HOOFDSCHOTEL? VLEES! Mendelssohn-archief in West-Berlijn: unicum Geestelijke sfeer van een époque Jaar geëist tegen pseudo-psycholoog Strenge maatregelen in NEW YORK wegens liet tekort aan water EIDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 JUNI 1965 VIERDE BLAD IN het vrije deel van de oude Duitse hoofdstad werd onlangs een Mendelssohn-archief ingericht. Het zal een onderzoe- kings- en gedenkplaats zijn voor de filosoof Moses Mendelssohn (1729-86), de vriend van de Pruisische Koning Prederik de Grote en zijn kleinzoon Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-47), de beroemde componist. Kern van het archief is de verzameling van Hugo Mendelssohn-Bartholdydie tot nu toe in handen was van de „Internationale Felix-Mendëlssohn-Gesellschaft", en die de bezitter thans heeft geschonken aan de Stichting Pruisisch Cul tuurbezit. De stichting heeft deze verzameling met omvangrijk eigen materiaal uitgebreid en tot dit nieuwe archief verenigd. tholdv en 20 banden met handschrif- I ten van de eveneens componerende Fanny Hensel. „De wereld dat is de familie Mc-ndelssohn en enige goede vrien den' Deze trotse woorden van Hein- rich Hensel schenen gerecht vaardigd met het oog op een paar duizend brieven omvattende corres pondentie van Felix Mendels sohn, die het archief in fotokopieën bezit. De verzameling dient als basis voor de meerdere banden omvatten de wetenschappelijke uitgave, waar van de publikatie thans wordt voor bereid. Het archief is ondergebracht in een mooie villa in het voorname stadsdeel BerlijnDahlem. Daar werd het mogelijk, de verzamelin gen niet als droge documentatie te presenteren, maar in stijlvolle ver trekken die de geestelijke atmosfeer van de zeer gecultiveerde familie Mendelssohn en hun tyd weer doen herleven. De meubels, voornamelijk Empire en Biedermeier zijn voor een deel afkomstig uit het bezit van de jong overleden componist en zijn zuster Fanny. Daar Fanny's echtge noot, Heinrich Hensel, Pruisisch hofschilder was, konden zowel de familieleden als ook talrijke persoon lijkheden uit de wereld rondom hen in uitstekende portretten getoond worden. Het archief bezit alleen 800 tekeningen en schilderwerken van zijn hand. De Moses-Mendelssohn-biblio- theek, één van de zwaartepunten van het archief, omvat alle werken van de filosoof, daarbij een bijna volledige verzameling van de litera tuur over Moses Mendelssohn en een keuze uit de geschriften van zijn vrienden en tegenstanders. De handschriftenverzameling omvat twee autobiografieën van Moses Mendelssohn, elf composities en 158 brieven van Felix Mendelssohn-Bar- Acteur Vladimir Gardin overleden De internationaal befaamde Russi sche toneelspeler en filmpionier Vla dimir Gardin is in de ouderdom van 87 jaar in Moskou overleden. In de eerste jaren van deze eeuw maakte Gardin naam in Leningrad. Voor de eerste wereldoorlog trad hij in Lon den, Parjjs en andere Europese hoofdsteden voornamelijk op in wer ken van Tolstoi, Ibsen en Gorki. In 1913 begon hij als regisseur en schrijver voor de film te werken. Hij voerde de regie over 68 films waarbij vroegere Russische versies van „An na Karenina" en „Oorlog en vrede". Na de revolutie van 1917 werd Gar din directeur van de eerste cinemato grafische akademie van de Sowjet- staat. Hij was onderscheiden met de orde van volksartiest der Sowj et- Unie. kunst kaleiöoscQQp De officier van Justitie bü de rechtbank in Maastricht, mr. P. Schenkenberg van Mierop, heeft gis teren tijdens een bijna vijf uur du rende zitting twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, met aftrek van voorarrest geëist tegen een 35-jarige pseudo- psvcholoog uit Maastricht. Dit 35-jarige ex-hoofd van de cen trale personeelsdienst van de Grand Bazar in Maastricht waren oplich ting subs, poging tot oplichting en een zedendelict ten laste gelegd. Bijna twee jaar heeft de man als ,.drs. in de psychologie" het perso neelsbeleid van de Grand Bazar gevoerd, terwijl hij slechts de lagere school had doorlopen. Toen de man eind '62 solliciteerde naar aanleiding van een advertentie van de Grand Bazar waarin een op leidingsfunctionaris werd gevraagd, tikte hij zijn brief in afwijking van het verzoek in de advertentie, „om dat zijn kennis van de grafologie hem een oneerlijke voorsprong op zijn mede-sollicitanten zou bezor gen". Hij deelde in zijn brief verder mee, dat hij in 1960 zijn doctoraal i in de psychologie had afge- de Vrije Universiteit in Am sterdam. Gisteren getuigde de directeur van de Grand Bazar, drs. T.