öe winö kan niet Lezen PANDA EN DE BRON VAN DE RIJKDOM RICHARD MASON Geautoriseerde vertaling van C. van Eijsden 49) „Helaas," zei Scaife, „ik kan slechts met stukjes en beetjes studeren. Een gevaarlijk iets, heel gevaarlijk. Als u het goed vindt, zullen we nu gaan eten. We kunnen het best vroeg weg gaan, vind je niet, Munshi?" i We namen een taxi. Het was een grote wagen met een verfomfaaide kap en geen zijschermen en we za- ten met ons drieën achterin. Scaife aan m|jn ene kant was mager en knokig; aan mijn andere kant kon Ik voelen, hoe de vlezige Munshi zich plezierig met de bewegingen van de wagen liet meehobbelen. Hij hield de handen gevouwen in zijn schoot. Hij had nog steeds een glimlach op zijn gezicht en die verbreedde zich iedere keer als we door een kuil gin gen of opzij vlogen om een voetgan ger te ontwijken. Daarna nam zijn gelaat weer de gewone afmetingen aan. „Waar breng je ons heen, Munshi?' „Ik denk, dat we Lala Vikrana wel een bezoek konden brengen." ,.Ah! Dan konden we evengoed bij Grant Road uitstappen, om hem de donkere wijk te laten zien." II „Heel goed. Heel goed." De wegen werden nauwer en voller. We kwamen met een slakkegang vooruit en de hoorn toeterde zonder ophouden. De krioelende menigte vóór ons ging even uiteen, om zich vlak achter ons weer te sluiten. In het felle schijnsel van de koplampen zagen we ogen uit bruine gezichten staren. „Hier Munshi?" „Heel goed." We tuimelden naar buiten en ik volgde de twee anderen door de zij straten, lichtelijk verlegen met me zelf. Hier was iedereen inlander. Ze staarden naar Scaife en mij, de twee blanken, zodat ik blij was dat Munshi ons vergezelde. Het gaf me minder het gevoel van een vreemde, een rdringer. Toch leek het me alsof we een grens overschreden en we ieder ogen- Q blik bevel konden krijgen te ver- idwiJnen of dat de mensen zich plotseling op ons zouden werpen om ons aan stukken te scheuren. En toch leken ze erg dociel. Zelfs de bedelaars trokken hun smekende handen terug, als je toonde dat je ontstemd was. Maar de kinderen plukten aan mijn broekspijpen. Ik zei: Jaow! Jaow!" maar ze bleven om me heen krijsen. Ze grabbelden naar mijn hand. Ik trok die haastig i weg en veegde hem aan mijn shirt I6af. En ik bedacht stilletjes, dat ik er beter aan deed, later een desin bad te nemen. Ze zeiden 'wel, dat je op deze manier geen ziek ten kon krijgen, maar toch er was "iets weerzinwekkends in de aanra- Jdng met die verwaarloosd-uitziende Jkinderen. „Jaow!" zei ik. 25 „Bakshish! Bakshish!" Als het een middel was geweest om •Ze weg te krijgen, zou ik ze zeker <5peld hebben gegeven, maar het zou toch niet helpen. „Challo, challo", zei Munshi. Ze ke ken hem aan om te zien of hij het meende; een ogenblik stonden ze be sluitloos. Toen voegde hij er iets in het 'Hindoestani aan toe en ze bleven achter, plotseling zonder enige geest drift, omdat de hoop op hun stuiver was vervlogen. Een stuiver zou hun een maal hebben verschaft. „U zult dit niet op veel plaatsen in de wereld vinden", zei Scaife. op de huizen aan weerskanten van de straat duidend. De winkels hadden nu plaats ge maakt voor gebouwen, waarin iedere deur en ieder raam als een kooi ge tralied was en door die tralies vingen wij glimpen op van felgeverfde lippen ft,en gepoederde wangen en koperen ^^versierselen, die in oren en neuzen gingen terwijl boven, in ramen en *jpp balkons, de uitnodigende silhouet ten van haar en schouders te zien jJRraren in het flauw-oranje schijnsel ortiit de kamers erachter. Ergens be- gon automatische muziek te schet teren en ik hoorde een gemurmel van stemmen. Het leek bijna vrolijk. En bij avond hadden die oude, onge verfde huizengevels een geheel eigen schoonheid. Toen kwamen we weer bij winkels, café's, plotseling hel-óp-lichtende plekken. En daarna alleen nog don kere huizenfronten met bedden mid den op de trottoirs, waarop de men sen al sliepen. ,,'t Is nu niet ver meer", zei Scaife. „Dit is toch zonder twijfel de ge schiktste tijd van de avond, nietwaar, Munshi?" „Het is de tijd waarop Vikrana vele discipelen heeft", zei Munshi. „Mr. Quinn zal hier iets heel anders vinden dan wat hij zojuist heelt ge zien. We waren nu in een open ruimte gekomen, waar droog gras zich uit de dorre, bruine aarde omhoog wor