HET WORDT DAG AAN HET BEGIN van het nieuwe seizoen van het stuntteam Whisky Four van de Koninklijke Luchtmacht heeft de luchtvaart journalist Joan Kloosterman als eerste kennis gemaakt met het team in zijn nieuwe bezetting. Hij trok een dag lang samen met de vier Luchtmacht-vliegers op, praat te met hen voor en na de vlucht en sloeg het precisie-stuntpro- gramma gade. Het is niet over dreven te stellen, dat Whisky Four ook dit jaar weer een van de hoogtepunten zal vormen van talrijke nationale en inter nationale vliegfeesten. De vier van Woensdrecht besluiten hun programma met een geheel nieuwe figuur, de .split up", spectaculairder nog dan de be kende ,,bomb burst" figuur. Speciaal voor deze gelegen heid, want gewoonlijk ligt het oefengebied boven Noord Beveland in Zeeland, voer de Whisky Four deze stunt uit boven Woensdrecht. Het op de vliegbasis Woens drecht gestationeerde aerobatic- team Whisky Four is in 1956 opgericht. De initiatiefnemer van het team was kapitein F. van West. Zijn opvolger, flight lieutenant G. R. Wilson (RAF instructeur bij de vliegopleidin- gen) gaf het team zijn huidige naam Whisky Four. In de eerste jaren van zijn be staan vloog het team met Glos ter Meteor MK-8 jachtvliegtui gen, die werden bestuurd door vliegers van de Voortgezette Vliegopleiding (VVO). In de loop van 1958 schakelde men over op de Lockheed T-33 A, die doorgaans T-bird wordt ge noemd. Het team stond enkele jaren onder leiding van kapitein N. de Vrij. In tegenstelling tot verschillende buitenlandse acro batic teams, zoals het Italiaanse Fiat team en de Engelse Red Pelicans met Jet Provosts, heeft Whisky Four geen professionele grondslag. De dagtaak van de vier vliegers bestaat uit het op leiden van jonge vliegers. De be zetting van Whisky Four wisselt voortdurend, omdat de instruc teur-vliegers na een periode van ongeveer anderhalf jaar weer teruggaan naar de operationele squadrons van het commando luchtverdediging zowel als het commando tactische luchtstrijd krachten. worden gehouden, en daar is hard oefenen voor nodig. De verkeerslei der onder de groene kap van de Woensdrechtse verkeerstoren geeft het consigne: Cleared for take off. Vier handen bewegen de gash an dels naar voren. Negentig procent vermogen de toerentallen lopen op ,de toestellen rollen sneller en sneller over de baan. Dan zijn ze los. Ditmaal gebruikt de leider ka pitein Van Dommelen die in het vorige seizoen ook van de partij was Zaterdag 5 juni 1965 Pagina 1 tenlang uit het gezicht. Whisky Four blijft binnen een straal van vyf kilometer. Daaraan, maar vooral ook aan de wijze waarop dit Nederlandse team zijn loopings, rolls, barrel rolls, stei le bochten en wing overs maakt strak in formatie heeft Whisky Four zijn naam te danken. Te recht geldt voor deze vier vliegers de slogan van een Amerikaanse op leidingsschool voor jachtvliegers: Every man a tiger. Iedere man een tijger. Dagelijks Op de warme dag dat wij Whisky Four een bezoek brachten, had de Belgische kapitein A. Helderweirt de positie van luitenant Peerboom, die een lichte verkoudheid had, over genomen. Zoals gezegd: het team maakt zich, in een geheel nieuwe bezetting, gereed voor het nieuwe seizoen. Om kwart voor vier. toen de luchtweg die dwars over de vliegbasis Woensdrecht heenloopt, door Schiphol-tower vrij was gege ven, startten de vier T-33's van Whisky Four voor hun dagelijkse oefentrip. De toorts van de Whis ky Four-traditie moet brandende het eigen veld als aanknopings punt. Meestal koersen de vier jets naar Noord Beveland, aan de rand van het Veerse meer, ver uit de buurt van de luchtweg waarin KLM en Sabena DC-8's en Caravel- les op Schiphol of Brussel aan vlie gen. De boeren op de akkers van het Zeeuwse land ploegen onver stoorbaar voort; ze zijn aan de Woensdrechtse donder en bliksem gewend. Successen Formatie- en stuntvliegen ki het geval van Whisky Four ge combineerd aegt kapitein J. Kegge .commandant van de grond- school en manager van Whisky Four, behoort tot het vaste oefen programma van elke militaire vlie ger. Iedere straaljagerpiloot moet zijn vliegtuig in alle situaties leren beheersen; dat is in oorlogstijd van levenbelang. Vroeger was het zo, dat ieder squadron van de Ko ninklijke Luchtmacht er een repre senterend