„In ons eerste optreden waren we erg zeeziek'" Oostduitse betogers Inlagen V.S.-missie LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 JUNI 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. Shaffy Clianlmitterug na 18 dagen cruise 1 NEDERLAND 1 NCRV Filmtest voor hoesje Hamel (Van onze r.t.v.-medewerkster) In 18 dagen is Ramses Shaf- fy's eigen „Shaffy Chantant" samen met Liesbeth List, Polo de Haas, Loesje Hamel en Shireen Strooker met de Nieuw-Amster- dam heen en terug naar Amerika geweest. „Een zéér aparte tijd", grijnst Ramses. ,We hebben het in het begin moeilijk gehad. Afgezien van het feit, dat we tijdens het eerste optre den allemaal zeeziek waren, en ons tussen de nummers door met bekwa me spoed naar de rand van de rai ling moesten begeven, hadden we het moeilijk met alles. We hadden een pu'oJiek aan boord dat gemiddeld een zeer hoge leeftijd had en bovendien erg vermoeid was en wy zelf waren dood-zenuwachtig, omdat we ons programma in het Engels moesten brengen Je zat gewoon met de angst of de mensen je wel zouden ver staan, ook al hadden we de teksten zorgvuldig vertaald en gecontroleerd. En dan was er nog de mentaliteits- kwestie: wat hier pakt hoeft de Amerikanen aan boord nog helemaal niet te pakken". Oneffenheden Het verschil in mentaliteit en be grip bleek al gauw. Bij een liedje over een vader die aan het bed van zijn zoontje staat en zingt: „Go on little John", dacht iedereen dat ze iets zongen over het kind van Ken nedy. By een optreden van Polo de Haas, die een eigen werk genaamd „tekeningen", op de piano ten ge hore bracht, dachten de mensen dat ze Polo als sneltekenaar te zien zou den krijgen. Bij een gedicht van Paul van Ostayen stootten de men sen elkaar aan met gezichten van: dat kan een leuke mop worden, we zyn benieuwd naar de clou. Maar afgezien van deze kleine oneffenhe den die al tijdens de reis werden veranderd, heeft „Shaffy's chan tant" het uitstekend gedaan. Chicago ,/We hebben leuke reacties gehad aan boord. Men vond het allemaal wei typisch Europees, wat wij daar ten beste gaven en men was er be paald ook niet aan gewend om in een nachtclubsfeer echte muziek en poëzie te horen, maar men heeft al les van ons geslikt. In de haven van New York hebben we de echte vuurdoop gehad: daar kwamen alle vooraanstaande mensen uit de show- were'd, uit het cabaretleven en uit ce film. Toen hebben we helemaal alles op alles gezet en zeer gecon centreerd gewerkt. Daar is ons programma bijzonder leuk ontvangen en er is één vast engagement uit voortgekomen: als we in juli op onze tweede cruise Amerika wéér aandoen, krijgen we een optreden gedurende vier weken in Chicago. Wordt dat een succes, dan volgen er meer aanbiedingen heeft men ons verzekerd. Loesje Ha mel heeft bovendien een filmtest aangeboden gekregen door Warner Brothers". Mokerslagen „We moeten ons nu, met behoud van eigen waarden, toch ie inspelen op de Amerikaanse liteit: niet zacht kietelen met een veer, maar mokerslagen uitdelen, meer tempo erin zien te brengen". FLESSEN INKT DOOR DE RUITEN Nieuws in het kort NTS Barend de Beer, voor de kleuters Teleac, tv-cursus Beverly Hillbillies, film NTS-journaal Attentie, extra uitzending Rynmondraad Wir singen für Sie heute Nacht Onder vier ogen NTS-journaal Teleac, tv-cursus Sluiting NEDERLAND 2 VARA Drina, een Joegosla- extra Achter het Nieuws-uitzending, gewijd i verkiezingen van de Rijnmondraad Een yankee in Ierland (film) Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA Hilv Oostduitse demonstranten zijn gisteren de Amerikaanse mili taire missie in Potsdam binnen getrokken en hebben de Ameri kaanse vlag van de stok ge scheurd en het gebouw bescha digd, aldus deelt het officiële Oostduitse persagentschap ADN mee. ADN zei verder, dat de menigte naar het gebouw opmarcheerde na ee». vergadering te hebben bijge woond in Postdam waar Noordviet- namese diplomaten redevoeringen hielden. De menigte schreeuwde: „Ami, ga naar huis" en droeg bor den mee met: „Ami moordenaars ga uit Vietnam maak een einde aan die smerige oorlog". „Daarna trokken de demonstranten de vlag van de stok", aldus ADN. De militaire missie wordt dag en nacht