EIDSCH DAGBLAD r ECLAME OP RADIO EN TV Volledige bekentenis in moordzaak Eindhoven uk zendtijd voor CPN sprookjes land Omroepnota 15 juni in Kamer [11 totaal 78 minuten Eerlij use muur voor 14 dagen opengesteld Lancering van Gemini via Early Bird ook op Nederlandse t.v. alles ft Vlieland sgerlcht 1 maart 1860 DINSDAG 1 JUNI 1963 No. 31579 irecteur: lü. A. van Dlsboeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel I, Leiden Giro no 57055 De Tweede Kamer zal waarschijnlijk reeds dinsdag 15 juni de plannen voor het nieuwe om- j lepbestel bespreken. Uitgangspunt van de dis tussie zal de nota zijn, die Cultuur-minister mr. I. Vrolijk gisteren heeft doen uitgaan. Het is een nadere uitwerking van de richtlijnen, waar- ver formateur Cals tijdens de kabinetsformatie overeenstemming heeft bereikt met de fractie- 11 oorzitters van KVP, PvdA en ARP. Als het parlement er vlot zijn goedkeuring aan hecht, krijgen I 'ctober bij elkaar 78 minuten reclame over alle radio- en televi Namelijk 2lf minuten per radiozender en 15 minuten per televisienet, De reclame zal in de overgangstijd worden uitgezonden in blokken jjvoorbeeld 1 tot 3 minuten voor en na de nieuwsuitzendingen en duidelijk j iderscheiden van de programma's. De adverteerder kan in beginsel hierbij ezen in welk van deze blokken hij zijn reclame wenst. De reclame zal orden verzorgd door een door de overheid in het leven te roepen stich- ïg. Dus niet door de dagbladpers. De eisen, welke aan nieuwe geg gden zullen worden gesteld zijn ge- iel overgenomen uit het plan-Cals. j aarbij telt het getalscriterium raar. Minstens 10.000 contribuanten vijf gulden per jaar voor een toe ting tot de televisie en 15.000 radio. Na twee jaar moeten deze pallen zijn opgelopen tot 100.000. deze gegadigden zullen volledige ogramma's moeten kunnen verzor- Zij mogen geen geldelijke winst vers van persorganen en culturele en maatschappelijke organisaties. De netto-opbrengsten van de re clame in de radio en televisie zal in hoofdzaak ten goede komen aan de verzorging van de programma's. Een gedeelte van de opbrengst zal in de overgangstijd worden gereserveerd voor een financiële compensatie, die aan de pers zal worden geboden om haar aanpassing aan de nieuwe si tuatie te vergemakkelijken, indien een duidelijk aantoonbare verminde ring van het inkomstenaccres mocht optreden. Na de overgangstijd en uiterlijk na verloop van drie jaar zal worden nagegaan of deze com pensatie moet worden voortgezet. Ge zien de vele verzoeken om een con cessie voor het gebruik van zenders voor regionale uitzendingen, deelt de minister mee, dat voor het gebruik van regionale zenders een regeling zal worden getroffen. Alle in de Staten-Generaal verte genwoordigde politieke partijen dus ook de Communistische Partij Nederland zullen zendtijd krijgen. Definitief In zijn nota heeft minister Vrolijk voorts twintig grondslagen gegeven, waarop volgens te zijner tijd de de finitieve omroepwet zal moeten wor den gebaseerd. Daarin wordt onder meer bepaald, dat de bewindsman een nader te bepalen deel van de zendtijd kan toewijzen aan kerkge nootschappen, aan genootschappen oo geestelijke grondslag en aan andere gegadigden, die geen volledige om roeptaak nastreven. Daarbij wordt ook opgemerkt, dat de mogelijkheid van invoering van recht op antwoord zal worden na gegaan, waarbij mede de mogelijkheid van invoering van dit recht bij de pers in beschouwing zal worden ge- i de Tl I Vl6r Vier uitgangspunten somt minister -j—irolijk op voor zijn overgangsbestel, it zal duren tot de nieuwe omroep- et („ontwerp op de kortst mogelijke ijn bij de Tweede Kamer") van racht is geworden. Iedere groepering, die aan de ge stelde eisen kan voldoen, krijgt toegang. Onbeperkte toelating kan niet en zendtijdverdeling is noodzakelijk (naar het getalscriterium)Als een keuze moet worden gemaakt uit gegadigden, dient elke willekeur te wordun uitgesloten. Zendgemachtigden moeten bereid zijn samen te werken (in een sa mengesmolten NTS-NRU „nieuwe stijl"). Geen invloed van reclame op pro gramma's. Cultureel COMMISSIE VOOR BEHEER KERNWAPENS? Amerika heeft gisteren aangeboden om de nucleaire verantwoordelij k- iid te delen met een „speciale «mmissie" van vier of vijf andere leden van de NAVO onder voorwaar