan twee maken, vlogen de beide formaties twee elkaar tegemoet over de „baan met de bedoeling zich na i halve looping weer tot een for- iatie van vier te vormen. Het linker vliegtuig van de beide [vliegende toestellen vloog daarbü laag, dat het een boom ikte. Het vliegtuig explodeerde ;norme knal en sloeg te de zuid-oostelijke hoek 1 het vliegveld. Als gevolg van de Iqilosie raakte het andere toestel l het ongerede. De piloot kon de jtaatie niet meer redden en stortte e kilometer ten oosten van de egbasis neer. Beide piloten stonden bekend als »er bekwame stuntvliegers. Kapitein hnmer had 1850 vlieguren op zijn lam, waarvan 1.700 in straaltoestel- m. Zijn collega Liem had 2.100 Leguren. waarvan 1.700 in tatieve overwegingen een eigen stuntteam aan te houden. Sindsdien werd de „Whisky Four" beschouwd als het visitekaartje van de Koninklijke Luchtmacht. De vier mannen kweten zich zeer serieus van hun taak. Het team steeg iedere dag om kwart voor vier op voor een dagelijkse oefening boven de Zeeuw se wateren. Het bereidde zich de laatste maanden voor op het nieuwe vliegseizoen, dat op 28 juni zou be- binnen op de Belgische vliegbasis Brustem. Niet zo snel Visitekaartje [Tot voor enkele jaren had ieder an de Koninklijke Lucht- eigen stuntformatie. Het matie- en stuntvliegen behoort steeds tot het vaste oefenpro- elke militaire vlieger, ■t name de straaljagerpiloten moe- q hun vliegtuig onder alle omstan- [heden leren beheersen. Het •ationeel vliegen echter vraagt laatste tijd zoveel aandacht, dat t diverse squadrons geen mogelij k- fid meer hebben om uit represen Wuiven mag niet Oostduitsers, die naar vr: ien aan deze zijde van het jjzeren gordijn" wuiven, lopen gevaar een boete van 2.000 mark te moeten betalen, aldus meldt de persdienst van het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken. Wie de „wuiver" aan brengt, krijgt een judasloon van mark Er heeft zich reeds geval voorgedaan, waarbij de ^Oostduitse politie in actie is ge- 'komen: twee Oostduitse jonge mannen, die gisteren de groet van hun Westduitse verwanten beantwoordden, zijn door com munistische grenswachten per auto weggebracht. Gedurende de pinksterdagen zijn tenminste negentien Oost duitsers de terreur van het ie- gime-Ulbricht ontvlucht en op verschillende manieren naar het Westen gevlucht. Onder hen wa- drie grenswachten, in uni- i en met wapens. WEERBERICHT )pklaringem et KNMI verwacht van heden- morgenavond: aanvankelijk veel wolking, maar geleidelijk meer op gingen en ook nog hier en daar bui. Meest matige wind uit noor- Hlke richtingen. Weinig verande- •8 in temperatuur. naakt om 11.15 uur). 10 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 20.58 uur. Wn op: 17.08 uur; onder: 2.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.26 en uur; laagwater te 8.25 en 21.02 It nummer bestaat uit 16 pagina's De formatie bestond uit de zoge naamde T-birds, de T-33-stra al- trainers, die door hun betrouwbaar heid en grote wendbaarheid zeer geëigend waren voor dit doel. Een voordeel van deze vliegtuigen is voorts, dat zij niet zo snel zijn en tijdens de demonstraties binnen de gezichtskring van het publiek kun nen blijven. De Amerikaanse Thun- derbirds b.v. verdwijnen soms minu ten lang uit het beeld van de toe schouwers. De snelheid van de T-birds varieert niettemin altijd nog tussen de 450 en 750 kilometer per uur, het geen betekent, dat de piloten met een kracht van 5 maal het lichaams gewicht in hun stoelen worden ge drukt. Zij dienen hun leider precies te volgen, zich te houden aan de aanwijzingen, die hun per koptele foon worden gegeven en er zorg voor te dragen, dat hun vleugeltip niet verder dan 60 h 100 centimeter van het naastvliegende toestel verwij derd is. Vliegtuigbotsing: veertien doden Veertien Spaanse militairen zijn gisteren om het leven gekomen bij een botsing in de lucht tussen twee „Junker-52" toestellen in de buurt van het vliegveld Alcantarilla in de zuidelijke provincie Murcia. De twee uit de laatste oorlog stammende vliegtuigen hadden elk drie beman ningsleden en twaalf parachutisten aan boord. De soldaten zouden springoefeningen gaan uitvoeren toen de toestellen tegen elkander vlogen en brandend neerstortten. De zes bemanningsleden en acht van de parachutisten kwamen om het leven. De „Whisky Four", onder leiding van kapitein H. J. J. van Dommelen (34) behaalden vorig jaar op een vliegfeest in Milaan een tweede prijs en oogstten veel succes tijdens de vliegdemonstraties in de in Engeland gehouden Battle of Brittain-week. In Brussel liet Koning Boudewijn kapitein Van Dommelen aan zich voorstellen om hem te complimen teren met de prestaties van het Nederlandse stuntteam. Het stuntteam Whiskey-Four van de Koninklijke Luchtmacht kort voor het drama. Van links naar rechts kapitein H. J. J. van Dommelen leiderkapitein R. A. Liem (omgekomen) eerste luitenant H. P. M. Peerboom en kapitein J. B. Sommer (het twee de slachtoffer) Volgens betrouwbare bron is 9 augustus aangenomen als streef datum voor de lancering van .Gemini V", de volgende ruimte- vlucht van twee Amerikaanse astronauten dn één cabine. Dan zullen Gordon Cooper en Charles Conrad de ruimte ingaan voor een vlucht van zeven dagen, waarbij zij zullen trachten een .rendez vous" met een ander voorwerp tot stand te brengen. Deze opdracht mislukte bij de maandag beëindigde ruimtevlucht van McDivitt en White. Nieuwe poging tot rendez-vous Dr. G. van der Wal werd president directeur K.L.M. Het voorwerp waarmee Cooper en Conrad contact moeten maken is een kunstmaan, voorzien van een radio baken, die wordt gelanceerd door de Gemini V-cabine zelf wanneer deze de ruimte ronddraait. De „Titan- II-draagraket is maandag opgesteld, de cabine wordt vóór het einde van deze maand op Kaap Kennedy wacht. Cooper maakte in mei 1963 reeds een Mercury-vlucht van 34 uui en 21 minuten (22 omwentelingen) en was tot voor de ruimtevlucht var afgelopen weekeinde houder Van het Amerikaanse duur-record. Volgens sommige functionarissen zal echter de lanceerdatum 24 augus tus reëler zijn in verband met nog ir De in augustus te nog een lancering ii het Gemini-project len de geleerden m< verschaffen over het menselijke mogen om langdurige gewichtloos heid te doorstaan. emen proef en het kader van de herfst zul- inlichtingen Franse president kreeg jaarwedde van Andorra (Van onze Parijse correspondent) President De Gaulle heeft gisteren in het hart van oud-Parijs tijdens een korte ceremonie het gerestau reerde „Huis van Andorra" geopend. Het dwergstaatje wordt officieel bestuurd door twee „prinsen", in welke hoedanigheid sedert onheuge lijke tijden de president der Franse republiek samen met de bisschop van Urgen plegen op te treden. Bij een ontvangst van een delega tie uit de vallei van Andorra is gis teren aan generaal De Gaulle uit naam van de 5000 inwoners ook zijn jaarwedde ter hand gesteld, ten be drage van 670 gulden! Het gerestau reerde huis dat in Parijs nu als officieuze ambassade van Andorra zal fungeren, stamt uit de tijd van Lodewijk XVI, maar diende tot vorig jaar als pakhuis van een groenteerossier van de hallen. Op initiatief van de prefect van de Seine werd het gebouwtje, dat in erbarme lijke toestand verkeerde, weer opge knapt. zodat het thans het miniatuurstaatje aan de voet der Pyreneeën zeker wel weer waardig is. (Van onze A'damse correspondent) De N.V. Automobielfabriek Ford Nederland, die als eerste Turkse ar beiders naar Nederland haalde, is een nieuw experiment begonnen om te voorzien in het tekort aan personeel. Op 15 juni komen per vliegtuig de eerste 20, van de voorlopig in totaal 100 ongeschoolde arbeiders, over van de Antillen. De anderen volgen later per schip. De heer K. de Jong, plaatsvervan gend directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, spreekt in dit verband van een novum. Want voor de eerste maal wordt langs officiële weg een groep Antillianen naar Nederland gehaald. De Antilliaanse regering, die te kampen heeft met een aan zienlijke structurele werkloosheid, be taalt de overtocht van de toekom stige Ford-werknemers Deze zullen een deel hiervan later terug moeten betalen. De Antilliaanse arbeiders hebben een tweejaars-contract met 'n proef tijd van 2 maanden. Zij gaan even tueel op kosten van Ford terug In het onderdak van de honderd, me rendeels vrijgezellen rijksgenoten, die in leeftijd variëren van 21 tot 50 jaar, is voorzien door de inschake ling van door het GAB gecontroleer de contractpensions. Wanneer het experiment slaagt, denkt Ford een woonoord in te rich ten voor zijn buitenlandse arbeiders. Russen weigeren vertrek van groot aantal Duitsers De Sow jet-Unie weigert aan meer dan 100.000 Duitsers, die in de Sowjet-Unie wonen, toestemming te verlenen om het land te verlaten, zo heeft de Westduitse minister voor Vluchtelingenzaken, Ernst Lemmer, meegedeeld. De Russen zeggen dat alle Duitsers die recht op repatriëring hebben op enkelen na geëmigreerd zijn, aldus minister Lemmer in een radio-interview, maar „mijn inlich tingen zeggen, dat meer dan 100.000 aanvragen voor emigratie naar West- Duitsland ingediend zijn door men sen, die vóór 1941 de Duitse nationa liteit bezaten". De minister zei dat Polen en Roemenië daarentegen aan steeds meer Duitsers emigratie toe staan. Hij schat het aantal Duitsers in het oostblok, die naar West-Duits- land willen komen op 500.000. MACHTIGING VAN JOHNSON VOOR STRIJD IN VIETNAM: De Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam kunnen in het vervolg aan gevechtsoperaties tegen de Vietcong deelnemen op grond van een machtiging diepresident Johnson onlangs aan de Amerikaanse opperbevelhebber, generaal Westmoreland, heeft gegeven. Dit is gisteren door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De Amerikanen zullen alleen aan gevechtsoperaties, tezamen met de Zuidvietnamese strijdkrachten, deel nemen indien de Zuidvietnamese re gering daarom heeft verzocht. Zij zullen niet onafhankelijk van de Zuidvietnamese eenheden aanvallen ondernemen. Dit is voor het eerst dat de Amerikanen aan aanvalsacties gaan meedoen. Tot nog toe werden de Amerikaan se strijdkrachten in Vietnam slechts gebruikt bij de verdediging van sleu telposities (zoals de luchtmachtbasis Da Nang), en de logistieke onder steuning van en het geven van ad vies aan Zuidvietnamese troepen. De toenemende Vietcong-aan- vallen bij het naderen van de moes- Zien opname van de Ameri kaanse ruimtevaarder Edward White zwevend in de ruimte. De opname werd gemaakt door een camera, welke buiten op de cap sule was bevestigd. De capsule is links nog gedeeltelijk te zien. Op de achtergrond de duidelijk bol vormige aarde. Tsjoe mocht niet in Kenia landen De regering van Kenia heeft de Chinese premier. Tsjoe en-lai, een tussenlanding in Nairobi geweigerd toen deze gisteren op weg was van Dar-es-Salaam naar Cairo. De rege ring stemde er alleen mee in dat het vliegtuig met de Chinese delega tie over Kenia vloog. Politieke waarnemers zien in de weigering van de Keniase regering een bevestiging van haar koele hou ding tegenover Peking. Tsjoe en-lai is intussen in Da mascus aangekomen waar hij werd ontvangen door de voorzitter van de i- I presidentiële raad. generaal Amine de el-Hafez en andere Syrische autori- de I teiten. Tijdens een tussenlanding in K.L.M. benoemd tot president-direc-1 Cairo had hij een onderhoud met de teur. I Egyptische vice-premier Kamal Re- Besancon is benoemd tot faat. Na het onderhoud in Damas- plaatsvervangend president-directeur.cus vertrok Tsjoe en-lai naar Peking. der Wal is in de morgen gehouden vergadering v; raad scntljd, de ernstige verliezen