Rijnlandhuis wordt grondig gerestaureerd H Meer (en betere) parkeerruimte in binnenstad TABLO Leidenaars gewond bij autobotsing RITMEESTER LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 JUNI 1965 TWEEDE BLAD Na de restauratie wordt de ruime zolder waterschapsmuseum zon is de windwijzer een markant punt in stadsbeeld" Ongelukkig einde van buitenlandse vakantie Twee jongelui uit Leiden en een ingezetene van Wassenaar zijn vanochtend vroeg bij een verkeersongeval op de Rijks weg 12, Utrecht-Arnhem, vrij ernstig gewond. De auto van het jeugdige drietal, dat terugkeerde van een buitenlandse vakantiereis, kwam ter hoogte van Driebergen in botsing met een Duitse vrachtwagen en sloeg over de kop. De inzittenden, de 22-jarige N. Nell ut Wassenaar, de 20-jarige A. Nell uit Leiden en de 23-jarige J. Voet- berg, eveneens uit Leiden, werden door voorbijgangers uit de totaal vernielde wagen gehaald. Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Zeist. Twee Duitse automobilisten, die bij Interessante film over accufabricage Een accu is een alledaags voorwerp dat iedereen kent en waar bijna iedereen wel eens mee te maken krijgt. Maar slechts heel weinig men sen weten iets van de fabricage en van de werking van een dergelijk ap paraat. Daarom is de film- en instructie avond, die de firma Groenen uit Lei den gisteravond in Den Burcht in samenwerking met de Rotterdamse „AFA N.V. Bataafsche Accufabriek" organiseerde, niet alleen voor de vele deskundigen in de zaal bijzonder leerzaam geweest, maar ook voor le- kwa op accugebied, die heel wat wijzer zijn geworden. In de film werd het fabricage-proces van ruw lood tot complete accu op de voet gevolgd. Na de pauze werden dia's vertoond en was er gelegenheid om door vra gen alles aan de weet te komen over accu's. Een adembenemende racefilm van het circuit van Monte Carlo be sloot deze filmavond. Prof. dr. F. van Heek lid Kon. Akademie Bij Kon. besluit is de benoeming bekrachtigd tot gewoon lid van de Kon Akademie van Wetenschappen van prof. dr. F. van Heek, hoogleraar in de sociologie aan de Leidse Uni versiteit. (Advertentie) ZOEKT U EEN SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. De restauratie van de zetel van het Hoogheemraadschap Rijn land in de Breestraat in Leiden is in een stadium gekomen, waarin duidelijk wordt dat de Leidse binnenstad over enkele jaren verrijkt is met een bijzonder fraai bouwwerk. Het uit 1596 daterende Rijnland huis (Breestraat 59) ondergaat een grondige restauratie, die straks niet alleen uiterlijk te bewonderen is, want een gedeelte van het gebouw krijgt een geheel nieuwe be stemming: waterschapsmuseum. Gevels De restauratie is namelijk gepland voor een periode van vijf jaar. Daar van is nu ruim een jaar verstreken: in het voorjaar van 1964 verscheen de eerste opvallende steiger in de Breestraat. Nu zijn vanaf de Bree straat de vorderingen duidelijk te zien. De oostelijke en de westelijke zijgevel werden geheel vernieuwd en één van de trapgevels is bekroond met een windwijzer, een, opvallend punt in het stadsbeeld. Ook de an dere gevel krijgt binnenkort zo'n in de zon glanzende gouden windwijzer Het dak van het Rijnland huis is geheel vernieuwd en voorzien van leien, terwijl de topgevels op de oor spronkelijke wjjze met loodplaten zijn afgedekt. De restauratie is ontwor pen door ir. J. Kruger uit Voorburg die in nauwe samenwerking met de Rijksdienst voor Monumentenzorg het gebouw zoveel mogelijk in de oude