„Ook het roken van pijp en sigaren kan kanker veroorzaken*' Erhard financiert verkiezingsstunt met belastinggeld CNV-protest tegen slechte huisvesting 111 Minister van Staat België als informateur Gemakkelijk zemen Weer slachting onder Europeanen in Kongo? Doping.... LEÏDSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 JUNI 1965 Zweedse medici waarschuwen Vijf Zweedse geleerden waarschuwen in een boek dat gisteren In Stockholm is verschenen dat er een definitief verband bestaat tussen sigaretten roken en kanker: tegelijkertijd waarschuwen zij dat ook mensen die een pijp of sigaren roken het risico lopen kanker te krijgen. Het boek Is geschreven door de held. Hun bevindingen komen in hoogleraren BJörkman, Boalt, Friberg en Ringertz en de sportarts Astrand. ZIJ noemen sigaretten roken een van de oorzaken van chronische bronchitis en emphysema, tasting van de longcellen. Lipkanker houdit verband met pijproken, zo zeg gen zy, en kanker aan het strotten hoofd met sigaretten roken. Kanker van de mondholte en de keel houden statistisch verband met sigaren en pijp roken. Kamkerzweren komen meer voor bij rokers dan bij niet-ro kers. Ook sterven rokers eerder aan aandoeningen van de hartvaten. Een brochure met „feiten over het roken" is in Zweden in een oplaag van 250.000 exemplaren gedrukt om In 40.000 jeugd- en sportclubs te wor den verspreid. De vijf artsen werden door de Zweedse Nationale Medische Raad aangewezen een studie te maken van de invloed van roken op de gezond- „Bus-oproer" in Nigeria In de wijk Yaba van de Nigeri- asnse hoofdstad Lagos hebben zich gil teren onlusten voorgedaan naar aanleiding van een verbod van alle particuliere autobussen door het gemeentebestuur. Deze autobussen, bijgenaamd „mammy waggons", zijn zejr populair by het publiek, ook al ondat ze een welkome aanvulling vermen voor het onvoldoende aan tal bussen van het gemeentelyk ver voerbedrijf. Leger en politie moesten in actie komen om een woedende menigte te verspreiden, nadat de po- lr.ie honderden „Mammv waggons" (vaak. niet geregistreerd en in slech te staat verkerend), in beslag had genomen. Betogers plaatsten auto bussen dwars over de weg, andere auto's werden zwaar beschadigd en er werden winkels geplunderd. Met behulp van traangas slaagden orde troepen er uiteindelyk in de me nigte te verdryven. Er zouden tal rijke gewonden zyn gevallen. Yaba ligt op het vasteland ten noorden van de eigeniyke stad Lagos, die op een eiland Poolse verkiezingen By de zondag gerouden Pool se parlementsverkiezingen zyn van de 19.645.803 kiesgerechtigden 18.982.316 opgekomen, dat is 96.62 procent. Het aantal geldige stemmen was 18.968.476, ongeldig waren 13.840 stemmen. Het aantal stemmen dat op de kandidaten van het nationale eenheidsfront is uitgebracht was 18.742.152, 98.81 procent van de gel dige stemmen. Gistermiddag is kardinaal Al- frink van Schiphol naar de Ver enigde Staten vertrokken. De kardinaal op de trap van de DC-8, waarmee hij de maakte. grote ïynen overeen met eerder ge dane constateringen van Britse, Ame rikaanse en andere deskundigen. De Zweedse geleerden spreken het vermoeden uit dat ook sigarettenrook in de lucht kanker kan veroorzaken, maar rook van sigaren en een pijp niet. De reden daarvan zou zijn dat sigarettenrook „zuur" is: de rook van pUp of sigaar niet. De geleerden zul len het onderzoek naar dit aspect nog voortzetten, evenals dat naar een verband met ziekten van de hartva ten. Oorlogsmisdaden van Russen in Poolse kampen Geluid- en beeldarchief (Van onze r.t.v.