van de Zuidvietnamese strijdkrachten bij de jongste gevechten en de uitput ting van de Zuidvietnamese mobiele reserves waren de aanleiding voor het besluit. Hoewel is meegedeeld dat de Amerikaanse gevechtstroepen eerst na verzoek van de Zuidvietna mese regering in actie zullen komen, scheen het volgens de meeste waar nemers zeker dat de Amerikaanse troepen volledig betrokken zullen worden bij een directe campagne te land tegen de Vietcong. Uitbreiding De Amerikaanse marine heeft de uitbreiding gevraagd met 11.000 of ficieren en manschappen in verband met de strijd in Vietnam. De Marine wil dit bereiken door verlenging van de diensttijd van dienstplichtigen en door bepaalde ervaren manschappen en officieren nog eens voor zes maanden op te roepen. Dit nieuwe voorstel komt nadat de minister van Marine een maand ge leden een oproep had gedaan tot vrijwillige verlenging van de dienst tijd. Dit leverde slechts 100 officie ren en 200 minderen op. Maarschalk Montgomery is van plan naar Washington te gaan om president Johnson te overtuigen van de noodzaak van een politieke rege ling van de Vietnamese kwestie, zo schrift het blad „Daily Montgomery De maarschalk zegt voorts demand in de Verenigde Staten be- Mysterieus bezoek van Tsjombe aan Lissabon Prenyer Tsjombe van Kongo is vannacht in het geheim uit Madrid in Lissabon aangekomen, zo is van doorgaans welingelichte zijde verno- Toen het vliegtuig met de Kongo lese premier op de luchtmachtbasis bij het vliegveld van Lissabon land de, werden pers en televisie op een afstand gehouden. Een auto reed tot voor het toestel en vertrok daarop met Tsjombe naar de stad. Enkele uren later vloog de Kongo lese premier naar Parijs. Eerder had Tsjombe op een pers conferentie in Madrid de missiona rissen die door de rebellen in zijn land gedwongen waren te vluchten, uitgenodigd naai Kongo terug te ke- om te helpen bij de ohtwikkeling het land. „De christenheid heeft in Kongo een belangrijke rol te ver vullen", aldus Tsjombe. Hij zei voorts lat in zijn land nu het stadium van stabilisering is begonnen. sloten schijnt te zijn de pre sident te gaan zeggen dat hij er met zijn politiek in zuidoost-Azië naast is. „Ik zal hem zeggen hoe ik er over denk en ik vrees dat hij dat niet zo leuk zal vinden". Protest Gisteravond is op het Madison plein in New York een protestbeto ging gehouden tegen de Amerikaan se politiek in Vietnam. Bijna 18.000 personen namen aan de betoging deel waarbij verscheide ne vooraanstaande politieke en uni versitaire figuren het woord voer den De Democratische senator Morse verklaarde geen voorstander te zijn van terugtrekking van de VS uit Vietnam, maar hij meende wel, dat de Verenigde Naties of een interna tionale conferentie de enige hoop op vrede in dat gebied waren. Dalai Lama wil naar Thailand Gisteren is in Bangkok vernomen dat de Dalai Lama, de geestelijke heerser van Tibet, die na de Chi nese bezetting van zijn land naar India is uitgeweken, de Thailandse regering heeft verzocht zich als poli tiek vluchteling in Thailand te mo gen vestigen. Het verzoek is inge diend via de Thailandse ambassade in Nieuw-Delhi. Het zou door de Dalai Lama zijn ingediend omdat Thailand, „als een vooraanstaand Boeddhistisch land", meer in staat zou zyn om zijn geestelijke behoeften te bevredigen. /^autoverhuuF uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leiden. Tel. 40447-34594 @ur/ 9 Uit het Leidsch Dagblad van 9 Junij 1865: (Advertentie) Contra-partij t aan H.H. Studenten der I Leydsche Hoogeschool. Door t bijzondere omstandigheden i zal het Feest plaats hebben i op den 17den dezer en niet op i den 19den. Namens de feestcommissie R. Bijleveld De wetgevende vergade ring van den Staat Connec ticut heeft met een meerder heid van twee derden der stemmen, aan de negers het stemrecht toegekend.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1