bewaakt door de Oostduitse volkspolitie en demonstranten kun nen de binnenplaats alleen bereikt hebben in samenwerking met die po litie. Het ADN zei, dat de Oostduitse oproerpolitie de wijk omsingelde en de demonstranten bevel gaf zich te verspreiden. „Maar het bevel via de luidsprekers werd overstemd door de spreekkoren van de betogers", aldus ADN. Olieverf Een van de demonstranten had met witte olieverf op het gebouw ge schilderd: „Ami go home". ADN zei dat verdere schade aan het gebouw werd toegebracht, maar gaf geen bij zonderheden. PIJNLIJKE HERINNERINGEN Nederla ndse documen ta ire in West Berlijn geweigerd (Van i r.t.v.-medewerkster) Nederland zal niet vertegenwoordigd zijn op het internationale televisie festival dat van 18 tot en met 23 juni wordt gehouden in West-Berlijn. De reden is, dat de Westberlijners één van de twee Nederlandse inzendingen, de documentaire „Oogst van het verleden" van Jan van Hillo, niet in over eenstemming achten met de doelstellingen van het festival, waar als hoofd thema wordt gebruikt de vrijheid van de mens. Aangezien de N.T.S. het met deze gang van zaken niet eens is, heeft men ook besloten de tweede t.v.-produktie „Interview tussen nul en zero" van Lizy Sarah May terug te halen. De documentaire van Jan van Hillo vertelt het verhaal van een Engelse bommenwerper, die in 1943 boven Kuinre is neergeschoten. Drie van de 7 inzittenden overleefden de val en samen met deze drie reconstrueert Jan van Hillo de hele situatie. Com mentaar van Jan van Hillo: „Waarschijnlijk roept dit in West-Berlijn veel oude. pijnlijke herinneringen op". Amerikaanse legerautoriteiten hadden geen onmiddellijk commen taar op de demonstratie. Van goed ingelichte zijde werd echter meege deeld, dat het gebouw „lelijk be schadigd" werd. Er zouden onge veer 300 betogers zijn geweest. Zij smeten flessen inkt naar het gebouw en door de ramen. Bijna alle ruiten werden gebroken. Geen enkele Amerikaan in het gebouw werd gewond. De demonstratie duurde twee uur. Het Russische leger is volgens een overeenkomst die onmiddellijk na de fa Op Nederland I (van 21.15 tot 22.05 uur) zijn vanavond fragmenten uit operettecomposi ties te zien van o.a. de Hongaar Emmerich Kalman. Op de foto Ned. Organistenver. bestaat 75 jaar De Nederlandse Organisten vereni ging. die 16 januari 75 jaar besttond. zal haar jubileum in A'dam vieren op dinsdag 8 juni. 's Middags houdt Krauss uit Wenen in Kras- zingt Gisele Klug. begeleid door de clown Peter Milich. ,,Komm Czigan" uit „Grafin Mariza". Muziek voor Pinksteren Verkiezingsuitslagen Rijnmond Hitparade Gaudeamuskwartet. CM gioteren tweede wereldoorlog ondertekend napolsky een lezing over orgelkunst werd, verantwoordelijk voor de be- in Oostenrijk, Zuid-Duitsland, Zwit- scherming van de missie. Maar de seriand en Italië, 's Middags reci- Russen deden geen enkele poging de pieert het bestuur en 's avonds geeft demonstranten tegen te houden. Klaas Bolt (organist der St. Bavo- hoewel de Russische kazernes maar kerk in Haarlem) in de Waalse kerk een kilometer van de Amerikaanse aan de O.Z. Achterburgwal een con- missie liggen. eert. Michardl Minne auteur (73) overleden (Van onze correspondent) De Belgische dichter Richard Minne is gistermiddag op 73- jarige leeftijd te Sint Martens- Latem bij Gent overleden. Hij was achtereenvolgens boer, on derwijzer, ambtenaar en journa list. In 1944 verwierf hij de letterkundige prijs van de pro vincie Antwerpen en in 1946 de driejaarlijkse Staatsprijs voor Nederlands proza. Van zijn hand zyn o.a. verschenen: „In den zoeten inval" (1927), „Hei- neke Vos en zijn biograaf" (1933) en „Wolfsijzers en schietgeweren" (1942). Minne was een der medeoprichters van het tijdschrift „Het Fontijntje", dat grote invloed heeft gehad op de Nederlandse letterkunde, zowel in België als in Nederland. Hij richtte dit tijdschrift op met de drie nog in leven zijnde Belgische dichters Ray mond Herreman, Karei Lerouy, nengegaan. Hubert Lampo schreef: „Uit dat boek rijst de gedaante van de strijdende en lijdende Minne, de dichter met de klompen aan de voe ten, de boer die verlangt naar een rustig geestelijk bestaan. Men ont dekt in