ÏN KA Engelands Amerika's folly Een hoge (keukeii)ome Het zal wel wennen J Over versierde ijskasten en een huishoudrobot Als u dacht dat uw spiksplin ternieuwe ijskast ,,het nieuwste van het nieuwste' is, dan heeft u het, helaas, mis. Er is altijd nieuwer dan nieuwst" in deze tijd van snelle vooruitgang. En waar het ijskasten betreft heeft het laatste en nieuwste niet zo zeer betrekking op het tech nisch inwendige, dan wel op het uiterlijk van het huishoud- attribuut. Het is namelijk de deur, of liever, de afbeelding op de deur die de mo- derde yskast. up-to-date maakt. Amerika heeft net de eerste ver luchte deuren-met-ijskast op de markt gebracht en biedt, naast een keur van standaardontwerpen ook de mogelijkheid van versieringen- op-bestelling. In de eerste categorie reikt de keus van een realistische afbeelding van een maximum aan tal studenten in één telefooncel tot, bijvoorbeeld, die van een antieke automobiel, compleet met driedi mensionale slinger (welke laatste de ijskastdeur opent). Wie echter deze en andere ar tistieke geestigheden niet waar deert, wie moderne kunst liever in de salon dan in de keuken ziet (de bekende Franse schilder Buffet stelt zijn talent in dienst van de nieuwe Amerikaanse „fridge" deur) of wie liever een persoonlijker cachet aan haar ijskast geeft kan daarop laten reproduceren ivat ze wil: foto, landkaart, embleem, wapen of iets origineels dat haar in de zin mocht komen. De vernieuwing van het ijskast- uiterlijk bepaalt zich overigens niet tot afbeeldingen op de deur. Een andere recente modestroming maakt van de ijskast een meubel stuk: een (imitatie) teakhouten kastje voor het moderne interieur of een rozehouten kabinetje voor het stijlinterieur (een yskastje, voor dranken, in de kamer spaart een tocht naar de keuken uit en is ide aal voor de keukenloze éénkamer woning) ofwel, ten behoeve van de nieuwe oud-Amerikaanse keukens, een „antieke" vurenhouten of oud eiken kast compleet met smeedijze ren scharnieren en handvaten. Voor de dure keukens van Texas en die van de luxe binnenhuistijdschriften zijn er voorts ranch-yskasten be kleed met leer, echt bont (brrr) of goud (24 karaat). De fabrikanten profiteren dat de ijskastnieuwtjes die de afge lopen maand op de markt zijn verschenen, wel eens de spriv.g- l *4* W'ë %küÉ» turn 1 Bloesems, planten en kruiden: natuurzuiver: INKA huidverzorging Mevrouw Meron, onze specialiste, geeft u gaarne gratis advies. Inka Cosmetic Amsterdam N.V., Damrak 37-38, Amsterdam -t Zaterdag 5 juni 1965 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld Rechts: mode uit Madrid. Eer eenvoudig jumpertje met een ge bloemde broek-rok. ten. Ze besparen ons tyd! Ze heb ben het moeizame visschoonmaken en ontgraten van ons overgenomen, we hoeven niet meer een half uur lang in de puddingkom te roeren om velvorming te voorkomen. We hoeven de soep niet meer urenlang te laten trekken, we hoeven niet benauwd te zyn dat de ryst of de macaronie aanbrandt, we zijn ver lost van het zesmaal wassen van de groente, het schrapen van de nieuwe aardappeltjes ien de brui ne handen), van het urenlange staan en op alles tegelijk letten. We wrikken een paar blikjes open, we schudden een envelopje leeg, we kloppen wat poeder door de melk, we bakken een paar stukken gefileerde vis en klaar zyn we: bin nen een kwartier. Jongens, aan ta fel! Het moge dan een enigszins onpersoonlijke maaltijd zijn ge worden, zij is niettemin voed zaam en smakelijk. Man-en-kin- ders klagen niet, want ook zij hebben het druk: ze eten haas tig en vliegen dan weer alle kanten uit. De „welvaart" die dit levenspa troon mogelijk en zelfs noodzake lijk heeft gemaakt slaat ons om de oren met personeelsadvertenties en verleidelijke oproepen: komt by ons werken! De mannen kunnen het alleen niet meer bolwerken] niet slechts dulden ze naast zich in bedrijf en beroep, hebben hen nódig! Op kantoren, in winkels, in recreatie-centra, in di fabrieken, op de scholen, in de laboratoria, waar je ook komt strui kel Je over de „gehuwde werkende vrouw". De hemel zy dank, einde - ïyk heeft de vrouw de plaats in de maatschappij kunnen innemen waarop zy récht heeft. Ia het dan een wonder dat zy Van tijd tot tijd komt er een man die uit hoofde van zijn functie meent het recht te heb ben kritiek