i „Niet praten over oecumene, maar doen sS PLATEN Blinde jongen op de brommer WAT IS DAT? r Jonge Leidenaar zegt: „Die woonwagenbe woners zijn eerst erg terughoudend; ze be moeien zieb de eerste dagen niet met ons. Ze denken dat je dooi de gemeente of an dere autoriteiten bent gestuurd, ze zijn arg wanend. Als ze dan horen dat je er uit vrije wil bent, dat je voor niets werkt en bovendien nog geld moet toebetalen, denken ze: „,die jon gens zijn helemaal gek". JOS WOLTHAUS, 21 jaar, ergens in een hoog zolderkamer- tje in de Fagelstraat in Leiden vertelt er boeiend over. Hij zit in de laatste klas van de kweekschool. En hij toont grote belangstelling voor de oecumenische beweging, maar niet alleen belangstelling. ,.Je moet niet alleen er over praten, je moet een daad stellen, iets doen. Daarom ben ik vorig jaar naar het werkkamp in Oss gegaan. Het is een woon- wagenkamp. Vroeger werden die kampen bovenop een vuilnis belt gezet, liefst zo ver mogelijk van de burgers vandaan. Waar is dat goed voor? Het zijn toch ook mensen? Nu nog heersen er in sommige kampen mensonterende toestanden door een kleine dertig r testanten, katholieken en buiten kerkelijken. In die groep zitten ook ds. H. van Andel en pater Jelsma, om maar twee van de meest be kende figuren te noemen. Sjaloom is een oecumenische beweging die allerlei acties voert; één ervan is het organiseren van werkkampen om de minderbedeelde mens te helpen. „Dan bouw je iets ojj, je inaaKL wat, een kinderspeelplaats of een smeerbrug voor auto's. De woon wagenbewoners zien dat, ze komen belang stellend staan kijken, sommigen helpen zelfs mee en halen je in huis. Je drinkt koffie met ze in hun wagen en dan leer je ze pas goed kennen. Die kampbewoners zien ook. dat het heel anders kan. dat er mensen zijn die wil len werken voor an deren, dat er liefde In een werkkamp bou wen aan een smeerbrug in een' woonwagenkamp. Op de foto rechts naast de gloednieuwe brug Jos Wolthaus in kort „zomers werktenue". Werkkamp „Voor de ouderen wordt nog wel eens iets gedaan, maai voor de kin deren bijna niet. Wij werkten in Oss de gehele dag. We maakten een kinderspeelplaats en verricht ten opknap werk, zoals timmeren en verven. Ook maakten we een door smeerbrug voor auto's. Want auto's zijn alles voor die kampbewoners; ze trekken daarmee hun woonwa gens en ze handelen erin. Als ze hun auto's moesten repareren of smeren, gooiden ze die wagens soms over de kop of op zyn kant. Dat hoeft nu niet meer". door PIET GOOSEN Kampvuur ,,'s Avonds Welden we vaak een kampvuur voor de kinderen en we organiseerden speurtochten. Door die kinderen kwamen we meestal in contact met de ouderen, waarmee we wel eens biljartten of kaartten. Daarna, 's avonds laat, konden we vaak nog eindeloos kletsen met on ze groep, over de politiek ,en gods diensten en dergelijke. Dat was wel fijn. Je merkte soms dat een jongen of meisje uit een heel an dere hoek er precies dezelfde idee- en over allerlei levenskwesties op na hield als jij. Maar natuurlijk waren er ook veel jongeren die ver schillend denken en dat is weer fyn voor een goed gesprek. Dan raak je tenminste niet zo gauw uitgepraat". „Met de woonwagenbewoners kun je alleen maar praten over feitelijkheden. Ze kennen eigenlijk maar twee dingen: hun eigen leven en de maatschappij". Jos Wolthaus is lid van de Sja- loomgroep. Sjaloom is Hebreeuws en betekent ongeveer vrede en gerech tigheid. Deze groep wordt gevormd Dit jaar is er een werkkamp