-medewerkster) „Medeburgers vragen, uw kanselier antwoordt" In het Toneelmuseum in Amster- Zes Russische burgers in Krasno- dam is sinds gisteren gehuisvest de dar staan terecht wegens het doden stichting „G(eluid)- en Bieeldar- van ongeveer een miljoen mensen in chief)", die zich ten doel stelt ver- de oorlog. Dit meldt het Russische schillende theater-manifestaties, zo- persbureau Tass. wel op geluidsband als op film vast Volgens de tenlastelegging hebben te leggen, om die zó te bewaren voor de zes meer dan een half miljoen belangstellenden van heden en voor het nageslacht. In de kelderruimte van het To neelmuseum (Herengracht 168), wordt thans een centraal archief in gericht. Behalve theaterkunsten wil men ook daaraan verwante radio- en t.v.-produkties gaan verzamelen. Daartoe heeft men zich verzekerd van de enthousiaste medewerking van de NTS en de Nederlandse Ra dio Unie. De NTS heeft bovendien beloofd eigen archiefmateriaal te kopiëren en ter beschikking van de stichting te stellen. Banden, films en ander materiaal, zoals dia's, wil men laten beluisteren en bekijken in een daartoe speciaal ingerichte ruimte in de kelder van het museum. Boven dien kan dit materiaal door belang stellenden (toneelscholen, culturele instellingen etc.) geleend worden. Voorts hoopt de stichting eens per Jaar van hèt stuk van het jaar een platenalbum uit te geven met tekst en foto's. Een artistieke keuze-com missie zal bepalen welke stukken (per Jaar drie stukken per gezel schap) op de geluidsband en welke (in totaal drie) op. de beeldband wor den vastgelegd. Door middel van fol ders hoopt men toneelminnend Neder land te bewegen lid te worden van de stichting, om zo de wankele fi nanciële basis te verstevigen. Het enige stuk dat de stichting thans ryk is, is „King Lear", zoals het ge speeld werd door Albert van Dalsum. gevangenen in een kamp in Sobibor (Polent om het leven gebracht eenzelfde aantal in een concentratie kamp in de Poolse stad Belzec bvond. De beklaagden zouden Polen Russen hebben gedood onder leiding van ss-officieren. Zware straffen op CUBA Een militaire revolutionaire recht bank heeft gisteren in Havanna 30 personen, onder wie 20 Baptistische predikanten en drie vrouwen, tot gevangenisstraffen veroordeeld die variëren van twee tot 30 jaar. Zy waren beschuldigd van .spionage voor de Ver. Staten' kei". (Van onze correspondent). „Medeburgers vragen, uw kan selier antwoordt"heet een serie advertenties, die 500 Westduitse kranten afdrukken, en waarin de Bondskanselier de volle tevreden heid over zijn eigen beleid niet onder stoelen of banken steekt. Maar de vrije democraten, de so cialisten en zelfs bepaalde parle mentsleden van Erhards eigen C.D.U., zijn boos geworden, toen ij merkten dat deze advertenties door de belastingbetalers zelf orden gefinancierd. De middelen ervoor komen namelijk uit het budget van het voorlichtingsap paraat van de regering. Tegen de algemene verkiezingen m 19 september proberen alle par- jen natuuriyk zo veel mogeiyk pro pagandistisch voordeel te behalen. Hoewel de werkelijke verkiezings- stryd nog lang niet begonnen is, zyn de eerste schermutselingen tussen de partyen al achter de rug. Deze be sloten toen in een bindende afspraak vast te leggen, dat het geld voor de campagnes niet nodeloos zou worden vergooid, zoals vorige jaren het geval Een bepaald bedrag zou de ver kiezingspropaganda niet te boven gaan. Daaraan proberen Erhard en zijn CDU in een slimme poging te ontko men. Breed lachend staat Erhard als de vertrouwde Wirtschaftswumder- man van weleer afgebeeld op elke annonce, die de hele breedte van de krantenpagina in beslag neemt. Te vreden geeft „Der Dicke" antwoord op (niet gestelde) vragen en maakt hy duidelyk. dat het paradys om de hoek van de straat ligt, als de kiezers h e m en zyn party maar volgen wil len. De kanselier ondertekent zyn Hamburgs eerste burger neemt zijn ontslag De