,Een tegen allen' wordt pm— interland tegen Belgie a Arts strijkt geld op voor zieke kinderen vandaag LEIDSCH MS DAGBLAD potrder ex&uz IMEE OP "V-A-KLA. HST TIE MORGEN Eeïje Smit en Yoka Berretty uit de baan DENTOFIX- cn gioteren NIET f30.000 maar £43.000 programma NIEUW SCHANDAAL IN ITALIË STAATSZORG Britse treinrover vermoord door bendegenoten LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 JUNI 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. NCRV zoekt naar acht gemeenten i>f f\ r zoent naar acnt gemeenten g (Van onze Hilversumse correspondent) Nadat in België tijdens het televisieseizoen 1963-1964 het pro gramma „Een tegen allen" tot één van de meest boeiende pro gramma-reeksen op amusementsgebied. was uitgegroeid en de N.C.R.V. dit seizoen de spelformule „Eén tegen allen" in Neder land had bewerkt, hebben N.C.R.V. en B.R.T. besloten de handen in elkaar te slaan om een dergelijk spelprogramma, maar ditmaal over de grenzen heen, voor het seizoen 1965-1966 uit te bouwen. „Interland", wordt een maandelijks spelprogramma dat van 16 oktober a'. en dit gedurende een heel sei zoen, België en Nederland in een grootscheepse competitie tegenover elkaar, maar tegelijkertijd ook dich ter tot elkaar zal brengen. Gezien Tijdens acht maandelijkse „In- terland"-programma's van elk onge veer anderhalf uur, zullen steeds een Belgische en een Nederlandse ge meenschap vijf theoretische en vyf praktische wagen gesteld worden, en zal in elk land een gezin een reeks pioeven moeten afleggen. Voor de oplossing van een aantal van deze vragen, kan een beroep worden ge daan op de gehele bevolking van de beide landen. In deze Belgisch-Nederlandse co- prcauktie, wordt het Amerikaans theater in Brussel met zyn uit gebreide technische mogelijkheden tot neutrale zone uitgeroepen, van waaruit de internationale presentatie zal gebeuren, waar de Belgisch-Ne derlandse jury het verloop van de competitie zal volgen en beoordelen, en waar ook de centrale regie zal worden gevestigd. Tijdens elke „Interland" zal de actie gebundeld worden rond drie spelelementen: de raad der wijzen, de stadsgemeenschap „buitenge- beuren, en de beide gezinnen. De in ternationale jury (twee Belgische en 2 Nederlandse vertegenwoordigers onder leiding van de voorzitter) zal de vijf theoretische vragen beoorde len. Per land zijn deze wagen ver schillend, maar ze zijn wel van het zelfde genre. Eén van de theoreti sche wagen zal speciaal bedoeld zijn om de raad zijn kennis van het an dere land te toetsen. Advertentie Vragen instrueren De NCRV zal binnenkort een beroep doen op de Nederlandse kij kers om theorievragen in te sturen, die bestemd zijn om straks in de wedstrijd aan onze zuiderburen te stellen. Deze vragen moeten kort en krachtig zijn gesteld, en er moeten tenminste twee bronnen worden ge noemd, waarin het antwoord te vin- De afzenders van die vragen, die voor de wedstrijd worden uitgeko zen, ontvangen een prijs. Thans zoekt de NCRV naar acht gemeenten van verschillende grootte, die in het komende seizoen op za terdagavond, gedurende 90 minuten Nederland willen vertegenwoordigen in het nieuwe schakel-quiz-program- ma „Interland". Advertentie SCHILDEREN MET RIPOLIN De filmster Linda Christian i kwam gisteren op Schiphol aan, om voor enige tijd hier in een speelfilm op te treden. lil Arnhem Wereldpremière van Jan Vrij mans nieuwste film Gedurende de internationale film- week, die voor de vijfde keer van 14 tot en met 19 juni in Arnhem wordt gehouden, zullen elf hoofdfilms in het Rembrandttheater in eerste ver toning gaan. Hierbij is één wereld première. Het is de nieuwste film van Jan Vrijman „Op de bodem van de hemel". Het is tevens de eerste ge reedgekomen Nederlandse produktie van 1965. Twee andere films uit het Arnhem programma dongen als