Dorado voor schapen en toeristen ZONDER COMMENTAAR A v.." - j I IT DE DIEPTE ROEP IK TOT U, O HEER Z.terdag 29 mei 1965 Pagina 1 --5ÏÏ?S''- '-K-..,"* - JkE Tesselaars zijn trots op hun door Noordzee en Wadden- zee omspoeld stukje grond. Zij zijn trots op hun schapen ■arvan zij weten, dat de faam ook tot de rest van Nederland is dor gedrongen. Zo'n twintigduizend wollige beesten grazen vreedzaam tussen plaggen opgeworpen walletjes. Achter die voor dit water- ane eilandje karakteristieke scheidslijnen tussen de weilanden viden de dieren bescherming tegen de veelal waaiende westen eden. Zoals zij ook beschutting kunnen vinden bij de zoge- namde schapen boetjes: als het ware recht afgehakte schuren. Dee wonderlijke bouwsel zijn steeds met hun neus naar het neergezet, zodat de afgeplatte kant in de luwte ligt en de 'schepjes daar uit de wind kunnen herkauwen. Dschapen vormen al sinds tal- oze aren het gezicht van dit Coote waddeneiland. Maar in de menaanden moeten zij deze eer neerm meer gaan delen met de luizelen toeristen, die Texel Kersomen. Elk jaar komen er teer.Vorig jaar bijna 17.000. En eiland van ongeveer Een karakteristiek door- kijkje in het dorpje Oosterend. spreker kon zijn toespraak vol tooien zonder de naam van TESO te noemen. Dat is ook niet ver wonderlijk. Want het bestaan van het eiland valt of staat met zyn verbinding met het vaste land Hoewel de TESO ook de busverbin dingen onderhoudt op de smalle weggetjes met de zachter bermen op het eiland, de nadruk valt toch helemaal op de bootdienst met Den Helder. en? Grocteeds vertier zal men er ■rgee: zoeken. De musea kan ïen e op één regenachtige dag doen"Op de grafzerken in de kkjes is men ook vlug uit- [ekekei Maanet duinlandschap met tón rij flora en fauna is voor e natirliefhebbers een waar do- ado. Liefhoers van wandelen kun- r un hart büna eindeloos phaleniet heerlijke tochten door J e uitgerekte bossen of uitstapjes jiaar de even dromerige dorpjes. K loals h pittoreske Oudeschild. stil rzonken verzameling van iyllisch leine huisjes rond een S «flijk stje en een imposante Dolen. E romantisch gehuchtje, at ijn tstaan reeft te danken an de zenticnde-eeuwse zee- 1 lelden T*ip en De Ruyter, die iet hun clogsbodems aan de an- ere kantan de dük voor anker ingen. En de jed vindt er een heerlijk leenkomeiin de nieuwe jeugd- lerberg „horama" op de Hoge terg, een eidse naam van dit Maar voor alles zoeken de gas ten water, zon en zand op het 25 kilometer lange strand. In de buurt van deze gouden strook bruist 's zomers het toeristische ge druis in volle hevigheid. Daar pui len de kampeerterreinen dan uit. Daar werden en worden de hotels gebouwd. Daar wemelt het van de pensions. Daar huizen de eiland bewoners in schuren en andere tij delijke onderkomens om hun wo ningen te kunnen verhuren. Daar verrijzen steeds meer bungalowpar ken. Daar ook is de rust verstoord, die eens een grote attractie van het eiland vormde. Niet, dat de VW dat erg vindt. Die rekent ons Reportage: KOOS POST dat i nog bU kunnen. Die becijfert, dat iedere badgast tienmaal meer strand ter beschikking heeft dan in Katwijk, Noordwijk, Zandvoort of Scheve- ningen op drukke dagen. Wat haar betreft mag de toeristenstroom nog sterker worden. Tenminste, als de TESO hem naar behoren kan ver werken. Fenomeen En dan zijn we beland bij een ander fenomeen van Texel: de NV Texels Eigen Stoomboot On derneming. De navelstreng van het eiland. We konden het nergen duidelijker merken dan bij de ope