van 17 juli tot 21 augustus in het Eindhovense woonwagenkamp. Daar zullen nijvere jonge handen een smeerbrug en een kinderspeel plaats bouwen. Iedere jongere van boven de 17 jaar «er bestaat geen maxiumleef- tyd, maar met enkele uitzonde ringen vindt men er doorgaans geen personen ouder dan dertig kan aan zo'n kamp deelnemen voor één, twee of meer weken. De kos ten voor deelneming bedragen vijf tien gulden maar iemand die héél krap bij kas zit, kan hiervoor al tijd vrijstelling krijgen. Men vraagt niet naar een lidmaatschapskaart van welke vereniging dan ook, men vraagt enkel, niet alleen te praten over oecumene en hulp aan min derbedeelden, maar ook wat te doen! Misschien komt er dit jaar ook een werkkamp in een achterbuurt van Antwerpen. Daar wonen men sen die volgens een Belgische uit drukking tot het subpioletariaat behoren. Dat is het proletariaat van het proletariaat. Daar wil men een ontmoetingshuis bouwen, waarin een maatschappelijk werkster les kan geven en waar bijeenkom sten in de recreatieve sfeer kun nen worden gehouden. Dat de nog geen 20-jarige Collin Collewijn een flinke knaap is, daarover is men het in Groenekan wel eens. Hij leert voor het diploma ga ragehouder (BOVAG) en dat zou op zichzelf niets bijzon- ders zijn, als hij niet blind was. Hij brengt een paar da- 6 gen van de week door in Zeist en de rest voor een be- Tj '.angrijk gedeelte in zijn b werkplaats. Want het is zijn W bijzondere hobby bromfietsen rj te demonteren en ze daarna b weer in elkaar te zetten. En als hij dat gedaan heeft, dan 9 zijn de gebreken verdwenen. b Bijzonder trots is hij er op, b als hij een hoeveelheid on- '0 derdelen heeft samengevoegd o tot een goed rijdend geheel. Met dergelijk werk is hij ook 'p. nu bezig. O Ook de plaatselijke politie V is vol lof over Collin. Hij reist P alleen per bus, vertelt een Q wachtmeester. De passagiers bemerken niet eens dat hij 'p. blind is. Wel kunnen zij soms g merken, dat zijn gezichtsver- v mogen minder is, dan nor- J$ maal. Maar in de bus weet hij 0 een lege plaats te vinden. Vanaf de bushalte in Groene- p kan loopt hij alleen naar P huis. Gevaarlijk is dat niet. P want hij kan dan op het 'p voetpad blijven lopen. Minder enthousiast is de p politie over de geruchten die de ronde doen, dat Collin op een brommer rijdt, met zijn jongere broer achter zich, 9 die aan Collins ellebogen V aangeeft hoe hij moet stu- ren. „Als dat waar is zou het hoogst onverantwoordelijk X zijn", meent de wachtmees- ter. „Wij zullen er speciaal op g letten en als we hem snap- X pen, dan gaat hij op de bon. g Indien het zo is moet er een -ï- eind aan komen. De kinderen X in Groenekan zouden niet meer veilig zijn". Het is rvaar. Collin heeft S het zelf verteld. Hij had een 9 brommer en met zijn broer achterop heeft hij met een snelheid van meer dan 60 km 9, per uur over stille wegen ge- V raced. gilleen maar stille we- m gen", zegt hij vergoelijkend. 9 En als de politie dit eens had V gezien? „In Groenekan zijn niet veel agenten, en boven- dien zou zijn broer het tijdig X hebben gezien". „De laatste rit is al een v- week of zes geleden geweest", vertelt Collin verder. „De g bromfiets is verkocht. Boven- b dien heb ik het nu te druk met de studie om zoiets te p doen". En als uit de onder- b delen die nu in de werkplaats liggen, weer een bromfiets is p ontstaan? Op die vraag durft Collin geen antwoord te ge- c ven. p De Sjaloomgroep is voortgekomen uit de Na tionale Sint