staat herstelt. Verbouwen Geheel los van de restauratie van het pand Breestraat 59 wordt op het ogenblik ook hard gewerkt aan de panden Breestraat 57 en 55. Deze oude winkelpanden worden grondig verbouwd om ruimte te bieden aan de verschillende afdelingen van het Hoogheemraadschap, die tot nu toe of te klein behuisd waren in het oude gebouw of elders waren on dergebracht. Zo komt er in het ge bouw Breestraat 55 een laborato rium voor wateronderzoek. Het Hoogheemraadschap houdt zich namelijk niet alleen bezig met de waterkwantiteit, maar ook met de waterkwaliteit. Dat bleek nog on langs uit het alarmerende bericht, dat het Hoogheemraadschap Rijn land de wereld in zond over de kwa liteit van het water in zfjn gebied. In dit museum, dat op de zeer ruime zolder van het Rijnland huis wordt werpen uitgestald uit de geschie denis van de waterbeheersing in het hoogheemraadschap Rijnland. Een gedeelte van de collectie is al aanwezig in het gebouw, maar ook uit andere delen van het Hoog heemraadschap worden voorwer pen overgebracht naar Leiden. Zo komt uit Katwijk een grote ma quette van het oude stoomgemaal. Die oude stoomgemalen zijn ook de voornaamste leveranciers van oude voorwerpen. Er komen vijzels, oude sluisdeuren, een „ijszaag" en vele andere historische voorwerpen die in verleden tijd gebruikt werden bij de waterbeheersing in Rijnland. De ope ning van het museum, die samen hangt met de voltooiing van de res tauratie, laat nog een kleine vier jaar op zich wachten de verongelukte wagen stonden, werden even later aangereden door een passerende auto. Ook zij wer den, voor nader onderzoek, naar het Zeister ziekenhuis vervoerd. p Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Urk R. Dljckmeijer te Colijnsplaat te Bameveld (vac. B. Eysenga) W. Ohr. Hovius te Nieuw- Lekkerland door de Generale Sy node. tot zend. pred. per. kand. te Oegstgeest. Aangenoi ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de examens: doctoraal ex. Ned. recht de heer J. A. T. Coroe- lissen (Wassenaar) en mej. J. Hei doorn (Leeuwarden)kandidaats niet-westerse sociologie de heer J. H. Brouwers (Leidschendam)doctoraal scheikunde de heren G. Th. B. San ders (Leiden) en A. Rip (cum laude) (Leiden)doctoraal aardkunde de heren J. C. Wijnhorst (Den Haag), W. F. E. Michel (Den Haag) en B. H. G. Sleumer (Leiden)doctoraal bio logie de heer M. Jacobs (cum laude) (Leiden)doctoraal wiskunde de heer J. A. M. Potters (cum laude) (Lei den) kandidaats wis en natuurkun de de heren F. Th. A. Jacobs (Lei den), P. C Metman (Voorburg), W. L. van Iterson (Den Haag), B. E. Nieuwenhuiijs (Leiden), R. Hijmans (Rotterdam), A. de Hoop (Leiden), Z. Smeenk (Leiden) en E. van Scher- penzeel (Leiden), mej. L. de Roo (Leiden) en de heren M. Loosjes (Leiden), L. E. J. Boomsma (Leiden) en A. J. Klaassen en mej. M. van Wijk (Leiden)propadeutisch godge leerdheid de heren H. G. van der Hert (Den Haag) en J. P. B. S. Mohr (Scheveningen). Beroepen te Rotterdam-Schiebroek (vac. wijlen J Verlare) W. Dekker te Noordwijk-Binnen te Naaldwijk Th. ten Napel te Lobith te Krommenie A. Vos te Hoogkerk. Aangenomen naar Achlum Joh. Karsten te Garr els weer. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Zaandam H. W. Ophoff Beroepen te Scherpenzeel (Gld.), te Terneuzen, te Utrecht en te Zierikzee J. Pannekoek, kand, te Gouda. Ere-doctoraat voor kardinaal Alfrink Kardinaal Alfrink is gisteren van Schiphol naar de V.S. vertrokken om daar zondag het ere-doctoraat in ontvangst te nemen, dat de univer siteit van Notre Dame (Indiana) hem heeft aangeboden. De kardinaal zal pinksterzondag bij de afsluiting van het academiejaar voor de uni versitaire gemeenschap van Notre Dame een pontificale hoogmis cele breren en de predikatie houden. De kardinaal brengt ook een bezoek aan de universiteit van Harvard, waar o.a. prof. Obermaain uit Utrecht, waarnemer bij het tweede Vaticaans concilie, doceert, en aan de Man- ninger Foundation in Topeca, een studiecentrum voor psychologie, psy chiatrie en pastoraal, waar een van de priesters van het aartsbisdom Utrecht zijn studies voltooit. Tevens zal mgr. Alfrink de kardinalen Spell- man van New York en Cushing van Boston ontmoeten. Een beeld van de restauratie werkzaamheden aan de achter gevel van het Rijnlandshuis in de Breestraat in Leiden. (Foto LJD./Holvast) Kerkelijke C.A.O. voor kosters bepleit Op de in Den Haag gehouden jaarvergadering van de Protestants Christelijke Vereniging van kosters heeft de heer C. J. van Mastrigt, bestuurslid van het CNV en lid van de Eerste Kamer gesproken over „waarom algemene richtlijnen en een arbeidsovereenkomst in de pro testantse kerken?" Hij wees erop, dat het noodzakelijk is dat de kerk, als zij optreedt als werkgeefster, de nor men die in het maatschappelijk le ver, gelden, aanhoudt. Hij pleitte voor de totstandkoming van richt lijnen, die ook voor de kleinere kerk- formaties moeten gelden. Een voorstel van de afdeling Hee renveen om ook concierges tot de vereniging toe te laten, werd aan gehouden en zal door het hoofdbe stuur nader worden bezien. Dr. W. A. Visser 't Hooft commandeur N.L. De algemeen secretaris van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, is benoemd tot com mandeur in de Orde van de Neder landse Leeuw. Dr. Visser 't Hooft ontving de versierselen van comman deur uit handen van de Neder landse consul-generaal in Genève, de heer M. J. van Schreven. Vanaf de Langebrug is duide lijk te zien, dat er ook aan de panden Breestraat 55 en 57 wel wat veranderd is. (Foto L.D./Holvast) Deense uitvoer naar de EEG sterk bedreigd Denemarken vreest dat zijn uitvoer van landbouwprodukten naar de zes Euromarktlanden niet alleen nog ver der zal dalen, maar voor eieren en pluimvee geheel tot stilstand zal ko- Dit zegt de Deense regering ineen memorandum, dat in Brussel aan de uitvoerende commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap is overhandigd. Het zal nader worden toegelicht door de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Hakkerup, die vandaag in Brussel werd ver wacht voor besprekingen met de voorzitter van de commissie, prof. W. Hallstein en vice-voorzitter dr. S. L. Mansholt. Verwacht wordt dat minister Hak- kerrup zal aandringen op vermin dering van de bescherming in de „zes" tegen de invoer van agrarische produkten uit andere landen. In het memorandum wordt ver klaard, dat het nadelige saldo van de handelsbalans tussen Denemar ken en de E.E.G. voor de Denen in 1964 het recordcijfer van 1.2 mil jard gulden heeft bereikt. REYNAUD TEGEN „TREITEREN VAN AMERIKA" De Franse oud-premier Paul Rey- naud heeft gisteren gewaarschuwd, dat de Frans-Amerikaanse vriend schap in gevaar gebracht wordt door de huidige buitenlandse politiek van zijn land, die erop gericht schijnt te zijn „het volk te treiteren dat zijn zonen naar Europa zendt om ons te verdedigen". De 87-jarige Reynaud, die premier was toen de Duitsers Frankrijk in 1940 