ning van een nieuw VW-kantoor in de hoofdplaats Den Burg. Geen De TESO is bijna zestig jaar ge leden ontstaan in een tijd, dat het klachten regende over de wijze waarop de Alkmaar Pakket de dienst onderhield. Toen een com missie van onderzoek geen positief resultaat kon bereiken, staken de Tesselaars de koppen bijeen en be sloten het heft zelf in handen te nemen. Het werd een verbeten strijd. Een vertegenwoordiger, die op het eiland zaken wilde doen, moest in die dagen eerst zijn ver voersbewijs tonen. Als hij met de Alkmaarse onderneming was geko men, kon hij meteen zijn biezen pakken. De eilandbewoners stonden als één man achter hun eigen ini tiatief. Drie jaar duurde het ge vecht. Toen hadden zij het pleit gewonnen. Nieuwe strijd Maai' na de oorlog kreeg de TESO een nieuwe strijd te leveren. De maatschappij moest het hoofd bieden aan de steeds groeiende vraag naar vervoer in het toeris tische topseizoen. En het is nog niet zo lang geleden, dat het op hoogtijdagen onmogelijk bleek de toeristenstroom te verwerken. j jmsbck<nu TEXEL eiland van schapen, toeristen en de T.E.S.O. Het eiland ook met de omstreden naam. Want moet men nu van „teksel" of ..tessel" spreken? De moeilijkheid is, dat men voor beide uitspraken een histo rische verklaring kan geven. De Romeinen noemden het eiland: Insula Texla. Dat zou pleiten voor een x. Een andere lezing zegt echter, dat het eiland eens heeft gelegen aan de monding van de IJssel. Toen zou het Ter IJssel hebben ge heten. Met dubbel s. De eilandbewoners breken er zich het hoofd niet over. Voor de Tesselaars is Texel Tessel. En daarmee basta. Wachttijden in Den Helder van acht uur en soms nog langer wa ren helaas geen uitzonderingen. Maar dat is nu verleden tijd. Zeker sinds vorig jaar de diesel-elektri sche veerboot „Marsdiep" met kop- lading (capaciteit 70 auto's en 750 passagiers» in dienst is genomen. De wachttijden zijn tot één uur, hoogstens twee uur geredu ceerd. In verband met de te ver wachten ontwikkeling van het toe- heeft men enkele weken ge leden reeds opdracht gegeven tot de bouw van een zusterschip van de „Marsdiep". Die zal over twee jaar gereed zijn. Dan zal het mo gelijk worden een halfuurdienst te onderhouden tussen Texel en Den Helder. Maar dat overzetten kost geld. Voor een auto betaalt men bij voorbeeld zes gulden voor een en kele reis. En dat is een doom in het oog van de hotel- en pension houders. Met hun collega's van de vier andere waddeneilanden die met nog hogere tarieven te kam pen hebben hebben zij kortge leden een brief naar minister Suur- hoff van Verkeer en Waterstaat ge stuurd. Daarin drongen zij aan op verlaging van de veertarieven. Zij wensen gelijkschakeling met de Zeeuwse veren. Bij de TESO ge looft men niet. dat de minister aan hun wensen gehoor zal geven. Daar verwacht men eerder, dat de tarieven in Zeeland zullen worden opgetrokken. Maar als de minister er wel op zou ingaan, dan is dat de TESO om het even. Alleen, dat gaat het Rijk veel geld kosten. Volgens de directie werkt de TESO namelijk praktisch tegen kostprijs. En ze heeft sterke argumenten om haar bewering te staven. Het stamkapi taal van 75.000 gulden is uitgezet in aandelen van vyf en vijfentwin tig gulden. Niemand mag meer dan honderd aandelen bezitten. In de praktijk is vrijwel ieder perso neelslid ook aandeelhouder. En heeft daardoor medezeggenschap. Want hoeveel aandelen hij ook be zit, iedere aandeelhouder heeft slechts één stem. Bovendien bestaat er een dividendstop