KAAS OM KAAS öe winö TITO NAAR RUSLAND LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 JUNI 1965 RICHARD MASON Geautoriseerde vertaling van C. van Eijsden J5> H\j zei, dat hy me met genoegen ran dienst wilde zijn. Hy leunde chterover in zijn stoel, deed zyn nond open en keek naar het pla- ond. Hy hield zyn vingertoppen te len elkaar. Ik vroeg me af, of dit «n houding van een mediterende kon zijn, maar het bleek liets anders te betekenen dan dat het prettig vond, een ogen blik het wel en wee van de bank e vergeten en zijn gedachten op »ts anders te concentreren. Ja, zei li], zijn blikken weer omlaag rich- end, hij kon wel iets voor me toen. Hij zou mr. Munshi vragen :ennis met mij te maken, en mr. klunshi zou me graag tot gids dle- ïen. Als ik eens bij hem kwam eten? vroeg diner dan zeven urn- bijvoorbeeld. Kon ik het zo regelen? klooi. jing naar het Mayfair om het Sabby te vertellen. Het was de eer- te keer na mijn vertrek uit het hos- litaal, dat we niet samen aten, en ik de uitnodiging van Scaife had langenomen, had ik weinig zin om gaan. Een avond met Sabby zou een ommezien voorbijvliegen, naar deze avond leek zich voor me lit te strekken als een woestijn zon- ler een enkele oase; ik vroeg me af, 10e ik er ooit doorheen moest ko nen. Niettemin was ik blij, dat ik Dp de invitatie was ingegaan. Ik hield nezelf voor, dat het goed was, eens breken met de gewoonten altijd net Sabby samen te zyn; het was ïodig, dat ik me nu en dan aan de betovering onttrok, om te bewijzen lat dit mogelijk was. Maar ik vond het niet prettig, het ïaar te moeten zeggen. Ik wist hoe zou reageren en hoe ze zou kijken. „Dat is heerlijk voor je!" zei ze ipgewekt. „Je gaat nu zien wat graag wilt heleboel jogi." Zelfs haar ogen waren opgewekt, naar het was geen echte "rolykheid. Sn trouwens, dat wilde ik ook niet. Als het haar totaal niet had gespe en dat ik wegging, zou ik me veel jngelukkiger hebben gevoeld dan wanneer ik haar een beetje ver- irietig had gemaakt. Toen vroeg ze gauw, om de mo gelijke indruk weg te nemen dat k iets in haar houding als een ver- >u opvatten: „Lieveling, wat is Jogi?" ,Ik zal het Je vanavond vertellen, ga anders mee dan kun je het zelf ontdekken." „Maar die Scaife „Ik snap niet waarom je hem zo'n pare man vindt." Hoe is het ontstaan? Dit woord: AETHER De oude Grieken meenden dat de lucht om de aarde uit twee lagen bestond: de onderste, die zich kenmerkte door wolken en nevels en de bovenste, gevuld met uiterst dunne lucht. zy noemden de eerste aër, een woord dat wij nog kennen in aeroplaan, aërodynamica enz. De tweede heette aither. Dit woord hangt samen met het werkwoord aithein: in brand steken, dat voortleeft in het Latijnse aestas, Frans été: zo mer, warm jaargetijde. Aither is dus eigenlijk: het brandende, het gloeiende. Via het Latijn wordt dit woord in verschillen de talen gebruikt voor het fir mament, de sterrenhemel, de lucht en met een wat eigenaar dige overgang ook voor vluch tige stoffen. Men spreekt van aetherische oliën. Deze hebben dus het yle, verfijnde met de aether gemeen. In radiokringen is het woord aether heel ge- Ze trok haar schouders op. „O," zei ze, „ik begrijp hem niet. Hy is grappig. Misschien is het om dat hij van jogi houdt. Ga alsje blieft niet zoveel om jogi geven dat Je net wordt als Scaife." ,3en je daar dan bang voor?" .Misschien is het dat," zei ze en ze snoof even op die aandoenlijke en toch humoristische manier, waar door ik zovael van haar hield en me zo flink en beschermend tegenover haar voelde. Het maakte, dat de avond me nog saaier leek. Maar ik kuste