v.v.y. bestaan wil 700-jari Leiden vieren t is weer tijd voor „Niets aan de hand", zei de garagehouder tot de automobiliste Dagbezoek neemt toe In ivet bescherming tegen telelenzen e.d Leidse industrie heeft tekort aan woningen voor werkkrachten LETDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 JUNI 1965 Voor de Leidse kantonrfchter Onder degenen, die gisteren voor de kantonrechter, mr. W. de Koning, terecht stonden en zich hadden schuldig gemaakt aan een verkeers overtreding, bevond zich een 25-Ja- rige bouwvakarbeider uit Noordwyk. De bouwvakker had met zün auto op het kruispunt Meeuwenlaan Boslaan geen voorrang verleend aan een van rechtskomende auto. De bot sing had tot gevolg, dat de bestuur der van deze auto de macht over het stuur verloor en een voetpad opreed, waar een meisje door de auto werd gegrepen. „Volgens de in het proces-verbaal opgenomen getuigen-verklaringen reed u met een snelheid van ruim 70 km per uur dat kruispunt op en dat is toch wel wat al te bar", zei de kantonrechter. Hoewel verdachte moest toegeven, dat hij destijds in de mening verkeerde nog „best voor die andere auto langs te kunnen", ontkende hü ten stelligste „zó hard" te hebben gereden. De officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, hield zich echter aan de getuige-verklaringen en vond bovendien, dat, ongeacht de juiste snelheid waarmee de verdach te reed, hij de voorrangregels vol komen had genegeerd. „Het is nu met dat meisje nog be trekkelijk goed afgelopen maar het had ook anders kunnen zijn", merk te hij in dit verband nog op. Hij eis te f75 boete subs. 15 dagen. De kantonrechter legde een geld boete van f80 subs. 16 dagen op en vonniste eveneens met de voorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maan den met een proeftijd van 2 jaar. Bruiloft gevierd Het onderzoek in de zaak tegen een niet ter zitting verschenen 34-jarige monteur uit Noordwijk bracht aan het licht, dat verdachte in de nacht van 11 februari op de Viaductweg te NoordwiJkerhout me* zijn auto pardoes tegen een gepar keerde auto was opgereden. „Ve- dachte gaf destijds toe, dat hij brii- loft had gevierd pn nogal wat ber had gedronken", las de kantonrfch ter in het proces-verbaal. Het voorafgaande drankgebruk als een bezwarende omstandigheU in aanmerking nemende, eiste offi cier zowel een geldboete Aan f80 subs, lë dagen als de onvoor waardelijke ontzegging van verdach- tes rijbevoegdheid voor de tijd van 9 maanden. De kantonrichter be perkte zijn vonnis ditmaal nog tot de gevraagde geldboete en de voor waardelijke ontzegging voor de tijd van 6 maanden. Een 34-jarige monteur uit Leiden stond terecht, omdat hj mot zijn auto komende van ie Vink weg te Voorschoten linksaf de Leidseweg was opgereden zond'r daarbij voor rang te verlenen sn een op het rijwielpad rijdende Iromfietser. Deze werd door de autto geschept en liep tengevolge hiervan .*en hersenschud ding op. Verdachte was verschenen, omdat hij zijns inaens een verzach tende omstandighed kon aanvoeren. „Die bromfietser eed veel te hard en daardoor vergt te ik mij in het schatten van de astand". De officier eiste f 50 boete s\bs. 10 dagen. De kantonreefter vonniste con form. Geen straf Feiten en vragen. De directeur van de Leidse VVV, de heer G. van Weelden, heeft ondanks zijn ziekte kans gezien een verslag te maken de werkzaamheden van het Verkeers-Inllchtingenbureau. Dit bureau verstrekte In het afgelopen jaar 28.294 mondelin ge inlichtingen, waarvan aan Nederlanders 11.964 en aan bui tenlanders 16.330. Dit is een stij ging, want in 