uit te oefenen op de Nederlandse huisvrouwen. Nu mag* iedereen in een vrij land zijn zegje zeggen, ook al is het niet vleiend, maar als mannen over vrouwen gaan oordelen Het hoofd van de experimentele grootkeuken van het Instituut voor Landbouwhuishoudkundig onder zoek te Wageningen, dus echt wel een Grote (keuken)Piet, heeft ge zegd: Sommige vrouwen koken als betonwerkers. Hy meende dat de Nederlandse huisvrouw maar al te vlug geneigd is een blikje van het een of ander open te maken, zy heeft ln veel gevallen te weinig liefde voor het koken en die liefde komt man en kinderen toch toe. zy hebben er récht op. Ziezo, daar kunnen we het dan mee doen. We koker te ruw, te haastig, te slor dig. En elke dag hetzelfde. Deze superkok raadt ons dan ook aan om kookcursussen te gaan volgen zig, intensiever en met meer fan tasie te gebruiken. Misschien heeft de man gelyk. Misschien Want waarover hy zwygt als het graf ofschoon het ons grootste probleem uitmaakt, is: Waar ha len wy de tyd vandaan? Goed ko ken is een beroep. Vele mannen wyden hun leven er aan, het duurt tien tot vyftien jaar eer een chef kok zich werkeiyk chef-kok kan vormt. Daarnaast oefent zij dik wijls nog een tweede beroep uit, dat ook de nodige vakkennis en routine vereist en hoge eisen stelt aan haar improvisatie-ta lent, accuratesse en energie. Ten derde is ze meestal nog peda goge en heeft drie of vier kinde ren die haar aandacht vragen, die haar moeilijkheden berokke nen, die van tijd tot tijd verple ging nodig hebben of moeten worden bijgewerkten ten slotte zou ze dan óók nog chef kok moeten zijn en met meer liefde het voedsel moeten berei den, dat wil zeggen: met meer beroepsmatige vakkennis en in teresse. Zomaar een blikje openmaken. foei! Man-en-kind eren hebben récht op een met liefde samenge stelde maaltyd, op tydrovende pas teitjes, ingewikkelde sausen, voor gerecht, nagerecht, entrmets, man- en-kinderen moeten niet gevoed worden, zy moeten dineren! Ja, ja de hoge (keuken)ome heeft gemakkelyk praten, maar wanneer moeten wy dat dan doen? 's Morgens voor zevenen of 's avonds na tienen? De fabrikanten die by de moder ne huisvrouwen geen kwaad meer kunnen doen zyn juist de samen stellers van kant-en-klaar-maalty- den, van de instant-puddingen, de soep-envelopjes, de saus-blokjes, de conserven en de diepvries-pakket- kookt als „een betonwerker", wat dat ook moge inhouden? Dat zy grypt naar het blikje de en\*lop, de diepvries en de instant-dit-of- dat? Een man die meent dat vele vrouwen niets van kookkunst be- grypeit. begrijpt zelf niet veel van de vrouwen. Beseft hy niet hoe biy we zyn met werken, geldver- dienen en met onze onafhankeiyk- heid? THEA BECKMAN Poly zal ergens in huis in een kast wonen wanneer ze niet aan 't werk is. Elke morgen zal ze zelf de kastdeur openen, de kast uitstappen en naar de eetkamer (of de keuken) gaan om de tafel voor 't ontbyt te dekken. Als de familie ontbeten heeft Poly zelf eet niet anders dan elektrische stroom ruimt ze de tafel af en zet de borden in de afwasmachine. (Poly is voor gegoe de burgers die, tegen de tyd dat zy in het huishouden verschijnt, alle maal een bordenwasmachine bezit ten). Daarna doet Poly de kamers, ze stofzuigt het tapyt, stoft het meubilair, schrobt en boent de vloe ren. Vervolgens tygt ze, op haar eigen twee voeten, naar boven en maakt de bedden op. Eens per week opent ze de linnenkast, neemt er schoon linnen uit en verschoont de bedden; ze vouwt het vuilen linnen netjes op en deponeert het in de wasmand. Poly strijkt als de beste en bergt het gestreken goed keurig weg. Er is, aldus professor Thring, maar weinig dat Poly niet zal kun nen doen. Koken een creatief werkje zal byvoorbeeld haar fort niet zijn. Maar dat is dan ook niet de bedoeling (de meeste huisvrou wen zullen zelf de maaltijden willen bereiden en daar de mogelyke va riatie in aanbrengen). Poly's taak is de huisvrouw het vervelende, geestdodende routinewerk uit han den te nemen en ze wordt dan ook getraind voor de geregeld terugke rende en weinig variërende werk jes, die ze met de regelmaat van een klok en de fantasieloosheid van een robot uitvoert tot het oprollen van haar eigen elektrische snoer toe. De professor is er van over tuigd dat Poly in een tien jaar tijds in massaproduktie geno