officiële In zending mee naar de prijzen op het festival in Cannes. Het zijn Enge- lands inzending „The Hill", van Sid ney Lumet en uit Zweden „Alskande par" van regisseuze Mai Zetterling. Na 19 uur rijden op Zandvoorts circuit (Van onze Haarlemse correspondent) Eefje Smit en Yoka Berretty, de twee televisiedames, die gis termiddag startten op het Zandvoortse circuit om het 24-uurs record voor kleine auomobielen op hun naam te krijgen, hebben na 19 uur de strijd moeten staken. Vanmorgen om kwart over zeven schoot Eefje Smit met de kleine Renault-4 uit de baan. De chauffeuse werd niet gewond, maar het wagentje werd zo zwaar beschadigd, dat de race moest worden gestaakt. (Advertentie) Gevoelt U zich UNSTGEBIT? Mef behulp van Dentofix kunt U *weer alles kauwen! Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag door het 's morgens eerst even met het speciale Denlofix-poeder fe be strooien. Dit onschadelijke, smaakloze hechtmiddel verleent Uw tandprothese gedurende de gehele dag een stevig en betrouwbaar houvast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lachen, 6preken of hoesten zonder in moei lijkheden te geraken. Als U iedere ochtend wat Dentofix op de gebits plaat strooit, kunt U verder vergeten, dat U een kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zult meteen het verschil constateren! NWr dan 40.000 tand artsen in de gehele wereld raden hun pa tiënten aan Dentofix te gebruiken. Het i f. 2,35 per plastic NEDERLAND 1 VPRO: 7.00 uur Nieuws in het kort NTS 7.01 uur Barend de Beer, voor de kleuters 7.06 uur Week journaal voor gehoorgestoorden 7.33 uur Engelse les 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur The Down Town Jazz Band 8.40 uur Van zotskap en rinkelbellen 9.25 uur Interieur, ballet 9.43 uur Ziek zijn beter worden, medische rubriek 10.25 uur NTS-journaal 10.30 uur Sluiting. NEDERLAND 2 AVRO: 8.00 uur Nieuws in het kort NTS 8.01 uur Beat in Bellevue 8.20 uur Cara Williams: Getrouwd, ongetrouwd, film 8.45 uur Drie dimensies in jazz 9.15 uur De vijfde colonne, spionagefilm 10.15 uur Het menselijk bestaan bij Ingmar Bergman 10.40 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: I HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: 7.05 uur Vioolsonates van Mozart 10.00 uur The Romancers. Ciske de rat" Eerste wereldoorlog Het ongeluk gebeurde ln de Ger- lachbocht, direct achter de pits. De dames startten gistermiddag om 12 uur voor de 24-uurs race. Eva Smit nam de eerste drie uur, Yoka Berret ty loste haar 's middags af. Het was geen serieuze zaak. Er was geen start- licentie van de N.A.V., de start en de ronden werden niet officieel geklokt door een official van de K.N.A.C., zo maar alleen, als U onze voorschriften goed opvolgt. U maakt gebruik van de wekelijks in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 18 cents postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. ■fr U zorgt, dat Uw opdracht tenminste 7 dagen i bezit Niet opbellen, telefonische opdrachten worden niet de eerste opzendings behandeling ge- Wee ka bonnees moeten niet vooruit betalen, voor de met vakantie gaan. Na thuiskomst bieden wij voo: kwitantie aan. i prettige vakantie, maar U moet ons Uw JÜm brief te verzenden? Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze ban ingevuld aan ons toezendt HUISADRES: Naam: Kraak in Tilburg: Niet dertigduizend gulden, maar f. 43.000 blijkt de buit te zijn die brandkastkrakers op Hemelvaartsdag wisten teb emachtigen bij Varopa bakkerijen N.V. in Tilburg. De daders van wie tot dusver elk spoor ont breekt, maakten gebruik van een snijbrander die zij in het gebouw aantroffen en waarmee rond het slot een gat werd gebrand. als bij dergelijke ritten gebruikelijk ls. De start geschiedde met een noncha lante armzwaai en gewone horloges fungeerden