1963 werden in to taal 26.396 toeristische inlich tingen verstrekt. Wat de Logies- informatiedienst deze dienst heeft ten doel het verlenen van onderdak voor één nacht aan hen die vooral gedurende hoog tijdagen op reis gaan zonder ooraf logies te hebben bespro ken betreft, er werden In 1964 in totaal 1721 toeristen aan een bed geholpen tegen 2377 in 1963. Opmerkelijk is de teruggang van het aantal Duitsers, dat voor één nacht in Leiden heeft gelo geerd. In 1963 moest voor 1448 Duitsers nachtlogies worden ge vonden. Het volgende jaar be droeg liet aantal logieszoekende Duitsers „slechts" 850 een ach teruitgang van ongeveer veertig procent. Aan het eind van dit verslag vestlgl de directeur de aandacht op.de talrijke vragen, die de VVV-dames dagelijks te beant woorden krijgen. De Duitser redt zich over het algemeen in ons land wel, maar de Span jaard, de Griek, de Egyptenaar, de Japanner? Die ontmoet het ene probleem na het andere. \Tat mag hfj hier wel en wat niet? Waarom doet de Hollan- dei dit zus en dat zo? HU wil befltJpen wat hfj ziet. Waarom is er geen muziek bij een be grafenis? Waarom luiden de kbkken? Wat is dat voor een gehuil van sirenes? Is er weer otrlog? Zijn er geen verkeers- rtgels voor wielrijders in Neder- lind? Waarom wordt de vis hier gebakken of gekookt? Rauw Is (och veel lekkerder, zegt de Ja- lanner. Waarom eten jullie hier de vis(haring) toch rauw? Ge bakken is veel smakelijker, zegt de Spanjaard. Dit zijn zo maar enkele vra gen, die aan de balie van het Leidse VVV-kantoor zijn ge- s<pld. En dan nog even dit: wat moet een VVV-melsje doen als een Egyptenaar haar wil heizen omdat zij hem zo goed heeft geholpen. „Voordat di« botsing plaats had, heb ik wel eeis gemerkt, dat er Iets aan de stuurinrichting mankeerde, maar na ond;rzoek zei m'n garage houder, dat er niets aan de hand was. Ik vert'ouwde dus op zjjn des kundig oorceel. Na die botsing ben ik dan ook direct van garagehouder veranderd'! Aldus ft verklaring van een 28- jarige gizinsverzorgster uit Oegst- geest. Zl' stond voor de balie omdat op 27 fevruari jL het stuur van haar auto oj de Rjjnzlchtweg plotseling naar rchts trok waardoor zfj tegen een aidere auto botste. „Ton u ondanks de verzekering van die garagehouder dat er niets aan de hand was bemerkte dat het stuir niet goed functioneerde, had u er verstandig aan gedaan om een an- deie garagehouder te raadplegen", mffkte de officier in zfjn requisitoir neg op. HO eiste f 15 boete subs. 3 tügen. De kantonrechter vond de geëiste loete te zwaar. Hfj verklaarde de ,'ezinsverzorgster weliswaar schuldig lan het ten laste gelegde feit, doch zonder toepassing van straf. Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", mot de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica -za. 11.15 an 18.45 u.zo. 10.30 en 18.45 u VOORZITTER J. A. HARTELOH De stad Leiden bestaat in 1966 zevenhonderd jaar. De VVV vindt dat daar het een en ander aan gedaan moet worden. Op het ogenblik zijn er in het geheel nog geen feest- plannen bekend, maar de VVV wil een viering van dit jubileum graag activeren. Wellicht kan er in samenwerking met de ge meente een herdenkingsfeest worden georganiseerd. Woorden van deze strekking wer den gisteravond op de algemene le denvergadering van de Leidse VVV gesproken door de voorzitter van deze vereniging, de heer J. A. Harteloh. De voorzitter wijdde In zijn openingz woord ook aandacht aan de culturele evenementen, welke de VVV zich in dc toekomst elk jaar voorstelt te or ganiseren. Indien zich geen onver wachte moeilijkheden