die brieven en gedichten een beeld van de elektrische ontvanke lijke geest. Het beeld ook van een op recht mens. Van Minne is invloed uitgegaan op Belgische en Nederlandse dichters als Jan van Nylen, Jan Greshoff en Wil lem Elsschot. Paul McCartney BEATLE HEEFT TROUWPLANNEN De 22-jarige Beatle Paul Mc Cartney heeft trouwplannen met j het 19-jarige zangeresje Jane Asher j de dochter van een Londense arts. j Zij zijn echter niet van plan over ijs van één nacht te gaan en willen 1 elkaar eerst beter leren kennen. Zij I zijn vijf dagen geleden in het vis- sersdorpje Albuferia aangekomen voor vakantie en zullen op 10 Juni naar Engeland terugkeren. De Beatle-gitarist kent zijn aanstaande bruid al enige tijd. Als McCartney in het huwelijk treedt, blijft er nog maar een Beatle- vrijgezel over, namelijk George Har rison. John Lennon was reeds ge huwd toen het vierspan de top be reikte en Ringo Starr is later ge trouwd. Over de Beatles zei McCartney, dat de groep geen publiciteit meer nodig heeft. „Wij zijn geen symbool van een bijzondere generatie. Wij zijn alleen maar musici en Jonge mensen houden van ons en onze mu ziek. Dat is het hem. Het is niet om dat wij lang haar hebben, of dat wij anders over de problemen van het leven denken", aldus McCartney. VOOR WOENSDAG 2 JC NCRV __0. Maurice Roelants, terwijl ook Jan begeleidinggeestelijke liederen. 18. Greshoff tot hun kring behoorde. JÉ 18.20 Zangkoor met orgel- ïaao Klass. pianospel. 18^30 Het Spektrum programma 22 40 Avondoverd. 22.55 Show-Schouw: muz klankbeeld. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. VARA: 18.20 Uitz. van de Boeren partij. Spreker: dhr. E. J. Harmsen. se. de prot. chr. organisaties deonmuz. met ritmische be- 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van Het Leger des Heils. 19.50 Buitenl. week overzicht. 20.00 Gewijde muz. (21.00- (21.25 Cap Vert: schiereiland van tegen- Met „Wolfijzers en schietgewerei een bloemlezing uit zijn brieven verzen, samengesteld door zijn den Herreman en Roelants, Is Minne I stellingen, gesprekl, 21.45 verklezlngs- voorgoed de Vlaamse letteren bin- I ïjchtFgram. 22.30 "nws! cretarls van de Boeren Partij. 18.30 Dansork. en zangsollsten. 19.00 V. d. Jeugd. (Tussen 19.10 en 20.00 Event, onderbreking voor uitslagen Rijnmond- verkiezingen) 19.10 Elektronische or- gelmuz. 19.30 Kunstrubriek. 20.00 Nws. 20.05 Uitslagen commentaren praatje. 22.30 Nws. 22.40 Semi-klass muz. 23.20 Gaudeamus-concertmod. muz. 23.55-24.00 Nws. Clowns In het begin van de oorlog woonde John Lanting, als klein jongetje, een circusvoorstelling bij. De clown daarin boeide hem zó zeer, dat hij besloot later Ook clown te worden. Jaren gingen voorbij, John Lanting werd geen clown maar toneelspeler en ten slotte bereikte hem dit jaar het verzoek, mee te werken aan een programma over clowns, o.a. als clown. Toen schoot dat kinder beeld. dat oude ideaal, hem weer in gedachten en hij zei „ja graag". Er komt uit Parijs ook nog een echte clown over, waar mee Je een nummer moet opvoe ren. werd erbij gezegd, en het ls niet de eerste de beste: Pipo (Sasmant, de echte Pipo, de oer-Pipo, de man van het be roemde clowns-duo Pipo en Rum. Gisteren was het dan zover, nadat het programma „Van zotskap en rinkelbellen" eerst een keer uitgesteld was. De vraag rijst nu, of het een aardig programma was. Dat was het zeker. Was het ook een goed programma? Nee, dat was het niet. Opnieuw was de fout ge maakt dat men (Rob van Reijn als samensteller en Rob van der Linden als regisseur) teveel fa cetten had willen laten zien van een onderwerp, dat ook aan de hand van één facet voldoende tot zijn recht had kunnen ko men. Gevarieerd was dit pro gramma wel, ook al door mede werking van de heer Van Dove- ren en door dat filmpjes van Buzi au en de bekke - trekkende Fratellini's bij hun binnenkomst In 1927 in Amsterdam, voor nog meer afwisseling zorgden, maar het gevolg van dit alles was wel, dat we van het ware, werkelijke, Ziek zijn, beter worden I „Ziek zijn, beter worden", een van de VPRO-programma's die verdwijnen <het andere is de Oude Draaidoos van Simon van Collem) wijdde aandacht aan te vroeg geboren kinderen. Het