den die nog opgesteld moeten wor den. De Amerikaanse minister van Defensie, Robert S. McNamara, deed dit voorstel aan de zitting van NAVO-defensieministers in Parijs mogelijke verdere methode om de bondgenoten van Amerika te laten deelnemen in beslissingen over leven of dood waarvoor het Westen in de een of andere noodtoestand zou kunnen komen te staan. McNamara heeft, misschien be wust, de bijzonderheden van zijn voorstel vaag gehouden. Het is waar- Khijnlijk een nieuwe Amerikaanse poging tegemoet te komen aan de aanspraken van andere NAVO-leden meer stem in beslissingen die vitale invloed kunnen zijn op hun ware bestaan als land in een toekomstige crisis. Onder de huidige Amerikaanse et ligt het toezicht op de kern wapens in handen van de Ameri kaanse president en Amerika heeft daardoor een veto op elke geallieerde toevlucht tot kernwapens, met uit zondering van de betrekkelijk kleine Britse en Franse arsenalen. WFRRBFRTCHT Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen, afgewisseld door overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen. Dezelfde temperaturen als Tandaag of Iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 2 JUNI Zon op: 4.25 uur; onder: 20.51 uur Maan op: 6.32 u.; onder: u. Hoogwater in Katwijk te 4.42 en 17.11 uur. Laagwater te 0.31 en 12.54 uur. ook vertegenwoordigers van culturele organisaties zitting krijgen. Daaron- j der worden vooralsnog bedoeldhet Nederlands Cultureel Contact, de Ne derlandss Jeugd Gemeenschap, de Nederlandse Sport Federatie (in overleg met de Ned. Chr. Sport Fede ratie), de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid en de Nationale Raad voor Maatschappe lijk Werk. Zowel op de tarieven als de vorm van reclame zal toezicht worden ge houden door een Reclameraad. Deze raad zal tevens beslissen bij eventuele geschillen en de minister zo ge wenst van advies dienen. In deze raad zouden kunnen zijn vertegen woordigd: het Genootschap voor Re clame, de Bond van Adverteerders, de consumentenorganisaties, de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf, de Vereniging van Erkende Advertentie bureaus, de programmaverzorgende instanties, de organisaties van uitge- Corrie Hofman (o) slachtoffer van onbedwingbare last tot moorden Een beeld uit het nog altijd I dame assisteert op de barricaden onrustige San Domingo. Een I der rebellen, met revolver gewapende jonge- I Van onze Eindhovense correspondent; De Eindhovense politie heeft gistermiddag een man gearres teerd, die heeft bekend de vijfjarige Corrie Hofman op 6 april op de Leenderhci te hebben gewurgd uit een onbedwingbare lust tot moorden". Nadat een minutieus onderzoek al de nodige aanwijzingen in de rich ting van de verdachte had gegeven, kwam zondagmiddag een tip binnen, die een 2^-jarige vertegenwoordiger Donkere ivolk van geruchten (Van onze correspondent in Bonn) De vierde en laatste bezoekster- myn voor Westberlijners aan hun vei wanten in Oost-Berlijn is giste ren begonnen. Voor de periode tot 12 juni werden ruim 600.000 pasjes door de Oostduitse autoriteiten uit gegeven. Gisteren maakte al onge veer 14.000 Westberljjners gebruik van de mogelijkheid naar het oos telijk stadsdeel te gaan. Meer dan 18.000 pasjes waren voor die dag ver strekt. Evenals bU de vorige bezoekster- mijnen, betalen volwassen bij hun grensoverschrijding drie westmar ken, waar zy drie oostmarken als „zakgeld' voor terugkrijgen. Kinde ren en „renteniers" vallen buiten de ze regeling,. Over deze laatste bezoekersstroom hangt een donkere wolk van geruch ten. Voor een nieuwe serie bezoeks- termynen zijn nieuwe onderhande lingen tussen de tegenwoordiger van het Westduitse stadsbestuur en de Oostduitse regering noodzakelijk. De Oostduitsers stellen reed nu hun voorwaarden zodanig, dat het bijna zeker is dat de regering van Willy- Brandt er niet op zal willen ingaan. Zo zou van westelijke zijde de verzeke ring worden verlangd dat de Bonds dag niet meer in voltallig zitting in West-Berlijn bijeen zou komen. Bo vendien zou de Westberlijnse senaat worden geeist. dat zy zou zorgen voor een Westelijke belofte nooit van atoomwapens gebruik te zullen ma ken. Een ander wrijvingspunt tussen beide stadsdelen is het geval van de naa r het Westen gevluchte beroeps- oplichter