voordoen, dan zal het eerste evenement over twee of drie jaar plaats kunnen hebben. Vluchtelingen uit Mozambique teruggestuurd Een woordvoerder van de Frelimo, de bevrijdingsbeweging van Mozam bique, heeft gisteren verklaard, dat de Zuldafrikaanse politie 75 Afri kaanse vluchtelingen uit Mozambi que heeft gearresteerd en in een ge sloten goederentrein naar d« Portu gese autoriteiten heeftterugge stuurd. De correspondent van de Johan nesburg start te Mbwbane in Swa ziland heeft van Marlo Mondlane vernomen, dat de vluchtelingen, onder wie tien meisjes, twee vrouwen en drie zuigelingen, in een gevangenis bij Lourenco Marques, de hoofdstad van Mozambique, zijn opgesloten. Mondlane bevestigde de berichten dat 75 vluchtelingen, die geprobeerd hadden in een gesloten meubelwa gen via Zuid-Afrika naar Beetsjoea- naland te komen, door de Zuldafri kaanse politie gearresteerd waren. De politie zegt niet te weten waar de vluchtelingen zich bevinden. Inmiddels meldt de Zuldafrikaanse Pers Associatie (SAPA) uit Lourenco Marques, dat de Portugese autori teiten dit weekeinde verklaard heb ben de plaatselijke afdeling van de Frelimo opgerold te hebben. Veer tien vooraanstaande leden van de Frelimo zullen wegens samenzwering en subversie terecht moeten staan, aldus een officieel communiqué. Wat de VVV-kermissen, die gedu rende de paasvakanties op het Schut tersveld worden gehouden, betreft, deze dienen als middel om te komen tot een financiële basis, waarop deze Jaarlükse culturele evenementen zul len rusten. Nieuw kantoor De heer Harteloh liet zich op deze vergadering echter somber uit over de nieuwbouwplannen. Hoewel de gemeente reeds een stuk grond op het Schuttersveld ln het uitzicht heeft gesteld en een schetsplan is ge maakt, staan voorlopig twee moeilijke punten de bouw van een nieuw VVV- kantoor in de weg. Deze moeilijke punten zyn: de financiering van het project en de vereiste bouwvergun ning. Verwezenlijking van de plannen bUJft niettemin een dringende els, vooral met betrekking tot de (toeris ten (verkeersstroom, die op het ogen blik niet meer langs de Steenstraat voert. Belangrijk voor het toerisme zijn volgens de heer Harteloh de ver nieuwing van de Wllhelminabrug en de verbetering van de Lammen- schansweg. Ook de totstandkoming van de Leiderdorpse brug en de ver breding van de weg naar Noordwük zjjn voor Leiden van het grootste be lang. De VW-voorzitter deelde voorts mee. dat de directeur, de heer G. van Weelden. nog steeds met ziekteverlof is. De ziekte van de directeur heeft overigens wel een stempel gedrukt op de activiteiten van de VW, hoezeer de dames van het kantoor de moei lijkheden ook weten op te vangen. Prijsverhoging Aan het Jaarverslag van de secreta ris, de heer A. van de Koppel, ontle nen wij het volgende. Het dagbezoek nam het vorige seizoen in Leiden met tien procent toe ten opzichte van 1963, maar het bezoek voor langere termijn hield daarmee geen gelijke tred. Als oorzaken worden genoemd: De aanzienlijke uitbreiding van het bedden-areaal in Katwijk en Noordwjjk, waardoor vrüwel elk verzoek om onderdak in die plaat sen kan worden ingewilligd; de niet onaanzienlüke prüsverho- ging, die verschillende Leidse ho tels en pensions sedert enkele Ja ren hebben ingevoerd, waardoor het verschil in prüs met de, na tuurlijk meestal wel eenvoudiger, kamerprüs in Katwük en Noord wük groter is geworden; de Juist in het seizoen begonnen, herstelling van de Wllhelmina brug, waardoor het verkeer, ko mende uit het oosten, reeds bü Bodegraven een andere route naar de kust diende te volgen