be gin was een beetje „teleaccerig", veel cijfers met een krijtje op een schoolbord geschreven, maar het slot leverde een 6- maandskindje van twee pond op. dat inmiddels was uitgegroeid tot een bijzonder levenslustig en voorwerpen wegwerkend kerel tje. dat de couveuse volledig ontgroeid was en nu eerder rijp leek voor een dwangbuisje. Dat laatste Is, uiteraard, sterk over dreven, maar hij verlevendigde het programma in hoge mate, en daar was wel even behoefte Veel jazz i Voor de muziekliefhebbers in het jongere genre was overigens goed gezorgd gisteravond. Om 20.01 konden velen op Nederland n constateren dat de Engelse meisjes die onder de naam „The liverbirds" (De levervogeltjes) Beatle-muziek produceerden, met Beatles alleen de lange haren gemeen hebben. Om 20.20 moesten zij snel overschakelen naar de Down-Town jazzband op Nederland I, en 25 minuten later konden wij weer op Ne derland II terecht voor Oscar Peterson. Met een beetje fanta sie zou Je ook het „schakelen" tot de Jazz-improvisaties kun nen rekenen". onimniuinnimnniiiii!niii!;i!iun!i*iiiiimiimihHiicni!n:n!iiinii::niirjiuiiin!iniinii!nn!!2n;!niii!r.:::;aiiiifli!Tnniriiir!!:; GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP In a little Spanish I love you - Alice blue gown - Some body stole my gal - Moonlight and rose's - My blue haven - The Dark- town strutters' ball. Orkest Jerry Je rome; Do you ever think were meant for me - Whispering - When you i Rose room - Toot, toot, Tootsie' - Goodnight sweetheart - Ja Da, idem; Suikerbossle (trad.), Ork. Horst Wen de: Fanagalo (Roering), id.; Chica chica bum (Moyzakhi. Trio Id.; Para que (Alfonzo), id.; Ben- pluimveehouders, huisvrouwen, brandweerlieden. Zij sparen, samen met ruim 1.800 000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen A\ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken. aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarhe d van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice guela (Gordan). Trio Albert Ralsner; Be sa me mucho (Skylar), Koor en Ork. Ray Connif; Walt fór me (Tobias). Pat Boone; Boulevard of broken dreams (Dubln). Terry Glbbs; Many dreams ago (Sauter), Pat Boone: Mood lndi- >n). Terry Glbbs; Too young Orkest Ray Conn iff; Shore; For you, for i (Gershwin). Terry Glbbs; Someday sweetheart (Spikes). Dinah Shore: Summertime (Gershwin), Koor en Orkest Ray Conniff; Sandu Brown i, Clifford Brown. Max Roach, Harold Land, George Morrow. Richie Powell; Take the ,.A" train (Strayhorn) Id.; Sam Jack (Jackson1 Milt Jackson. Wes Montgomery. Wynton Kelly. Sam Jones. Phllly Joe Jones; Delilah (Young)Id.; Ain't It the truth (Ba sle). Gerry Mulligan Sextet; Igloo (Lloyd), Id. VOOR DONDERDAG 8 JUNI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Ouverturereportages 8 30 Nws. 8.40 V. d. hulsvrouw 9.35 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Deze week. overd. 12.45 In - de zomer - uit: wetenswaardigheden 13.15 Promenade-ork. en so- 15.30 Moderne kamermuziek. Pinksteren, God6d. gram. 17.00 Klass. kamermuz. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Ochtendvarla. VPRO: 7.50 Dag opening. 8.00 Nws 8 10 Lichte gram. 8.25 De groentei.ian. 8.30 Lichte gram. 8 45 Morgenwijding. 8 55 Klass gram. 8 30 Lichte gram. 8 45 Morgenwijding. 8.55 Klass. gram. 9.00 Oude muz 9.35 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (Om 11.00 Nieuws). i gram. 13.25 Beurs- xlerne pianomuziek. 1.15 Huish. zaken, praatje 14.30 Van. IfiMagjf 15.00 Stemmen Slano: oude tin Jon. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 14 00-14.30 Te leac: Onze voeding AVRO: 15.00-15 45 V. d. vrouw. NTS: 19.00 Nws. In het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 De Verrekijker: Internat, jeugdjournaal. 19.15-19.35 Van Gewest tot Gewest, re gionaal weekjourn AVRO: 19.35 De Lucy Show - De vrijwillige brandweer. TV-film NTS: 2C 20.20 Televlzier. Ballet. AVRO: 21 15 De verschrikke lijke wraak van Prederik Nagtegaal. TV-spel. NTS- 22.30-22.35 Journaal Nederland II: NTS: 20 00 Nieuws ln het kort. KRO: 20 01 Zang en lnstr. ens. 20.25-22 l Voetbalwedstr.: Frank-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5