weigering van de echtgenote an de burgemeester van Hamburg. Nevermann, in gezelschap van haar an de plechtigheden ter ge legenheid van het bezoek van de Britse vorstin deel te nemen, heeft deze gisteren genoodzaakt zyn ambt neer te leggen. Mevr. Nevermann baseerde haar weigering op „persoon- ïyke gronden". Het echtpaar leefde al een half jaar gescheiden. De 63- jarige sociaal-democratische burge meester trekt zich eveneens uit de Hamburgse senaat terug. Op het be sluit van de burgemeestersvrouw is kritiek geoefend omdat zy het aanzien van de stad zou hebben ge schonden. Resolutie van VS tegen kernwapens De VS hebben in een resolutie aan de Ontwapeningscommissie der VN onmiddellijke sluiting van een internationale overeenkomst tegen de verdere verspreiding van kernwa pens voorgesteld. In de resolutie wordt ook aan gedrongen op zo spoedig mogelyke hervatting van de onderhandelingen n verdrag tot stopzetting van alle kernwapenproeven. De ontwerp-resolutie houdt verder een voorstel om zo vlug mogelyk >n overeenkomst te sluiten voor het J stopzetten van elke produktie van spiytbaar materiaal voor militaire doeleinden. De Amerikaanse resolutie betekent een reactie op de Russische resolu ties van vorige week waarin gevraagd werd om ontmanteling van de mili taire bases op buitenlands grondge bied en om een wereldconferentie be- reis I gtn volgend jaar om te spreken over leen verbod op kernwapens. praatje Joviaal met „Uw Ludwig Er hard". De vrye democraten zyn boos, dat zy, hoewel deel uitmakend van de regeringscoalitie, zich niet aan de fi nanciële bronnen in het Bundes- presseamt voor dit doel mogen laven. In februari was by deze afdeling vyf miljoen mark uitgetrokken voor voor lichting over „nieuwe sociale investe ringen. zoals vermogensvorming en kinderbyslag". Hiervan (en niet uit de verkiezingskas) probeert Erhard nu deze verkiezinsstunt te financie ren. De socialisten die sinds het ont staan van de Bondsrepubliek in de oppositie zyn) vonden hier een schoolvoorbeeld voor een uiterst nut tige rel vlak voor de verkiezingen. Vooral in de CDU is men bezorgd over het averechtse effect van Er- hards van tevredenheid ronkende praatjes, nu de lezer weet, dat de joumalisttieke arbeid van de kanse lier uit belastinggelden wordt gefi nancierd. Gescheiden Siamese tweeling deed eerste stappen Santina en Giuseppina Foglia, de s-jarige Siamese tweeling, die 22 dagen geleden na een moeilyke ope ratie gescheiden werd, hebben van daag hun eerste onafhankelyke stap pen gedaan met behulp van ver pleegsters. Dr. Solerio, de chirurg die de ope ratie verrichtte, zei dat slechts een paar pasjes werden gemaakt en dat deze meer dienden om de kinderen ennen aan de fundamentele be wegingen. Hy zei, dat uitgebreide gymnastische therapie nodig zal zyn voordat de meisjes normaal zullen kunnen lopen. Zy mochten vyf mi nuten rechtop staan. Giuseppina wilde alleen staan, terwyi haar zusje dit liever niet deed. Alleen de dokter en de verpleeg sters waren in de kamer. Buiten staanders ook journalisten en fo tografen werden niet toegelaten. Buitenlandse arbeiders Het C.N.V. heeft in zjjn orgaan heeft de regering echter „nee" ge „De Gids" geprotesteerd tegen de I zegd, hoewel de ambtenaren va wtyze waarop buitenlandse arbeiders Sociale Zaken volgens het CNV heb in Nederland worden gehuisvest. Het ben moeten constateren, dat de huis- der haar leerde fietsen, verongelukt, CNV meent, dat er in nauwe over- vesting van buitenlandse arbeiders De vader hield het kind Prins Bernhard heeft gisteren in Londen het jaarlijkse diner van de Anglo-Dutch Society bijgewoond. De Prins in gesprek met zijn tafeldame. Prinses Mar garet. Meisje dat leerde fietsen overreden De zevenjarige Astrid Nederpelt uit Spaamdam «gemeente Haarlem) is daar gisteravond, toen haar Koning Bondetvijn benoemt CV P-er De Schrijver Koning Boudewijn heeft gis teren een politicus van de r.