stuntteam op na hield. Tegenwoordig is dat er niet meer bij. Het operationele vliegen neemt zoveel tijd in beslag, dat aan for matiestunten niet voldoende aan dacht kan worden besteed. Whisky Four alleen is overgebleven, een waardige representant van de Ko ninklijke Luchtmacht op grote na tionale en internationale vlieg feesten. Slot op pag 2 van Uw Wereld Clëïdsch dagblad ii ..piepare for split ®jt/PGespannen maar tegelij- I kertjd vertrouwenwekkend klinkt de stem van kapitein H. I tan Dommelen in de kop- hdefcons van zijn drie wit ge- hdmce teamleden. Zestig een- —timettr van elkaar af, vliegend rjin eer strakke box-formatieja- cc vier oranje geschilderde -33 straaltrainers aan op de storen van de vliegbasis IWoeisdrecht. Het geluid van pe «er Allison straalmotoren migwelt aan tot een hels inferno, f^yiakvoor de toren zwenken ze Lc^ n een flauwe rechterbocht ós>,,Spli up now", klinkt de sono- ^-e van kapitein Van Dom- me/e; weer. De formatie spat b(s*üit dkaar. Twee vliegtuigen ettei een steile rechterbocht f in, d: andere twee duiken op io)mn cant in een linkse bocht. ie staalblauwe Woens- wdrecltse hemel blijft slechts een lÈispeend spoor achter als de )-j>ier ets zich van elkaar verwij- Onder de perspex kap- ben trekken de vliegers de cjtuirknuppels naar zich toe: 5 d vijfmaal hun lichaamsge richt drukt hen diep in de boelen. Twee aan twee vlie- naderen de vier T-birds \lkaar weer, beide formaties 7i,]u//er. elkaar juist voor de ver ren kruisen. Kapitein n kapitein Helderweirt fjomen van links, de kapiteins pwan Dommelen en Sommer vtan rechts. In enkele tienden seconden zijn ze voorbij, op \$)ef commando "Smoke now :etfnge rookslierten achter zich |cintrekkendPrecies volgens teijet programma: bewonderend commentaar op de verkeers- R|>ren. "Loop now". Verticaal tekken de T-33's, nog steeds groepjes van twee, op voor jjen locping. In het blauw van He hemel kolken nu gigantische witte rookspiralen. De gronde diensten aan de rand van het Woensdrechtse beton leggen even het werk neer. De vier van Woensdrecht, beter be kend onder de naam Whisky Four het befaamde stunt team van de Koninklijke Lucht macht maakt zich gereed voor een nieuw seizoen. HET schijnt een leuke sport te zijn om enkele diagen voor één van de „algemeen erkende christelijke feestdagen" vragen aan „voorbijgangers" te stellen over dat feest. Leuk om de belachelijke antwoorden die op dergelijke wagen worden ge geven. Vaak verbonden met de sug gestie, dat nog maar een enke ling iets af weet van de bete kenis van de feesten, die de kerk viert. Laat staan, dat deze dagen werkelijk als een "feest worden gevierd en ervaren. Weet u wat het woord Pink steren betekent? Als Nederlands woord zegt het niets. Het is dan ook afgeleid van het Griekse woord Pentécosté, wat betekent vijftigste, namelijk vijftigste dag. Pinksteren is immers 7 weken na Pasen. Dat was ook bij de Joden al zo. Het kan wat op een woorden spel gelijken, maar het heeft in derdaad volop zin, Pasen dus de eerste dag te noemen. Dèt was nog eens een dag. Al wat de bijbel ons te vertellen heeft, zou je kunnen samenvatten als een spreken over de dag. De dag, de viotorie van Jezus Christus. Deze dag daagt op de Paasmorgen. Nota bene: Jezus dood gewéést, opgestaan. Dat is een nieuw be gin. Jezus' hemelvaart is de voortzetting van deze dag. Een heerlijke voorzetting. Voor Jezus de behouden thuiskomst, de ha ven, het bij Zijn Vader zijn. Opdat we toch niet zouden denken: Jezus is doodgebleven of „weet ik wat er met Hem aan de hand is", heeft Jezus hardop gelbeden, zó dat het te horen was: „Nu kom Ik bij U. Vader. Dit zeg Ik, nog hier in de wereld, om ze volkomen in Mijn blijd schap te doen delen". Daar hebt u de dag. Deze dag is nog wel WOORD VAN BEZINNING verborgen. Een wolk nam Hem weg. De wolk is in de bijbel tel kens de omhulling van de heer lijkheid van God en Christus. Want God is waarachtig niet on zichtbaar, zoals zo vaak wordt gedacht. Maar Hij houdt Zich nog verborgen. Wat nog hele maal niet betekent, dat er niets van Hem te bemerken zou zijn. Voor heel veel mensen te de hemel, of moet ik zeggen het heelal, of de kosmische ruimte leeg. Hiermee correspondeert dan ook het leven op onze pla neet. Hoe vol en gevarieerd ook, ten