-- van der Meer, tezamen met mr. D. Kuyper, bedrijfsadviseur uit Eindhoven, die verdachte had getest, dat deze zijn werk als opleidingsfunctionaris zeer goed had verricht. Getuigen a decharge, de staffunc tionarissen van de Grand Bazar, be stempelden de pseudo-psycholoog legd TSJOMBE Oorlog tegen Israël „zaak van gekken" „Ik ben ervan overtuigd dat de Arabische wereld op zekere dag zal ei kennen dat oorlog tegen Israël slechts een aangelegenheid van gek ken is, zoals president Bourguiba al heeft gezegd, dat het Egyptische volk een beetje meer voedsel zal verkie zen boven commuhiqués over zo genaamde overwinningen in Jemen en dat kolonel Nasser zal erkennen dat een diplomatieke breuk niet een goed middel is om leningen te ver krijgen". Dit heeft premier Tsjombe van Kongo gisteren op een persconferen tie in Parijs verklaard. Hi] zei verder dat zijn land niet deel zal nemen aan de Afrikaans- Aziatische conferentie in Algiers, waar men .alleen maar zal praten over kolonialisme en ander gegor- gel. Er zijn in Afrika belangrijker problemen op de lossen", aldus Tsjombe. zelfs als een voortreffelijke functio naris die zeer veel had bijgedragen tot de verbetering van het arbeids klimaat van het warenhuis. Zij meenden dat de door de verdachte gegeven cursus voor staffunctio narissen, die ook door de directeur was bijgewoond, interessant en leer zaam was geweest. Mettertijd was de pseudo-psycholoog zelfs benoemd tot hoofd van de centrale personeels dienst. De officier van Justitie betoogde in zijn requisitoir, dat de verdachte tus sen 1945 en 1965 tien baantjes had gehad, waarbij hij in negen gevallen was ontslagen wegens geknoei en fal sificaties. De raadsman van verdachte, mr. M. Moszkowicz uit Maastricht, pleitte vrijspraak op grond van juridische overwegingen. Uitspraak 14 juni. Maria Ca lias moet rusten Maria Calias, die zaterdagavond een voorstelling in de Parijse opera afzegde, verkeert volgens de „London Evening Standard" in een nerveuze crisis. Haar arts heeft haar voorgeschreven volle dig rust te houden en verboden te oefenen. Het bericht uit Parijs zegt dat de operaster een maand rust moet houden. Callas is naar Mon te Carlo gevlogen en met haar vriend de reder Aristoteles Onas- sis aan boord van de Christina gegaan, voor een boottocht over de Middellandse Zee. Begin juli moet Maria Callas in Covent Garden in Londen optre den. Zij zou op het ogenblik totaal uitgeput zijn. Zomermuziekkam p „Jeugd en Muziek" Het vierde nationale zomermuziek- kamp van Jeugd en Muziek zal van 30 augustus t.m. 5 september worden gehouden in de Ernst Sillemhoeve in Lage Vuursche. Het programma bestaat uit een pianistencursus vierhandig en muziek voor twee piano's, een kamermuziek- cursus, een koor en een orkestgroep, een instrumentenbouwcursus, creatief spel en lezingen door Pierre Jansen en Dick Visser. De docenten zijn De- bora en Boukje Land, Bram Hij mans, Hans Keuning, Bernard van Beurden en Ru Sevenhuijsen. Eerste prijs voor Jan Nelissen Op het in Mechelen gehouden in ternationaal poppenspelersfestival van België, heeft de Nederlandse pop penspeler Jan Nelissen uit Amstel veen voor de tweede maal de eerste prijs een zilveren medaille van het ministerie van Opvoeding en Cultuur gewonnen. De eerste keer won de heer Nelissen deze prijs op het fes tival in Leuven in oktober 1963. Twee films over Dante's leven Dit jaar zullen er in Italië tij dens de viering van de 700ste geboortedag van de grote Ita liaanse dichter Dante Alighieri twee films worden vervaardigd over zijn leven. Tevens zal men een filmversie van zijn „Inferno" produceren. Deze wordt in kleu ren geproduceerd door Pietro Francisci. Een van de films over het leven van Dante wordt gemaakt door Giorgio Marzelli voor Op- his film en de andere door Giu seppe Santis. Groot succes voor R. Ph. O. in Keulen en Wiesbaden Het Rott. Philh. Orkest is eni ge dagen