haar en vertrok en al gaf het me een leegte toen ik haar alleen liet, toch vond ik ook dat ik hiermee toonde een sterke wil te bezitten en verstandig te zyn. In deze fiere ge moedsstemming zou ik haar mis schien voorgoed vaarwel kunnen zeggen. Scaife bewoonde een mooi huis met een zuilengang op Malabar Hill het stuk land, dat de ene kant van de baai en de fraaiste buiten wijk van de stad vormt Toen mijn ghari de oprijlaan inreed, zag ik Scaife achter een raam zitten en hy zag mij ook, maar hij kwam niet naar buiten. Een bediende verscheen en terwijl mijn bezoek werd aange diend, bleef ik by de deur wachten. Na een ogeblik trad hij op me toe. „Ah!" zei hij. „U bent er dus." Hy ging me voor naar de hall. „Mr. Munshi mr. Quinn." Ik schudde een zachte, vriendelyke hand. „Dit is een genoegen," zei mr. Mun shi. Zyn dik, rond gezicht lachte breed en welgedaan. „Het verheugt mij zo, dat wij elkander ontmoeten." We gingen zitten. Scaife wuifde met de hand. Een bediende bracht ons whisky en begon de glazen vol te schenken. We wezen stilzwijgend aan. hoeveel we wilden hebben. Munshi nam enkel maar limonade en stak een vette vinger op om te tonen tot hoever zyn glas moest worden vol geschonken. Hij zat op het randje van een stoel en ik kon zijn bruine benen onder zijn dhoti zien. Zijn voeten in sandalen staken in buiten waartse richting. Hij keek alsof hij zich verre van op zijn gemak voelde in een salon op Malabar Hill. Scaife liet een sigaar tussen zijn tanden hangen. De lenzen van zijn bril wa ren dik en zyn ogen zwommen er aenter; het was alsof je iets door het glas van een aquarium zag. In zijn kantoor had ik niet op zijn ogen ge let; misschien waren het toen zijn zakelijke ogen geweest, waarmee hy balansen bestudeerde. Dit waren vreemde, verstrooide onzakelyke ogen mee hy waarschynlyk de boeken las, die op de plank naast hem ston den een mooie collectie, waarvan het fraaie papier en de leren ban den aantoonden, dat het pracht uitgaven waren over esoterische on derwerpen. De bediende verwyderde zich ge luidloos naar een donker hoekje van het vertrek en bleef daar rondhan gen. Scaife staarde naar iets in het byzonder. „Ik drink gastheer goede gezond heid toe," zei Munshi. ,.Ah!" Als hy „Ah!" zei, klapte Scaife als n vis zyn mond open en keek naar de zoldering. Daarna keek hy hy „Mr. Munshi is zo "riendeiyk geweest erin toe te stemmen ons van avond iets interessants te laten zien." De Indiër grynsde bescheiden. Hy liet het hoofd zakken en keek neer op zyn handen. ,Ik hoop dat u het interessant zult vinden. Ik hoop dat zeer." „Het is heel aardig van u," zei ik. „Praat er alstublieft niet van. Het zo zelden dat bezoekers in dit land belang stellen in het spirituele India. Maar ik bezit niet dezelfde kennis als mr. Scaife. Hy bezit fyne kennis van al deze dingen. Hy heeft veel tyd besteed aan studie." (Wordt vervolgd) Advertentie Da's hele andere kaas Da's een sneetje Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Kleuter aangerand in Yenray Een man van omstreeks veertig jaar. die zich ome Piet noemde, heeft gistermiddag in Venray omstreeks twee uur twee kleuters, die op weg waren naar de kleuterschool, mee gelokt in zyn auto onder het voor wendsel konyntjes in het bos te la ten zien. De twee kinderen, een jon gen van zes jaar en zyn zusje van vyf jaar, werden naar een bos bui ten Venray gebracht, waar de man het meisje aanrandde. Daarna heeft de man de kinderen langs de grote weg uit zyn auto gezet. De Rykspolitie van Venray heeft een vry nauwkeurig signalement van de verdachte en stelt momenteel een uitgebreid onderzoek in. Het Joegoslavische staatshoofd maarschalk Tito, zal met zyn echt genote in de tweede helft van Juni een officieel bezoek aan de Sowjet- Unie brengen, aldus het persbureau Tanjoeg Tito is daartoe uitgenodigd door het presidium van de Opperste Sow- jet, de Sowjetrussische regering en het presidium van het Centrale Co mité van de Sowjetrussische nistlsche party. 