diepste is dit dan ook leeg en zinloos. Je kunt ook buiten het evan gelie om, geen verstandig woord spreken over de toekomst van de wereld. Dat is het bevrijdende van de bijbel, de zekerheid, waarmee ons gezegd wordt: de dag komt. De dag, waarop Christus' over winning stralend openbaar zal Whisky four (W van Woens drecht in het NAVO alfa- fabet) heeft zich in de af gelopen jaren een grote internatio nale faam verworven. Vier instruc teur-vliegers, de kapiteins H. J. J. van Dommelen, (leider), R. A. Liem (rechtervleugelman)eerste luite nant H. P. M. Peerboom (linker vleugelman) en kapitein J. B. Som mer (staart) op Woensdrecht gedetacheerd voor de opleiding van jonge straaljagerpiloten vormen dit Luchtmacht-stuntteam. De T- 33, doorgaans T-bird genoemd, is de straaltrainer waarmee ze hun perfecte formatiestunts uitvoeren. Een betrouwbaar, wendbaar vlieg tuig, zeggen ze zelf, en niet zo ontstellend snel zodat het mogelijk is onze aerobatics binnen de ge zichtskring van het publiek uit te voeren. Dat is voor formatievliegen essentieel. De Amerikaanse Thun- derbirds en Skyblazers bijvoorbeeld twee straaljager stuntteams die in het verleden een grote faam ver wierven verdwenen soms minu- wordien. Een overwinning waarin God ons wil doen delen. Op die dag zal er geen greintje, geen zier duisternis meer te ontdek ken zijn. Dan is het gedaan met het leed, het onrecht, het gerod del, het moorden, de dood, kor tom: het kwaad. Maar momenteel, met Viet nam, de Kongo, Santo Domingo, NAVO-perikelen, volle zieken huizen en huwelijksmisère, enz. enz. is er nog „nacht" genoeg Zoveel, dat je alle geloof in de dag kan verliezen. Daarvoor is het Pinksteren ge worden. Daar gaat het de Hei lige Geest van Pinksteren om, dat we de dag niet vergeten. De Heilige Geest zorgt er onder an dere voor, dat met de dag van Christus in de hemel hier op de wereld iets correspondeert. Een volle hemel, een hemel vol dag, mag ons moed geven in veel dat donker is. De Heilige Geest doet ongeveer hetzelfde wat Radio Oranje in de oorlogs tijd deed. Opdat wij het V-teken blijven doorgeven. En niet wanhopig worden of ongelovig of boosaardig. Paulus zegt: laten wij die dag toebehoren, nuchter zijn, toege rust met het harnas van geloof en liefde en met de helm van de hoop op de zaligheid. De Geest houdt het geloof, de hoop en de liefde in stand als de tekenen van de dag, diie zeker komt. Hij geeft ons daarin een uitrusting mee, opdat we er tegen kunnen en blijven geloven: God redt het. Dankzij de Heilige Geest wordt dit geloofd en verwacht, de eeu wen door, ondanks de soms monsterachtige afmetingen van het kwaad. Dat is Pinksteren. En nog veel meer. H. Bouter, herv. predikant in Leiden. Kapitein H. J. J. van Domme len (zie foto), 34 jaar, heeft 37000 vlieguren op zijn naam staan, waarvan 3400 op straalvliegtuigen. Opgeleid in 1951-'52 in Amerika op T33 en F80 Shooting Star, type-ervaring verder op F-84 G Thunder jet en F-84 F. Thunder- streak jachtbommenwerpers van het commando tactische lucht strijdkrachten. Op hem rust de verantwoordelijkheid zijn teamle den door alle stuntfiguren „heen te trekken". Kapitein J. B. Sommer, 32 jaar, wiens plaats aan de staart van de formatie is, heeft 1850 vlieguren, waarvan 1700 op jets. Kapitein R. A. Liem, 28 Jaar, heeft 1750 vlieguren, de meeste op jets. Maakte ten tijde van de kwes tie Nieuw-Guinea met een Hunter- jager negentig patrouillevluchten boven dit junglegebied. Eerste luitenant H P. M. Peer boom, 30 jaar, heeft 2200 vlieg uren, waarvan 2100 op straaljagers van de tactische luchtstrijdkrach ten. Opgeleid in 1955 In Canada op Harvard en T-bird. Vliegt in Whisky Four de moeilijkste posi tie, de linkervleugel, dit seizoen voor de tweede maal. Kapitein A. Helderweirt, reserve- lid van Whisky Four, maakt als instructeur-vlieger deel uit van de geïntegreerde Nederlands-Belgische vliegopleiding op Woensdrecht. De 33-jarige kapitein is in 1953 in België opgeleid op Spitfires en heeft 3200 vlieguren, waarvan 2000 op jets. Hij is de beste all-round vlie ger van het team; hij kan op elke plaats invallen. In juli gaat hij terug naar de Belgische vliegbasis Whisky Four in de top van een looping boven het Veerse meer.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9