en van Lelden slechts een paar torenspit sen te zien kreeg. Verontrustend tal leden en als gevolg daarvan de vermindering van de inkomsten. Dit klemt des temeer omdat de gemeen- telüke subsidie is gebaseerd op het geen de vereniging zelf inbrengt. Wat de hotelaccommodatie in Leiden aan gaat, daarover zegt het jaarverslag nogfliet het zich aanzien, dat bü de een nieuw hotel, thans menen wij te moeten concluderen, dat d^ze ver wachting niet zal worden verwezen lijkt. Voorts wordt melding gemaakt van het feit, dat Jhr. mr. F. H. van Kinschot, oud-burgemeester van Lei den, gemeend heeft zün ere-voorzit- terschap te moeten neerleggen. Op dezelfde vergadering werden de heren Harteloh, V. d. Koppel en Borgerding bü acclamatie als be stuursleden herkozen. Prof. dr. J. Keuning echter heeft meegedeeld zich door drukke werkzaamheden niet herkiesbaar te willen stellen. Het VW-bestuur zal trachten een even waardige fïguur uit de universitaire wereld aan te trekken, aldus de voor zitter. Cals antwoordt Senatoren -president, mr. J. m. graf eren L. Th. Cals, heeft, mede namens mi- making nister Samkalden (Justitie) op de vraag van vüf leden van de Eerste Kamer, of „de regering niet van oor deel is, dat inbreuken op het per- soonlük leven, tenderende in de rich ting van hulsvredebreuk, zoals tegen woordig voorkomen, büv. ln de vorm van het zonder toestemming foto- personen met gebruik- telelenzen en dergelijke, toelaatbare grens ten aanzien het particuliere leven van be trokkenen overschrijden" geantwoord dat met dergelijke gedragingen in derdaad de grenzen van het toelaat bare gemakkelijk kunnen worden overschreden. Ir. A. Sitsen thans voorzitter van Leidsche Ver. van Industrieëlen In Restaurant van der Heijden vond gisteravond de jaarlükse ledenver gadering van de Leidsche Vereeniging van Industrieelen plaats, onder voor de Kon. Van Kempen en Bouwen in Leiderdorp Aan het op die vergadering door de secretaris, mr. Ph. J. de Ruij- ter de Wildt, uitgebrachte jaar verslag ontlenen wij het volgen de. De Vereniging telt momenteel 95 leden. Een van de grootste pro blemen van de industrie is het ernstige woningtekort, waardoor het onmogelijk is de nodige werk krachten van buiten aan te trek ken en bovëndien het gevaar dreigt, dat personeelsleden, voor wie in Leiden geen woning be schikbaar is, de dienst verlaten omdat zij elders wel een woning kunnen krijgen. In het verleden heeft de Leidsche Vereeniging zich dan ook intensief beziggehouden met de bouw van z.g. industriewoningen (ca. 700), doch op het ogenblik heeft Leiden daar voor geen grond meer beschikbaar. In verband hiermede werd contact opgenomen met de gemeente Leider dorp, die bereid bleek aan de Vereni ging een optie te verlenen voor een stuk grond, waarop ten behoeve van de Leidse industrie een aantal flats zouden kunnen worden gebouwd. He laas kon het betreffende plan tot op dit ogenblik nog niet worden gerea liseerd. daar het daarvoor benodigde bouwvolume ontbreekt. Onderhande lingen daarover, ook met het Depar tement voor Volkshuisvesting, zün nog gaande. Daarnaast blijft er ook nog steeds een zeer grote behoefte bestaan aan z.g. woningwetwonin gen, voor arbeiders met lagere In komens, ten aanzien waarvan de in dustrie geheel afhankelijk ls van de Gemeente. Turkse arbeidskrachten Gezien het grote tekort aan ar beidskrachten werd in 1964 door de Leidse industrie ook een begin ge maakt met hot tewerkstellen van Turkse arbeiders, die zfjn onderge- den, waaraan door ongeveer 80 do centen werd deelgenomen. Verder werd gememoreerd het ge