van zes pro cent. Jaarlijks wordt er dus slechts een gering bedrag aan divi dend uitgekeerd. De overige winst komt geheel ten goede aan verbe tering van de diensten. Voorzover de maatschappij tenminste geen instellingen op het eiland helpt. Het Rijk geeft totnutoe slechts in direct subsidie. Bijvoorbeeld door de aanleg van de veerhaven indi rect subsidie. Bijvoorbeeld door de aanleg van de veerhaven ,,'t Homtje" op de zuidpunt van het eiland. Een project, dat tien tallen miljoen guldens heeft ge kost. Maar door de aanleg van deze haven is het mogelijk geworden de vaartijd tot ongeveer een kwartier te bekorten. En dat is heel wat waard, zeker voor de bedrijven, die zijn gedwongen van deze veerdienst gebruik te maken. Het ligt dan ook voor de hand, dat verlaging van de tarieven al leen mogelijk wordt, wanneer Wa terstaat een deel van de kosten zou gaan dragen. „Dat zou in de miljoenen gaan lopen", zo verzekert men ons. „Bo vendien weten wij, dat er binnens kamers een paleisrevolutie aan de gang is om ook bij de Zeeuwse ve ren tot een sluitende exploitatie te komen. Daartoe moeten de tarie ven omhoog. Kortgeleden heeft men onze boeken ter inzage ge vraagd en graag gekregen. Het zou ons niet verbazen als men onze maatschappij daarvoor model wil stellen". De dag, die wij op Texel door brachten, was een drijfnatte. Het regende van de heen- tot de terug reis. En al dat water ontnam wat glans aan de schoonheid van dit oord van schapen en toeristen. Maar zelfs onder die grauwe wol kendeken en door dat gordijn van vocht heen konden wij zien, waar om zo velen zomers de zinnen wil len "verzetten op TexeL Do Tesse- laar en zijn eigen TESO zal zo gaarne begroeten. Of zo nu van „teksel" of „tessel" spreken. Werk van de internationale avant-garde De Nieuwe Stijl zal een reeks worden van zes pockets gewijd aan Het Nieuwe. ,JDe makers van de Nieuwe Poëzie werken hierin samen met verwante in ternationale stromingen als Nul/Zero en het Nieuwe Realis me". Op blz. 137 vindt men „aanwijzingen voor de pers (1-5)" in rood gedrukt. Als volgt: Het moet in de toekomst worden vermeden dat men de Nieuwe Poëzie opvat a^s 6611 protest tegen Vijftigers. De Nieuwe Poë zie zet zich niet af tegen de ge schiedenis, maar maakt geschie denis. De Poëzietheorie van de Vijftigers heeft geen enkel aan rakingspunt met de Nieuwe Poëzie, dus elke aanleiding tot rebellie ontbreekt. (No. 1). Jagen, is onzinnig. Het is de pu bliciteit, die de Nieuwe Poëzie najaagt. Terecht: pers, radio en tv zouden in hun taak tekort schieten als zij dit nieuws niet zouden blijven signaleren. (No. 2). Boeken maukt ■Cr Het is dringend gewenst dat de kunstredacties hun werk jour- nalistieker opvatten. Niemand is gediend met zinnen als „waarschijnlijk gedoelt de ma ker" of „wat de schrijver be oogt is ons niet duidelijk". Dit cultiveren van eigen onwetend heid moet in het vervolg achter wege blijven. Feiten zijn interes santer dan commentaren en gissingen. Adressen en telefoon nummers van de makers van Nieuwe Poëzie en de leden van de Nulgroep worden als bekend verondersteld. (No. 3). Er is geen bezwaar tegen dat kronikeurs in hun beschouwin gen het begrip „Nieuwe Poëzie" nu en dan vervangen door „To tale Poëzie". (No. 4). Het is een hinderlijk misverstand dat de internationale avant-gar de vooral aanleiding zou geven tot vrolijkheid. De Amerikaanse Popart, het Europese Nieuw Rea lisme en de Zero-Nul-beweging moeten bekeken worden als het resultaat van 'n normale kunst