men kan worden, maar geeft toe dat ze niet goedkoop zal zijn. Wat prijs betreft zal ze in de zelfde categorie thuishoren als de gezinsauto. Poly's voornaamste onderdelen zyn twee voeten, drie handen, een fotoëlektrische cel om te zien. vor men te herkennen en afstanden te schatten, een magnetische-band- geheugen en een kleine „computer" om eenvoudige, logische beslissingen te kunnen nemen. De huisvrouw die een Poly aan haar gezin toevoegt, zal haar eerst moeten trainen; met behulp van afstandsbediening leidt ze haar door het gehele huis totdat de nieu we gedienstige alle gewenste infor matie en opdrachten in zich heeft genomen, waarna de machine maar gezet behoeft te worden om deze en gene werkzaamheden op gezette tij den uit te voeren. 'Poly kan zelfs des nachts aan het werk worden gezet (het beddenopmaken moet dan uit het werkprogramma wor den geschrapt», en op ogenblikken dat Poly binnenshuis niet gewenst is of haar rondwandelende verschy- ning op de huisvrouwelyke zenuwen werkt, kan ze gemakkelyk naar buiten worden gestuurd om de ga rage schoon te maken of de auto te wassen. En als er met Poly ooit eens iets mis zou gaan en ze de complete schone was in de wasmachine zou noemen. Een cuisinier is een vak man, een goedbetaalde, hoogge waardeerde functionaris :een man met talent, met een byzonder fyn ontwikkeld smaakgevoel, met een uitgebalanceerd besef van verhou dingen, een man met grote ken nis van kruiden, sausen en likeu ren (ja, ook dat!) en hem staat in de regel een ingewikkelde peperdu re apparatuur ter beschikking. En ruimte! En zo'n man zegt: Vele vrouwen koken als betonwerkers. Kan hij zeggen! De moderne vrouw is een veelzijdig wezen. Haar eerste be roep is: huisvrouw en dat is een veelomvattende taak waarvan koken slechts een onderdeel plank konden zijn voor een ge heel nieuwe mode in ijskasten en voordat u het weet zou het nieuwe, hagelwitte model in uw keuken loei eens totaal ver ouderd of antiek kunnen zijn. Zij leggen er buitendien de nadruk op dat dezelfde dessins, dezelfde nieuwe rustieke, antie ke imitatiestijl ook toegepast kan worden op wasmachines en ander kapitaal keukengerei en dat een keuken voortaan dus niet meer op een huishoudlabo- ratorium hoeft te lijken maar een knusse Provenqaalse boe- renkeuken kan zijn (deze stijl is reeds voorradig) of, als we onze tijd weten te beiden, misschien wel een elegante Louis XV salon mits Gas en Elektra willen volgen en hun fornuizen tot ele gante meubels ombouwen. Amerika's nieuwste folly is echter nog niets vergeleken by Engelands Poly, een geheel ander huishoud- nieuwtje, dat voorlopig echter nog in statu nascendi verkeert en niet voor de directe toekomst is. Poly is een gedienstige zonder weerga, mis schien niet bepaald knap om te zien, maar behept met een engelen geduld en gewillig als een robot. Poly is n.l. een robot. Poly is een afkorting voor „Polyoperational Domestic Machine". Professor Thring, die met een kleine groep geleerden Poly's anatomische on derdelen aan 't ontwikkelen is, trekt haar by de enkels van een plank en sleept haar op de tafel zonder enigerlei protest harerzyds. En wel ke andere huishoudelyke hulp met handen (3) en voeten (2) zou dat tolereren? En dit is wat u van Poly kunt verwachten wanneer ze eenmaal het stadium van maquette is ontgroeid en als huishoudelyk apparaat op de markt is gebracht. ^overpeinzing j stoppen of de bedden schrobben inplaats van de vloeren, dan nog heeft haar meesteres de voldoening dat ze haar na reparatie alle gemaakte rommel zelf kan laten opruimen. J. V. Het zal wel wennen, al die broek rokken. aparte badkostuums en andere modeverschijnselen. Plaatjes kijken Is in elk geval makkelijker dan zelf dragen. Bovenin de pagina een uitbundige creatie van Lola Prusac (Parijs), be staande uit een hardroze plastron en een rok van madras op basis van katoen in roze. blauw en groen. Links en rechts twee luchtige badpak ken. met en zonder netje. Boven een japon met broekrok van Jacques Heim. Materiaal is rood linnen, ook gebruikt voor de hoed. Naast een Amerikaans en een Engels nieuwtje deze Duitse nouveauté: blouse en maillot van een dunne wollen imprimé en een jersey overkleed dat aan de zijkanten sluit met knopen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11