ven van adviezen aan het gemeente bestuur over de uitbreiding van leer plannen der diverse NUverheidsscho- len, besprekingen over de elektrici- teits- en waterleidingtarieven, het bevorderen van de arbeidsvrede bü de aangesloten bedrijven en het voor komen van moeilykheden bü het overgaan van personeel van het ene bedrüf naar het andere, vaststelling van collectieve snipperdagen, enz. Nadat ook verslag was uitgebracht over de financiële toestand der Ver eniging vond de bestuursverkiezing In de plaats van mr. Begeer, die statutair moest aftreden, werd tot voorzitter gekozen ir. A. Sitsen, di recteur van N.V. lVernink's Beton en Aannemings My., terwül als nieuwe bestuursleden werden geko zen ir. O. J. Schreuders en ir. H. v-d. Velde. Op verdere vragen van de vüf se natoren, de heren Geuze (CHU). Berghuis «ARP;, Van Riel (VVD), (PvdA), wüst mr. Cals erop, dat onze strafwetgeving in sommige situaties reeds een grondslag biedt om op te treden tegen de hier gewraakte ge dragingen. De mogelijkheden van een verder gaande bescherming tegen inbreu ken op de intimiteit van de persoon- lUke levenssfeer zullen, zoals reeds in de regeringsverklaring werd aan gekondigd. nader worden geschonken aan de inhoud van en de te ver wachten discussies over de pre adviezen. welke dit jaar voor de Ne derlandse Juristen vereniging zullen worden uitgebracht over de wettelüke bescherming tegen zulke inbreuken. Voor zover het zonder toestemming fotograferen, waarvan ln deze vragen sprake ls, gevolgd door openbaarma king, geven de artikelen 21 en 35 van de auteurswet 1912 nog een bü- zondere bescherming tegen inbreu ken op het persoonlijk leven. Mr. 5. A. C. BEGEER De gaande bracht in een aantal hotels en pen sions in Katwyk en Scheveningen. De met deze arbeiders opgedane erva ringen blijken tot nu toe zeer gunstig te zijn. Voorts bevorderde de Vereniging het contact tussen de industrie en het onderwüs, speciaal met de scho len voor Voortgezet Hoger en Middel baar Onderwijs. Een aantal van deze scholen werd door een gelijk aantal industrieën geadopteerd, wparbfj o. m. staffunctionarissen uit de bedrij ven op de scholen voordrachten ko men houden en omgekeerd de leraren en de leerlingen der scholen de be- drüven bezoeken. Bovendien werd bü een tweetal bedrijven een voor- llchtingsmiddag en -avond gehou- Ir. A. SITSEN en komende man Vijfde arrestatie in Italiaanse smokkelaffaire Alberto Scali, die wordt getocht wegens manslag en medeplichtigheid aan de sigarettensmokkel in een klooster ln Albano ls gisteren door de fiscale recherche gegTepen na een sprong uit een badkamervenster. Scali, de zoon van de 55-Jarige Pierino Scali die volgens de politie werd doodgereden toen de 'Tachtwa- gen met sigaretten op 11 mei uit het Capucüner-klooster trachtte to vluchten, was de vüfde man die werd gearresteerd in deze ingewikkel de zaak. Verder worden verdacht van me deplichtigheid in deze smokkelaffaire waarin sigaretten ter waarde van ruim 200.000 gulden ln het klooster gevonden werden, vastgehouden pa ter Antonio Corsl, Foronl, een ta- liaan die in Lugano woont en twee beambten van de Italiaanse spoor wegen. De fiscale recherche vond de Jonge Scali tenslotte in een pension in Rome. ZU omsingelde het gebouw. Toen Scali de opsporingsbeambten hoorde praten met zün hospita had hy zich in zyn badkamer opgesloten. Toen zü op de deur sloegen, liet hü zich vüf meter uit het "enster op een vuilhoop vallen. De politie greep hem toen hü door een steeg pro beerde te ontsnappen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11