historische ontwikkeling. Kunst redacteuren. die door him hou ding de pret van hun publiek vergroten, moeten begrijpen dat ze daarmee hun autoriteit op het spel zetten. Historisch be wustzijn is de enig betrouwbare richtsnoer. (No. 5). Aan deze vijf hoofdzonden ben ik mij, bij mijn weten, nooit te bui ten gegaan. Ik heb niets gezegd over ,een protest tegen de vijftigers'. Ik heb niemand het najagen van gij e Koog. het enige dorpje op de westkust van het eiland, klinkt het toeristisch gedruis 1, hardsMaar dicht in de buurt kan men nog zo'n duinboerderijtje vinden met zo'n typische schapenboet (rechts). i7 n staat, hot in een van de den. wanneer onze natnnrliika In de litureie van de kerk- i oude psalmen van Israël (ps. 130). Stel u voor dat er 1 zou staan: uit de hoogte roep ik tot u, o Heer. Maar dat kan verworveniheden stuk breken. Wie de man van psalm 130 is, weten we met: zyn naam, zyn plekje onder de zon is ons niet dienst wordt soms by de verkon- 1 diging der genade dat diep- gaande bybelwoord genoemd: „Jezus Christus is een verzoe- 1 niet, geestelijk gesproken kan 't niet. Wie op 'n hoogte staat, met vaste grond onder de voe ten, heeft geen behoefte om tot God te roepen. Zo iemand kan bekend. Alleen dit éne weten we: hy is in de diepten, waar zyn levensbestaan bedreigd wordt. Deze mens zou u en ik kun ning voor de zonden der gehele wereld". Goddank, zo ver durft de bijbel te gaan. Want als God 1 in gedachtenis zou houden de zonden van rijken en armen, van zichzelf redden. Zo iemand heeft de presentie van God niet nodie. En roept ook niet om de hel pende, reddende presentie van God. nen zijn. Maar niet als wij met discussie en overleg bezig zyn, Dan is 't nog theorie en raakt je niet. Wie werkelyk in do diepte is, houdt met discussie en de tyrannen in groot en klein 1 formaat, als Hy zou toerekenen wat mensen in en buiten de kerk misdrijven, ja. wie zou dan 1 bestaan? Maar by u, Heer is Wie vanuit de diepte roept, raakt aan het wezenlijke. Het protest op. Want deze man uii psalm 130 heeft met God, al- vergevingDe vraag is of wy van deze dimensie, van de di- 1 spreekt helemaal niet vanzelf, dat we het wezenlyke van het psalmboek van Hieronymus, de geving weet hebben. leven raken. Meestal bewegen we ons aan de oppervlakte. Dat tyn, is aangetekend, dat deze Paul Tillich heeft een paar jaar hoeft dan nog niet zoveel te zijn als: maar-raak-1 even. Maar we leven meest in de continu WOORD uitgegeven onder de naam: de 1 verloren dimensie". Uit een van i van 't dagelijkse werk. van ont spanning, van eten, slapen, ver VAN gel: „het beslissende element in 1 bekende pad. We zyn aan on telbare toevalligheden blootge BEZINNING terse mens is het verlies van de diepte-dimensie d.w.z.: de mens 1 steld, die we zelf niet in de hand hebben. Algemeen is de psalm een illustratie is van de de vraag naar de zin van het klacht, dat we meer gedreven i worden dan zelf de weg bepalen. de vlucht is voor God. Dat is ik waarheen ga ik wat ik We praten en praten en ziin doof voor de stemmen, die uit de mensen, die bij God vandaan de korte tijd tussen geboorte en i de diepte tot ons komen. En daarmee kwetsen wij onze ziel. „De profundis", uit de diepte Zulke vragen zyn geen quiz- maar we hollen verder en laten 1 onz#» gekneusde ziel alleen. auteur rondom de eeuwwisse de diepte, in de situatie waarin i Wanner iemand zich de vraag stelt: waarvoor leef ik0 Wet ling, streng gestraft door de wereld van zijn dagen en in zich zelf en zyn eigen