1081. Joris wilde liever geen uitvoerige beschrijving van de uitvinding geven, want die stond hem zelf nog niet klaar voor ogen. „Foei", sprak hij, de formulieren van zich afschuddend. „Is dit nu allemaal nodig voor een eenvoudige handeling als het aan kopen van een uitvinding? Van ontdekkingsreizigers had ik een minder ambtenaarlijke houding verwacht." „Die formulieren zijn niet van ons", verklaarde de penning meester verontschuldigend. „Ze zijn bestemd voor het Ministerie van Subsidies, aan wie wij Uw aanvraag moeten doorgeven" „Hm", bromde Joris. „Maar kunt U mij dan niet vast een voorschot geven op de subsidie van dat Ministerie?" „Onmogelijk", antwoordde de geldbeheerder. „Alles, wat ik in kas had. is afgedragen aan de heer Drom om zijn expeditie te financieren". Joris moest dit even verwerken. „Dan moet ik dus bij de heer Drom zijn", zo overwoog hij. „Maar helaas kent de heer Drom mij en die kennis zal hem mis schien remmen in het afschuiven van penninkses. Een goede in troductie zal nodig zijn Wacht eens Hij krabbelde iets op een blaadje papier en gaf het aan de penningmeester. „Ziedaar", hernam hij. Hierin verklaar ik. dat ik mijn uit vinding gratis ter beschikking van Uw Genootschap stel. Men moet wat overhebben voor het ontdekkingswezen" „Een mooi gebaar", sprak de penningmeester getroffen. „Als ieder zo belangeloos ons mooie doel steunde, zouden we niet zo slecht bij kas zijn". „Zo is het", beaamde Joris. „Men jaagt teveel het geld na. Maar voor mij is waardering voldoende. Alles, wat ik vraag, is een schriftelijke erkenningdat ik het Genootschap van Ontdek kingsreizigers heb gesteund." De penningmeester, die liever verklaringen dan geld afgaf, was hier dadelijk toe bereid. RECHTER TIE EN DE ANTIEKE DO! K door Robert van Gulik STILTE!INDIEN EEN DERDE DXRN TOEDOEN VAN MEVROUW SCHADE LIJDT, IS MENEER WEy INDERDAAD AANSPRAKELIJK! DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN GRAMMETJE FOK 227. Uit de werkplaats van de beeldhouwers sleepte Orak in zeven haasten alles, wat maar brandbaar was. Stukken kist. blok ken hout. hele ladders alles bracht hij naar het kamertje, waar de ingevroren gevangenen lagen. Snel legde hij op de wolkenvloer een vuurtje aan. dat in die vochtige omgeving moeilijk wilde branden. Angstig en ongeduldig blies Orak in de vlammetjes, tot het hout eindelijk hoog opvlamde. Een warme gloed verspreidde zich in het kamertje. Druppels gleden langs de blokken ijs. en al spoedig werden het stralen Hoger nog stookte Orak het vuurtje op. Het ijs rond Brammet je en Tutu was vers. en het smolt dus gauwer dan de doorzichtige klompen rond de beeldhouwers, die daar al langer stonden. In sidderende spanning keek Orak toe. of hij al een hand of een ontdooide wipneus zag bewegen. Posities Nederlandse schepen tagtokerk 29 v Madras n Chittagong lardenburgh 30 te Middlasbro Aeneas 30 v Hamburg te Gdynia lulden £tljntU *tar V- 7 9aran»rib'> na Spaarneberg p 29 Brunsb 30 v Cauta n Ryal. 29 200 m ZZW i 31 v Sydney te Mei Zus 29 v Fleetwood tg Par elden 29 v Vlxagapatnam n ladrld 31 op 130 m OZO leplae 29 Bahrein n O»-, 350 m OZO Kaap Zeesleepvaart Waterstanden

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19