-k. CVP als informateur aangewe zen. Het is de 77-jarige minister van Staat, De Schrijver, die in België geldt als een deskundige voor constitutionele vraagstuk ken. Hy is vele jaren lid van de kamer geweest, maar by de jongste verkie zingen was hy geen kandidaat meer. Hy scheen reeds enige dagen de aangewezen figuur voor een infor matieve opdracht en als zodanig werd hy dan ook algemeen gedood verfd. De katholieke CVP is van mening, dat zy, als zynde nog steeds de party met de meeste zetels in kamer en senaat de taak van informatie op zich dient te nemen. De socialistische politici die de laatste dagen by de koning zyn geweest, hebben de vorst bevestigd dat ook zy dit voor het meest logische standpunt hielden. De liberale deskundigen die de koning heeft geconsulteerd, waren welis waar van oordeel dat het wellicht beter een liberaal kon zyn, die dat zou kunnen doen. Herziening Hoewel alle drie nationale partyen de katholieke, socialistische en li berale zich tot dusverre niet heb ben uitgesproken over de samenstel ling van een nieuwe regering, is het wel duiaeiyk geworden, dat de her ziening van de grondwet (over de talenkwestie) een belangrijke rol speelt in de huidige regei ingscrisis. Oud-minister De Schryver, die door koning Boudewyn met de infor matieopdracht werd belast nadat hy meer dan 30 politieke, financiële, economische vertegenwoordigers had geraadpleegd, heeft trouwens als waarnemend voorzitter van de CVP- delegatie een belangrijke rol gespeeld by de totstandkoming van het ak koord tussen de regeringspartyen. Hy was het ook, die in 1958 trachtte een akkoord te bereiken tussen de drie nationale party en om een de finitieve regeling voor de Vlaams- Haalse verhoudingen te treffen. Inmiddels was. voordat de naam van De Schryver als informateur officieel was aangekondigd, al voor speld, dat zyn taak verre van ge- makkeiyk zal zyn. Het akkoord des- tyds tussen de CVP en de BSP was het resultaat van veel geven en ne men. Da ar by komt dat de indruk wekkende winst van de liberale par ty by de verkiezingen van negen dagen geleden vooral werd behaald onder Franstalige Belgen en wordt toegeschreven aan het liberale standpunt jegens dat akkoord. Veel concessies worden dan ook van li berale zyde op dit punt niet ver wacht Na staking „grote ijver" De Italiaanse douane is gisteren van het ene uiterste naar het an dere overgegaan van een staking naar een demonstratie van yver. Aan de grens volgde de douaniers nauwkeurig de voorschriften, contro leerden alle byzonderheden van el ke binnenkomende vrachtauto, als gevolg daarvan stonden op»de grote wegen tientallen vrachtauto's op hun beurt te wachten. Op de Bren- ner-pas was de file 24 km. lang. leg tussen regering, werkgevers en in Nederland is vastgelopen, werknemers met spoed een regeling Het C.N.V. protesteert ernstig te- moet komen, die het scheppen van gen dit „nee". Nederland, aldus De speciale woongelegenheden mogelijk Gids. is aan zichzelf verplicht, werk nemers die ons moeten helpen om nog welvarender te worden, alleen te ontvangen wanneer hun een pas sende huisvesting wordt geboden. Het blad stelt vast, dat de huis vesting van buitenlandse arbeiders in ons land is vastgelopen. De Gids schrijft dit naar aanleiding van de publikaties die de laatste tyd in de dagbladpers zyn verschenen na een NCRV-televisiereportage over de „mensenpakhuizen vol buitenlan ders" en de ergeriyke toestanden in sommige pensions. De bedryven, die speciale voorzieningen willen treffen, hebben gezien alle onzekerheden de regering een garantie