als stopwatches. Het was eigenlijk een gezellig on deronsje, al hadden de meisjes heuse racekleding aan en klikten de came ra's alsof het een echte 24-uurs race was. Vanmorgen kon de oorzaak van het ongeluk van Eefje Smit nog niet worden genoemd. Het liep allemaal goed af. Al zijn de beide „coureurs" wel tot de conclusie gekomen, dat het rijden van een 24- uurs race iets anders is dan vrien delijk praten en lachen in „Wie van de drie?". De vierde partij uit de tweekamp SpasskiGeiler voor het kandidaten toernooi, is maandag in Riga na 133 zetten in remise geëindigd. De stand is, met nog een afgebroken partij uit te spelen, 2—1 in het voordeel van Nederlands festival in Scarborough In Scarborough, de bekende bad plaats in het Engelse graafscnap Yorkshire, heeft de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijcn gisteren het jaarlijkse „Dutch festi val" officieel geopend. Het is de achtste maar tevens laatste maal dat zulk een Nederlands festival in Scarborough wordt ge houden. Maar, zo zei de burgemees ter van de badplaats, mr. W. C. Wil kinson, dit betekent niet dat daarom een einde is gekomen aan de vriend schap tussen Engeland en onze trouwste partner op het continent. Met een enkel woord leidde dr. Van Roijen de Nederlandse deelne mers aan het festival in: de Haar lemse bloemenmeisjes, de wielerar- tiesten uit Heerlerheide, de Volen- damse folkloristische dansgroep, de rolschaatsgroep uit Eindhoven, een Amsterdamse straatorgel, de Zeeuwse plattelandsvrouwengroep, het mu ziekkorps van de Leeuwarder politie, de Aku-harmonie uit Arnhem, en het muziekkorps de Strodorpers uit Zutfen. Ook vroeg hij aandacht voor de schilderijententoonstelling van een groep uit Haarlem. Dubbelgangers Een variété-kntoor in Moskou heeft verscheidene malen het publiek in de provincie bezwendeld door het optreden van bekende zangers te beloven en in plaats van de zangers dubbelgangers te laten optreden, die deden alsof ze zongen terwijl een bandopname werd afgedraaid. „Ciske de rat" dateert uit 1955, is dus 10 jaar oud. een leeftijd die de film gemakkelijk was aan te zien omdat menige acteur sindsdien zichtbaar een jaar of tien ouder is geworden. Kees Brusse b.v. was in 1955 nog een piepjonge Maigret, Jo- han Kaart leek nog in de kracht van zijn leven en Dick van der Velde, die Ciske speelde, wel, hij zal nu zo'n jaar of 20 zyn en heeft verder als acteur geen naam gemaakt. Onbegrijpelijk waarom in zulke gevallen de N.T.S. of een omroepvereniging zo'n Nederlandse film van eni ge bekendheid (om onnaspeur lijke redenen immers werd Ciske de Rat in Venetië bekroond met een zilveren leeuw van San Marco niet omrankt, opsiert, van enige franje voorziet, door b.v. zo'n Dick van der Velde even binnen het schijnwerper- licht te halen, of door een be kwame prater als producent Hans Boekman iets te laten vertellen over de achtergronden van deze film. het succes in het buitenland e.d. Er is bfj ons een televisie-behoefte aan iemand die voor de „styling" zorgt zoals dat in industriële kringen heet: een man die de „finishing touch" aanbrengt, die zo'n avondprogramma modelleert, zo dat de kijkers het behaaglijke gevoel krygen dat zij klant en koning zijn, en dat geen moeite wordt gespaard om het hen zo plezierig mogelijk temaken. Een film als Ciske de rat roept vra gen op, de televisie had die vra gen voor kunnen zijn met de antwoorden (had er b.v. ook nog op kunnen attenderen dat Cees Laseur en Johan Valk inmid dels overleden zijn), waardoor er wat meer sfeer rond deze film geschapen zou zijn. Laatst las ik in een onzer ochtendbladen dat een Deense televisiecriticus er tegenover een Nederlandse collega zijn ont steltenis en verbazing over had uitgesproken dat de Nederlandse televisie, na de langdurige serie .J)e bezetting" nu weer meteen