binnenvielen, legde de verklaring af toen hij terugkeerde van een be zoek aan de Ver. Staten, waar hij president Johnson en secretaris-ge neraal Oe Thant ontmoet heeft. „Wij zfjn op het ogenblik getuige van een opmerkelijke gebeurtenis in de Franse geschiedenis. De vriend schap van het Amerikaanse volk, die bijna twee eeuwen lang een van de rijkdommen van ons nationale erf goed is geweest, verkeert in gevaar. Wij negeren onze verplichtingen ten opzichte van het Atlantische bondge nootschap en sarren het volk der Verenigde Staten op punten waarop het bijzonder gevoelig is. Onze poli tiek is zover gekomen, dat het Ame rikaanse Congres geprikkeld is en dat het volk, dat zijn zonen naar Europa zendt om ons te verdedigen, zich ge treiterd voelt". Vondellaan wordt doorgetrokken Op verschillende plaatsen in de stad is men op het ogenblik bezig met de verbetering van wegen en de aanleg van par keerterreinen. Voorts verkeert een aantal projecten op dit gebied in een vèrgevorderd stadium van voor bereiding. Op de Garenmarkt is een aanvang gemaakt met de aanleg van een parkeerterrein. De daarvoor benodigde stenen zullen worden aangevoerd van de Mors- weg. De Morsweg zal, gelijk opgaand met de aanleg van het terrein aan de Garenmarkt, van 'n geheel nieuwe rijweg-bestrating worden voorzien. Ook op de plaats van de voormalige ulo-school aan de Pieterskerkstraat wordt thans een parkeerterrein aangelegd. Op het achterste gedeelte van dit ter rein, tegen de zijgevel van het ge bouw van de Doopsgezinde Ge- Slachtoffers busongeluk spoedig thuis (Van onze Hilversumse correspondent). Het ziet er naar uit dat de meeste gewonden van het busongeluk in Zirl voor Pinksteren naar Nederland zul len terugkeren. De vertegenwoordigers van het reisbureau Groeneveld uit Rotterdam en de consul in Innsbruck zijn dag en nacht in de weer om de patiënten en de aanwezige familieleden terwille te zijn. Als er patiënten en familieleden naar Nederland terugkeren, komt de consul speciaal afscheid, nemen. In de ziekenkamers hangen de Neder landse en Oostenrijkse vlaggen. De jeugd van Zirl heeft zondag boeketjes bloemen en tekeningen aangeboden. Een Tiroler zangvereniging heeft ook ;n het ziekenhuis gezongen. Van alle kanten komen attenties binnen, zo wel uit ons land van Oostenrijkers als van in Oostenrijk wonende Ne derlanders. meente, zal een beplanting worden aangebracht. Temidden daarvan zullen zeer waar schijnlijk nog enkele banken wor- Vondellaan De bestrating van het Levendaal is overigens ook al goed op gang ge komen. Tot de projecten, die naar men hoopt nog dit jaar in uitvoering komen, behoort o.m. de doortrekking van de Vondellaan naar het Plesman- viaduct. Dit werk is dezer dagen aanbesteed. Na de voltooiing hiervan zullen de be woners van het Morskwartier over een snelle en gemakkelijke toe gangsweg tot de stad beschikken. Singels Tenslotte bestaat het Zijlsingel, de Herensingel en de Maresingel van een nieuw wegdek Ook hiermee hoopt mei te kunnen beginnen. Mr. Dijckmeester burgemeester van Haarlemmermeer Volgens goed ingelichte kringen is binnenkort de benoeming te ver wachten van mr. F. Th. Dfjckmees- t-r tot burgemeester van de gemeen te Haarlemmermeer. Mr. Dijckmees ter is sinds 1957 burgemeester van Zierikzee. Hij is geboren in 1917 en lid van de C.H.U.. Mr. Dijckmeester werd benoemd als kandidaat voor de functie van commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland. Na de kabinetscrisis werd mr. Van Aartsen de minis ter van Verkeer en Waterstaat in het kabinet-Marijnen, tot commis saris benoemd. "Voor hij burgemeester werd van Zierikzee was hij verbonden aan het kabinet van de koningin en daarvoor ambassadeur in Stockholm. Tijdens de tweede wereldoorlog heeft mr. Dijckmeester zich bijzonder ver dienstelijk gemaakt. Hij was één van de agenten, die boven de Veluwe werden gedropt. Advertentie 'n nieuwe telg uit 'n fier geslacht! 