voor ren te en aflossing gevraagd. Tot nu toe Joods kerkhof beschadigd kraag van het Jurkje vast. Toen op de IJdJJk een auto naderde, weken vader en dochter uit de berm aan de linkerkant van de weg Onver wacht liet de vader echter het kraag je los. waardoor het kind op de rij weg viel en onder het rechter ach terwiel van een autobus kwam Ramen in flatgebouwen (Van onze Dordtee correspondent) De vuile ramen van zijn flat aan de Groen van Prinstererweg in Dor drecht gingen de heer P. de Groot, vertegenwoordiger in elektrotechni sche artikelen, de laatste tijd blijk baar vervelen. HjJ zon allang op iets, dat blinkend schone ruiten ten gevolge zou hebben, zonder dat zyn echtgenote daarvoor halsbre- kende toeren zou moeten maken. Oc het joodse terthof de Zuid- hee(t hu hrt „Tond„n. Ann nmw i era Een apparaatje, dat de huisvrouw duitse stad Menningen zyn 34 graf stenen uit de grond getrokken en vele ervan vernield, aldus deelt de politie mee. Limburg „goedkoop" Ver- OP REIS? Geen centje P|jn/Ö\ IXj als u w WITTE KRUIS poeders meeneemt!; bijzonder aantrekkelijk ge maakt. Met name de grensgemeente Vaals profiteerde gisteren, de^ eerste verhoogde 'duI toe koop Interesse, die het king traden, al volop van een sterk afgelopen laar sterk was ARARARA verhoogde Duitse kooplntereeee, die het afgelopen laar sterk was gereduceerd en ln de Limburgse grensstreek plaatselijk I zelfs meer dan gehalveerd was Het be- i drljfsleven ln Vaals boekte op deze eerste dag een omzetstijging van ge- middeld veertig procent, enkele tien duizenden guldens meer dan andera. het ramenlappen heel wat gemak kelijker zal maken. Het bestaat uit twee plasticdoosjes, waarin 4 sterke magneetjes zitten. Op de doosjes zit een sponsje. De magneetjes zijn zo sterk, dat zU elkaar zelfs door de ruit heen aantrekken. Verschuift een boenende huisvrouw dus aan de binnenkant van het raam het ene doosje, dan gaat het andere met het sponsje aan de buitenkant van de ruit vanzelf mee. Zemen gaat op dezelfde manier. Mevr. De Groot, die vanmorgen om half acht al telefoontjes kreeg van allerlei mensen, die meer van de uitvinding wilden weten, heeft de nieuwe vinding van haar man met succes uitgeprobeerd. Er is octrooi aangevraagd. Nooit eerder is iets dergelijks in Nederland te zien ge weest. Of men in het buitenland al op zo'n idee is gekomen is nog niet bekend. De octrooiraad is bezig dat te onderzoeken. De heer De Groot verwacht dat zUn uitvinding, waar voor sommige bedrijven al belang stelling tonen, ongeveer 12 gulden zal gaan kosten. De yver trof niet de personen auto's. Verleden week staakte de douane 48 uur. Die staking en de yver van gisteren hebben ten doel druk op het parlement uit te oefenen om een hervorming van de sociale verzeke ringsbepalingen goed te keuren. Tien doden aangetroffen Troepen van het Kongolese leger onder leiding van blanke vrUwilligers hebben bij hun opmars naar Boeta in noord-Kongo tien dode en acht gewonde Europeanen gevonden, zo blykt uit in Leopoldstad ontvangen radioberichten. Twee slachtoffers waren met speren gedood. De een heid van kolonel Hoare meldde la ter „nog vele gewonde Europeanen" op weg naar Boet te hebben aange troffen. Intussen hebben de troepen van Hoare ook Boeta, dat tot voor kort in handen van de opstandelingen was, veroverd. Van diplomatieke zyde was vernomen dat hier 120 blanken door de rebellen werden gevangen gehouden, onder wie zich Neder landers, Belgen, Portugezen, En gelsen en Grieken zouden bevinden. By het binnentrekken van Boeta slaagde men er slechts in vyf Euro peanen te bevryden. Later werden ongeveer twintig r.