Jozefstam. die meer dan tien jaar geleden is ontstaan uit de voortrekkers van de katholieke jeudbewe- ging. Die Jozefstam ver richtte allerlei diensten en organiseerde werk kampen, maar de deel nemers waren katholiek en de objecten waren specifiek katholiek. Maar later werd ook een beroep gedaan op jonge mensen buiten deze jeugdbeweging en door het openstellen van de kampen ver anderde het karakter van de organisatie. Zo ontstond de nieuwe stichting „Afbraak-op bouw". een groep die niets meer weg had van de traditionele jeugdbe weging, maar die werd gevormd door meisjes en jongens van allerlei over tuigingen en religies. De banden met de katholie ke jeugdbeweging wer- 1963 den verbroken. In de zomer vonden allerlei elkaar, die in jeugdbewe gingen hadden gezeten of nog zaten en zij richt ten de Sjaloomgroep op. De stichting Afbraak- opbouw ging als zelf standige werkgroep deel nemen in de Sjaloom be weging. En zo werd het: Sjaloom werkgroep af braak-opbouw. Maar al veranderde deze organi satie van structuur, het werk is hetzelfde geble ven. nee verbeterd: nu 'touwen jongeren van al lerlei pluimage gezamen- lyk aan een draag lijk bestaan voor hun medemens. Sjaloom is een vrye oecumenische groep van mensen; zy zijn leden van verschillende ker ken, maar vertegen woordigen deze niet in hun Sjaloomacties. Die groep van circa dertig mensen wordt ook nau welijks groter. Men heeft bewust niet de vereni- gingsvorm gekozen, met zyn bestuur en stemge rechtigde leden en plaat selijke afdelingen. De groep wil niet concure- ren met ander hulp verlenende of oecumeni sche organisaties. Maar er moet wel geld komen. Daarom kan men parti cipant worden van Sja- Je gaat iets bouwen, dus Je moet kunnen timmeren of metse len. zou je denken. Maar Jos zegt: ..Helemaal niet nodig. Al heb je twee linkse handen, we leren je wel wat. Vorig jaar heb ik voor het eerst van mijn leven gemetseld. In het begin ging dat wel niet zo gemakkelyk, maar later had ik er aardig slag van' Dit verhaal is alleen geschikt voor personen van 18 jaar en ouder. Nu zijn we er welhaast zeker van. dat jongeren onder die leeftyd dit stukje ook lezen, want zo een zinnetje trekt al tijd. Stug doorlezen hoor jon geren, misschien wordt het nog wel pikant „Toegang 18 jaar". Deze me dedeling treft men nog wel eens aan by bioscopen. Men kan er dan van op aan, dat er bezoe kers binnenstappen, die jonger zijn. een jaar of 16, 17. Dat is niet zo heel erg voor de bio scoopexploitant en eigenlyk ook niet voor de tè jeugdige. Al leen: hy/zy denkt naar een film vol sex of bloot te gaan, maar meestal komt hy/zy er bedrogen uit. Wy gaan tamelyk veel naai de film, omdat we er wel eens over schrijven en soms maken we treffende staaltjes mee. On langs zaten we in een bioscoop voor achttien jarigen en ouder, met bykans een hele meisjes school voor ons. Die meisjes op gewonden fluisterend: „Zie je nou wel dat we erin komen, ze zien het toch niet jo. 17 Jaar wat maakt dat nou uit!" Maar het was een goede film. artistiek en niet geschikt voor lichte consumptie, geen lachen, gieren, brullen en geen sex. De dames konden het duideiyk niet waarderen, ze hielden hun ge dachten er niet by; ze giechel den, fluisterden en ze stoorden de overige bioscoopbezoekers. Het was een film voor boven de 18, terecht. Maar de jeugd heeft veelal nog niet genoeg door, dat dit geen etiket is voor bloot of sex. Neen, de filmkeu ring hanteert andere maatsta ven. Films voor 18 jaar en ouder