Horst Streit. Deze voorzag zich by de vorige bezoeksperiode in Oost-Berlijn van de pasjes van Westberlijners Mahrhold en Reh- bein. die daarop niet meer naar West-Berlijn konden komen en nu voor de Oostduitse rechter zijn ge voerd. Burgemeester Willy Brandt verklaarde gisteren de zaak Streit echter niet tot een onderhandelings punt over nieuwe pasjesregelingen te willen maken. Kouder Wat de Oostduitse bevolking al langere tyd had opgemerkt is nu ook in West-Duitsland te horen: dat de wind in de Ulbrichtstaat weer kouder aan het worden is. De eer ste chicanes zijn al gesignaleerd: de doorlating van z.g. „renteniers" uit Oost-Duitsland naar de Bondsrepu bliek. Hoewel deze sinds enige tyd het recht hadden familie in het Wes ten in encyclopedieën uit Eindhoven bovenaan de lijst van verdachte per- sonen bracht, die de afgelopen twee maanden uit 1600 tips was gevormd. De dader, de zoon van een popu lair onderwijzer uit Budel, werd ge pakt by een geënsceneerde verkeers controle op de Boschdijk tussen Eind hoven en Den Bosch, onder het kerk dorp Acht. De man, die sinds enkele weken onder valse namen zwervende was in oost-Brabant, gaf binnen een kwartier snikkend zijn misdaad toe. Tot voor kort was hij nog nooit met de politie in aanraking geweest. lokt, echter een hem zelf onbekende lust tot moorden niet kunnen becw: gen. Wi Spij1! eer mijnramp Japan in Huunvasiens Verdachte werd al sinds veertien dagen door de politie gezocht voor de verkoop van enkele huurwagens. hij het het andere reed, omdat hij niet zijn pension aan de Rochusstraat in Eindhoven durfde te komen. Hoofd commissaris B. van der Werf van de gemeentepolitie in Eindhoven heeft gistermiddag de arrestatie op de Boschdijk persoonlijk verricht, geas- siteerd door rechercheurs van ge meente- en Rijkspolitie. Verdachte, die enkele jaren in Eindhoven heeft gewoond, waar hy encyclopedieën verkocht, heeft de af gelopen weken enkele malen zelf moord willen plegen, "lij heeft ook met plannen rondgelopen een tweede kind te ontvoeren om een flink los geld te kunnen opstrijken. Waar schijnlijk is ook de ontvoering van de 5-jarige Corrie Hofman, op 6 april, aanvankelijk door hem beraamd om geld los te kijgen. Hij heeft, nadat hij het kind op de fiets had meege- De Westberlijners kunnen hun relaties in het oostelijk stadsdeel weer bezoeken. Gisterochtend werd de muur geopend voor de iccut iiauaen iamuie in net wes- i i i l A te bezoeken, wordt dit reht bez.tUr ran pas,cs •teeds meer individuele gevallen om LJostduitse politie in actie bij Huilend van spyt en ellende gaf de *n een steenkoolmijn in Jamano, man, die ongehuwd is en verkering naby Foekosoka, op het zuidelijkste heeft met een meisje uit Budel, gis- j Japanse eiland Kioesjoe, heeft zich termiddag na zyn arrestatie toe, dat een ontploffing voorgedaan, waar hij de avond vóór de moord op 6 door ongeveer honderdtwintig myn- april, al vergeefs getracht had een werkers zyn ingesloten, ander jongetje mee te lokken. Ook op 6 april, de dag dat Corrie Hofman werd vermoord, heeft hy vergeefs ge tracht een andere knaap, van 15 jaar, mee te lokken. Deze jongen vertrouw de de zaak echter niet. Tenslotte heeft hij Corrie Hofman meegekregen, omdat dat volgens hem de grootste was uit een groepje van vier kleuters, die bij de vuilnis-con tainers, achter het dierenpark „Ani- mali" aan het spelen waren. Hy wil de de grootste uit het groepje, omdat hy het zo zielig vond, zoals hij zei, kleintje te vermoorden. 9 Slot pag. 2 Volgens geruchten zouden zich op het tijdstip der ontploffing een 350 mijnwerkers beneden hebben bevon den. Volgens de jongste berichten zijn tot nu toe 219 mijnwerkers erin ge slaagd de oppervlakte te bereiken. Men heeft de lichamen van twee omgekomen mijnwerkers geborgen. Verscheidene mijnwerkers werden gewond, van wie twee zeer ernstig. De Japanse minister van Handel en Industrie heeft, naar aanleiding van deze derde mijnramp tijdens zijn bewindsperiode, ontslag ge vraagd. De Europeanen zullen de lancering van de Gemini-cabine op de televisie kunnen aanschouwen dank zij een directe uitzending via de communicatiesatelliet Early Bird. De reacties van Europeanen zullen via de satelliet worden teruggezonden naar de V.S. en Canada. De NTS deelde mee dat de lancering ook in ons land op het eerste net te zien zal zijn. Moeilijkheden overwonnen zinloze redenen ingetrokken. controlepost. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Alle voorbereidingen voor de lan cering van een ruimtevlucht van 4 dagen van de Amerikaanse astronau ten James McDivitt en Edward White die geprojecteerd is op aanstaande donderdag, om 15.00 uur Ned. tijd, zijn gereed. Alle kleine problemen die nog opgelost moesten worden, zijn opgelost, zo deelde het Nasa mee. Het grootste deel van de vloot die bij het bergen van de astronauten in geschakeld moet kunnen worden, on der leiding van het vliegdekschip Wasp, is uit de diverse havens ver trokken. Schepen die naar meer ver wijderde delen van de Atlantische I Oceaan moesten, zijn al eerder ver trokken. De astronauten zelf probeerden gisteren hun ruimtepakken en namen het plan van hun vlucht nog eens Anne Mowbray herbegraven De kleine lady Anne Mowbray is gisteravond, bijna vijf eeuwer haar dood, te ruste gelegd in de Westminster Abdij in Londen. Daar mee kwam een einde aan een trieste voetnoot uit de geschiedenis, die in december 1964 begon toen haar met lood beklede kist toevallig ontdekt werd in een bouwput in Londen-Oost, Oudheidkundigen van de Londense universiteit hadden het gebeente overgenomen met het oog op even tuele sporen met betrekking tot een Engelands woeligste periodes, r het Hogerhuis eiste dat zij zo spoedig mogelijk zou worden herbe graven. Toen lady Anne in 1481 in de leef tijd van 8 jaar en elf maanden over leed, was zij reeds getrouwd. Koning Edward IV had zijn jongste zoon Ri chard met haar in het huwelijk laten treden toen zij nog pas vijf jaar was. De jonge Richard was toen vier. Haar jonge echtgenoot overleed en- cent moet worden geplakt. Drukwerk j kele jaren na haar. Lady Anne rust I tot vyftig gram is één cent duur der thans in de Westminster Abdij op Op een brief nu zegel van 18 cent De nieuwe posttarieven z\jn van daag ingegaan. De belangrijkste wij ziging is wel, dat van vandaag af op een brief een postzegel van achttien door met de bij de uitvoering van het project betrokken deskundigen. Bei den verkeren in uitstekende licha melijke conditie. geworden: er moet acht cent aan 1 gels op worden geplakt, j Porto voor briefkaarten is niet i I anderd: nog steeds tien cent. zeer korte afstand van haar echtge noot in de kapel van Henri VII. De herbegrafenis werd door 30 personen Kort vuurgevecht in Jeruzalem Twee personen werden gedood en vyf vrouwen en kinderen raakten ge wond toen Jordaniërs gisteren het vuur openden op het Israëlische deel van Jeruzalem, zo heeft een woord voerder van het Israëlische leger meegedeeld. Hij zei dat een timmerman van het klooster Notre Dame en een 14-jarig meisje werden gedood. Gewond wer den twee ziekenzusters, twee andere vrouwen en een kind. Volgens het Israëlische radiosta tion Kol Israël hadden de Jorda niërs kort voor het incident plaats had, bij de gemengde Israëlisch— Jordaanse wapenstilstandscommissie een klacht ingediend waarin gezegd werd dat Israëlische soldaten het vuur hadden geopend op het Ara bische deel van de stad. Kol Israël ontkende dit. Tegen het incident werd door Israël een protest ingediend. In Amman heeft een Jordaanse woordvoerder verklaard dat bij het vuurgevecht in Jerusalem drie Is raëlische militairen werden gewond. De Israëliërs waren het niemands land tussen de twee sectoren bin nengedrongen waar zij waren onder schept door Jordaanse strijdkrach ten. Uw tuin (of kamer) een In zonnige, felle kleuren In tuin, huis-of kinderkamer een kabouter al vanaf 1.65. Kabouter met krui wagen 6.75. Grote paddestoel n kleine 2.25. Henge- 6.75 aan het vijvertje* uitzoeken bij 4.65 of laars Kóm weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) ($uc/ ^)lieuwo l Uit het Leidsch Dagblad van 1 Junij 1865: J De gemeenteraad van t J Delft heeft tot leeraar aan J de plaatselijke instelling van onderwijs in de taal- land en volkenkunde van N.-lndië benoemd Dr. A. W. F. Juyn- boll te Leiden. Aan B. en W. van Leiden is vergunning gevraagd door Verkouw Stokhuizen. koop lieden en winkeliers, om bij hooge noodzakelijkheid hun ne koffijbranderij ook des nachts te mogen uitoefenen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1