-k. priesters en non eveneens bevrijd. Volgens in Leopoldstad ontvangen radioberichten waaieren de Kongo lese troepen uit naar het westen en zuiden om de overige blanke gyze- laars te achterhalen. De mogeiyk- heid zou bestaan, dat zy door de opstandelingen naar Banalia, 190 km ten zuidoosten van Boeta, zijn mee gevoerd. Banalia ligt midden ln het nog door de opstandelingen bezette ge bied ten noorden en oosten van Stanleystad. By de opmars van de regerings troepen, die een week geduurd heeft, zyn vyf man gesneuveld en acht gewond. Drie Oostenrijkse wielrenners zUn van verdere deelneming aan de Ron de van Oostenryk uitgesloten, omdat zij zich aan doping hebben schuldig gemaakt. Franz Bachmaler is zaterdag ty- dens de eerste etappe, toen de ren ners op doping gecontroleerd werden, door de mand gevallen. Kurt Schattelbauer en Christian Frisch hebben opwekkende middelen gebruikt tijdens de nationale kam- ploenschapswedstrUden, die aan de Ronde van Oostenryk voorafgingen. Het trio zal voor de rest van het jaar bi Oostenrijk noch In het bui tenland aan wlelerwedstrUden mogen deelnemen. DUIVENSPORT LPC Wedvlucht vanaf Corbeil Aantal duiven 238. Geloot 7.00 uur met n.o.-wind. Nulpunt 419.928 km. Eerste duif 16.42.48. Uitslag: 1 en 4. J. van Alphen sr; 2. F. v. d. Zeeuw; 3. Bink v. d. IJssel; 5. G. van 8teyn; 6. J. C. Knynenburg; 7. L. v. d. Nieuwendyk; 8. H. van Riet; 9. H. van Alphen; 10. J. »-n Alphen Jr. HENGELSPORT Sports plin ter s Cees Molenaar, de bekende ex- international van het Nederlandse amateurelftal en speler van de FC Zaanstreek, heeft overschryving aan gevraagd en verkregen naar de FC Hilversum. De afgebroken derde party ln de tweekamp tu«6en de Russen Boris Spasski en Yeflm Gelier in de halve finales voor het wereldkampioen schap schaken is dinsdag, zonder verder te spelen, remise geworden. Spasski leidt thans met 2%1V4 punt. Lenstra die de laatste Jaren uit kwam voor de Tubanters heeft over schrijving aangevraagd naar Sport- club-Enschede. Het ligt niet in de be doeling dat Lenstra weer actief zal deelnemen aan wedstryden. Inter Milaan heeft met twee punten voorsprong de leiding geno men in de Italiaanse voetbalcompe titie door een 51 overwinning op Catania. Inter staat nu met 53 pun ten op de eerste plaats vóór AC Mi laan dat 51 punten behaalde. De be slissing valt zondag a.s. De Europese bekerwinnaars spelen thuis tégen Torino en AC Milaan reist naar Sar dinië om de strijd met Cagliari aan ie binden. Vlscollege „Vlos" hield zyn eerste wedstryd van hot nieuwe seizoen in Allemansgewrt. De vangst j beslissingswedstrijd om het korfbalkampioenschap van Nederland was matig Uitslag: 1. H. Tegelaar «extra pry* gr. voorn en bliek)2. S. Springer; 3. W. Tegelaar; 4. J. Bekker, 5. P. Koo reman; 6. J. de Wit; 7. L. Tegelaar; 8. J. Kaay9. G. Tegelaar; 10. A. Berefenger Vlscollege „De Brasem" hield zyn openingswedstrijd in het Oegstgees- terkanaal. Na 2 x 14 uur gevist uitslag als volgt: 1. P. Erao^, stuks. 890 garm; 2. G. Hundersmarck taal lussen Luto en Rohda wordt zaterdag 12 juni op het terrein van Blauw Wit ln Amsterdam gespeeld. Op de Hattemse Golfclub is dinsdag het besloten kampioenschap van Nederland voor professionals ge houden. Gerard de Wit van de Hil- ver sum se Golfclub behaalde voor de ÊraduiT 14 dertiende maal de titel met een to- 138 (67—71). 6 St.. 500 gr.; 3. J. Wetering 2 gr.; 4. S. Dubbelden, 3 st., 275 gr.; 6. H. Vos, 3 st., 230 gr.; 6. J. Azier, 2 St.. 230 gr.; 7. A. Vos, 3 st., 160 gr.; 8. J. Vos, 2 st., 155 gr.; 9. J. W. Plan- Jer, 2 st.. 80 gr.; 10. H. Brussché, 1 et., 65 gr. Mej. A. van Lanschot van de Golfclub De Dommel heeft dinsdag het Nederlandse stroke play kam pioenschap. dat op de Haagse Golf en Countryclub werd gehouden, met een totaal van 156 (7881) op haar naam gebracht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11