stelde. Honden zonder eigenaar rven rond en hier en daar lagen wat gestalten uitgestrekt, als lijken, die na een veldslag waren blijven liggen. Die open ruimte staken we over. Een kleine schuur kwam in zicht, omringd door een afrastering met een gesloten hek. Hier bleef Munshi staan. Hij schudde het hek zachtjes heen weer en de ketting rammelde. Van achter het hutje verscheen een oude man, die niet groter was dan een pygmee. Hij naderde lang zaam, greep twee spijlen van de houten afrastering en tuurde er tus sendoor; zijn ogen waren oud en wezenloos als die van een krankzin nige of van een blinde, en ik geloof niet dat hij kon zien waar hij naar staarde. Maar toen Munshi begon te spreken, stak hij dadelijk de sleu tel in het slot en het hek ging kra kend open. We gingen naar binnen en liepen door naar de veranda van het gebouwtje. Door de kieren van de deur kon ik een licht zien. Maar er klonk geen enkel geluid, behalve het gerinkel van de ketting achter ons, toen de oude man het weer afsloot. Munshi keek niet op of om. Hij lichtte de klink van de deur en duw de die open en het licht viel op zijn plomp, stralend gezicht; alleen was zijn glimlach nu heel anders dan kort tevoren. Het was niet meer de brede glimlach van Malabar 'Hill, toen hij zijn glas limonade op zijn schoot had gehouden, en het was ook niet de toegevende glimlach n Grant Roadhet was een akkt, vredige, heilige glimlach, die volkomen paste bij het tafereel in het vertrek. (Wordt vervolgd) AARDAPPELPROBLEMEN! U brengt misschien - als zovelen - elke dag aardappelen als hoofdge recht op tafel. Maar wat nu? De goede aardappelen zijn schaars en peperduur en de andere aardappelen slecht van kwaliteit. Maar dat hin dert niet. Maakt u maar eens kennis met hèt hoofdgerecht v de toekomst: Honig-: spaghetti. Altijd volop verkrijgbaar, niet duur en geen seizoen heeft vat op de overheerlijke kwaliteit. En wkt 'n mogelijkheden! U kunt een macaroni- of spaghetti - schotel zo pittig, zo kruidig maken als u wilt. U kunt vlees toevoegen of fijne groente of fantaseert u zelf maar iets, geleid door het nieuwe Honig receptenboek met 120 maca roni. en spaghetti-recepten. U zult zien, dat het eigenlijk niet zo erg is, dat de aardappelen nu slecht zijn. Bestel zo het receptenboek „Uit de HONIG keuken no. 1". 1. Plak op een briefkaart een plus merkje van een gezinspak Honig Macaroni of Spaghetti. 2. Frankeer 75 ot. aan postzegels extra. 3. Vermeld duidelijk naam en adres. Zend de kaart aan: HONIG keu ken, Postbus 45D, Koog aan de Zaan. Drie jaar voor oplichter Streit (Van onze correspondent in Bonn) De oplichter Horst Streit, die op Goede Vrijdag met papieren van een YVtstberlijner uit Oost-Duitsland vluchtte, is in West-Berlijn tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, Tijdens de vorige bezoeksperiode van Westberlijners aan Oost-Ber- lijn had hij zich voor een vopo uitge geven en het pasje afgenomen var de zijn grootmoeder in Oost-Berlijn bezoekende, 26-jarige Dieter Mahr- hold. Streit vluchtte naar het w< lijk stadsdeel en Mahrhold werd bij georek aan de vereiste documenten door de (werkelijke) vopo's gearre steerd. De 21-jarige Jurgen Rehbein, die zich als getuige ter beschikking van Mahrhold wilde stellen, werd eveneens door de vopo's gearresteerd Hoewel Streit in de loop van het proces dat tegen hem werd aange spannen, aanbood naar het oostelijk stadsdeel terug te keren, wan: daarmee Mahrhold en Rehbein hun vrijheid zou worden teruggegeven, bleef dit aanbod van Oostduitse zijde onbeantwoord. De Berlijnse recht bank, die Streit tot drie jaar gevan genisstraf veroordeelde, gaat er bo vendien vanuit, dat het asielrecht van iedere Oostduitse vluchteling heilig is, zelfs al is hij een misdadi ger Streit onderging zowel in de Bondsrepubliek als in de D.D.R., waarheen hij later vluchtte, al eer der gevangenisstraffen wegens op lichting en roof. In de Bondsrepubliek gelooft men, dat het Ulbricht-regime Mahrhold Rehbein niet uitleveren wil, om r een extra pressiemiddel te be schikken, wanneer het tot nieuwe onderhandelingen over de pasjesre geling komt. De laatste bezoekter- mijn in de oude regeling loopt deze week af. Vrouwen met korte rokken verdienen toch bescherming o Afrikaanse vrouwen, die de voor keur geven aan korte