geleden teruggekeerd van een 7 dagen durende tour nee door West-Duitsland, waar met veel succes gemusiceerd werd. In de Kölner Stad Anzeiger van 20 mei j.l. schreef Margo Schuhardt. dat dit orkest van in ternationale naam tijdens het concert in Keulen in Beethovens Egmont Ouverture onder de in dringende leiding van Franz- Paul Decker zijn edele klankka rakter toonde, waarbij vooral de strijkers en de houtblazers ge roemd werden. Deckers leiding werd fascinerend genoemd. In de volle Gürzenich-zaal werd de in ternationale faam van dit orkest bevestigd. Vooral in de Eerste Symfonie van Mahler, zo schreef in de Westfali- sche Rundschau kon het R. Ph. O. zijn kwaliteiten bewijzen en uit het applaus kon men opmaken, hoezeer men deze apprecieerde. De Rundschau schreef dat de Mah- lertraditie bij deze uitstekende Rot terdamse musici volledig aanwezig is. De beroemde Duitse criticus Wolf- Eberhard van Lewinski schreef op 21 mei j.l. in het Darmstadter Tage- blatt: „Gelukkig werd in de Maifest- spiele van Wiesbaden ook dit jaar een symfonieconcert gegeven met een bijzonder accent. Over het orkest schreef hij, dat de strijkers, aange voerd door een Hongaarse concert meester van eerste rang, voortreffe lijk homogeen en stijlvast waren. Ook de houtblazers klonken zeer uitge balanceerd. De goed geproportioneer de klank van het orkest beviel het Wiesbadener publiek, dat in groten getale was opgekomen. Niet minder lof was er voor de zekere en gedistin geerde dirigent Decker. De gasten werden lang en hartelijk toegejuicht. De Wiesbadener Kurier schreef: het bezoek van het R. Ph. O. in het kader van de Maifestspiele te Wiesbaden is een belangrijke verrijking van het programma gebleken. Decker bracht de Eerste Symfonie van Mahler tot bloeiend leven. Deze weergave onder Decker kan men zonder overdrijving een klankwonder noemen. Verder roemde de criticus de weke klank van de strijkers, de betrouwbaarheid van de vele instrumentalisten, de edel klinkende houtblazers en hoorns. Zelfs de bastuba wist zich met zijn solo in het 3e deel in te passen in de tere orkestklank. De dirigent leidde voornaam en met een zeer indringende plastiek. Er was een aanhoudend bravo-geroep! Gegijzeld Noors echtpaar gered Twee Noorse gijzelaars zijn gered, nadat huursoldaten vrijdag Bill in het noorden van Kongo hadden ver overd. De Noren zijp Johannes Hol- the en zijn vrouw Greta, die beiden in de zestig zijn. Andere gijzelaars hun aantal wordt tussen de 36 en 100 geschat zijn als groep naar Boeta gestuurd, het laatste grote bolwerk van de simba's in noordelijk Kongo. Bondo, in de omgeving van Boeta werd gisteren door eenheden van het Kongolese nationale leger veroverd. Een Portugese gijzelaar zou door de simba's zijn vermoord, voordat de plaats gevallen was. New York heeft te kampen met het ergste gebrek aan water sinds de stad bestaat. Alle niet beslist nood zakelijk gebruik van water is ver boden. De restaurants mogen alleen drinkwater aan de klanten geven, als deze er uitdrukkelijk om vragen. De meer dan 300 fonteinen in par ken en elders zijn afgesloten. Alle particuliere zwembaden, ongeveer 50.000, zijn tot nader order droog gelegd en de openbare en gemeente lijke zwembaden, die geen inrichting bezitten om het gebruikte water na zuivering opnieuw te doen circule ren zijn gesloten. Autowasautomaten zijn verzegeld. Tuinen en grasvelden mogen alleen op zaterdag en dan nog slechts ge durende vier uur worden gebruikt. Een gemeentelijk functionaris deelde mede, dat de schaarste in de loop van vier jaar is ontstaan door droogte in de districten ten noorden van New York, waar de reservoirs van de stad liggen. Op het ogenblik bedraagt de reserve 1197 miljard li ter. Dit is ongeveer 55% van de ca paciteit. „Maar wat betekent dat in een stad, die op hete dagen 6,75 mil jard liter gebruikt'" zei hij. „Als we niet wat echt zware regens krij gen, zal het nog erger worden". Dank zij de vermaarde zan ger Maurice Chevalier is het mo gelijk het door de bekende zan ger Dranem opgerichte tehuis voor arme. oude artiesten in Ris- Oranges in Frankrijk te laten voortbestaan. Ben Pon en David van Lennep. twee leden van het Racing team Hol land, hebben zondag