een halfjaar durende serie over de eerste wereldoorlog was be gonnen. De Deense televisie zou op principiële gronden alles wat met de oorlog te maken heeft van het scherm weren. Ik geloof daar geen woord van, maar als het zo is zou ik zeggen: net als tijdens de tweede wereldoorlog selfIk geloof dat we dankbaar moeten zijn voor deze serie, niet omdat alles wat we te zien krij gen zo hartverheffend is, maar Dmdat de beestachtigheid van de oorlog beter in deze oude journaals tot uiting komt dan in de oorlogsjournaals uit de tweede wereldoorlog. Het is on voorstelbaar, hoe dicht de fil mers er 50 jaar geleden al bo venop zaten, zij filmden, bij wijze van spreken en in vele gevallen ook in werkelijkheid, hun eigen begrafenis Nederland II Op Nederland n, het stief- 1 kindje van onze televisie met sijn angstwekkend lage kijk dichtheid, waren „Rendez vous k Paris" en „Micro" de eigen |j programma's. „Rendez vous" was er met 1 ere: een levendig, gevarieerd g magazine, dat met twee inter- views (Salvador Dali en de H componist Alphonse Stallaert) §j een hecht skelet meegaf aan het show- en muziekwerk dat er g verder te bekijken en te beluis- s teren viel. MiiniiiinBiiiiiiiiiimBiBimiinwiiiniRiiiniaMmilinimiiiiininiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiRuimniiBnnnniiiiniiifflniiiiiin DINSDAG 1 JUNI iii i, 402 ni 18.00 Lichte 18.20 Uitzen- Illlversum II. die de aandacht verdienen, 18.30 Ra dio Volks-Universiteit: Sociale we schap en maatschappelijke vooruit- door dr. P. Toenes, 19.00 Nws.. Actualiteiten ,19.30 Lichte gr.muz eventueel reportage Olvmpla's Tour door Nederland 1965. 20.00 Radio Ka- solist: oude. klass. king, 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22 45 [Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet vi toepassing VAKANTIEADRES: p. a. Straat: /an onze correspondent in Rome) Dit weekeinde is in Italië een nieuw en pijnlijk geval van cor ruptie uitgekomen. Terwijl het publiek nog nauwelijks bekomen was van de verontwaardiging over de smokkelhandel, waarbij Ca- pucijner-monniken zijn betrokken, zijn er nu weer andere en veel onaangenamere dingen aan het licht gekomen. Een medicus, die verbonden is aan de „Sociale Voorzienigheid" (dat is een instelling die overeenkomt met onze Sociale Verzekeringsbank) heeft zich ongeveer zes miljoen gulden op slinkse wijze toegeëigend ten na- i dele van aan tuberculose lijdende of daarmee bedreigde kinderen. I onder zyn ressort vielen, toever trouwd aan een stichting, die zich I met de zorg over hen zou belasten. I Die stichting blijkt in werkelijkheid I uitsluitend op papier te bestaan en bovendien was dr. Aliotta er finan- cieel bij geïnteresseerd. De staat zorgt er in Italië voor dat dergelyke kinderen tot hun 18de jaar in bepaalde inrichtingen worden on- j dergebracht, waar ze in een geschikte Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen. omgeving goed en verzorgd leven, r dische bijstand vinden, passende voe ding ontvangen, scholen bezoeken Het is nu gebleken dat een zekere dokter Aliotta tezamen met twee an dere medici en een advocaat hier op schandalige wyze misbruik van heeft gemaakt. Dokter Aliotta is verbon den aan die sociale verzekeringsbank en op zijn voorstel werden de kin deren van bepaalde provincies, die Overeenkomst In 1957, toen voor het eerst een contract werd afgesloten tussen de verzekeringsbank en de stichting werd bedongen dat voor ieder kind een bedrag van acht gulden per dag zou worden betaald voor voeding, on derricht. medische bijstard enz. Al heel g«'.uw wees dokter Aliotta erop, dat dit bedrag onvoldoende was en het werd verhoogd tot twaalf gulden per kind per dag. In werkelijkheid had de stichting, die zoals gezegd een schepping van Aliotta was, een over eenkomst aangegaan met de pater- Passionisten