20 STUKS 1.60 licht en geurig Herbouw Dousadj kostte acht ton De herbouw van het Perzische dorpje Dousadj, dat op 1 september bij een grote aardbeving geheel werd verwoest, heeft 843.000 gulden ge kost. De Europese werkgroep, waar van prinses Beatrix president is, heeft twee jaar geleden een actie voor de financiering van de her bouw gevoerd, waarvan nu de ver antwoording gepubliceerd is. Euro pese vrijwilligers hebben in samen werking met dorpsbewoners en stu denten van de universiteit van Te heran Dousadj in 1963 herbouwd. De actie in Nederland bracht ruim zes ton op, uit het buitenland kwam bijna drie ton en de kosten van in zamelingsacties bedroegen ruim één ton. De Unesco droeg destijds voor de school is Dousadj 36 mille bij. De tweede fase van het Dousadj - project begon in maart 1964 en zal doorlopen tot ongeveer mei 1967. De vrijwilligers, die deze maand naar Dousadj gaan, hebben hun training in Israël gekregen. Schietende dief in het hart van Neurenberg Een zakkenroller heeft gisteren in Neurenberg twee revolvers getrok ken en achtervolgers en toevallige voorbijgangers beschoten, waar- én dode vieL Het incident deed zich voor op het spitsuur in de bin nenstad. Het incident begon op de tweede verdieping van een waren huis toen de zakkenroller de beurs van een vrouw rolde. De 34-jarige bedrijfsrechercheur Hermann Thieme en een klant gin gen de zakkenroller achterna. Op de begane grond opende de vluchtende bandiet het vuur op zijn achtervol gers. Hij doodde Thieme terwijl de klant gewond werd. De dief holde de drukke straat op en schoot in het ïlde weg op de voorbijgangers» Twee personen werden gewond. Eni ge mannen van de verkeerspolitie wisten de dief tenslotte te overwel digen. De politie wilde alleen zeg gen, dat het een jonge man was. Engeland gaat Magna Charta herdenken In het jaar 1215 dwongen de En gelse baronnen hun vorst, Koning Jan zonder Land, tot het aannemen van de Magna Charta, een privilege, dat het begin betekende van de de mocratische ontwikkeling in Enge land. Deze gebeurtenis van 750 jaar geleden zal op grootse wijze worden herdacht. Het betreft hier de zegel ing de Magna Charta. De koning kon namelijk niet schrijven en dus wordt de datum van de zegeling als herdenkingsdatum genomen. Een van de oorspronkelijke exemplaren van de Magna Charta zal op 15 juni plechtig naar de St. Paul's cathedral gedragen worden. Op die dag is het n.l. precies 750 jaar geleden dat het stuk gezegeld werd. Tot de gasten die de dienst in de kathedraal zullen bijwonen be horen premier Wilson en grootzegel bewaarder Lord Gardiner. Des avonds zal Koningin Elizabeth de première bijwonen van het to neelstuk „Lefthanded liberty", dat in opdracht van de City van Londen voor deze gelegenheid is geschreven door de jonge veelbelovende John Arden. De gebeurtenis zal later in de week door de rechtbanken herdacht wor den als ook te Runnymede, waar de baronnen Koning John dwongen zich aan de Magna Charta te onder* werpen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3