met succes aan een sportwagenwedstrijd in het Ca- I nadese Mont Tremblant deelgeno men.' Beide coureurs zaten aan het stuur van een Porsche 904 en bereik- ten achter de winnaar, de Nieuwzee lander Chris een tweede er Verdediging aan Dit huis, in de buurt van Pa rijs, bestaat van giften van de grotethans succes hebbende kunstenaars. Daar Maurice Che valier een van de belangrijkste schenkers was. heeft men hem nu door middel van een bronzen standbeeld geëerd. het woord in I Auscliwitz-proces Voor de eerste keer gedurende haar 15-jarige geschiedenis als Bondshoofdstad stond Bonn dezer dagen niet alleen politiek, maar ook cultureel in het middelpunt der belangstelling. Met de première van „Orestes" van Aeschylos werd daar onder aan wezigheid van vooraanstaande vertegenwoordigers van de Bondsregering en het Corps Diplomatique van Europa het mo- nernste theater geopend. Het gebouw, dat volgens de ontwerpen van de Stuttgartse ar chitecten Klaus Gessier en Wil fried Beek-Erlang ontstond, biedt plaats aan 875 toeschouwers. Het behoort tot de architectonische bezienswaardigheden van Duitsland, De verdediging kreeg gisteren het woord in het proces tegen het voor- I malige kamppersoneel van Ausch witz. De verdediger van Robert Mui- ka en Karl Hoeker vroeg intrekking J van de aanklacht tegen de eerste „op formele gronden" omdat hij maar een kleine man geweest is en voor Hoeker vroeg hy vryspraak op grond van gebrek aan bewijs. Boger wordt verdedigd door twee advocaten, van wie de eerste gisteren het woord kreeg, terwijl de tweede vandaag aan de beurt zou komen. De eerste advocaat zei dat Boger altyd een ideale soldaat was geweest en dat hU zich niet kon indenken dat Boger •zich schuldig gemaakt zou hebben aan de wreedheden waarvan hij be schuldigd wordt. De advocaat, dr. Schallock, zei dat Boger fysiek niet in staat zou zijn geweest kleine kin deren met het hoofd tegen de mum- dood te slaan, zoals van hem wordt gezegd. Schallock gaf toe dat de zo genaamde Bogerschommel een mar telinstrument was, effectief voor zyn doel, maar „het doel van zon behandeling was niet de dood". Vol gens getuigen waren vele mensen tij dens het „schommelen" bezweken. De „Conferentie voor joodse ma- I tericle aanspraken op „Duits- lr.nd" heeft meegedeeld dat West- I Diutsland in de afgelopen elf jaar I ongeveer 470 miljoen heeft betaald aan dit lichaam, dat opkomt voor de belangen van joodse organisaties hi Noord- en Zuid-Amerika, Europa. Zuid-Afrika en Australië. Dr. Goldmann, de voorzitter der „Conferentie", heeft meegedeeld dat West-Duitsland, buiten zyn betalin gen aan Israël en aan de „Confe rentie" tot eind 1964 nog een bedrag van bijna vijftien miljard gulden nazi-vervolging heeft uitbetaald. Zwerftochten ten einde Moeder met 5 kinderen onderdak (Van onze R'damse correspondent) I Hoewel van voorlopige aard, is het gezin van mevrouw A. J. Kruithof- Van Litsenburg met vijf kinderen, waai-voor de oudste (17) de kost verdiende en dat na een maanden- j lange omzwerving door het hele land in Rotterdam opdook, onderdak aangeboden. Vorige week kwam dit schrijnende geval van woningnood aan het licht, waarbij bleek dat de vrouw na het overlijden van haar man, haar scha mele onderkomen in Dussen (N.Br.) niet langer kon bewonen en ging zwerven. In Rotterdam bleef ze 's nachts in het tehuis voor onbe- huisden doch werd met haar kinde ren om acht uur iedere morgen, weer of geen weer, op straat gezet. Zaterdag kreeg het gezin door een samenloop van omstandigheden een woning in de Verschoorstraat aange boden. Hoewel van deze aanbieding slechts tijdelijk gebruik gemaakt kan worden bestaat de kans dat het gezinnetje er mag blijven wonen. Mocht dit niet doorgaan dan zijn er nog enkele kansen Kruithof. Kiezergopkomst in Polen 97,2 procent Het Poolse persbureau PAP heeft de officieuze uitslag gegeven van de zondag gehouden parlementsverkie zingen in Polen. Van de kiezers heeft 97.1 pet ge stemd. In 1961 was dit 94,8 pet. De voornaamste Poolse leiders, die aan het hoofd stonden van de eenheids- lijst van het nationale eenheidsfront zijn gekomen. Op 2 juni wordt de of ficiële uitslag bekendgemaakt

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7