vragen over het algemeen een bepaalde rijpheid en ook een zekere hardheid van de be zoeker. in zo'n film kunnen on menselijke wreedheden worden bedreven, kunnen absurde din gen gebeuren of ongelooflyke griezeligheden. Of de film kan domweg boven de pet van de jongeren gaan. Dat wordt nog te weinig in gezien. „Toegang 18 jaar" is veelal tot een lokmiddel gede gradeerd, nog afgezien van het feit dat sommigen het fyn vin den dingen te doen die eigen lyk niet mogen. Zo, als nu jongeren onder de 18 dit stukje hebben gelezen, zyn we tevreden. Het Is evenals vele films van 18 jaar ook van sex en bloot ontbloot. We be doelen maar Achter Sandy s(h)aw nobody „We hadden in Oss ook een paar gezinsverzorgsters. Die hebben zich ontzettend uitgesloofd voor ons We raakten achter op ons tydsche- ma en toen gingen we vaak tot 's avonds laat door. En die meis jes kwamen maar met eten aan en ze verzonnen steeds iets nieuws. Dat was geweldig. Eten is belang rijk. want als het slecht is krijg je direct een slechte stemming". „Naar ras, religie of klasse kyken we ook niet. We hebben graag van alles wat. Dan kun je tenminste na het werk plezierig met elkaar pra ten". loom door één procent van het jaarsalaris be schikbaar te stellen. Sjaloom heeft vele ac- wy slechts broeder maaltijd of agape, waar mensen van verschillen de gezindten hun een heid in Christus trach ten te beleven door sa men te eten, de Schrift te lezen, te zingen en bidden. En het dienstbe toon in oude binnenste den en op werkkampen. Wie hierover meer wil weten, kan inlichtingen vragen by Sjaloomcen- trum, Adelheidstraat 74, Den Haag. Hier kan men zich tevens aanmelden als participant of zich opgeven voor deelneming aan een werkkamp. Niet erg enthousiast kunnen we zyn over het singeltje van Ray Charles met de nummers „Move it on over" en „Smack dub in the middle". Sinds het grappige „Hit the road Jack" opgang maakte en „I can't stop loving you" tot een formidabel succes uitgroeide, is het wat stiller geworden rondom deze blinde zanger. Een aantal pro cessen in verband met het gebruik van verdovende middelen zal daar vermoedelijk wel iets mee te maken hebben. Deze nummers tonen niet de dynamische Ray van weleer, maar een weinig geïnspireerde zanger, die routine-nummers af werkt. JWTOPTIENJWTOPTIENJWTOPTIEN ex O 2 w p CU O E-" 1 A ticket to ride (The Beatles) 2 The last time (The Rolling Stones) 3 Rock and Roll music (The Beatles) 4 Goodbye my love (The Searchers) 5 Bring it on home to me (The Animals) 6 Heart of stone (The Rolling Stones) 7 Goldfinger (Shirley Bassey) 8 Goodbye to love (Margie Ball) 9 True love ways (Peter en Gordon) 10 Bumble Bee (The Searchers). O O -o N3Ild01MlN3Ild0J,M.lN3Ild01/Wl Succesvolle Sandy Shaw kwam deze week in Nederland aan, waar zij voor de KRO in een eigen televisieoptreden gaat optreden. Succesvol, ja, want in haar geboorteland Engeland prijken haar eigenaardig gezon gen melodietjes vaak trots er gens bovenin de hit-parade. Maarin Nederland wil het nog niet zo best lukken, want haar stemmetje komt zelfs niet voor in de Nederlandse top veer tig. Dat bleek ook wel bij haar aankomst op Schiphol, waar ze een wat hulpeloze indruk maak te toen ze helemaal alleen uit het vliegtuig kwam. Ze ivas ken nelijk andere ontvangsten ge reend. Misschien verandert dat na haar Nederlandse tv-optre- den en drommen de supportert dan wel op het vliegveld, als Sandy nog eens komt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7