rokken, lip penstift en nagellak verdienen min der bewondering maar toch wel be scherming, zo heeft Banda, de se cretaris-generaal van de aan het be wind zijnde congrespartij van Malawi gezegd. Onlangs had de voorzitster van de vrouwenbeweging mevr. Marga ret Mlanga gezegd dat de meisjes van Malawi ook zonder de Wester se mode na te bootsen mooi genoeg Dit had er toe geleid dat partijle den vrouwen die volgens de Europe se mode getooid waren op markten hadden gemolestreerd en hun kle ding hadden afgerukt. Banda waarschuwde dat er krach tig opgetreden zal worden tegen die hierom moles teren. DOODSTRAF IN NEW YORK OPGEHEVEN Gouverneur Rockefeller heeft gis teren een wetsontwerp tot opheffing van de doodstraf in de staat New- York getekend. De doodstraf kan thans alleen nog worden uitgesproken in gevallen waarin een dienstdoende politie agent wordt vermoord of waarin een tot levenslang gestrafte in de* ge vangenis of op de vlucht een moord pleegt. Het wetsontwerp is met onmiddel lijke ingang van kracht geworden. Rockefeller heeft tevens het voor- omen bekendgemaakt de meeste in de 21 personen, die in de Sing Sing gevangenis op de voltrekking het doodvonnis wachten, te be genadigen. Drie van deze mannen zijn echter veroordeeld wegens moorden, gepleegd op politieambte- 1184. Nu Joris wist, dat al het geld van het Genootschap aan de heer Drom was afgedragen, begaf hij zich dadelijk naar hem toe. Hij werd er echter minder vriendelijk ontvangen. Koffers dicht!" riep de ontdekkingsreiziger, zodra hij hem in het oog kreeg. ..Hier komt iemand met lange vingers!' Joris schudde verdrietig het hoofd. „Is dat nu vriendelijk?" vroeg hij. „Ik geef toe. dat ik mij in het verleden wel eens heb misdragen, doch men kan zijn leven bete ren. nietwaar? Hier, lees dit maar eens". En hij hield de ander de verklaring voor van de penningmeester van het Genootschap. Hier stond de heer Drom wel van te kijken. „Wel, wel", zei hij. „Dus U hebt ons Genootschap belangeloos ondersteund? Dat valt me mee. Ik neem mijn woorden terug, hoor En eh op welke wijze was dit steun, als ik het vragen mag?" „Och. op allerlei manieren", antwoordde Joris eenvoudig. „Tijd en geld heb ik gegeven voor het grootste doel: het ontdekken van onbekend gebied. Zo heb ik belangeloos een uitvinding ter be schikking gesteld, die het mogelijk zal maken, de KlapTrap open te houden." „Werkelijk?!" riep Panda blij. „O Joris, dan heb je onze groot ste moeilijkheid opgelost! En je vraagt daar niets voor?!" „Niets", beaamde Joris. „Het enige, wat ik vraag, is mee te mogen gaan op deze expeditie." „Dat sta ik graag toe", antwoordde de heer Drom. „Iemand die zoveel voor ontdekkingsreizen over heeft, is welkom." „Welaan"hernam Joris. „Dat is dan afgesproken. „En hm nu nog een kleinigheid, die me bijna was ontschoten. Ik zou gaarne duizend florijnen ontvangen, ten behoeve van de uit vinder." RECHTER TIE EN DE ANTIEKE DOï K door Robert van Gulik DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 228. Enkele seconden lang meende Orak dat al zijn moeite vergeefs was geweest. Stokstijf bleven de ontdooide gevangenen staan. Traag gleden de druppels van hen af. De ogen waren ge sloten. ,J2ram Brammet je Tutuutje zeg toch wat", smeekte Orak, met moeite de woorden uitstotend. Langzaam ging de mond van Bram open en zijn hand kwam omhoog. Terwijl Orak de laatste restjes ijs deed smelten, zei Bram luidkeels geeuwend: „Hè. jongens, wat heb ik lekker geslapen. Maar het was wel koud. Ik heb zeker bloot gelegen". „Nee. je hebt in het ijs gelegen", riep Orak. „O. geen wonder dan dat ik het koud had", gaapte Brammetje en toen was hij ineens klaar wakker, want hij herinnerde zich alles weer. Hartelijk was de begroeting tussen de oude vrienden. Ook de beeldhouwers ontdooiden geheel en zij waren net zo blij als Tutu dat zij niet meer in de kou hoefden te staan. Op dat moment slaakte Orak een kreet, Kijk nou es Voor zijn voeten had het vuurtje zich door de vloer van het wolkenkamertje gebrand en tussen Orak en de bevrijde gevange nen lag plotseling een peilloze diepte J Posities Nederlandse schepen Tankvaart bid* 31 v Luie* n Rotterd* «II* 31 240 m W Galepago c,*rw*ch^l' ^'ghV"r®aC" Por1 Zeesleepvaart

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19