en later ook met andere kloosterorden, waarbij de kinderen werden uitbesteed tegen een dagelijks bedrag van f 3.60 in zuid-Italië en f4.20 in Toscane zodat de stichting, dus dokter Aliotta, per dag op ieder kind een winst maakte van een gul den of acht. Onvoldoende Men was gaan twijfelen toen ver leden jaar de provinciaal van de pa- ter-Passionisten by de verzekerings bank had geklaagd dat het bedrag van f3.60 voor ieder kind onvoldoen de was en dat de kloosters voor mil joenen schulden hadden moeten ma ken, omdat de paters het niet kon den aanzien dat de zieken en door ziekte bedreigde kinderen werden on dervoed. De paters vroegen daarom ïMimere bijstand, hetgeen werd ge weigerd daar de staat kon aantonen dat inderdaad twaalf gulden onder steuning werd gegeven. Men heeft de zaak verder onderzocht en is op het spoor gekomen van dokter Aliot ta. In de Londense onderwereld doet het hardnekkige gerucht de ronde, dat Charles Wilson, een der voor naamste leden van de bende, die de overval op de posttrein Londen Glasgow heeft uitgevoerd, door ben degenoten is vermoord. Dit zou ge schied zyn door dezelfde misdadigers, die het mogelijk hebben gemaakt, dat Wilson uit augustus j.l. uit de gevan genis in Birmingham, waarin hij was opgesloten, kon ontkomen. De bende zou hiervoor een bedrag van vierhon derdduizend gulden hebben overge had. Wilson zou, volgens ditzelfde ge rucht, de enige zijn die weet (of wist) waar het leeuwedeel van de buit, dat nog steeds niet is opgespoord, is ver borgen. De Engelse politie jaagt dan ook al negen maanden hardnekkig achter hem aan. Zolang Wilson niet dood of levend is gevonden, blijft de roofoverval op de posttrein de volle aandacht van de politie houden. Men acht het in politiekringen niet onmo gelijk dat vrienden van Wilson valse berichten over hem, in de trant van bijv. een moord, in omloop brengen in de hoop dat de politie dan de sporingen zal staken. i AVRO: 18.00 Nws., 18.15 Act.. 18.25 Promenade- 19.38 Gamelan: Indonesisch pro- Brauima. 20.00 Nws.. 20.05 Leg eens aan Ln Loosdrecht, gev. progr., 21.40 Kunstrubriek, 22.00 Licht Instrumen taal ensemble met zangsol.. 22.30 Nws, 22.40 Act.. 23.00 Operamuziek, 23.55— de zieken, 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de hulsvrouw. 10.10 Klass. kamer muziek. 1030 Leven naar Pinksteren, godsdienstige uitz.. 10.55 Orgellmpro- visatie, 11.00 Geestelijke liederen, 1130 Lichte gr ju uz., 11.50 Cabaret. 12227 Med. t.b.v. land- 1230 Nws., 12.40 Grmuz. 12.50 Lichte enlglngen, 14.45 Vierhandl| Jeugd. 16.00 Jeugd Land, 17.15 Jazz- Na- II, 29( 7.00 Nws. jtrijdlled. 7.20 Lichte gr.muz., 7.25 Van de voorpag., 7.30 Licnte gr.muz 8.00 Nws.. 8.10 Lichte gr.muz., 9.00 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw. 9.05 Klass. grmuz.. VPRO: 9 40 School radio. VARA: 10.00 Romantische or kestwerken. 1130 Voor de vrouw, li 40 Cello en piano mod muz.. 12.00 Stereo Ritmisch strijkorkest. 12 27 Med. ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platteland. 1235 Licht Instru mentaal ensemble (gr.). 12.55 Actua- 14.55 Kalen- Je Jeugd, 16.00 Nws., 16.02 Operamuz., (gr.). 16.30 Voor de zieken. 17 00 Grammofoon- muzlek en actualiteiten. 17.50 Acutall- Televlslepr RA: nHHHVWVPVHHV NTS: 19.00 Nieuws in het kort. VARA: 17 0017.45 Voor de kinde- NTS: 20.00 Journaal NCRV: 20.20 tentie. 20.45 Nederlanders ln den vreemde fllmre portage over Ethlo- pl?. 21.15 Wlr slngen nur für Sie heute Nacht: operette programma, 22 05 Onder 4 ogen. gesprek. NTS: 22.35 Journaal. 22 40-23 10 Teleac: Mo derne onderwijsmethoden en didaktlek. THevlsleprogramma's Nederland II NTS: 20 00 Nieuws ln het kort. 20.01 .leurtocht ln het verleden- film over Don Qulchotte (prod BBCl VARA: 20.30 The quiet man, speelfilm.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5