bezit. betekent mijn werk voor myn leven? Kiik, zo iemand is op Hy wist geen oplossing van het de Eeuwige en zyn Ryk ons in weg naar de diepte, waar het wpzenlüke te vinden is. Iemand profundis". De man van psalm scherpe vraag van Jezus: Wat i die veel studie maakt van het verleden en daarin misschien van zyn schuld tegenover God. reld te winnen en schade te ly- wel evr»prt is. is daarmee nog riet een mens. die dieper leeft dan de oppervlakte De vraag heden gadeslaat, in gedachtenis houdt, wie zal bestaan?" Maar J. de Wit, 1 1 naar de achtergrond van leven 1 en werken gaat pas acuut wor- dat is gelukkig niet zyn laatste woord. herv. predikant i in Leiden. publiciteit verweten. Ik heb geen zinnen gebruikt als genoemd in nr 3. Ik heb mij noch iemand anders ooit getracht vrolijk te maken met of over verschijnselen als genoemd in nr 5. Desondanks paradeer ik en met mij het Leidsch Dag blad bij de optocht „Parade der Proleten". Deze „Parade der Pro leten" is een twintig bladzijde lan ge reeks citaten uit de pers en in dit eerste deel afgedrukt. Volgens de redactie van N.S. deel I, be staande uit Armando, Henk Pee tere, Hans Sleutelaar, Cornelia Bastiaan Vaandrager, Hans Ver hagen en hun assistent Ch Duijns, ben ik een proleet, omdat ik in een bespreking van de Verzamel de Gedichten van Armando (Nijgh en Van Ditmar, Den Haag) gewe zen heb op het verschil tussen een gemengd bericht en een vers. Zie blz. 17 N.S.. O nee, dat kan niet, want het citaat is zo onvolledig, dat niemand er, op deze manier gele zen, een touw aan vast kan kno pen .Nu is een proleet (a) een lid van de arme, van de hand in de tand levende volksklasse. Als zoda nig ben ik zonder enige twijfel een proleet (proletariër). De tweede be tekenis (b) van het woord proleet, afkomstig uit de studententaal, i „persoon uit een onbeschaafd mi lieu of van grove levensopvatting. Iemand die zich opdringt, niet be heerst enz. enz. „By de ene noch bij de andere betekenis zie ik enig verband met mijn woorden over meester Armando. Op verzoek van de redactie (zie nr 3) geef ik nu verder feiten be treffende N.S. Er staat in: Poëzie van Armando, Verhagen en Buddingh. Een artikel van Gtlnther Uecker over strukturen, met foto's van zijn werk, van dat van Soto en Mack. EeD interview met miss Yoyoi Kusama, die „boten, bedden, sofa's en stoelen met geprepareerde zak ken (overtrekt) die de critici tot phallische symbolen hebben uitge roepen". Een foto van haar op een bed van knollen. „Manifesten" van Yves Klein, met foto van „relief van blauwe sponzen 1960" en van „de anthro- pophagic 1961". Procédé van het laatste: levend penseel, d.w.z. de verf op het model en het model tegen de muur. Voorts leidt hy het Pneumatische Tydperk in (Het Vuurteken 1961). Hy is Judoka en acht zichzelf een der weinige klas- sici van deze eeuw. Van Frans Nienhuis: „Men vraagt en wij draaien". Tekst van zo'n vervelende radio-uitzending. „Realiteiten" zyn aanhalingen uit de pers. Dat denk ik tenminste. Heinz Mack schrijft over een lichtspel. G. Blok over Zero-Nul, Schoonhoven over Zero. Van laatstgenoemde een foto van „Schotelrelief 1963", van Henk Peetere „pyrographie 1959", van Armando „Project zwart water 1964". Van Frans Popper een beschou wing over kinetische kunst en onze omgeving. Van Kosice „hydrau lisch reliëf 1963". Verder foto's van de redactieleden. De Nieuwe Styi gesignaleerd en my onthouden van enig commen taar. CLARA EGGINK

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9